Staten-Gsneraal. Uit de Provincie. Binnenland. men. Ten slotte weigerden de werkloozen het gemeentehuis te verlaten en zij sloten de leden van het armbestuur in hun ver trek op. Dezen waren gevangen tot onge- ver half vijf. Ook persmannen, die tegen woordig waren, kregen geen verlof om huiswaarts te keeren. Met groote moeite slaagde de correspon dent van de socialistische Daily Herald" erin de gevangen armbestuurders vrij te maken, doch tot loon daarvoor kreeg hij' den vollen waterstraal van de brandspuit, welke naar het stadhuis was ontboden. Hef einde der stakingen in Duitschland. Het hoofdbestuur vau het Deutsche Eisenbahnerverband" heeft aan alle leden medegedeeld, dat zij van heden middag 2 uur af eiken arbeid moeten verrichten, die hun door de spoorwegdirectie in ver hand met den aard van hun werkzaamhe den wordt opgedragen. Uit het rijk is reeds een groot aantal berichten ingekomen, waaruit blijkt, dat de stakingsbeweging overal aan het afnemen is Ook te Berlijn neemt het aantal spoor wegbeambten, die zich weer voor den dienst aanmelden, voortdurend, toe. Het hervatten van hef. werk beteekent natuurlijk niet, dat onmiddellijk het ge- heele spoorwegbedrijf weer in gang wordt gezet. Het zal nog dagen duren eer alles weer in orde is en het spoorwegverkeer in het geheele rijk weer volgens de dienst regeling kan plaats hebben. Te Berlijn werken de waterleidingen we der op enkele na. Gistermiddag werd ook op de electrische centrales het werk her vat, zoodat ook de andere waterleidingen weer in bedrijf kunnen worden gesteld Het .ziet er nu wel naar uit, dat de spoorwegstaking geleidelijk ,zal worden op geheven. Natuurlijk zijn er ook nu weer elementen, die willen doorstaken. Zoo wordt uit Hamburg gemeld, dat het spoor wegpersoneel in het district Hamburg Altona zich niet heeft neergelegd bij het besluit der Berlijusche stakingsleiding, doch blijft doorstaken. Uit Frankfort a. d. Main wordt gemeld, dat het station te Homburg door de stakers met geweld is bezet Wat de staking van het stedelijk per soneel te Berlijn betreft, daaromtrent lui den de laatste berichten weer minder gunstig. Het „Hbld." althans meldt, dat de totale uitslag van het referendum der gemeente-arbeiders en -beambten van Ber lijn een overwegende meerderheid voor voortzetting der staking heeft opgeleverd. Alleen de beambten stemden voor hervat ting van den arbeid. Schier alle arbeiders stemden tegen. Vóór voortzetting van de staking stemden pl.m. 20.000, voor her vatting van den arbeid 3000 a 4000 ar beiders. Het resultaat wordt toegeschre ven aan politieke overwegingen. Als eind doel wordt het ten val brengen der re geering en dergelijke dingen genoemd. Intusschen worden voortdurend werk- loo'zen bij de stedelijke bedrijven aange steld. De voormalige arbeiders, die zich vandaag of morgen aanmelden, kunnen alleen nog dan worden aangenomen, wan neer er nog plaatsen beschikbaar zijn. De Berlijnsche tram beschouwt haar geheele personeel, wanneer het aan de oproepingen om weder aan het werk te gaan geen gehoor geeft? als ontslagen. Ra, ra, wat is dat? Talloos zijn nog de klachten uit het Vlaamrehe land over de toepassing dor nu sedert eenire weken geldende wet op de gelijkstelling der talen. Zoo stuurt de Gouverneur van de pro vincie Limburg nog steeds Vlaamsche stukken, uitcaande van de gemeenten, met Fransche geleidingsbrieven aan de minis ters. zonder dat hem, tot nog toe, van ministerieel© zijde, deze onwettige gelei dingsbrieven werden terug gezonden. Hetzelfde geldt voor het „Comité d'in- spection des établisrements d'abéiés a Bruges", dat nog nooit van een nieuwe taalwet blijkt