Sta ten-Generaal. Gemengd Nieuws. Pit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. te sluiten. In.'tbijzonder werd het bestuur gemachtigd een dergelijke overeenkomst te sluiten met de suikerfabriek Zeeland te Bergen-op-Zoom, om het aan deze coö peratie mogelijk te maken hare suiker te laten verwerken in de raffinaderij te Dinteloord. Dc revolutie-beweging in 1918.' Het Tweede Kamerlid Kolthek deelt aan dc „Tel." mede. dat hij aan den Voorzitter der Tweede Kamer het verzoek had gericht de volgende vraag te mogen stellen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken 1. Is de Minister bereid meile te deelen, wat er waar is van de volgende verklaring van den WelEd. Heer ,J. E. van Bu'uren, directeur van de Gerei. Kweekschool voor Onderwijzers te Leeuwarden in een bro chure getiteld: „De Anti-Rev. Partij en het ministerie Buys de Beerenbrouck" „Het is zeker een ernstig verzuim ge weest van het ministerie, dat het niet gereed was in November 1918 om het cen trum van het gezag afdoende te bescher men. En hoe is het toen gered'? Langs den weg der particuliere partij-organisaties der R. K. en Anti-Rev. Partij. Voorloopig met particuliere middelen, zijn een paar dui zend soldaten, man voor man vertrouwd, naar den Haag. gezonden. En pas toen deze aankwamen, was de troon van Oranje buiten gevaar. En het ministerie heradem-, de. Niet 't ministerie heeft toen het land gered, want dit was militair geheel on voorbereid, maar de R. K. en Anti-Rev. mannen, door een vlugge en vlot werkende organisatie in den kortst mogelijken tijd naar' Den Haag gebracht." 1 De heer Kolthek verklaart, dat hem eeh paar dagen later door den voorzitter werd medegedeeld, dat hij de gestelde vraag niet meende te moeten doorlatener bestonden daartegen bij hem staatsrechtelijke bezwa ren. Inmiddels heeft de heer Kolthek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat hij de zaak bij de a.s. behandeling van Hoofdstuk V van de Staaisbegrooting voor 1922 ter sprake zal brengen. Een ideale vertooning. Te 's Gravenhage is Dinsdag en Woens dag j.l. het wetenschappelijk examen ge houden voor jongelieden, die een ver bintenis wenschen aan te gaan bij het reserve-kader. In de commissie, belast met het afne men van dat examen waren, naar de „Tel." verneemt, benoemd: 1 kapitein uit het garnizoen Bergen op Zoom, 2 kapi teins en 1 luitenant uit het garnizoen Amersfoort; 1 luitenant uit het garnizoen Amsterdam; 1 Burgeiieeraar Uit 's-Gra- venhage en 1 burgerleeraar uit Amster dam, aLzoo 7 personen, waarvan G van elders moesten komen. Deze commissie ging reeds daags te voren op reis, zoodat de hiergenoemde heeren elk een declaratie aan het Rijk in rekening brengen van: 1. de reiskos ten 1ste klasse; 2. de verblijfkosten ge durende drie dagen. Aan het examen werd deelgenomen door 1, zegge en schrijve één jongeling van 18 jaar, die (het idiote van de heele vertooning zeker willende verhoogen) niet geslaagd is. Het dienstweigeraars-wetje. Wij willen hier een en ander meededen van het door minister Van Dijk inge diende wetsontwerp inzake de dienstwei gering. De minister zegt alleen voorzie ning te willen treffen voor hen, die ge wetensbezwaren tegen den militairen dienst hebben, hetzij van godsdienstigen, hetzij van zedelijken aard. Uitgesloten zijn dus zij, die de dienstweigering gebrui ken als propagandamiddel om aldus tot geheele ontwapening te geraken of zij, die het Staatsgezag bestrijden-. Verder moest de dienstweigeraar finan cieel in niet betere konditie komen dan de militair, de opbrengst van .zijn arbeid moet ten voordeel© van den Staat ko men; voeding, werkkleeding (unifonnklee- ding is natuurlijk uitgesloten), huisves