So 100 36e Jaargang Buitenlaei Beclanies. Maandag 6 Februari lO'l'l Reclames. NA OE GRIEP FEUILLETON. Ma Ward en zijne Vrouw. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE CÜ.INTRE GOES Bureaux: Lang? Vorststraai 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 CÉNTRALEN CONVENT. Vrijdag 27 Januari. (Vervolg.) Bij afd. Ill Hel Sociale Vraagstuk vraagt do heer Bijleveld (Centr. Den Haag) opname van wenschcn inzak? Publikrech- lelijke Organisatie en bij zonderen steun aan Crisis-werkloozen. Prof. Diepenhorst betreurt het, dat elke aanduiding wordt gemist aangaande Moe- dersclmpszorg. Do heer Kruithof zou gaarne in punt d zien opgenomeninstelling van Loon- S-aden en Afschaffing van de Huisindustrie, voorts wonschl. hij ten aanzien der Ziekte verzekering den eisch te zien gesteld, dat de premie zal vallen ten laste van het bedrijf en de uitkeeriog gesteld op 80 "pet. In de „bedrijfs-gewijze" regeling der Werkloosheidsverzekering ziet hij het ge vaar, dal: do werkloozenkassen uit el kaar worden gerukt; hij wil daarom „be- drijfsgewijze" schrappen. Eindelijk vraagt hij opneming van de „arbeidsbemiddeling" en „ziekenverzorgingsvvet". De beer Wouda Centr. Utrec'it) W-ems-dit de clausule over do Ziektewet-Talma aan te vullen met. de woorden „in dier voege dat het particulier initiatief worde be vorderd". De heer Schouten verdedigt breedvoerig de voorgestelde redactie dezer paragraaf De toevoeging „op enkele punten gewij zigd" is ion aanzien, dor ziekl-ewet- Taima voldoende. Het is genoegzaam be kend, dat de A.R. -Partij te dezer zake krachtige medewerking van het particulier initiatief wil maar het gevaar is zeer groot, dat sympathie wordt gevoeld voor het plan-Posthuma-Kuipers. Dat nu zou eenvoudig de dood wezen voor liet par ticulier initiatief'; het brengt de verzeke ring kortweg over in de hand van één ren Ir aal lichaam „Centraal Beheer". Ten aanzien der huisindustrie moet met bui tengewone voorzichtigheid worden gehan deld. De ervaring met de looriraden o.ui. in Engeland opgedaan, stemt niet optimis tisch. Afschaffing van de huisindustrie moet niet in de eerste plaats worden bereikt door wettelijke maatregelen. Deze redactie verbet zich niet tegen instelling van loonraden, als daardoor misstanden kunnen bestreden worden. Wat de ziekte verzekering betreft, de vraag of de premie op het bedrijf moet worden gelegd, is louter tbebreetisch. Ten slotte komt ze toch uit het bedrijf, maar het is in alge- meenen zin niet menschelijk, dat de werk nemer niets betaalt. Dit is psychologisch niet aanbevelenswaardig. De wet.Talma maakt het mogelijk de uitkeering te ver- hoogen, maar het is alweer niet aan te bevelen, in ons program tc zetten, dat ze iBO pet. moet zijn. Verhoging van de ziekte - premie vordert verhooging van de onge- vallenpremie Dit alles legt grooter las ten op het bedrijf en het verdient in de tegeifwoordige omstandigheden nauw gezette overweging, of dat, mogelijk is evenzoo of het gewen acht is op dit oogen- blik grooter uitgaven van den Staat te eiscben. Zoo staat het ook met de ziekte- verzorgingswet. Spr. acht deze w-ensche- Jijk, maar durft er uit. financieele over wegingen thans niet op aandringen. Niet opneming beteekent trouwens niet, dat de Kamerleden er niets voor zouden mogen doen. Ds. Kamper (Centr. Gkle'broek) vraagt uitdrukking tc geven aan den wensch, dat er meer soepelheid worde gebracht in de toepassing der 8-urenwet. De voorzitter stelt op den voorgrond, rial het C. C. in het algemeen niet geneigd Naar het Engelsch van MAR.GARETHA DELAND. 