te hebben gehoord. Die hee ren schrijven alleen maar Fransch, m©e- nen denkelijk dat Brugge ergens in Frank rijk ligt ende ministeries laten, ze maar begaan. Ook de „Algemeen© Spaar- en Lijfnente- kas", die toch onder toepassing van de nieuwe wet valt, gaat voort met. hare briefwisseling met de postbureelen van het Vlaamsche land, in de Fransche taal te voeren. Maar 't loopt eigenlijk nog veel gekker, wanneer die Franskiljonsche heeren aan 'tVlaamsch schrijven slaan. Voor 't op schrift „Ne pas ouvrir avant l'arrêt com plet du train" (niet openen voordat de trein geheel stilstaat), heeft men bij de vertaling tot dusver drie varianten ge vonden. Vooreerst.: „Niet op-ene»voor den voLe- digen stilSTAAT". In de tweede klasse rijtuigen van den trein Korlrijk - Gent Zuid, op schoone ge- emailleerde plaat (hoeveel honderden rij den er met dit dwaas opschrift?): „niet open voor den voLLeNden stilstand'1. En in denzelfden trein in de 3de klasse- rijtuigen „niet openen den vollen stil stand." Toch in alle geval: Fransch is het niet- Korte berichten. Maandagmiddag- kon een passagiers- trein, die uit Neuss kwam in het station te Keulen niet bijtijds stoppen. Er wer den twee rijtuigen in elkaar geschoven. 4 reizigers werden gedood en 36 gewond, van wie 5 ernstig. De slachtoffers zijn in' hoofdzaak Rijnlanders. iTen gevolge van de groote overbe volking der gevangenissen in Noord-In. dië heeft de regeering te Madras het stel sel van verbanning van gevangenen naar de Andamaneilanden wederom ingevoerd. -Te Hamburg hebben de scheepswerf Janssen und Schmilinsky a. g. en de hoog ovens Lübeck a. g. hun deuren gesloten, wegens de terreur der1 arbeiders. In Frankfort a.an de Main was het gisteren de koudste dag, die sinds jaren is opgetèekend. Op sommige oogenblik- ken vroor het 23° C. De Main ligt al dicht. De vorst is bijzonder nadeelig voor de hervatting van het verkeer op de spoorwegen. Arbeidstijd in Duitschland. Wij lezen in „De Confectiefabrikant", orgaan van den Landelijken Bond van Confectiefabrikanten, naar aanleiding van het rapport der commissie, die in Duitsch land een onderzoek instelde naar den arbeidstijd „Behalve dan de conclusie omtrent de geringe administratieve moeilijkheden en den invloed der arbe-idersvertegenwoor- Üiging, achten wij dit rapport in zijn hoofdzaak: de vergelijking van de ar beidstijden in Nederland en Duitschland gefantaseerd en wij willen onmiddellijk opdat men niet de Duitsche toestanden tegen de onze uitspelen zal, daartegen opkomen. D-at [men de 48 uien Week in de textiel industrie lieeft ingevoerd (bij ons maar 45) kan juist zijn, doch dat men zich daaraan houdt en zelfs normaal IV2 a 2 uur per week korter arbeidt, is een voudig onwaar. Wij hebben nog dezer dagen, dus aller- actueelst, gegevens uit de Duitsche in dustrie en wij kunnen verzekerenMen werkt in Duitschland zoo lang als men wil. Een onzer leden zag nog de vorige week ïn Duitschland dat daar in een con fectiefabriek, waar haastwerk was, tot elf uur 's avonds werd gewerkt en de leider der fabriek verzekerde hem, da,t dit volstrekt geen uitzondering is. Willen onze leden aan hun relaties in Duitschland eens vragen hoe het met den werktijd in hun fabrieken is gesteld en ons van de dan ontvangen antwoorden mededeeling doen? Wij gelooven zeker, dat wij 'dan belangwekkende dingen zul len -vernemen. Wij beweren dat in Duitsch land de achturendag niets dan ©en papie ren formaliteit is en dat er geregeld tien en meer uren wordt gewerkt. Jawel, er zijn 'bedrijven, die niets te doen hebben en zelfs voor twee uur 's middags sluiten, maar dit zijn incidenteel© gevallen van