Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap «n Knnst. Land" en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Financieele Berichten. Marktberichten. Posterijen en"1 Telegrafie. Leestafel. Allerlei. - De v-oorz. opende op de gebruikelijke wijze en dankte mevr. v. d. Have voor de bemoeiingen inzake het. salaris van de zuster. Het verslag van den penningmeester! volgt; f 2604.841/2 bedroegen de ontvang sten, de uitgaven f "2441.40, een batig slot aldus van f 163.441/2. Het batig slot van de dlB.C.-bestrijding bedraagt f 100.43-. De wijkzuster doet verslag van baai- arbeid. ïn het geheel werden 3709 bezoe ken gebracht, aan 185 patiënten, "272 be doeken aan 42 kraamvrouwen, bij 27 assis tentie verleend. In het belang van de T.B.C.-bestrijding werden 502 bezoeken afgelegd aan 17, patiënten. De 'begrooting voor 1922 werd vastge steld op f 1779.191/2.'De beer v- d. Have stelt voor Om een zieken-ligtent op de 'be- grooting te plaatsen en aan te schaften in 1.922. Aldus wordt besloten. Over bet salaris van de zuster ont spon zich een breede discussie. Bij stem ming werd besloten 0111 tot geen salaris- verbooging over te gaan. lerseke. Door de vereeniging Centraal Oesterbureau alhier is beden evenals Vorig jaar weder een tweede partij, zaaioesters naar 't buitenland verkocht. Gezien de 'zeer geringe voorraad zaaioesters is de prijs beneden de verwachting gebleven, wat ze ker in verband staat met de valutakwastie. Wij vernemen dat de prijs 43 cent per K.G. bedraagt, geleverd hier aan Ben wal op schip. Arnemuiden Gisteravond, werd 'een ver gadering belegd onder voorzitterschap van dhr. B. Franse om een feestcommissie te kiezen voor liet aanstaande burgómees- terfteest. Tot. commissieleden werden ge kozen de hoeren J. J. van Doeselaar, J. Sc'hroevers, Jac-ob Meerman, M. Vader, J. K. Crucq, W. Dronkers, J. Hüissen en G. v. d. Lo'uw, terwijl nog twee le den iz,uilen toegevoegd worden, uit Klevers- kerke. Tot eere-voorzitter werd benoemd dhr. B. Franse. Tholen. Gisteren werd alhier onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dhr. D. v. d. Maas, in leven lid van den raad. alhier en gezworene van het waterschap de Vrije Polders onder Thölen. Bijna de geheele raad met den burgemeester was op het graf bijeen. Alleen vweth. Wagè- maker ontbrak. Aan de groeve wierd ge sproken door ds. Datema en burgemeester Diepenhorst, terwijl de jongste broeder f Van den overledene allen dank bracht voor de laatste eer bewezen aan zijn overleden broeder. Geref. Kerken. Beroepen te Noord-Schanvoufls -ï. Gillebaard cand. te Den Haag. Aangenomen 'naar IJlsit, en bedankt voor j Sprang, .Zalk, Molenaarsgraaf-Brandwijk, Zuid- I fieijerland en Leimuiden door D-. S. Wiele'nga, miss. pred. de Kampen. Bedankt voor Harmelen door A. iffi. Wolf te Loenen-Vreelandvoer Brussöl door K. Schilder te Gorinchem. IJed. Herv. Kerk. Beroepen te Driesum C. B. Holland .te Kam pen. De beer A. 'Dorst, de bekende schrijver im „Bergopwaarts" over do Jong Gereformeerden- heeft de Gereformeerde Kerk waanvel gezegd en is Hervormd geworden. En hu sciirgft fiij' in genoemd blad over de .