So III Woensdag 8 Februari 11133 3(le Jaargang Reclames. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. FEUILLETON. John Ward en z|jne Vrouw A B Drukkers-Exploitantan 008TERBAAN LE CÖ1NTRE GOES Bureaux: Langs Vorsfstraat 68—70, Goes Tel.:Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abo n nemelttsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3 Losse nummers f 101 Prijs der A d verten tin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS. Te rekenen vanaf 1 Januari j.f. zal door ons over de advertentiegeldein MAANDELIJKS warden gedisponeerd. De Administratie. OM DE EERE GODS II. Een vorig maai stonden we stil bij de verbijsterende uitspraak van den kanton rechter te Vianen. Het schrijnende bestaat echter vooral wel hierin, dat men bij dit vrijuit doen gaan van den vloeker aan zijne meening nog een schoenen glimp durfde geven. Immers, „het inroepen van de verdoe menis Gods houdt in een erkennen van de almacht Gods"! Wanneer derhalve de grootste vloek gebezigd wordt, het woord, dat men wel de Hollandsche nationale vloek genoemd heeft, is dit geen godslastering, i Maar dan rijst toch de vraag, in welk geval God wèl gelasterd wordt. Dan vragen wij ons af, wanneer wèl sprake van een ijdel gebruiken van Gods -Naam Doch zou deze kantonrechter zelf zijne uitspraak als ernstig nemen? Ons dunkt, de bedoeling ligt er te duidelijk in. Op deze wijze werd op 'uiterst ver nuftige manier aan het vloe-kverbod van Schoonrewoerd de kracht ontnomen. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie vervolgde, de zaak was aanhan gig, dus moest de kantonrechter wel uit spraak doen. En wat was dan scherpzinniger en fnuikender, dan langs dezen weg de ver ordening krachteloos te maken? Buitendien, fatsoen is in het leven ook wat waard, en zelfs de Vrijheidsbond erkent wel de waarde der religie voor het leven! Daarom, heel handig de zaak op zij gezét, en de uitspraak met een gods dienstig omhulseltje omkleed. Plus royaliste que le roi! Maar dit oordeel schreit ten hemel, roept om wrake tot den Almachtige, die geen grooter zonde kent dan de lastering Zijns Naams, waarom Hij die dan ook met den dood te straffen bevolen heeft. De uitspraak van Vianen is ergerlijk om het schijn-vrome. De Satan toonde zich in de gedaante van een Engel des Lichts. Wie meenen zou, dat dit geval op zichzelf staat, bedriegt zich zeer. Van onze rechterlijke macht in het al gemeen heeft men nog weinig te wachten, wanneer het gaat om de uitvoering van strafbepalingen van zedelijk-godsdienstige strekking, door rechtsche gemeenteraden in het leven geroepen. Van de nieuwere richting als zoodanig onder de rechtsgeleerden was trouwens toch weinig te hopen. Dat de menseh nog zoo kwaad niet was, een betreurenswaardig product eener min gunstige omgeving, dat slechts verbete ring .behoefde om weer waarachtig, edel menseh te zijn, mocht men vaak genoeg vernemen. Zelfs vond deze meening haar neerslag in de Nederlandsehc wetgeving. De gedachte aan straf als vergelding werd daarbij geleidelijk op dén achter grond gedrongen. Is het dan wonder, dat men zich met hand en tand verzet tegen het invloed winnen van bepalingen die bedoelen, Gods Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 84) Toen hij, zooals hij in den laatsten tijd dikwijls gedaan had, alleen naar de bid- meeting ging, was hij door zijne eigene bedruktheid te afgetrokken om veel te zeggen, en opende de meeting zoodra hij kon. Daarna zat hij met gebogen hoofd_ en ovdr elkander geslagen armen, nauwelijks hoorende wat er gezegd werd. Even voordat hij den zegen uitsprak, stond de ouderling Dean echter op, stap te met bestudeerde kalmte naar den kathe- der, overhandigde hem een briefje, en ging toen weer zitten, zijn gelaat met eene vereelte hand bedekkende en ze nuwachtig met den eenen voet slingerende. John opende het gevouwen papier, hield het dicht bij eene der lampen aan weers zijden van zdjn katheder, want het schrift was flauw en gekrabbeld, en las eene ken nisgeving dat de Kerkeraad onmiddellijk na de bid-meeting zou vergaderen. )De punten ter behandeling werden niet ge noemd, en het