Kerknieuws. Ouderwijs. Staten-Ganeraal. Laatste Berichten. Telegrammen. Financieële Berichten. Gemengd Nieuws. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen Aanbestedingen. en welke Se beste soorten zijn. Vo-or- ul dient ook te wordfti gezoogd voor een gofcde bemesting, gaf aa.n welke be mesting en de hoeveelheid, die men per H.A. moet geven. Vervolgens dient men ook te letten, dat de zwarte bessen goed worden ingesneden, lat daardoor veel jong liout wordt gekweekt; zelf ieder jaar kan men de takken tot den grond af snijden en zal men dan ervaren, dat op' deze wijze de meeste en de boste vrach ten zullen worden geoogst. Ten tweede besprak hij de 'frambozen- teelt, welke (een teelt is, clie goed betaalt, doch veel werk vei'eischt. Ook de aan- legkosten zijn groot. Daarna besprak bij ook de boomgaard- teelt en gaf aan welke appel- en pere- boomen do beste zijn om te planten en waarvan het meeste kan worden geoogst. Is bet noodig zcide spreker, dat men gebouwen sticht tot liet bewaren der vruchten. D'it impends hij, dat niet noodig is, daar de ondervinding heeft geleerd, dat, opkuilen de 'voordeeligste weg 'is, als men dat zorgvuldig doet met veel stroo doch geen riet. dat op deze wijze de vluchten best kunnen worden bewaard. Van een en ander toonde hij met cijfers aan wat of de uitgaven en inkomsten per H.A. kunnen bedragen. -Daarna gaf de spreker gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt. Ten slotte dankte de voorzitter den heer Bloemsma voor zijne leerrijke lezing. Kapel!®. Gisterenavond daartoe vanwege •de Chr. Jongiel. Vereen, uitgemoodigd trad als spreker op dhr. Petermeijer, leeraar aan de PI. B. S. te Middelburg. Na inge leid te zijn door den voorz., dhr. C. J. Louwersie, 'begon Spr. met het onderwerp: Das Lied von der Gloeke von Fr. von Schiller. v Het geheim van de klok, aldns spr., haar metalen stem, heeft menigen dichter aangetrokken en bezield. Spr. toekende het klassieke, besprak het literaire. Jacob Hin- kes gaf in 1800 de eerste vertaling, J. van Lennep in 1830, J. P. Beije een in 1850 en in 1854 verscheen volgens spr. de schoonste, die van J. J. L. ten Kat.e. Mi- Willem Bilderdijk's oordeel was hard en toch, de inhoud getuigt van eenvoudige grootheid en schoonheid. Al is het gedicht meer dan een eeuw oud, zoo heeft het nog niets van .,z,ijn oorspronkelijkheid ver loren. De Duitschers roemen en beminnen dit gedicht om de gemoedelijke opvatting van bet huwelijk, zijn zuiver idealisme, om zijn eenvoud en boogie beschaving. Achtereenvolgens staat spr. stil bij den doop, de jeugd, de verloving, het huwelijk, het geluk, welvaart en de dood in het le •tieel. In het 2e deel het bedrijf van den landbouw, het herdersleven, bloei van handel en industrie en bet wereldleed. Dit. alles wist dhr. Petermeijer op mees- ïerlijke wijze te vertolken. Spr. eindigde deze zoo schoone rede met het woord van Schiller, dat de stem van de klok zoo menig hart tot zijn God terug riep. Domburg. Alhier is opgericht een Chr. Meisjesvereeniging, met aanvankelijk 14 leden. Colijnsplaat. Heden vergaderde die anti revolutionaire Kiesvereeniging alhier. Te genwoordig waren 4.0 leden. Na opening door den voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering door den secre taris voorgelezen. Uit bel; verslag van tien penning-meester bleek, dat de inkom sten over liet afgeloopen jaar 'bedroegen f 96.35, de uitgaven f 51.96, 'batig saldo al,zoo f44.39. Herkozen werden de aflr. le den van het bestuur, de heeren W. Pot- iappel en J. Hoogerheide. Daarna 'bespre king van Candida ten voor de a.s. Kamer verkiezing, waarna sluiting. Kortgene. In de Maandag gehouden ver gadering der ver. ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders „Noord-Beveland" werd, naar de „G. Grt." meldt, een bestuur gekozen. Tot voorzitter werd S. J. de Regt te .Wissenkerke benoemd, terwijl voor deze plaats F. J. Dees en A. L. Abrahamse als bestuursleden werden gekozen; voor Kamperland M. M. Schippers en L. Huis- zoon; voor Colijnsplaat J. M. Blom en H. M. Liefbroer; voor Kats H. van der 'Maas e»G. Eikenhout en voor Kortgene IB. Verburg en Chr. Noordhoek. De con tributie werd vastgesteld op 10.75 per lid. IWaar de vooruitzichten in den land bouw minder gunstig zijn en de bouwkos ten dalen, werd directe werking der ver- ©eniging ontraden, aangezien dit op te leurstelling der aanvragers zou uitloopen. Tholen. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Anti-Rev. Kiesvereenig'.ng die door 80 leden werd bijgewoond, werd na de gebruikelijke opening door het lid J. Wagenaar een referaat geleverd over de doodstraf. Een levendige gedachtenwis- seling had daarna plaats. Daarna werd door het lid A. Jansen bet verslag der rede van 'Z.Exc. Idenbu'rg voorgelezen. Met stille aandacht werd het verslag aan gehoord, In tie 'rondvraag werd met klem aangedrongen op; het oprichten van een hulpcentrale om daardoor meer ouder lingen handde krijgen. Die secr. wordt opi- gedragen in (dien geest werkzaam te we zen. Die vergadering werd daarop' dooi den voorzitter met gebed gesloten. 8t. Maartensdijk. Dinsdagavond hield de Brandstoffenbond „Algemeen Belang" al- bier, onder leiding van den voorzitter, Chr. Dieleman, zijn algemeen© jaarver gadering waarbij 111 leden de presentie lijst teekenden. In bel uitvoerig openingswoord wees .de voorzitter op jde uitbreiding van de wereeniging met 144 nieuwe leden, waar tegenover eene vermindering stond mat 30 'leden wegens bedanken, overlijden en vertrek, zoodat de Bond op het eind van het afgeloopen boekjaar 468 leden telde. Aan de door den boekhouder N. J. Bierens afgelegde tekening en verantwoor ding is ontleend, dat ontvangen was f 19436.48 en uitgegeven f 19451.57V2, zoo- dal er een nadcelig slot was van f 15.09V2. liet totale kassaldo met inbegrip van uitgezet te gelden en gekweekte rente be draagt f 628.10V2. In het geheel waren bijna 800.000 K.G. brandstoffen aange schaft. Als lid van het bestuur wegens periodieke aftreding, werd herbenoemd de 'heer A. Vroe-gop met 87 stemmen en als lid van den raad van toezicht de heer M. Coirnelisse met 91 stemmen. Bei den lieten zich de hernieuwde keuze met een woord van dank welgevallen. Uit een 'zestal gegadigden voor de func tie van heëedigde vaste weger, werd be noemd Anth. van Dienst met 82 stemmen tegen 25 op .W, Priem Cz. Naardien het bestuur in ©ene publieke besteding van 'brandstoffen niet bet meest p'ractische resultaat zag als daarvan zou mogen worden verwacht, stelde het voor, eene ontheffing van die verplichting, die met 53 tegen 36 stemmen werd verleend. Het salaris Van den boekhouder werd met 84 tegen 19 stemmen voor verhoo ging vatbaar [geacht en met 61 stemmen gebracht va,n f 100 op- f 150, terwijl 38 leden zich verklaarden dit te bepalen op Ï200. ingaande 1 Jan. 1921. Daarna sluiting. V Groede. De dader(s) van de brandstich ting de vorige week gepleegd in de schuur staande bij de vlasfabriek van den heer B. alhier, hebben, naar de Br. Crt. meldt, Maandagnacht