Kerknieuws. Uit de Provincie. 0 burg; 7. A. J. Rotteveel te den Haag;: 8. G. Voet te Velsen; 9. mej. D'. Tennissen te Hilversum, en 10 dr.' C«. D. Cramer te Utrecht. Tot leden van het hoofdbestuur zijn herkozen de heeren dr. C. D. Cramr/ te Utrecht en A. J. Rotteveel in den Haag, terwijl in de yacatures-De Haan en Schurink gekozen zijn de heeren mr. H. F. v. Meel' te Halfweg en R. van der Burg te Gouda. Tot leden der redactie van de Beukelaar mr. dr. A.. R. v. d. Laar en dr. J. van Dorp. De Wielingen. De Belgische marinedienst heeft voor den dienst aan de Scholdemonden het gebruik van stoomloodsbooten algemeen gemaakt. Nedeiiand daarentegen gebruikt voor dezen dienst nog gedeeltelijk zeilboo- ten. Volgens inlichtingen van de Matin, het te Antwerpen verschijnend blad, zou er sprake van zijn, dat de Nederlandsche loodsdienst, den zeilkotter, die ter hoo-gte "van den Wandelaar kruist, door een stoomboot zou worden vervangen. Een krant zegt, dat deze loodsboot zal worden vervangen door oen lichtschip in de Wie lingen. Dit bericht is van allen grond ontbloot. Immers, alle wijziging betreffende het leg gen van boeien in of de verlichting van de Schelde en zijn monden moet met alge- meene stemmen worden goedgekeurd door de permanente commissarissen van België en Nederland, en daarover heeft men het in de vergaderingen van die permanente commmissie in het geheel niet gehad. (N. R. C-t.) De gewijzigde Burgerlijke Pensioenwet. De Memorie van Toelichting van het wetsontwerp: Pensioenregeling van de ambtenaren en hunne weduwen en -wee- zen, zegt: lie Eerste Kamer heeft verzocht, het op Bi December jl. door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, houdende pen sioenregeling voor de ambtenaren en hun weduwen en wee zen, in nadere overwe ging te nemen. Die overweging heeft er toe geleid, het ontwerp opnieuw bij de Tweede Kamer aanhangig te maken, onder aanvulling van artikel 36 met een vierde lid, waarvan de strekking is, de vraag, of een premievrïj pensioen door de Rijksambtenaren zal wor den genoten, door een Koninklijk Besluit te doen blijven behieerschen, gelijk op dit oogenblik de feitelijke toestand is. Het komt gewenscht voor, daarbij een wettelijk maximum vast te stellen voor het eventueel verhaal, en aan dit maximum dan tevens te binden liet verhaal dat in het vervallen ontwerp onbeperkt vrij staat aan provinciën, gemeenten, water schappen, veenschappen en veenpolders- In overeenstemming met de bestaande pensioenwetten voor de Gemeenteambte naren is als bedoeld maximum aangeno men, naast de volle premie voor het wedu wen pensioen, 3 pCt. voor het eigen pen- feioen Mocht tot verhaal worden over gegaan, dan zal in den algemeenen maat- !ïegei 7drn bestuur uiteraard rekening zijn te houden met de voor eigen pensioen reeds betaalde premies in den vorin van afloopende bijdragen. De tekst van liet vervallen ontwerp is bverigens geheel ongewijzigd overgenomen, behoudens een verruiming der redactie van een der overgangsbepalingen, artikel 143, in verband met de door verschillende omstandigheden vertraagde inwerkingtre ding der wet. Een geschenk aaan prinses Mary? De „Tel." wist een dezer dagen te mel den, dat tot de vele huwelijksgeschenken, welke de Engelsche prinses Mary heeft ontvangen, ook een fraaie japon van bran je- en goudbrocaat behoort, haar ge- sclipnken dooi' mevrouw De Marees van Swinderen, de echtgienoote van den Ne derland schen gezant te Londen- Afgezien van het vreemde en minder gebruikelijke geschenk, hetwelk een ja pon mag genoemd worden bij een der gelijke gebeurtenis, meenen we, dat hier van een vergissing mag gesproken wor den. Wij vonden n.