83) „Misschien wel, missch'en we1," stem de de predikant toe, zijne merkbare aan doening verbergende door met zijn wit zijden zakdoek te zwaaien. „Zie je," ging hij voort, zijn rotting tusschen zijne bee- nen vastzettende, terwijl hij zijn lorgnet afnam en het begon op te wrijven, ,„de dokter wil dat ik hem dat zeg, Helena." „Dat zou ik ook denken," zeide zij. „En dat zal ik ook wel moeten doen," hernam de predikant, „maar dat is de zwaarste taak, die mij ooit opgelegd kon worden. Ik - ik weet niet hoe ik het moet aanleggen." „Het moet zeer moeilijk zijn." l,'t Is zeker zeer natuurlijk dat de dokter zegt dat ik de aangewezen persoon ben om het hem te zeggen. Maar wij hebben de ernstige zijde des levens nooit aange roerd. Ik geloof dat dit .onder vrienden meestal het geval is. Wij zijn, reeds als jongens, samen uit yisschen gegaan en hebben vaak onder een pijpje over Trek- is "eken op (p nemen, die nieuwe eiuchcn aan de schalkist stellen. Het is niet dui delijk. hoe Moederschapszort zou moeten wo cd en geregeld, daarom lijkt het hem wen chelijker daarvan nog niet te spreken, overigens zegl het concept-program dat de volgende leisehari „op den voorgrond worden gesteld". Dit sluit dus de mo gelijkheid van andere niet uit. Indien nie mand bezwaar hcefl te spreken van meer soepelheid in de uitvoering der Arbeids wet, dan kan zulk een aanvulling wor den overwogen. De heer Smecnk merkt op, dat. er een 'voorontwerp lot wijziging der Arbeidswet is, dat het mogelijk zal maken door C. A. O. van den weidelijken arbeidsduur af te wijken. Het komt, hem voor, dat w© dit ontwerp moeten afwachten; het zal 'in belangrijke mate aan de bezwaren tege- bioet komen. De voorzitter meent, dat er toch geen bezwaar legen kan bestaan, dat de A. li. Pari ij zich uitspreekt in de richting eener wijziging, wellco de Regeering zelf voor tstel t. De heer Bossenbroek (Centr. Amster dam) vredst, dal de bezwaren minder te gen de toepassing dan wel tegen de wet izelf zijn bedoeld; hij wil in elk geval •aan de wet vast.houdeen. De heer Schouten vult zijn betoog van straks nog aan met de opmerking, dat tegen de bied rijf.-ge wij zo" regeling der werkloosheidsverzekering, daarom geen bezwaar behoeft te bestaan, omdat toch rekening moet worden gehouden met het historisch geworden©, i.e. het werkloozen- ,be sluit 19i7. De heer Mulder (Centr. Zierikzee) vraagt of onder werkloozcriverz'ekering ook zullen begrepen worden de niet.geor- ganiseerden. In Zeeland zijn er zoowelen, die consciëntiebezwaren' hebben. Prof. Diepenhorst dringt nogmaals aan iop een uitspraak inzake Moederschap s- zorg. Die is toch niet zoo moeilijk. Er be- istaat immers onder ons overeenstemming omtrent de volgende printen: le. we ver zetten ons tegen de gelijkstelling van de gehuwde en de ongehuwde moeder; 2e. we ontkennen, dat. enkel het feit der geboorte recht; geeft op uitkeering uit de Staats kas en 3c. de regeling moet geschieden met. handhaving van de ongereptheid van heet gezin. De Voorzitter antwoordt, dat hij het denkbeeld van Prof. Diepenhorst alsnog in de vergadering van het C. C. aan de- orde wil stellen. De heer Laernoes betuigt zijn teleur stelling, dat. het program niets zegt van de belangen van den middenstand. Ook zag hij gaarne aangedrongen op afschaf fing van het Kijksin koopbureau. De Voorzitter zegt, ook hieromtrent na dere overweging toe. Vervolgens doet de President mededee- l.ing van een wijziging, welk? het C.C- alsnog zelf wenscht aan te brengen in zijn voorstel, 11.I. Par. Ill, punt d aldus te lezen„.Teneinde de ernstige gevolgen, van