7Tï7 ]\o 12© Zaterdag 18 Februari 1922 36e Jaargang ~ür!te1ïladT BANK" ASSOCIATIE Uit de Pers. Kapitaal en reserves f 19,500,000 Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Oit nummer bestaat uit twee bladen A KANTOOR GOES. GROOTE MARKT 24. TELEF. INTERC. No. 41 en 227. Alle Bankzaken. 6 J J Brand- en fnbraakvrije Kluisinrichting. Loketten vanaf flO,-- per jaar. Drukkers-Exploitanten GOSTERBAAN LE COlINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Vrouwenstemrecht. Vier stellingen over Vrou wenstemrecht gaf prof. Hugo Vis- scher op den a.r. Partijdag te Hoogeveen. Zij luiden aldus en we geven ze ter wel willende overweging: I. Het actief zoowel als het passief kiesrecht der vrouw is het logisch gevolg van het 'individualistisch revolutionair Idesrecht waardoor het moderne parle mentarisme wordt gekenmerkt. Zoo be schouwd is het vrouwenkiesrecht niet meer noch minder met de 1 antirevokw tionaire beginselen in strijd als dit met het mannenkiesrecht reeds het geval was. II. Hoewel actief en passief kiesrecht der vrouw de consequentie is van het revolutionair kiesrecht en als zoodanig' het vrouwenkiesrecht in het revolutio naire kiesrecht begrepen, is toch deze kiesrechtuitbreiding nadeelig voor het behoud der Christelijke grondslagen van ons maatschappelijk leven en is het te betreuren dat de Christelijke Staatspar tijen zich niet met hand en tand tegen de invoering van het vrouwenkiesrecht hebben verzet. III. Het is de taak /der Christelijke Staatspartijen, in het bijzonder van de A. R. Partij om, nu het modern parle mentarisme ten ondergang neigt, te stre ven naar een ander stelsel van volksver tegenwoordiging en dus naar een kies stelsel, dat met de Christelijke beginse len overeenstemt. In hoofdlijnen is dit reeds door dr. Kuyper aangegeven. IV. Om een principieele wijziging in onze vertegenwoordiging en dus in ons kiesstelsel te verkrijgen, staat ons Anti revolutionairen thans slechts de politie ke invloed, waarover wij volgens de wet beschikken, ten dienste. Het is onze roe ping dezen invloed in gehoorzaamheid aan de leiding der Partij tot het hoogte punt op te voeren. Daartoe behoort ook in de gegeven omstandigheden, dat elke Christenvrouw van het haar opgedron gen stemrecht getrouw gebruik make, niet om dit revolutionaire stelsel van vertegenwoordiging in stand te houden maar omgekeerd te- doen plaats maken voor een systeem van vertegenwoordiging en kiesstelsel, die in overeenstemming zijn met de Chr. levens- en wereldbe schouwing, opdat alzoo ook de vrouw medewerke aan de instandhouding der Chr. grondslagen van ons maatschappe lijk leven. Met het oog op de toekomst van ons volk en op de levensbelangen der vrouw zelve is dus trouwe opkomst ter stembus volstrekt noodig. "Waar we thans in 't stembusjaar zijn, daar leggen we vooral op de laatste stelling den vollen nadruk. Man noch vrouw late haar ongelezen. Man en vrouw handele er naai"! Pot en ketel. Maandagavond is te Hengelo een de bat gevoerd tusschen de heeren Mr. Oud, Vrij zinnig-democraat en Mr. Boon, van den Vrijheidsbond. In hun betoog kwam o.a. het samen gaan dezer beide partijen ter sprake. De Vrijheidsbonder achtte zulk samen gaan gewenscht en betreurde de thans bestaande gedeeldheid. Blijkbaar strekken de zorgen van den Vrijheidsbond nog verder dan het vreemd soortig allegaartje, dat de heer Treub on der zijn vleugelen wist te vereenigen. Sinds de capriolen door dezen Bond bij de debatten betreffende het Dienstplichtont- werp ten beste gegeven, heeft hij blijkbaar zooveel „democratisch" contact gekregen, dat toenadering tot de rose vrijzinnig-de mocraten niet meer behoeft geschuwd- Anders echter de heer Oud, die van zooveel familiariteit niet gediend bleek- Ihj wees onvoorwaardelijk het aanbod teiug aangezien zijn. hoofdbezwaar1 tegen den vrijheidsbond was, dat hier ontbreekt