*o 127 Maandag 27 Februari 1922 36e Jaargang BuiteiilaiifL Reclames. Binnenland. FEUILLETON, John Ward en zijne Vrouw Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES L Bureaux: Langs Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bifkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 e» GEMOEDSBEZWAREN. De Lager Onderwijswet, nauwelijks een jaar oud, gaat reeds op de helling. Schande is dat niet. De wet. yan '78 heeft ook meer dan één verbetering ondergaan, eer zij in '88 een principieel© verandering zóu ondergaan. Wij herinneren slechts aan het ontwerp-Vermeulen en aan het ont werp-De Savornin Lohman. De heieren Rutgers en v. d. Molen heb ben het initiatief-voorstel ingediend om -uit genoemde wet de verplichting der schoolbesturen weg te nemen om het schoolgebouw tegen brandschade te verze keren. Wij hebben geen groote haast gemaakt om dit ontwerp toe te juichen. Niet uit gebrek aan eerbied voor gemoedsbezwa ren. En ook niet uit gebrek aan instem ming met de grondgedachte van 't ont werp dat aan gemoedsbezwaren moet Hvorden tegemoet gekomen. Wij deelen niet de opmerking, dezer -dagen in De'Rotter dam m e r uitge drukt Enkele schoolbesturen hebben be zwaar, de schoolgebouwen te verzeke ren. Dit moet men respecteeren ©n die Besturen ongemoveerd laten, als 't slechts geldt goederen, waarvoor zij zel ve de verantwoordelijkheid dragen. Be treft het goederen, die voor rekening der Regeering zijn voor welker on derhoud enz. de Staat der Nederlan den zich heeft borg gesteld, dan wordt de zaak anders. De besturen worden nu ,de rentmeesters en de Staat is hun principaal. Ligt er in de assurantie iets verkeerds, dan is zulks voor rekening vUsp, de'U Staat. Zij zijn als rent meesters echter verplicht, de uitdrukke lijke wenschen van hun principaal na (e komen. Wenschen zij dit niet te doen, dan •zullen zij borgen dienen te stellen, die aan den Staat bij teloorgaan der beirokken gebouwen, de getaxeerde waarde ervan vergoeden. Doch wij zijn het wel eens met wat wij' vonden in De Nederlander: Het ietwat bedenkelijke van het initia tief-voorstel schijnt ons nu dat hier pae- dagogisch de omgekeerde weg gevolgd wordt dan dr. Kuyper insloeg. Deze voerde de zijnen langzaam en voorzichtig uit de engte in de ruimte - het voorstel zal omge keerd den invloed der enger voelenden vergrooten. Met het oog op de gansche volkssfeer is dit toch inderdaad niet zon der bedenking. dn de a.r. partij klinkt thans telkens een' kreet op, die dringt tot een terugtreden uit het breede terrein der p-ractische po litiek naar dat der beginselen. Wij waar deuren zulk streven. Maar onze waardee ring mindert aanmerkelijk, wanneer znlk een hoog en fijn willen samenvalt met, indien maar niet hetzelfde is als een gaan van uit de ruimte naar de engte- De leiding moet blijven bij den geest van ■dr. Kuyper; zij moet niet komen in die hand dergenen, voor wie hij vooral zijn „Gemeene Gratie" schreef. Omdat wij daarvoor vreezen, is het voorstel ons niet zonder meer sympathiek. Nu 'teenmaal is ingediend, zal het wel aanvaard moeten worden; men kan. zich moeilijk verzetten tegen wat gemoedsbe zwaren ontziet. Maar het is iets anders gemoedsbezwaren te ontzien; iets anders ze zijdelings op te roepen en aan te .kweeken. En dit laatste betreuren wij. Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. t>7) Tot zijn schrik zag hij Louise's gelaat beurtelings rood en bleek worden en hare lippen beven; zij liet hare rozlèn vallen en barstte in tranen uit. „O, Louise"' riep hij ontsteld, en in een oogenblik was hij aan hare zijde. Maar zij wendde zich af, en haar arm om een acacia, die op haar pad stond, slaande, legde zij hare wang tegen den ruwen stam en verborg hare oogen. „O, ween niet, Louise-"' smeekte hij haar. „Wat ben ik een lomperd, dat ik het u op zoo'n ruwe manier gezlegd heb! Ik had moeten bedenken," ging hij voort, haar bezorgd aanziende, „dat het in uw uitgeputten toestand een schok voor u zou zijn te vernemen, dat uwe vrienden zoo ver weg waren; hoewel Europa Zoo heel ver niet is, Louise. Natuurlijk komen zij u er alles van vertellen voordat zij vertrekken; zij hadden waarschijnlijk' hunne redenen om het niet te doen voordat zij Ashurst verlieten uwe gezondheid mis schien. Maar ongetwijfeld zal mijnheer For- sythe, ten minste, hier terugkomen, om Behoudens deze opmerking, bieden daarom ook wij gaarne onzen steun aan de voorje.-telde wetswijziging. Ben aanslag op he4 reisgezelschap van den prins van Wales. Op verschillende 1 den van hel gezel schap van den prins van Wales, die van D-ehli naar Patiala tuften, is onder weg gevuurd, maar niemand werd getroffen. Wie de aanvallers zijn geweest, is onbe kend. De politie stelt een onderzoek in. Onlusten te Tokio. In verband met de besprekingen in het parlement over hel: algemeen stemrecht en het vrouwenkiesrecht hebben te Tokio on lusten plaats gehad. De menigte had vernomen, dat de meer derheid van de pa.' 1 mentsleden tegen dezo Hervormingen was.. Duizenden 'bega ven zich naar het kamergebouw. Eerst verliep de demonstratie kalm, doch spoe dig kwam e'r onrust onto' de menigte. Zij trachtte bet politic-cordon te- verbreken, ken. Die politieagenten maakten gebruik van hun sabels en arresteerden een vijf tigtal demonstranten. Een Niagara.storm. Een correspondent van de „Times" te Toronto meldt aan zijn blad: Een hevige sneeuwstorm en regen hebben alle ver voerdiensten wieiae van de Niagara, afhan kelijk zijn, lam gelegd. Het tramverkeer te Toronto, Hamilton, Londen, Windsor en andere Westelijke steden zijn stopgezet. Telegraaf- on telefoonlijnen zijn ernstig beschadigd. Duizenden personen in winkels en fa brieken werkzaam hebben 'n langen lorht naar huis moeten afleggen. Vele huizen zaten zonder licht. Vijf van de zes over hellijnen van de Toronto en Hydro-Power Comp. zijn verbroken. Verschillend© .indu strieën in de geheels provincie liggen stil. De totale schade zal zeer aanzienlijk zijn. Die Mormonen-propaganda. In de Engelsche bladen doet het belicht de ronde-, als zou de Engelsche minister van binnenlandsche zaken de voornaam ste zendelingen der mormonen in Enge land op het ministerie hebben ontvangen en hen aan een scherp kruisverhoor heb ben onderworpen over hun pogingen, om in Engeland vooral onder de vrouwen pro selieten to maken. Woensdagavond heeft een volksmenigte te Plvrnouitii getracht geweld te plegen, tegen de mormonen clie op straat predikten. Die mormonen werden met steen-en geworpen en namen haastig -de vlucht in een stal, vanwaar zij met moeite door HD 'politie konden worden ontzet. De hoofdcommissaris van politie te Plymouth heeft den mofminm- nenzendelingen doen weten, dat hij gaarne zou zien, dat zij zoo spoedig' mogelijk de stad vOdaten, daar hij anders voor de gevolgen niet kan instaan. Lloyd George en Poinearé. Zaterdag hebben dan Lloyd Gorge en Poinearé weer eens met elkander gepraat. Het ij,s, door de atmosfeer van wantrou wen in de laatste maanden gevormd, moet worden gebroken, zegt een