ting, geneeskundige behandeling enz. moeten hem worden verstrekt op dc wij,ze als aan militairen geschiedt, kortom de materieel© zorg moet in het algemeen zijn als die van den militair, i Ook krijgstuchtelijk en strafrechter lijk wordt hij als militair beschouwd en staat dan ook bij eventueel© vergrijpen voor den militairen rechter terecht, vooi zoover bij dit wetsontwerp niet uitdrukke lijk anders is bepaald. Artikel 4 bepaalt, dat de in het ge heel te vervullen werkelijke dienst duurt voor den onder art. 3 sub a genoemde (zij, die geen wapenstrijd willen voeren, doch wel anderen militairen dienst wil len verrichten) ,zes maanden langer en voor den onder art. 3 sub b genoemde (zij. die gieen dienst, in eenig verband met het militarisme willen verrichten) twaalf maanden langer, dan deze dienst zonder toepassing van art. 3 zou duren. Allerlei. Tot burgemeester van Hilversum is be noemd de heer mr. P. J. Réijmer, lid der Tweede Kamer. Verder een ruzie tusschen de heeren Reumer en Schaper. De laatste had weer enkele verkeerde citaten, althans uit de tweede hand, gebruikt, waarover dhr. Reu mer hem onderhield. Dhr. Schaper toonde daarop weer zijn „overvloed aan bescha ving" door uitdrukkingen als: „je staat te liegen", enz. Rij het begin der zitting was met 41 tegen 36 stemmen aangenomen de motie- Kleerekoper (door de regeering onaan nemelijk verklaard), betreffende de be noembaarheid der vrouw tot het rechter ambt. Heel links, behalve dhr. Rraat, stem de natuurlijk voor, alsmede dhr. v. d. Laar, 5 R.oomschen (de heeren v. Schaik, Haazevoet, Ruiten, Kuiper en Suring) en dhr. Snoeclc Henkemans (C.-{H.). Dit zes tal rechtscben hoeft dus den linkschen een succes bezorgd, 'n Twijfelachtige eer" Tweede Kamer. Op enkele uitzonderingen na is het gis teren bij de Justitie-begrooting behandel de van zóó weinig beteekenis, dat wij ge rust er over kunnen zwijgen. Met allerlei futiliteiten kwam men den minister aan boord. Dhr. Rijleveld (V.B.) sprak o.a. over bet kantongerecht te Hulst. De minister wilde het Landhuis voor f 21000 aankoo- pen, maar dhr. Rijleveld vond, dat men beter, gelijk tot heden, twee lokalen voor f180 kon huren. Werkverschaffing. De vraag of er spoedig arbeiders kunnen geplaatst worden bij de uitbreiding der havenwerken te Vlissingen, moet, jammer genoeg, ont kennend worden beantwoord. Wel wordt begin Maart aanbesteed een klein werk voor 'het omleggen van een weg, en zullen uit den omtrek een klein aantal grond werkers kunnen worden tewerkgesteld- Wanneer het grootje werk zal aanvangen, kaai nog niet worden medegedeeld. Bij den Rijkswaterstaat is in uitvoe ring het verb'reéden van den Rijksstraat weg en worden zooveel mogelijk werk- loozen uit de omgeving, waar het werk is, aangenomen. Het. werk te Rilland-Bath zal weldra een aanvang nemen, maar ook daar is igeen plaats te vinden voor groote groepen van werkloozen. Herbenoemd tot burgemeester van 's Gravenpolder de heer D. P. Prumers, secretaris dier gemeente. 1 N i e U w Po 1 d e r. Men schrijft aan het. „Hbld." In den loop der tijden is ten Oosten van Zuid-Beveland zeer veel grond ver loren gegaan, maar de oude waterwolf moet toch weer telkens stuksgewijze, nu of later van zijn prooi afslaan. Thans wordt de volgende week weer begonnen met het beverschcn van gronden ten Zuiden van den S'cheldediam, waardoor weer een nieuwe polder wordt bijgewonnen. Naar wordt, gemeld Zullen niet zeer veel bedij kers voor het werk benoodigd ,z.ijn, slechts teen 50-tal omdat veel grond gespoten zhl worden en niet met zoogenaamde schuierwagens aangevoerd, wat heel wat werk Uitspaart. 