Nieuwe Behangselpapieren Wetenschap en Kunst. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. FOCUS" -Rheumah'ek^ /si een Meid-Huishondster. Min B. 0. VAK DOORNDIJarkensmarkt K 30, Middelburg. Openbare Verkooping, tweede Knecht benoofligi Te koop BEIT, A. DË JÖNGË-Dotc JOHs DE JONGE GROOTE VOORRAAD Verkooping Heerenkleeding Donderdag 23 Februari 1922, verkoopen FIRfêA A. B. DE MUIJNCK. Ziekeraverplegïngs- AFSLAG VLEESCHPRIJZEN. I SANAPERIM 1 GEEN ADVERTENTIE ongeveer 530 roeden Weiland. Voor WINKELIERS en ZAKENDRENSCHEN, die hun Wormen schrok toch een weinig bij het zien vali de witte gedaanten. Maar als geboren Heems- kerkerdniner begreep hij spoedig de zaak. Kr wordt tegenwoordig wat bedacht door lieeren wildstroopersPatronen zij'n al lang in omloop, die maar weinig geraas maken hij 't schieten. Men druppelt in de duinen tot aan de woning van den strooper anijsolie, waar fazanten dol oj> zijn, zoodat ze den laatsten droppel tot aan de woning oppikken. In de meeste gevallen moeten zij deze snoepzucht met. den doop bekoopen. Opgesloten in de metro. Eer gisteravond, om kwart vóór één, toen de laatste metro het station Palais Royal had verlaten, is een 7-tal reizigers in de duis tere gewelven van de ondergrondseh>e baan te Parijs opgesloten geweest, 't Licht ging uit voor hun neus, want het personeel, dat blijkbaar groote haast maakte om huis waarts te keeren, had zich niet vergewist of er nog reizigers in de verbindings gangen bevonden. Strompelend en tastend, met behulp van lucifers, bereikte het groepje „gestran- den", waaronder zich eenige dames be vonden, het hek van den uitgang, dat her metisch gesloten was. Op hun geroep kwam een politieagent aanloopen, die de maatschappij ging opbellen. Pas om drie uur 's nachts kwamen de half door koude verkleumde en hongerige reizigers vrij! Als men gaslucht waar neemt. Te Enschede publiceert de di rectie der gasfabriek een waarschuwing die ook elders kan ter harte genomen worden. Men wordt verzocht bij het waarnemen van gaslucht in zijn perceel, daarvan di rect kennisgeving te .zenden aan 't bureau der fabriek, en vooral niet met licht of lucifers naar een gaslek te gaan zoeken, want hierdoor zouden groote ongelukken en schade kunnen veroorzaakt worden. Wat toch is het geval? Door de aan houdende en strenge vorst is het gevaar van springen der hoofdleidingen van gas en water in straten en wegen grooter dan gewoonlijk. Een barst in de waterleiding wijst zich spoedig zelf aan de oppervlakte; een breuk in de gasleiding niet. Het uitstroomende gas verzamelt zich onder het dichtgevroren wegendek en zoekt langs gas-, water- en rioolaanslui tingen een uitweg onder vloeren en in kelders der woningen. 'Bij het waarnemen van gaslucht zou dus Roeken met vuur of licht naar 'n lek 'n ontploffing kunnen geven, waarvan ern stige gevolgen zouden kunnen ontstaan. Bij het waarnemen van gaslucht is het derhalve noodzakelijk ter voorkoming' van bedwelming en verdere ongelukken, de ruimte, waarin de gaslucht wordt waar genomen goed open te zetten en direct de directie te verwittigen. Drankverbod in België. De na leving van de drankwet in België waarbij de verkoop van sterken drank in het klei'n is verboden, laat nog altijd voel te wenschen over. Men meldt nu aan Het Laatste nieuws, dat het beheer der financiën besloten heeft strc'nge straffen toe te passen op al de alcoholver- koopers, dio stelselmatig de verordeningen over treden, welke sedert verscheidene maanden van kracht zijn, wat betreft