ï. in de „Times" van 184 dezer een beschrijving van costumes, welke eenige vrouwelijke gasten op Buckingham Palace droegen. Daaronder is bok mevrouw De Marees van Swinderen genoemd, die gekleed was in ,,a pictu resque dress of orange and gold brocade", dus een schilderachtig costuum van (oranje- en goudbrocaat. We veronderstellen dus, dat de „Tel." nieL juist gelezen heeft en dat de echt- genoote van onzen gezant te Londen aan 'de koninklijke prinses geen japon, die als twee druppels water öp de hare ge lijkt, als huwelijksgeschenk zal cadeau doen 'De verkoop van k lee ren aan Polen. De „Tel." meldt, dat het Poolsch-Hol land sch Handels-Syndikaat het rijk een proces heeft aangedaan. Het beweert, de Poolsche regeering als koopster van een gïoote partij kleeren te hebben -aange bracht en eischt een kommissieloon van 'ongeveer ee nhalf millioen gulden, welk kommissieloon de heer Herzberger zich zon hebben toegekend. De Spoorwegtarieven. Minister König antwoordde op vragen van Jiet Kamerlid Van Braambeek, dat de be langen der schatkist vooreerst niet toe laten verlaging van de reizigerstarieven te Overwegen. Wel staat het voor Regeering ten Directie vast. dat althans voor het jzomervervoer van reizigers het invoeren j Van eenige faciliteit aanbeveling zal ver dienen, zoodra de omstandigheden dit .'slechts eenigszins toelaten. Over de vraag (waarin die faciliteit dan zal bestaan, is 'nog geen beslissing genomen. De Jongelingsbode" bevat een ver- slagje van de op 9 Febr. gehouden ver gadering van de provinciale commissie. De Prov. Bondsdag werd op 3en Paasch- dag bepaald. Waar? Dit wordt nog over wogen. De verbinding is .zoodanig, dat slechts Goes gelegenheid geeft tot een flinke vergadering. In plaats van Ds. Bui- nink, die naai' Meppel vertrok, is de heer C. B. Koolhaas tijdelijk met het secreta riaat belast. Bal jeu van Oost-Souburg, nam .zitting: voor Walcheren, door het Hoofd bestuur benoemd, wegens bedanken van Bourdrez. Middelburg. Zaterdagmiddag hield in het Militair Tehuis alhier de Gewestelijke Organisatie van „Patrimonium" een ver gadering, waarop alle afdeelingen, be halve Krabbendijke, aanwezig waren. De voorzitter, de lieer W. A den Hol lander, opende met. gebed en het lezen van Psalm 146. De heer Huizenga gaf een inleiding1 over „De taak der gemeentelijke organi satie", doch in het bijzonder voor Zee land. Bij Kon. besluit is miet 1 Maart a.s' benoiemd tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg, A. Mulder, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. - Vrijdagavond hield de afdeeling Middelburg van de Christelijke Kan toor- en Handelsbediendenvereleniging haar 17de jaarvergadering. De secre taris gewaagde in zijn jaarverslag van bloei en arbeid. Hetledental steeg van 24 op 42, van wie een 6-tal af gingen door vertrek of huwelijk. De ka.s van den penningmeester wij steen goect slot aan. Slechts een enkel lid had 'met werkeloosheid te kampen. Bij' de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende, n.l. de heförein C. W. van der Kuip en J. P. van Aarlsen, bij acclamatie herkozen. Ten slotte hield de heer Vermeulen uit Rotterdam een 'krachtige toe spraak. Eenige afwisseling Met mu ziek en voordracht maakten den avond tot een zeer gezellig samenzijn. Gisterenmiddag reed een auto mobiel tegen de veranda van café Suisse op de Markt, waardoor een der zijwanden ernstig werd beschadigd, niet alleen, dat de ruit stuk was, maar ook hel houtwerk en de pilaar, laatst genoemde was middendoor. Ter voor koming van erger werd het dak van de veranda voorloopig door een hou ten paal gestuf. Voor den eigenaar van de auto een duur ritje. De auto zelf bleek niet ernstig beschadigd. Goes. Zaterdagmiddag werd alhier een vergadering gehouden van besturen der Chr. Zangvereenigingen in Zeeland, om te bespreken of dit jaar weder een zangers feest zal orden gegeven. In beginsel werd besloten om een Zangersfeest te geven op een der Weilanden in de omgeving van Goes. Als voorloopige datum werd vast gesteld 29 Juni a.s. Getracht zal worden de medewerking van een