iOES vu-Klaim DE ZEEUW te Huur TWEEDE' BLAD. isBuifend arkeerd, V t Vil Uit de Pers. Kerknieuws. Binnenland. RAAT 12. Inkers, gevraagd, istbode lgenaar, wa- FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw - O MEN, ELBUCtfi. rep£ jaraties. JMES CLS n {OOP [artij goede ceeften, afrastering enz., leter. Kerkhoekstraat, link net persoon, verdienste, zoekt et nette Jonge- jwe, zander kin- chr. beginselen. A Boekhandel idelburg. luur: fje van C JANSE, Oostkapelle. pfjes in te leveren Jebruari as. ten lAC DE WOLFF Jlwaar nadere in- ïbaar. |e Kleiue Kade. ïu brieven aan jS, Papegaaistro »n Schaap» |en 3e dracht. fH fï ["VEER C 328. V IOP: g 0. L. School: [entilatiekappen; 7.00 X S 50 M., serre;- 8 stuks |2.85 M 10 stuks lar Schoolborden Jeheel compleet, ils nieuw, te bezichtige». elle bij Goes. tan omgaan, bf ISE, Zoutelande, |R, Biggekerke. jigd istbode, fonzijweg C 49, e i d Wed. G. YAK |szand. kd Ttfvf Ibbendijke. VAN ZATERDAG 11 FEBR. 1922, No. 114. Om te vergelijken. Donderdag 2 April 1903.- Mr Troelstra in de Tweede Kamer aan het woord over de „stakingswetten". Als de Regeering zegt:' de strijd loopt over hetrgezag, dan is dat hiel juist; de strijd loopt hierover, of de Bourgeoisie de oppermacht in handen moet houden. Mr Troelstra achtte zich toen gelukkig te kunnen zeggen, dat de arbeiders langzamerhand zich sterker be ginnen te organiseieren en dat er plaats jieeft een zekere verplaatsing van het ge zag, een voor ons land niet vreemde! Zaak- Troelstra herinnerde aan Filjps 11 en de geschiedenis van Cromwell- Toen nam de bourgeoisie de teugels ran het gezag, straks willen het de arbeiders doen- Dien zelfden dag verklaarde Minister Heemskerk in do Kamer! Deze wetten zijn geen dwangwetten. Zij zijn een middel tot handhaving der vrijheid tegenover so- cialistischen dwang. De.n volgenden dag herinnerde Talma aan Engeland en Duitschland, waar wette lijke voorzieningen getroffen waren tegen hitoefening van dwang op onderkruipers (ingeval van stakingen die hiet OAterheidster- fein bestrijken. Dinsdag 7 April erkende Troelstra in de Kamer, dat in Duitschland een wet geving, als hierboven aangegeven, bestond Hij verklaarde, dat hel niet aanging naar die wetten te verwijzenandere toestanden hcerschen daar. Bovendien wenschen de sociaal-democraten niet die lijdensgeschie denis te ondergaan van hun partijgenooten in Duitschland. Minister Kuyper had tijdens en naar aanleiding van de spoorwegstaking 3 wets artikelen ingediend. Artikel 1, beoogde waarborging van de vrijheid voor hen, die aan een werk staking geen deel nemen. Artikel 2 bepaalde de strafbaarstelling van dienstweigering door spoorwegperso neel. Artikel 3 hield in: op den dag der af kondiging in werking traden der wet. De roode fractie, toon nog niet zoo talrijk als thans (toen 7 sociaal-democra ten, nn 22 soc.-de<m!, 3 communisten en 1 lid der socialistische partij) heeft zich er aan gewaagd de behandeling van het wets voorstel aan te houden, te vertragen. Dit mislukte en toen kwamen de beoordee lingen van het ontwerp en de poging om dit tot Wet te verheffen. Het heette te gemeen, om wijzigingen op voor te stellen. Behandeling ran het ontwerp werd een schurkenstreek ge noemd, een smerige sloeberstreek, onder drukking van liet vrije woord. Er ver scheen een plaat: Dr Kuyper worgende een werkman. Tengevolge van de genomen re.geeringsmaatregelen had er bloed ge vloeid en dit bloed, zoo verzekerde Troel- jstra, komt op rekening van de Regeering. Het bedrijf der regeering werd misdadig genoemd. Het voorgestelde werd wet. Bij de begrootingsbehandeling Posterijen enz. 5 Febr. 