Binnenland. Uit ie Provincie. Kerknieuws. onder de meeste Zuid-Amerikaanschb sta ten en vele kleine Europeesche staten. Vele tekorten gaan terug tot het midden van 1920 en twee landen Argentinië en Salvador hebben nog nooit betaald. Korte berichten. Zondag heeft over geheel Engeland een lievige sneeuwstorm gewoed. In som mige districten ondervonden de spoor wegen daarvan aanzienlijke vertraging. Ook de aankomst van Lloyd George en de Engelsche delegatie werd daardoor eenigszins vertraagd. Ondanks het slechte weer werd Llovd George bij zijn aan komst hartelijk verwelkomd. In het Peak-tlistrict (Engeland) heeft het 36 'uur aan een stuk gesneeuwd. Ook in Oostenrijk heeft het Zondag erg ■gesneeuwd. Door de intrekking der tocslagi'ege- ling zal met ingang van 16 Febr. in Duitschland hot brood 75 pet. duurder worden. Vrijdagmiddag is de D trein Coblenz Tiier in de tunnel tussehen Ballaij en Ptinderich ontspoord. Terwijl de locomo tief en de twee eerste wagons op de rails bleven staan, sprongen de drie vol gende ör uit. Verschillende reizigers wer den min of meer ernstig gewond. Uit Moskou wordt gemeld dat het aantal in de sovjetkampen geïnterneerde personen 850.001) bedraagt. De sovjet- autoriteiten hebben thans besloten, alle jonge meisjes en vrouwen met kinderen benevens de mannen boven de vijftig jaar vrij te laten. Do Oostenrijksche regcering heeft de tarieven van de spoorwegen verhoogd, van 1 Februari af, voor het personen vervoer met 400 procent voor het goe derenvervoer met 200 procent. Een oude mijnwerker heeft uit het stroompje Mawddack in Wales ruim een half ons (een ons is 28 gram) go'ud gewas- schen waiaruit de huwelijksring van prin ses Marie gesmeed aal worden. Hel Duitsche s.s. „Vesta", van Ham burg1 op weg naar Lissabon, is in brand geraakt. Een ontploffing volgde. Twaalf opvarenden werden gedood, of zijn ver dronken. jmaintfrqqz wvMnetic - teas im-a twi .vi Valuta en de aflossing een er hypotheek. Hoe „goedkoop" in dezen tijd van on evenwichtigheid der valuta's de titel van weldoener-in.'t-groot is, ervoer de zer dagen een liefdadig man van Aker sloot. Als Weinachtspresentje zond hij aan de ouders van een Oostenrijksche kind, dat bij hem eenige maanden verpleegd was, een bankbiljet van tien gulden. De goede menschen deden hem in een brief van dankbaarheid overvloeiend o.m. de mededeeling geworden, dat zij met diieh schat van tien Hollamdsehe guldens de Jielfi. van de hypotheek hadden afgelost, welke op hun huisje drukte. Onze weldoener liet er geen gras over groeien en stuurde onmiddellijk een twee de bankje van tien, zoodat de Oosten rijksche stakkers nu hun beele huisje vrij konden maken. K o n in k 1 ij k e giften. De heer L. Huisman, te Kampen over leden, heeft tot zijn erfgename benoemd de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden aldaar, en heeft de volgende legaten ver maakt de Vereenigde Gasthuizen te Kam pen f50.000; de Theodora Elisabeth-» Stichting (oude mannen- en vrouwenhuis) te I.Iseimuiden f20.000; de afd. Kampen van hef Groene Kruis f 10.000; de afd' Kampen van den Ned. Protestantenbond f 25.000: den Nederl. Protestantenbond te Utrecht f 40.000 (zijnde voor het Seyffiart- fonds f30.000 en voor de postcolportage ,f 10.000); de vereen. Tof Steun te Amster dam 25.000; de vereen, tot verspreiding van stichtelijke blaadjes te Amsterdam f 10.000 en de vereen, tot Uitgave van het volksblad Nieuw Leven te Leeuwarden f 10.000 Een gemeenteraad in kermis- stemming. In de op Vrijdagavond te Amersfoort gehouden raadsvergadering kwam, naar „Het Volk" meldt, een voorstel aan de orde, om over te gaan tot wederinvoering van de kermis. Na eenige discussie werd dit voorstel met groote meerderheid ver worpen. Eenige raadsleden hadden echter ge tracht de raadsleden het idee van de kermis nog: eens in herinnering te bren- gen. In de kamer van den gemeente secretaris hadden