hun laffe daad herhaald, en wel met het gevolg dat nu de schuur met inhoud, bestaande uit een groote hoe veelheid bewerkt en onbewerkt vlas een prooi der vlammen werden. Ook een drietal schapen en een var ken kwamen in de vlammen om. D-e naastbij wonende landbouwer V., welke dien nacht bij een paard waakte, ontdekte 's morgens om half drie den vuur gloed. Onmiddellijk waarschuwde hij het hij de fabriek wonende gezin, alsmede den eigenaar, terwijl inmiddels de plaatselijke brandweer gealarmeerd werd, welke spoe dig met de spuiten op het terrein ver scheen. Aan blusschen viel niet te denken. De brandweer bleef aanwezig om overslaan van' lilet vuur naar het naastbijstaande woonhuis en de fabriek te voorkomen. Tengevolge van dezen brand zijn een twin tigtal arbeiders zonder werk. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Leeuwarden W. G. Krij- kamp te Birdaard. Bedankt voor Zetten dotir S. Ronner te Oene. Geref. Kerken. Beroepen te Bleiswijk J. Kruger te Maarssen'te Schipluiden J, Geile- baard, cand. te D'en Haag. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te 'Rozenburg R. E. Sluiter te Assen. Bedankt voor Pate'rson (N.Amdoor J. v. cl, Vegt te Harderwijk. Twee onjuiste berichten. Dis. Goedhard ïs nog niet beroepen te Leiden; -en ds. Moerman heeft nog niet bedankt voor Sint Annaland. -Goed voorbeeld. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Grijpskerkie besloot (zoo moge lijk met 1 April) de collecten voor de Kerk en de zitplaatsengeldfen af te schaffen. Aanj de gemeenteleden wordt nu per circulaire verzocht, op te geven, welke vaste vrijwillige bijdrage zij jaarlijks, driemaandelijks of maan delijks voor de kerk wenschen af te zondere'n. .Er komen dus in onze provincie ook enkele kerken, die hot iruet het systeem van vrij willige bijdragen, in zoovele kerken in andere provincies reeds ingevoerd, eens wille'n ,pro beeren. Wie volgt? DOMBURG. Naar wij vernemen zal de ope ning der gerestaureerde Ned. Herv. Kerk op Zondag 5 Maart in de morgen-godsdie'nstoefe- ning plaairs hebben. Des avo'nds van dien| Zondag zal de electrische verlichting in ge bruik worden genomen. Ds P. J. B a a y Ds Baay, van wiens öO-'jarig ambtsjubileum we gisteren melding maakten, deelde in zijn gedachtenisrede te Leerdam mede, dat hij 7523 maal het Evan gelie heeft mogen verkondigen. De Hoogleeraarsbenoe- ming van D'r. J. A. Cramer. In de Memorie van Antwoord op het Afdeelings- verslag op zijn Begrooting schreef Mi nister De. Visser; „Met eenige bevreemding nam de Mi nister kennis van de opmerkingen naar aanleiding van de benoeming van Dr. Cra mer tot hoogleeraar in de Theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Voor zoo ver hem bekend, is zoowel de bewering, dat de benoemde een andere dan de ortho doxe richting is toegedaan, als die, dat vele studenten zich door die benoeming hebben genoodzaakt gezien de studie te Utrecht op te geven en naar de Vrije Uni versiteit over te gaan, onjuist. De Mi nister achtte een voordracht ter benoeming van Dr. Cramer zoowel op grond van zijn kennis als van den invloed, die van hem op jonge menschen uitgaat, gewenscht". Prof. Grosheide noemt dit in „Noord- hollandsch kerkblad", een handig antwoord. „Een mensch, ook een Minister, behoeft niet meer te zeggen, dan gevraagd wordt. De .Minister is als theoloog van deze zaken veel beter op de hoogte dan de meeste Kamerleden. De vragen waren niet gelukkig gesteld, een godgeleerde zou het zeker heel anders hebben