Binnenland. Dit de Provincie. bereikt en dagelijks hoort men gruwelijke gevallen van kannibalisme, vooral in het district Corny, dat staat onder het Bureau der Amerikaansche hulpverleening te Orenburg. («een enkel distributie-centrum is nog geopend in de Zuidelijke kantons dei' re publiek der Basjkieren en de bevolking is onmogelijk in staat 200 tot 250 werst aJ te leggen om voedsel te halen te Orenburg. Bovendien sterven de paarden in grooten getale, hetgeen het transport zeer moeilijk maakt. Hulpverleening is .zeer dringend noodig." (N. R. C.) De spoorwegstaking in Duitschland. De ellende van de spoorwegstaking wordt voor Duitschland met den dag, ja mei het uur grooter. Het blijkt, dat de hoop op een spoedig einde der staking vrijwel ongegrond was. Niet de meerder- heidssocialisten, maar de communisten blijken baas te .zijn in den Bond van Spoorwegpersoneel. Zondag is er Uit Ber lijn slechts één trein en wel naai' Maag denburg vertrokken, lil Beieren dringt de staking nu ook door, evenals in Mecklen burg en Baden. Gisteren (Zondag)morgen hield het üuiische kabinet een spoed zitting. Wonderlijk genoeg was de minister nog vol hoop over de genomen maat regelen. Te Berlijn worden vandaag alle voorraden brandstoffen in beslag geno men. Alles ten behoeve der publieke be drijven. Het is duidelijk, dat het voor verhuurders van auto's een gulden tijd is. Er 'komt echter voor de Bcrlijnors nog iets bij, dat de maat der ellende vol maakt. Gisteren merkten .ze n.l. al spoedig, dat er geen gas was, dal de leiding geen water meer gaf en dat ook geen elec- trische stroom meer geleverd werd. Zoo tyranniseert een misdadige com munistische bende, die de geesten in de moderne bonden heeft overmeesterd, de bevolking en zet haar het mes op de 'keel. Men denke toch van een staking der publieke bedrijven niet gering. De vreeselijke gevolgen, daaruit voort vloeiend, zijn op verre na niet te over zien. Wordt het niet. hoog tijd (al geven wij toe, dat de Duitschc regeering tot heden voet bij stuk houdt), dat tegen deze radicale elementen zonder pardon worde opgetreden Korte berichten. Zaterdagavond vijf uur gal de kleur van de rook, die uit het Vaticaan op steeg, aan, dat er nog geen paus gekomen was. Bij het opruimingswerk aan het oude front te Lombardtzij de is een gTanaat ont ploft; twee arbeiders zijn gedood en tien gewond. De Zweedsche staatsraad heeft be sloten, dat de door den koning in zijn besluiten gebruikte traditioneele inleiding; Wij Gustaaf, bij de gratie Gods enz. in het vervolg izal worden weggelaten. Mr. C. Lucasse. ,De heer mi'. C. Lucasse 'heeft' op 9 Februari zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Het zial den algemeen geachten kantonrechter op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Allereerst uit Walcheren en Zuid-Beveland waar men hem jarenlang als lid der Tweede en der Eerste Kamer, en als lid van de provin ciale en gedeputeerde staten onzer pro vincie gekend heeft; doch ook uit andere deelen onzer provincie waar Z.H.E.G. juist krachtens genoemde waardigheden meer dere relaties had. Uit het boekdrukkers'bedrijif. Het algemeen hoofdbestuur van de Bon den in het boekdrukkersbedrijf heeft aan de gezellen-organisaties een brief gezon den, waarin wordt voorgesteld, .dat de gezellen .genoegen zullen nomen met. een verlaging van het weekloon met 10 pet. en voorts goedkeuren, dat getracht wordt een 48-Urige arbeidsweek te krijgen. Hier door .zal een verlaging van het tarief van ongeveer 9 pet. mogelijk worden. Van patroonszijde aal daaraan een tariefsver laging van .ongeveer 11 pet. worden toe gevoegd, waardoor een prijsvermindering van 20 pet. kan worden