verkoop in hel. klein van geestrijke dranken e'n inzonderheid de handelaars, die, trots dc wet, voortgaan te verkoopen met hoeveelheden beneden 2 liter bij levering. Dit slaat op de fantasle- fleschjes welke geringe hoeveelheden likeur inhouden en die algemeen in de winkelkasten zijn uitgestald. De overtreders stellen zicli blool aan een zware boele en aan de lijdelijke of sluiting voorgoed van hun magazijn. Drankwetovertreders. Reeds langen tijd bestond het vermoeden, dat in een z.g. sociëteit te Spekholzerheide, gem. Kerkrade, de drankwet werd overi- treden. De bijeenkomsten der leden, wer den onder het presidium van een onder wijzer gehouden, in de bovenlokalen van de woning van een particulier. Een dezer nachten deden de inspecteur van de drank wet uit Venlo, de heer L. v. Gorkum en de commissaris van politie, bijgestaan door een inspecteur en hoofdagent van politie een inval in de sociëteit waar vaak tot laat in den nacht de heeren bijeenzaten. Voor den inspecteur der drankwet was de inval een succes. De heeren zaten aan een borreltje. Vele flesschen met sterken drank werden in beslag genomen. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der drankwet. Het wichel roede -mysterie. Men schrijft aan het „Hbld.": Te Geesteren (G.) heeft de heer Ter Horst uit Delden proeven genomen met de wich el-roede ,en wel op die plaatsen, waar men in den drogen zomer van 1921 ver geefs naar water had geboord. Het resultaat is zeer hoopvol. Hoewel de toestand van den grond nog geen graven en boren gedoogde, wees toch de wichelroede verscheidene wateraderen aan. Terwijl de wichelroede in de handen van andere „gewone" menschen geen en kele afwijking vertoonde op bedoelde plaatsen, boog ze in handen van den heer Ter H. direct naar boven, wanneer hij op een dezer plaatsen was aangekomen. Het ligt ook niet aan de wijze van vast houden, want een zachte druk met de handen van den wonderdoener op de pol sen van een gewoon sterveling, die de roede vasthield, was voldoende om de om buiging te veroorzaken. De wichelroede was vorkvormig en vervaardigd van alu minium. De roedelooper houdt de uit einden der vork in de hand, de spits naar beneden. Komt hij boven een water ader, dan buigt de- punt van zelf, zeer zeer duidelijk opwaarts. Zoodra het dooit, zal het onderzoek plaats hebben. iRené de Clercq naar Indië. Naar het „Vad." verneemt, gaat René de Clercq binnenkort naar Indië om daar lezingen te houden over zijn gedichten en zijn liederen. Hen pianist en een zangeres zullen hem vergezellen. Een wonde'rlijke on t dekking. De „Vox Med." verhaalde dezer dagen van een zonderlinge ontdekking, die aan het ge heimzinnige grenst: De geoloog Moll, die zich in het Ferghana gebied bezig hield met het onderzoek der grondsoorten zooals men weet, ligt Ferg hana. in Russisch Centraal Azië, en leveren de mijnen aldaar veel radium vond o.a. een deegachtig metaal, dat hem absoluut onbekend was; het had een vaalbruine kleur en zag er zeer geheimzinnig uit. Iiü kon zelf hot onder zoek niet verder aan en stuurde daarom een monster van dat „goedje" naar een hekend chemicus te Moskou. Deze verkreeg bij de talrijke experimenten hoogst verrassende re sultaten. Werd de stof bijv. in verbinding gebracht met een zuur, dan ontwikkelde zich een vreesehjke kou; het glas, waarin het zuur z.ich bevond, viel als poeder ineen. Men her haalde het experiment met allerlei steenen, porceleinen en glazeli vaatwerk, doch het resultaat bleef hetzelfde; hel raadselachtige goedje