vastheid van lijn, vooral in deze moei lijke tijden. Aldus de secretaris der Partij van „geen vleesch en geen visch". Der partij, die, nu ja, wel niet rood is, maai toch haar rose tintje niet gaarne zou missen. Dei partij, wier grootste bekwaamheid op po 1 ïtiek- sche ep vaartkundig gebied in laveer-en bestaat. Der partij, waarvan Prof. Scholten on langs nog in „Onze Eeuw" opmerkte, dat de kiezers niet recht weten wat ze aan naar h6bibien. Dat deze beide partijen overigens yan vast beleid blijk geven, zal wel door nie mand, die geen vreemde is op het po litieke erf, worden beweerd. Thans gaan ze elkaar te lijf met argu- Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b o n ne me ntsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nymmersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1^4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. OPLEIDING Rijke» en Gemeente-betrekkingen. Vraagt terstond gratis inlichtingen bij P. BOER, Hieuw-Aicisterdam. meuten, die elk op zichzelf kan toe passen. Blijkbaar bekommerd, dat cle een zou sterven, terwijl de ander diens dood over leeft. En zoo herinneren ze aan den strijd dier beide honden voor een Poolsche her berg, waarvan Staling verhaalt, die elkan der in het haar vlogen en stuk voor stuk zóó toetakelden, dat ten slotte alleen de staarten nog overbleven. Ko'nïnklijke luister. In liet laatste nummer van „Studiën e-u Schetsen" schrijft prof. Fabius: - Het is met de behandeling van art. 24 Gw. (het inkomen der Kroon) in de Twee de Kamer der St.-G. niet geheel naar wensch gegaan. Wat gezegd mag worden, al erkent men het kiesche va nhet geval, en de moeilijkheden, daaruit voor Minister Ruys de Beerenbrouck ontstaan. Naar een mededeeling, door den Mi nister gedaan, zou verhooging van het inkomen der Kroon noodig zijn met het oog op het ontvangen van vorstelijke per sonen en het bezoeken van vreemde Ho ven, doch zou uit de verhooging slechts met de uiterste zuinigheid worden geput- Een en ander, vooral het laatste, deed de vraag rijzen, of de Kroon dan verant woording over dat meerdere had te doen. Gelukkig heeft de Minister die vraag beslist ontkennend beantwoord. In de wijze, waarop van het inkomen der Kroon gebruik -wordt gemaakt, heeft niemand mede-zeggenschap. Toch mag gehoopt worden, dat de Kroon de vermeerdering van het inkomen zoo- noodig oolc voor andere doeleinden dan de hiervoren genoemde zal besteden met name voor het bekostigen van den luister, die ook in andere gevallen voegt voor de Kroon, en welke is een nationaal belang. Ook wenscht het goedgezinde deel des volks, waarop de Kroon heeft te steunen, den koninklijken luister. Zelfs verstaat het kwaadgezinde deel dien wellicht veel he ter dan men denkt, en beseft ook dit wel, dat die luister geenszins bewijs is van persoonlijke praallust Een „burger lijk" Hof, als onder den „burger"-Koning Louis Philippe in den democratischer! tijd na 1830 bestond, wordt dooi- ons volk niet begeerd, en doet schade. Al de burgerlijkheid van Louis Philippe heeft toch de democratie niet getemd"; veel eer hare ontwikkeling naar de Februari- revolutie van 1848 bevorderd. Isolement. Verder lezen we daar het volgende: Zoo nu en dan hoort men in. antirevolu tionaire kringen de vraag stellen, of de omstandigheden niet nopen, kracht in iso lement te zoeken. Voorzoover daarbij het bekende woord \van Groen van Prinsterer voor den geest Zweeft, is wel duidelijk, dat men van dit woord slechts kent den klank. - Volgens Groen van Prinsterer is isole ment a 11 ij d geboden; als levensvoor waarde. Immers bedoelde hij daarmee niet een afstooten van samenwerking-. Nog op het laatst van zijn leven heeft hij de vaak gegeven uitlegging herhaald: In ons isolement ligt onze kracht. Of wilt ge liever een Hollandsch woord, in onze zelfstandigheid, in onze beginsel vastheid, ligt onze