Dit de Provincie. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken. aan Juin kiezers duidelijk zeggen, waarom En daarom een „kofate" verklaring van Duijs. Niet ten onrechte is toch die Wijn koop de horzel der S. D. A. P. genoemd! Hierna kwam de motie-Staalman, om de invoering van de Vleeschkeuringswct Jiog wat uit te stellen, aa.n de orde. De heer Deckers later nam de heer Teenstra dit idee over wilde deze motie behandelen bij1 de aangekondigde wijziging dier wet in verband mei de huisslachtingen. Maar minister Aalberse had hiertegen bezwaar, omdat dan de gemeenten voorloopig nog niet zouden weten, waar zij met de Vleeschkeurings- wet aan toe waren. De Kamer deelde dit bezwaar Van den minister en verwierp het uitstel van behandeling, en daarna ook de motie-Staalman zelf (met 49 20 st.). Van de Anti-revolutionairen stemden vóór 'de motie de hoeren Zijlstra, Duy- maer, v. d. Molen en Colij'n en van de H. de hoeren GéiTetson en v. Ween. Bij de afdeeling werkloosheid-verzeke ring en Arbeidsbemiddeling van de be grooting van Arbeid bepleitte de heer v. d. Tempel verkorting van den termijn van 78 dagen, gedurende welken een Werklooize moet gewerkt hebben, om voor een nieuwe uitkearing in aanmer king te kunnen komen. De minister heeft hierin nog geen be slissing genomen, maar 'er zijn volgens hem bezwaren tegen deze verkorting. Daarmee was de begrooting van Ar beid afgehandeld. De nieuwe Kamer van Koophandel te Middelburg. Gisteren had t.e Middelburg de ver kiezing plaats voor leden van de Ka mer van 'Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Er wa ren te vervullen 11 plaatsen voor de afdeeling Kleinbedrijf en 11 voor de afdeeling groot bedrijf. Voor de afdeeling klein bedrijf wer den cand idaat gesteld de volgende 11 heeren: W. Anker Ie Vlissingen, F. Cbamuleau le Goes, W. van den Berg Dz,. ite Bruinisse, P. A. A. Klok te Ziie* rikzee, A. J. J. Kil ij be rg te Vlissingen, P. G. Laernoes te Vlissingen, Dl W. Lindenbergih fce 's-H. Arendskerke, J. P.'A. Magchecls, M'burg, J. Olthoff, M'burg, P. Oositerbaan, Goes en L. A. Slofkoper, M'burg. Al' deizei perso nen zijn door hot hoofdstembureau benoemd verklaard. Voor de afdeeling groot bedrijf wer den candidaat gesteld de 17 volgende beieren: P. F. Auer te Vlissingen, W. Bosman te Middelburg, G. Boudewijn- se te Middelburg, J. Enzlin te Zienk- zoe, M. van Harmeien te Ierseke, A. J. van Heel te Goes, J. A. Heijse te Middelburg, A. Jeronimus te Middel burg, Tj. B. E. Kielstra te Goes, M. Laernoes te Vlissingen, J. C. E. Mas- see te Kloetinge, G. van Niftrik Jr te Vlissingen, L. J. Polderman te Vlissingen, Jos van Raakte te Vlis singen, C. A. Sclhulte te Koudekerke, A. C. de Vos Ie Middelburg, J. J. Witkam te Goies. Voor deze afdeeling zal derhalve een slemming moeten plaats hebben. Als datum daarvoor is door bet hoofdsteimbureau bepaald Woensdag 3 Maart 1922. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot ba- vordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren werd met algemeene stem men besloten opnieuw koninklijke goed» keuring van de statuten aan te vragen en aoo dit, daar de tijd van verlenging eigenlijk voorbij is, noodig mocht blijken het te beschouwen als of een nieuwe ver eeniging was opgericht. Het bestuur werd gemachtigd zoo noodig redactiewijzigingen in de statuten aan te brengen. Te Hulst is overleden de Hoogt eerw. heer F. A. Luijkx, Deken en Pas toor aldaar. Z.Eerw. was o.a. geweest ka pelaan te Sas van Gent, pastoor te Oost- burg, Deken van Aardenburg en sinds 22 Sept. 1917 Deken en Pastoor te Hulst. Middelburg. Voor het behoud van het garnizoen. Gisterenavond werd op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging eene door een kleine 100- tal personen bijgewoonde vergadering ge houden ter bespreking