gaf een geweldige koude af en het porce- lein of steen werd gruis. Een poging met ijzer had al geen heter resultaat, en toen men tenslotte het onbekende metaal met een zuur wilde „onderdak brengen" in een pot va'n graniet, beleefde men al evenmin eenig succes. Zonder eenige gasontwikkeii'ug of exploisie wikkelde de verbinding een zeldzaam lage temperatuur. Behandelde men de geheimzinnige stof met alcali, dan verloor het vaatwerk 21 pCt aan gewicht. Eenige chemici hebben zich nu naar Ferg hana begeven, ten einde daar ter plaaatse een reeks proefnemingen te doen. Zoover weet men intusschen wel, hel geheimzinnige goedje heeft absoluut niets met radium gemeen. Wel heef! men allen grond te vermoeden, dat de nieuw ontdekte stof over een groote geneeskracht beschikt. Natuurlijk kunnen de proeven in die richting niet dan met inachtneming dei uiterste voorzichtigheid plaats vinden. In dTj Russische wetenschappelijke kringen meent men algemeen, dat men hier een ontdekki'ug heeft gedaan, welke die van het radium verre overtreft1 Wie weet, welke wonderen de Schepping thans nog voor ons verborgen houdt, die onze kinderen vinden zullen-1 Lijkenroof? Gelijk we destijds meldden, strandde in den nacht van 23 op- 24 October j.l. bij Oude-Tonge de tjalk „Bo-uwina", waarbij de opvarenden, de schipper Van Beusekom, diens vrouw en twee kinderen, benevens de knecht ver dronken. In den loop van de volgende week spoelden de lijken te Oude-Tonge aan, behalve dat van de vrouw, dat later te St. Philipsland gevonden werd. Volgens deskundigen is het onmogelijk, dat het lijk daar aangespoeld is. Vermoedelijk is het daarheen vervoerd. Toen het ongeluk ge beurde had de vrouw een tasch bij zich, inhoudende kostbaarheden. De tasch is opengesneden en leeg teruggevonden. Ver dacht van diefstal werd de 47-jarige ar beider J. E. van D. te Oude-Tonge. Deze vond, toen de zandplaat droog was, aldaar een tasch, waarin enkele spaarbankboekjes waren. Hij bracht deze naar den veldwachter. Een aantal gouden en zilveren lijfsieraden en ook een som gelds die in het bezit van den schipper geweest was, werden niet gevonden. Echter bleek het, dat in begin December bekl. in het bezit was van die vermiste gouden en zilveren voorwerpen. Hij is er moe naai" de-n' goudsmid gegaan om te vra gen wat dat alles waard was. De goudsmid kreeg argwaan, omdat de gouden voor werpen door liet zeewater beschadigd waren. 'Zoo kwam de zaak in politiehanden. Bekl. ontkende aanvankelijk hardnekkig en verklaarde niets gevonden of gestolen te hebben. Hij heeft niet anders gevonden dan de tasch en deze heeft hij aan den veldwachter gegeven. Eenige weken later heeft bekl. een onbekenden man ontmoet en deze bood hem de gouden en zilveren sieraden te koop aan. Later heeft bekl. ge meend deze dingen niet te moeten koopen en heeft ze toen aan den onbekende terug gegeven. De president wees bekl. bij herhaling op liet onwaarschijnlijke van dit verhaal, en eischte drie jaar gevangenisstraf. Nadat de president aan bekl. nog ge vraagd heeft of beklaagde iets te zeggen had, trad naar het Volk meldt, bekl. voor het hekje en zeide bij zijn verhoor niet de geheele waarheid gesproken te hebben. Ik heb de gouden en zilveren voorwerpen niet van een onbekende gekregen, maar van mijn kameraad Arie Los, zeide hij. Met ons drieën, Arie Los, de getuige P., van St. Annaland, en ik, hebben wij de tasch gevonden en toen zaten de gouden sieraden er nog in. Er zat ook een ijzeren geldkistje in. Toen heb ik de tasch open