stuk was geteekend door Dean en een anderen ouderling. :Joh«r legde het neder, en opmerkende dat vier eere te bevorderen ook op publiek ter rein? Vianen gaf daarvan blijk door hare -uitspraak. En onlangs verscheen e-en boek betref fende gemeentelijke strafwetgeving, op welks .meeningen in de Christelijke pers nog weinig of geen acht werd geslagen. Toch is dit dienstig, vooral ook waai' het -zich keert tegen het opkomen van c^en gemeentelijken strafwetgever voor de eere Gods De stakingen in Duitschland. Er is kans, dat de staking der ste delijke arbeiders Le Berlijn en die -der sp oorwegmannen in hot Duitsdie rijk vandaag afloopt of misschien reeds gedeeltelijk afgeloopen is. De onder- pandelingen tusschen de regeering ©enerzijds en de hoof dvakver een igin- en. en de vertegenwoordigers van den uitschen beambtenbond aan den an deren kant hebben in ieder geval ge voerd tot resultaten, welke beide par tijen bevredigen. De stakers zijn dan ook voor een pijnlijke keuze gesteld: a,an 'twerk èf ontslag. De arbeiders en beambten, die vandaag het werk niet hervatten, zijn zoo is officieel bekend ge- niaaki, ontslagen. Boe misdadig de staking is, waar door Duifschland nu enkele dagen ge teisterd is, blijkt o.a. 'hieruit, dat zelfs de ziekenhuizen geen waiter had den. Op een enkel ziekenhuis na, dat over 'een eigen waterleiding beschikt, leden a-ll-e ziekenhuizen gebrek, ook die, waarin kleine kinderen en zuige lingen zijn opgenomen. In het groote Kuiser und Ivaiserin Friedrich kinder ziekenhuis was licht noch water. In dit ziekenhuis bevinden zich honder den zieke kinderen en pas geborenen, voor wie niet -eens gekookt 'kon wor den, zoodat de zuigelingen met koude melk moesten worden" gevoed. Ver schillende personen, die "dringend ge opereerd moesten worden, zijn reeds bezweken, wijl geen licht of water aanwezig is. Vooral in de kraamzalen spelen zich treurige scènes af; vele vrouwen en kinderen zijn reeds be zweken. Vele ziekenhuizen hebben een aantal zieken naar huis moeten stu ren Het „Hbld." meldt nog1, dat gisteravond 9 uur overeenstemming; is bereikt en dat van werknemerszijde de verzekering' is gegeven, dat de staking onmiddellijk als beëindig®: ,zou worden verklaard. De rijks kanselier «ei in dit geval toe, dat van disciplinaire maatregelen zou worden af-' gezien. De verdere berichten .zijn zeer ver ward. Van andere zijde heet het weer, dat de lust om aan 't werk te gaan, niet groot is. Zelfs kwamen in sommige- dee- len van Berlijn relletjes voor. Een refe rendum schijnt nu gehouden te worden onder de stakers', dat hedenmiddag 12 uur afloopt Het gebrek aan kolen laat zich te Ber lijn meer en meer gevoelen. Een groot aantal restaurants hebben hun deuren moeten sluiten en ook in de particuliere woningen heerscht groot gebrek aan brandstof. Sinds Maandag is het werk in de ge- van zijne ouderlingen op eene van de houten banken zaten, liet hij het gebrui kelijk verzoek dat zij allen zouden blijven achterwege. Van lieverlede verstrooiden zich de andere deelnemers aan de bid-meeting. Toen stond de ouderling Dean op, liep met zware stappen het lokaal door, deed de voordeur op slot, en draaide zuinigheidshalve vier van de lampen aan het andere einde van het vertrek uit. Daarna nam hij weer naast de andere ouderlingen op de bank plaats, en het was doodstil. John zag op, en wachtte of iemand het woord nam; doch plotseling herinnerde hij zich zijn plicht als voorzitter, riep de broeders tot de orde en vroeg wat de reden, van deze vergadering was. Johnson, de jongste der ouderlingen, schoffelde met zijne voeten onder de bank, kuchte even en zag zijne collega's aan. Bent en Smith zagen voor zich neder en Dean sloeg zijne armen over elkaar. „Broeders," sprak de predikant, „wij hebben Gods zegen op de beraadslagingen dezer vergadering afgebeden; gaan wij nu over tot de zaak der behandeling."