1 Er liggen ten Noordenen Zuiden van dezen dain nog! dui,zendén II.A. die ook in volgende tijden een beurt zullen krij gen om weer beverscht te worden. Vlissingen. B. en W. stellen voor over eenkomstig de bepalingen der lager onder wijswet voorschotten van f2560, f2300, f 2500 en f2560 te betalen in vier drie- maandelijksche termijnen toe te kennen resp. voor de Chr. school in de Palingstr,, de R. K. Jongensschool, de R. K. Meisjes school en dc Neutrale school. Eerstge noemde school vroeg f 4500 aan, maar heeft slechts recht op f2560; de R.K. scholen hebben recht op f 3520 en f -1000, maar vroegen slechts genoemde lagere be dragen aan, de Neutrale school vroeg f 2600, maar kan slechts wettelijk aan spraak maken op f2560. Het stoomschip „Hardenberg", van de stoomvaart-mij- „Oostzee" te Amster dam, dat aan de werf der Kon. Mij. „De Schelde" van machine en ketels is voor zien, is gereedgekomen en zal binnen kort naar zijn bestemming vertrekken. Goes. Tot analyst© 2<e klasse bij den Keuringsdienst van Waren alhier is be- inoemd mej. J. A. Verhoeven te Goes. Krabbendijke. Op Woensdag 1 Maart 'hoopt dhr. J. Buijse, hoofdredacteur van „de Zeeuw", voor de kiezers te Oost- dijk op te treden. Z.Ed. zal spreken over het Vrouwenkiesrecht, zoodat behalve de mannen zeker ook de vrouwen trouw zul len opkomen- lerseke. De 24-jarige Marinus de Toon der, schippersknecht, varende op de hoog- aarts YE 59, is sinds Zondag zoek- Hij was in Brussel met de boot en- is daar han 't vechten geweest. O.a. heeft hij een vrouw eenige messteken toegebracht. De politie, ook om deze zaak, heeft hem tevergeefs gezocht. Daar men omstreeks dien tijd een persoon in de Brusselsche: vaart heeft zien springen, vermoedt men dat hij om de gevolgen van zijn daad t© Ontgaan, zich heeft verdronken. Anderen gelooven dit niet. Hij was een goed zwem mer en denkt men dal hij eenvoudig op de loop is gegaan na. eerst de justitie op een dwaalspoor te hebben gebracht. Kapelte. Gisterenavond kwam de Land- bouwvereen. V.I.O.S- in vergadering bij een. Tegenwoordig 4,0 leden. De voorzitter J. Ganseman Jr. opende.en deelde mede ,dat een lid was toegetreden en dat het onderhoud met den Inspecteur van het on derwijs, naar alle waarschijnlijkheid tot bevredigende resultaten zal leiden. De aanbesteding van mafs en katoen- meel werd aan den laagsten inschrijver A. van Wingen gegund- De penningmeester J. Ossewaarde deed rekening en verantwoording; f 140.40 is •het batig slot. Besloten werd om de 2e levering kunstmest vóór half Maart en de Chili vóór half April te doen plaats heb ben. Kloetinge. De wijkzuster bericht met hartelijken dank de ontvangst van twee giften resp. van f 5 en f2.50 uit Kloetinge én nog een van f '2.50 uit 's Gravenpolder, voor de wijkverpleging. Rilland-Bath. Gisterenavond werd dooi de A. R .Kiesvereen. „Vreest God, eert den Koning" alhier een vergadering gehou den. Na op gebruikelijke wijze te zijn geopend, werden de notulen gelezen ton goedgekeurd- Ingekomen was een schrij ven van de heeren A. Blok Jz. en D. Blok' Az„ dat zij als lid der verecniging bedank ten. In verband hiermede werd besloten aan eerstgenoemde, welke de A. R. Kies- vereeniging in den Baad vertegenwoordigt, een schrijven te zenden, waarin hem zal worden verzocht, nu hij dén band met de kiesvereeniging heeft gebroken zijn man daat ter beschikking te stellen. Tot afge vaardigden naar de Centrale werden ge kozen de heeren J. Kole primus, en p. A. Schwartz, sec. Een reglement werd ontworpen en vastgesteld. Een te behan delen onderwerp over het. Program van Actie werd wegens ongesteldheid van den inleider uitgesteld tot een volgende ver gadering. Wolfaartsdijk. Maandag vierde onze bur gemeester zijn 25-jarig ambtsjubileum- Diss