van de aan te wenden pogingen om het garnizoen als nog te behouden. De vergadering werd voorgezeten door den heer II. A. En kelaar. die met de heeren D. J. Dron- kers, D. C. Bouwense, J. J. Kerkmeijer en A. Beugelink het voorloopig comité van actie vormde. De heer Enkelaar deelde mede, dat hij van liet raadslid, den heer Van der Kuip, bericht had ontvangen, dat deze verhin derd was, doch idat hij met het doel der vergadering sympathiseert, ook kwa men enkele andere bewijzen van instem ming in, maar volgens spr. veel te wei nig. Na een woord van welkom inzon derheid tot de heeren Klontje en Laer noes, als vertegenwoordigers van den Vrij- willigen Landstorm, zeide spr., dat hei doel was een groote protestvergadering te houden, het is zeker jammer dat dit -noodig is en er wellicht nog meerdere avonden aan besteed moeten worden, maar het 'geldt hier niet alleen een belang van Middelburg maar van geheel Zeeland. De Koningin toonde in de dagen der annexatiebedreiging groot belang voor Zeeland, maar datzelfde Zeeland wordt achter gesteld. Het behoud van de Mij. Zeeland kostte moeite, verbetering in den treinenloop is haast niet te krijgen, de hssingsche havenplannen schieten in hun uitvoering niet op, men is hier niet verwend. En nu wil men uit bezuiniging bet garnizoen opheffen. De belasting mag men opbrengen, maar het geld '4 il elders worden opgemaakt. Spr. wijst op Maas tricht, waar men zeide geef ons maar liever aan België dan ons garnizoen op te heffen. Verzoeken schijnt niet meer te helpen, men moet gaan eischen, dat Zee land weer garnizoenen krijgt. Pe groote steden trekken werkelijk reeds genoeg naar .zich toe. Spr. wijst er op, dat aan een batallon per maand reeds f 14.200 aan salaris wordt uitgekeerd of f 170.000 per jaar. Hij vraagt of een dreigend ver lies van zulk een inkomen nog niet ge noeg reden is om ter vergadering te ko men. Negen tienden van dit inkomen wordt ,zeker te Middelburg uitgegeven. Wat zal er met het hospitaal en met de kazernes gaan gebeuren, zullen door het ledig komen van woningen, deze in waarde stijgen? Spr. vergelijkt Zeeland bij de andere provincies, die veelal ver schillende groote garnizoensplaatsen zul len hebben, Friesland 'uitgezonderd. Spr. geeft toe, dat een actie niet veel kans van slagen heeft, maar daarom moet men nog niet stil zitten. Waarom zijn de plan nen niet eerder Lekend gemaakt, en moest men alleen uit „De Telegraaf' het drei gend gevaar vernemen. De minister heeft den burgem. tocli toegezegd, dat 't garni zoen hier zou blijven en naar verluidt lagen toen de stukken om het wegnemen daarvan reeds geteekend. Ook verluidt het, dat de marine weg zal gaan en dit wordt wel tegengesproken, maat' dat werd ook bij do geruchten over het gar nizoen gedaan. Er móet gewerkt worden en spr. betreurt het, dat er geen raads leden aanwezig zijn, die toch de belangen der stad moeten behartigen. De (heer Klontje zegt, dat hij niet zoo zeer gekomen is om te pirotesteeren, dat ligt meer op den weg van Middelburg zelf. Men kijkt echter te ver weg en ziet niet wat er nabij mankeert. Spr. laat in 'het midden wat de regeering zal doen, maar hij vreest met groote (vreeze. Échter acht hij het een edel streven, dat het comité beoogt Maar spr. speciale doel is te wijzen op het feit, dat men op den weg is naar een volksleger,, het thuis oefenen van jongens van 16 tot 18 jaar, zooals dit nu reeds met 12000 in Nederland gebeurt, waarbij Zeeland met zijn 700 uit 54 gemeenten een goed figuur maakt. Die jongens heb ban leiding en dus kader noodig, nu zijn er in Zeeland reeds 6 beroepsofficieren en 13 beroepsonderofficieren met die oef ■- kling belast Als men den Vrijwilligen Landstorm helpt uitbreiden, blijven er officieren en ondei officieren h er. Mid delburg maakt met 10 