Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Knnst. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Uit (le Pers. Nagekomen Advertentie. dal het Burgerlijk Armbestuur lid werd van de vereen. ,,Het Groene Kruis". Hier na gaat de vergadering in geheime zit ting tot het behandelen van don H. 0. Jied'. H-erv. Kerk. Bedankt voor Nunspeet (toe®.), door J. M. La.mm.ers te Wijk bij Duurstede; voor Benschop, door J. Bus te Oud dorp; voor Rouveen, door J. A. v. Boven te Ede; voor Nuencn, door L. P. Kooijimans te Baardwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Leeuwarden, J. Mulder te Schiedam; te Schoonoord, W. v. cl. "/egt, cand. te Zwolle. Kapelle. Gisteren werd door het kies college alhier tot diaken gekozen (vac.- Van Willeigien) dhr. W. Glas. Christus de Levenskracht. Onlangs kwam de leider van een elec tro -technisch bureau, een Jood, tot een Joden zendeling met het verzoek om on derwezen te worden in de leer van het Christendom. Op de vraag wat hem tot dit verzoek had gebracht, antwoordde hij „Sinds twintig jaren heb ik de Christenen gadegeslagen, en ik bevond ze geen haar beter dan de Joden. Gisteren gaf ik mijn telefoniste opdracht tot een klein „nood leugentje". Tot mijn verbazing weigerde ze hieraan te voldoen, omdat dat tegen haar geweten wfas. Ze veranderde niet van besluit, ook niet toen ik haar in mijn toorn met ontslag dreigde. Ze kon als Christin, zooals ze zeide, niet tegen haar geweten handelen. Toen ik des avonds, over het voor gevallene nadacht, moest ik mezelf be kennen, dat ik toch door de karakter vastheid van het meisje getroffen was. Ik greep hoed en stok, en stond weinige minuten later voor de deur van haar woning, die ze zelf voor me opende. „Juffrouw, ik moet u iets vragen," zoo begon ik. „Vanwaar hebt de kracht, «ra niet tegen uw geweten, te handelen? !s Jezus Christus werkelijk een kracht in het leven?" Met slralenden 'blik ant woordde ze„O, neen, Hij is niet een kracht in mijn leven, maar de kracht". Van het eene woord kwam het andere, ein delijk vroeg ik om uw adres en zoo sta ik hier om onderwezen te worden in dezen godsdienst, die een kracht in het leven van een mensch kan zijn." (Uit „Zions Freund'''.) Tol onderwijzeres aan de Chir. School te Berkel is benoeim-d Mej. A. Wiggelinkhuize, ihans le Pernis, vroie!- ger te Aagtekeirfce. Op de voordracht (zestal) voor hoofd der Cihr. School te Franeker 'kohit o.a. voor dhr S. de Groote- te Zierikz.ee. Aan de Landbouw Hoogesclhool te Wageningen is geslaagd voor hielt eland.-examen, richting 'Ned. Land- Geslaagd aan de universiteit te Utrecht vcor het candidaats-iexaniien Wis- en Natuurkunde F (scheikunde) de heer D. F. Koolhaas, rneit tof. De benoeming van Dr Cramer. In de Memorie' v.a,n Ant woord der Onderwijs-begrooling le zen wij Met eenige- bevreemding nam de minister kennis van de opmerking naai' aanleiding van de benoeming van Dr Cralmer tot hoogleeraar in de theologie aan het Rijksuniversiteit te Utrecht. Voor zoover hem bekend, is zoowel de bewering, dat de benoemde een andere dan de orthodoxe rich ting is toegedaan, als die, dat vete studenten zich door die benoeming hebben genoodzaakt gezien, de stu die te Utrecht op te geven om naai de Vrije Universiteit over te gaan, onjuist. De minister achllto een voor dracht ter benoeming van Dr Cramer zoowel op grond van zijn kennis als van den invloed, die van ham op jonge menschen uitgaat, gewensehit. Op de Bergen. Onder dit opschrift schrijft de hoofd