vastgesteld. Aan Üeze regeling worde een proeftijd van drie maanden verbonden, opdat aan het einde van tien termijn geheel vrij over de al of niet verlenging, kan worden be slist. Aan, de patroons zal worden voor gesteld, dat gedurende dien proeftijd niet meer weridoo,zen ten laste der werkne mers komen, dan er op het oogeublik zijn Antwoord is verzocht vóór einde Fe bruari, omdat in Maart een algiemeene vergadering wordt gehouden. De minister van arbeid heeft goedge vonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitge keerd aan de gemeenten tenbehoeve van Biervliet, J. Dieleman f 1470. Borsselen J. Vette f 1410. Breskens M. Faas f 1000. Bruinisse Wed. joh. v. Zuidland f1000. Clinge A. Lansu f 1450. Graauw J. Jans- sens f1262. Oud-Vossemeer G. Mijuheere en J. de Later resp. f 1350 en f 3956 (3/6 ged. der bijdrage). St.-Philipsland L. 'Capelle, (vijf zesde ged.) f3333.. Sas van Gent H. J. v. Bifnen (2/3 ged.) f 1094. iWissenkerke J. de Kam Jz., f 1620.- Staatscourant no. 25 bevat de ge- twijzigde statuten van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gevestigd te Goes. Bij Kon. besluit is aan A. J. Mar- cusse, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, verlof verleend tot 'taanne men der versierselen hem geschonken, Verbonden aan 't onder scheiding steeken Van officier in de orde van den Heiligen Schat van Japan. Zooals bekend is hoel't morgen do candidaatslelling plaats voor leden van de Kamer van Koophandel en wel voor 11 van het groot-bedrijf en 11 van het kleinbedrijf. Voor het grootbedrijf zal de verkiezing wel niet bij enkele candidaat slelling afloopen, daar behalve do in ge meen overleg tusschen de leden der vroe gere Kamers vair Koophandel te Vlissin- gen en Middelburg gestelde candidate», er nog andere naar voren zijn gekomeir. Voor de 11 vertegenwoordigers van hot klein-bedrijf is de kans op verkiezing bij enkele candidaatslelling zeer groot. Middelburg. Naar wij destijds gemeld hebben worden in de jongste lodenver gadering van de vereeniging „Handels belang" candidaatgesteld voor do Kamer van Koophandel, afdoeling klein-bedrijf, de heeren J. P. A. Machgoels, L. A. Stofkoper, L. Leijdesdoiff en J. Olthoff; omdat overeen gekomen was, dat vooi' de 11 plaatsen Middelburg 4, Vlissingen 3, Goes 2 en Ziörikzee 2 candidaten zou aanwijzen. Met de genoemde Middelburg- sche kandidaten had ook „de Hanze" zich unaniem veroenigd. Later bleek Goes echter te meenen recht te hebben op 3 plaatsen In do Vrijdag 27 Januari gehouden vergadering van bet. bestuur van Handelsbelang werd besloten er genoegen mede te nsmen, dat Middelburg 3 in plaats van 4 can didaten zou aanwijzen, maar rees de vraag wie der candidaten zou moeten afvallen. Aanvankelijk weril de stelling naar voren gebracht, dat het niet noo dig was, dat 2 bestuursleden van Han delsbelang (de heeren Stofkoper en Leij desdoiff) Candida,at werden gesteld en bleek de heer Leijdesdorff bereid als dio meening werd gehandhaafd zich terug te trekken. Van andere zijde werd met klem tegen deze stelling opgekomen en betoogd, dat de groep middenstanders, tot welke de hoer Oltlioff behoort, name lijk do drukkerspatroons, reeds onder do candidaten vertegenwoordigd was door den heer Oosterba.an uit Goes, en men bovendien niet vergeten mocht, in een op godsdienstig en politiek terrein neu trale vereeniging te zijn. Hot resultaat was, dat met algemeen© stemmen beslo ten werd, de candidaturon van de hoe ren Stofkoper, Leijdesdoiff en Machgoels te handhaven. In den loop der vorige week bleek ech ter, dat de Jioor Olthoff met dezen gang van zaken geen genoegen kon nemen en ontving de heer Leijdesdorff van den voorzitter