gedaan. Die weet wel, dat men gewoon is de ethischen, ook de links-ethischen, tot de orthodoxen te rekenen. Die weet misschien ook wel, dat er inderdaad geen studenten van Utrecht naar de Vrije Universiteit zijn gegaan, dat kunnen ze zelfs heel moeilijk, omdat candidaten in de Theologie van de V. U., niet predikanten kunnen worden in de Hervormde Kerk. Een theoloog zou misschien zelfs ge weten hebben, dat juist iets anders is ge beurd, n.l. dat studenten, die begonnen zijn te studeeren te Utrecht, en niet onwaar schijnlijk in verband met vroegere be noemingen, hun studiën te Groningen hebben voortgezet. Zoo b.v. dr. F. W. A. Kor ff, die in het voorbericht van zijn proefschrift Prof. de Sopper te Groningen den leidsman der Ethische Theologie noemt. Maar als de vragen nu eens zóó aan den Minister waren gesteld: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat waar in het algemeen gesproken in Neder land op dit oogenblik drieërlei theologische richting heerscht: de Moderne, de Ethische en de Gereformeerde, en waai' de Moder nen te Leiden hoogleeraren vinden, de Ethischen te Groningen, het wenschelijk was geweest indien in de vacature te Utrecht ook ditmaal gelijk vorige malen, een Gereformeerde was benoemd? '2. -Is de Minister niet van oordeel, dat in de laatste vacature in de Theologische Faculteit te Utrecht tot hoogleeraar is benoemd, iemand, die reeds een leeftijd heeft bereikt, die alleen in buitengewone gevallen geen bezwaar kan zijn om tot hoogleeraar te worden aangesteld? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat te Utrecht tot hoogleeraar in de Kerkge schiedenis iemand is benoemd, die tot dusver slechts van een zeer klein onder deel dier .Kerkgeschiedenis werk had ge maakt en zich veelal op ander gebied heeft bewogen, terwijl toch op de voordracht van curatoren kerkhistorici geplaatst waren? dan vermoeden we, dat de Minister, theoloog als hij is, niet zijn bevreemding had uitgesproken, maar gedwongen was geworden op de principieel© quaes tie in te gaan. Uit den spijtigen toon in een artikel in „Onze Vaan" over leze benoeming, blijkt groote ontstemming over de benoe ming van dr. Cramer. Men leest daar namelijk: Eén voorrecht hebben de Ethischen. Ze zijn niet als de Confessioncelen en Gere formeerden genoodzaakt te ijveren vooi Bijzondere Leerstoelen. Zoolang Dr. de Visser Minister van On derwijs blijft, zullen de catheders van de Kerkelijke Leerstoelen wel door mannen van hun kleur bezet worden en zal hij wel, met een voorbijgaan van een Dr. Se- verijn, benoemen, vrienden als Dr. Cramer, die heeft durven zeggen („Bijbel en Cri- tiek", pag. 87): „Van geen enkel woord en van geen enkele daad van Jezus kunnen wij met volkomen zekerheid zeggen: Zóó heeft Jezus gesproken, dat heeft hij ge daan." Confessioneelen en Gereformeerden zul len onthouden, dat noch wetenschappe lijke mannen als Dr. Kromsigt en Dr. Troelstra noch een geleerde als Dr. Se- verijn waardig gekeurd worden om be noemd te worden. Maar wel de 58-jarige ethisch-critische theoloog Dr. Cramer. Begrafenis prof. Bolland. Op de begraafplaatsl „Rhijnhof" onder de gemeente Oegstgeest had gistermiddag de teraardebe stelling plaals van het stoffelijk overschot van wijlen prof. Bolland, i'n leven hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, in de wijsbe geerte, de rujetaphysica en de zielkunde. Een overtalrijke menigte bevond zich op deh doodenakker om van hare deelneming te ge tuigen. Onder hen werden opgemerkt het cura torium