No 124 Donderdag 23 Februari 1922 36e Jaargang FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw? De Zeeuw den voorstel Snnz'ake het tapverbod. Dhr. Paul vraagt of dhr. Maljaars het door hem toegezegde ontwerp-tapverbod reeds heeft ingediend. Dhr. Maljaars zegt, dat hij het ontwerp bij .zich heeft. Waar' het nu niet aan de orde komt, zal hij het ontwerp de volgende week inzenden. Nog was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij gevoegd was het adres van de hoeren Zijlstra c. s., reedS door ons gepubliceerd, ten opzichte van de salarisverordeningen der gemeente ambtenaren De voorzitter Vraagt of de raad het goed kan vinden deze zaak in handen van B. en W. te stellen om advies. De heel! Cornelissen wil de zaak "direct afhan delen, wat wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Ton, De Veer, Streefkerk, van der Kuip', Bou dewijnse en Vertregt. De heer 'Comelisse meent dat kan wor den geantwoord, dat er voor den raad ab soluut geen (reden is tot nadere overwe ging. I-Iet zou beneden de waardigheid van den raad 'zijn op dit schrijven in te gaan. De voorzitter zegt, dat hij reeds een ontwerp-antwoord voor zich heeft en doet daarvan voorlezing. In dit ontwerp wordt et. o,. a. op gewezen, dat de zes adressan ten aan 'Ged. Staten steeds spireken ovei' het goedkeuren van salarisverordeningen, maal' daar dit niet tot de competentie van Ged. Staten behoort, zouden deze het adres niet ontvankelijk moeten verklaren. Bovendien is het makkelijk cïitiek uit te oefenen, als men niet verantwoordelijk is voor den goeden gang van zaken in de gemeente. Dfe Voorzitter isjtelt Verdol' vooir de ge heimhouding der besloten vergadering van 1 (Februari op te heffen, en de- notulen die'r vergadering aan Ged. Staten over te leggen. De hee'r van Schouwen zou daaraan echter nog Willen toegevoegd zien, dat de commissie van financiën mtedeg'ing met het voorstel, gezien het besluit en haar voorstel Van verleden jaar. Het gemeente- personeel 'mag biet de dupe worden van het feit, dat toevallig de begrooting van Middelburg later is goedgekeurd dan die van andere gemeenten. Met 10 teigen 6 stemmen wordt besloten dit aan bet rapport toe- te voegen. Tegen de heeren Paul, van der Harst, de Veer, Onderdijk, Streefkerk en Boudewijnse. Besloten wordt de redactie van het ant woord verder, aan B. en W. over te laten en ide geheimhouding dool" den burgemees ter bedoeld op te heffen. De voorzitter deelt mede, dat de hooifd- ingenieur van den rijkswaterstaat alle me dewerking heeft toegezegd om .zooveel mo- gelijk werkloozen uit Middelburg bij het verbreeden van den Rijksweg, te doen te werk stellen. Tot lid van het bestuur der Godshuizen wordt benoemd de heer H. Dronkers met 9 Stemmen, tegen 7 op den heeir i.ur. H. F. Lantshefer. In verband met de nieuwe leerplichtwet wordt de oude commissie tot wering van schoolverzuim ontbonden Verklaard en dezelfden opnieuw benoemd. Alsnu komt ter tafel het voorstel van B. en W. inzake het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tusschen Mid delburg en 'Koudekerke, waarbij B. en W. nog iets verder zouden willen gaan dan in het wetsontwerp, aangegeven en de commissie van fabricage het grondgebied van Koudekerke wil voegen bij .Middel burg tot aan den Abeelschen zandweg. Dhr. Paul .zegt, dat met deze annexatie niet te veel spoed is betracht, reeds! voor 100 jaar werd de noodzakelijkheid der grenswijziging gevoeld. Het is goed gezien van R en W, dat zij deze zaak bij Ged. Staten aanhangig maakten. Het plan heeft een goed onthaal gehad bij Ged. Staten, ma,ar met bij Koudekerke. Spir. zegt, dat er twee kwesties