muziekgezelschap te verkrijgen. Aan dit Zangersfeest zai door 17 vereenigingen worden deelge nomen. Vrijdagavond treedt D. V. alhier op ds Knap uit Groningen, voor de Vereeni- ging Chr. Winterlezingen. Z.Eerw. hoopt ook op te treden Dinsdag en Woensdag te Vlissingen en Middelburg, en Donder dag te Zierikzee. Inz'ake de vergadering van het Prov. Comité (zie Zeeuw van Vrijdag) zijn enkele kleine vergissingen ingeslopen, die wij bij deze herstellen: le. Ook Tholen was vertegenwoordigd door dhr. van Dis, van Colijnsplaat. Die verslaggever schijnt nog aan den ouden toestand te hebben gedacht, toen N.-Be veland nog bij Goes was. Dit is echter veranderd. N.-Beveland is nu bij Centrale Tholen aangesloten. 2e. Er 'zijn door de Kiesvereenigingen geen 27 namen genoemd, maar 2T Kies vereenigingen hebben namen opgegeven voor de groslijst aan het Prov. Comité. De zaak toch is deze: Nu wij een voor loopige bespreking hebben gehad met Dor drecht en Tilburg, ml er eerstdaags aan de Kiesvereenigingen een lijst met 10 namen worden gezonden. Deze lijst geeft, eenige leiding, terwijl men hierover als Kiesvereeniging zijn oordeel kan weer geven of wijziging kan voorstellen. Toen de heer ~C. v. Asperen Ver- venne Zondagpiididag in zijn woning een raam wilde neerlaten, slipte dit, en wil lende een ongel'uk voorkomen, sloeg hij met een hand in een ruit, waarbij hij zich den polsslagader „af" sneed. Dr. v. d. Berg, die ijlings ter hulp geroepen werd, 'achtte .dadelijke overbrenging naai' Mid delburg noodzakelijk, hetwelk per auto geschiedde. De patiënt overnachtte aldaar, en werd door dr. Schoute verbonden. Vlissingen. De Centrale Kiesvereeniging van den Vrijheidsbond in den Rijkskies kring Middelburg (geheel Zeeland om vattende) heeft de volgende definitieve lijst van candidaten opgesteld: 1. Jhr. de Muralt (aftr.); 2. Ph. van Dixhoorn, land bouwer, lid der Staten van Zeeland, te Axel; 3. ds. Siemelink, te \Vlissingen; 4. J. N. Patist, inspecteur van het L. 0. te Middelburg; 5. Johanna Westerman, (aftr.); 6. A. van der Weijde, lid van Ge deputeerde Staten, te Ellemeet; 7. Laer- noes, wethouder te Vlissingen; 8. Erasmus, landbouwer te Cadzand, lid der Staten van Zeeland; 10. Wagenaar. Voor afge vaardigden naar den Verkiezingsraad zijn gekozen de heeren E,. Nolson, lid der Staten te Terneuzien; A. Bleiker, secre taris van Schoondijke, en A. v. Schouwen, inspecteur der Registratie te Middelburg. De bevrijding van Vlissingen van het Spaansche juk, schrijft de Vliss. Crt., had op 6 April 1572 plaats. Op 1 April verloor Alva zijn bril, doch op April 6 verloor hij zijn flesch. In normale tijdsomstandigheden zou er zeker alle aanleiding toe bestaan dezen 350en herdenkingsdag op feestelijke wijze te herdenken, evenals dit ook op den 300en gedenkdag gebeurde. Daar wij hier ook pas de landbouwfees- ten hebben gehad en wij zooveel mogelijk moeten bezuinigen, heeft de burgemeester Vrijdag in den raad medegedeeld, dat vanwege het college van Burg. en Weth. geen stappen zullen worden gedaan tot een feestelijke herdenking op 6 April a.s. Door den Raad van Arbeid te Mid delburg is aangesteld als agent voor de Vrijwillige Ouderdomsverziekering voor 'Souburg en Ritthem, de heer M. P. van der Hoeven te Vlissingen. Op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier hebben een 20-tal arbei ders, meestal van buiten de stad, aan zegging gekregen van ontslag. Voor an dere groepen van arbeiders echter, ten getale van ongeveer 400, is voor geruimen tijd overwerkvergunning aangevraagd, voor het afbouwen van enkele schepen. In de kas van den penningmeester van de afd. Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond (modern) is een te kort ontdekt van f 1600 a f 1700. De frau de loopt over twee jaar. Die betrokkene verklaarde deze gelden te hebben .be steed voor sterken drank en andere ge notmiddelen. Zaterdagavond had alhier een hevige vechtpartij plaats in een café aan de Emmaslraat, waar mien den boel begon klein te slaan. Door de politie werd een der belhamtels zwaar geboeid, omstuwd door een groote menigte volks, naar het politiebureau getracht. Wemcldinge. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot hulpsluismees-ter al hier, dhr. J. van Klink, brugwachter t© Heenvliet. Kapella. Zaterdagmiddag kwamen de Oudleerlingen van de Roocte Kruis Trans portcolonne in vergadering bijeen in het hotel „De Zwaan". De eerevoorzitter, dr W. F. Pfeiffer, opende, besprak het nut van eien vereeniging van Oudleerlingen en pleitte voor oprichting. Besloten werd, eien vereeniging' op te richten. In het bestuur werden gekozen de heeren: D. Ganseman, Kiapell©, voorzitter; J. de Kruijter, Goes, secretaris, en J. Hanne- •jvijk, Wemeldinge, penningmeester. Aan het bestuur werden de dames: Cor. de Vreij en A. v. d- Repe, Schore, resp. als 2e secretaresse en 2e penningitfeesteresse, toegevoegd. Besloten werd als lid toe te heden tol" hét Nelï. Roode Kruis, afd;. Westelijk Zuid-Beveland. Om de twee maanden zal vergaderd worden om het geleerde te onderhouden. Dr. W- F. Pfeiffer toonde met voorbeelden uit de practijk het groote nut van deze cur sussen aan. Tot de vereeniging traden 32 leden toe. Oudelands. Benoemd met ingang van 1 Maart tot kantoorhoudster bij den Post en Telefoondienst alhier, mej. Jacomina Smit- Driewegen. Zaterdagnamiddag vergader de alhier in het Gemeentelokaal de Coöp. Boerenleenbank De vergadering was door ■71 leden bezocht. Na een welkomstwoord van den voorzitter sprak hij zijn blijd schap uit over deze druk bezochte ver gadering en zeide, dat de Bank zich in 'groeten bloei mag verheugen; zij is voor al dit laatste jaar reusachtig vooruit ge gaan. Nadat de secretaris de notulen had gelezen, deed de kassier verslag over 1921. Er bleek aan spaargelden te zijn ontvangen f 108.684,24V2 en terug betaald f38.117,29, terwijl in loopende rekening is ontvangen van de leden f91.495,61; aan rente voor spaargelden is uitgege ven f 4044,46aan rente voor loopende rekening is uitgegeven f926,21. Het aan tal leden bedraagt thans 131. Het aantal uitgegeven spaarboekjes 212; het aantal loopende rekeningen steeg tot 44. Met bijna algemeene stemmen werd, tot kassier herbenoemd dhr. G. A. van Noort Het salaris werd. vastgesteld op f 300, met machtiging dit te verhooge'n tol f 375. Met bijna algemeene stemmen werden herbenoemd: als bestuurslid dhr. J. G' Nieuwenhuize en als lid van den Raad van Toezicht dhr. W. Westveer, en als plaatsvervangende bestuursleden de hee ren W. Nieuwenhuize en W. de Jagert De voorzitter deelde mede, dat de rente voet aldus is gewijzigd, dat voor inge legde gelden wordt verstrekt 4!/2 pCt- en voor verstrekte gelden wordt ge vraagd 51/2 pCt. In de Commissie die de rekening 1922 zal nazien werden benoemd de heeren J. Blok en C. Meijaard- Hoedekenskerke. Benoemd tot agent van politie te Middelburg dhr. I. Traas Jac.z., 'alhier, thans dienende bij de politietroepen te Den Helder. M' Raadsvergadering op Vrijdag namid dag. De burgemeester voorzitter. Met kennisgeving ^.fwezig weth. Timmerman, zonder kennisgeving dhr. A. den Dekker. Ingekomen is het antwoord van do N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland, op destijds gedane vragen hoever de stand der werkzaamheden gevorderd is. Beslo ten wordt nu tot betaling van den lsten termijn der toegezegde bijdrage over te gaan. Inzake een schrijven van Ged. Sta ten over de wenschelijkheid van het aan brengen van naambordjes, den gemeente naam aangevende, wordt besloten daaro.p afwijzend te beschikken. Ingevolge de nieuwe leerplichtwet wor den de beide commissies tot wering van schoolverzuim gerekend met ingang van 1 Januari j 1. te zijn ontslagen en worden de aftredende leden en bloc herbenoemd. In de