zij een tafel met olie bollen laten aanrichten en na afloop van de raadsvergiadering werden de raadsleden luitgenoodigd, om aan de tafel plaats te nemen. Enkele leden met den burgemees ter lieten zich de oliebollen goed smaken. W e e r Had.je.me-maar's? Nu de Tweede Kamer den stemplicht wel uit de Grondwet heeft geschrapt, maar in de additioncele artikelen heeft gehandhaafd, plaatst „De Vrije Socialist" twee ingezonden stukken, waarin aange spoord wordt bij de Tweede Kamerver kiezingen weder, in navolging van het optreden bij de Amsterdamsche raads verkiezingen, protestcandidaten te stellen, die echter, indien verkazen, in de Kamer niet zullen mogen meespreken ofi stem men. Een der inzenders stelt de voor waarde, dat de candidaten niet van het Had-je-me-maar-type mogen zijn. Geschil bestaat er tussehen de inzen ders onderling over de vraag, wat er met het salaris der aldus eventueel verkozen Kamerleden moet geschieden. Eén stélt voor f1000 daarvan te bestemmen voor „De Vrije Socialist" en f500 voor de int. Anti-Mil. Vereeniging. Een ander wil „minstens drie vierden" van het salaris voor „De Vrije Socialist" bestemmen. De redactie wil het heele traktement voor dit doel zien afgezonderd. Onregelmatigheden b ij Gemeentebedrijven. Naar de „Gooi- en Eemlander" mel'lt, heeft de gemeente Hilversum in twee takken van dienst, n.l. publieke werken en gasfabriek, te tobben met onregelmatig heden. Allerlei beschuldigingen .zijn geuit te gen ambtenaren en leveranciers over ge pleegde knoeierijen. Zelfs de justitie schijnt er in gemoeid te zijn. Aan het verhooren van het personeel der beide takken van dienst zijn reeds weken besteed, maar tot een definitief resultaat is men nog niet gekomen. Intusschen belooft liet onderzoek bij publieke werken een zeer verrassend re sultaat te zullen opleveren, n.l. dat een raadslid, nog; wel een lid der commissie van onderzoek, van aanklager beklaagde wordt. Deze zou zich n.l. bij meerdere transacties ten koste van de gemeente bevoordeeld hebben. O liet overwerk der ambtenaren. Wie geen onbekende is in, de kringen der Departementsambtenaren weet,- hoe daar soms op schandelijke wijze met het z.g.n. overwerk wordt omgesprongen. Zoo is liet een publiek geheim in Den Haag, dat op zeker Rijksbureau de heeren amb tenaren overdag de lijn trekken om een motief voor overwerk in de avonduren te scheppen, waardoor zij, volgens hun zeggen, pas aan een „behoorlijk" salaris komen. Aan dergelijke spelletjes zal nu een einde komen. Van 1 dezer af geldt de volgende uni forme regeling voor alle departementen en rijksinstellingen voor het verrichten en betalen van overwerk. Betalingen van overwerk zal slechts mo gen plaats hebben, wanneer de volgende omstandigheden zich voordoen: a. aan wezig moet zijn een aanwijsbare oorzaak voor buitengewone werkzaamheden; b. de buitengewone werkzaamheden, door lie oorzaak in het leven geroepen, moeten een lijdelijk karakter dragen; c. de werkzaam heden moeten van aanmerkelijken om vang zijnd. het werk zal binnen een be paalden korten tijd gereed moeten zijn. Hieruit volgt, dat wanneer de gewone werkzaamheden tijdelijk toenemen, dit werk niet als overwerk zal zijn aan te merken en ook buiten de gewone bureau- uren, door de daarmede belaste ambtena ren, zonder extra-betaling verricht moet worden. Uit de kleeding industrie. Er liepen geruchten omtrent een spoe. dig conflict in de kleedilngindustrie. Naar ons echter van werknemerszijde gemeld wordt, zijn deze geruchten voorbarig. Gis teren zijn de voorstellen der werkgevers' ten aanzien van een nieuwe collectieve, overeenkomst ontvangen. Deze voorstel len behelzen een loonsverlaging van 15 pet., zoo mogelijk een ver- lenging van den werktijd der ate- lierkleermakiers van 45 op 48 uur, een garantie van 1100 uren per halfjaar, geen zomeruitkeering (vacantie) aan de thuis werkers, de mogelijkheid om in Aug. 1922 opnieuw over de loonen te spreken ken. A.s. Donderdag worden deze en an dere zaken in een conferentie besproken. De Vrijheidsbond. Volgens de „Tel." heeft het H.B. van den Vrijheidsbond in de laatstgehouden algemeene vergadering de volgende lijs- tengroepeeringen voor de Kamerverkiezin gen voorgesteld 1. Utrecht, Middelburg', Tilburg, 's Her togenbosch en Maastricht. 