zijn, de annexatie zelf en de agitatie er "tegen. Het is inderdaad juist, zooals B. en W. hebben aangetoond, dat de toestand ter plaatse geographisch fout is'. Velen wonen op 't Zand om zich aan de belastingen 'van Middelburg te onttrek-L ken. Daarom zal spr.'s fractie voor de annexatie stemmen. Jammer vindt spr. het, dat B. en W. niet direct gekomen zijn met de financieel® gegevens. Het nieuwe gedeelte van Mid delburg zal gelijk moeten worden be schouwd ten opzichte van 'rioleering, gas- en waterleiding en electrisch licht. Deze laatste drie zaken zullen zichzelf kun nen bedruipen. Men moet 'de zaak echter niet alleen van de financieel® zijde bekijken, maar ook denken aan de mogelijkheid van uit breiding van dfe gemeente. Als de gemeente Koudekerke Middel burg zoo waarschuwt voor een finan-| cieelen strop', dan zou spr. zeggen, dat Koudekerke blijde moest zijn er af te zijn. Er is .nog een schrijven gekomen van de bewoners van 't Zand, maar de daarin genoemde argumenten beteekenen ook weinig. De commissie van 13 uit de burgerij moest een studiecomtaissie zijn en 'de kiesvereenigingen trachtten dan ook de zaak 'óp te lossen dooi' persopen candidaat te (stellen, die niet vooruit zich uitspraken voor- of tegenstander te zijn. Zooals uit de verslagen der vergaderin gen van Handelsbelangen en de Hanze bleek, waren deze slecht bezocht. Het Was Idan ook volgens spr. een opge schroefd stelletje van enkele, niet nader met name, ite noemen personen. Er kwam! bij de verkiezing slechts der 'kiezers1 op, dus dit 'is geen uitspraak van de bur gerij. Het rapport !van de commissie is voor spr. dan ook van nul of geener waarde, de 'leden de;r commissie zijn verbonden tegen annexatie te zijn. De voorzitter zegt, dat de opgaven van de opcenten op de vermogensbelasting door het rijk niet werden verstrekt. Het contract met (de Vlissingsche gasfabriek is wat Ide inhoud betreft, aan B. en W. niet bekend. De heer Vertregt ,zegt, dat toch andere dan financieele overwegingen den door. slag moeten 'geven. In den laatsten tijd heeft men de uit breiding der stad gezocht naar den kant van Veere, maar ieder kan inzien, dat men slechts noodgedrongen dien kant is 'uitge gaan. 't Is eigenlijk tegen den draad in. Een 'goede, een natuurlijke groei ,zoekt den kant op waar de verkeersmiddelen liggen en die vindt men niet aan de Noord- maar aan de Zuidzijde der stad. Behalve vele andere, is dit ook één der motieven, waarom grenswijziging in de - aangegeven richting moet worden gezocht. De heer Streefkerk kan geen moreel be zwaar tegen grenswijziging vinden. De an nexatie is dringpnd noodig, ook al zou er iets meer belasting voor betaald moe ten worden. Spr. meent, dat men nog verder moet gaan en wel zooals de com missie van fabricage aangaf. De heer Van Schouwen zegt, dat men meer van het begin af eerst over het belang van Middelburg had moeten spre ken en in de tweede plaats over dat van 't Zand. Drukkers-Exploitainten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES l Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ino. 259; Plaatselijke keuze. In onze driestar „Verworpen" hebben wij deze week onzen spijt betuigd over de verwerping van het ontwerp je-Rutgers. Daar wij in deze asterisk ons aan een ■overdreven woordenkeus hebben schuldig gemaakt wij gebruikten namelijk het woord „drooglegging" dienen wij nog wel even op dit onderwerp terug te komen. Van drooglegging was namelijk in be doeld ontwerp heelemaial géén sprake. De opzet er van was alleen en niets meer bet scheppen der mogelijk heid van verbod van verkoop van sterken 'drank in bepaalde gemeenten, wanneer {de