van Handelsbelang een schrijven met de vraag of hij alsnog zijn candidaluur zou willen terugtrekken. De Ihee'r Leijdesdorff antwoordde als volgt „In antwoord op uw schrijven van 1 Febr. heb ik de eer u mede te deelen, dat ik na rijp beraad heli be sloten ter wille van ons princi pe, om hij hel stellen van candidaten geen godsdienstige overwegingen te doen gelden, van mijn candidatuUr niet af te zien Ik verwacht van mijn medeleden, dat zij, eveneens ter wille van dat principe* mijn candi- datuur met alle kracht zullen steunen Hieruit blijkt, dat de hoer Leijdesdorff zijn weigering om terug te treden alleen baseerde op. het neutrale karakter van Handelsbelang. Koo stonden do zaken, toen Zaterdag de heer Leijdesdorff het voorstel kreeg om met den heer Olthoff te- loten, en daardoor de groote kans op een stemming voor het kleinbedrijf te (yoorkomen. Noch de heer Leijdesdorff, noch de heer 'Olthoff hadden hiertegen bezwaar, waarop Zaterdagmiddag geloot werd, met het resultaat, dat de heer Olthoff candidaat zal worden en de heer Leijdesdorff dus afvalt Ter aanvulling van bovenstaand bericht kunnen wij nog meedeelen, dat behalve de heer Oosterbaan, die namens de Vereen. „Handelsbelangen" to Goes candi daat is gesteld, door de afdeeling Goes van „De Hanze" als candidaat -werd aan gewezen de heer P. Chamulea.u vtm Goes en namens de landbouwende bevolking van Zuid- en Noord-Beveland de heer D. W. Lindenbergh van 's Heer An»nds- 1 kerke. De Zaterdag opnieuw ingevallen winter en het opnieuw met sneeuw be dekt zijn van de straten, heeft de ge- meenterciniging weer veel Werk bezorgd. Nadat des morgens de gladde pleinen, bruggen enz. met zand waren bestrooid" is des middags het gehecle personeel met de wot'kloozen in ploegen aan den ar beid getrokken om de voornaamste stfratc^p en toegangen der stad van het bovenste deel der bevroren sneeuwlaag te ontdoen en daarbij bleek, dat niet alleen vele burgers zich de vorige maal hebben ge>- ergerd aan het langzame werken van velen der te werk ges tel den, maar dat dit ook den directeur was opgevallen en' hij de mannen had aangezet beteraan te pakken. Het is wel zeer te betreuren, dat dit noodig was en dat de menschen zelf niet inzien, dat zij met dezen ar beid in het algemeen belang werkzaam zijn, van goed beloopba're straten, pro fiteert toch ieder, van welken leeftijd, van welken welstand hij ,of zij ook zijn moge. Een zeer goede maatregel was het in enkele straten na het wegruimen van de bovenste sneeuwlaag, zand te strooien, ook midden op den weg, waardoor het verkeer zeer werd vergemakkelijkt. Volgens het jaarverslag van den Christelijken Bestuurdersbond alhier, Waarin op de droeve economische toestan den en verschillende gevoerde acties wordt gewezen, alsmede op de werkloosheid, werd het rechtskundig bureau dit jaaï gereorganiseerd en werd als eenig advi seur daarbij aangesteld dhr. AVillebooid- se, die ook adviseur is van het bu reau van den Chr. Bestuurdersbond to Vlissingen Sedert die reorganisatie, op 1 Maait 1921, werden 25 adviezen ver strekt, waarvan 11 betalende de andere aan leden of aan personen van buiten Middelburg. Ook werd iu samenwerking met Patrimonium een bibliotheek opge richt, waaraan groote behoefte bestond. De boekenschat is nog niet groot, maar zal geregeld worden aangevuld, op de begiooting is een post voor boekenaan- koop uitgetrokken. Behalve de 162 leden van de Soc. Bonden zijn bij de afdee- lingen 447 leden aangesloten, tegen 159 en 404 ten vorige pare. De afdeeling Middelburg van den Chr. Bond van Post- en Telegraafpersoneel sloot zich opnieuw bij den Bestuurders bond aan met 23 leden. Zaterdagmiddag vergaderde alhier de