11» Vrijdag 17 Februari 192'! 36e Jaargang Buitenland. Binnenland. Reclames. Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE COHNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 7)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab o n n e m e ntsp rijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse npmmers f 9.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meor 38 ct Bij abonnement belangrijke korting. Voor onze jongens en hunne ouders. Wij vestigen ide aandacht van de oudei's en van hunne jongens van 10 tot 18 jaar op onderstaande agenda, waarin staan aangekondigd de vergaderingen te houden met genoemde jongens en hunne ouders, in welke vergaderingen hoopt op te tre den met Voorlichting de heer P. Gr. La er- noes, uit Vlissingen. Wij wekken alle genoemde belangstel lenden en belanghebbenden op tot het bezoeken van deze vergaderingen. Deze vergaderingen hebben ten doel, om voor de ouders en de jongens van 1618 jaar uiteen te zetten, het groote voordeel, hetwelk de vooroefeningen hebben. In eigen gemeenten vooroefeningen en bij slagen 6 weken dienen. Dit instituut is nu van nog meel' belang geworden, nu de garnizoenen Vlissingen en Middel burg zijn opgeheven, en dus onze Zeeuw- sche jongens gedurende hun diensttijd minder keeWen thuis kunnen komen. De agenda ..luidt Maandag 20 Februari 7 uul', in de openbare school te Souburg. Dinsdag "21. Februari 7 uur in 't verga derlokaal te Sörooske'rke. Woensdag 22 Februari, 8 uur, in 't ge bouw Chr. Jongelingsvcreeniging, Nooi'd- straat, Vlissingen. Vrijdag 24 februari 7 uur, in „Obadja," te Kapelle. Maandag '27 Februari in „Algemeen Belang" te 7 uur, te Biezelinge. Donderdag 2 Maart, 7 uur, gemeente- herberg te Kloetinge. Vrijdag 3 Maart, 7 uur, in „Tavenu" te Wolfaartsdijk. Spreker voor al deze vergaderingen de heer P. G. Lael'noes van Vlissingen, Ouders en jongelingen, rekent er dus op, dat gij deze avonden vrijhoudt. ft Verworpen. De Eerste Kamer verwierp Woensdag het ontwerp' burgerlijke pensioenwett ut, een nalatenschap, zeker zijn mooiste en minst aanvechtbare, van minister de Vries; en zulks ondanks de krachtige verdediging door minister Die Geer. llier heeft de zuinigheid de wijsheid onrecht aangedaan. Minister de Geer had gezegd, dat de salarissen naar beneden zouden moeten wegens den droeven staat der Rijksschat kist; wat, Idunkt ons, eon reden had moe ten zijn om de p'ensioneering der ambte naren te aanvaarden, te meer dewijl de uitgaaf Van '7 miljoen, er door' gevorderd, hoofdzakelijk ten goede zou komen aan weduwen, wier pensioen veel te laag is. ïntusschen blijft de kans bestaan, dat toch ten (slotte dit been nog in 't lid komt. Hetwelk om Velerlei redenen zeer te hopen is. •9 Een vlugschrift. Er is een vlugschrift verschenen van J. EL v. Buuren te Leeuwarden: „De anti revolutionaire partij en het ministerie Ruys de Beerenbroeck". Vroeger schreef hij: „Een verbijsterend wetsvoorstel". Een vlugschrift tegen den minister van onderwijs gericht, en een titel die aan den trommel doet denken. Met deze laatste brochure heeft de schrijver nogal succes gehad, want naar wij vernamen hebben vele schoolbesturen en onderwijzers haar verschijning toege juicht. Dit heeft den schrijver allicht er toe gebracht, nu deze tweede brochure in het licht te geven, met een niet minder schreeuwend opschrift. ,,De antirevolutionaire partij en het mi nisterie Ruys de Beerenbroeck"' De antirevolutionaire partij De hee 1 e antirevolutionaire partij? Maar die partij heeft zich nog niet uit gesproken, noch 'in al har'e kiesvereni gingen, noch in hare deputatenvergade- ring, noch in en door haar Centraal Co mité. Hoe dan de schrijver tot dien klinken den titel komt? De aanhef van zijn vlugschrift zal het „Ik had het genoegen in den argeloopen zomer met verschillende broe ders uit verschillende provincies