„financiën der Ned. Herv. Kerk". „Als kcrsversch lid der Herv. Kerk", aldus' de schrijver, „wil ik niet te boud spreken, maar als je uit eon hulshouding komt -als die van de Gereformeerde Kerken, waar- elke financicele ellende door gemeehschapjpe- lijke bijdragen direct geholpen is, waar men geen oogeiiblik ,öka den minister denkt, mag.r direct gereed is, zélf de handen uit de mouvvea te stekeq, dan ik kan het 'niet .helpen dan vindt men zulk gebedel, of hoe rne'n dat dan ook noemen wil, belachelijk. Laat bet data nu zijn dat er vroeger in de revolutiedageir wat gebeurJ is, dat niet door den beugel kan; in elk geval had dit. ook niet zoo'n vaart ge- loopen als de kerk toen zelf maar op haar post was geweest. Maar om op grond daarvan nu nog te verlangen dat Joden, Katholieken, en godsdienstloozen de Hervormde Kerk helpeii houwen dat is toch eigenlijk belachelijk. Men moet wel historisch een heel eind achter aan komen, zou men zegge'n, om daarvan te blijven droomen. Het is aan de leden dor Herv. Kerk zelf om te toonen, dat in .die Kerk 'nog het hart der protestantsche natie klopt. Inderdaad beeft die kerk een grooten voorsprong. Hoe het op hot oogenblik ook financieel moge staan, zij js en zij blijft de Groote Kerk, Militair- gesproken; de afgescheiden kerken hebben ee'n groot deel V3n het leger meegenomen, doch de Herv. Kerk heeft nog altijd de stelling in temden. Doch wanneer men daar 'nu ach en wee blijft roepen, omdat de Nederlandsche Staat er met een deel van de kas is van doorgegaan en dit niet wil teruggeven, terwijl men vergeet zélf zfjn plicht te doen, dan is het maar ee'n kwes tie van tijd of die stelling zal geheel verlaten- liggen en niema'nd zal er zich meer om he kommeren. Wil men over het oordeel vair een „'nieuwe ling" eens een ooge'nblik nadenken? En dan over de geheele linie de kerkcenten gaan ver vangen door kwartjes en dubbeltjes of door nog wat beters? Het kan best anders, als me'n elkaar maar niet stijven blijft in die oude erfenis-manie." (De opmerkingen van de'n heer Dorst zijn niet nieuw Meerderen, die uit de Gereformeerde kerken naar de Herv. kerk overgingeli, slaan op hetzelfde aanbeeld. Red. Zeeuw.) Dr Fred, van Eeden. Dr Fred, van Eeden heeft het H. Doopsel ontvaiigen. De plechtigheid had Zaterdagmorgen om 9 ïiur in alle stilte plaats in de Abdij Sint Paul' le Oosterhout. De letterkundige Meter van der Meer de Walcheren was peter- van den doopeling. THOLEN. Gisteren vergaderden in de con sistoriekamer der Geref. Kerk alhier, eenige broeders uit het eiland Tholen en Bergeïi op Zoom-, om over den financiëele'n toestand der Vrije -Universiteit te spreken. Op verzoek had de heer M. M. C. Haaijer als correspondent, do. leiding dezer vergadering op zich genome'n. Eeïl negental personofi waren opgekomen terwijl 'ectiige berichten van verhindering waren inge komen. Na opening door de'n voorzitter verkreeg Ho heer Jac. vaft OversLeeg van Amsterdam liet woord. Deze lichtte do vergaderden in wat feitelijk tfen Universiteit is en wat zou kunnen gedaa'n 'worden om de inkomsten der Vrije Universiteit te verhoogen. Na ampele .bespreking werd een kring Thole'n gevormd bestaande uit, verschillende plaatse lijke comite's. Deze zullen ovaral bij personen, die hiervoor in aanmerking kome'n, rondgaan 0111 contribuanten te wi'nnsn of de bestaande contributie te verhoogen. D-e Zangvereeniging „Oefening Baart Kunst" (O.BAK.) gaf, onder lei ding van haren directeur, den heer1 Tam- mmga, gisterenavond een concert in de groóte zaal van de :8oos. De zaal was lang niet vol, hoewel er toch een rijk program was. „Medewerking" werd verleend door meW. van Ballegoyen de Jong (Alt), Mevr. Jonkers-Fransen van de Putte (Piano) en den heer Ger. Le- icointre (Tenor.) Het koor trad viermalen op met een 'twee- a drietal liederen van verschillenden, «zeer uiteenlooperiden inhoud. In de eerste nummers, die ook niet de -dankbaarste waren, was het koor, dat ook al door ziektegevallen in moeilijkheden j «'.raakte, niet "heel erg op dreef. Na de