gesneden en Arie Los den inhoud er uit gehaald. Ik heb toen de sieraden in De cember verkocht voor f20. Wij hadden afgesproken, dat dit geld onder ons drieën gedeeld zou worden. Na deze volledige bekentenis werd ge tuige P., van St. Annaland, nogmaals voor geroepen. Deze erkende, dat de laatste mededeelingen van den bekl. juist waren. Getuige erkende ook een valsche verkla ring onder eede te hebben afgelegd. De rechtbank begaf zich hierna ge- ruimen tijd in de raadkamer, waarna een nieuw onderzoek in deze zaak gelast werd en de verdere behandeling voor onbepaal- den tijd uitgesteld werd. Wemeldinge. Maandag werd alhier door den architect P. J. de Bourgraaf naaiend zijn principaal aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Inschrijvers de heeren J. J. Dronkers, Kapelle f 18780, I. van Baal, Wemeldinge f18540, Firma D. Maris, Ka pelle 118395, W. v- d- Linde, Katten - dijke f 17625, H. Kosten, Wemeldinge- f 17500L. P. Korstanje, Wemeldinge f15960, Adr. Wabeke Fz. te Wemeldinge f15850, B. Smits, Kattendijke f15420. De gunning werd aangehouden. HEINKENSZAND. Door notaris van Cleef is Woensdag publiek verkocht; Een huis aan Claraspad groot 3 A. 68 c.A. aan dhr C.' van de Velde alhier voor f2530, plus SVa- procent voor onkosten. GOES. 16 Februari. Getrouwd: Josephus- Joannes Yince'ntius Peelers, 33 j. jm. te Ant werpen en Willemina Elisabeth de Buck, 26 j. jd.^Cornells Scheffers, 20 j. jm. en Maria. Aaltje van Zweden, 18 j. jd.Jacobus Jan Vermaag, 21 j jm. en Magrieia v. d. Weele- 18 j. jd. MIDDELBURG. Boter f0.97V2. part f 1.071/2. Eieren f 10.50, p&'rt. f 11.50. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig. Tarwe f 13.50 a f 14.. Overige Artikelen geen noteering. OOSTBURG. Tarwe f 12.75—f 13.50; Haver f 12.75i'13; WTntergerst f 13.25; Kookerv- ten f21—f22; alles per 100 K.G. Ruime aanvoer mot veel handel. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 16 Febr., medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.5 te Tou louse, laagste 729.4 te Vestmanoer. Verwachting tot (Jen avond van 17 Febr. Zwakke tot matige- wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt met tegen of sneeuw, 's nachts, temperatuur om (het vriespunt, lichte dooi overdag. Heden ontsliep zacht en kalm in haar Heer en Heiland onze innig geliefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder MARIA NIEUWENHU1JSE Wed. C. Dekker Sz, in den ouderdom van ruim 71 jaar. I rft Uit aller naam S. DEKKER Wemeldinge, 16 Febr. 1922. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader BASTIAAN DOK in den ouderdom van 85 jaar en 10 maanden De diepbedroefde familie B. J. DE JONGE J. B. DE JONGE Krabbendijke, 15 Febr. 1922 Oostdijk ia1 Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droef heid onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader PIETER WONDERGEM in den ouderdom van ruim 78 jaar. C KASSEWoNDERGEM W. KASSE ff vj en kinderen Vrouwenpolder, 15 Febr. 1922 Voor de vele blijken van el- neming ontvangen na het overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd Groot- en Overgrootmoe der, JANNETJE HAR1NCK, Wed. M. Verdonk, betuigen wij onzen hartelijken dank. f Familie VERDONK. -H. Hendrikskinderen, 16 Febr.'22 ten dienste, in Mede enste^v, depJAnd an de Geref. Kerken Jaa'gang 1922 Prij s 80 cent, geparionrceerd f 1. De nog voorliaiidea/^oorraad is slechts gering. Men waclite 'lus niet langer met bistellen. Te bekoniM m eiken Boekhandel. Uitgevers GQ3TER8A&H LE COINTRE - Goes. Een PBACKTCOLLECTSE, waaraan