redacteur van „T'imotheus", de heen" J. N. Voorhoeve, in genoemd blad een en ander over „Kunst", waaraan wij 't volgende ontleenen: Ik houd veel van muziek. Door de me lodie, door de wijze, waarop deze gezongen wordt, door het ziacht-fiefelijke, of wild- stormachtige van de compositie wordt men 'soms meegesleept, in andere sferen ver plaatst, omhoog getrokken. En als het gaat om de muziek zonder woorden ze is internationaal. Een componist kan spre ken tot de heele wereld. Welk een gehoor zaal opent Zich voor hem! Maar in zeker opzicht houd ik toch nog meer van de schilderkunst. Deze is ook internationaal. Doch ze heeft dit voor, dat ze niet alleen tot het gevoel spreken kan, tot het hart, zooals over 't geheel igenomen met de muziek het geval is, maar dat ze ook het geweten raken kan. Ik wil hier even bij stilstaan. Want er zijn geloovigen in Christus, die met een Zekere minachting op de kunst nederaien. Letterkunde, beeldhouwkunst, schilder kunst om maar enkele te noemen ze staan bij hen niet in de gratie en worden als wereldsch beschouwd. Nu, aardsch zijn ze. Dat wil zeggen: gebrekkig. Evenals het huwelijk, dat ook aardsch is, maar daarom niet verkeerd. Integendeel, het huwelijk is beeld van een eeuwige, he- melsche verbintenis. De kunst in woorden en behouwing en schildering en muziek en zang ze is zwak voorspel van het geen eeuwig volmaakt daarboven wordt gevonden. Is het niet ook zoo met de natuur? De natuur is uit Gods hand ge komen. Maar hoe is ze bezoedeld door den mensch! Nochtans spreekt ook de door de zonde vervloekte schepping van Gods heer lijkheid, en heeft in haar schoot heerlijke beloften der toekomst. Zoo zijn ook de talenten, waarmede de mensch allerlei schoons kan te voorschijn brengen, van God. Maar de mensch, die een zondaar is, voldoet niet aan zijn verantwoordelijk heid, doch legt er veel menschelijks in, soms, helaas! veel, dat aan demonen en Satan doet denken. Maar daarom veiV werpe men de kunst nog niet. Ze heeft een belofte voor de toekomst. .Ze leert ons vele dingen zien, die we anders nooit zouden opmerken. Ze spreekt soms op onvergelijkelijk treffende wijize tot ge- gemoed en geest. Een eerwaardig dienstknecht des Hee- ren in Zwitserland, die reeds meer dan een halve eeuw zijn God en Heiland diende met veel liefde en groote getrouwheid, en die door woord en geschrift tot nu toe de waarheid Gods predikt, zeide, toen ik hem van Villars uit bezocht, ongeveer1 het volgende tot mij: „Niet alle talenten zijn hetzelfde. God spreekt op velerlei wijzen tot de menschen. Zoo was uw Rem brandt een bijzonder werktuig in Zijn hand. Ik dank er God voor. Deze man heeft met het licht, dat hij schilderde, wonderen verricht. Niemand kan kleuren verkrijgen als hij- Niemand kan licht aan brengen gelijk hij dat deed." De oude heer hield een oog©nblik op, en zeide toen: „Wij, in Zwitserland, hebben ook schilders. Maar ze kunnen niet in Riembrandts schaduw staan. Toch heeft God ook dezen willen gebruiken. Vooral twee, die ik beide meermalen sprak; ge loovigen in Christus. Den een, iBurnand, kent ge in Holland ook wel. Hij schilderde afbeeldingen van Christus. Ik heb hem gezegd: „Maar hoe kunt ge ooit den Zoon van God afbeelden, zooals Hij was? Ge blijft immers altijd ver beneden de wer kelijkheid en doet Hem misschien oneer aan. Neem de gelijkenissen!" En hij heeft het gedaan. En werkelijk, daar heeft hij in menig opzicht wonderschoone voort brengselen van geleverd. Hij is nu ont slapen. De