Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. üit de Provincie. h.s in werking zal treden, werd de ge wijzigde tariefsverordening voor electrici- teitslevering z.h.s. aangenomen. Hij het voorstelt tot uitbreiding van de prise d'eau der waterleiding, vraagt de iheer Paul om in de bestekken der be steding te verplichten Middelburgsche werklieden aan te meinen als zij geschikt •zijn. De heer De Veer zegt alles te zullen doen wat hij kan, maar hij vreest, dat de arbeiders hier niet licht geschikt zullen zijn te vinden. Dij het voorstel tot het aanbrengen van verschillende verbeteringen aan de gasfabriek, zegt f\Veth. de Veer, dat het zeer zeker een hooge som is, maar «Ie inlichtingen door- den directeur der bedrijven' aan hem en ook aan de com missie van financiën verstrekt, hebben de overtuiging gevestigd, dat de uitgaven nut tig en noodzakelijk waren. De heel" Paul vraagt of afgescheiden van dit werk geen andere prijsverlaging van het gas kan plaats hebben. Hij kan begrijpen, dat bet bier duurder moet zijn dan elders, maar waarom zooveel. Dhr. de Veer zegt, dat het gas hier is 16 cent. Amsterdam 15 en wordt het daar 13 cent. Sur. hoopt deze maand de definitieve cijfers nog te krijgen over 1921. Men is niet gelukkig geweest met koleninkoop, daarbij is het gasverbruik afgenomen o.a. door hot veel minder ge bruiken door Ido Vitrite Works. Dhr. van der Weel wijst op1 verschil lende gemeenten waar het reeds 15 cent is, zelfs te Krommenie 12, te Utrecht 14 en te Rotterdam II1/2 cent. Dhr. de Veer zegt, <lat verlaging hier vooralsnog niet mogelijk zal blijken. Ein- delijk is !men hier ook gaan leeren cokes te stoken. De steenkolen zijn hier zoo* duur door de groote vracht. Mevrouw Corné trok voorioopig het voorstel inzake een zuigelingenkeuken in. Rondvraag. De voorzitter deelde mede, dat men er na lang pogen in geslaagd is de ter- reinen aan den Nieuwlandschemveg weder *te verhuren aan den heer Kloosterhuis. Dhr. Paul drukt zijn spijt uit, dat voor de uitgeti'okkenen liog geen bijdrage re geling is getroffen of voorgesteld. De voorzittel' zegt, dat het voorstel ge reed is, eerst heeft de commissie voor do werkloosheid en die voor de finan ciën het voorstel in bezit. Dhr. van Schouwen vraagt den burge meester als hoofd der politie nog eens' maatregelen te willen overwegen 0111 liet verkeer inzonderheid in de Korte Noord- straat wat beter te regelen. De voorzitter zégt dit toe. De niet-genoemde voorstellen werden aangenomen. De ramp met het luchtschip. Een telegram uit New-York aan de „Daily Chronicle" meldt nog, dat. het ver ongelukte luchtschip „Roma" eerst met heliumgas gevuld was, hetwelk Zaterdag j.l. echter door gewoon ballongas was -Tvervangem Men schrijft de ontploffing toe aan het feit, dat de „Roma" met elieetrische geleid- draden in aanraking kwam met een span ning van 2000 volt. In deze draden raakte de schroef van het luchtschip verward, dat vervolgens vlam vatte. De bemanning bestond uit 38 personen- De kapitein bevindt zich onder de dooden- De „Roma" was het grootste luchtschip van dezen aard ter wereld. Het had een capaciteit van 1.200.000 kubieke meter. Negen mlllioen menschen ten dootle gedoemd. De „Prawda" van Moskou wijst op het ongelukkige verloop van het transport van zaad door de hongergebieden. De maand December is voor de hulpactie reeds vol komen verloren gegaan en in de maand Ja nuari zijn van de 19 mlllioen pud zaad, welke naar het binnenland moesten ver voerd worden, slechts 8 millioen aan de