volksovertuiging der meerderheid tot dezen maatregel drong. Wanneer bijvoorbeeld, zeg 75 procent der kiezers in een bepaalde gemeente, aan de overheid vroeg om op te hef fen zij 'tdan ook na voorafgaande waarschuwing de vergunningen om in herbergen sterken drank, jenever, bran dewijn en cognac te schenken, zou de overheid daartoe moeten overgaan. Ziedaar alles. Er werd niet in gerept van geheelont- houdersdwang; er werd aan 't gebruik van sterken drank in de woning, aan 't be stellen in andere gemeenten van sterken drank heelemaal niets in den weg gelegd; niets van dit alles. Er werd aan de vrijheid zelfs geen stroohalm in den weg gelegd. Waar dan ook de tegenstanders scherm'- den met 't argument, dat 'thier een be gin zou zijn van Amerikaansche droog legging, daar waren zij er zoo goed als naast- Wel wordt er over die drooglegging heel wat flauwigheid verkocht, waartegen do Amerikaansche predikant Krenten eeni ge maanden geleden kwam protesteeren, doch met die Amerikaansche vei'bods- wetten had het wetje-Rutgers niets van doen. Voorloopig is dit ontwerpje derhalve van de haan. Tapverbod. Nu 'tontwerpje-Rutgers voorloopig van de baan is, behooren onze gemeentera den in plaatsen waar de drankwetovertne- dingen in haar veelvuldigheid daartoe aan leiding geven, toch iets te doen om den drankduivel te weerstaan. Een der maatregelen, hun aangewezen, is het tapverbod. Het tapverbod is reeds hiér en daar in de gemeenteverordening opgenomen- Doe] er van is den drankverkoop op be paalde dagen te beperken. De landsregeering is er niet tegen; mits aan een bepaalde voorwaarde is voldaan. En de Hooge Raad heeft, beslist, dat een tapverbod met de Drankwet niet in strijd is. De Hooge Raad gaat hierin blijkbaar nog verder dan de Rijksregeering. Deze toch keurt het tapverbod voor h e e 1 e dage n alleen goed, wanneer daar zijn „omstandigheden op grond van welke mis bruik van sterken drank te vreezen is". De Hooge Raad daarentegen verwerpt deze voorwaarde, omdat „de wet die voor- Hvaarde alleen stelt voor algeheele slui ting van vergunningslokaliteiten, en niet voor het tapverbod. dat de gemeenteraad geheel naar zijn vrij oordeel mag uitvaar digen". Natuurlijk moet nu worden afgewacht of de Landsregeering zich bij deze wets.- Uitlegging neerlegt. Doch nu reeds staat vast, dat tot een tapverbod voor ge deelten van dagen ©en gemeente raad bevoegd is. Legt de Regeering zich bij de opvatting Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 95) Met eene plotselinge opwelling wendde zij zich tot hem, hijgend en met trillende lippen. „Mijnheer Forsythe," zeide zij, „ik Maar hij stond op. „Nu zal ik moeten heengaan," zeide hij, met zijne natuurlijke stem, waaruit de heldere toon van zooeven geweken was, en waarin nu zelfs iets onrustigs lag. ,,'t Is laat, en moeder heeft misschien nog 't een of ander noodig ge weet dat zij altijd iets noodig heeft. Wij zullen uwe goedheid nooit kunnen vergeten, Miss Louise. Vaarwel vaar- wel.-'" Hoewel hij dit laatste woord langzaam uitsprak en hare hand drukte, was hij het volgend oogenblik weg. Louise stond ademloos. Zij bracht de banden aan haar hoofd, als om de verwarring har er ge dachten te stillen. Wat beteekende dat? Was het alleen om haar te laten zien dat hij haar nog beminde? Zou hij terug.!