Snorgens- 9 uur werd zijn E.Achtb. met zijn gezin door den eersten wethouder N. Val kier per rijtuig' van zijn woning afgehaald en in de raadszaal gebracht, alwaar d'e gemeenteraad met de vaste ambtenaren was vergaderd. De zaal was door de amb tenaren passend versierd. Door den eei- sten wethouder werd Z. Ed.Achtb. toege sproken en als bewijs van achting een prachtige schemerlamp op mahoniehouten voet aangeboden. Namens de ambtenaren werd hem een fraaie portefeuille overhandigd bij monde van den gemeente-ontvanger. Met een har telijk woord dankte de burgemeester voor deze ontvangst. Om 10 uur werd de jubila ris in het gebouw Ta ven u vanwege bet feestcomité gehuldigd en werd daar toe gesproken door den voorzitter van dit co mité dhr. J. J. Prueniger. Namens d© bevolking werd den burgemeester een prachtige antieke staande- klok aangeboden benevens een album met de namen der gevers. Door den voorzitter der wei'klie- denveereniging E. M, M-, dhr. M- Kloos terman, werd Z. Ed. Achtb. toegespro ken en een zilveren soeplepel aangeboden. Namens de politie werd de jubilaris toegesproken door dhr. Bareman en hem het nieuwe wetboek van strafrecht aan geboden. Voor al deze toespraken en cadeaux zei de burgemeester hartelijk dank. Om elf uur was Z.Ed.Achtb. in de openbare school te Oostkerke en wérd daar toegesproken door het hoofd der school en door ©en der oudste leerlingen- Aan mevrouw werd een fraai bloemstuk aangeboden, terwijl de leerlingen den jubi laris een lied toezongen, waarna zij ge- tracteerd werden. Verder werd gereden naar de bijzondere school. Ook hier een hulde van onderwij zerspersoneel en kinderen, het aanbieden van een bloemstuk en tractatie. Om half twee ging het naar de -school te Oud-Sabbinge en werd hetzelfde pro gramma afgewerkt. Verder werd bezocht liet gebouw voor ouden van dagen „Zorg vliet", waar de burgemeester werd toege sproken door den voorzitter' dei' inrichting. Ook de oudjes werden 'getracteerd. Om'. .3 uur werd in Tavenu receptie ge geven, waarvan een zeer druk gebruik werd -gemaakt. Tijdens dé receptie wer den nog stoffelijke blijken van belangstel ling aangeboden namens de bewoners van de wijk Nazareth en namens de Meisjes- vereeniging „Arbeid Adelt". Na de receptie keefde Z.Ed.Achtb. met gezin, overladen tne't bloemen, huiswaarts. Te half 7 ving de eere-avond in de Hervormde Kerk aan, welke bijeenkomst door den voorzitter van bet feestcomité werd geopend. Door alle aanwezigen werden den burgemeester en gezin eenige -liederen toegezongen, welke waren samengesteld door dhr. J. W. van de Linde, oud-hoofd der school te Oud- Sabbmge. Door de heide plaatselijke zang- vereenigingen werden gecombineerd toen zestal liederen gezongen; door mevr- van Ballegoijen de Jong en dhr. van Zweden, beide uil Goes, werden ©enige liederen, ten beste gegeven, voorts orgelspel van dhr. J. W. van de Linde en een voori dracht door den voorzitter. Te kwart voor tien werd de bijeenkomst gesloten Het .was- nog laat druk in het 'dorp. Zoo is deze dag tot een onvergetelijke gemaakt voor onzen burgemeester. Wissenkerka. Maandagavond trad op als spreker voor den „Plattelandersbond" dhr. !A. v. d- Hove. Na door den heer S- J. de Regt te zijn ingeleid, begon-spr. zijn rede, waarin hij uiteenzette, welke treurig'o gevolgen voor onze economische samen leving de sociale wetgeving, in 't bijzonder de verkorte arbeidsdag, heeft. Verder be- 'sprak hij den tegemvoordigen toestand van tand en tuinbouw, waarbij vooral duidelijk aan het licht, kwam, bo© treurig: 'het met het tuinbouwbedrijf is ions land is ge steld en hoe weinig steun van staatswege door land- en tuinbouw wordt genoten- 'Spr wijt