spoorwegstations aangekomen, waarvan er nog slechts 61/2 millioen zijn veriaden- Het zwaartepunt der actie is derhalve verlegd naar Februari, gedurende welke maand echter de spoorwegen ook zeer in beslag worden genomen door het ver voer van Amerikaanseh ,zaail. Zelfs indien de voorgestelde hoeveelhe den ten volle worden aangevoerd, is met het oog op de ontwrichting van het transportwezen de verdeeling van het zaad in de gebieden, waar geen oogst is, zoo 'goed als onmogelijk, temeer, daar ook iri deze streken zeer weinig spoorwegen zijn. i Hoe ontzettend de tegenwoordige hon gersnood heerscht, blijkt uit een mededee- ling van de gedelegeerden van den Zweed- schen bond tot redding der kinderen, wel ke onlangs uit Rusland te Stockholm zijn teruggekomen. Deze hebben een rapport opgesteld, waarin berekend werdt, dat in de honger- -gebieden tot den nieuwen oogst minstens 9 millioen menschen aan een zekeren hongerdood ten offer moeten vallen. Hoe t in Rusland gaat. De Belgische socialist Wauters is als hoofd van een missie tot hulpverleening! aan Rusland naar Moskou geweest en juist van zijn reis naar het bolsjewieken- paradijs teruggekomen. Een redacteur van de „Soir" heeft Wau ters bezocht en hem naar zijn bevindingen gevraagd. Wauters verklaarde, dat de sovjet- autoriteiten hun goeden wil hebben ge toond, doch niets konden uitvoeren, daar zij lam geslagen waren door de anarchie op administratief gebied, die alom in liet land heerscht In één district o.a. zijn op een bevolking van 8 millioen inwoners 370.000 kinderen het slachtoffer geworden van den hongerdood. De missie bezocht een 12-tal dorpen, die geheel verlaten waren en wat men ook moge ondernemen, twee-derde van de bevolking is gedoemd om te sterven, tengevolge van de doorgestane ellende Öok de typhus heeft een ontzettende verwoesting, aangericht. 10 pet. van het personeel der Europeaanschc en' Ameri- kaansche commissie voor hulpverleening zijn alreeds overleden en 10 pet. lijdt aan epidemieën. Pardo, lid van het internationaal ar beidsbureau, stierf op den vooravond van Wauters vertrek. Ten aanzien van den politieleen toestand in Moskou nam Wau ters een zeer gereserveerde houding aan. Wel deelde hij mede, dat men overal' puinhoopen ontmoette en huizen met ge havende .gevels en doorzeefd van koigels. In de straten van Moskou loopt de bevol king in lompen gehuld, terwijl de geheele stad tot de tanden gewapend is. Wauters woonde een vergadering bij, waarin Trotsky het woord voerde. Het gebouw, waarin deze bijeenkomst plaats had, was omgeven door een cordon cava lerie en alle ingangen waren bewaakt door schildwachten. Heerlijke toestanden 1 Om er naar te snakken. Korte berichten. Thans wordt weer gemeld, dat de conferentie te Genua tot 15 of uiterlijk 23 Maart zou worden uitgesteld. Blijkens een bericht ,uit Boedapest is de HongaaJtsche regeering Voornemens de spoorwegtarieven met 103 a 300 pet. te verhoogen. Het bericht uit Londen, dat Poin- caré Llovd George einde dezer week zal ontmoeten, wordt -officieel bevestigd D,e ontmoeting zal waarschijnlijk plaats heb ben te Pas de Calais en slechts een paar uren duren. De crisis in Portugal is voorbij zonder dat er bloed heeft gevloeid. Het resultaat is geweest, dat de politieke overiieer- sching van de republikeinsche garde is ten val 'gebracht. De regeering keert naar de hoofdstad terug. De Kamer komt mor gen bijeen. Een bestand van drie maanden is tot island gekomen tusschen Griffith -en Collins, de leiders van de- voorl-oopige regeering van Een Ierschen vrijstaat, en de Valera, den leider der republikeinen. Z i 1 v e r b 011 s. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat de ingetrokken zil verbons van f2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 (mot- del 1916) alsnog tot en met 31 December 1922 ter inwisseling kunnen worden aan geboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Am sterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een be hoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf ge adresseerd formulier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrok ken zilverbons van fl, f2.50 en f5 van den ouden vorm (model 1914), en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f 1 en f 2.50 van het nieuw ste type. Van de laatstbedoelde zilver bons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagteekening 1 Februari 1920, terwijl te bons van f2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. De vischsita 11 d. Mede door de buitengewone droogte van 'het vorige- jaar heeft de vischstand in de Friesche wateren aanmerkelijk ge leden Vele sloot-en waren finaal uitge droogd waarin de aanwezige visch het leven liet. Daar komt bij dat blijkens „de Zoet water visscherij"'t v 01 ige jaar veel ziekte onder de visschen heeft geheerscht. Blijkens genoemd blad ligt het in de be doeling der legeering dit voorjaar weder om pootvisch beschikbaar te stellen tegen betrekkelijk lagen prijs zoodanig dat een kronend bedrijf mogelijk is. Niet alleen zullen pootaa-1 en blei, doch o-ok snoek, baars, zeeft en edelkarper beschikbaar worden gesteld alsmede snoekbroed en baarsbroed. Het is te voorzien dat vele vereenigin- gen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. De nieuwe overeenkomst in de K 1 e e d i n g i n d u s t r i e. Men schrijft ons van werknemerszijde: Nadat van midden December 1921 af, de hoofdbesturen van de werknemersbon den briefwisseling met de Centrale Com missie uit de Federatie van Werkgevers bonden hadden gevoerd en verschillende besprekingen tusschen de partijen waren gehouden, kwamen de vertegenwoordigers der werknemersbonden Dinsdag 16 Febr. 1922 opnieuw bijeen. Geconstateerd werd dat ten eerste, van werkgeverszijde het voorstel om aan de huisarbeiders niet meer een „zomeruitkeering" (vacantie) toe te staan, was ingetrokken; ten tweede, dat opnieuw aan de atelierwerkers een garan tie van 2200 uren per jaar zou worden gegeven, op den grondslag van de rege ling die in de overeenkomst van 1921 was -opgenomen; ten derde, dal ten aan zien van d-e toepassing der tarieven een Commissie van Controle zal worden be noemd ,die zoo noodig onder leiding' van een onpartijdigen voorzitter, zal waken voor een juiste toepassing der tarieven; ten vierde, dat. de Centrale Commissie haar voorstel van 15 pet. loonsverlaging niet ingang van 15 Febr. had teruggebracht op 10 pet. eu wel 5 pet .ingaande op Maandag 20 Febr. en 5 pet. op Maandag 20 Maart 1922. Hoewel het voorstel van 10 pet- loonsverlaging op scherpen tegen stand bij de kleermakers was gestuit, bleek na uitvoerige besprekingen, dat alle Hoofdbesturen van de meerderheid hunner leden mandaat hadden ontvangen 0111 in laatste instantie op den grondslag dei- laatste werkgeversvoorstellen een nieuwe overeenkomst af te sluiten. Hiervan is der Centrale Commissie uit de Werkgeversfederatie mededeeling ge daan, terwijl tevens een conferentie werd verzocht om nogmaals verschillende pun ten, de nieuwe overeenkomst betreffende, to bespreken. Onder