- komen? van den Hoogen Raad neer, des te betel". Dan toch staat, ook de rechtsgeldigheid van 't tapverbod voor g e h e e 1 e dagen vast. Dit is derhalve af te wachten. Nu Icrijg'en zij tegelijk ook meer dan landers de ambtenaren van het openbaar ministerie mee; begrijpelijk is dat deze rechtsgeleerden eerst aarzelden, doch van nu af is meerdere doortastendheid in het vervolgen ook van die zijde te verwach ten. Is 't derhalve met de plaatselijkekeuze misgeloopen, het tapverbod kan althans iets goed maken. De vrouw. Met behulp van eenige radicale, of wilt ge, roode Roomscben en twee anderen is een. meerderheid beschoren gewordie)u aan den wensch dat. het zitting nemén' der vrouw in rechterlijke colleges moge lijk worde. Dit is de consekwentie van de actie voor gelijkstelling van man en vrouw, waarvan ook het algemeen vrouwenkies recht een der uitingen is. Er zullen mettertijd nog wel eenige be trekkingen 'bij komen, waartoe de toe gang ook aan de vrouw moet vrij staan- Op kansels en katheders, in rechtszaal en kabinet, in directiés en hoogiere admini straties, overal zal men de vrouw binnen halen-. UitwisSiChing' van het door God ge wilde soortverschil. En toch zal al dit pogen ten slotte 'op teleurstelling, allereerst voor de vrouw uitloopen. Zij zal toch lp alle colleges, waar zij toegang heeft, de witte raaf blijven, of al thans verre in de minderheid. Zij mialg; izoo- als dr. Kuyper in 1914 zoo kernachtig! op merkte, iz,ij rnaig; op 't politieke erf omdrib- belen, maar haar terrein wordt het nooit. Zij moge er zich zekere positie pogen te veroveren, en ten deele hierin slaglen, een positie der eere wint zij op dat erf in haar concurrentie met den man nooit- Natuurlijk is 'teen daad van politiek vooruitzien, wanneer de link.sche partijen, nu 't vrouwenstemreéht werd ingevoerd, dat zij trachten de vrouw in 't gevlei te komen. Bijv. met een motie voor benoem baarheid 'der vrouw tot rechter, of met bezorging van een plaatsje in de Kamer aan eene vrouw. Maar de antirevolutionaire partij ziet in de eerste plaats naar verstandige man nen 'uit, de verstandige vrouw komt later. Gemeenteraad van Middelburg. In de Woensdagmiddag onder voorzit terschap van den -burgemeester gehou den vergadering van den gemeenteraad van Middelburg was de heer Adriaanso door uit'stedigheid afwezig. De ïeeds vermelde ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verder was nog; ingekomen een adres van de Vereeniging Kindervoeding, vragende een extra-subsidie van f 500. Wordt in handen van B. en W. gesteld om pirae- advies. Van G. J. Lambertz is nogmaals een verzoek ingekomen om schadevergoeding- Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de afdeeling Middelburg van den Ned. Bond van Hotel-, Restaurants- en Koffiehuisexploitanten is een verzoek in gekomen om het tapVe'rbod in te trekken, waarbij zij toezeggen aJIes te zulten doen om 'het drankmisbruik te beperken, zal worden behandeld bij het nog aangehou- Toen Helena, zich hare belofte herinne rende, in de zijkamer kwam, vond zij die verlaten, en Louise was met haar ver- verdriet en schrik in hare eigene kamer alleen, terwijl Dick Forsythe, onder het naar huis gaan in den regen, met woede in zijn hart bij zichzelven zeide: „Ik heb een einde aan uwe plannen gemaakt' Zij ssal op mij wachten, al is het zes jaar. 't Is- maar goed dat zij niet weet dat ik buitens lands ga. Ik zal aan moeder zeggen, dat zij er niet van moet spreken. Moeder had wel gelijk dat ik haar maar voor 't vra gen had 1" HOOFDSTUK XXV. Heiena's verlangen om naar John terug te gaan deed haar besluiten Maandag te vertrekken, in plaats van tot Woensdag te wachten, wanneer de veertien dagen, die zij voor haar bezoek bestemd had, om waren. „Ik moet gaan," zeide zij, glimlachend om Dr. Howe's spotternij. „Ik kan niet langer van huis blijven. En je komt spoe dig bij me, niet waar, lieve Louise?" Zelfs dat zij eiken dag een brief van John ontving had haar niet voor