jongens een pover figuur tegen kleinere plaatsen a's Arne- muiden met 26, Koudekerke met 22, Goes met 32, Zierikzee mét 31 enz. Het aan tal kan te Middelburg makkelijk 100 wor den, gaat men niet meer oefenen, dan dreigt hot gevaar, dat het commando wordt verplaatst. Ongeoefenden moeten ötyh maand onder de wapens komen, zij, die gedurende 9 maanden 2 uur per week oefenden, maar l'/g maand. Een der andere aanwezigen wijst er op, dat in 1899 de gemeente Middel burg met spoed het oefenterrein aan de middenreduit moest aankoopen om het garnizoen te behouden en nu gaat men hel toch wegnemen, nu tie daarvoor aan gegane leening nog 'niet eens is afgelost. De voorzitter zegt, dat hij zich van hetgeen dhr. Klontje opmerkte, niet voel voorstelt. Liever ziet hij hier een gar nizoen blijven zooals bijv. ook Amers foort groot heeft gemaakt, en oiok Ede. Spr. vraagt of de vergadering het mo gelijk acht het blijven van hot garnizoen te eischen met een adres met 20000 handteekeningon. Zeeland dreigt geheel een achterbuurt te worden. De heer Olthof meent, dat men niet moet eischen. maar dringend verzoeken en persoonlijk bandtoekeningen moeten worden verzameld. Bij de nu volgende discussies werd uitgemaakt, dat niemand tegen het wer ken voor het behoud was, terwijl de voorzitter er o.a. nog op weps, dat het verplaatsen naar Breda geen bezuiniging is, want het zal den jongens veel meer geld kosten thuis te komen. E,r wordt nog een actie gevoerd en nu moet men trachten nog een steentje bij te dragen. Op een lijst werd door de aanwezigen geteekend voor f 130 ter best ijling deï kosten en zal 'die lijst ook bij' andere neringdoenden worden aangeboden. Bij acclamatie werd 'het vooiloopig co mité totdefinitief comité gekozen met recht om zich uit te breiden. De heer van D'riel meent, dat er een bestuurslid moet komen van Handelsbe lang en een van De Hanze. De heer Wattel meent, dat die véree- nigingen zelf de zaak hadden moeten aanpakken. De Voorzitter voelt voor dit laatste ook veel. De heer Machgeels zegt, dat dit niet is geschied door ziekten van bestuursleden en het vele werk voor de verkiezing voor de Kamer van Koophandel en in eigen zaken der leden. Spr. apprecieert het dat andere de zaak aanpakten. De heer Wattel meent, dat deze kwestie belang-ijker is dan da verkiezing goor de Kamer van Koophandel De heer Schulte meent, dat de ge noemde vereenigingen er beter buiten kunnen blijven Hand lsbelang ave woog de zaak ook reieds maar kan niet over een nacht ij; gaan en het is een vraag of het een algemeen belang is 'het gar nizoen hier te houden, dit was juist in studie. Maar evenals de heer Machgeels zegt spx. moreelen steun toe. De heer Heling protesteert tegen een opvatting als die van don hoer Schulte, de middenstandsvercenigingen moesten deze zaak toch bevorderen. Op een vraag (van den heel' van Driel zeide de heer Machgeels, dat hij en de heer Schulte toch' eerst met hun bestu ren zouden moeten spreken. Men bleef ex bij dc genoemde vereeni gingen uit te- noodigen zich te doen ver tegenwoordigen. De voorzitter vroeg of er nog iemand motieven wilde noemen om in het adres uiteen te zetten. Alleen werd genoemd hef 'belang van 'de jóngens zelf, doch de voorzitter wees er op, dat dat reeds van andere zijde wordt behartigd Besloten werd ten slotte, dat het co mité zelf twee personen zal aanwijzen om op audiëntie te gaan en "het adres te overhandigen, dat ter teekening zal •worden aangeboden in Middelburg, zoo mogelijk in geheel Walcheren en ook in Zeeuwsch Vlaanderen westelijk deel. Voor' Middelburg namen verschillende der aan wezigen een of meer wijken voor hun rekening. Besloten werd, dat alleen personen van 21 jaar en ouder zullen mogen teekenen. Na afloop der vergadering wees het Comité als voorzitter, secretaris en