meer werd in den brief gevraagd, de tweede loonsverlaging uit te stellen tot Maandag 10 April 1922 en een herziening van de indeeling der ge meenten naar loonklassen met. de verte genwoordigers der werknemersbonden te behandelen. In de conferentie gehouden op Maandag avond 20 Febr 1922, werd vastgesteld, dat een loonsverlaging van 5 pet. zal ingaan voor het werk, dat op of na Maan dag 20 Febr. 1922 is of wordt uitgege ven V-oor werk, dat vóór Maandag 20 Febr- ter bewerking is gegeven, moet het oude loon worden betaald. Om reden van administratieven aard, zal de eerste 5 pet. loonsverlaging wor den afgetrokken van het totaal wekelijks te ontvangen loon. Vóór het ingaan van de tweede 5 pet- loonsverlaging worden de uurloonen de finitief vastgesteld. Ten aanzien van het voorstel der werknemersbonden om de tweede 5 pet. loonsverlaging te laten in gaan op Maandag 10 April, verklaarde de Centrale Commissie niet verder te kunnen gaan dan de leden der werkgeversbonden vrijheid te geven deze verlaging van 20 Maart tot op 1.0 April te verschuiven. De Centrale Commissie verklaarde zich bereid met de Hoofdbesturen der werkne mersbonden voorstellen tot herziening der indeeling der gemeenten in loonklassen te behandelen. Voorstellen dienaangaande zullen spoe dig door dc hoofdbesturen worden inge diend. Intern Fed van Chr. Textiel arbeider s-0 rganisaties. I Op( 8 en. 9 Febr. 1.1. werd te Düsseldorf Duitschland) een bestuursvergadering ge houden van het Bestuur van de Internatio- hale Federatie van Christelijke Textielar beidersorganisaties. In bespreking kwam de arbeidstijd ia de verschillende landen. Hieruit bleek, dat ten opzichte van de actie tegen den 8-urendag in alle landen dezelfde taktiek wordt toegepast, n.l. het uitspelen van het ee-ne land tegen het andere. Aangaande Duitschland werd de perti nente verzekering gegeven, dat in de Textielindustrie (onbezette gebied) de 46- uxige werkweek niet alleen was ingevoerd maar dat daaraan ook streng wordt vast gehouden. Alleen met toestemming van de Vakorga nisatie wordt overwerkverglunning toege staan en deze wordt slechts bij hooge uit zondering en dan nog onder bepaalde voor waarden, zooals extra loon, enz., verleend- Men zou van Duitsche arbeiderszijde mets liever wenschien, dan dat een onpar tijdige commissie bestaande uit 3 werk gevers en 3 werknemers, dienaangaande een onderzoek zou willen instellen in de Duitsche Textielindustrie- Fraaie Kamercandidaten. Naar Het Volk verneemt, luebben anar chisten en anderen ,die bezwaar hebben te-gen den stemplicht, het stellige voorne men, als protest te-gen het verplichte stern'- men, dit .jaar een aantal der meest be kende prostituees candidaat voor de Twee de Kamer te stelten. Binnenkort zal een conferentie belegd worden, waar zal wor den overwogen, hoe deze campagne op de beste wijze kan worden aangepakt. B e d ij k i 11 g van polders. Door den heer Juten zijn aan de minis ters van waterstaat en van financiën de •volgende vragen gesteld: Is het waar en den ministers bekend, dat de bedijking van de Eendracht onder de genjeente Rilland niet gegund is aan de firma Rozenberg en Schellekens te Dongen, die de laagste insehrijfster was? Is het den ministers bekend, dat de firma, aan welke het werk gegund is, het laat uitvoeren met behulp van machine rieën, waardoor het eigenlijk doel van de bedijking werkverschaffing aan grondwerkers geheel wordt voorbijge schoten? Allerlei. Naar „Ons Blad" verneemt, zal mr. Paul Reyoner wegens zijn benoeming tot burgemeester van Hilversum, voor het Ka merlidmaatschap bedanken. Tweede Kamer. Dank zij de verdediging van den heer Fruijtier (R.