Fransch blad. Lloyd Gorge moet met het plan gekomen zijn, aan de conferentie te Gy- nua -een wapenstilstand van 10 jaar voor (geheel Euiropa voor test-ellen. Alle naties, geallieerde en vroeger© vij- eenige noodige beschikkingen betreffende zijn huis te maken." Dit laatste was een flauwe reden, en dat gevoelde Gifford ook wel, want het huis was gesloten en de huur betaald, en er was niets te doen; maar hij moest iets zeggen om haar te troosten. Louise had hare bedaardheid geheel te- rugverkregen. „Neem mij niet- kwalijk," zeide zij- „Het was zeer dwaas van mij. Ik weet niet waarom ik zoo'zwak ben. Ik ik ben nog bezorgd over mevrouw Forsythe, weet je; die lange reis „Natuurlijk," verzekerde hij haar. „Ik west hoe ongerust je daarover waart." Zij 'keerde naai- het huis terug, en Gifford volgde haar, na eerst de rozen, die zij had laten vallen, opgeraapt te hebben. „Ik weet niet wat je wel van mij den ken moet," zeide zij, met eene trillende stem. „Ik denk alleen dat je niet heel sterk bent," antwoordde hij, op teederen toon, maar de oogen nog van haar gelaat af gewent houdende; hij gevoelde dat hij reeds meer gezien had dan waartoe hij het recht had. Zijne eerste gedachte was, haar tegen haarzelve te beschermen; zij moest niet denken dat zij Zich verraden had en Gifford haar engagement had ver moed. Hij hoopte nog dat zij, om den wille anden, zouden zich plechtig onderling verbinden om eikaars grenzen gedurende dien lijd te eerbiedigen, zich te onthouden van alle aggrc-sit-vc plannen en z'ch, vrij van de afleiding, geheel te wijden aan de welken des Vredes, van stabilisatie van geldmiddelen, handel en nijverheid en zich ie veWsta.au over onderlinge en algemeen© vermindering van de wap -pingen te land. Deze beide staatslieden hebben Zater dag te Boulogne sur Mer een samenkomst gehad. Na de samenkomst is een (berichtje uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat ge durende drie uur de twee premiers op de meest vriendschappelijke wij-zie verschillen de vraagstukken hebben behandeld, welke op het oogenblik- de Entente bezig houden. Voornamelijk de a.s. conferentie te Genua is besproken. Men heeft ook opgemerkt, dat het noodzakelijk is om alle inbreuken op de bevoegdheden van den Volkenbond te vermijden. Evenmin mag inbreuk ge maakt worden op Zekere verdragen, welke sedert het sluiten van den vrede te Parijs zijn tot stand gekomen. De moord op Erzberger. Het wordt steeds waarschijnlijker, dat de justitie de draden in handen krijgen gaat van dezen gerüchtmakenden politie leen moord. Thans z,ijn te Munchen, behalve de ad vocaat Dr. Muller, nog twaalf personen gearresteerd, die door de politie zijn over vallen en bleken te behooren tot de po litieke organisatie, waarvan dr. Pitting©? de leider was. Onder hen bevindt ziich een Hongaar, lid van de Vereeniging der Ontwakende Hongaren, de vroegere leider der politieke politie, te Bombay, graaf Soden, een vertrouwde van von Kahr en Poehner (den vroegeren p-olitiepresident van Munchen). Bij Poehner is daarop een huiszoeking gedaan, welke echter geen resultaat heeft opgeleverd. Landru terechtgesteld Omtrent dit lugubere feit vernemen de bladen: Toen president Millerand het verzoek om gratie gewijgerd hat, zijn dadelijk toebereidselen voor de terechtstelling ge maakt. 