1919 werd besproken in do 2e Kamer de toestand waarin het perso neel verkeerde Dr. van Riavensteijin (communist) ver klaarde, dat het voortbestaan der stakings- wetten van 1903 grond was van den slechten toestand en dat in de perso- neelskringen deze opvatting door steeds meerderen gehuldigd werd. 8 Juni 1920. Anti-revolutie-wet in de Tweede Kamer. Troelstra geeft bij de be handeling der wet toe, dat de regeering van haar kant het recht heeft bepaalde maatregelen in te voeren, maar van de slachtoffers dezer maatregelen kan men niet eischen dat zij het hoofd rustig in den strop zullen leggen. Ook deze wet is worgend genoemd. Ook hier begeleidde het tot stand komen een kabaal van scheldwoorden en grove beleedigende- uitdrukkingen. De houding van Duijs is bijvoorbeeld door het liberale Vaderland in een hoofd artikel (8 Juni 1920) danig gegispt. Duijs gaf meer de voorkeur aan een .vloeker dan aan Smeieak, die, biddend', 1 Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 86) Helena's echtgeluk had zich tusschen haar en dit eenmaal Zoo geliefd tehuis gesteld; en zelfs terwijl zij vol sympathie naar Louise's verhalen luisterde, waren hare gedachten bij John op z'ijne eenzame terugwandeling van de samenkomst des gebeds en zijne tehuiskomst in de ledige woning. pat gevoel van verschil en van vreemd heid sleet natuurlijk binnen weinige da gen; misschien Zou het langer geduurd hebben, als het in Ashurst even stil was geweest als gewoonlijk; maar er was zoo veel te doen, en van de verandering werd door anderen Zoo weinig opgemerkt, dat zaj zelve bijna vergat er notitie van te nemen; maar zij wist dat er onder al hare sympathie met het lief en leed van Ashurst nu grootendeels leed een diepe stille benedenstroom van gedachten liep, die naai" haar echtgenoot vloeide. Mevrouw Dale was de eerste, dia haar 's morgeus kwam bezoeken. Het ontbijt schandelijk onrecht doel. aan arbeiders- Sasse van IJsselt, het beminnelijk R.-K. Kamerlid, werd toen vergeleken met do Vargas van den Bloedraad. Duymaer van Twist heeft, volgens Duijs, mot het pathos van een leege bierion staan te kloppen- Uit pure onwil weigerde Troelstra in die dagen te gehoorzamen aan het Regle ment van Orde voor de Kamer, dat hij zelf had helpen samenstellen. De „muil- (Jcorf-wetten" mochten niet in het Staats blad komen.. Ze zijn er gekomen, de meerderheid der •volksvertegenwoordiging wilde het zoo e-n tie drogredenen verkondigd voor en tij dens do behandeling zijn niet juist gebleken. En liet recht der overheid om misdadige aanslagen, tegen de veilighei^ van den Staat ondernomen, te keer te gaan is wettelijk geregeld- Vergelijk dit alles met de houding der roodeheeren in Duitschland,aan het be wind! nu een spoorwegstaking is uitge broken. Daar bewaakt de politie de stations, zorgt voor do veiligheid van werkwilligen. De technische hulpdienst is uitgenoodigd do Regeering bij te staan. Onbevoegden is de toegang tot spoorweg en gebouwen ontzegd. De regeering onderhan delt niet met de stakers. De Rijks president Ebert, stelt strafbaar aanzetten tot staken, doet gelas ton dat stakingsgelden zullen in beslag' genomen worden; het laten drukken van oproepen tot staken is verboden. Op ruien tot staken leidt tot hech tenis. Ebert laat stakingsgelden, mil- lioenen marken, in beslag nemen. Zoo zien we verschil tusschen de theo rie der roode heeren ten onzent, en de practijken der roode regeerders in Duitsch land. DE BARRIèRE KERKEN. XVI. Antwoord op den brief, dien do be roepen predikant had gericht aan de „Eerwaarde Heeren en de voel geagte „Broederen in Ch'risto, opziende ren der „gemeente J. Ch. te IJperen": IJperen, den 30 November 1733, Eerwaerde, voel geagte en toekomende Medebroeder, Wij hebben met zeer veel blijdschap Ueetw. missive van den 21 dezer wel ontfangen, Ucerw.s. verzoek aen den ker ken Raed ende verder gecommuniceert wij wenschen Ueenv. alle heil ende zegen ende verlangen naar Ueenv.s. komste. Wij hooren, dat Ueenv. maer tegen Paesschcn voornemens is over te komen, en verhaest Ueenv. niet, doet alles na Ueenv. welgevallen, weest zoo goed -om mij te communieeeren den tijd, wanneer Ueerw. voornemens is zig aen de Cla-ssis aen te geven tot het Examen, of het mijl mogelijk was, als dan daer te laten vinden, om Ueenv. -dienst te doen, waer- in het mij mogelijk sal sijn. lact Ueerw. aldacr na het Examen ook bevestigen, gelijk als het met mijn, en alle die va,n de Barrière gedaen is zal Ueerw. antwoord® diens aengaende afwagten, verders nogmaels alle heil en segen van herten toewensehende, ende in de bescherminge des alderhoogsten bevelende, blijve met alle respect Ueerw. onderd. bereidw. Dienaer: is geteekent, M. DE LA VOUTTE;. Brief aan Do. Johannes van Oud- heusden Eerwaerde Hoer ende Medebroeder in Christo De vergadering® der gedeputeerde, van de E Cl. van Walcheren over de Bar rière-kerken, den 22 dezer loopende maend op aenschrijvinge bijeen gekomen, ende Ueerw. brief van den 12 dito, ne vens do bijgevoegde stukken ende be scheiden, gelezen -ende geëxamineert heb bende, bemerkte welhaest, dat in de acte van Ueenv. dispectie goomitteert was ende ontbrak deze wezentlijfce pe riode, 'die in de vorige acte van dispectie van Po. Petrus Rosier te Veurne (con form Hun Ed. Mo. Resolutie van den 25 Jan. 1731) wel speciaal .geinsereert is geweest, met deze eigen bewoordinge „mits zig ten aenzien van de kerke lijke formaliteiten regulerende na don „Inhoud van Hun Ed. resolutie van den 25 Jan. 1731 enz;." ende dat ovemilx onder de stukken ook rüanqueerde het was nauvelijks afgeloopen, ut men hoorde hare kommando-stem in de vestibule, die Sally berispte over achteloos vegen van den vloer. Eene poos geleden z'ou Louise dit kwalijk genomen hebben als bedilziek; maar nu had Ze te veel werkelijk verdriet, om zich over Mevrouw Dale's bemoeizucht te ergeren. „Wel, mijne beste Helena," zeide zij, „wat ben ik blijde u te zien." En me vrouw Dale keerde hare nicht hare wang toe, onder den indruk dat zij haar kuste. „Het werd hoog tijd dat je weer thuis kwaamt. Je moet dat dwaze kind eens- onderhanden nemen; zij eet en drinkt) haast niet. Je hebt Zeker al laten vragen hoe het vandaag met Arabella Forsythe is, Louise?" Louise zag bezorgd. „Ik dacht niet an ders of Zij was gisterenavond beter, maar Zij heeft de boodschap gegeven dat er geen verandering was." „Malligheid!" riep mevrouw Pale uit. „Ik heb haar heelemaal opgeknapt, voordat die verpleegster 'kwam. Die kan haar in dien tijd niet zooveel erger gemaakt heb ben dat zij nu bij den dood is.. Weet je -wat het geval is, broeder? Arabella Forsythe heeft geen haast om beter te worden; zij houdt er wel van iemand doodelijk ongerust te maken. Ik verzeker u, Helena, wel Zesmaal heeft zij op haar gemelde Extract der Resolutie van den 25 Januarij voornoemd. dog om hierdoor den voortgank niet te belemmeren, zoo heeft egter dezelvo op Ueenv, verzoek do kerkelijke forma daer aengegeven ende Ueerw. in Gods vreeze ende na de order in de Barrière kerken enz. enz. met eenparigheit van stemmen beroepen tot tweede ordinaero nederduitsche predicant te IJperen met dien last ende zoo de acte van Ueerw. dispectie sijn ordinaire ende behoorlijke extensie gehad 'hadde, ende ingevolge daervan aen Ueenv. een Extract Was - gegeven van hooggemelde Hun Ed. Mo. Resolutie van den 25 Jan. 1731. soo isoude Ueerw. daer uit volcomen onderligt sijn geweest van de Jura, welke door Hun Ed. 