2. Dordrecht, Rotterdam, 's-Gravenhage en Leiden. 3. Amsterdam en Haarlem. 4. Den Helder, Leeuwarden, Groningen en Ass"n. 5. Zwol le, Arnhem en Nijmegen. De Kamerverkiezingen, v Zaterdagmiddag is te Almelo> oen ver gadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereeriigjngen in Overijssel gehouden, die zich heeft uitgesproken voor plaatsing van den heer A. H. Engels als no. 1 op de candidatenlijst en van mr. P. J. M. Aalberse als no. 2. Waarschijnlijk zal als no. 3 prof. Veraart aanbevolen wor den. Allerlei. Door een 26-(al grootwinkelbedrijven in Nederland is een verzoekschrift aan den Minister van Arbeid gericht in ver band met het werktijdbesluit voor win kels. O.m. wordt daarin verzocht de Ar beidswet 1919 in het winkelbedrijf voors hands niet in werking te laten treden of bij eventueele invoering, der wet de arbeidsduur voor vrouwelijke en manne lijke arbeiders te stellen op 10 uur per dag en 55 uur' per week. In de onderofficiersvereeniging „Ons Be lang" heerscht groole oneenigheid. In het garnizoen Groningen zijn ongeveer 50 on derofficieren (vrijwel de geheele afdeeling) uitgetreden, als protest tegen het despo tisch optreden van het hoofdbestuur, zoo wel naar binnen als buiten de vereeni ging, terwijl in het garnizoen Vlissingen 20 leden om dezelfde redenen bedankt hebben. Binnenkort zullen, meldt de „Avp." de onderofficieren als regel op 50-jarigen en niet op 56-jarigen leeftijd gepensionneerd worden. De Min. van Landbouw dient een wets ontwerp in tot intrekking van de schepen- uitvoerwet. Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van artt. 162S—32 Burgerl. Wet boek, houdende nadere regeling van het recht van remissie en verhooging van pacht in buitengewone omstandigheden. D'e heer Louwiense uit West-IJSsel- monde is met ingang van 1 dezer to St.-Jansteen gestationeerd als majoor bri gadier, commandant der Rijksveldwaeht. Adelborst der Kon. marine-reserve J. Ossewaarde is te Vlissingen overge plaatst aan boord van Ilr. Ms. torpedoboot Z 2. Middelburg. De in den nacht van Zon dag op Maandag ingevallen dooi, terwijl de daken vol sneeuw lagen, heeft voor vele inwoners onzer stad zeer onaange name gevolgen gehad. Verschillende dal:en bleken niet tegen de sneeuw en het sneeuwwater bestand en dan ontstonden lekken, die in sommige huizen zolders en daaronder gelegen vertrekken en gan gen deden onderloopon en onbruikbaar maakten, plafonds begaven het onder den druk van het water, in één woord de timmerlieden enz. werden door tal van klanten tegelijk ter hulp geroepen. De Vereeniging tot bezoeken der Armer heeft uit het Hurgronjefonds 500 ontvangen. De griep maakt in onze stad vele zieken, al is de ziekte bijna, overal van lichten aard. Het aantal aangetaste per sonen neemt dagelijks toe. Op de pro vinciale griffie is een groot deel der amb tenaren afwezig, onder het politiekorps zijn ongeveer een vierde der agenten ziek. Volgens personen, die het weten kunnen, is het aantal zieken nog grooter dan in de griepperiode in het najaar van 1918. Maar gelukkig schijnt de ziekte minder kwaadaardig dan toen. Tot assistent van de Coöp. Ver' „Eiland Walcheren" is heden benoemd dhr. J. Janse Jz. te Ritthem. Vlissingen. Wederom is Zaterdagavond tijdens de afwezigheid der bewoners, in een perceel in de Winkelmanstraat alhier, ingebroken. Blijkbaar is met de grootste koelbloedigheid liet geheele huis door zocht en is eenig geld medegenomen, terwijl sieraden onaangeroerd zijn geble ven. Waar ieder spoor ontbreekt