malaise. Maar wie in Duitschland in het confectiebedrijf orders en stoffen heeft, werkt zoolang hij wil." Koksexamen. Te Amersfoort is Dinsdag aangevangen het examen voor militair kok. 120 perso nen hebben zich aangemeld. Deze zijn in drie groepen verdeeld. Het examen duurt Nier dagen voor elke groep. Dit examen wordt dit jaar voor het eerst afg nomen. Tot op- heden konden de koks slechts den korporaalsrang bereiken. Het streven hunner vereeniging is steeds geweest om ook 'den rang van sergeant te kunnen behalen. Dit examen is mogelijk een gevolg van deze actie. Slechts een klein deel van deze 120 deelnemers kunnen echter als sergeant kok worden aangenomen, want niet meer dan 16 plaatsen zija beschik baar. Voojr velen zullen de ontwikke- lingseischen wel een struikelblok vor men. Hiertoe behoort o.a.kennis van gewone ten tiendeelige breuken en een voudige toepassing der evenredigheden. Ook zal men blijk moeten geven van een rapport en eenvoudigen dienstbrief te kunnen stellen in goed zuiver Neder- landsch. "Dat is geen mondkost je voor den doorsnee militair-kok van heden, schrijft het Vad. Na de spoorwegstaking in Duitschland. Men meldt uit Zevenaar aan 't Hbld. Gisterenavond zeven uur is de eerste goederentrein weder naar Duit chland ver trokken. Op de Duitsche goederenstations is de inlading van goederen voor Nederland reeds begonnen. In den vroegen ochtend van heden kunnen hieT te lande reeds weder de eerste goederen zendin een ver wacht woTden. De noodi'ie maatregelen voor afzending zijn te Emmerik getroffen. Scheveningen. In sommige kringen te Scheveningen loopen geruchten, dat in den aanstaanden zomer eenige hotels niet zullen worden geopend. Het seizoen zou zoo slecht zijn geweest, dat de maatschappij „Zeebad Scheveningen" zich dit jaar niet opnieuw aan schade zou willen blootstellen. Vari den dir.-generaal dier maatsehanpij ver nemen wij echler, dat de7e geruchten geen fenk elen grond hebben. Men doel algemeen wel, alsof het vorig seizoen zoo slecht voor Scheveningen is geweekt, maar niets is minder waar. De exploitatie der hotels is zeer meegevallen, zoo verzekerde ons de directeur-generaal. De balans, die einde dezer maand zal worden vastgesteld, en verschijnen, .zal daarvan de bewijzen ge ven. De exploitatie van De Pier alleen reeds is zoodanig geweest,, dat zij een dividend van 8 pet .toelaat. Er is dan ook geen sprake van. dat eenige hotels in het aanstaande seizoen gesloten zullen blijven, tenzij het van den zomer al heel slecht zou loopen! Hbl. Het conflict in den V. D. Bond. Naar wij vernemen heeft de heer E. M. Teenstra, in verband met het optreden van mr. Marchant tegen hem, bedankt als lid van de Vrijz.-Dem. Kamerfractie, waarvan hij secretaris-penningmeester was. De heer Teenstra staat dus thans, even als mr. van Beresteijn peheel los van de fractie in de Kamer. Hij heeft echter vooralsnog niet bedankt als lid van de partij. („Tel.") Tweede Kamer. De Kamer behandelde gisteren eerst het wetsontwerp tot het uitschrijven eener 'igeldleening ten laste van het rijk, een mooie gelegenheid voor de roode en rose .elementen om weer eens het idee van een gedwongen leening te bepleiten en flink af te geven op het kapitalistisch' stelsel. We zullen de beweringen dezer heeren niet al te veel eer bewijzen door ze min of meer uitvoerig te gaan vermel den. Deze menschen schennen nu eenmaal met het naieve denkbeeld„haal het geld, iwaar 't zit". En vraagt ge, waar 't zit, dan klinkt het zoo vaag mogelijk: „bij de kapi talisten". Wat zouuen we gauw' van ons Nationaal vermogen af zijn, als die lui hun Zin kregen. Van Ravesteijn, J- ter Laan, v. 