te spre ken..... en overal hoorde ik dezelfde klach ten, die uitdrukken wat i k zelf gevoel en m.i. gerechtvaardigd zijn." Derhalve nu; „ik en broeders uit ver schillende provinciën" klagen, constateert de schrijver dat de (gansche) antirevolu tionaire party zich keert tegen het mi nisterie. Inderdaad, „De Rott." had gelijk met te vragen of die titel niet luiden moest: „De heer v. Buuren c.s. en het ministerie Rluys de Beerenbrouck". Hu is althans de titel wel wat hyperbolisch Uitgedrukt. De brochure heeft trouwens nog meer van die groote woorden. „Er heerscht in onze partij groote en diepgaande ontstemming" zoo be gint het. En wanneer er herinnerd wordt aan den ouden tijd dan gewaagt hij van „hart stochtelijke waarachigheid van ons beginsel". Diezelfde vergrootende trap ontdekken wij in de mededeeling van feiten: Bij de onderwijswet van 1920 zijn al de wensc.hen, die de Antirevolulio- nairen voorstonden, onder felle b e - s t r ij d i n g van de Roomschen en Chr. Historischen, afgewezen. De eischen van links werden poeslief ontvangen. (Het zou ons te veel plaatsruimte vorde ren, wanneer wij op de verschillende ver grootingen in de klachten en aanklachten van den schrijver ingingen. Toch is niet alles in dit vlugschrift ver werpelijk. Wat de schrijver wenscht aan het slot der brochure, onderschrijven wij, niet alleen, omdat 't sinds de E. V., van zelf spreekt en niet anders kan, maar ook omdat een ieder inziet dat 't zoo be hoort en dat eerst daarna wordt beslist over de samenwerking, en dan op voor waarden. Maai' verder kan deze instemming dan ook niet gaan; daartoe toch zijn de voor waarden, die hij stelt, te mal. Hij eischt bijv. dat in 't te vormen rechtsche ministe rie de leidende personen uit het ministerie Ruys de Beerenbrouck moeten geweerd worden; dat teruggekomen wordt op het Staatssocialisme; dat van de Chr. Hist, partij geen mannen worden opgenomen (het staat er!) die de ethische richting propageeren; en dan Colijn moet in dat ministerie zitting hebben de heer v. Buuren wil dit... En.... anders blijven wij op pus zelf slaan. 't Is alles gemakkelijk gezegd en voor geschreven. Maar uitvoeren is anders. v 9 Nieuwe arbeidsinspectie. Onze club stemde tegen het voorstel van den Vrijheidsbond om de gelden voor een nieuwe arbeidsinspectie te schrappen. Om te 'voorkomen, dat de Vrijheidsbond met „de mooie rol" van „ik ben de bezuiniger bij uitnemendheid" gaat schui ven, onlleencn wij 't onderstaande aan „De Standaard": Ook wij zeggenhoe minder ambtenaren hoe liever. Maar in het geval van de nieuwe inspectie zit de zaak zoo, dat de uit breiding van (het getal ambtenaren het bedrijfsleven ten goede komt. Voor een goede toepassing van de Ar beidswet is (het noodig, dat de inspecteur in directe aanraking met dat leven blijft en de leiders van het bedrijf bij hun overleg met den inspecteur niet telkens stooten op !een muur van ondergeschikte ambtenaren en te worstelen hebben met een lastige Bureaucratische regeling. De inspectie behoort bet recht te erlangen tot allerlei .zelfstandige beslissingen, en de 'beslissingen bij aanvragen b.v. om over werkveïgunnioigen moeten zoo spoe dig mogelijk behandeld kunnen worden. Naar aller oordeel en aller klacht ha perde het juist hier bij de uitvoering van de arbeidswet. En daarom oordeelde de Minister de vorming van een nieuw inspectiedistrict noodig. Hier stond de bedoeling vool'op om de ambtelijke bemoeiing zoo soepel mogelijk te maken en bet bedrijfsleven te dienen. Het leger van Wrangel. 