vacature L. de Jongte wordt be noemd Joh. Louisse m;öt 3 stemmen, teg'en 2 op den mede door B. en W. aanbevolen Chr. den Dekker. Het vaststellen eener verordening be doeld in art. 15 der nieuwe leerplicht wet, aanwijzende binnen welken tijd de voorgeschreven 14 dagen landbouwverlof lof kunnen vallen, moet worden aangehou den,- daar hoewel B. ten W. oorspronkelijk voorstelden den zoogenaamden „bessen- tijd" daarvoor te gebruiken, zij bij nader inzien hebben gemeend nogmaals een nader advies aan de onderwijs inspectie te moeten vragen en dit nader advies nog niet is ingekomen Uit art. 14 der nieuwe leerplichtwet toch blijkt, dat voor arbeid in loondienst geen verlof meer kan worden gegeven. De voorzitter zegt, dat als die opvatting inderdaad de juiste is, dit voor 'het platteland >een. ramp is. Nogmaals is van Ged. Staten bericht ingekomen met verzoek tot wijziging der verordening op het vervolgonderwijs. Na eenige discussie wordt besloten aan het verlangen gehoor te geven. Vastgesteld wordt bet kohier H. O. 1 Januari1 Mei 1922, de aanslagen daar van zijn, volgens de vastgestelde verorde ning daaromtrent, juist het derde zan den aanslag over 1921. Het totaal be drag van het kohier is f6218.07.. De voorzitter wijst ter opi, (dat om het bedrag van f 15000 te krijgen, dat op de begroo ting voor 1922 staat, het resteerende bedrag nu moet voorden gevonden uit het kohier dat nu door de Rijksinspectie zal worden opgemaakt, tot een bedrag van f15000 en loopende van 1 Mei 1922— 1 Mei 192. Aan J. den Dekker Gz. wordt verlenging van den erfpachtstermijn met 30 jaar toe gestaan, voor wat betreft den grond aan den Kwadendamschen weg- Na eenige discussie wordt, goedgekeurd het plan tot verfraaiing van -een gedeelte dei' algemeene begraafplaats. Goedgekeurd wordt aan de beide zijden begrensd door den weg wederom hoornen te planten; over het planten van hoornen aan de beide andere zijden, zal nader met den deskun dige, dhr. v. d.. Have, overleg worden gepleegd. Bij de rondvraag wij-st dhr. Bal opi de noodzakelijkheid tot vernieuwing der meerpalen -aan den dijk aan de overzijde van het ha,ven plateau. Die voorzitter er kent dit, reeds verleden jaar had het moe ten geschied-en, maar men kon geen pa len bekomen, daarvoor geschikt. Die heer Chamuleau neemt op zich, als deskundige naar geschikte eikenhouten palen te infor- mec'rcn. Daarna sluiting. Wolphaartsdijk. Mocht de Geref. kna pen vereeniging verleden week haar 20- jarig bestaan berdenken, Vrijdagavond vierden de Geref. Jongelings- en Jonge- dochtersvereeniging in een gecombineerd ■samenzijn hun 19de jaarvergadering met de begunstigers, die in tamelijk grooten getale waren opgekomen. De leiding be rustte bij den eere-voorzitter der beide Vepetenigingen, Ds. Lanting, die een ope ningswoord sprak en daarin wee-s op het goede voorbeeld, dat de kinderen van Korach gaven in bet getrouw wandelen in de wegen des Heeren. Uit het jaarverslag der J-ongelingsvereeniging bleek ons, dat deze thans 14 leden telt en er voortdurend met ijver en opgewektheid gearbeid wordt. De Jongedoclrtersvereeniging kreeg 8 nieuwe leden en telt thans 21 leden en <3 adspir,antieden. Zij heeft achttien jaren lang met hartelijke liefde en toewijding gearbeid voor het suppletiefonds der Chr. (school en stortte zelfs !nu en dan nog een bijdrage in de schoolkas. Nu haar zeer ■gewaardeerde hulp daarvoor niet zoo di rect meer noodig is, heeft zij eten niet minder heerlijken arbeid gekozen en ar beidt thans voor de medische zending der Geref. kerken in Zeeland en voor de dia conie. Vriend J. van Wijk leverdie een! flink opstel over „Joh. Calvijn" en vriend A. Weijns Jr. over „Ruth". Uit hun werk bleek een ernstig onderzoek van onze .beginselen. Verder veraangenaamden sa menspraken en voordrachten het samen- izijn en bovendien gaf de zangvereeuiging nog een paar stukjes ten