'd. Laar ren in mindere mate .ook dhr. Stulemeijer (R.K.) voerden het pleit voor een gedwongen leening. 1 Hoezeer deze heeren den aard van deze leening misvatten, bleek uit het antwoord van minister De Geer. De Minister immers legde er nog eens nadruk op, dat dit geen crisislesning is en allerminst geen (lekking van gewone uitgaven beoogt. Dit is eenvoudig een leening tot dekking van buitengewone uitgaven waarvoor altijd is geleend en waarvoor nooit te voren iemand aan dwang heeft gedacht. De Minister merkte overigens, wat bet rentetype betrof, nog op, dat hij zich daarin vrij had willen houden omdat het aangeven van een maximum-rente zoo licht den waan wekte dat de uitgifte nu ook tegen juist die rente zou geschieden. Hij verzekerde, dat er voor beduchtheid over een opjagen van den rentevoet geen reden behoefde te bestaan; men zou zoo dicht mogelijk bij het gangbare type blij ven. Ten slotte kreeg de minister met slechts drie stemmen tegen het wetje ©r door. Tegen stemden de communisten en dhr. Braat, welke laatste deze leening betitelde als een offeren op het altaar .van het socialisme! De begrooting van Buitenlandsche Za ken was daarna aan de orde. Een hoofd stuk, dat ditmaal, na Genève en Washing ton, van nog meer belang is dan in de laatste jaren. Er is een reeds lang aangevraagde in terpellatie-Van Ravesteijn aan verbonden betreffende de houding van onze delega de te Washing on en d ze interpe'lant open de de rij der sprekers. Deze achtte Was hington een succes voor de Arnerikaan- sche en Envelsche diplomatie, die Japan vastgezet heeft en meende overigens dat de oorlogskansen na deze conferentie eer zijn toe- dan afgenomen. Hij vond dat de Nederlandsche deleratie meer anti-impe rialistisch had moeten optreden en gispte overigens de geheimdoenerij van den Mi nister ook in deze aangelegenheid. Dhr. Abr. Staalman (V.B.) klaagde over de slechte behandeling van Nederlandsche reizigers aan de grens en ook in Duitsch land, terwijl de socialistische jonkheer de Jonge van meening was, dat onze re geering voor Rusland veel te weinig heeft gedaan en alleen wat bedorven groenten en ongenietbare bouillonblokjes heeft ge zonden. De leider van den Vrijheidsbond, dhr. Dresselhuijs, had voor den minister van Buitenlandsche Zaken veel waardeering en besprak voornamelijk den Volkenbond en onze positie daarin. De Bond is tot nu toe voor Nederland een gelegenheid geweest tot belangrijk© versterking van zijn prestige en zijn po sitie in de wereld en dat die gelegenheid is gebruikt, hebben wij te danken een de talenten van minister Van Karnebeek, dien spreker daarvoor huldigde. De Bond zelf heeft tot heden echter nog lang niet vol daan aan zijn roeping, die moet wezen: in de plaats te treden van het machts instituut van Versailles. Niet de Raad van den Volkenbond, maai' de Opperste .Raad der Geallieerden beheerscht nog steeds Europa. Die Opper ste Raad moet verdwijnen en daar aan moeten allen medewerken. Maar dan moet ook in de eerste plaats de Volken bond zich doen gelden Dat nu geschiedt te Weinig; er is laksheid in het uitvoeren der V. B.