'Mo. zelve op_^ de oppro- batie lende op het Examen daer bij ge- reguleert ende bepaelt zijn. wacl'om Wij Ueerw. ook moeten daer heenenwijzon, om zoodanigen Extract van die Resolutie als nog to verzoeken, ten einde die Jura te weten, te moer alzoo wij het selvo ook blij ven desideeren. al hebben wijf bij in- schikkinge de beroeping® om dat gebrek kige niet willen stremmen. daer Ueerw. -sig wel zult dienen mede te spoeden, alzoo D'Heer Smijtegfilt ende Jk (gedeputeert sijn, om Ueerw. beroepingc op pen eersten donderdag in do aenstaen- de maend van Januarij 1734 aen de E. 'Classis van Walcheren ter goedkeu- ringe voo'r te dragen, ende de Jura, op de approbatie gestelt, dan moeten be- taeld worden ende 'de penningen ons be zorgt wezen. wij zullen den tijt tot Ueerw. Examen verzoeken (zoo als wij bemerken, dat Ueerw. om het winterzaizoen liefst wil de) op de ordinaire Classis, die wezen sal den eersten donderdag in de- maend vair Maert daer aen volgende ende van den E. pira'eses oen Text vragen om op het Examen te prediken daer 'k Ueerw. dan nader kenniss© van sal geven bij den eer-steii postdag. den "Examinator zal o'rdine moeten zijn den tegenwooBdigen ordinairen praoses Do. Ito bert us de Rijk®, predicant te Ga.- piiige in dezen Eiland® van Walcheren, ende hoewel zijn presidium met ult.o. Februaïij eindigt, -ende Do. Adam Ha mer predicant te Vlissdngen, met de maent "maert zijn E. daarin Succedeert, zoo moet egter hot Examen geschieden door den geenen, bij wiens piraesidi do Beroeping® is ingecomen. ende word bij zoo een gclegenthoil doorgaens geëxamineert over het Capit de Ecclesia, hoewel het in de vrijheit staet van den Examinator, wien 'k het (om Ueerw. alle gemakkelijkheit toe te brengen) wel -eens vragen, ende bij' mijne nadere 'missive eommuiiiceeren sal. Wae'r me-de na heilbede over Ueerw. pte'rsoon, alsmede tot het wigtige we'rk der Bediening®, blijven Eeriwaerde Heer ede Medebroeder in Ch'risto UE.E.tw. Dienstwillige in den Heere. De gedeputeerde van de E. Classis, van Walcheren over de Barrière kerken ende uit aller - naem gete-ekent. JOHAN DE CRANE, Scriba deputat. Middelburg, den 23 December, 1733. gezonden den 23 december aen het posthuis ende gefranqueeït met vier stuivers op Rotterdam. P.S. ik hebbe vergeten te melden, dat Ueerw. bevOslingo niet hier (gelijk Do. de La Voutte Ueerw. qualijk onderrigt) maer 'te IJperen door gemelden Do. La Voutte, Ueetw. Coll-ega sal moeten ge schieden coram facie ecclesia, gelijk be hoorlijk, endo de Laeste mael in het ge val Van do. Petrus Rosier ie Veurne, na <1 rij zondaagsche proclamation, vol gons kerkenorde-r geresolvee'rt is. Het opschrift is Mejuffrouw. Mejuffrouw Monteban, wed.e wijlen D'Heer 1. Diepenbrugge, zilversmit, woond op de Hoogstrate Te Gorinchem. om verder te behandigen aen de Heer Johannes van Oudheusden, beroepen pre dicant te IJperen, tegenwoordig ten huize van sijn heer Vader, den Eerwaerden Heer Wilh. van Oudheusden, predicant Te Giesen Oudekerke. „sterfbed" afscheid genomen. Ik moet Zeg gen, -uit de manier waarop iemand de wereld verlaat, blijkt eerst recht hoe hij bij aijn leven was. Die arme William Pen ner maakt zlooveel beweging niet. Hij is niet voor niemandal de kleinzoon van Admiraal D'enner. Ja, Arabella Forsythe heeft over hare ziel gesproken en eiken dag van de Week beschikkingen voor hare begrafenis gemaakt. D-at moet zijn waar haar vader geld