tast de politie in het duister, hoewel ter men aanwezig zijn om aan te nemen, dat ook deZe inbraak weder is gepleegd door dezelfde personen, welke den laat- sten tijd op gelijke wijze op verschillende plaatsen elders, de stad onveilig maken. (VI. C.) Goes. Naar de ,,G. Ort." meldt, her dacht gisteren onze oud-stadgenoot, dhr. L. Sampon Sr. den dag, waarop hij 35 jaar aan de R.II.B.S. te Groningen als amanuensis werkzaam is geweest. Van 16 Jan. 188115 Jan. 1887 was dhr. Sampon aan de gemeentelijke H.B.S. al- hier als zoodanig' werkzaam. - Op 8 Febr. zal D.V. het Chr. Ge mengd Koor de „Atbalia" van Mendelssohn uitvoeren. Teneinde' nu de beteekenis en het mooie van dit meesterstuk des te beter te doen uitkomen, zal de directeur van genoemd koor, dhr. W. 't Hooft, a.s. Donderdagavond over „Athalie", tragedie van Racine, een lezing in de Sociëteit V. O. V. houden. Ongetwijfeld zullen vele a.s. bezoekers der uitvoering ook deze lezing, die gratis toegankelijk is, bijwonen; Voor kaarten vervoege men zich bij den heer Quaklcelaar, L. Kerkstraat. Driewegen. Vrijdag kreeg de knecht van den landbouwer G. zulk een slag; van een jong paard tegen zijn lichaam, dat drie ribben bij hem waren gebroken, ter wijl hij verder nog inwendig was! gekneusd. (G. C.) Krabbendijke. Gaarne verwijzien wij op verzoek naar de in dit no. geplaatste advertentie betreffende het optreden van ds. Goslinga van Utrecht. Deze spreker .zal een rede houden in 't belang van den Geref. Bond tot verbreiding en ver dediging der Waarheid in de Ned. Herv. Kerk. Nisse. Maandagavond hield de land- bouwvereen. „Eendracht maakt Macht" haar jaarvergadering. Uit het verslag kreeg men te liooren, dat het aantal leden 92 bedraagt, voorts, dat de inkomsten over 1921 bedroegen f 196.95 en de uitgaven f 181.91, goed slot 115.04. Aangekocht was in 1921 1380 balen kunstmest tot een'totaal bedrag van f32394.63. Her kozen werd als bestuurslid J. Klooster man en gekozen als zoodanig Joh. van Liere inplaats van C. de Blaeij, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en J. L. Cense in de vaeature-J. Meijaard, die vertrokken was. Waarde. Maandagavond hield de kolen- vereeniging „Algemeen Belang" haar jaar. lijksche vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. J. Mol. Ze werd bijge woond door 46 leden. Uit het verslag van den penningmeester, de lieer M. de Leeuw1, bleek, dat de ontvangsten bedroe gien f 10845.60, en de uitgaven f 10597.28, Blzoo een goed slot van f248.32. Aan gevoerd zijn in 1921: 3147 H.L. steenkolen, waar van aan de leden 23S3i/2 H.L., aan niet- leden 5471/2 H.L'., op de bergplaats 216 H.L. Het aftredende bestuurslid de heer L. de Loose, werd met groote meerder heid herkozen. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging bestaat uit 125 leden, met samen 181 aandeelen. Nadat de agenda afgewerkt was, werd, daar deze vergade ring een eenigszins feestelijk karakter had, omdat de voorzitter, de heer J. J. Mol,' thans 30 jaar die functie had waargeno men, het eerst dbor den secretaris het woord gevoerd. Hij schelste den voor» zifter als de rechte man op de rechte plaats. Daarna werd den voorzitter, hij monde van den perm ingtmeester M. de Leeuw, een jaarklokje overhandigd, wat floor 'den voorzitter met dank werd aan vaard- Borssele. Maandagavond werd alhier in de gemeentemoningen vergadering gehou den van vertegenwoordigers der drie kerk. genootschappen te Borssele en Nieuwdorp. Deze vergadering werd geleid door Dr. Folmer uit Driewegen. Door ds. Brouwer werd de vergadering geopend met gebed. Het doel dezer vergadering was: het krij gen van een verpleegster. Op die verga- flering is besloten, dat er een verpleegster zal komen voor Borssele en Nieuwdorp. Het lot zal beslissen, waar de verpleegster gehuisvest zal zijn. De statuien worden opgemaakt en in Februari zal er weer vergaderd worden. Ds. Elenbaas sloot