andere, nog levende, is Paul Riobert; en ala e kunt, moet ge in Lausanne zijn werk gaan zien. Tegenwoordig schildert hij' rupsen en vlinders, zóó zeldzaam schoon, dat ze, in een microscoop vergroot, steeds schoo ner worden. Tot in de- bijzonderheden zijn de vleugels, de blaadjes, waarop1 de rup sen zitten, nageteekend. Maar in het Pa lais de Justice, heeft hijl groote- wand schilderingen aangebracht, voorstellende eenerzijd s do gerechtigheid, die de vol ken verheft, anderzijds de gerechtigheid, die den vrede brengt opi aarde. Door de vlinderteekeningen doet deze schilder de grootheid van den Schepper zien. En door deze wandschilderingen heeft hij willen aantoonen, dat het Evangelie ten slotte overwinnen zal. Wat het laatste betreft, heb ik hem gezegd, dat hij! zij'n Bijbel niet goed had gelezen, want dat het Evangelie de wereld niet zal over winnen. Integendeelde Zoon des menschen, als Hij komt, ,z-al Hij ook geloof vinden op aarde Maar ik heb er bijgevoegdtoch gaat 'uw gedachte in vervulling, en wel door Christus Zelf, die Zijn Rijk zal op richten en in gerechtigheid ,zal heerschen op aarde." Wij spraken hierover een oogenblik. Wij waren overtuigd, dat ook op deze wij.ze tot het g-ewe-ten der menschen ge sproken werd. En toen ik later te Lau sanne het werk van Robert zag, was ik er te meer van overtuigd. Vooral wat dat groote werk betreft in het Balais de Justice. Ongelukken. Te Breda is na een smartelijk lijden overleden een vrouw, die op 31 Juli nabij Terheijden door een anto werd aangereden. Te IJ muiden kwam 'een atoambenger binnen, waarvan één der opvarenden, woonachtig te Vlaar- dingen, op de Noordzee overboord was geslagen en verdronken. Tusschen Arn hem en De Steeg is Zaterdagavond de 44-jarige remmer K. uit de remkast van een rijdenden goederentrein gevallen. Hij werd later in bewusteloozen toestand \en met afgereden linkerbeen langs da rails gevonden. Zijn toestand is hoogst ernstig. Een sleepersknecht kreeg Zaterdag te Diepenveen een trap van zijn paard en overleed Zondag aan de gevolgen. - Te Voorbeek (L.) werd de vorige week ©en houten keet een prooi der vlammen. Do bewoner, een zwerver P. J. genaamd, w-erd met brandwonden naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij Zater dag aan de gevolgen is overleden. Za terdagavond werd te Alkmaar de bijna 60-jarige seinhuiswachter Zwanenbmg vermoedelijk doordat hij over een wissel struikelde, door den sneltrein gegrepen en gedood. -Een treffend geval. We hoor den toevallig van een geval, dat den nood in Oostenrijk treffend teekent. In ©en pro vinciestad ging in een onderwijzersgezin het jongste kind, een maand of zeven oud, hard achteruit. De koemelk, die het noodig had, was te duur en gaandeweg was het kind zoo zwak geworden, dat de dokter nog slechts één middel zag om het te tredden. De oudste zoon, een jongen van negentien jaar, stekte er zich voor beschikbaar. Dagelijks werd hem wat bloed afgetapt en dit werd den zuigeling inge spoten. Het heeft gteholpen. Het kind is behouden, eere zij den dapperen broeder. Maar wat een toestand! („Vad.) Groote Brand. Zondagochtend is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de veekoekenfabriek en de graanmalerij van den heer Groot, te Zaandam. Het vuur richtte groote schade aan, terwijl het blusschingswerk nog werd be moeilijkt door den z-waren ijsgang. Nage noeg de geheele fabriek ©n het grootste gedeelte der machineriën werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Strenge zeden. Hoewel wij, Eu ropeanen, Amerika beschouwen als het 'land der vrijheid bij uitnemendheid, komen wij soms tot de ervaring, dat in bepaalde .staten van dat vrije land de burgers en burgeressen zich onderwerpen aan wetten en bepalingen, die als zij bijvoorbeeld ten onzent werden ingevoerd, stormachtige protesten zouden uitlokken. Daar is, om een voorbeeld te noemen, het in verschei den staten geldende verbod, dat vrouwen geen lippenzalf en rouge, ja zelfs geen eenvoudig poedei'don.