'v Het grootste deel van het leger Van Wrangel, dat indertijd uit de Krim naar Constantinopel vluchtte en niet minder dan 135.000 man telde, is gerepatrieerd. Wrangel zelf bevindt zich nog te Galli- poli, waar hij 't vertrek van zijn laatste soldaten af wacht. Zoodra dit heeft plaats gehad, zal hij naar Servië vertrekken, welks koning een kasteel en een jaargeld ter zijner beschikking heeft gesteld. Een groot deel der vroegere soldaten van het legér van Wrangel worden als landbouwers' in Servië en Bulgarije ge bruikt Bolsjewistische gelijkheid. Uit het geschrift van Professor Kuli- scher, jaren lang aan de Universiteit van St Petersburg verbonden, dat tot titel draagt „Het wezen van den Sovjet-Staat", zijn leerzame dingen te putten. Zoo uit wat hij mededeelt over de bolsjewistische gelijkheid. Een voortreffelijk beeld van de bolsje wistische „gelijkheid" geeft een spoor- reis. Natuurlijk zijn er geen klassen meer. Maar de eenvoudige burger moet weken- en maandenlang in de rij staan, tallooze paperassen van alle mogelijke bureaux hebben,, om dan eindelijk misschien een vergunning tot reizen te bemachtigen principieel worden reizen toegestaan uit sluitend wegens zware ziekte of bezoek aan verwanten vanuit de stad naar het platteland, in geen geval omgekeerd. Heeft men een vergunning, zoo mag hij van geluk spreken, wanneer hij een staan plaats kan krijgen in een voor het perso nenverkeer ingerichte veewagen. Anders Inoet hij zich, half hangend, half staand aan de treeplank van een wagen vast klemmen, of ook wel op het dak gaan zitten, totdat hij door het treinpersoneel daar vandaan gejaagd wordt. De ambtenaar, die in een goed blaadje staat hij zijn superieuren of die mis schien een volkscommissaris kent, brengt het er beter af. Hij krijgt opdracht tot een „dienstreis" en kan dan als hij geluk heeft in den ge- reserveerden wagon d.w.z. een echten per- 'sonenwagon komen. Maar ook slaapwagens zijn er nog, die nu „wagens met bijzondere bestemming" heetén. Slechts tegen „vertoon van een speciaal biljet natuurlijk van rood papier komt men daar binnen, voorname specia liteiten, arbeiders in de politiek met hunne familie. En de salonwagen, waarin de partijge noot-volkscommissaris zelf in vroolijk ge- keischap reist, is de staart van den com- munistisichen trein, het hoogtepunt van het communistisch systeem. En zoo komt de beteekenis van de omwenteling helder aan het licht. De „bur gerlijke" ongelijkheid, de ongecn'gaiii- 'seerde, toevallige ongelijkheid in middelen bij formeele rechtsgelijkheid, het onge lijke vermogen, de vrije markt, de voor ieder openstaande weg om tot rijkdom en eer te komen, is hier vervangen door de georganiseerde, door dwang ingestelde „aristocratische" ongelijkheid, waarin de een boven den ander wordt bevoorrecht- (Rotterdammer.) Een nieuwe staking? Steeds meer blijkt, dat na de'bij legging, van de staking der spoorwegbeambten in Diuitséhland de rust ouder het perso neel niet is teruggekeerd. Vooral sinds den aanvang der discussies in den rijks dag is de opwinding in verschillende spoorwegdistricten wcér toegenomen en de kans op: nieuwe, zij het dan ook par- tiëele stakingen is niet gering. Het verzet gaat natuurlijk in de eerste plaats tegen de disciplinaire maatregelen en wol'dt ge stijfd dooi' de communisten, die onder de spoorwegarbeiders zeer levendige, rijk gefinancierde propaganda voeren vooreen actie. Korte berichten. Uit Oloron (Zuid-Frankrijk) Wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat in de nabijheid .aldaar een in aanbouw zijnde tunnel tengevolge van een grond verzakking is 'nigesto'rt. Toen de arbei ders waren begonnen de steunsels van het gewelf tv eg te nemen, deed zich plot seling een instorting voor. Drie arbeiders' werden gedood en zes gewond, van wie' de meesten zeer ernstig. Op 1 Maart worden de Duitsche spoorwegtarieven voor goederenvervoer weder met 20 pet. verhoogd. Een voorstel van Lenin tot vermin dering van het roode leger met 50 pet. is na een rede van Trotzky verworpen. Het internationaal PerL manent Hof van Justitie. Deze week is het Hof geopend en zijn de rechters beeedigd en geïnstalleerd. In de groote zaal van het