Ring van Boerenleenbanken in Wal cheren, onder voorzitterschap van den heer .1 W. van 't Hoff. Na afdoening van huishoudelijke zaken, vaststelling van liet Ringreglement kwam de candidaat stelling voor de Kamer "van Koophandel en Fabrieken aan de orde. Do voorzitter deed uitvoerige mededeelingen omtrent het doel, de inrichting, 3e verkiezing en stemming van deze instelling, er tevens op jvijzende, dat men de verantwoorde lijlchoid van het uitlokken oenor stem ming door nog eon candidaat te stellen, goed onder de oogon moest zien. Waar door don Ring van Zuid-Beve- land een candidaat voor het klein-bedrijf is gesteld, besloot men met algemeene stemmen geen tweeden candidaat te stel len, te meel' daar men over twee jaren wederom oen verkiezing heeft en dan naar bevind van zaken kan worden ge handeld. Goes. 'Heden viert de heer E„ G. Wierts van Coehoom zijn 30-jarig politiejubi- leum. Vanaf April 191.1 bekleedt do ju bilaris het .ambt van Commissaris van politie alhier. Aan blijlkcn van belangstel ling zal hot hom Vandaag zeker niet. ontbreken. Hedenmorgen werd liem bij bet binnen treden van zijn kamer in het Politiebureau leeds oen verrassende hulde gebracht. Men .had door oen weelderige collectie planten de kamer .een feestelijk aanzien gegeven. Allereerst word hef woord gevoerd door den Edelachtb. Heer Burgemeester, die aan den jubilaris met een toepasselijk woord overhandigde oen verguld zilve ren kruis uitgegeven door de A. N. B. P. voor 30-jarigen trouwen politiedienst, waarop de jubilaris een w'oord van dank voor deze hulde bracht. Hij was hierdoor zeer verrast. Vervolgens bracht hij dank aan allen, die daaraan hadden meege werkt. Daarna overhandigde do Hoofd agent Van politie aan don jubilaris namens het Goesch© Gemeentelijke Politiecorps een .ebbenhouten wandelstok met gilve- •ren knop mot inscripti-e G. P. G. 1892 1922. Ook dit geschenk word door den jubilaris met zeer veel dank aanvaard. Wij verwijzen de leden van bij den Chr. Besturenbond aangesloten or ganisaties en verdere belangstellenden naak aio advertentie in dit nr., waarin wordt medegedeeld, dat de cursusavond, eerst bepaald op Woensdag' a.s. is Uitge steld tot Woensdag 15 Febr. Op dezen avond, die in de melksalon van dhr. Bus traan gehouden wordt, zal de heer dr. J. v. Bruggen over „Gezinsloon" spreken. Vlissingen. Het plaatselijk comité der Zecuwsche Hervormde Diaconesseninrich- ting deelt in haar verslag over het jaar 1921 mede, dat in het afgeloopen ja ai de arbeid met 2 diacones-zusters werd voortgezet,, waarvan 1 zuster Werd afge daan door het Haaxlemsche Diaconessen- huis Ër werden in 't geheel 7988 bezoe ken gebracht, waarvan 5181 aan Ned. Herv. gezinnen, 970 aan R.-Kath., 316 aan Geref., 876 aan Doopsgez., 27 pan Luth27 bij het Leger des Heils, 20 aan een Apost. gezin en 571 bij gezinnen, waaraan de godsdienstige gezindheid on bekend was. Het w0rk heeft zich zeer veel uitge breid, daar ,de .zusters ook kranken te Souburg bezoeken. Pogingen om aldaar een eigen Zuster te krijgen, zijn mislukt. Aan giften werden ontvangen: giften ineens f 285.30V2, giften voor bewezen *"hulp f631.50, aan contributiën f625 25, 'aan collecten f7199, opbrengst busjes f98.1372, vonnen'ije met bijdragen uit Souburg en een ontvangen legaat totaal f 4175.60. Daar echter do onkosten steeds stijgen, is vermeerdering der inkomsten zeer gewensrht. Het bestuur doet daar om ook voor 1922 een dringend be roep, dat velen zich ook in dit nieuw aangevangen jaar niet onbetuigd zullen laten, doch met milde hand dezen nut tigen arbeid zullen blijven steunen. Zaterdagmorgen kwam de mailboot „Prins Hendrik" van de Mij. „Zeeland" alhier binnen