Staalboeken ter inzage zijn. Vriendelijk aanbevelend, Ds. P. J. BAAY, Emeritus Pre dikant te Veere, betuigt zijmn hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling bij zijn gouden ambtsfeest ondervonden. Veere, 15 Februari 1922. HM in cfe Goesche üheSksaloït van Sen heer C. BUSTRAAÜ, Opril B 8, Goes. Wat een roode lap is' voor een stier, is de naam J. GERRITZEN voor onze concurrenten, en dat is te begrijpen, indien men even een overzicht neemt van onderstaande prijzen, prijzen waarvoor de concurrenten nog lang niet kunnen inkoopen. Bijv. COLBERT-COSTUUIB, blauw, zwart ©f fantaisie, winkelprijs f 20, f 40, f50, f 60, Deurwaarder J. M. DE Goes, zal IOK te thans 16,50, f 10, f 15, f20, f80. f100. f120. f140, f160. f25, f 35, f 45," f 50, f 60. Jongeheeren- en Kinderkleeding, benevens Jekkers, Pantalons,') Damesrokken, enz. worden als het ware Cadeau gegeven. Ulsters - Demisaisons - Winterjassen voor '/g der inkoopsprijs. De verkoop heeft plaats Woens dag 15 Febr., Donderdag 16 Febr en Vrijdag 17 Febr. van 9—9 uur. Zaterdag 18 Febr., laatste dag van den verkoop van 92 u«r, hesli.-t niet langer. Vooral maken wij attent, dat dit geen Winkelopruimings artikelen of zoogenaamde Duit sche Valuta-koopjes zijn, doch alleen prima frissche goederen, vervaardigd van Engelsche stof fen en eene afwerking, welke maatwerk verindeschaduw stelt. Dus geen eoriogsgoeiferen. De Directeur, J. GERRITZEN. DE KO rut 's namiddags 12'/2 uur, aan de schuur vau den heer A. KORSTANJE te Wemeldinge, 1 bruin Werkpaard (aftands), 2 Menwagens op ijzeren assen, Wagenlamoen, Vijfbalksegge, kleine Egge, Sacsploeg, Sleep- bord, Rolsleper, Veldslede, Aard- appelwiedmachine, Aardappel- ploeg, Cultivator, Peenmolen, Harnassement, enz. enz. 10000 K.G. Beestenpeen, paitij Luzerne Hooi, enz. enz. Betaaldag I Augustus 1922. MIDDELBURG MrilRdtri. Gekoeld Wieesch f I.— p. Kilo. Versch vet RuniSvleescta f S.80 per Kilo, f/J bi; J. TERSE Kapeenstraat - Middelburg Engelsche Kerk. j Zondag, om ®7l! 2 en 6 uur Gebruikt tabletten ssaBsaff in het Dagblad „DE ZEEUW" blijft zonder resultaat, omdat zij door duizenden wordt ge lezen. TE KOOP 4 mooie, ongeboornde drach tige geiten. Rek. Maart. jsy Adres: Brigdamme B 25. L- h Te pachten bij inschrijving: Ii, y voor één jaar, Inlichtingen te bekomen en briefjes te bezorgen bij A. DE B U CK te Zontelande, vóór 1 Maart a.s. legen l Maart een y woning beschikbaar, bij G. VER BURG, Wilhelminapolder. debiet in de provincie Zeeland wen schen uit te breiden, is „DE ZEEUW" hot aangewezen Dagblad voor adver tentie-reclame. VRAAGT ADVERTENTIE TARIEF. zoowel bij volwassenen als bij kinderen verdrijft men zeker en snel met de beroemde Wormpoeders „Fermitan" van Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela. 85 cent per doos, drie doozen f2.40. Ver krijgbaar bti de verkoopers van Wortelboer's Artikelen. /J Si f <0 le dracht, keur uit 2. Rekening 10 en 13 Maart bij P. KUZEE, Ritthem (Welzinge). /f Met Mei gevraagd Klein gezin. Hoog loon. Brieven onder letter 0, bureau „De Zeeuw", Goes. Wordt terstond gevraagd in een voudig Burgergezin te Middelburg, een aankomend Dienstmeisje, liefst van buiten. Adres: Firma DHUIJ, M'burg. l Wegens teleurstelling eene nette Dienstbode benoadigd bg Mevrouw FAGGINGER—Auee, Abdijpoort te Middelburg. /rw# Terstond of met Maart gevraagd, een Slagers- en y vjf Stroodekkersknecht (of aankomend), bij A. WILLEM BEN, Serooskerke (Walcheren).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 4