kracht. Dit was steeds bet devies onzer vlag. Zelfstandigheid die, 'the terogene afstootend, al wat homogeen is aan trekt; die, zelf onwrikbaar, ter aanslui ting bereidvaardig de hand reikt. Daarom achtte hij gelijk hij even te voren schrijft overleg met roomschen bij de stembus geenszins met zijne zin spreuk in strijd. De Coalitie. De „Nederlander" bevat een woord van waarschuwing inzake het stoken tegen de coalitie en herinnert er daarbij aan, „hoe veel ons met Roomschen verbindt tegen over hen, die zeer verre staan zoowel van geloovig-Roomsch als van geloovig-Pro- testantseh". Zoo knipte „Het Volk" uit het Amster- damscbe „Predikbeurtenblad" deze woor den in verband met den internuntius: Nu weet heel Nederland, dat Rome's paus zijn duivelsche pretentie nooit kan laten varen en geen gezanten zendt in andere kwaliteit, of het verzwegen of erkend wordt. De „Nederlander" teekent hierbij aan: Wie het heeft geschreven, verneemt de WERTHE3WS GöliSPERTZ 1834 EN CREQIETVEREENIGING 1853. lezer niet; in welk verband bet voorkomt evenmin. 'tlsom het zinn tjo op-rich-zelf te doen. Of eigenlijk om de gelegenheid om bo ven het' bericht te schrijven: „de dui velsche paus" en onder het bericht den paus „het hoofd der coalitie-genooten" te noemen. Het grofste is echter nog iets anders. Ook wie slechts de ééne .zinsnede onder het oog krijgt, beseft aanstonds, dat zij is gevloeid uit de pen van iemand, die tegen de politieke saprenwerking der drie rechtsche groepen is. Of de schrijver weet, Wat hij practisch wel wil, is ietwat twij felachtig. Maar de coalitie wil hij niet. En dus zet „Het Volk" boven het be richt: Leve de coalitie I Meent het blad, dat dergelijk grof en on waarachtig stoken eenigen indruk op eeni-ge rechtsche groep kan maken? Over Palestina. Lord Northeliffe heeft op zijn reis rond de wereld ook eenige dagen in Palestina doorgebracht. Hij heeft zijn indruk mede gedeeld aan den correspondent van de United Press te Kaïro. Die indruk is zeer slecht. Er zijn onder de nieuwe kolonisten zeer vele elementen, die als ware ver overaars naar Palestina gekomen zijn en wier opvattingen inderdaad een zeer groot gevaar opleveren voor de rust en de rechten der oude bevolking. Niet alleen de Arabieren klagen daarover- ook de Joderi die zich vroeger reeds in het land gevestigd hadden voelen niets voor hunne nieuwe broeders. De oude kolonie noch tans Riskonle-Sion had e.en prach tig voorbeeld gegeven van rustige ontwik- keing. De Joden, welke zich daar een veertigtal jaren geleden gevestigd hebben, doen meest allen aan wijnbouw; zij leve ren het bewijs, dat het Joocl.sche volk ook nu nog zeer goed geschikt is voor den landbouw. Die kolonie is ze-er welvarend en leeft in de beste verstandhouding met de Arabieren. Die vrede is thans verstoord. Niet lang geleden bleek het, dat eenige nieuwe kolo nisten revolvers wilden binnensmokkelen; pr is overigens een geregelde politiedienst per vliegtuig ingericht en gepantserde auto's rijden langs de wegen op en neer. Vroeger voelde men geen behoefte aan een dergelijken politiedienst. Volgens -Northeliffe zijn het vooral de Joden uit de Chettos van midden-Europa die den vrede verstoord hebben. Verder beweert hij, dat de talrijke per sonen waarmede hij in Palestina gespro ken heeft er allen op aandrongen, dat de .Engelsche negeering uitsluitend Engelsche machines en Engelsch materiaal zou laten gebruiken bij de groote werken, welke er thans in Palestina, uitgevoerd worden; er blijken nu ook Duitsche machines te w-orden gebruikt bij de installatie va'n electrische centrales der waterkracht. Het ijs. Het ij;s in de Deensche wateren js in beweging gekomen en veroorzaakt bui tengewoon -groote moeilijkheden voor de scheepvaart, vooral in het Kattegat en de Send. De haven van Gothenborg: is ge heel afgesloten. Vele stoomschepen zitten in liet- Kattegat in het ijs vast. De Duitsche veersioomboot „Warne- münde" is Dinsdagmiddag twee zeemijlen voor Warneniünde in het ijs blijven ste ken. De passagiers moesten het schip verlaten en werden met sleden naar War- nemünde gebracht. De te hulp gekomen Deensche veer- stoomboot bleef ook in het ijs steken. Men heeft de beide schepen tot nu toe niet kunnen bevrijden. 