's Nachts om twee uur werdte Versailles te Pllace des Tribunaux afge zet. Slechts enkele omwonenden begrepen wat er gaande was. Br waren 'n gr'oote politiemacht en circa vierhonderd solda ten aanwezig. Om 4 uur arriveerden de rechter van instructie B-onin en later Phi- lipon, de substituut van den procureur van de republiek en andere rechterlijke autoriteiten, terwijl Beylat, de procureur van de republiek, reeds aanwezig was als mede kapelaan Loisel. Het rijtuig met den beul Deibier had om één u'ur Parijs verlaten en kwam om 4 uur te Versailles aan, waarna Deibier met zijn helpers dadelijk het schavot be gonnen op te richten. Landru schijnt sinds het bezoek van zijn kinderen aan dé gevangenis nerveus te zijn geweest, doch hij bleef uiterlijk zijn kalmte bewaren en zeide 's morgens nog tegen den kapper: knip mij vooral naar de laatste mode; ik wensch tot bet- laatst toe de dames te behagen. Den verderen dag bleef hij echter roerloos voor «zich uit zitten staren. Des nachts was ook nog de advocaat de Moro Giafferi met z-ijn secretaris aan gekomen. Hij is tot het laatste toe in zijn fata lisme blijven volharden en bleef zijn on schuld volhouden en grapjes maken. Op- de vraag of hij nog iets te zeggen had, Van hunne oude vriendschap, het hem vrijwillig verteld zou hebben. Maar boven al moest zij niet gevoelen dat zij eene wanhopige liefde had laten blijken voor een man, die haar veronachtzaamde en dat hij haar daarover beklaagde. Daal" wilde hij niet eens aan dentcen. „Je moet er niet aan hechten wat ik gezegd heb, Louise. Ik begrijp het wel zoo plotseling iets te hooren, al is het ook nog zoo iets onverschilligs, schokt iemand, die zoo afgemat van het zieken- verplegen is. Hecht er niet aan." „Ge zijt zoo goed,Gifford zeide zij, met een beschroomden blik van onder hare vochtige wimpers en eenigen glans in hare oogen. Het was, ten minste, een genoegen voor hem dat hij haar kon troosten, al sneed het hem ook door de ziel, en het smar telijk gevoel, waarmede het gepaard ging, deed hem eenige oogenblikken het stil zwijgen bewaren. Toen zij aan de stoep kwamen, had Louise's gelaat weder die uitdrukking aan genomen, die naar doffe wanhoop zweem de. „Ik zal nu maar naar binnen gaan, Giff," zeide zij. „Ik ben zoo vermoeid," „Wil je de rozen niet in de vaas Zetten?" vroeg hij. Zij schudde het hoofd. „Neen, ik geef er niet om; Sally zal het wel doen. Laat ze maar op de stoep." feeide hij, dat het hem verwonderde, dat de wet toestond aan een onschuldige een dergelijke vraag te stellen. Op de vraag of hij de II. Mis wenschte bij te wonen, zeide hij, dat dit onnoodig was en dat hij de heeren niet wenschte te laten wachten. Op de aansporing van zijn advocaat Moro Giafferi en van de aalmoezeniers om moe dig te zijn, zeide hij met groote beslist heid dat hij Zich moedig zou houden. Toen men hem de handen bond, vroeg hij, of zulks niet kon worden nagelaten. Om 6.04 uur Zaterdagmorgen trad hij naar buiten en van het oogenblik af, dat hij de guillotine zag, was zijn oog daar niet meer van afgewend; 28 seconden latei- was de valbijl gevallen en namen Deibier en zijn helpers bezit van het lijk, dat on middellijk op het kerkhof van Gaunards bij Versailles werd begraven. Het is de eerste maal in de annalen van de justitieele geschiedenis van Frankrijk, dat een executie plaats had, ondanks het feit, dat -door de geheele jury en de civieele partij een verzoek om gratie was gedaan. De ordesmaatregelen zijn zeer streng geweest en hoewel men tot het laatste oogenblik geprobeerd heeft, het sinistere schouwspel bij te wonen, heeft men streng het bevel gehandhaafd, niemand als toe schouwer toe te laten dan beambten of beroeps-journalisten. Korte