dit in hoofdzaak aan de onvol doende vertegenwoordiging van het plat teland in de Tweede Kamer. Van de gelegenheid tot debat werd door een viertal heeren gebruik gemaakt. De burgemeester van Wissenkerke gaf meer een vriendelijke raadgeving aan de plat telandsbevolking, terwijl ds. Siemelink van Vlissingen in zijn debat tegen spreker wel ©enigszins scherp optrad. Een ander debater verweet den landbouwers dat hun magere vertegenwoordiging in hoofdzaak te wijten is aan eigen schuld, want dat bij een voldoende organisatie het platte land nog veel beter in de Kamer vertegen woordigd kon zijn. Zijn betoog kwam in hoofdzaak hierop neer, dat de oprichting van een „Plattelandersbond" onnoodig was geweest, daar de plattelandsche Kamer leden ook zitting konden nemen in d© bestaande partijen- "De 'heer v -d- Hovq meende edhtet dat van bent zoo weinig kracht uitgaat, als ze niet zelfstandig kun nen optreden. Daarna sloot dhr. de Regt de vergadering. Ritthem. Gisterenavond hield de Chr. Hist. Kiesvereen. haar algem. jaarvergade ring, welke goed bezocht was. Na goedkeuring der notulen en van het jaarverslag over 1921 werden tot afge vaardigden naar de groepsvergadering ge kozen de heeren ds. C. Sundermeijer en M. Barend sen. Gewezen werd op de nood zakelijkheid, dat de Tweede Kamerleden meer de belangen van Zeeland en van den landbouw in het bijzonder zouden be hartigen. De rekening en de verantwoording van den penningmeester werd in orde bevon den. De contributie werd gebracht op f0.50 per jaar. De aftredende .bestuursleden de heeren iB. J de Meij en M. Hoogesteger werden met nagenoeg algemeene stemmen herko zen. In deze maand zal de vereeniging nog een openbare vergadering uitschrijven, yvaarbij ook de vrouwen zullen worden Uitgenoodigd. De voorzitter besprak verdei' een punt uit „Ons program van beginselen", n-1- Zondagsrust. Duidelijk toonde hij het per soonlijk belang, het maatschappelijk be lang en het kerkelijk belang aan der Zon dagsrust. Verde rwiees hij er op, dat er niet alleen moet zijn Zondagsrust, maar ook Zondags heiliging. Na gewezen te hebben op de groote noodzakelijkheid om ook onze Christelijke vrouwen naar de stembus te brengen, werd dc vergadering met dankgebed ge sleten. Westkapalle. Mei ingang vain 1 Maart is tot rijksklerk bij het ontvangkantoor der directe belastingen te 's Gravenhage benoemd de heer Huib. van Rooijen Jz., thans rijksklerk bij de Inspectie te Lei den, geboortig van Wtestkapelle. Serooskerke Gisteren waren overste Klontje en dhr. Laernmes uit Vlissingen Overgekomen om besprekingen te houden over de vrijwillige vooroefeningen voor den militairen dienst. De belangstelling was groot. Voorloopig gaven zich twintig •jongelui van achttien tot twintig jaar op. Tot 1 Maart is er nog gelegenheid om' 'zich op te geven ten gemieentehuize. De 'burgemeester opende ©n sloot de vergadering met een woord van dank aan 'de heeren, in 't bijzonder aan den heer Laernoes voor zijn duidelijke uiteenzet ting op humoristische wijze. Oud-Vossemaer. Alhier heeft men Zon dagmorgen bij een ingezetene eenige lei- boomen voor zijn woning ontveld en op de Stoep vooi zijn woning een groote hoe veelheid drek uitgestort. De politie stelt een onderzoek in. M. C. Axel. In de Dinsdagmiddag .gehouden vergadering van den gemeenteraad was afwezig de heer Van Dixhoorn. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende jaarverslagen, zoo bijv. yan de commissie tot wering van schoolverzuim, de bewaarschool van den heer J. A. van Hoeve, en de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente. Mededeeling werd voorts gedaan van de kasopneming bij den gemeenteont vanger. In kas moest zijn en was f 26.634.21 Va- Discussie bracht een schrijven ter tafel, van den heer Van Dixhoorn, dat hij, indien hij aanwezig had kunnen zijn, gaarne gesproken zou hebben over de werkeloosheid, en over het plan, om de uitwatering van de Zeestraat te verleggen. Besloten werd, dat R. en W. hiernaar nog ©ens een ernstig onder zoek zullen instellen. Een verzoek van de bewoners van de Axelsche. Sassing om aan te dringen op electrische ver lichting van hun buurtschap, werd naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Even eens een verzoek van A. van 't Hoff, om grond aan de gemeente af te staan aan de Julianastraat, indien zij genegen is die straat te verharden en voor de riooleering er van te zorgen. Tot tweede gemeentegeneesheer werd benoemd de heer Hüpscher, de eenige sollicitant. Belast werd met het schoon houden van het urinoir op de Axelsche Sassing A. Haak, op een belooning van f25 per jaar. Daarna was aan de orde de verlaging van den gaspi'ijs. De gascommissie had geadviseerd om den prijs voor het kook- en lichtgas te brengen van 18 op 16, en voor het industriegas van 12 op 10 cent per kub. Meter. De meerderheid van R. en W. stelde echter prijzen van 16 en 11 cent voor, zulks om het verschil in prijs tusschen beide soorten gas geringer1 te maken. Na eenige discussie staakten over het voorstel van B. en W. echter de stemmen. Voor de heeren v. d. Bilt, De Feyter, Dekker, Dieleman en Oggel. Teigen de heeren Kruysse, Koster, Baert, Weijns en De Kraker. Aan de verschillende besturen der bij zondere lagere scholen werden voorschot ten verleend, in totaal tot een som van f4500. Ingevolge een adres van de bewoners van de Kaaiwal en de z.g.n. Barakken, werd besloten de Kaaiwal te verharden met oude keien en over te gaan tot aan koop van een gedeelte grond in het ver lengde van den Kaaiwal (de Barakken) van den heer P. Haak, om dat laatste gedeelte het volgend jaar te verbreeden en te verharden. Na breede discussie werd aan de Ver eeniging „Zelfstandigheid" een bedrag toe gekend van f178.50 voor uitkeering aan werkloozen, omdat genoemde vereeniging thans nog niet in aanmerking komt voor Bijkssteun bij haar uiikeeringen. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Terneuzen en een bijdrage in de kos ten van de districtsarbeidsbeurs werd af wijzend beschikt. Daarna sluiting. Ned. Ilerv. Kerk, Beroepen te Noordgomvc A. E. van Griethuy- sen te Huisduinen, die de toezegging heeft aangenomen; te Rotterdam J. de Bruy'n te Zeist en A. van Kooton te Zevenbergen te lhndelopen (toez.), Th. Hettinga, ca'ml. te Uitwetlingerga. Geref. Kerken. Beroepen to Kornhorn W. II. v. d. Vegt cand. te Zwolle. Roomsch Kath. Kerk. 1ERSEKE. Tol. pastoor alhier is benoemd den Weleerw. heer W. H. de Groot, thans .kapelaan le Roelofarendsveen. (Msb.) Benoemd tot leeraar in de geschiedenis aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus te Am sterdam de lieer W. Valk, leeraar aan do II. B. S. te Zierikzee. Geslaagd te Botterdam voor de nuttige handwerken de dames 1'. M. Aleman e'n B. M. Kloet le Zierikzee, P. J. Wagemaker to Dreischor, A. J. A. Harlog te Burgh en G. J. Mulder te Schiedam. En te 's Gravenhage voor het Stuurlieden- examen, de groote stoomvaart eerste stuurman de heeren 1'. Hastoiherg en P. de lieer; 'tweede stuurman do heeren I. Bakker en G. I. J. Geuzenbroek; derde stuurman de heeren K. Lagendijk, L. A. M. II. van Lelyveld, It. S. Liesdek, J. v. d. Maal en W. Jlaasscn. Pitmanschool. Als een bewijs, dat do cursussen, gehouden dooi' de Kon. Erk. Pitmanschool, te Goes, Directrice N. Crucq goed worden bezocht en goede vruchten af werpen, moge dienen dat Zaterdag 18 dezer een 18-tal cursisten te