met ingebogen boeg, ver- veroorzaakt, doordat de boot in aanvaring was geweest met de pier te Folkestone. Met 3 ploegen werkvolk van de mij. „De Schelde" zal de aangebrachte schade ge repareerd worden, om te trachten de „Prins Hendrik" Vrijdag a.s. weder in den dienst op te nemen. Tot voorzittervan het college van regenten van het gasthuis alhier is in de plaats van den heer Van Dishoek be noemd de lieer W. J. Itoskes, inspecteur der rijksbelastingen enz. r— Loopende geruchten, als zouden zeer binnenkort een 300-tal arbeiders van de Kon. Maatsch. „De Schelde" worden ont slagen wegens slapte, kunnen wij beslist tegenspreken. Gelukkig is er nog voor enkele jaren geregeld werk, daar behalve het nu reeds in aanbouw z'ijnde vracht schip, binnenkort wanneer de nieuwe hel ling is gereed gekomen, de kiel zal wor den gelegd voor een groot passagiers schip voor de „Rott. Lloyd." Tot het oprichten van een Eerewacht, te vormen uit mannen van de Zuid-Hol- landsche eilanden, bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan den Briel op 1 April, waar groote feestelijk heden zullen plaats hebben, is aangevvezon de heer P. G. Laernoes alhier. Wolfaartsdijk- Vrijdag werd alhier een demonstratie gehouden mot de op proef geleverde motorbrandspuit, in bijzijn van de gcheelc directie van de brandweer, benevens den burgemeester en de leden van den gemeenteraad. De geheele spuit met motor bleek van flinke constructie, liet geheel is van een overkapping voor zien .en in verschillende kasten, die zijn aangebracht kan materieel worden gebor gen. De motor is van 6 piaaxdekracht en de spuit van 400 liter per minuut. Er werd geoefend met 40 meter voor slang, een straalpijp en ook mot koppe ling en straalpijTpen, waarbij' nog een hoogte werd bereikt van pl.m. 30 M. met een druk van drie atmosferen. Ook werd geoefend met een voorslang van 100 M. waarbij een hoogte Werd bereikt van pl.m. 25 M. met een druk van 6 at mosferen, gezien den vrijl sterken wind, was dit een mooie hoogtestand. De gemeente ontvangt genoemde spuit twee 'maanden op. proef. Het geheel heeft een gewicht van pl.m. 1200 kilogram. Leverancier is Gebroeders van Bergen te Midwold (Groningen Krabbendijke. Zondagavond trad in de Geief. Kerk op' Ds T. Sap van Gouda, om te spreken in het belang der „Ver eeniging tot Christelijke verzorging van Zenuwlijders". iZ.Eerw. toonde aan de oorzaken van het zenuwlijden; het verschil tusschen .zenuwlijden en krankzinnigheid; waarom de vereeniging op Geref. grondslag staat, dat alleen Christelijk© verzorging baat kan geven en da.t 'do Hoer© den arbeid der vereeniging rijk heeft gezegend. De is© huid is tijdons de oorlogsjaren groot geworden, zoodat steun zeer noo dig is. Mede tengevolge van het heerschon van do griep was de opkomst niet groot. Rilland-Bath. In de Vrijdag gehouden vergadering van de antirevolutionaire kicsvereeniging „Vreest God, eert den Koning" werd in plaats van den heer B. \V. do Graal'f, die bedankt had, ge kozen tot voorzitter de 2e voorzitter de heer J. Kool©, tot secretaris do heer E. Tange en tot 2 e voorzitter de heer G v d Leede. Da heer P. A. Schwartz sprak een schoone rede uit over „Een ejsch van tijd en beginsel". Spir. noemde als teen dier eischen organisatie op' allo terrein des- levensook voor de kies- vereoniging noodzakelijk, die zich behoort aan te sluiten bij de Centrale, hetwelk niet. alleen is des tijds, maar ook van het beginsel. Nooit echter moet de orga nisatie doel zijn, maar middel. Tegen de Revolutie het Evangelie Na deze voordracht volgde een aan gename bespreking; en werd met alge meene stemmen besloten aan te sluiten aan de centrale. Bij de rondvraag werd door dhr. Kole gevraagd, hoe het te rij men -is, dat in onzen gemeenteraad twee- erlei a.