-K-), is de begrootingspost tot aankoop van het kantongerechtsge bouw te Hulst er met 57 tegen 20 stem men doorgegaan. Dhr. Fruijtier wees er op, dat de gemeente het gebouw voor een veel hoog eren prijs kau verkoo-pen. Hel Bijk (heeft echter de voorkeur. Indien de huur wordt opgezegd en dat zal go- beuren, als het Rijk niet koopt, is alles weg. Do Justitie-rbegrootiug werd daar na met 69 tegen 7 stemmen aangenomen. Verder kwamen -eenige minder belang rijke wetjes aan de orde en tot slot een interpellatie van (Wijnkoop over het spoor wegpersoneel. Diezc breedsprakige com munist voerde 'reeds een kleine 2 uur het woord en kwam nog niet eens klaar. Volgens hem is hot noodzakelijk en bil lijk, dat do spoorwegmaatschappijen dienst tijd en arbeidstijd als geheel dezelfde be schouwen. (Diensttijd is gelijk de le zers weten de tijd, gedurende welken iemand fin dienst is, arbeidstijd is de tijd, gedurende welken hij werkelijk ar beid verricht). Natuurlijk had Wijnkoop nog veel moer wenschen, maar onze lezers kennen ze wel, ook zonder dat wij ze gaan neerschrijven. Raad van State. Een beroe-p van de besturen van den Jongepolder en den Al-te-kleine-polder namens de ingelanden dier polders tegen éen besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij in een tusschen deze polders en den polder De Vier-bannen van üuiveland gerezen verschil is beslist, dat door de twee eerstgenoemde polders jaarlijks on derscheidenlijk f 1.40 en f 45 aan den an deren polder zal worden betaald wegens het recht van doortocht van hun polder water door den laatsfbedoelden polder, is niet ontvankelijk verklaard omdat het adres van beroep niet bij den Commissaris der Koningin in de provincie, maar recht streeks aan de Koningin was ingezon den. Do Minister van Financiën maakt be kend, dat oncLer letters C. B. ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen uit Middelburg, f300 wegens te weinig be taalde Rijksbelasting. - Met St.ct. no. 371 zijn verzonden afdrukken van de statuten van Terneu- zens Mannenkoor, gevestigd te Ter Neu zen. Middelburg. Naar wij vernemen, zal het Militair Tehuis bij de verplaatsing van het garnizoen worden opgeheven. Het is te hopen, dat het flinke gebouw voor ver schillende vergaderingdoeleinden zal be houden kunnen blijven. Middelburg. Gisteren/avond vergaderde ten stadhui,ze de commissie van 13, onder voorzitterschap van den burgemeester, ter wijl afwezig; was de heer Boller. Na hot lazen der notulen do-or den secretaris, mr. Van der Veer, werd de,ze onder applaus dank gebracht voor zijn buitengewoon uitvoerige notulen. Hierna werd aan do orde gesteld liet ontwerp- rapport zooals het do-o-r de heeren rap porteurs was samengesteld. De conclusies luiden; lot afwijzing der annexatie en wel: le. Omdat geen behoefte beslaat voor uitbreiding van het gebied der gemeente. 2e. Omdat geen algemeen belang de noodzakelijkheid of wenschelijkbeid daar van meebrengt. 