gehoore. Zonder twijfel keerde ieder welvoldaan huis waarts. Kruiningen. Alhier is een Geref. jon- gedoebtersvereeniging opgericht, onder voorzitterschap van mej. Koppejan geb. Trimpe. Heinkenszand. Gistermorgen ontstond bij dhr. W. alhier begin van brand in den schoorsteen. Gelukkig, dat de bewoners, die gereed stonden tot vertrek, zulks nog bijtijds ontdekten, zoodat ze den brand tot den schoorsteen wisten te beperken. Op de algemeene vergadering van de Coop. Smederij alhier Zaterdag gehouden, werden tot bestuursleden herkozien de hee ren A. v. d. Dries en L. Moelker, tot lid van den raad van toezicht dhr. H. van Iwaarden en tot penningmeester dhr. P. de Ligny. Arnemuiden Zondagavond hield ds. W. Faber van Serooskerke (W.) voor een talrijk en aandachtig gehoor een rede in het belang van het Christelijk Onderwijs. Gewezen werd op de roeping en de taak der Chr. School. In de vorige eeuw kwam het materialisme de volksschool doodelijk omknellen. Wel werd het materialisme be streden door het spiritisme en het idealis me, maar in verband met den geest der Fransche revolutie wist het tenslotte toch het gebed den Bijbel en het Chr. lied van de school te voeren. Treffend werd ge- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden, J. G. W. Goed hart te Windeshcim bij Zwolle; te Amersfoort, M. G. Gerritsen te Zunder- dorp; te (larderen, W. Zijlstra te Neer- langbroek; te Rijssen, A. H. de Geus te Veenendaal; te Staphorst, P. de Looze te Renk'um. Bedankt voor Feijenoord, door C. Brunt te Rhenen; voor Amsterdam, door J. W. P. le Roy te Sloterdijk; voor Ab coude, door N. v. Schouwenburg te Am sterdam. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ferwerd, door A. J. Fanoy te Oosteiizee. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Veenendaal, L. de Bruijne te Z-aamslag. Heinkenszand Zondagnamiddag nam ds. P. v. Dijk, alhier, afscheid van zijn ge meente met een predikatie over Fil. 1 vers 27. Ouderling J. Sleketee sprak namens de 'gemeente den scheidenden leeraar har telijke woorden toe en verzocht de ge meente te zingen Ps. 121:4; daarna sprak ds. Lanting van Wolfaarlsdijk namens de classis en zijne gemeente woorden van dank en waardeering. Een talrijke schare was opgekomen. teekend de strijd ya-n ónze helden als Bilderdiik. JDa Qosta diegestamd werden door tiet gebed van de eenvou- digen in den lande. De taak dei' Ohr. 1 School ligt op het terrein der gemeene gratie, zij heeft de leerlingen op te voeden voor het maatschappelijk leven en dat zoo goed mogelijk, zonder uit het oog te verliezen, dat dit leven slechts een voor bereiding is voor het latere Leven. Z-ij moet haar leerlingen opvoeden tot men- schen Gods, tot alle goed werk volmaak- telij'k toegerust. Sint-Laureiïs. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente voor de (eerste maal in dit jaar. De voorzitter sprak een 'gelukwensch uit en meuioreerdde de voor naamste besluiten, welke door den Raad Sn het afgeloopen jaar werden genomen. Hij dankte voor de ondervonden medewer king en beval zich ook voor dit jaar aan bij de Wethouders, Raadsleden en den Secretaris. Zijn rede werd beantwoord door wethouder Marinissen en den secre taris. Het aantal inwoners der gemeente is in 1921 met 22 vermeerderd en be droeg ultimo December 825. Van den di recteur der Gasfabriek te Vlissingen was bericht ingekomen, dat de prijs van het gas thans 13 cent voor gewone en 14 cent voor muntmeters bedraagt- Voor lezing werd gedaan van het proces-verbaal van de op 17 .Febr. j.i. gehouden kas opname van den gemeente-ontvanger. Aan tnej. E. J. W. Roose werd met ingang van 1 Jan. j.l. eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school en in haar plaats met algemeene stemmen benoemd miej. J. J- Beekes van Middelburg. De aangevraagde subsidie voor malariabestrijding zouden de voorzitter en de heer Marinissen niet