-je mogen gebreken. In andere steden weer mogen geen oor bellen worden gedragen. iDe alleszins logische strijd tegen „uit stekende" hoedepennen wordt ook ten on zent gevoerd en als de korte 'rokkenmode nog eenigen tijd aanhoudt, krijgen wij hier misschien ook nog, evenals in Amerika) wettelijke bepalingen omtrent het aantal 'centimeters, dat het kousebeen ond©r de fokken mag uitsteken. Maar wij hadden het over Amerika en in dit verband dient nog even geme moreerd, dat in Massachusetts kaartspelen, tselfs onder vrienden en in de woning van een particulier, verboden is. In Kansas mag in het openbaar niet gerookt worden. Dat geldt ook voor rei zigers, die in een rookcoupé hebben plaats igenomen, en terwijl de trein stilstaat, op het perron van het een of andere stations gebouw, even een luchtje gaan scheppen. En toch, ondanks al die bepalingen, staan de Vereen. Staten, wat het crimi naliteitscijfer betreft, bovenaan. iNieuwste verwensching. Een marskramer met een handkar, hoog opgeladen met potten en pannen, maakt een kruistocht door Duinoord. In elke straat doet hij de bewoners opschrikken door een krijschend geluid, waaruit de ai'gelooze toehoorder z'eifs met den besten 'wil ter wereld niet kan opmaken, wat hij te koop aanbiedt. Maar een huismoeder, die dooi' ervaring weet, wie er aan komt, gaat naar de deur. Ze heeft een melkkannetje noodig en hoopt op -een koopje. D-e man heeft juist wat ze bedoelt op zijtukar en brengt het haar. Wat moet dat kosten? Tegeef, mevrouw, 95 ets. -Man, wat duur! -Nu, bied dan zelf eens. 1Ik geef zeker niet meer dan 50 oe-nts. Vijftig cents!! En het rood van toorn stijgt naar zijn kaken en met een ruk ontneemt hij mei- vrouw het kannetje, hangt het weder aan een kram op zijn wagen en begint daarop toiijn hart lucht te geven 'in een taaltje, waarvan onze drukinkt van klem" zou ver anderen, indien we 't aan de pers wilden toevertrouwen. Buiten adem van zijn hoogst onbehoorlijke ontboezeming besluit hij: iGa naar de bioscoop en breek je neki En na dien wensch zet hij' zijn kar weer in beweging om met zijn onverstaanbaar gekrijsch zijn waar aan te prijzen. De gladde stratea. T'e Rotter dam zijn de laatste dagen in de straten ongeveer 170.000 K.G. zout en ongeveer 700 ton zand uitgestrooid. Ergerlijk. Vrijdag' bevond zich op de Veemarkt te Leiden een veekoop man, die van een veewagen een koe wilde afladen. Zonder een loopplank te leggen, wilde hij het beest dwingen achteruit van den wagen te springen. Daartoe sloeg hij het beest met een stok onophoudelijk en met kracht op den kop, zoodat de omstanders er schande over riepen jen politiehulp inriepen. Tegen den koopman werd proces-verbaal opgemaakt. Zijn knup pel werd in beslag genomen. De praktijken van Vroom. Ontelbare malen is reeds gewaarschuwd tegen de praktijken van zekeren Vroom, zich noemend directeur van een vereen. „Volksbelang". Blijkens de „N. Pr. Gron. Crt." is hij nu weer op het volgende lu mineus idee gekomen. Hij heeft