-r. politiek wordt gevoerd. Door alle leden werd de houding van onzen a.-r. .afgevaardigde in do vergaderingen van den gemeenteraad afgekeurd. Aan den afgevaardigde wordt, de vraag gesteld zich uit te spreken of hij de a.-r. po litiek welke door R ©n W. in den raad wordt gevoerd, wil steunen of niet. Om reden hierop door hem geen afdoend antwoord werd gegeven, werd met al gemeene stemmen uitgesproken de po litiek van onzen afgevaardigde in den raad niet langer meer te vertrouwen, e'n het eens te zijn met de politiek van B en W. De vergadering word op do gebruikelijke wijze geopend en gesloten. lerseke. Hedenmorgen is na een onge steldheid van slechts twee dagen over leden Pastoor Steurs, in den ouderdom van 44 jaar. Wemeldinge. Hedenmorgen had bij den man uf actuiier R. een binnenbrandje plaats, dat spoedig door de omwonenden werd ontdekt en gebluscht. Slechts 'een gordijn en ©en paar schorten werden door de vlammen aangetast. Hnedelranskerke. De Zangvereeniging „Exelcior" gaf j.l. Vrijdag hare eerste uitvoering in een der lokalen der Open bare lagere school alhier, die door veel ingezetenen werd bijgewoond. Een vijf tiental nummers werden ten gehoore ge bracht, die allen van goede studie getuig den. Het batig saldo, dat deze uitvoering opleverde ad f25.58 werd overgedragen aan de vereeniging „Het Groene Kruis". Do voorzitter dier vereeniging dr. C. Koek complimenteerde de vereeniging en haar directeur met het behaalde succes. Hii spreekt den wensch uit, dat het vrouwelijk aantal leden, wat sterk in de minderheid bjj deze ver., zou toenemen en hoopt© dat het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. een verzoek om een uitvoering in die kerk te geven, een volgend maal niet zal af wijzen, zooals ditmaal het geval geweest is. Een schoollokaal leent zich toch, vol gens spreker, voor een dergelijke uit-, voering niet bijster goed. Kapella. Uit de burgerij is alhier een comité gevormd om den stationschef J. G. Peijsier alhier een blijvend aandenken te schenken op den dag van zijn jubileum. 19 Febr en niet 20 Febr. zal hel 50 jaar geleden zijn, dat dhr. Peijster aan de Staatsspoor kwam. Het comité, dat uit ruim 20 leden uit Kapelle-Biezelinge bestaat, koos als voorz. H. Blok, tot secre taris H. P Ganseman en tot Penning meester P. Mol. Vrijdagavond vergaderden de aan deelhouders van de Coöp. Slagerij alhier in het lokaal „Obadja". Voorzitter H. 1'. Ganseman. De penningmeester dhr. H. Eversdijk, deed rekening en verantwoording. Vanaf Maart 1921 tot 31 Dec. 1921 werden 52 varkens geslacht; totaal gewicht 16839 halve K.G. Ontvangen 112511.18. Tot nazien van de rekening werden benoemd II. Toolens en J. van Overbecke. De aftredende bestuurs leden II. P. Ganseman en J. Bruinooge werden herkozen Als slager in de plaats van de Waard te Biezclinge, die van woon plaats veranderde, werd J. C. Weslstrate benoemd. Besloten werd den Penningmeester f50 gratificatie toe te kennen. Ongeveer 200 K.G. spek werd onderling verkocht tegen f0.40 per pond. Voorgesteld werd om irt het vervolg op een andere plaats te ver gaderen. Zal in de volgende vergadering beslecht worden. De voorz. sprak met lof over de goede gang van zaken; steeds gal men sterk ooncureerend voortgaan op den ingeslagen weg. Waarde. Op uitiioodiging van de vereem „Volksweerbaarheid" aihier «fjsrak 1.1. Dins dagavond de heer van Rees, DUi'gemeester van Poortvliet over de groote betoekenis der Oranjes in onze geschiedenis. De spreker eindigde mei een krachtigen aandrang om zich trouw te blijven scharen om den troon in deze dagen van sli'üd. De