met de knoopen verdiend heeft? Maar, tante Dale," zeide Helena, „is er geen hoop voor mijnheer Denner? As hurst Zou Ashurst niet zijn zonder mijnheer Denner." „Neen, geen Zier," antwoordde mevrouw 'D-ale fluks. „Je Zult hem zeker vanochtend wel gaan bezoeken, broeder," om het hem te zeggen?" „Ja," zeide Dr. Howe zuchtend, „dat zal ik wel moeten, maar het komt mij onnoodig -voor hem te- verontrusten." „Hij zal niet verontrust worden," her nam mevrouw Dale; „van die soort is hij niet. Ziedaar nu," liet zij er op vol gen, toen Dr. Howe hoed en stok nam e-n bedrukt in den zonneschijn uitging, „het Zou me niet verwonderen, als uw vader het ai an Gifford overliet om het hem te zeggen, 'tls zonderling hoe Archibald te gen zioo iets opziet, en hij is nog wel i J Zie naar België De Eerste Kamer aam liet Dienslpliehtont- wc-rp aan; na bestrijding door het vrouwelijke lid op naïvc gronden, on eenige anderen op niet to doorgronden gronden, schuil gaandlo o.a. achter de onmogelijkheid voor hen, om do kosten, die het ontwerp na zich zou 3leepen, te overzien. Een motief, te onverstaanbaarder dewijl zjj toch voor het ontwerp-Pop hadden gestemd, met hetwelk, volgens de berekening nu van minister van Dijk, zij duurder uit! zou den geweest zijn. „Ifet Handelsblad (lib.) cri- tiseert de houding der tegenstanders aldus De gevoerde gedachtenwisseling bracht uiter aard niet. veel nieuws. Dezelfde argumenten pro en conLra als in de Tweede Kamer werden ook hier vernomen. Vermelding verdient, echter een mededeeling van minister van Dijk. Me-' vrouw PothuisSmit had gezegd, dat mefi van België toch zijker niets meer had te vreezen. sinds de Belgische ministerpresident „zoo vrien delük" over ons land had gesproken. Nièl alleen een kinderhand, maar ook een vrouwen hand Isjchijnt licht gevuld. Want do Minister herinnerde er aan, dat de Belgische oorlogs begrooting 1 milliard francs beloopt en dat hel Belgische contingent voor dit jaar 1.13.000 man is wel iets meer dan onze 19500 Maar bovendiendat, ongeveer terzelfder tijd. dat -vBe Belgische minister „zoo vriendelijk" ■over ons sprak, zijn Uegeeriug I millioen uit trok voor militaire spoorwegen en 1 millioen voor een militaire los- en laadplaats bij Ca pelled.i. even bezuiden Roozendaal1 Och, misschien zouden zulke dingen eenigen indruk maken n a de verkiezingen. Nu cchtei zijn alle politieke oogen blind en allo politieke ooren gesloten voor wat men niet zien wil en niet hooren. Alleen naar de stembus kijkt men. En bet geschreeuw der demagogen verdooft, nu reeds, het gehoor. We gaan weer in den ruitijd van hel. Parte ment. En dan ziet het er akelig uit. 'n Goed gespoelde variant op hot bekende thema van Dr Kuyper: „Als zekere Juni-gebeur tonissen in aantocht zijn, staat men voor niets1 Spot met Gods Moften. Het Kamerlid Mr van der Daar gaat in zijn blad „Het levenslicht" de christelijk-historischen te lijf, die gestemd hebben voor het Dienst plichtontwerp. Hij noemt hen „verstokte mili turislen"; wie blijkbaar de dood van eenigo millioenen jonge mannen gevolg van de toe nemende bewapening „koud laat". Tin dan komt het: Wij Christelijk-Socialen willen het geld, dat thans met toestemming der Christelijk- Historisohen voor militaire doeleinden wordt gebruikt, besteden voor leniging van den grooten socialen on geestelijken noodover tuigd, dat God de Heere naar het '.voord Zijner belofte, „dat land zegenen zal, dat den wees en weduwe helpt, de verdrukten rechl doet, den hongerige brood geeft on recht en gerechtigheid doet." Juist doordat do Ctiristelijk-Hislorischen daarin te kort komen, kunnen en durven