der hoogeschool, vertegenwoordigd dooi den predisident Jhr Mr Dr De Gij sela ar en den secretaris Mr P. Boddaart, velte hoog leeraren, het (demissionair) collegium van het studentencorps, de vereenigi'ng van dames-stu denten, verder studïesi on tal valn belang» stellcnden uit wetenschappelijke of hoogstaa'n- den maatschappelijken kring. In de rouwkapel op de begraafplaats werd de nagedachtenis door prof. Dr Snoeck-Hur- gronje, rector-magnificus met een rede Ingeleid. Nadat nog eenige andere sprekers het woord hadden gevoerd, onder wie D'r v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort, dankte de ee'nige zoon van den ontslapene Dr A. E. K. Bolland, pred. te •Schellinkhout (N.-H.) voor de hulde dfv nagedachtenis van deli betreurden doode be wezen. Eerste Kamer. Met 23 tegen 22 stemmen heeft gisteren de Eerste Kamer de burgerlijke pensi oenwetten verworpen. D'e tegenstemmers waren: 9 Vrijheids- houders (d.w.z. allen, behalve de heeren Bergsma en De Boer), ©ven zooveel Ka tholieken (de heeren Haffmans, Smits, Reekers, Van Lanschet, Blomjoüs, Gi- lissen, Arntz, Ve'rhoyen en Van der Does), alle (4) Christelijk-IIistorischen en 1 anti revolutionair: de heer Van den Berg. Voor 'de betrokken ambtenaren, die pp deze -verwerping waarschijnlijk niet ge rekend zullen hebben, een groote teleur stelling. Het eenige motief, door de ver schillende sprekers naar voren gebracht, was natuurlijk bezuiniging. De ambte naarswereld gaat aan de schatkist veel te veel kosten, daarover zijn allen 't we! eens. De vraag is nu of de verwerping van dit wetje .(dat 7 millioen aan de staatskas per jaar kost) als middel tot ingrijpende bezuiniging billijk kan'worden genoemd. Volgens de 22 vóórstemmers (waaronder alle Anti-revolutionairen op één na) blijkbaar niet. De heeren De Gijselaar en de Waal Malefijt (welke laatste toch vóór slemde) wezen er op, dat hot hier eigenlijk een verkapte salarisverhooging betreft, wat minister de Geer toegaf. De minister zei. ook nog, dat bij voortgaande daling van de indexcijfers voor onze verhruiksarti- kelen .de tegenwoordige ambtenaarssala rissen op den duur niet zouden zijn te handhaven. Maar wat nu? De Kamer zal vanmor gen beslissen of de militaire pensioen wetten nu nog zullen worden behandeld. En wat Cle burgerlijke betreft, de minister moet voornemens zijn die onmiddellijk weder in te dienen met een gowijz'g l ar tikel 36. In dit artikel zal worden opgenomen, dat een doel van de premies tot een be paald maximum op de ambtenaren zal worden verhaald. Tweede Kamer. Over de Tweede Kamer kunnen wij kort zijn. De zitting van gisteren was vrij onbeduidend. Die begrooting van Ju stitie werd onder handen genomen, waar hij tegelijk een aantal interpellaties wer den afgedaan (een goede methode!)- Over de dienstweigeraars werd van roode zijde weer flink gepraat. 1 Belangrijk was alleen nog de stemming over het amendement-v. cl. Laar op de begrooting van Buitenlandschie Zaken tot schrapping; van den post: gezantschap bij het Vaticaan. Vooraf zei nog dhr- Rink, namens den Vrijheidsbond, dat hij en de zijnen tegen het amendemönt-Van de Laar zouden stemmen, omdat de zaak verle den jaar nu eenmaal was uitgemaakt en men daarop niet telkens weer kon terug komen, tenzij de omstandigheden veran derden. Wat de heer y. d. Laar niet had aangetoond. Het amendement werd met 43 tegen '27 stemmen verworpen. Voor stemden: de S. D. A. P., de revo lutionairen, de christelijk-historischen en de heeren Van de Laar, A. P. Staalman