* Dean stiet heimelijk Smith aan, die in een hoorbaar gefluister antwoordde: ,,'t Is aan u, broeder Dean". De ouderling werd vuurrood; hij voelde Johns verbaasden blik op zich gevestigd. Onder beschutting van geweldig zijn neus te snuiten, stond hij op, schoof heen en nali.oin.ale belangstelling en het spor tieve gevoel van het Engel sche volk heele metaalindustrie in het district Ha gen stopgezet. Do West-Deutsche Volks- .zeit'ung schat het aantal stakers op 35.000. Dn noodzakelijkste arbeid wordt, volgens besluit van de stakingsleiders,.uitgevoerd. De dood van De Wet. Da'Engelsch© bladen brengen iti op merkelijke male hulde aan de nage dachtenis van generaal De Wet. óp- merkelijk is deze hulde, omdat ze gebracht wordt niet alleen aan den vroeg eren vijand, doch ook aan den rnanj die deri opstand in Afrika leidde in 1914, toen Engeland ten zeerste in het nauw gedreven was door den groeten oorlog. Die Morning Bost schrijft: „Hoewel het ,20 jaar geleden is, sedert Chris- tiaan de Wet -zijn naam beroemd maakte. heeft deze nog steeds- -een goeden klank in ons land. De vervol ging van De Wet, tijdens den Boeren oorlog werd een sportgebeurtenis van n fie-ve igev won hel van het vaderlandslievende, vooroordeel tegen den vijand. D-e Evening News schrijf!„Wijl kregen als het ware schik in De Wet. Er "was geen hardheid in onze har ten, toen" wij op1 dezen vindingrijken en vluggen tegenstander jacht maak ten. Zoo zijn liefde' voor' een verlte rëh zaak hem verleidde tot, den wei nig be-i'Giekenenden opstand gedurende den groeten, oorlog, dan kunnen wij cl.it best vergeven. Nieuwe onlusten in Britscii-lindië. Een. communiqué van heit departe ment voor Indië meldt, dat Lei Go- rakpoer in het Noord-Oosten der ver- e-cnigde provincies, twee o-nderinspec- teurs en 15 ©onstabiels gedood zijn bij e-en aanval op- 4 Februari van 2(300 vrijwilligers en dorpers op de poliliebureaux van het dorp- Ghauri- char;ra. De gebouwen zijn verbrand. Naar verluidt zijn twee vrijwilligers gedood en verscheidene gewond.Het spoorwegverkeer is lijdelijk gestremd. De (nest-and is ze;er ernstig. De commissaris -te Bareilly seint: Op; 4 Februari zijn ondanks heit verbod op louw gezette demonstraties van 5000 vrijwilligers uit elkaar gedreveni en de vlaggen werden afg'enomen. De benden bod-en geen tegenstand. Toen echter die bende was versterkt met bevolking uit de- buitenwijken, viel zij- het stadhuis aan, waar' de polities charges moest uitvoeren en met steu nen werd begroet. De distriotsmiagi- straat. -en de hoofdcommissaris van politie werden gewond. Twee men- schen werden gedood en vijf gewond. De zuster van den Paus. „Bij mijn terugkeer uit De.si-o; be zocht ik zoo vertelt de „Tiintes"- c-orrespondent uit Milaan de vijf tig-jarige rzuste-r v;lli den Paus, Ca-millia Haïti. Zij woont te Milaan alleen op een 'eenvoudige verdieping. Ik trof haar weenend aan. Zij- zeide: „Ik hen verheugd over de groote eer, die mijn familie ten de-el is gevallen, maar bedroefd over het verlies van müjïi broeder, die altijd zoo goed voor mijl was. Ik vrees, aait ik ham' thans n.og slechts zelden zal kunnen zien. Ik was verheugd, -toen hij als kardinaal naar Milaan terugkeerde. Ik zag hem' sedert dien bijna dagelijks.,' De correspondent vroeg haar, wat weer, en zag smeekend naar de andere ouderlingen. Maar geen van de drie nam het woord. „Broeder Ward," begon hij eindelijk, deze vergadering is bijeengeroepen ter overweging van van den geestelijken toestand der kerk. De plichten der ouder lingen zijn zwaar en veelomvattend. Maar zij worden volbracht zij worden altijd volbracht! De kerk verwacht dit van hen, maar toch is het soms verschrikkelijk smartelijk en onaangenaam." Hier hield Dean op, en kuchte achter zijne hand. Johnson sloeg de beenen over elkaar, en zag om naar de deur, als om zijne kans te berekenen hoe hij kon ont snappen, als het hem te benauwd werd. De beide anderen zagen niet qp. De onder ling Dean behoefde niet bevreesd te zijn, dat de -voorzitter hem niet zijne aandacht schonk. John sloeg hem met vlammende oogen gade. „Ga voort," zeide hij. „Welnu," hernam Dean, „omdat wij al tijd onzen smartelijken plicht volbrengen, zijn wij dezen avond hier. Wij zijn hier dezen avond, mijnheer de voorzitter, om over het geestelijk welzijn der kerk en eene harer leden te beraadslagen. D'iö ziel is verre van de genade, zij is in een verloren toestand, en besmet de kerk met de krankheid harer eigene zonde. Zij sleept anderen mede. 