pen ningmeester reep. aan de heeren Enke laar, Kerkmeijer en Bouwense Bij den secretaris kunnen lijsten worden aange vraagd aloof personen, die in and 're plaat sen handteekeningen zouden willen ver zamelen. Het comité wijist er nog op, dat bijv ook Vlissingen belang heeft bij het behoud van hlet garnizoen te Mid delburg, o.a. des zomers bijl bezoek aan het strand, enz. Werd enkele dagen geleden door de leden van de afdeeling Middelburg van Patri monium bel 40-jarig bestaan dier afdeeling herdacht, Maandagavond werd den kinderen dier leden een feest bereid. 'tWas voor hen een prachtavond. Keurige lichtbeelden werden vertoond, waarhij de kinderen genoten. Be halve t.afereelen uit d" Vaderlandsche Geschie denis, Nederlandsche Iandschaps- en stadsge zichten, werd den vroolijken feestelingen aan schouwelijk voorgesteld de geschiedenis van „den wandelenden olifant" en „de rattenvanger van Hameien", en meer dergelijke verhalen. Hoogst voldaan gingen allen dan ook huis waarts. Goes. Benoemd lot plaatsvervan gend lid van de scheidsgerecihllen (voor de ambtenaren en werklieden) de heer W. J. H. Ha,rmlsen alhier, wel ke de benoeming beeft aangenomen. Benoemd lot brandwacht en lot, bode bij de Moiorspuit alhier respecj- fieveliik de heeren L. Hillehrand en J. G. Holles Lelie, terwijl aan den heer T'. Faberij de Jonge onlslag is ver leend als brandmeester bij de motor- spui! Mei harielijken dank ontving de wijkzuster f25. - voor verleende hulp eri f2.50 voor de zieken, en nog een gift van f 10.- - voor verleende hulp. Vlissingen. Voor den Christel ijken Be sturenbond alhier trad gisteravond als spreker op, de heer Van dei' Heij'len uit Rotterdam, met het onderwerp': „De ma laise en de 8-urige arbeidsdag". Spre ker wees er* op, dat periode's van slapte en diukte in den arbeid zich steeds heb ben afgewisseld. Daarna besprak hij "de gevolgen Van den vroeselijken wereldoor log Bij het overdenken van al do el lende en vernietiging van zooveel rijk dom ien het verloren gaah van zooveel kostbaar menschenbloed gaat de Chris ten allereerst terug naar de eerste oor zaak het verlaten door do volkeren van den God des levens en het verloochenen van den Christus. Het staatkundig en economisch leven werd gebaseerd op dé macht en maje steit (van den mensch. Bij do voortschrij ding der techniek in de 19e eeuw meen de faxen God niet meer noodig te hebben. En wat ziet men nu? Ruim 209 miillioen menschcn zijn op dit o ogen blik van het allernoodigste verstoken. Toch is er bij1 hoog en laag zoo weinig verootmoedi ging te vinden. Die inmoraliteit heeft alle standen aangetast. Daarom koin' spreker er tegen op, dat men de schuld van den crisis op de arbeiders schuift. Voor al de 8-urige werkdag moet het tegenwoor dig ontgelden. Dit noemt spr. een klein (middel. Spr. stemt direct toe, dat er bezwaren aan verbonden zijn, doch zoo>- ais er nu mee geschermd wordt, ligt de reactie er dik op. Spr. is er van over tuigd, dat, wanneer ér geen bijoogmer ken !in het spel waren, de groote massa van ,arbeiders zeer zeker mede zou wer ken, om te trachten voor ©enigen tijd de 45-urige werkweek ,te laten varen, om het leven weer in normale banen te leiden. Doch dit hebben de werkge vers zelve onmogelijk gemaakt. Er is een groot wantrouwen onder de arbeiders gezaaid. Wij moeten zoo mogelijk den 8-urendaq zien te .behouden. Maar 'dan als Christenen ook arbeiden, den vollen arbeidsdag. Een goed voor beeld te geven en als het zout hel. ge- heele maatschapplijk leven te iloo drin gen. Dit is Christenplicht. Op deze in leiding volgde nog een drukke bespil'eking. Waarde. De postbestelling op Zon dag is opgeheven. Voor het afhalen van alle correspondentie wordt gele genheid gegeven van 10 uur tot 10.15 uur v.m, aan hel hulpposlkantoor. Nieuwdorp. Gisterenavond