pauze werd dit voortdurend beter. De j vereeniging is sterk vooruitgegaan in mu zikale prestatie. Toch blijve «ze liever bij den gewonen liedvorm: ook deze kan tot volmaaktheid bestudeerd worden. Sweelinck-Psalmen zijn g'een materiaal voor O. B. K. Deze contrapuntist -bij uitnemendheid kan zoo niet weergegeven worden, ook al werd zooals hier met de gróótst mogelijke toewijding gezangen. Uit deze werken moet J iets anders gehaald worden, iets dat de dirigent vinden zal als hij contrapunt ge- studeerd heeft. Dan zullen de muzikale lijnen beter naar voren treden. Men kan j iSweelinck niet .uitvoeren alsofmen een gewone koorfuga in behandeling heeft. Ook het „Halleluja" uit Handels „Mes sias" is geen .„nuimmer" voor ,0. E. K. D-e wedergave van dit messiasébrokstiuk -was zeer goed; -het blijft, zoo uitgevoerd, toch een bespotting van den grooten com ponist. Het Middeleeuwsche werkje van Lasso is dankbaarder stof. Daarmee is wat te bereiken en O. B. K. heeft getoond >dat te kunnen. Werkelijk leuk is rdit opus, «met zijn eigenaardige 'kerkelijke harmonie-wen dingen, uitgevoerd: het zoemen van :zijn snarenspeeltuig, dat de hartstochtelijke sol denier na zijn liefdesuitingen ter illu stratie van zijn „geguetst ghenioet" weer klinken doet, is kostelijk weergegeven.^ Ook Mendelssohn''?. „Nachtegalenlied" .is zeer te prijzen1 .Mevr. v. B. d. J. beeft haren reeds lang gevestdgden roem gehandhaafd. D-e toon dezer Soliste was dezen avond in :zeer gunstige dispositie. Het „Wiegen lied" van -Coster was een waar succes. D-e hier ook reeds bekende Tenoil-solist was an Wagner's „Liebeslied" niet zooals hij Schubert gaf. Menigmaal had het ge luid iets dat aan een Bariton zanger her innerde. D-e Schubeif&liederen evenwel waren .«kostelijk: in hooge mate technisch verzorgd. De Betrof-Vleugel, die de fa. A. S. J. Dekker welwillend afstond, heeft in Mevr. Jonkers-Fr. v. d. P. een geniale bespeel- ster gehad- Nu bleek wat een .vaardige hand niet alleen, maar bovenal een muzi- jkafab-voelend klavierspeler (ster) ei" uit kan halen. 0. B. K's kinderkoor heeft nog eenige koren uitgevoerd. Ze waren zepï goed. Extra gaven twee meisjes 'n duet, waaruit bleek welke heerlijke stemmetjes dit kin derkoor heeft. Waarom, bij het-heeds rijke program nog een instrumentale -toegift ('klavier - -viool en Cello) gegeven moest worden is niet duidelijk, het werd toch laat genoeg: Ove rigens zullen wel allen dit oogenblikje genoten en dat „laajpworden" niet zoo erg gevonden hebben, want de drie exe cutanten hebben iets werkelijk schoons gegeven, de jeugdige cellist moge speciaal vernoemd. O.B.K. is werkelijk veel vooruitgegaan, moge- 'tkoo-r nog vele malen, onder de lei ding/ van zijn directeur, het zanglieve-nd publiek doen genieten. Stamboek Ned. Trekpaard. Gisteren werd te Den Haag de jaar- iijksche alg. verg. van deze vereen, ge-hou den. Voörz. was Jhr. J. v. Vredenburch, die in zijn openingswoord wees oip den ongunstigen tijd, ook voor de paarden fokkerij, maar -eveneens op den goeden geest, die in de vereeniging hee-rscht. Het ledental 'is met 757 vermeerderd en bedraagt thans 8720. Ofschoon de afd. Zeeland, wat betreft het aantal leden, door Limburg is overvleugeld, blijft deze afd. baaï vooraanstaande p-ositie in de vereeniging onverminderd handhaven. Te gen de vraag van den minister van Land bouw oï wit een oogpunt van bezuini ging de afschaffing van de Paardenwet 1918 niet gewenscht ware, gingen leven dige plrotesten op. De 2e nationale ten toonstelling zal op 12 en 13 Juli te 's-Gra- 'vetiha-ge gehouden worden. Ongelukken. Te