'tls om het welzijn van die ziel in overweging te nemen, broeder haar broeder gezegd had hij zijn ver trek naar het Conclave. Zij' 'antwoord de „Mijn broeder is zeer terughou den d en spreekt niet gaarne over zich' zelf. Hij zieide m!ij echter, te hopen iefd Mi- ij' verkiezing en te wenschen, naar zijn gel i laan -terug tie keurenZij vei was een volkomen verrassing voor mij." Korte berichten. i~ De 'kroning van Pans Pius XI zal aanstaanden Zondag in de Vaticaansche basiliek plaats hebben. iPaus Pius XI heeft Kardinaal Gas- parri, die onder Paus Benedictus XV feeds staatssecretaris was, in dit ambt bevestigd. Men zou gaan denken, dat de bur gerkrijg in Ierland opnieuw is ontbrand. Een auto, waarin de commandant van het district Cork en andere officieren gezeten waren, is door „gewapende mannen aan gevallen. Zij bereikten echter hun doel niet, want alleen de chauffeur werd ge wond. De felle vorst houdt in Scandinavië aan en bezorgt een massa last. Langs de geheele Zweedsch-e kust zijn stoomschepen ingevroren. Het ijs is zoo dik dat men te voet en met sleden over de Sont van Mal- mö naar Kopenhagen kan gaan. De nationale raad van Zwitserland heeft met 107 tegen 34 stemmen de anti- ti-revolutiewet aangenomen, die ook voor bereiding tot onlusten tegen het staats gezag strafbaar stelt. Generaal de Wet krijgt een begrafe nis op staatskosten. Zijn lijk zal naast dat van Steyn bijgezet worden in het nationale gedenkgebouw voor de Boeren vrouwen en -kinderen. Een brand vernielde het Leixington- hotel te Richmond (Virginië), waar 72 g.asten verblijf hielden.Een aantal hun ner wordt vermist. Er zijn drie lijken ge vonden; 25 personen werden ernstig ge wond, de meesten doordat zij uit de ramen waren gesprongen. Gisteren is het Engelsc'he parlement door den Koning met het uitspreken eener troonrede geopend. Te NiZza is in de kapel van de villa Arson de vlag van Garibaldi teruggevon den. Garibaldi was daar peet van een kind van zijn vriend, Arson di San Joseph. Op het doopfeest hat Garibaldi de vlag, jdie hij op al Zijn expedities had meege voerd, bij zich en hij schonk ze weg, 'zeggende: „Dit is alles, wat een soldaat kan geven. De vrijZ. - Democraten en de Kamerverkiezingen. In de Zondag j.l. gehouden vergadering van den Partijraad van den Vrijzinnig- D-emocratischen Bond zijn o.a. -uitvoerige besprekingen gewijd aan de beschuldigin gen van de heeren Teenstra en Koster aan het adres van den partij-secretaris Mr. P. J. Oud, als zoude deze op den uitslag van het referendum hebben ge tracht te inftuenceere-n. De vergadering samengesteld uit afgevaardigden van alle Kieskringfederaties, was eenstemmig in haar afkeuring van de weigering van beide heeren om hun beweerde grieven door een commissie van arbitrage te doen onderzoeken. Ward, dat de Kerkeraad bijeengeroepen is. Wij hebben eene zeer zware taak te vervullen, maar wij worden gesteund door het besef onzer roeping. Wij willen ons niet te verwijten hebben dat wij eene onsterfelijke ziel verwaarloosd hebben." „(Bkdoelt gij," zeide John Ward, op staande, met zijne handen aan den rand van den catheder geklemd en op elkander gedrukte tanden „bedoelt gij mijne vrouw?" De drie mannen op de bank sprongen op, alsof zij ,een electrischen schok ge kregen hadden. „Mijnheer de Voorzitter," antwoordde de ouderling, met een trillende stem, „als ik uwe vrouw bedoel, is het niet in dien zin op le vatten. Ik bedoel eene kranke ziel. Ik bedoel eene arme, verwaarloosde zondares, die behouden moet worden. Is dat toevalig uwe vrouw, dan spijt het mij." E-en doodsche stilte volgde. Het schijnsel van het flikkerend lamplicht viel op de kale gewitte muren en op de beschaamde gezichten der vier mannen. Eene van de lampen walmde, en Bent stond op om die uit te draaien, waardoor de schaduwen rondom de groep nog donkerder werden. Johnson sloeg zenuwachtig een gezangboek open, en bladerde er in. Eenige oogenblikken was het geritsel van het papier het eenige geluid, dat de stilte verbrak. John Ward, ontsneld en toornig, ver- Altijd in huis. 1 7 De ontsmettende, verzachtende en hel lende eigenschappen van Foster's Zalf ma ken deze onmisbaar voor huiduitslag, klo ven, huidvlekken, eczema, psoriasis, eai de verschillende vormen van aambeie» Spoedige aanwending brengt weldra baai Houdt Foster's Zalf altijd in huis; prij» fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. 