hield de' kolon- verppniging „Onderling Belang" hare jaarver gadering. In het jaarverslag werd medege deeld, dat het aantal ledien tol 3G0 was ge stegen en dat in het afgeloonen vereenigings- jaar idle vereeniging in liet bezit is gekomen van een steenen bergplaats. Uil de rekening bleek, dat na de distributie geleverd waren le samen ongeveer 7000 H.L. kolen voor f 2.60 per H.L. de kachelkolen 1'2.28 de eierkolen, f2.60 de nootjes en f3.09 anlliraciet. De aftredende bestuursleden A. van Ant werpen. Chr. Minderhoud en H. Steenblok, wer- o'-n met groote meerderheid van stemmen herkozen Wissenkcrkc. Op 6 Febr. vergader de alhier d'e Spaarkasver. „Spaarlust". Door hel. bestuur werd rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1921. Daaruit bleek, dat de kas ge slegen was tol ruim f5500; en als rente daarvan op de spaarboekjes kan worden opgeschreven 5 pet. De aftredende bestuursleden, de heeren C. N. van der Heijde, voorz., en Joh. van Pagee, secr., werden met alge meene stemmen herkozen. Een 30- tal leden woonden de vergadering bij. Soaburg, Dinsdag had «ene algemeene vergadering plaats der afdeeling van de Ver eeniging tot Chr. verzorging van krankzin nigen in Zeeland in lokaal school met den Bijbel. De voorzitter las Lukas 13:10—17 en sprak naar aanleiding daarvan oen inlei dend woord. Hij deelde verder mede, dat. het Bi-stuur pogingen had aangewend een spreker in het belang der stichting te doen optreden. D«=, Telkamp van Middelburg had dit op zich genomen. Door sterfgeval en verleek is het aantal leden verminderd, het Bestmir tracht dit verlies te herstellen door nieuwe leden aan le werven, wat niet altijd gelukt. Nadat de secretaris A. Joziasso de notulen had voorgelezen, bracht de penningmeester A. Wisse verslag uit. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 204.21 en f 198.67. Aan de stichting is afgedragen f 25 spreekbeurt. Ds Sundermeijer, f61 voor Kerkbouw en f 91 aan contributie, totaal f 177. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Melis en P. Louvvs. Tol. afgevaardigde naar de jaarvergadering de heeren A. Melis, I1. Louws, A. Wisse en A. van Veen. Tot liet nazien van de boeken van den penningmeester de heeren A. Ballast on K. Wielemaker. Tot. plaatsvervangende leden naar de jaarverga- deiing de heeren K. Wielemaker en .t. .fanse. Dhr J. Pietcrse bracht een kort verslag uit over de jaarvergadering 1921. Met. 'fadr.ik was er op gewezen oin met, den kerkbouw voort te gaan. Een nieuwe begrootiug was gemaakt, waarbij men zal trachten de kosten met de hclll te verminderen. Nadat de voorzitter nog heeft medegedeeld, dat. 8 nieuwe leden toegetreden zijn, sloot de heer A. Ballast de vergadering mei gel'ted. 't Zand. Maandagavond hield onze Geilenvereeniging een propaganda- avond, welke ten doel had oni ons het goede en nultige van de stamboek- houd ing der vereenigingen le laten hoeren en zien. Dhr Versluijs van Se- rooskerke (zette dit in een keurige rede uiteen. Daarna liet hij ons verschil lende lichtbeelden zien van zeer goe de en zeer slechte fokdieren. Jammer, dal; de opkomst zoo gering was. Tholen. Bij cenige ingezetenen alhier bo- stnil, naar de „Zoom" meldt, het plan «en Comité van Actie tegen onrechtmatige duurte in te stellen. Allereerst wil men beginnen, met een algemeene actie op touw te zetten tegen de enorme gas- en cokesprijzen. Volgens kr zake kundigen zou de gaspdjs van 25 cent op 20 cent per kubieke meter kunnen worden teruggebracht en de cokesprijzen niet behoe ven t.e worden verhoogd. Het gemeentebestuur alhier schijnt van een geheel ander gevoelen te zijn. De gasprijs blijft 25 cent per kubieke meter, terwijl de cokes steeds duurder wordt. Het Comité zou den verkoop van cokes aan met gasverbrui.kers willen verbieden, of de prijs pEr H.L. met f 2 verhoogen. Men redeneert aldus. Wanneer alle onkosten die d# gaslevering met zich brengt, moeten worden verhaald op de gasverbruikers in d,cn vorm van d uur gas, h la bonheur, maar dan moeten de niet-gasverbruikers niet ton koste van den gasverbruiker, cokes geleverd worden tegen denzelfden prijs. De lasten worden hier alleen gelegd op de gasverbruikers en dat is niet rechtvaardig. Costerland. Door de opeens aoo plot seling heerschende Spaansche griep is de openbare lagere school in de,ze gemeente gesloten. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Lienden door N. WarmoHs te Wezep; voor Oosterwolde door J. Bus te Ouddox-p; voor Volleiihove door H. P. Fortgens te Lage Zwaluwe; voor Bleis- wijk door J. J. Timmer t.e Montfoort. Br e d ik an I s t r a cl turn e n - ten. Do N. R. Crt heeft in Van Al- phen's Kerkelijk Handboek nagegaan, hoe hel. op dit. oogenblik staat melt de predikanlstraktementen in de Ned. Herv. Klerk. Die verhooging blijkt de laatste paar jaren vrij aanzienlijk te zijn. uiteraard 't belangrijkst bijl de kjeinste traktementen. De meeste trak tementen vallen tusschen f 1500 en 13000, de «feest voorkomende cijfers zijn 12500 en f3000. In Brabant en Limburg zijn er nog 31 gemeenten', die hun predikant bezoldigen met om streeks f 1400. In Zieeland is er no|g één gemeente, waar het traktement ill 00 bedraagt, één van f1300 en twee. van f 1400. In hef Noorden des lands zijn enkele rijke gemeenten, meerendeels kleine dorpjes, waar- hel predikanïstraktiemenL van f6000 loit zelfs f 10.000 bedraagt. GOES. Voor de vertooning der landbouw- films, aansluitend aan de tentoonstelling der 7. L. M., en mede uitgaande van de B.Y.G. en vereen. Oud-l'eerlinge'n R.L.W.S., was gister middag zeergroote belangstelling. De zaal van '<flo Witte Bioscoop was stampvol. Eerst werd vertoond de film van de groote Natio nale Paardententooiistelling, gehouden up i> (en 7 Juli 1921 te Den Haag. Tal van de meest bekende paarden uit geheel ons land werden op liet doek gebracht. Wü noemen o.a. lïreii- nus de Velsique (Wilhelminapolder) en Cava lier de Grubben (Gobr. Aarnoutse, Sluis). Ook kwam zoo nu en dan een hekende persoon lijkheid voor het voellichl, terwijl ook li'et bezoek van enkele ministers en van tl. M. de Koningin Moeder was gefilmd. Als slol vi'n deze film een interessant defile van een 16- en een 32-span. Hierna volgde de film der Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling, waarvan wij reeds vroeger iets schreven en ten slotte een film van de firma Kiihn en Co, betreffende de veredeling van suikerbietenzaad. Vooraf gaf een vertegenwoordiger dezer firma nog een korte toelichting, waarin hü wees o.a. op de groote economische waarde, die b.v. de po gingen tot verhooging van het suikergehalte der bieten hebben. De film zelf liet duide lijk zien: het stekken der bieten, de kvvaeke- rijen, do proefvelden, liet laboratorium, en de zaadoultuur te Naarden en Groningen. Gisteren vergaderde in de „Prins vair Oranje" de Bond van Vereenigingen van Oud leerlingen der Rijks!andbouwwintercnrsuss?n (B.V.G.). De voorzitter, dhr Bom te Waarde, opende en presideerde de vergadering. Do secretaris, dhr W. de Buck le Melislwrko, bracht jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Bond vooruitgaat, en nu 18 vereenigingen met 594 leden telt. De vei-ceniging te Baarland trad toe, terwijl in Zuiddorpe en Wemeldinge voor aansluiting wordt gewerkt. De Z. M. heeft overgenomen do behandeling der snvden- tarieven kwestie en benoemde daarvoor een. commissie. Verder is in iiet landbouwblad over ploegen, veeverloskundo en paardenhandel geschreven, terwijl ook aandacht werd ge schonken aan de bevoorrechting van de >tad hoven het platteland. Subsidie werd aan acht vereenigingen verleend. Over