berichten. In Britsch Indië blijft het gisten. Te Kanairghat ïs de politie door de me nigte aangevallen. Twee politieagenten en 88 opstandelingen werden gedood. Bij de onlusten in de.' theeplantages van Assam werden 16 personen gedood, w.a. 5 po litieagenten. Naar de Diuitsehe bladen melden heeft het de laatste dagen in het Zwarte Woud onophoudelijk gesneeuwd. In het Feldberg- en Belchengebiéd' ligt de sneeuw gemiddeld IV2 M. hoog, opi bergkammen zelfs 2 M. 1 Tengevolge van bet gebrek aan brandstoffen staan er tusschen Jamburg en Tosna 20 snelgoeto'entrein-en uit Estj land, met bestemming naar bet binnen land van Rusland, die niet verder kunnen. Afgezien van deze treinen, die voor andere plaatsen bestemd waren, zijn er in de eerste week van Februari uit Estland 392 wagons hairing en 89 wagons meer te St. Petersburg aangekomen. Door een Bulgaarsch student is op ex-tsaar Ferdinand te Münchon een aan slag 'gepleegd. De schoten misten. De: da der heeft verklaard, dat hij den ex-koning als -een der ergste oorlogsmisdadigers: be schouwt, wiens bestraffing al te lang is uitgebleven. De Engelsche admiraliteit heeft een nieuwe vermindering: der uitgaven aan gekondigd, waard-oor het totaal der marine- begrooting 61 millioen pond bedraagt. Dit beteekent een vermindering van 22 mil lioen, doch hierbij ,zijn inbegrepen de ver- minderingjen in gevolge de besluiten van Washington. De Palus heeft naar aanleiding' van een duel, dat tusschen d'en hertog van Torlonia en graaf Lovatelli heeft plaats gehad, een streng verbod tot duelleeren voor de Romeinsche aristocratie uitge vaardigd. -De firma Friedrich Krupp heeft schik kingen getroffen om 52 leerlingen van de FrankenhaJuser technische school, die daar de vliegafideeling hebben gevolgd, te Zij groette hem met een flauwen glim lach en ging naar binnen. Gifford stond in den zonneschijn met'de rozen, en zag haar verdwijnen. Maar ondanks zijn hart zeer, wilde hij de bloemen daar toch niet laten verwelken; dus ging hij iets zoeken om z-e in te zetten, en toen hij eene Ja pan s-ch porseleinen kom had gevonden, legde hij de bloemen daarin, misschien een weinig onhandig, en zóo dat eenige van de stengels uitstaken; maar omdat hij het water had vergeten, kwam dit er niet veel op aan. Toen bracht hij de kom in de vestibule, zette ze op het tafeltje onder het vierkante venster, en ging naar huis. De middagzon scheen warm en helder door de kleine vensterruiten, en toen Loui se later op den dag de rozen slap er, kwijnend vond, gevoelde zij dat Zij slechts in overeenstemming met het overig leven waren. Zelfs de lucht betrok, en Dr. Howe's voorspelling van regen werd vervuld. HOOFDSTUK XXVI. Tegen den avond werd het koeler, wat voor Dr. Howe een voorwendsel was om de blokken, die in den haard van de boekerij lagen, in brand te steken. Hij hield veel van het knetteren en den gloed van een vlammend houtvuur en had niets tegen de zachte warmte, die het ver- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por post, f 3. Losse nummers ff.05 Prijs der Adverts ntiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke Jt«rting. Urinezuur en de nieren. Overtollig urinezuur is de werkelijke oorzaak van rhoumatiek. ischias en spit, en het kan zoowel de oorzaak als liet gevolg .zijn van nierzwakte. Zware, moei lijk verteerbare spijzen, alcohol, over- werking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van een dusdanige hoe veelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelij ken de taak der