en Teenstra De begrooting van Buitenlandsche zaken werd daarop met slechts 4 stemmen tegen aangenomen. MIDDELBURG. Op de Veersche weg alhier werd gisteren een vrouw van ruim CO jaar door een beroerte getroffen en overleed kort daarna. Het lijk werd bij een der omwonenden binnen gedragen en spoedig per brancard haar de woning vervoerd. Bij Kon. besluit is bij dê koninklijke ma rine-reserve met. 1 Maart aan luitenant ter zee le kl. C. E. Plugge op| zjjn verzoek eervol ontslag uit den reservedienst verlee'nd, wegens meer dan twintig jaren die'nst. Geslaagd voor het diploma R van het machinistenexamen te 's-Grave'nhago de heer S Rozemond te Middelburg. Febr. 17 Zuid-Kraaijert en Nisse, houtwaren, Hollmann. 17 Kamperland, inspan, Markusse. 17 Kapelle, dwarsliggers, Schram. 17 .Veere, hakhout, enz,. Burgiemeester. 20 Wemeldinge en Biazelinge, houtwa ren, Hollmann. 21 Koudekerke, hofsteedje, bouwland, melkersinspan, Loeff. 22 Breskens, vlasfabriek, Zijlstra of Ver bist. 22 Domburg, koemelkersinspan, Blaupot ten Cate. 22 Kruiningen en Waarde, houtwaren, Hollmann. 22 Goes, kapitale boereninspan, v. Dis sel. 23 's Gravenpolder, boereninspan, Holl mann. 22 Middelburg:, inboedel, v. ti. Harst. 23 Wemeldinge, vrachtrijdersinspan, De Kok. 23 Middelburg1, huizen en bouwland, Itt mann. 24 'sHeer Arendskerke, kap. boerenin span, v. Dissel. 24 Krabbendijke en Rilland, houtwaren, Hollmann. 25 Middelburg', timmermansmaterialen en machinerieën, Loeff. 25 Ierseke en Vlake, houtwaren, Holl mann. 37 Nisse, bouw-weiland, boomgaard, v. Dissel. 27, Heinkenszand, huis, v. Cleef. Nisse, koetshuis, v. Cleef. Goes, huizen, schuur en hoveniering, Pilaar. Maart. 1 Breskens, toewijzing; vlasfabriek met terreinen en woonhuizen, Zijlstra of Verbist. 1 Wolf aartsdijk, inspan, Hollmann. 1 Krabbendijke, hofstede, woonhuis, bouw- en weiland. Pilaar. 2 Ellewoudsdijk, boereninspan, Neer voort. 3 Domburg, inspan, Blaupot ten Cate. 3 Biezelinge, kap. boereninspan, Pilaar. 3 Kattendijke, huis, schuur, enz.., boom gaard en weiland, en 2 arbeiderswo ningen, v. Dissel. 3 Kattendijke, verpachting bouwland, v. Dissel. 8 Goes, vendutie, De Kok- 8 Wilhelminapolder, paarden, Holi- mann. 9 Kruiningen, boereninspan, Hollmann. 10 Kats, inspan, Markusse. 15 Serooskerke, inspan, Loeff. Nisse, hofstede, Pilaar. Feb. 22 Middelburg, 11 uur Prov. Bestuur: a. malren basaltglooiing enz. aan de noordkust van Schouwen; b. het ver nieuwen enz. van v-erf-, behang- en glaswerk der gebouwen enz. van het kanaal van Zuid-Beveland; c. onder houd van genoemd kanaal over 1922 en '23. 23 's Heer Arendskerke, huis en var kenshok, J. de R'uijter. AMSTERDAM. Hot vorig jaar zijn door do regeering enkele wijzigingen gebracht in het Wetboek van Strafvorderingen, waardoor het mogelijk werd dat door één. enkelen rechter recht kan worden gesproken (kinder- en politie rechter). Naar het Persbureau Vaz Dias meldt, is men thans aan het Departement; van Justitie druk bezig de laatste hand te leggen, aan e'nkelc formaliteiten, die nog vervuld moeten worde'n lot invoering van dezen kinder- en politie rechter. Binnenkort zullen enkele Koninklijke besluiten afkomen, waardoor het mogelijk wordt reeds met Mei a.s. deze rechtspraak in te voeren. Voor Amsterdam zal dit waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat de zesde kamer der recht bank zal worden opgeheven, daar deze kamer hoofdzakelijk kinderzaken behandelde. liet zal daarom geen verwondering behoeven te ver wekken, dat de