-besluiten en men houdt zich te Veel bezig met secundaire quaesties. En nu laakte spreker het in onze delegatie te Genève, dat ook zij! zich te veel tot de kleine zaken heeft bepaald en niet naast Lord Robert Cecil en naast Noor wegen is gaan staan toen die de wezen lijk belangrijke, groote zaken, als de ont wapening en de toelating der Centralen, naar voren wilden brengen. Vandaag voortzetting der Algemeene Beschouwingen Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ka pitein ter zee titulair A. J. Goozen, in specteur van het loodswezen, enz. te Vlissingen. Bij do Dinsdag gehouden verkiezing van 14 leden voor do Kamer van Koopi- handel en Fabrieken in hot gebied Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeuzen, zijn candidaat gesteld Voor het grootbedrijf de heeren II. W. R. Kramer, R. G. E. Nolson en L. J. Geelhoedt, allen aftr., J. A. van Rompu, P. J. Scheel©, G. F. P. van dar Peijl en L. de FeijterHuijssen te Temeuzen; V. Verschaffel en P. A. Neetoson. bei den 'aftr., te Sas v;ui Gent; L. F. M. van 'Waesberghe, E. Lockefeer en R. O. Wil- king, te Hulst; A. P. de Ruijtor te Axel; J. de Kraker te Zaamslag, I. A. Risseeuw te Oostburg, I. van Melle te Breskens en A. [H- de Milliano te Waterlandkerkje. Voor het kleinbedrijf de heerenE. H. T. van Borssum Waalke®, M. J. van Bixhoorn en A. de Vrieze, aftr J. F. de Cooker, W. Bedot, J. A. Meertens en J. D: Thielm-an, allen te Temeu zen, A. A. Marquinie ..en G. Stevens, beiden aftr te Sas van Gent. J. M. Oggel en A. van 't Hoff te Axel'A. A. van de Walle te Hulst, E. C. Fassaertte Honte- nisse, A. L. Hageman te Clinge, E. F. A. Arhi'oscheer te Philippine, E. Groosman te IJzendijke, A. P. M. Meijer, te Oost burg en P. Klaaijssen te Breskens, A. I. Catsman fen J L. Spinnewijfn te Aarden- burg. Vlissingen, Thans is het schip met steenkolen aangekomen, dat door de com missie uit den gemeenteraad was bestelJ om 'de ingezetenen aan goedkooiptere an- thraciet te kunnen helpen De brand- stoffenhandelaren hebben echter gewei gerd deze kolen te accepteeren omdat zij biet aan de eischen van anthraciet voldoen. Vfissingen. Vrijdagmiddag a.s. zal ten stadhuize een vergadering worden gehou den van het comité tot oprichting van een gemeentelijk ziekenhuis. Op deze ver gadering zal een ontwerp-ziekenhuis be sproken worden. 1De aardappelprijzen gaan hier tea' stede steeds de hoogte in, hoofdzakelijk! tengevolge van de groote schaarscht© aan dit onmisbaar volksvoedsel. De prijs is nu 16 gt. per K.G. en zal zeer binnenkort wel op 18 ct. per K.G. gebracht wroden. Vl'ssingen. Sedert het opleven van de scheeovaart op Antwerpen na d©n oor log is zeer veel ten gunste van het Nederlandsche loodswezen veranderd. Niet alleen dat voor den afhaaldienst evenals bij T Relofrche loodswezen motorvaartui gen worden gebruikt, doch ook worden door de Hollandsche loodsen veel meer schepen bemand. Dit komt hoofdzakelijk hierdoor, dat vele Hollandsche stoom vaartlijnen op Antwernen zijn ingelegd, en vele Duitsche schepen tegenwoordig van Hollandsche loodsen gebruik maken. Moest vroeger naar elk des nachts in komend schip geroeid worden, omdat men niet wist, welke loods men wenschte, thans wordt haast door elk schip op een stoomfluit aangegeven, of m^n een Hol land schen dan wel een Belgischen loods wenscht. Vroeger roeide men met een Hollandsche sloep des nachts wel naar 20 schepen, zonder er één te bemannen. Dit, werkte vaak verbitterend. De Duifrche scheepvaart op de Pelrische havens neemt enorm toe, en de Duitschers nemen in tie havenbeweging van Antwerpen reeds de derde plaats in. De Kosmos-, Hansa- en Hamburg-Zuid-Amerikalijn en Ham- burg-Oort-Azië lijn hebben weder den ge- regelden dienst op Antwer en hervat. In de laatste 14 dagen nasseerden hier de „Hindenburg" en „Ludendorf", beiden 10 duizend ton groot, met bestemming naar Antwerpen. Goes. Woensdag 22 Februa i zal naar het Vad. meldt, de tenorzanger Ger. Le- cointre iïlhier optreden op bet concert van de zangve-reeniging Oefening Baart Kunst, directeur de heer S. 9. Tammin- ga. Zijn programma vermeldt een Wal- kiire-fragment, liedaren van Schubert, Hul- lebroeck en Zweers. Mevrouw' Jonker Franssen van de Putte zal voor da bege leiding zorg dragen, terwijl ook movr. Ballegoijen de Jong enkele solo's zaJ zingen. Verdere bijzonderheden zullen .zeer waarschijnlijk per advertentie volgen. Wolfaartsdijk. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving dhr. C. van Nieuwenhuize. Voorzitter de Burge meester. Van den keuringsdienst van wa ren was een schrijven ingekomen, waar in o.a. werd medegedeeld, dat het bedrag dat de gemeente in dezen dienst te betalen heeft, bedraagt f 490. Op verzoek van J. Snoodijk om nog een strookje grond te mogen koopen bij zijn nieuw gebouwde woning werd gunstig beschikt. Op grond van een schrijven van den commissaris der Koningin werd de Commissie tot we ring van schoolverzuim in haar geheel ontslagen, doch alle leden werden weer opnieuw benoemd voor een tijdstip van 3 achtereenvolgende jaren. Met de lessen van de vakcursus voor meisjes zal om streeks 1 Maart een aanvang worden ge maakt; Ze zullen gegeven worden des Woensdags en Vrijdags in de namiddag en avonduren in de school te Oostkerke en in Tavenu. Aan de bijzondere school werd een voorschot verleend. Kloetinge. Do sehietvereeniging „Voor Nederland en Oranje" hield Woensdag avond hare algemeene vergadering in do gemeente herb erg. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de animo in het schieten steeds blijft voortduren, dat de onderlinge vriendschap in de vereeniging voortreffelijk is en dat zelfs 60- en 40- jarigen in het, afgeloopen jaar lid der ver eeniging zijn geworden. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Met alge meene stemmen werd besloten in 1922 op Hemelvaartsdag een algemeene wed strijd te houden in den tuin van café Tol. Eliewoutsdijk. Een notabele sch ijft ons Het bericht omtrent afwijzende beschik king op het verzoek van pachters om ver mindering van pacht, voorkomende in het nummer van deze courant van 6 Febr. j 1. behoeft verbetering. Niet in een alhier gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Ilerv. Kerk, werd daarop .afwijzend be schikt, doch was reeds geschied en ter kenïris van adressanten gebracht door de kerkvoogdij en kwam dat verzoek al leen bij de gebruikelijk© rondvraag ter sprake. Heeren Kerkvoogden vonden de in het verzoek aangehaald© motieven nu aller minst van dien aard, dat nu reeds tot vermindering van pacht kon worden over gegaan, waarmede bedoelde vergadering dan ook accoord ging Het foutieve bericht is dan ook aller minst afkomstig van den secretaris der kerkvoogdij, zooals door enkelen zeer ten onrechte wordt vermoed, die bij kennis neming (van bovenstaande wel tot andere gedachten zullen worden gebracht Krabbendijke. Onder voorzitterschap van dhr. A. A. Allaart kwam Woens dagavond de „Vereeniging Tot stichting en instandhouding eener Chris tel ijk© school op Gereformeerden grondslag" in de school samen. Na opening en notulen las dhr G. van Ham het jaarverslag over "1921. waarin van bloei van de school en zegeningen des Heeren kan getuigd worden. Daar na deed hij rekening over 1921. Aan alle verplichtingen kon voldaan woerden en er was nqg wla.t over. Daar het afscheidsavond was van dhr Allaart, werd op chocolademelk met be schuitjes en koekjes getrakteerd. De schei dende voorz. ging de geschiedenis na, van den tijd van ruim 24 jaren, waar in hij voorzitter was en bracht dank aan bestuur, personeel der school en leden voor steun en omgang. De nieuwe voor zitter G. van Harn, sprak een harte lijk woord en bood als aandenken een bekleeden stoel aan. Ook spraken nog woorden van dank en hulde het hoofd der school, onderwijzer Jansen en hel lid C. Haverhoek. Vervolgens werd