heimwee kunnen behoeden. Die brieven waren haar zoo welkom, hoewel zij vol smeekingen en beden waren dat zij, tot heil harer ziel, '1 U I j hare geloofsdwaling mocht inzien. Maar er straalde zulk eene teederheid door dat alles heen, dat Helena ze aan hare lippen drukte en zacht zeide; „Ik kom spoedig weer bij u thuis, lieve." In een van zijne laatste brieven had hij haar gesmeekt er, per omgaande, punt voor punt op te antwoorden. Dit deed zij, ten slotte zeggende: „La ten we nu voor goed dit onderwerp laten varen. Nooit, zoolang ik mijn verstand be zit, zal ik die verschrikkelijke leer ge^ looven nooit1 Waarom zouden wij er dan verder over spreken? Ik weet dat het uwe vrees voor de eeuwigheid is, die u er toe brengt om te beproeven mij er aan te doen gelooven, maar, lieve, als de eeuwigheid daarvan afhangt, is het voor mij reeds beslist; laten wij ons te zamen in dezen schoonen tijd verblijden terwijl wij kunnen. O, ik kom spoedig thuis; ik kan aan niets anders denken." En zij telde de uren, die nog verloopen moesten eer zij vertrok. Toen de ochtend was aangebroken, met zijne heldere Juli- lucht, en groote witte wolken achter de heuvels scholen, straalde haar gelaat van blijdschap, ondanks haar medelijden met Louise's droefheid. „Wat zie je er vergenoegd uit1" zeide Louise, op ernstigen toon, terwijl zij He lena voor den toiletspiegel met zijne wit- en vergulde lijst haar hoed zag opzetten. Helena had niet geweten, dat hare oogen eene lachende uitdrukking teekenden, en met een gevoel van zelfbeschuldiging zag zij naar Louise's bleek gelaat. „Dat is omdat ik John zoo spoedig zal zien," ant woordde zij verontschuldigend. „Dat kan ik niet helpen." „Ik zal u verschrikkelijk missen her nam Louise. „Maar bedenk hoe spoedig je in Lock- haven zult zijn; en dan zul je wel wat sterker wezen, en opgeruimder ook," zeide Helena bemoedigend. Want Louise was zóó afgemat, zóó uit geput, dat menigeen in hare plaats zich ziek genoemd zou hebben; zooals zij nu was, kon zij niet tegen den langen rit naar Mercer heen en terug, en dus moest He lena alleen gaan, want Dr. Howe moest voor eenige uren Ashurst verlaten, om elders eene trouwplechtigheid te vol trekken. „Eer de dag om is, zul je regen heb ben," zeide hij, toen hij haar in het rijtuig hielp, „en dat is op reis niet kwaad dan stuift het zoo niet. 't Is schande dat ik juist den anderen kant uit moet. Waarom konden die menschen niet morgen trouwen, in plaats van vandaag? Of waarom kon jij geen viei'-en-twintig uur langer blijven? Je kon het geen mi- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAQ Abomnemeintsprlfs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f (f.05 t Prijs der Advertsntiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 of Bij abonnement belangrijke korting. Geographisch ,zou niemaaid een grens maken 'als er nu is, misschien alleen de burgemeester van Koudekerke, die de grens wellicht door de Langeviele en de Noord straat .zou laten loopen. Do be wo ners van 'tZand genieten van de Kunst, van het vakonderwijs enz. te Middelburg .zonder aan de extrakosten daarvan mede te betalen. Noodig; .zijn betere afvoer van faecaliën, regelmaat bij de bebouwing'. Als men later tot annexatie .zou. overgaan, zoU er een warboel worden gevonden. De beer Boasson motiveert eveneens .zijn stem. voor de Uitbreiding. De beer De Veer zegt, dat het voorstel van B. en W. geen bestrijding ontmoet heeft en hij dus .zou kunnen zwijgen, maar de b'ungers hebben recht om het standpunt van B. en W. te hooren toe lichten. Persoonlijk is spr. overtuigd, dat de an nexatie is in het belang van Middelburg. Geographisch