65000 Meisjes verdwenen. Hel getal is nog veel grooter van de jonge meisjes, die in de Vereen. Staten spoorloos verdwenen zijn, want bovenstaande opgave betreft enkel het jaar 1920. Waarheen? Dal laat zich slechts vermoeden, maar het kan dan ook helaas wel worden vermoed, schrijft het Centrum. De oorzaak van de onoverzien bare zedelijke en maatschappelijke el lende, waaraan zij ten prooi zijn ge worden, ligt volgens deskundigen als een bekend New-Yorks predikant, bij de moderne dansen. Deze zij'n niets anders dan stelselmatige lessen en oefeningen in oneerbaarheid. Ze bederven eersl de verbeelding en dan volgt de helling naar den af grond. De steun van den godsdienst ont breekt veelal of wordt moedwillig los gelaten. De rem ee-ner stevige opvoe ding bestaat meestal ook niet meer, wijl hel gezag der ouders niet wordt erkend of zelfs niet eens meer uit geoefend. En zoo moeten ze hopeloos ten onder gaan onder de advokaiterijen van vele zedelijk minwaardigen of ka.raklerlooze zwakkelingen, die zoo 'n dansje toch heusoh zoo erg niet vinden. En men moet to-ch' ook daarin m'ee- gaan met zijn tijd. Korte berichten. - Woensdag- hebben op de geheele Atlantische zeekust der Vereenigde Staten geweldige sneeuwstormen gewoed, welke met groote koude gepaard gingen. Ver schillende groote binnenkomende stoom schepen, waaronder de „Olympic" hadden een vertraging van meerdere uren. De kleine schepen moesten geheel stil blijven liggen. Uit Moskou wordt gemeld: Het ge rucht gaat, dat Lenin ziek geworden is en tijdelijk zijn ambt als president-sovjet- commissaris zou neerleggen. Hij zou dan vervangen worden, als president van de sovjet-regeering, door Tsiouroups. Van bolschewistische zijde wordt het bericht bevestigd, dat in Russisch Turke stan, op de grens van China, een opstand is uitgebroken. Volgens berichten uit New York dreigt er eene ontzaglijke staking uit te breken, na vergeefsche onderhandelingen omtrent de looneischen der mijnwerkers, die nu een eenheidsfront hebben gevormd met het- spoorwegpersoneel. De staking zou ongeveer 5 millioen arbeiders om vatten. De Vrijwillige Landstorm'. Verschillende bladen meldden dezer dagen, dat binnenkort een reorgani satie van den Vrijwilligen Landstorm' te wachten is. „De Zoom" kan hieromtrent uit zeer goede bron mededteelen, dat, of schoon het inderdaad in de bedoeling ligt, de organisatie belangrijk te wij zigen, het nog niet zeker is dat dei hangende plannen tot uitvoering zul len komen, daar zicih bij de door voering zeer ernstige moeilijkheden schijnen voor te doen. „De Avondpost" meldt het vol gende De toelagen (lesgeld, vaste toelage enz.) welke thans worden genoten door beroepsofficieren en -onderoffi cieren en door hel verlofs-personeel, dat belast is met het geven van on derricht aan den vrijwilligen land storm, wordt te rekenen vanaf 1 Januari j.l. niet meer toegekend. Hel beroeps-personeel wordt voor het geven van bedoeld onderricht in den vervolge „aangewezen", terwijl van de diensten van het verlofsper- soneel slechts gebruik zal worden ge maakt, indien clit zonder kosten voor hel. Rijk geschiedt. Naar „De Zoom" vermeldt, is dit bericht van de „Avp." grootendeels onjuist. Feit is, dat inderdaad een mi nister! ëel besluit de uitkeering der in- slruaietoelagen aan beroepsmilitai ren vanaf 1 Jan. heeft stopgezet, niet tegenstaande de opgedragen diensten nog gedurende ongeveer anderhalve maand zijn verricht onder de oor spronkelijke voorwaarden. Door den Inspecteur