ge heel willen afwijzen. Met 6 tegen 1 stem (Marinissen) werd echter besloten geenl Subsidie te verleenen. Tot lid der plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd de heer C. Roose herbenoemd. Als tijdvak, bedoeld in art, 15 van de Leerplichtwet, waarin even tueel landbouwverlof voor hoogstens veer tien dagen kan worden verleend, werd aangewezen 16 Juni16 Juli. Voor den 'ambtenaar, belast met het toezicht op den Woningbouw en de volkshuisvesting, werd een instructie vastgesteld. Eveneens werd en verordening voor de Vleeschkeimngs- wet vastgesteld. De hoofdelijke omslag, Januari—April 1922, werd vastgesteld met 19 aanslagen tot een bedrag van f2518,78. Bij de rondvraag vestigde de beer Gideon se er de aandacht op, dat de hoo rnen van de Kerkhoflaan dienen te wor den vastgesteld, terwijl de heer Boon voor stelde ze te doen snoeien, teneinde het ■hoog groeien te voorkomen. De heer Van 't Hoff vroeg in het vervolg vaststelling van de rooilijn door den Raad en niet door B. en W., zulks in verband met de bepalingen van de bouwverordening. Tholen. Vrijdagavond had in een der localefi der o.l. school de eindles p'aats van den Verban dcursus. en dien van Eer ste Hulp bij ongelukken, uitgaande van het Groene Kruis. De cursus werd geregel! ge leid door haar voorzitter, dr de Jong. Aan het eind van deze les gekomen, deel de de medicus mede, dat de cursus reden had gegeven tot tevredenheid. Wel waren er 5 afgevallen, doch aan de overige ,10 cursisten kon het diploma worden uitgereikt. Een der deelnemers bood daar na aan Hen leider als aandenken aan een bord van Delftsch aardewerk, terwijl hij te vens de wijkzuster en dhr. v. "Zallbommel dank biacht voor 'tgeen 'ze voor h -t wel slagen van den cursus haddon gedaan. Het 4 1 plan bestaat om den volgenden winter een moedercursus te geven en dezen tel ken ja re met bovenslaanden cursus te doen pfwisselen. Enkele bestuursleden ga ven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. De cursus heeft Vier maan den geduurd. Oostburg. Onder zeer groote belangstel ling had Zaterdagmiddag de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer A. S. Gratema, in leven burgemeester dezer ge meente. Aan de groeve werd op ver zoek van de familie alleen het woord gevoerd door Ds. E. van Ruijttenberg, ter wijl een zwager van den overledene datik bracht voor betoonde .belangstelling. Geskl men te 'fl stuurman I Muidei' Dr<l P. de Jongl Meij en A. I Tot ol te Noordwil Boone te I Rijsoord till De afl Chr. Onderl dag haar I school te ll opening enl komen stul sp'roken del derwijze rs, I stuur der \l tijd volgde I van een del gram van {I oud-litl dei'l 's Gravenlul prof aan tl terdam. Middelbur „Walchereil in het Schl v. Dishoek I dat hij wes I bedankte :l reglemcntsl volgende 'I benoemen. I De heel' I over „Ecnl het verhaa I van Willem I teen zeventl schoohneeïl uitdenken 'I nige reken I ten met tul nen, klokstl sche wijzei beschreven I looze werkl stukken bel Al was ïl komen ee: I van dergel I met de str I Krabbend de O. L. IS I Ondanks dl was de ol vaders en I wijl ook hl alsmede dtl het collegtl woordigd. I gezellig uil behangen I van De Jtl De .vooil heer M. vl toe en g: I hoofd derl Deze stelt I verkiezing I wegens pel den werdcl herkozen. I directrice I Goes, eenl voor meisl deze uitlui meer vergl en dus otl ger moet I op .succes I De lieer j| het beker I HeijermanJ werd aarp| gaf een gewijzigde ander op gedachten! onderwijze val", van volle aanl schen wasj want de seld met en de heel viool en geleid doö onder het lademelk. in weigeld allen, die doen slagt jgeen mis] hier bewe: deze gezel zittel' ges] Woe Borssele, 1 1 One Tjamsweer van de aut 'gtewond, is misch Zie toestand - Farm sum knaapje is schip, ligg te Amsterc blik te wa Te Gasselt die bezig i de ladder ten de gev

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2