het. algemeen waren de vereenigingen zeer actief. Er werd flink vergaderd en veel proefvelden werden aangelegd. Zaamslag had een cursus in vee- verloskunde. Vervolgens deed de penningmees ter, dhr G. J. v. d. Linde, rekening en ver antwoording. De ontvangsten bedroegen f574.52, de uitgaven f300.12, zoodat in kas is f 374.40. Daar de penningmeester meende la moeten bedanken werd in zijn plaats als bestuurslid gekozen dhr D. Siuke tc Kloetinge, terwij! de heeren de Buck en Dees werden herkozen. De contributiewerd op f 0.40 vast gesteld. Do zemervergadering met excursie zal te Tiiolen worden gehouden. THOLEN. Voor dc Vereeniging van Oud- Leerlingen in huishoudkunde, gevestigd op het eiland Tholen, hield de heer C. Zwagerman Hijks-zuivelconsulent in Zeeland, gisternamid dag een lezing over de „Melk en Melkerij". Na door Mej. Veldkamp uit Groningen te Zijn ingeleid, vertelde ons de heer Zwagerman, dat onze provincie op heden telt 24000 koeien, die door elkaar per jaar 91 millioen liter molk geven. Berekend aan 10 cent. per liter zou dit een waarde vertegenwoordigen van 9 millioen gulden, een bedrag veel grooter dan dat der suikerbieten, die in Zeeland verbouwd worden. Van deze 91 millioen liter is ongeveer de verdeeling als volgt'55 millioen liter voor de boterbereiding, 24 millioen liter voor de volksvoeding en pl.m. 6 millioen liter voor de zuivelfabrieken. Spreker gaat. daarna aan de hand van cijfers na, dat melk ten slotte het goedkoopste voedsel is. Bovendien is melk een voedsel, dat alle voedingswaarde in zich bevat, bovendien is het zeer licht verteerbaar. Spr. constateert, fcL' at de melk eene groote hoofdrol speelt voorai op het gebied der zuige lingenvoeding en raadt aan, om zuigelingen nooit melk van koeien te geven, die pas kalf hebben geworpen, doch minstens drie weken daarmee te wachten. Mede ook is het niet aan te bevelen melk van koeien, die inoig 2 a 3 maanden voor het. kalven zijnte geven. Ook bestrijdt spr. de gewoonte om uitsluitend melk vair één koe te nemen. Spr. adviseert minstens van 3 of 4 koeien deze melk te betrekken. Uitvoerig stond spr. stil bij de werking en de vermenigvuldiging der bacte riën. Zelfs in 1 liter melk zitten millioenen van deze wezentjes, die zich telkens splitsen en nog eens splitsen. Ook de zuiverheid van het melken, de emmers, de bussen, de zeeften, en (de 'bewaarplaatsen werden allen aan een zeer gezonde critick onderworpen. Spr. consta teert uit ervaring, dat nog veje melkvee houders niet voldoende onderlegd zy'n in de gepaste voeding van het melkvee. Spr. ad viseert. voert altijd geregeld noci, zorg voor het verrotten der pulp en ingekuilde bieten koppen, want als dit bederft evenals hot vorig jaar de mangelbieten, dan is de melk aller eerst zeer dun, en bovendien van vetgehalte mager. Daarna behandelde spreker het rund in zijn gezonde en zieke toestand. Als voor beeld kregen wq daarna op liet doek een rund dat lijdende was aan n'ier-tuberculose, en aan darm-tuberculose. Spr. eindigde met een op wekking tot de aanwezigen, om tocli vooral het. vaatwerk, doch ook de handen van den melker of de melkster benevens de kleeding ook gedurig te wasschen. Melklijsten-onderzoek der melk, dit alles behoort op een geordende boerderij zeer zeker thuis. Mej. Veldkamp was voorwaar de tolk der aanwezigen toen zij den heer Zwagerman hartelijk dank bracht voor liet gehoorde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Oproep aan alle Zeeuwsche ge meenten, Uw provincie Zeeland in gevaar' Zeeuwen' bij besluit van den Minister van Oorlog wordt het garnizoen te Middelburg en Vlissingen opgeheven. Begrijpt ge goed wat dat beteekent? Dat beteekent dat Zeeland geen garnizoen meer heefi. Dat beteekent, dat uw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2