deen a'bnor malen valutastand der ons omringende landen voor ons eigen be drijfsleven althans ©enigermate af te wen den, worde aan de .Regeering volmacht verleend, waar mogelijk en doelmatig, bij zondere maatregelen ter zake te treffen." iEn punt b van par. IV aldus: „Volledig re kening houdende met de eigenaardigheden van het bedrijf, worde de wettelijke ar beidsbescherming Ier wegneming van mis standen ook tot den landbouw uitgeebreid. Een wettelijke regeling ter zake kan alleen Worden aanvaard, wanneer zij bevorderlijk v« xomn» ijcmwwww i«jwv «u%»» kelijke zaken en politiek gesproken; maar nooit over zoo iets. Wij waren eenvoudig de beste vrienden. Ach, Denner aal ©ene groote leegte in mijn leven achterlaten." „Dan. «ijl ige toch geen goed vriend voor hem geweest", merkte Helena op. -Gedurende het overige van den langen rit bewaarden zij beiden het stilzwijgen. .Een oogenblik hielden zij voor Denners deur stil; het huis was donker, behalve een flauw licht in de boekerij en een in de keuken, waar Mary boven haar gewone boek zat te knikkebollen. Gifford kwam buiten om te zeggen dat er geen veran dering was, en deed het portier open, om Helena de hand te geven. „Hij wilde dat er vanavond gebeden werd," zeide hij tot den predikant, met gedempte stem sprekende, alsof hij daar in de opene lucht nog onder den invloed van de ziekenkamer was. Gifford glimlachte, maar de predikant 'was te zeer onder den indruk om en iets kluchtigs of stuitends in te vinden, ofschoon hij zelf overigens toch ook het ware ^geloof miste, hetwelk eenmaal aan de heiligen is overgeleverd. Hij huiverde toen ,zij voortreden; en dacht na. „Wat een naar geluid is dat dichtslaan van een portier!" zeide hij. „Het doet mij aan iets akeligs denken. Ja, ik moet morgen met hem spreken. Ik moet het hem morgen zeggen." zijl. gij vatbaarder, dan anders. Gebruikt dus de Abdijsiroop ook nog' ©enigen tijd na Uw herstel. 6* is aan zoodanige opwekking van het or- gani salie leven, dat uit het bedrijf opgeko men regelingen ten slotte de dooi- de Overheid vastgesteld© bepalingen kunnen vervangen. Do heer Hovy (Centr. Delft) verzoekt in den tweeden zin van punt a ook den tuinbouw en de veehouderij te vermelden. De Voorzitter zegt. toe, dat een alge meen© term .zal worden gekozen, welke al deze verwante bedrijven omvat. Prof. Diepenhorst brengt het C.C dank, dat het een afzonderlijke paragraaf heeft gewijd aan den landbouw. Hij stelt, even wel voor te vragen om een „betere rechts regeling" voor hel bijzonder landbouwon derwijs; voorts is met afschaffing van de „heerlijke jachtrechten" nog niet voldaan aan wat op dit punt gewe-nscht wordt en komt het hem wenschelijk voor te spre ken van Wijziging der Jachtwet. Eindelijk vindt hij punt b ook in zijn nieuwe re dactie niet veel meer dan een macht spreuk)©. Wat hier wordt gezegd, is een algemeen principe, dal ©ve'nzoo geldt voor de industrie. De Voorzitter verzoekt den heer Die penhorst een voorstel in verband met zijn eerste opmerking schriftelijk te willen in dienen, dan zal het C. C. die overwegen. Wat de tweede opmerking betreft, het •schijnt, dat deze op misverstand berust. We staan te dezen opzichte in den land bouw voor nog nieuwe dingen en hebben dus nog gelegenheid om de beginselen scherp uit. te spreken. In tusschen wil het C. C. ook hieromtrent nog nadere formu leering overwegen. De heer Hovy wil dan -nog voorstellen, het slotwoord van punt b „vervangen" te wijzigen in „voorkomen". Par. IV wordt 'behoudens nadere wijzi ging in don aangegeven zin aangenomen. De hoofdstukken