Rotterdam is uit het water het lijk opgehaald van oen 25-jarigon gehuwden man. Te OLerdum (Gr.), is gisteren do boerenknecht C. M. door oen wage'n over reden en gedood. Een coöperatieve s m c d e r ijDe vereen, van akkerbouwers te Beemster hclgft aldaar een coöperatieve smederij opgericht. Aanleiding hiertoe waren de hooge prijzen voor hoefbeslag bij de smeden. Een verstoord soupertje. Mrs Robertson, een te Deal in New Jersey wonende dame, had ecu dezer avonden te liareïi huize een soupertje aangericht, waaraan ee'n vriendin en drie vrienden deelnamen. Toen or werd gescheld, ging de gastvroiftv zelf even open doen en zag een revolver op haar gericht. Te zeer geschrokken 0111 iels te zeggen, week zij stap voor stap achteruit, gevolgd door den indringer, die gemaskerd was en,ee'n volkomen Stilzwijgen bewaarde. Zoo kwam zij de kamer binnen waar haar gasten zic'li aan cocktails verlustigden. De dief bleef het gezelschap met zijn revolver beheerschen, en sommeerdie de heeren hun geld af te geven. Hetgoe'n geschied de. Vervolgens ipaaktc hij zich'van een aa'ntal ja weeion ter waarde van vierduizend dollar van mevr. Robertson meester, en -verdween In een voor de deur wachtende aalo. -E e» rumoerige vergadering. Gisteren word te Rotterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden vanwege de'n modernen Transportarbeidersbo'nd. Hot ging over de z.g.11. Haven-reserve. Al spoedig bleek, het ondoenlijk de- orde te handhaven. Voort durend werd er geroepen: „weg met de vak beweging", „ge hebt ons verraden", enz. De spiekers konden zich niet verstaanbaar maken. Ten .laatste begon men de Internationale te zingen, waarna de «politie met sabel e'n gummi stok de zaal ontruimde. Een-majoor van politie kreeg een klap m-et een stoel op het hoofd, maai .bekwam toch geen ernstig letsel. Ver schillende personen bekwamen sabelhouwen. Een dag te vroeg. Een paartje ■meldde zich te Boxtel aan op het raadhuis 0111 in ondertrouw te worden opgenomen. Hoe •oud de bruidegom was Achttien jaar. En de .bruid? .Zestien. Sinds wanneer/? Vandaag, luidde .hét antwoord. De ambtenaar' zou eens nazien. En wat bleek Toen? Dat ze in den avond van denzelfden dag ;pas zestien worden zen. Hot bruidspaar moest -dus onverrichter zake naar huis. Het kon zich -evenwel troosten met de gedachte, dat één dag uitstel op hun leeftijd nu niet zoo heel -erg was. („Vad.") -Brand te Bru.g«ge Gisternacht zijn te brugge tengevolge van een o'ntploffing de groote •opslagplaatsen van mout enz. behoore'nde aan do Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek in vlammen opgegaan. De brandweer kon de om liggende huizen beschermen. De magazijnen zjjn totaal uitgebrand. De aangerichte schade be draagt een half millioen francs. D-e moord te B-eerta. Omtrent -de aanleiding" tot dezen moord verdiept men zich in gissingen, doch de meest •gangbare is de volgende: Jan Oostland was penningmeester van ide werkloozen'kas der Communisten en -vroeg Vrijdag bij verschillende menscben om geld, wat het qjgemeen gevoelen be vestigde dat hij in groote financieele moei lijkheden verkeerde. Den dag van den moord trof hij Fretrk Woltjer in de Steelmaker^ van Velema, waar W. v. O. een bezem kocht. Nadat W- een steel in den bezem had laten zetten, ging hij naar huis. Ondersteld wordt, dat W. onraad in zijn schuur of achter het huis heeft ver nomen en daarop af is gegaan. Vermoe delijk is hij toen dadelijk aangevallen en op de vlucht gegaan, „hulp" en „moord" roepende. Ongeveer 25 M. van zijn huis ligt een brug over het Beertster'diep. Het loopen over