Arnhem het diploma verwierven, dat wordt uitgereikt door do Fede ratie van Ned. Steno-Leeraren, Systeem I. Pitman. Onderstaande personeh verwierven hel dipt. voor maehineschi'ijvenMej. H. Pepers, R. Biackx, A. Engels, M. Harent, C. M. J. Ris- seeuw, C. Prinse, Mevr. J. van BelHolt- fiuyzen, allen te Vlissinge'n. Do volgenden slaagden voor diploma steno grafie A.de dames H. Pepers, R. Brackx, M. Harent en A. Engels, alle'n te Vlissingen. Voor diploma BI: de heeren L. Dekker en P. Koeman te Kloetinge, P. J. Dominicus Wcmel- dinge en do dames R. Maas en Y. Robijn, te Vlissingen. Voor diploma C de dames E. van Wieringen on A. Verboom to Wilhelmi'nadorp. Voor de nieuwe cursussen verwijzen wij den lezers naar do advertentie in dit blad. KORTGENF,. Benoemd tot onderwijzeres aan do O. L. schooi alhier Mej. G. Beenhakker thans le Vrouwepolder, geb. van Kloetinge. Een karakteristieke daal van Prof. Bolland wordt ill dc „N. Crt," door Prof. Mi' W. van der Vlugt. meegedeeld. Er is dezer dagen gezegd, dat het Bolland had onthroke'n aan „beschaving". Dat is een ruim begrip. Bolland is zeker niet een „beschaafd" mail geweest in iedere beteekenis des woords. Zoo is er beschaafdheid van manieren: hyü e'n loon, omgang en gevoel. Maar ook de bescha ving van een hoog karakter. E'n deze "heeft Prof. van der Vlugt opgemerkt bij zijn collega Bolland. Hij vertelt, dal twintig jaar geleden op het echtpaar Bolland, dat een gelukkig hu welijk had, één schaduw iag: mevrouw was zwak en niet gezond. De woning aan het eind van ld en Nieuwen Rijn had te weinig zon. En oen zonniger huis zou misschien de redding zijn. Welnu, zulke huizen waren te koop. Maar waar het benoefdigdo bedrag van pl.m. f 14.400 te vinden. In die dage'n ontving Bol land de aanbieding in Engeland op te treden ats „Gifford-lecturer" over Hegel. Zijn ambt genoot had kort te voren met zulke lezingen vooi hetzelfde „Gifford-fund" een honorarium van precies 14.400 ontvange'n. Juist hot be drag wat Bolland noodig had om een voor zijn vrouw gezonder woning le koopen. Doch het was juist in de dagen van dén Trans- vaal-oerlog Wat deed Bolland? Hij bedacht zich geen minuut. En in een zeer beleefd briefje, dat alle recht deed wedervaren aan de hooge bedoeling van de uitnoodigi'ng, gaf hij hij het categorische antwoord, dat, hoe gaarne hij ook onder andere omstandigheden aan de tot hem gekomen roepstem zou hebben gehoor gegeven, zijn geweten hem verbood iets te aanvaarden uit de handen dier Britten, die het recht zijner stamgenooten daar ginds in Zuid-Afrika vertrapten en er de vrouwen e'n kinderen vermoordden in de concentratiekam pen. Terstond daarop begaf hij zich tot mij, om mededeeling te doen van het gevallc'n be- sluil. Toen ik hem met warmte de hand drukte, en vroeg, of ik aan do za.ak ruchtbaarheid mocht geven, luidde z(jn antwoord„In mon deling gesprek, zooveel ge wilt, mits zorg dragend, dat ze niet in de krant komt." Prof. van der Vlugt heeft zich trouw ge dragen naar dien we'usch. Nu Bolland overleden jis, acht hij zich niet langer gebonden, de pers er buiten te houden. Hij besluit zijn mede deeling aldus: „0 zeker, duizenden van Nederla'nders wa ren „beschaafder" dan Bolland in dezen zin dat zü met glacé handschoenen aa'u op een katheder tikten, waar zpn knuisten den rand beukten, dat de splinters er af vlogen. Maar hoeveel honderden onder die duizénden zouden staande voor een keuzo als die ik beschreef, in alle stilte en met vermijding van eiken zweem van ophef, de karakterbeschavirig heb ben getoond, waarvan hij blijk gaf?" Ongelukken. Te Oudewater is Maandagmiddag de arbeider Van Z. onder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2