van den Vrijwilligen Land storm is .echter aan den M. v. O. ver zocht, deze regeling eerst op 1 Mei a.s. te doen ingaan. Daar waar, in structief verlofspersoneel werkzaam is, blijft dit zijn werkzaamheden on der dé gewone bepalingen verrichten, voor zoover er geen aanleiding is, dit personeel door beroepsmilitairen te vervangen. De a r b e id s t ij d in het zuivelbedrijf Op een te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur van den Algemeenen Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) en 'de vertegenwoordigers van de ver schillende arbeidersorganisaties, bij' welke de zuivelbewerkers zijn geor ganiseerd, werden uitvoerige bespre kingen gehouden over den arbeids duur in de Zuivelfabrieken, en de mogelijkheid om inzake dit onderwerp te komen tot een gelijkluidend ver zoek aan den minister van arbeid. Met 1 April a.s. toch is de overgangs-' bepaling, welke gold voor de Zuivel fabrieken, geëinidigd en wordt van kracht de constante achturendag. Naar wij! vernemen, verklaarden de bestu ren van arbeiderszijde zich alleen bereid concessie inzake den arbeids tijd in overweging te nemen, indien anderzijds daartegenover stonden toe zeggingen betreffende loonen en ar beidsvoorwaarden. Het bestuur van den F. N. Z. bleek tenslotte genegen aan zijn aangesloten bonden te aclvi- seeren om te bevorderen, dat aan de gem ganiseerde personcelen hetzelfde loon zal worden betaald als in 1921, onder voorwaarde, dat de arbeiders organisaties zicih verbinden met den F. N. Z. bij den minister aan. te drin gen, de overgangsperiode ten opzichte van den arbeidstijd in de Zuivelfa brieken met één jaar te verlengen, zood'al, dus in 1922 dezelfde werk tijden gelden als in 1921. Dit voorstel zullen de arbeidersorganisaties nu aan haar leden voorleggen. Wetsvoorstel tot wijziging d er Kieswet. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat is ingekomen een initiatief voorstel van den heer Albarda c.s., tot wijziging van de Kieswet. Het voorstel beoogt, om het mogelijk te maken, dat bij de Tweede Kamerverkiezingen kiezers hun stem uit brengen op een andere plaats dan die hunner inwoning. Allerlei. De rijkswoningraad heeft aan de re geering geadviseerd, de huurwetten zoo danig te wijzigen, dat op den huurprijs van 1916 een verhooging van 75 pet. mag worden gelegd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer behandelde gis teren eerst een naturalisatie-wetje. Het betrof o.a. den Duitsöher Wolff Mefternich, tegen wien dhr Mendels blijkbaar vele bezwaren bad. Minis- ier Heemskerk zei echter, dat. bedoeld persoon zich indertijd in Duitschland op verzoek dèr regeering aan 't hoofd geplaatst heeft eener spartacdstisdie afdeeling, om te trachten, die onor delijke 'benden in goede banen le leiden. Dit wordt verzekerd door den Nederlandschen gezant te B.erlijh. Hij heeft den Spariaciisten belet misda den te doen, die zij' van plan waren le plegen. Het was een eenvoudige krijgslist van dezen .officier. Met 31 tegen 6 stemmen ging la ter het wetje er door. Toen zette men de behandeling van bet wetje betreffende de Plaatselijke Kjeuze voort. Al spoedig kwam dhr Rutgers (A.-R.) aan het woord, om zijn int- lia.tief-wetje te verdedigen. IIr bestreed de bezwaren van den beer v. d. Feite, dat 'hier in strijd, met art. 149 der Grondwet zou zijn gehandeld, als den ingezetenen werd opgedragen, souvereinileit en deelne ming aan de uitvoering der wet. Art. 144 is slechts conditioneel gesteld, niet imperatief. De wetgever blijft be voegd, die uitvoering aan anderen op le dragen. Als voorbeelden worden genoemd de drankweer-commissies, de commissies tot wering van school verzuim, enz. Wanneer we zien, wat nu onder de tegenwoordige drankwet gebeurt, bet inkrimpen van het aantal vergunnin gen Oi.a., en we zien wat dit voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1