hoort 't Zand bij' Middelburg. Hoe meer het bebouwd wordt hoe hoo- g|er de kosten, van overname. De grenswijziging is dan ook noodig, al kost het geld. Toch is het begrijpelijk' dat de Zanden aars bang zijn voor de belas ting. Spr .keurt het af, dat men zooi met de belastingen gewerkt heeft én op hef! jnammonisme; dat in ieder toch leeft. Hij! noemt dit een verkeerde politiek. Beziende de moreele zijde van liét vraagstuk zegt spr. dat hier toch géén! sprake is van teen annexatie, en hij staat verbaasd, dat daar juristen ook over medé spreken. Het is. bespottelijk, dat te verge lijken met Z.-Vlaanderen. De bewoners van 'tZand zijto. daar niet gaan wonen; uit liefde voor Koudekerke, maar omdat voor hen te Middelburg geen plaats was of pmdat zij bang waren voor de belastingen. Bij' de artikel sge wij ze behandeling van bet wetsontwerp werd alleen stil gestaan bij' art. 1, dat het te annexeeren gebied omschrijft. De heer Boudewijnse zeide dat de com missie van financiën zich vereenigt met die van fabricage om uitbreiding te ver zoeken tot den Abeelschen zandweg. Na nog eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten, zich met het wetsontwerp te v e r e e n i .g e n, maar den wensch uit te spreken dat de grens langs den Abeel schen zandweg zal loopen. Bij bet voorstel om den grond, nu voor den Buitentuin verhuurd en in erfpacht bij de Nijverheidsveneemiging, in erfpacht te gieven aan de Godshuizen voor 3 cent per vierk. M. per jaar, verdedigt de heer Vertregt het voorstel van de meerderheid van de commissie van financiën olm' 5 cfemt in plaats van 3 cent te berekenen. De voorzitter zegt, dat het wel mogelijk is dat de godshuizen 5 cent kunnen be talen, maar het is hier een goed doel én bet aspect van het Bolwerk blijft be houden. De heer Boudewijnse onderschrijft dit- Men vergete niet, dat de Godshuizen zich .tegenwoordig zelf bedruipen, maar bijv. in de jaren 1855 en. 1856 moesten resp. bijdragen uit de gemeentekas worden be taald van f 6000 en f8600. Nu is er géén subsidie meer. De heer Vertregt trekt zijn voorstel in. Het voorstel van burg. en weth .wordt z.h.s. aangenomen. Nadat een voorste] van dein heer Streef kerk om voor kracht bij een installatie minder dan 3 K.W.U. tot 300 K.W-U 22 cent te berekenen, maar daar boven 17. 'cent, door B. .en W. was overgenomen en de heer de Vieer had veranderd, dat dé verordening in plaats van met de meter- bpneming in Nov. j.l., met die van Maart nuut langer van huis uithouden1 Nu, dat is ook wel goed zoo behoort het te ,zijn. Ik hoop dat Ward, even verlangend is om je weer bij zich te hebben als jij om weg te loopen en ons te verlaten; misschien kan hij je wel missen." De pre dikant lachte om Heiena's vertrouwenden blik. „Het bevalt me maar half dat je zoo alleen gaat," liet hij er op volgen. „O, het zal heel goed gaan," zeide Helena blijmoedig. „Ik twijfel niet of er ligt een brief van John voor mij aan het postkantoor, en dien zal ik afhalen als ik het dorp doorrijd. Dan heb ik wat te lezen." „Dat zal toch den heelen weg naar Lockhaven niet duren," merkte Louise aan. „O, ja, dat zal het wel," antwoordde Helena, op een toon, die van blijdschap bijna als een lach klonk. „Dat weet je zoo niet, Louise." Louise glimlachte droevig; zij zat op de stoep, met de armen lusteloos op hare knieën over elkander geslagen, en hare oogen met een afgetrokken blik op den tuin gericht. „Daar is Giff," zeide Helena, hare reis- tasch en eenige boeken op de andere bank van het rijtuig in orde schikkende. „Ik heb nog juist tijd om hem vaarwel te zeggen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1