kaarten laten drukken met het opschrift: „Par ticuliere Werkverschaffing". Met deze kaarten als reclamemiddei trachten zijn agenten stukjes zeep te verkoopen voor de somma van 25 cent. Hiervan mag de agent 5 cent als provisie behouden, de rest moet hij afdragen aan den vertegen woordiger van Vroom. Deze Zal van die 20 cent ook wel een deel moeten hebben al was het alleen maar voor de moeite, terwijl het restant dan terecht komt bij Vroom, die daarvan, na aftrek van ge maakte kosten, als inkoopprijs zeep, druk kosten enz., toch ook wel eenige winst voor zich Zelf zal afhouden. Ieder kan nu gemakkelijk narekenen wat er van dat kwartje, door het publiek betaald voor „particuliere werkverschaffing" overblijft om voor 't beoogde doel te worden ge bruikt. Er staat n.l. op die reclamekaart te lezen: De netto-winst dezler verkoop komt geheel ten bate van werkloozen. De politie waarschuwt het publiek ern stig dezen zwendel niet in de hand te werken door deze -„Steunzeep" zooals z© met- een mooien naam heet, te koopen. Gestempeld, of ongestempeld, deze kaarten van den heer Vroom geven niet den min sten waarborg dat men zijn geld goed besteedt. Een gestolen goudvoorraad teruggevonden. Eenige weken gele den werd er melding gemaakt van een ge- zinnige verdwijning van een groot bedrag aan goud uit. de kluis van de Pacific - stoomboot „Sonoma". De diefstal, die door een paar stoutmoe dige kerels schijnt te zijn uitgevoerd, ging pldus in zijn werk: Het gestólen goud bevond zich in vijf kisten en had eon totale waarde van 25.000 pond sterling. Het was door de „Commonwealth Bank of Australia" naar haar agenten in San Francisco verzon den en stond onder het gezamenlijk toe dicht van den kapitein, eersten officier en den purser. Toen men in de haven van be stemming aankwam, bleken 5 van de> vijf. tien kisten de heele zending bestond namelijk uit vijftien kisten verdwenen. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat de sloten van de kluis door andere waren vervangen, waarop echter de oorspronke lijke sleutels pasten. Het goud was en kele minuten voor het vertrek van het schip aan boord gebracht, zoodat men niet 'begreep, hoe onderweg diefstal kon hebben plaats gehad. Later werd echter bij toeval een som van meer dan 5000 pond sterling gevon den door een der machinisten. Dit ver sterkte het vermoeden, dat. de rest van het goud nog aan boord was en bij een verdei' jbnderzoek werd nog een som van 15.000 pond gevonden in drie oliekannen, die onder de oppervlakte van het water aan het roer bevestigd waren. Met stukjes en beetjes werd al het vermiste goud bp 2200 pond na, teruggevonden. 400.000 f'rs. in het Boisde B ou 1 o g n e. Een tuinman, die Vrijdag werkte aan de grens van het Bois de Boulogne, ontdekte begraven onder een heester, een verbo'rlgen schat. Van den eersten schrik bekomen, verzameld© hji alle edelsteenen en bracht ze naar het naastbijzijnde politiebureau. Hier bleek de vondst te bestaan uit 120 prachtige paar- len en acht safieren. D'e politie ontdekte al 'spoedig aan wie deze ste-e-nen toebe hoorden, nl. aan mevrouw Thompson, wo nende in de Avenue de Boulogne, wie ze op 21 Juli 1914 ontstolen waren. De dief had z;e blijkbaar begraven, om ze lateir) weg te halen, hetgeen echter niet ge schied is. Deskundigen schatten de ju- weelen op 400.000 firs. Voor den wakkeren tuinman schoot natuurlijk een flinke be looning over. De streek tixsscjhfaln Baltimore. en Washing Ion is geteisterd door eletn