de begrooting 1922 ingediend en besproken. Zijl sluit met een klein batig slot. Na het zingen van Ps. 1055 sloot voorz. G. van Ham met dankgebed. Ruim 50 per sonen woonden de vergadering bij. Wïssenkerke. Gisterenavond trad alhier ds. Miskotte van Kortgene, voor de leden van het leesgezelschap „Unitas" en ge- noodigden, op-, met een lezing over Guide Gezelle. Het was een avond van rein kunstgenot. In het eerste cleel van zijn voordracht schetste de spreker ons de beteekenis van de dichterziel in 't al gemeen en die van Gezelle in 't bijzonder Door 'ragfijne voorbeelden werd aange toond hoe innig de ziel van den dich ter met de hem omringende natuur was saamgeweven; hoe het kleinste insect en de geringste plant hem een sprake was Van hun Maker. Hoe diep religieus zijn verzen zijn, ook al wordt de naam van God er niet in genoemd. In het tweede gedeelte maakten we meer kennis met de gedichten zelf, waar enkele daarvan op schitterende wijze wer den voorgedragen. Onder ademlooze stil te werd alles aangehoord en de dank betuiging door den vooirz. van „Unitas" ten slotte uitgebracht, werd door daverend applaus onderstreept. Woensdag hield de onderlinge sla.' ht- veeverzekering afdeeling kring Noord- Beveland" der Z. L. M. een vergade ring. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. A. Langeraad te Kamperland, tot secretaris penningm'-ester do heer S J. Hpogstra te Colijusplaat en tot bestuurs leden de heeren Jac. van Maldegem te Kortgene en L. de Vos te Kats en M- de - Bruine te Colrjnsplaat. Da heer M de Regt te Kats werd aangewezen, om de dieren welke verzekerd worden te merken. Da statuten zullen zoo spoedig mogelijk den leden worden toegezonden. Zoutelande. Op verzoek van enkele kie zers werd Woensdagavond in d Chris telijke school alhier, dooir de heeren 0 van de Putte en P. G. Laernoes uit Vlis singen een vergadering gehouden tot opl- richting van een A.-R. Kiosvereenig'ng. Door 'den heer van d Putte werd Psalm 33 gelezen en de vergadering daarna met gebed geopend. Genoemde heer sprak een kort openingswoord en gaf vervolgens het woord aan dhr. Laernoes. Deze gaf een kort overzicht van de beginselen van de A.-R.. partij. Op verzoek van een kiezer las genoemde heer ook nog het program der a.-r. partij voor. Na eeni ge bespreking werd een a.-r. kiesver- eeniging opgericht en gaven enkele kie zers zich als lid op. Een bestuur zal samengesteld worden, 't welk verdere werkzaamheden op zich zal nemen. De- heer v. d. Putte dankte de vele aanwezigen voor de opkomst waarna dhr. Laernoes met dankzegging de vergadering sloot- In een later door ons van andere zijde ontvangen verslag wordt gemeld, dat het bestuur bestaat uit de heeren J. Kop- pejan A. Kodde, .P Geschiere, J. Melis en H. Maas. Z!erikzee. Ten Zuiden van Westerschou- wen is Zondag gestrand een Engelsche barge, genaamd „ConculHot schip zit met laag water geheel droog en zit np den Strekdam bij de directiekeet 'Anna Frisopolder (Noord Beveland). Da- red dingsboot van Bu-ghsluis vertrok der waarts ter assistentie. Nader verneemt de ,,Z. Nsb.", dat het gestrande vaartuig is de „Consul" van Remagen naar Londen bestemd en ge laden met mineraalwater. Het schip is, na gedeeltelijk in vaartuigen te hebben overgeladen, thans vlot gekomen en ge ankerd in het Veersche gat. Oostburg. Een der nuttigste instellin gen uit onze gemeente zal wellicht, met 1 Mei a.s. ophouden te bestaan, n.l. de- Ambachtsschool. Zij heeft een kortston dig leven gehad, ong weer 14 jaar. In de eerste jaren van haar bestaan kwamen uit alle gemeenten van Westelijk Z -Vlaan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2