3e. Omdat deze annexatie, daar zij door de bewoners van liet te annexeeren gebied in 't 'algemeen niet wordt ge- wenscht, uit een moreel oogpünt is te verwerpen 4e. Omdat de.ze annexatie groote fi- nantieele nadoelen zal medebrengen voor Middelburg. Het rapport werd met algemeene# stem. men goedgekeurd. Op voorstel van den burgemeester wordt besloten het kleine archief der commis sie over te laten aan het archief dei- gemeente. De heer Boasson nam als oudste lid het woord o-m aan den burgemeester dank te brengen voor de wijze waarop deze, ondanks" hij met allemaal tegenstanders te doen had, zijn taak vervulde en de ver gaderingen leidde. Ni-et minder dank brengt spr. aan den secretaris voor zijn werk aan de lijvige notulen, voor het samenstel len van het rapport. Ook de heeren rap porteurs dankt spr. voor hun arbeid ert spreekt ten slotte den wensch uit, dat wat o-ok het resultaat zal zijn, het in ieder geval zal zijn in het belang van Middel burg. Hierop sloot de voorzitter deze derde en tevens laatste vergadering der com missie. Goes. De heer dr. J. v. Bruggen hield gisteravond voor den Chr. Besturenbond in de nrelksalon van den heer Bustraan zijn tweede en laatste cursus-lezing over „Gezinsloon". Na ingeleid te zijn door den 2en voorzitter, den heer A. de Lange, wees Spr. op drieërlei vorm van gezins loon: absoluut (waarover in de eerste lezing' is gesproken), collectief (het gezins inkomen in totaal) en relatief (zijnde z'ulk een vorm van gezinsloon, dat rekening wGrdt gehouden met 't aantal kinderen). Tegen dit laatste worden vele bezwaren ingebracht, hoewel de waarheid: hoe groo- ter gezin, hoe meer behoeften, toch voor zichzelve spreekt. Ook vreest men, dat bij doorvoering van dit stelsel de arbeiders met -geen of weinig kinderen de voorkeur zullen genieten boven de hoofden van groote gezinnen, een gevaar, dat door le instelling van een rijkskinderfonds kan worden gekeerd. Van feministische zijde wil men liever het moedertoon, d.w.z. van staatswege een 'uitkeering aan de vrouw. Hiertegen over plaatst Spr. echter de Christelijke beschouwing over het huwelijk en de hu welijksverhoudingen, Ook wil men van die zijde liever afschaffing, van belasting en schoolgeld voor de groote gezinnen, maar Spr. toont aan, hoo weinig dat be teeken t. De bezwaren van socialistische zijde ingebracht, acht. Spr. niet gewichtig. Im mers enkele verstandige S.D.A.P.'ers ach ten den kindertoeslag zoo dwaas niet e« in de Duitsche republiek is hij reeds inge voerd. Men gebruikt" in roeden kring gaar ne de groote gezinnen als trekos voor loonsverhooging. Men schermt altoos weer met de behoeften vair deze om daardoor ook de ongehuwden weer wat verhooging to bezorgen. \an een derde groep bezwaren, geuit door individualisten Zoo we f Ter recfiter- als ter linkerzijde, maakt Spr. nog mel ding. Men vreest daar vermindering van hel verantwoordelijkheidsbesef en ziet er iets onbillijks in, dat alle ongehuwden meebetalen voor den kindertoeslag. Dit laatste raakt echter de practische uitwer king, niet het principe. Spr. weidt daarna uit over het rijkskin- dorfonds, zijnde een kindergeldvorzeke- ring. Elke patroon betaalt dan voor eiken arbeider evenveel aan premie en aan de hoofden van groote gezinnen wordt uit het aldus gevormde fonds een zeker per centage van hun loer: extra uitgekeerd. Zoo arbeidt men aan dc opheffing van hot, groote gezin, wat in onzen tijd zeker iToodig is. De beroepsarbeid der gehuwde vrouw zal zooveel mogelijk werden tegen gegaan, de loonstrijd zal op hooger peil komen en wij bereiken het uit economisch oogpunt meest verkieslijke. Vermeerdering van t aantal ambtenaren zou zulk een regeling wel niet medebrengen en zóó werkt men in de richting van 'tideaal: de ongehuwden wat minder inkomen (mis schien ook vermindering van bioscoop- en kroegbezoek) en de groote gezinnen wat meer loon. Spr. berekent daarna, dat, wanneer men voor ieder kind heven het derde tot den leeftijd van 16 jaar, 5 pet. van het loon extra uitkeert, slechts IV2 pet. van de loonen aan premie behoeft te worden be taald. De vooruitzichten voor don kindertoe slag zijn niet ongunstig. De motie-Haa.ze- voet is verleden jaar in de Kamer aange nomen. Op het sociaal verzekeringscongres kwam ook steun van links en hier en daar bestaat reeds op kleine schaal zulk een kinderfonds, terwijl ook de C.