zoo zwaren sneeuwstorm, als .in vijftig jaren niet is voorgekomlein. Op1 som mige plaatsen bereikte de sneeuw laag een dikte van 1.25 M. Sedert '91 was niet zooveel snele'uw gevallen. Het treinverkeer is gestoord, de tnaimf- dienst li>n vele steden eveneens. Tal van berichten omtrent in nood ver- keerende schepen werden ontvangen. Op heet er daad betrapt. Zatei*- avond werden op het goederenstation te Maastricht, door spoorwegpersoneel twee mannen betrapt, terwijl zij bezig waren een goederenwagon open te breken. Zij werden aan de politie overgeleverd jen bleken te zijn M. W. en P. Ri., oude be kenden van de justitie. Waar den laatsten tijd nog al eens goederen nit de wagons ontvreemd werden, 'zonder dat de daders bekend werden, heeft de politie wellicht een goede vangst gedaan. -Een kei. Dezer dagen werd nabij Itoiten een groote kei uitgegraven. Deze kolossus heeft de volgende afmetingen Lengte 3.20 M., breedte 2 M„ hoogte pl.rni. 1.75 M. en omvang 5.40 M. De kei heeft een ovalen vorm en is een erratisch graniefblok van Noorse hen oor sprong. Er zullen pogingen aangewend worden dezen reus naar bet dorp te vervoeren. Een rieini'g in g s kuur. De ont- smeltingsdiienst te Maastricht heeft een 70-jarige vrouw, die in een verregaandie staat van vervuiling verkeerde uit haar tvonin.g in de Raamstraat gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht teneinde een grondige reinigingskuur te ondergaanDe kamer waarin de vrouw huisde had meer weg van een vuilnisbelt dan van een' woning. I 1 DEN HAAG. V.D. Ter kennis van de burgemeesters is gebracht, dat door de Nederlandsche en Luxemburgsche regee ring een regeling is getroffen, volgens welke met ingang van 1 Februari de wederzijdsche onderdanen naar beide lan den zullen kunnen reizen zonder ver plicht visum. Het 'bezit van een pas is vodoende. BERLIJN. V.D. Gisteren is tusschen de regieering ien de partijleiders de mogelijk heid besproken om binnen 24 uur een wetsontwerp in te dienen en aan t'e ne men betreffende eien stakingsverbod voor ambtenaren. HAMBURG. V.D. -'t Hollandsche stoom schip Hafno is in aanvaring geweest met een Deien&ch stoomschip. Beide schepen bekwamen averij. KOPENHAGEN. V.D. Van den bij Bergen ge stranden schoener Laur a zijn in 't geheel 6 personen gered. BERLIJN. V.D. Uit verschillende doe len van Duitschland komen berichten, dat de dooi is ingetreden en het weer zachter wordt. LONDEN. Uit Washington wordt ge seind, dat de Ja,pansche delegatie uit To kio een antwoord heeft ontvangen dat in algemeen© lijnen het plan goedkeurt van Hu'ghes-Balfour volgens 'twelk de Pacific, eilanden zullen behooren aan de Vereenig. de Staten, Engeland en Japan, en op enkele uitzonderingen na niet zullen ver deeld worden. Dit beteekent practisch de oplossing der maritieme quaestie. GOES. Hedenmiddag werd in da sociëteit V. O. V. de -eerste alg. ver gadering geaouden van de gewestelijke vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf". Voorzitter was dhr P. Lindenbergh te Welmlel- dinge. De v.oorz., dhr Gonst, SfavtenS, was wegens ziekte afwezig. Niet ver tegenwoordigd was de vereeniging te 's-Heerenhoek. Mede was de burge meester van Goejs aanwezig. De pers werd dank gebracht v-oor haar aan wezigheid, terwijl ook de voo-rz. zijn blijdschap over de groote o-pkomM: uit sprak. De voo-rz. deelt daarna mlede, dat de vereeniging nu definitief gevestigd en bij Kon. Besluit van 6 Deo. j.l. erkend is. Nu m-oet zij' nog bij de wet worden erkend. De 