0 Geconstateerd werd door alle afgevaar digden dat van eenige beïnvloeding door den partij-secretaris niets hoegenaamd was gebleken. Nederland en Servië. De diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en het koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slowenen, welke voor bet oo- genblik onderbroken waren, ziijn wee® hersteld, wordt uit Belgrado gemeld. Naar de „N. R-. Kt." verneemt, is bo venstaand bericht in dezen vorm echter voorbarig, maar waarschijnlijk zullen bin nen kort van officieele Nederlandscbe zijde daarover mededeelingen worden gedaan. Beperking van het telegra fisch verkeer te wachten? Reeds gedurende eenigen tijd zlijh door verschillende landen pogingen in het w©rk gesteld om door gemeenschappelijke rege ling te trachten 't telegraafverkeec in de yroege morgenuren en wel tusschen 4 en 6 uur stop te -zetten als maatregel van beizhiiniging. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Posterijen en Telegrafie, dat hier eveneens alles voor voelt, werkt hierin krachtig mee en deelde aan de „Tel." mede, dat de kans zeer groot is, dat dit plan werke lijkheid zal worden. Tweede Kamer. De Arbeidsbegrooting bevat een aan tal (posten, waarover de Kamer o zooi gemakkelijk lustig discussie-eren kan. Daar is (b.v. de tuberculosebestrijding, een zoo nuttige tak van dienst, dat allen er graag veel Voor zouden willen uittrekken. Maar de zuinigheidseisch geldt ook hier en daarom moest de minister dezen piost eenigszins verminderen. Gansch niet naar den zin van Schaper natuurlijk. Ook sluit het systeem van den minister te veel aan bij het particulier initiatief -en daarvan zijn de roode heeren ook niet gediend, 't Moet alles staatszorg worden. Dhr. Scheurer (A.-R.) zelf medicuis prees echter bet sys-teem van minister Aalberse. De post kwam er dan ook zonder hoof delijke stemming door, ©venals die voor bestrijding van lupus. Bij „zuigelingenzorg" (ook ©en stok paardje der S. D'. A. P.'ers) werd een amendement van Suze Groeneweg om' den post -bestrijding kindersterfte van f20.000 op f 50.000 te brengen met 49 tegen 20 St. verworpen. Daarmee wias de af- deeling Volksgezondheid klaar. Toen moest worden gestemd over de motie-Wijnkoop betreffende distributie van woningruimte (te beginnen zeker bij 't buis van Wijnkoop- en de villa, van Henrietta Boland Holst!) De motie kreeg vanzelf maar drie stemmen. Maar de sociaal-de mocraten konden toch niet volstaan met alleen tegen te stemmen, ze moesten toch nederd dat zijne heiligste droefheid -uit zijn hart was gescheurd om onder de oogen van die mannen gebracht en door hen besproken te worden, werd echter door zijne beschuldigend geweten tot zwij gen gedwongen. ,,'t is niet noodig," zeide hij eindelijk, langzaam en zwaar ademhalend, „deze zaak voor den Kerkeraad te brengen. Als pre dikant dezer gemeente, wil ik liever met deze ziel handelen naar de wijsheid, die God mij geeft. Ik vraag noch begeer uw raad." De ouderling Smith antwoordde door op te staan en, met de oogen nog altijd stijf op den grond gericht, te (zeggen: „Dat is de manier niet, broeder Ward, om de zaak te behandelen. Uwe wijsheid is niet genoeg, daar zij het zoover heeft laten komen. Wij verlangen niets anders dan mevrouw Ward tot haar eigen wel zijn onderhanden te nemen. Broeder Dean spreekt van het kwaad in de kerk is het niet onze plicht dat te stuiten? Het schijnt, mijnheer, dat gij, predikant dezer gemeente of niet, hare zonde van onge loof niet hebt tegengegaan, en d© gevol gen daarvan verspreiden zich in de kerk: daar zijn wij verantwoordelijk voor im mers. Al hebt gij uw plicht verzuimd, wij zullen den onzen niet verzaken." Hierop ging hij weer zitten. (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1