vredespaleis waren o.a. aanwezig de oud-ministers Cort v. d. Linden, De Savornin Lohman, naast el kander gezeten, en v. Karnebeek, nage noeg alle ministers, H. M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder, de Prins der Nederlanden, het Kamerlid Oudegeest, lid van het Internationaal Arbeidsbureau, Bur gemeester en Wethouders van Den Haag, prof. de Louter, tal van rechtsgeleerden en vele buitenlandschë gezanten. De president van het Hof dr. Loder opende de vergadering, waarop de tien leden Van 't Hof en drie plaatsvervangers, gekleed in zwart zijden met fluweel om zoomde toga's de belofte aflegden al hunne verplichtingen en bevoegdheden als rech ter, in feere en met toewijding, volkomen onpartijdig en nauwgezet te zullen na leven". De toga dezer rechters was, naar „Die Maasbode" meldt, gelijk aan die van de Raadsheeren in den Hoogen Raad. Aan vankelijk was besloten tot een andere meer voorname toga met hermelijn afgezet. Deze toga's waren besteld, doch tot aller groote verbazing heeft de leverancier ter elfder ure deze eenvoudige toga's geleverd. Vóór de vergadering heeft eerst het Hof nog een speciale vergadering gehouden over de ambtskleeding en blijkbaar heeft men toen bij gebrek aan beter deze een voudige kleeding maar aanvaard. De heer Da Cunha, vertegenwoordiger van den Volkenbondsraad, herinnerde aan de voorgeschiedenis van het Hof en aan het besluit van den Volkenbond, waarbij tot stichting van dit Hof werd besloten. Al kan in den Volkenbond de idee nog geen algemeene instemming vinden, dat de Staten verplicht zouden z;ijn 0111 op een dagvaarding voor het Hof te verschij nen, toch moet men aldus de lieer da Cunha in hooge mate waardeeren, wat hiermee op bet gebied van internationale rechtspraak is bereikt. Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, zette vervolgens in het kort de positie in het bijzonder de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van het Permanent Hof van Internationale Jus titie helder uiteen. Minister van Karnebeek belichtte de ver schillende stadia van ontwikkeling van het Hof en herinnerde aan de oude Neder- landsche traditie voor recht. Burgemeester Patijn, die terecht een onwankelbaar vertrouwen in zijn geheu gen blijkt te stellen door zijn geheele toespraak uit het hoofd voor te dragen, heette- het Permanent Internationaal Ge rechtshof -welkom op Nederlandschen en speciaal op Ilaagschen bodem. Ten slotte was het woord aan mjr. Loder, de president van 't Hof, die in een uitvoerige rede er o.m. de aandacht op vestigde dat het Gerechtshof, hoewel orgaan van den Volkenbond, zijn roeping niettemin in volle souvereine onafhanke- lijkheid vervullen zal. In Nederland vindt het een geestelijke atmosfeer, geschikt voor de vervulling van zijn taak. De schep ping van het nieuwe Hof teekent inder daad het aanbreken van een nieuw tijd perk in de beschaving der wereld. Het is intusschen van het grootste belang ons volkomen rekenschap te geven van de waarde van dit feit. Eenerzijds moet men het niet begroeten met den minachtenden glimlach van den twijfelaar die aan niets gelooft omdat elke geestelijke verheffing hem vreemd is. Maar anderzijds hoede men er zich voor1 de beteekenis van de nieuwe instelling te overschatten en te miskennen, ter besparing van onverdiende teleurstel ling. Gij zijt dus eindigde mr. Loder zijn toespraak gij zijt getuigen geweest van de plechtige verklaring, door ieder onzer afgelegd, weest er van overtuigd dat haar zin in ons geweten is gegrift. Laat ons allen arbeiden aan het gemeene welzijn en zegenen wij dezien dag, die een hel derder horizon ons ontsluit. Hiermede was de plechtigheid afgeloo- pen en werd de koninklijke familie uitge leide-gedaan doo'r de hoeren Da Cunha en Drummond, waarna ook het Hof zich in de raadskamer terugtrok. Des avonds waren de rechters en de