'voorz. benoemt tót leden der commissie van stelmio'p'- neming de heeren Eversdijk te Ka pelle, Si-ervo-gel te Kloeting-e en Boo- gerd ie Niss-e-. Daarna koimit in bet handeling bet concept huishoudelijk reglement. Alleen Kloetinge had -een wijziging voorgesteld en wildiei aan het Bestuur niét d-e bevoegdheid gaven op- een alg. verg. punten te doen be handelen, di-e niet op de agenda staan. De voorz. bestreed echler dezle ge dachte, omdat het in een enkel geval wel eens noodig kan zijn, een ter elfder ure- aan de' -orde gesteld punt op' een alg. verg. fe- behandelen. Dhr J. Q. C. Lenshoek, afgevaar digde van Kloietinge-, verdedigde het voorstel zijner vereleniging. Het voor stel van hét bestuur wo-rdt lii-elrna Welt groote meerderheid aangenomen en het huishoudelijk reigleimient in zijn geheel ongewijzigd vastgesteld. Daarna komt in behandeling de vraag, welk bedrag de vereenig-ingon per lid en per jaar aan dei centrale kas zulten moeten afdragen. Het Be stuur stelt voor een bedrag van f0.50 voor 1921 en hetzelfde bedrag voor 1922. Dhr De Leeuw te Oudelande vraagt, wie de onkosten deir afge vaardigden moet dragen. Dei v-o-orz. mieent, dat dit voor de plaatselijke vereenigingen komt. De kosten voor de Bestuursleden der Centrale kolmien voor rekening der centrale ka,s. Het Bestuursvoorstel inzake- dei clontribu- tie-afdracht werd daarna mlel alglöm. st. aangenomen. Volgt Bestuursverkiezing. Volgens de statuten moeten er minstens 16 bestuursleden zijn. Er zijn echter slechts 15 afde-elingen, daar Baarland is afgevallen. Daarom stelt de' voo-rz'. voor, om, behalve uit iedere 15 af- deelingi&n één bestuurslid, nog! te kie zen de heeren Const. Steve-ns en M. de Lo-oze. Dhr J. Verhaaigen 'zloia gaar ne zien, dat het Bestuur voor min stens de helft uit landarbeiders (be langhebbenden) werd samengesteld. (Slot volgt.) Voor de vele hartelijke blijken van deelneming ons betoond bij het overlijden van ons geliefd Zoontje TEÜNIS, betuigen wij f hiermede onzen riendelijken dank. W. VAN DALEN. T. VAN DALENPluijmert Goes, 31 Jan, 1922. De President dier Tweedie Kamer. De heer Mr Dionysiius Kooien, president der Tweede Kamer, wordt door den 'beer D. Hans, redacteur verslaggever van de N. Rolt. Crt, den man dus, die van de perstribune ge regeld de Kamen lielden, en oiok den Voorzitter der Kamer kan observeëren, volgenderwijs geleiefcend: „Vrijdag 23 December 1921. Vier uur. De laatste dag, hel laatste ooigen- blik vóór het Kerstreces. Aanwezig: ruim 80 leden. Zegge en schrijveruim 80. Dat was een unicum Een historisch moment. Want: zoo vaak als ik dit parlementaire jaar-eind heb meege maakt, zoo vaak heb ik gezien dat het als een nachtkaars uitging. Dat eind was sieeds zóó ingericht, dait er niet. gestemd behoefde te worden. Dies vertrokken in den loop van den dag bijna alle leden. Iioe latier het wérd, hoe triester en vreedzamer het in de zaal was. En tenslotte bleven er no-g enkelen over, enketen, als de laatsten der Mohikanen. En nu? Het leek een bijenkorf, zon der Koningin. Tot in dé allerlaatste seconde verdrongen de hoogmiogend- heden zich in de zaal. De reden? Een s.rcek, eien aardige streek van den v-oorzii.ter. De heer Kooien wilde voor verrassingen gevrijwaard zijn. Hij weet, dat er -tegenwoordig eenige l-eden romdkuieren in het Par temen t, die er volstrekt geen bezwaar in zien o-p' de meest -ongeschikte- momenten stemiming te vragen. Wait deed

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3