V, Vit en Vilt pas- seeren zonder discussie den hamer. In par VI Onderwijs wil üs Kamper (Centr. Oldebroek) uitgesproken zien, dat de A. R. partij in 'beginsel gekant jblijft tegen den wettelijken Leerplicht en dien in geen geval verder wenscht te zien uitgebreid. De heer Van Nes (Centr. Bodegraven) wil uitdrukking geven aan het feit, dat we onveranderd vasthouden aan ons ide aal „De Vrije School voor lieel de Na tie"; hij ziel er geen bezwaar in, ander maal uitdrukking te geven aan de uit spraak van het P. v. A. van 1918. De voorzitter belooft overweging van *een en ander. Aldus Wordt ook par. VI aanvaard, even als de afdeeling Samenwerking". (Slet volgt.) Socialisatie. Er zijn oogenblikken geweest, dat de sociaal-democraten ernstig dachten over de -mogelijkheid van socialisatie. In de partij is een commissie- belast geweest daaromtrent rapport uit te- brengen. .Dit is geschied in een lij-vig stuk van 193 blad zijden in 9 hoofdstukken onderverdeeld. In (den laatsten tijd woftlt over de- socia- {■MWWnenwAtiN AMKcwtft Wt «1 «w.-*»* r«ra< De predikant dook in zijn hoek van het rijtuig, met een betrokken gelaat en ©en ongerust gefronst voorhoofd, en zij spra ken niet, voordat zij aan het hek van de pastorie kwamen. Terwijl het hek zwaar openzwaaide tegen de groep witte seringen er achter, en hunne geui'ige bloesems, schudde, sprong iemand naai' het rijtuig toe, en stond, bijna nog voordat het stil hield, op de trede, en tikte met ongedul dige blijdschap tegen het portierglas. [Het was Louise. Zij had een dunnen, witten doek over haar noofd geslagen en was buiten gekomen, om het zijpad op en neer te loopen en naar 'het geluid van rijtuigwielen te luisteren. Zij had niet in huis willen blijven, uit .vrees dat Dick Forsythe mocht komen. Sedert zijne aankomst had Louise hem nog nauwelijks gezien, hoewel dit niet kwam, doordat hij al zijn tijd aan zijne moeder wijdde. Hij was meestal bij1 het postkantoor te vinden en stond daar op Ashurst te schimpen als de vervelendste plaats op don igiajnschen aardbodem. Hij had niet naar Louise's zelfver'wijtingen ;willen luisteren, en zeide dat zij in 't minst niet te beschuldigen was. Hij was overi gens zonderling gedwongen in toon en manieren jegens haar. Louise, door het bewustzijn van hare belofte gedrukt, ige- voelde wel, dat het hare eigene schuld was, maar zij durfde hem toch niet op liqatio meer gezwegen dan gezegd of geschreven. Blijkbaar is begrepen, dat 'I geen zaak is om in tan oogwenk er mede klaar te zijn. Het Russische voor beeld kon nu juist niet worden nage volgd. Zouden Troelstra en van der Waarden misschien begonnen zijli na te denken over de menschen? De menschen, die socialisecren zullen, degenen, onder en voor wie tot socialisatie zon worden -over gegaan Tocli is bet aangeprezen als redmiddel tegen velerlei economische kwaal In Duitschland waai" de roode hoeren sedert 1918 de lakens helpen uitdeelen zijn enkele schreden slechts gezet op- den weg, die tot socialisatie leiden kan. Er aan toe is men daar nog niet! Noske, de bekende minister va.11 oor log voorheen, thans in Hannover opper- p'resident heeft dezer dagen in Hamburg gewezen op_.de groote ^bo-teokenis dor internationale betrekkingen. Ons Kamerlid Schouten hoeft, daarop maanden geleden 'reeds gewezen. Men schijnt, al is dit nog niet uitgesproken in Nederland, hier van meer -en meer doordrongen te worden. Ruim ieen jaar geleden vertelde ïro-el- st'ra, dat de socialisatie een langdurig proces is, waarmede pas kan worden begonnen, wanneer hot proletariaat de leiding van den