de-ze brug is gehoord en ging vlug in zijn werk. Twintig meter van de brug, aan de overzijde, vóór het huis van den ren tenier Hikkema is Woltjer weer aange vallen. D-e gymnastiekonderwijzer Klinkspoor zag daar twee personen vechten, terwijl hjj met de fiets passeerde. Geheel onbe kend nog in deze streek reed hij door. Toen hij omkeek, zag hij dat de één den ander bij de beenen over den weg trok, in de richting dus van het Beertsterdiep. Ben eind verder ontmoette hij vier jon gens: Ekamper, De Voogd, De Wit en Goldhoorn, die vroegen, wat daar voor lawaai was. KI. vertelde, wat hij had ge zien en toen gingen de jongens er op af. Zij zagen nabij de woning van den ver moorde Jan Oostland tegen den wal op kruipen. De jongens riepen: „Hest hauw had Hamme?" (scheldnaam voor Oostland) en later nog eens: „hest slaog had Jan?" Jan antwoordde echter niet. Enkele meters verder liepen de jongens en zagen Freerk Woltjer op het ijs liggen, die zwaar ge wond bleek te zijn aan het hoofd. Z-ij trok ken Woltjer op den wal en zagen, dat hjj stervende was. Zij trachtten Oostland te vinden, doch zonder resultaat. Een dokter en de politie werden gehaald. De vermoorde is 48 jaar, was zeer op passend. Jan Oostland heeft een vrouw met vijf kinderen. (Tel.) ICind. er lijk je gevonden. Tc Amersfoort is in het kreupelhout op den Berg liet lijkje gevonden van een pas geboren kind. Een a a 11 r a. 11 d i n g. Op den Sta tionsweg te Amersfoort werd een persoon, die daar met -zijn meisje liep te wandelen, door drie militairen aangevallen en mis handeld. Do politie stelt een onderzoek in en zoekt naar de daders. B ij t ij il s gored. Toen dezer dagen de werkman van den Berg te Klu'ndert niet op lijd op zijn werk verscheen cn er gee'n boodschap van ongesteldheid werd gebracht, maakte een gehuwde zoon van Va'11 den Berg zich een weinig ongerust e'11 begaf zich naar de ouderlijke woning. Daar aangekomen, be merkte hij dat zijn ouders nauwelijks aan ee'n wissen dood waren onts'napt. Het ha-4 reeds de aandacht der buren getrokken dat de woning van Van den Berg zoolang gesloten bleef. Met. moeite konden de bewoners worde'n gewekt. Van den Berg kon met veel moeite de deui nog openen, terwijl zijn vrouw reeds ge heel bedwelmd was. Door hot dicht zetten van den sleutel der kachel waren rook en gas in de kamer blijven hangen. Er mag hier wel van geluk gesproken wor den ,dat nog bijtijds hulp kwam opdagen). Enkele oogenblikken later e'n de levensgeesten van beide menschen waren waarschijnlijk ge weken geweest.' (Zoom). Vroeg voorjaar. Men meldt uit Lichtenvoorde aan de „Geld." Bode" dat daar de vorige week reeds de eerste kieviten zijn gezien. Naar aanleiding hiervan meent men een vroeg voorjaar te kunne'il verwachten. D'erai llement. Men meldt uit Den Haag: Gistermiddag derailleerde ter hoogte van het Malieveld een staatsspoorslocmtram van do lijn Den HaagSchevc'ningen. De loco motief kantelde. De machinist J. S. bekwam o.a. ernstige brandwonde'n aan handen en beenen. Na voorloopig door een beambte van hel Roode Kruis te zijn verbonden, werd do verwonde naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. Gisteravond 7 uur had op dezelfde lijn, nu bij bet Belgisch park een bolsing plaats lusschen een losrijdende locomotief e'n een pc-rsonentram, juist op -een scherpe bocht. Het voorbalcon van een der rijtuigen werd ingedrukt. Een heer werd bekneld e'n brak zijn heen. Het. verkeer op de lijn werd hu geheel gestremd. PARIJS.. V. D.. Mill-et schrijft in de Petit Parisien, dat er tus-sfchen Engeland en Frankrijk overeenstemming