nieren en voorkomen, dat niet-gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. De,ze voorbehoe dende maatregelen kunnen worden aange vuld door tijdige versterking van de nie ren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel verschaft succes, zelfs in gevorderde gevallen van nieraandoening en verschijnselen als rheumatiek, steen, -spit, ischias, nier- gruis, nierwalenzucht, nier- en blaias- ontsteking, en urinezuur-vergiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoe dend en genezend, wordt dit niergenees- middel alom c m bevolen als gevolg van de -uitmuntende resultaten, die men er mede behaalde. Te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., en te Middelburg bij fa. C. Schulte Oo. a f 1.75 per doos. (36) samen 52 in getal, als vliogtuigingen ieurst naar Zuid-Amerika te zenden. De voorgenomen reis van Home, den Enigelschen minister van de schatkist, naar Parijs, ten einde met den Franschen mi nister van financiën ov-e-r de kwestie der schadevergoeding voor 1922 le spreken, is oen week uitgesteld. De socialistische partijen in Saksen onderhandelden over een deelneming der communisten aan de regeering in Saksen. De communisten hebben laten weten, dat zij op een ministersz-etel aanspraak -maken. De vlottende schuld van het Duit- sehe rijk aan verdisconteerde schatkist-' biljetten is in de tweede tien dagen van Februari met 610.93 millioen tot 259.75 milliard geste-gen. Vrijdagavond zijn to Belfast twee moorden gepleegd. Een protestant, werd in zijn eigen huis door indringers- gedood, terwijl een katholiek op straat werd dood- geschoten. In de gevangenis aldaar dreigt een hongerstaking van twee en zestig Siun-Feinse.he gevangenen wegens de be handeling van drie- Sinn Feiners, die bij de gewone misdadigers in d-e gevangenis zijn geplaatst in plaats van bij de politieke gevangenen. Chr. Sociale Partij. De Chr. Sociale partij heeft in een Zaterdag gehouden vergadering de candi- datenlijst als volgt samengesteld: 1. mi", dr. A. R. v. d. Laar te Gendringen; 2. dr. J. van Dorp te Gendringen3. J. H. Fracke te Leeuwarden; 4. R. van deir Burg, te Gouda; 5. J.. Jansen te Leeuwar den; mej. D. E. C. Dieetman te Middel- spreidde; dus zat hij daar nog lang nadat Louise naar bed was gegaan, en eene droomerige stilte heerschte in de pastorie. Buiten zwaaide de boom, die voor het huis stond, in den wind heen en weder, en kraste langs het venster, terwijl de regen tegen de glazen kletterde alsof hij aanklopte, een oogenblik op antwoord scheen te wachten, en dan weder over de struiken in den tuin ruischte. De pre dikant had zijne lamp niet aangestoken; het flauwe, zachte licht van twee kaarsen In de rij Bilveren kandelaars op den schoor steenmantel was alles wat hij noodig had voordat hij begon te lezen. Dat zou hij' later doen; maar nu vergenoegde hij zich met rustig te -zitten denken. De spiegel boven den schoorsteenmantel weerkaatste bij het licht der kaarsen eene welgedane gestalte. Eene witte mot vloog om het kaarslicht heen. De predikant volgde kalm hare fladderende beweging. Een hekel warme wijn stond bij de koperen haard- ijzers, en het vuur knetterde aangenaam. Max lag met zijn snoet tusschen zijne voorpooten, en keek met slaperige oogen naar het vuur. Dr. Howe's blozend en vriendelijk gelaat nam niets weg van de algemeene uitdrukking van tevredenheid met het leven. Eerst had hij aan Denner gedacht, aan de leegte, die zijn dood had nagelaten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1