staat heeft genomen op den 'grondslag van kollektionisme -en de mocratie. Noske beweerd-o dezer dagen, dat 't be- te'r 'is op te houden met pogingen om te socialisecren zoolang men er de aca demische jeugd niet voor had gewonnen. Beide uitspraken beduiden dus, dat het niet te best -eir voor staat, met het roode paardemiddel. Wie ©enigen kijk erop heeft hoe langzaam geestelijke wijzigingen zich voltrekken, die weet ook, dat, als zulke taal 'to beluisteren valt, de zaak voorloo- pig is uitgesteld. Christiaa'n de Wet. f Christiaan de Wet, de beroemde Boeren generaal uit den Zuid-Afrikaanschen oor log, van wien we allen zooveel geh-oord on -gelezen hebben, is overleden. 1 Mol De Wet is de laatste van het Afrikaanschc driemanschap, dat in 1902 ons land bezocht, gestorven. Generaal De la R-ey stierf in 1914 en Louis Botha twee jaar geleden Van de oude Boerengeneraals was Christiaan de Wet wel de meest populaire. Wat gjng er liier, waar de strijd in de Bóeren-republieken met zoo'11 groote span ning gevolgd werd, niet een gejuich op, als er weer een heidens tukje van De Wet bekend werd, als hij de Engielschen weer eens bij den neus had gehad. Toen in 1902 na den bitteren strijd de „Vereeni-gin-g" tusschen Boer en Brit tot stand kwam, onderwierp De Wet zich aan het onvermijdelijke, maar hij bleef de nationale held. Dat bleek in 1914, toen hij het Enigielsche optreden teig-en Duitsch Zuid-West-AlTika niet kon goedkeuren en aan 't. ho-ofd van talrijke medestanders we derom tegen den Engelschman te velde trok. Doch hij moest voor de overmacht wijken en werd in „den tronk" gezet. Zes jaar zou hij daar hebben moe-ten zitten, ware het niet, dat een reusachtige sympathiebeweging zóóveel indruk maak te, dat de grijze generaal 11a elf maan den werd vrijgelaten. Hij trok zich toen zijn gemak brengen, en zoodra zij zijne voetstappen maar hoorde, vluchtte zij naar haar schuilhoek op den zolder. Zij zag niet in dat hare belofte aan mevrouw For sythe beteekende dat zij zoowel gelegen heid als hare toestemming moest geven. Maar Dick drong haar zijn gezelschap niet op, en als hij op de pastorie kwam, was hij zeer afgetrokken. Zij had niet bang behoeven te zijn dat hij dien avond zou komen. Hij zat bij zijne moeder thuis in de boekerij en schreef eenige velletjes postpapier vol. Maar het was wel wat vreemd dat een jonkman, die op Miss Louise Howe ver liefd was, in vurige bewoordingen schreef aan iemand, die „Lizzie" heette. In de blijdschap- der ontmoeting: was Louise hem echter bijna vergeten. Met hare armen om Heiena's hals geslagen, en Heiena's lippen op hare wang gedrukt, bleef er niets voor haar te wenschen over dan het herstel van de twee zieken. HOOFDSTUK- XXII. Nadat Helena vertrokken was, ging John Ward naar de pastorie terug, uitge put door den zedelijken strijd, die bijna eene maand lang zijn geest in spanning had gehouden. iHet huis scheen donker en ledig. Zijn gelaat klaarde ^een weinig op, toen hij VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A'bo n ne mem tsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 8.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Indien gezond, blijf gezond. Maak geen gewoonte van het gebruikc* van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk geneesmiddelen noodig. Maar zoodra gij weder gezond ztijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorg zame gewoonten, lichaamsoefeningen, een voudig voedsel, goede ontlasting, en gxx- regeld-e, verkwikkende slaap dienen u ge zond te- houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren: Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij '«-mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen 0» zijn uw handen en enkels gezwollen'.' Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te Veel of to weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral Jbij vochtig weer? Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust en wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan ,te hebben? Hebt .gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig, om een speciaal niergeneesmiddel te no men, en gij kunt niet betjer doen dan on middellijk te beginnen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Te Goes verkrijgbaar bij De Paa'uvr i. Co en te Middelburg bij Fa. C. Schuit» Co. a fl.75 per doos. 36- op zijn boerderij terug. I11 Mei 1920 werd hij -door de griep aangetast, doch hij her stelde. 'Thans evenwel ging de sterke man heen. De steuin aan Rusland. 1 De le,zingen over den Russischcn hon gersnood, door prof. Nansen en dien lieer Privat tc Genève gehouden op 25 en 27 Januari, hebben, een zeer groot succes, gehad. De collecten, di-e ruim 800Q Irs. opbrach ten, .zullen het hoog© commissariaat in staat stellen meer dan 40 wagons tarwe in Polen aan te 'koopen en naar Rusland te -zenden. Een ton tarwe is voldoende 0111 10 lot 12 personen gedurende 5 maanden- to voeden; de bevolking van Genève, die deze lezingen heeft bijgewoond, heeft dus 4 a 500 menschen uit de h-onger-distri- b'utie -gered. De vertegenwoordiger v.an prof. Nansen te Moscou heeft aan het hoog© commis sariaat te Genève de volgende berichten gezonden, welke telegrafisch werden ver schaft door den vertegenwoordiger der Russische autoriteiten, die toezicht hou den op de Amerikaansche hulporganisatie in de Republiek der Basjkieren (Oren- buig). 1 „De honger heeft zulke afmetingen aan genomen, dal de menschen elkaar ver moorden en dat de ouders hun kinderen, verslinden. Ik kan u absoluut authen tieke gevallen opnoemen. In het dorp - Toeliakowa, onder de gemeente Ardola- novsky uit het kanton Yarmatcnsky, heeft een man, Toohvatoella Ilallin genaamd, het lijk van zijn 28-jari.gen broeder Hali- boella, opgegeten. Een vrouxv uit hetzelfde dorp at twee barer kinderen, e-en jongen en een meisje, op. Een man, eveneens Uit dat dorp, heeft zijn dochter opgegeten. De honger heeft thans zijn hoogtepunt aan zijn schrijftafel ging zitten en de roos zag, die zlij in de vaas had gezet. Hij leun de met het hoofd op de hand en trok de bloem naar zich toe, die hij voorzichtig met zijne vingers aanraakte, alsof hij He iena's wang streelde. Toen schoof hij de vaas tegenover haar portret, dat altijd op dezelfde tafel stond, totdat Zij eene nieuwe in de plaats had gezet. jEn zoo keerden zijn gedachten terug tot de oude droefheid en bezorgdheid. Hij' overwoog al de drangredenen, die hij had aangevoerd, en zag nieuwe punten en redenen, die hij verzuimd had aan te- voeren; hij haalde zelfs pen en papier naar zich toe en begon eenige aantee>- ikieningen te maken. Die zou hij haar", zenden; en van hem verwijderd, zou wat hij haar zeide zeker een dubbele kracht hebben. Hij kon er echter zijn geest niet bij: houden. De stilte in huis had iets benau wends voor hem; hij stond op, en ging naar hare slaapkamer, waar hij midden op den vloer stond e-n naar zijn eigen eenzaamheid rondzag. Weder greep dat onverklaarbaar gevoel van hare afwezig heid hem aan, en hij was blijde uit te gaan en dringende bezigheid te hebben om het te vergeten. (Wordt vrr ok-ri)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1