bestaat om trent ''tvolgende: lo. de vredesverdra gen zullen op de conferentie van Genua niet in hespireking komen, 2e .ook over de schadevergoeding zal niet gesproken wórden, 3e aan den Volkenbond zal wor den opgedragen, alle niet besproken kwes ties op te lossen -en te' waken voor de uitvoering der genomen besluiten. Ook moet zek-eï zijn, dat de conferentie c-enige -weken uitgesteld wordt en is men 't eens geworden, dat d-e deelneming der Rus sische gedelegeerden niet inhoudt -een officdëele erkenning der sovjetvegeearing. BÈRLIJN. D-. Naar verluidt zijn de Turksehe voorwaarden voor ©en vrede (met Griekenlandherstel van Turkije en Constantinopel in den toestand van vóór den oorlog, de onvoorwaardelijke terug gave van Smyrna 'Oost-Thracië en het overig bezet gebied, en het betalen eener oorlogsschatting door Griekenland. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opge nomen. De Spoorweg op Zuid-Beveland. De werkzaamheden voor de uitzetting van den locaal-spoor- wegin Zui d-B eve land z ij n b e g o n- nen- Het w-erk wordt m-et den meesten spoed voortgezet. Be s-ch-attingsconimissies zullen de uitzetting op dein voet volgen Gehoopt wordt, dat binnen een jaar de aankoop der gronden zal zijn voltooid, als er maar niet te veel onteigemingsprocesi- sen noodig blijken. Maar de wet zegt ge lukkig, dat dergelijke zakon door de rechtbank vóór alle- andere behandeld ln-oeten worden. In 1923 kan dan worden gebouwd. MIDDELBURG. In de gisteravond gehou den vergadering der commissie tot behoud van he( garnizoen, we-rd door een der led-en, diq bij den min. van -oo-rlog op audiëntie zijn geweest, verslag gedaan van het 'bezoek, dat ongey-eer 20 minuten heeft geduurd. De doo'r -de deputatie aangevoerde moi- tieven 'tegen 'de vei plaatsing van het. gar nizoen schenen Wel indruk op- den minis ter te mak-en, waarom d-e commissie van óórdeel is, dat zooi spoedig mogelijk het overige werk moet worden afgedaan. Daar om wordt op- spoedige en 'drukke tceke- ning der lijsten aangedrongen. De etensvork. Pas in den loop van de achttiende eeuw heeft de tegenwoordige etensvork burgerrecht verkregen. In de zeven tiende eeuw gebruikte men ook al wel vorken, maar die Ja adden slechts drie tanden, e'n nog vroeger, slechts twee tanden, I11 het begin van de'n tachtigjarigen oorlog bedienden alleen voorname personen zich van een vork aan tafel. Een vork was toeii een weeldeding; gewone burgers aten loe'n met hun vingers. Pas in de elfde eeuw scbijnl men in deze is treken voor het eerst van een vork gehoord te hebben. Een monnik vertelde (oen, dat een hertogin van Ve'netië, „de slechte ge woonte had, het vleesch met een gouden twee- (andige vork op te pikken en haar den mond te brengen. Dit. „slechte voorbeeld" heeft in voorname kringen langzamerhand navolging gevonden, waarna het maar nog langzamer door drong tot alle lagen der bevolking. „Volk" Wisselkoersen te Amsterdam. Amsterdam 23 Febr. (0 c h ten d k 0 0 r s). Berlijn cheque 1.22*~/%1.231,/. Berlijn bank 1..22Va'— 1.24J/2. Brussel 22.571/2—22.671/2. Parijs 23.70 (bieden). Oost-en'r. kronen cheque 0.050.06. Ponden 11.48/2 (bieden). Dollar 2.60 (biqden). Zwitserland 5151.15. MIDDELBURG. Boter f-0.95, part. f.105 Eieren f9.50, part. f 10.50. Op de- 'Sxaanmai'kt was de aanvoer ma tig. Tarwe f 13.75—f 14,75. OOSTBURG. Tarwe f 13.50—f 14, Ha ver f 13, •Wintergerst f 1313.25, Rogge f 12.50, Kookcrwten f22f23. Ruime aanvoer. YLISSINGEN. Veiling van 22 Februari 1922. Armgaard 2431; Roodbakker 25; Grauwzoet 15—16Reinette d'Or 2627Zoete Bellefleur 2223; Zure Bellefleur 