genoodigden bij de openingsplechtigheid de gasten van H. M. de Koningin ten paleize. Matigheid, /-~K A opgewektheid, frissche lucht, geregelds y gewoonten, de noodige Pust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leef wijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nierea gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te liouden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw1 pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwa- len en waterzuchtige zwellingen een ge volg kunnen zijn van uw: leefwijze? Te zwaai' eten, het voortdurend gebruik van alcohol,, te veel Pooken, het zich' (e weinig beschermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en Pust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwak ken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissea, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel Urinezuur in het bloed en er ba- staat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaaJ en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn NieTen Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Goes ver krijgbaar bij de Paauw Co. en te Middelburg bij fa. C. Schulte Go. fl.75 per doos. 38 De nood in de Drentsche venen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het Zijn Excellentie bekend: dat de zg*. nood in de venen in werkelijk heid niet zoodanig is, dat steun noodig blijkt, en er nu door den steun een soort van weelde heerscht, zooals door de be volking daar nimmer is gekend, en men kleeren en beddegoed, door de liefdadig heid bijeengebracht en daarheen gezonden, in zeer veel gevallen weer^ verkoopt als zijnde niet noodig voor eigen gebruik? dat jonge menschen het voordeelig vin den met spoed te gaan trouwen, omdat men dan steun krijgt? dat menschen met 8 en 10.000 gulden kapitaal en bovendien eigen vee op stal ook steun krijgen? dat aangeboden loonen van 16 gulden per week worden geweigerd, omdat men liever 12 gulden per week steun krijgt zonder te werken, zoodat daardoor de werkzaamheden stil blijven liggen? dat de algemeene opinie in die streken is, dat die steun daar te ver wordt door gevoerd tot schade van het land? Is Zijne Excellentie bereid die noode- looze geldverspilling te beëindigen? Loonconflict. Bij de N. V. Houtindustrie Picus te Eind hoven was vorige week het geheele per soneel ontslagen. Nu zijn meerdere krach ten tegen 20 pet. loonsverlaging wederom in dienst genomen. Toen dit gisteren be kend was geworden, had er ,s avonds bij den ingang der fabriek een ernstige sa menscholing plaats. De politie werd gere- quireerd, waarop de- arbeiders uiteengin gen. De ontevredenheid onder de onge organiseerden is zeer groot. 't I s kras! Wij ontvingen zoo schrijft de „N. Prov. Gr. Crt." een pak vrachtgoed uit Amster dam, waarop een gedrukt etiquet geplakt was, waarop het volgende voorkwam: Niederlandische Eisenbahnen. Frachtgut von nach überAngeno'fnmen am Dit loopt toch wel de spuigaten uit. Wil len de spoorwegen hun drukwerken in Duitschland bestellen, daar kan niemand iets aan doen. Maar men zou toch wel kunnen eischen, dat in Nederland ook de Nederiandsche taal wordt gebruikt. De Mijnwerkersloon-en. Aan de ingangen der Limburgsehe mij nen is gisteren de nieuwe verlaging van loonen en duur te toe slagen bij aanplakking bekend gemaakt. De eerste vermindering gaat in 1 Maart a.s. Controle i n s c h 'r ij v i n g dienst plicht De minister van oorlog heeft aan de commissarissen der Koningin medege deeld, dat vermoedelijk in verband met de invoering van de nieuwe dienstplicht wet zoodanige verandering in den tot dus- vei' bestaan hebbenden gang van zaken zal komen, dat na de sluiting van het in schrijvingsregister en het opmaken van het alphabetische register zoo spoedig mo gelijk met de keuring wordt aangevangen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1