zij het niet wagen met den getrouwen* Ver honds-God, die een Waarmaker is van Zijn Woord. Hier wordt, merkt de „Nederlander" terecht op, een argument vóór de ontwapening ge noemd, dat wij tot heden nergens in de pers hebben aangetroffen; ook niet in de Chr sociale pers. Neemt Mr Van de Laar de redeneering over dat een land, waar sociale gerechtigheid ge oefend wordt,' geen leger behoeft, „omdat God dan dat land beschermen zal?" Wij achten dit uitgesloten; alleen reeds, omdat hü een pólitie-leger noodig acht en nachten blijft. Maar mogen dan zulke argumenten gebruikt worden Zóó moet het niet' Wat Staalman is voor de anti-revolutionairen, is V. de Laar blijkbaar voor de Chrislelijk- Historischen. Zij zijn do dwarskijkers, die ons steeds de zonde der afwijking van het Christe lijke pad voor de voeten werpen. Maar hunne (aktiek is zeer eenzijdig. doch D-trein en gaan nog via CranenPurg. Dc arbeiders van hier zijn echter weer naar Emmerik vertrokken, waar de fabrie ken weder werken. Een Landgenoot, die tijdens de spoor wegstaking in Duitschland naar Nederland teruggereisd was heeft over de reis van Berlijn naar Amsterdam bijna onafgebro ken den tijd van Maandagavond tot Woensdagavond noodig gehad en had heel wat te doorstaan gehad ook- Ziehier het relaas van zijn avonturen zooals het Hbl- het geeft. Maandagavond half negen zou er een trein van het Schleisisches Bahnhof naar Keulen vertrekken. De reiziger besloot, dien te nemen, en wachtte op het Sgs- konde station tot half 2. Toen heette het, dat er dan den volgenden ochtend, om 7.43 wel een trein zou vertrekken. Deze is dan ook ten slotte gegaan, al was het om kwart voor 11. Onze landgenoot kon in de opgepakte massa geen andere plaats vinden dan in den couloir; hij heeft dan ook gestaan tot 's nachts halfeen, toen hij ergens een klein plaatsje kreeg van medelijdende reisgenooten. Tot Han nover was de trein nog verwarmd, zelfs bleek het restauratie-rijtuig goed voorzien- Maar na dien tijd, voorbij Hannover, werd de toestand erger; geen verwarming meer hij een vorst van 18 gr.; ook geen licht. De trein spoorde den geheele-n nacht door lange verlaten (en dus onbekende!) sta tions, om Woensdagmorgen 9.40 in Keutel* aan te komen. Van daar ging om 12 uur een sneltrein, die om half 8 in Amsterdam, aankwam en eveneens onverwarmd was- De Nieuwe Courant. Naar wij vernemen, moet een ovter- cenkomst aangegaan zijn tengevolge waar van de N. Ct. binnenkort, als zelfstandige onderneming zal ophouden te bestaan. De N. R. Crt. zou eigenaar geworden zijn. Wij hebben bij de N. R. Ct. en de N. Ct- getracht bevestiging van dit bericht te ver krijgen. Men meende zich daar echter er niet over te kunnen uitlaten. Vad. Het eind der spoorwegstaking. Uit Zevenaar wordt gemeld: Het spoorwegverkeer met Duitschland is nog niet geheel geregeld. Nu en dan komt een personen- en goederentrein aan, Een predikant schrijft aan de N. R. Ct. Vijf dominé's nog niet zooveel waard als één karakter-komiek 1 Voor plm- 1 maand ontving ik van zekere vereeniging in zeker dorp, waar men blijkbaar wel eens aan geestelijk leven doet, een uitnoo- diging, een spreekbeurt te vervullen. Mij werd gevraagd mijn voorwaarden te noe- lne.n. Ik antwoordde: vijf en twintig gul den, zonder reis en verblijfkosten, daar er bijzondere redenen waren, die niet in re kening te brengen. Dezer dagen kwam het antwoord: „da( pnzo kas niet toelaat om u te laten komen voor onze afdeeling; mochten wij later over meer contributie te beschikken heb ben enz.". Wat beteekent nu die vraag naar mijn voorwaarden Toevallig weet ik, dat in diezelfde •plaats, voor