voorzittc-r, de heer M. de Looze, bracliL den spreker dank en riep hem eer. „tot weerziens" toe. Colijnsplaat Vrijdag vergaderd© de ge meenteraad voltallig. De voorzitter spreekt hij de opening dezer eerste vergadering in 1922 den wensch Uit, d.at ook dit jaar de gemeente voor rampen en tegen spoed in het landbouwbedrijf gespaard mag blijven en dat hangende do dat han gende de door de burgerij veroordeelde, samenvoeging der Noord-Bevelandsche ge meenten de raadsleden met den voorzitter onder Gods zegen weder mot volle toewij ding zullen kunnen samenwerken om de belangen der gemeente te behartigen. Ver volgens werd medegedeeld, dat door God. Staten de gemeentebagrooting voor 1922 en de rekening over 1920 zijn goedge keurd. Aan mej. J. M. van Westenbrugge werd op haar verzoek met ingang van I Maart a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres en tegen dien datum in haar plaats met 6 stemmen benoemd mej. S. E. Risseeuw te Middelburg; op mej. S. A. Krijger te Goes, no. 2 dei- voordracht, was 1 stem uitgebracht. Op het verzoek van het bestuur der bijzon dere school om voorschot op de gemeen telijke vergoeding, ingevolge art. 101 La- ger-onderwijswet, werd gunstig beschikt. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het bestuur der geitenver- eeniging werd op voorstel van B. en W. besloten deze vereeniging een subsidie te verleenen van f 15 per jaar. Op een ver.zoek van dezelfde strekking van het bestuur van den kring Noord-Beveland der Z. L. M., voor een in Juni of Juli te Colijnsplaat te houden landbouwten toonstelling, stellen B. en W. aan den raad voor, daartoe een subsidie te ver leenen van f50, waarop dhr. Dees voor stelde dit bedrag te verhoogen tot f 100, welk voorstel werd aangenomen; tegeil stemden de beide wethouders. Bij het voorstel van B. en W. tot aan sluiting aan het Prov. Electrisch net, verklaarden de heeren Haringman en Flip- se, dat bij hen in beginsel tegen aanslui ting geen bedenking bestaat, doch zij het voorlorjpig niet gevvcnscht achten zich te verbinden aan het in een der vorige ver gaderingen besproken ontwerp.oonlract. De heeren Van der Weel© en Dees waren van meening, dat evenfueele wijzigingen in dat contract voor alle aangesloten ge meenten zullen gelden en daarom bij hen tegen aansluiting geen bedenking bestaat. In stemming gebracht werd met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Haringman, Flipse en Verburg, tot aansluiting beslo ten. Ingekomen was een ver.zoek van den rijksveldwachter P. A. van Almkerk om voor hem tegen 1 Mei een woning be schikbaar te stellen, daar de huur zijner woning tegen dien datum is opgezegd. De meerderheid van B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken; de voor zitter als hoofd der politie was van mee ning, dat alle pogingen dienden in het werk gesteld om alhier een rijksveldwach ter te behouden, wat bij gebrek aan een woning wel eens zou kunnen verande ren. De Raad bleek hiermede in te stem men) waarna werd besloten het verzoek aan te houden tot nader bekend zal zijn of adressant geen woning kan haren of dat in hoofdzaak de bedongen huur een be zwaar is tot „huren eener andere woning over te gaan. Vastgesteld werd een instructie voor den ambtenaar bedoeld in art. 9 der Wo ningwet. Door den voorzitter werd een raming van kosten overgelegd voor de demping van de Kerkgracht en daarbij voorgelezen het besluit van kerkvoogden en notabelen, dat tegen demping der Kerkgracht door de gemeente geen bedenking bestaat, doch dit college niet genegenis den Kerkboom- gaard te verkoopen of daaruit grond be schikbaar te stellen. Daar de kosten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2