President van deze Kamer Mr J. Offcrhaus, die doorkneed is in deze zaken, de eerste kinderrechter zal worden i'n Amsterdam. UTRECHT. Hedenmorgen is bij Blauwkapel een personentrein uit Utrecht van achteren ingeloopen op een a'nderen personentrein, even eens uit Utrecht. Vermoedelijk is het ongeluk niet van erh- sligen aard. Nader vernemen wij dat ee'n per soon ernstig en twee personen licht gewond zijn. DEN HAAG. Nadat de minister van fina'n- ciën heden in de zitti'ng der Eerste Kamer verklaard had, dat hij voornemens is de gis teren verworpen burgerlijke pensioenwetten on gewijzigd weer in te dienen, behoude'ns dat hij artikel 36 de mogelijkheid zal worden geopend om een gedeelte van de premie tot een 'nader te bepalen maximum op de ambtenaren te ver halen, zijn de pensioenwetten voor de land en zeemacht zonder hoofdelijke stemming aan genomen. ROME. In officiëele kringen wordt verzekerd, dat de Italiaansche regeering, na kennis te te hebben genomen van het Fransche memo randum aan de geallieerde mogendheden, zal voorstellen de conferentie te Geima maar uit te stellen en te doen aa'nvangen op 15 April. Wisselkoersen te Amsterdam. Amsterdam 16 Febr. Berlijn cheque 1.321/21.34 bank 1.33—1.341/2 Brussel 22.0522.15 Parijs 22.1522.50 Oos'tenr. kronen (bank) 0.040.06 'Ponden 11.67i/211.681/2 Dollar 2.66—2.67 Ongelukken. Terwijl een man te Zolingen opstond om het vuur aa'n te wakke ren, had een der huisgenoote'n de „aardigheid" zijn stoel weg te trekken. De man, weer wil lende gaan zitten, viel, brak de ruggegraat, werd in bedenkelijken staat haar huis gebracht en stierf binne'n enkele uren. Te Maassluis viel aan boord van een Noorsch stoomschip een matroos in het ruim. De ongelukkige over leed na enkele uren. Te Zwolle is eeh in overspannen toestahd verkeerendc vrouw in. de Willemsvaart gesprongen en verdro'nken. Zij had een "kind van o'ugeveer drie weken bij zich, dat nog kon worden gered. Van koude gestorven. Te Neder- Hardinxveld is de 78-jarige alleenwonchde vrouw N. P., dood op haar bed gevonden. Zij had in een kamer, waar in ee'n paar dagen zoo goed als 'niet gestookt was, onder één heel dunne deken geslapen en werd den vot- gelden morgen door een meisje, dat Bet huis schoon houdt, stijf op bed gehouden. De genees heer verklaarde, dat de vrouw van koude was omgekomen. In de woning vond men vier wollen dekens en ettelijke mudden kolen. De ontsnapte gevange'ne. In verband mot de ontvluchting van den gevan gene uit de strafgevangenis te Scheve'ningen, kan nader worden bericht dat deze geva'ngene bleek te zijn een gedetineerde uit Amsterdam. Hij werd juist op den dag van zijn o'ntsnapping 31 jaar. Hij heeft met het hengsel van een emmer het slot van de celdeur geforceerd en geopend. Met behulp van een touw heeft hij zich van de gevangenismuur laten zakken. Van het verleenen va'n medewerking bij deze vlucht is niets te bespeuren. Een jachtpartij van stroopers. Te Heemskerkerduin is, zoo schrijft men aan het „N. v. d. D1.", bij nacht een formeele jachtpartij gehouden door stroopers. De heeren waren van-van top lot teen in het wit gekleed daar er sneeuw lag en de maan vol was. Aldus zouden zij beter het wild verschatken. Aardig voorbeeld van „zich aanpassen aa'n de omgeving". Maar voor tallooze hazen en konijnen werd dit een geduchte strop. Iemand, die moest waken bü een zieke huis genoot. en even ee'n luchtje ging scheppen in den prachtigen heldere'n winternacht, ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3