-H. Unie er in haar program -melding va.11 maakt. Er is dus hoop voor de toekomst. Van de gelegenheid lot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt, zoo-dat een gezellige bespreking den spreker loonde. Na een slotwoord van den voorzitter ein digde dr. v. Bruggen met dankgebed.' Voor het Woensdag t-e 's Graven- hage gehouden staatsexamen voor radio- telegrafist 2e kl. slaagde onze stadgenoot: dhr. J. Schrijver, thans werkzaam aan het telegraafkantoor te Goes. Vlissingen. Gisterenavond-had de Chr. Besturenbond een vergadering belegd, ten doel hebbende voor onze jongelui van 16- 18 jaar de gunstige regeling der voor oefeningen uiteen te zetten. D-e vergadering werd geopend door den voorzitter met een inleidend woord tot de aanwezige jongelingen en een woord van dank tot de beide oversten Klontje en Bretschneider en 1ste luitenant Anker voer hun tegenwoordigheid. Hierna verkreeg de heer P. G. Laernoes het woord, welke op zeer duidelijke wijze het groote be lang uiteenzette, dat de jongens hebben hij de vooroefeningen. Nu het garnizoen alhier is opgeheven, zullen voortaan de Vlissingsche jongens naar Bergen op Zoom moeten. Over 't algemeen treden dan ook in Zeeland vele jongelingen toe. Binnen niet te langen tijd kunnen we hier in Zeeland rekenen op een 1000 jongens voor de vooroefeningen. Spr. zette de groote voordeelen uiteen, welke aan dat instituut verbonden zijn, in tegenstelling met het kazerne-stelsel. Gedurende 2 jaar moet iedere week 4 uur geoefend worden, wil men aan net examen kunnen deelnemen. Wanneer men. voor het examen slaagt, gaat men in den zomer naar een der groote kampementen voor zes weken. Ook doordat de jongens- in hun woonplaats blijven zijn de financi eels voordeelen voor de ouders groot. Dit jaar kunnen zich nog 17- en 18-jarige jongens zich opgeven, maar het volgend jaar en vervolgens kunnen enkel 16-jari- gen zich opgeven. Door enkele aanwezigen werden nog vragen gesteld, waarna tot oprichting van een afdeeling werd overgegaan. Een 15- tal jongens traden toe. Oostelijk. Dc vergadering van 1 Maart a.s., uitgeschreven door de a.-r. ki-esver- eeniging alhier, waarin de heer Buijse hoopt op te treden met „Vrouwenkies recht" geeft toe-gang strikt voor geestverwanten. Krabbendijke. Woensdagavond had in Üe 'Chr. School een ouderavond plaats. De voorz. der schoolvereeniging, G. van Harn, opende en leidde de vergadering. Dhr. J. de Koning behandelde bet meest belangrijke gedeelte van de gewijzigde leer plichtwet. Dhr. Chr. Jansen had tot on derwerp: „Ons werk". In de pauze werd in een ander lokaal het wierk der leerlingen bekeken. Psalmgezang en zang der Chr. zang vereen. „Halleluja", benevens het gé bruik van eenige verkwikking, gaf afwis seling. Na de pauze behandelde dhr. M. A. Slotboom „Groot zijn" en mej. R de Koning „Liefde?". De voorzitter sprak woorden van dank en dhr. J. de Koning sloot de vergadering met dankgebed- Kapelle. Gisteravond kwam de vereen. Wijkverpleging KapelleBi-ezelinge en Eversdijk in het lokaal Obadja bijeen in (al meene vergadering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2