2432; Kleiperen 29 32; Gieser Wildeman 31; Spruiten 4148; Kooliapen 56; Karoten 99.5; Peeën 88,5; Spruiten 5384; Rapen 12; alles per K.G. Eieren 11 12; Savoye Kool 3,59; beiden per stuk. Selderie 1323; Prei 12,5—21; béiden per bos. Veldsla 80; Fransche postelein 6567 per mand. Rijkspostspaarbank. Opgave 'uitsluitend betreffende het post kantoor Middelburg en zijne bij- en hulp postkantoren. Maand Januari 1922. Op spaarbankboekjes, 'uitgegeven te Middel burg en .elders, werd in den loop dei" maand ingelegd f 74.304.27V2 en terug betaald f60.419.59. Derhalve meer Inge legd dan terugbetaald fl3.884.68V2. Het aantal niéuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 100. Door tusschenkomst der te Middelburg gevestigde kantoren werd, ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven een nominaal bedrag van f 800 en afgeschreven een nominaal bedrag van f3.050. Derhalve minder in- dan afge schreven f2250. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Goes, maand Januari 1922. Op spaarbankboekjes uitgegeven te- Goes en elders, werd ingelegd f 56.977.06V2 en ter-ugbetaald f 30.467.25. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 26.509.81V2. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 80. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 23 Febr'., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.8 te Tou louse, laagste 730.7 te V-es'tmanoeï. Veiwa'hting' lot (d-e-n avond van 24 Febr.: Matige tot lri a,cht'ge Zuidelijke tot Zuid westelijk© wind, meest zwaairbe-wolkt of betrokken nog Regenbuien. Zelfde tempe ratuur. De vriend des huizes, onder hoofdred. van ds. J. Schrijver te Neea"- bosch, trad zijn 40sten jaargang in en is al die veertig jaar', waarin de Heede hem geleid heeft, aan zijn naam getrouw ge bleven. Hij was een goede huisvriend. Wij ontvingen dezer dagen no. 1 en no. 2 van den nieuwen Jaargang. Wij slaan af en toe nog wel eens een ouden Jaargang op, en dan is onze slotsom: nog steeds vooruit gegaan. De schrijvers, de tee kenaars, de componisten, die zich aan dit tijdschrift wijden, blijven dat nog steeds doen met voorbeeldigen ijver. Een de druk ker gaf in no. 2 ook weel" te zien wat de plaatdrukkunst vermag en tot welk een hoogte hij deze kunst heeft weten op te voeren. Met genoegen ontmoeten wij onder de schrijfsters oude kennissen als Igna- tia Lubeley, voor onze Schouwsche en Catharina van Ophemert voor onze Z-uid- Bevelandsche lezers geen onbekenden. Mr. H. Verkouteren en de Maandoverzicht schrijver zijn eveneens nog in volle actie. Dr. Oberman schreef een waardig artikel: Wat Rome wil. Keurige platen bij de „.Gevederde Wereld". In Zeeland zou men zeggen: je z;ou die papagaaien er z'oo van langen als 'ze niet beten. Het mam monisme in de Chris- telijke Vakbeweging, zoo luidt de titel van een vlugschrift door den heer J. H. Scheps, van Den Haag, ter perse gelegd bij K. v. d. Z-ande, te B.oraulov blijkens het voorbericht, naai' aanleiding van gerezen verschillen in de Chr. Vak beweging. Volgens Schr. is er in het C. N. V. veel kaf onder het koren. Meer malen wees de Schr. in vergaderingen dei" afd. 's Gravenhage der K. V. van Chr, K. en H. bedienden op de gevaren, welke de Chr. Vakbeweging bedreigen van de zijde van Chr. socialistische elementen, die den klassenstrijd propageeren. Naar aanleiding daarvan vroeg hij aan 't Bestuur of hij een onderwerp mocht behandelen over zaken, die vakbeweging rakende, het welk echter werd geweigerd. Dergelijk meten met twee maten verdroot den schrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3