heizelfde publiek ongeveer, dat ook wel eens lachen wil, onlangs een grapjas is opgetreden voor f126 of f 150 voor een avond. Natuurlijk werd dat pok door een vereeniging of sociëteit be taald, die blijkbaar wel beschikt o\ner zoo veel contributie. Nieuwe Bijbeluitgave. Naar ons ter oore kwam, zal er bij den uitgever J. H. Kok te Kampen weldra weer een zeer belang rijke uitgave het licht gaan zien. Jaren lang reeds is er gesproken over de wenscholijkheid van een nieuwe Gereformeerdo Bijbelvertaling, met korte, practische verklaring vand en tekst. Die wensch begint, nu in vervulling te gaan. In den loop van het vorige jaar heeft de heer Kok een conferentie gehad met de Ge reformeerde professoren, en het resultaat daar van is geweest, dat besloten werd tot de uil- gave van een „Korte Verklaring der Heilige Scbrift met nieuwe vertaling", bewerkt door en onder redactie van de Professoren Dr G. Ch. Aalders, Dr C. van Gelderen, Dr S. Groy- danus, Dr F. W. Grosheide, Dr A. Noordtzij, Dr J. Ridderbos en met medewerking van andere Gereformeerde Theologen. Met bekwamen spoed is de arbeid begonnen, zoodal thans reeds het eerste deeltje is afge drukt, om weldra het licht te zien. Dit eerste deel is: „De profeet Jesaja", op- nieuw uit den grondtekst vertaald en verklaard -een predikant! Ga nu maar eens ©ven heen, Louise; ik moet eerst met Helena spreken." Maar de predikant had meer vastheid van voornemen dan zijne zuster dacht. Zijne oogen werden een paar malen vochtig op zijne wandeling naar het dorp, en zijne lippen feilden bijna, maar toen hij voor het bed van Denner kwam, kon hij ziijn vriend een vasten handdruk geven. De dokter had een briefje voor hem achter gelaten, om hem te melden dat het einde nabij was, en dat had hij gelezen, voordat hij in de ziekenkamer kwam. Denner was sedert den vorigen dag merkbaar verminderd. Hij scheen bijzon der klein in Zijn groot ledikant, en zijne bruine oogen waren wijd geopend en hel der. Maar hij begroette den predikant met beleefde hartelijkheid, hoewel Zijne stem haperde en bijna gebroken was. „Hoe is 't vandaag met u, Denner?" vroeg zijn vriend, terwijl hij op den riand van het ledikant ging zitten en de hand van den zieke in de zijne nam. „Dank u," antwoordde D'enner, met moeite ademhalende, „het gaat vrij wel met me." „Is 'Giff hier vanochtend geweest?" vroeg Dr. Howe. „Ja," antwoordde de zaakwaarnemer. „Hij is (voo'r een u.ur naajr huis gegaan. Mariy draagt goed zorg voor mij en ik begreep dat ik hem werkelijk te veel van zijne tantes afhield. Want de tijd van zijn verblijf hier is beperkt, zooals gij weet, en ik vrees dat het zelfzuchtig van mij is geweest hem zoo lang bij mij1 te houden." „Neen, neen," Zeide de predikant, ,,'t is een genoegen voor ons allen. Die arme Louise is schrikkelijk bedroefd over u Zij verlangt er naar u zelve te komen oppassen; en Helena Helena is gisteren avond gekomen zij wil ook' zoo gaarne van eenig nut wezen." „Och, Miss Louise moet geen oogenblik ongerust over mij zijn," bracht Dennen op zwakken toon hiertegen in. „Zeg haar dat het vrij wel met mij gaat en het heeft werkelijk niets te beteekenen niet het minste." Toen begon Denner over Giffords goed heid te spreken en hoe goed iedereen in het dorp voor hem geweest was; Zelfs Mary was in de laatste dagen veel Zachter geworden, höewel de zieke daar niet over want daar Zou in vervat liggen dat zij niet altijd zoo geweest was, als zij wel had kunnen zijn, -.en het zou ondankbaar wezen daar de aandacht op te vestigen, nu zij: zoo goed voor hem was. - mj (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 5