de-ze teoed geslaagde vergadering met dankge bed. MaandaHmorgen ging cle gemeente- opzichter J. V. per auto naar Goes. Na bij 's IJeerenhoek gekomen reed de auto door weg te schuiven tegen een boom1, Waardoor een glasruit werd vernield. Met een enkele schram kwam de inzittende er af. maar de schrik was er bij hem zoo ingekomen, dat hij niet meer in de aulo durfde, zoodat hij le voet naar Borssele terug kwjim. Maandagavond hield de afd. der ver een. tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders vergadering. De contri. butie over 1921. werd vastgesteld op 50 et. Naar de algem. vergadering werden afgevaardigd dhr. P. Dekker en dhr. J. Corstanje Sr Beide genoemde heeren ko men ook in aanmerking voor lid van 't 'hoofdbestuur. Souburg. Maandag vergaderde d Raad. Afwezig dhr. A. Arendse. De voorzitter wenscht een gelukkig Nieuwjaar. Dhr. Melis antwoordt. D'e. voorzitter dankt den heer Visser voor zijn diensten, als 3en wethouder. Een schrijven der commissie van de Chr. Zondagsschool „Samuel", wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is punt 4 van <1 agenda „Malariabestrijding". De commissie vraagt 5 cent per inwoner, dit komt op f201). Dhr. de Visser licht toe op- welke ma nier de malariabestrijding zal plaats heb ben. Dhr. Jobso bespreekt de muggekwaal en zijn besmetting in de gemeente, bij zonder in stilstaand zoetwater. Dhr. Ilolt- huijzen wil de vijvers dempen. Bij stem ming zijn er 5 voor en 5 tegen. Voor de heeren Melis, Daniëlse, Visser, Kodde, Jobse, tegen de heeren Pagter, Cijsouw, Hollhuijsen, Suurmond, Looise, De zaak wordt dus aangehouden tot de volgen de vergadering. Een circulaire betreffende steunverlec- ning aan noodlijdende werkloozenkassen in 1922. Met algemeen© stemmen aange nomen. De electriciteitsvoorziening werd aangehouden tot de volgende vergadering. Behandeld w-erd een verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot stichting, en instandhouding van een School mei, den Bijbel om toekenning dar gemeentelijke vergoeding voor vervolgonderwijs. Met al- gemeene stemmen aangenomen. Behan deld wordt een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, groot f 38540 voor sehoolbouw. De voorzitter leest een schrijven voor van het Ministerie van Onderwijs om voortoopïg don bouw nog niet te doen plaats hebben. Zijn er echter geen bijzondere bezwaren gerezen, dan kan tot den bouw worden overge gaan. Dhr. Jobse deelt niet de meening van het Dag. Bestuur. De overbevolking der bijz. school is ao'rzaak Van den onge- wenschten toestand, waarin h t openbaar onderwijs verkeert. E,r is nog pï.aats op de andere scholen. Dhr. Jobse wil nog een afwachtende houding aannemen. Dhr. de Visser zegt, dat dhr. Jobse niet over plaatsen kan spreken, door liet 7de leer jaar worden de scholen vol. Ware het niet, dat enkele kinderen van de School met den Bijbel eerlang naar Ritth-em gaan, dan zou zelfs die school een lokaal moe ten bijbouwen. Dhr. Jobse meent, dat hij op goedko-O'per manier in plaats kan voorzien. Dhr. de Visser gegt, dat dhr. Jobse wil bouwen aan de openbare srftool, dus alles op één hoop. Dhr. de Pagter had liever gewild, dat het Bestuur van Chr. Volksonderwijs vroeger op een an dere plaats de school had gebouwd. Hij is wegens hooge kosten tegen dezen bouw". Dhr. Daniëlse zegt hetzelfde. Dhr. Cijsouw weerlegt dhr. de Pagter. Dhr. Hollhuijsen heeft reden te gelooven, toen grond op W.-Souburg aangekocht werd, dat het doel was, nog meer kinderen af te troggelen van de openbare school. Dhr. Suurmond zegt: de schoolstrijd heeft zich verplaatst van de Kamer naar de Gemeente. Verschillende bezwaren wor den genoemd, die den schoolbouw zullen tegenhouden. Over do groote som is ge sproken. De Wet heeft bepaald, dat Rijk en Gemeente zullen betalen, de Gemeen te moet een deel betalen voor het onder wijs, precies hetzelfde of het bijz. of openbaar is. E:r wordt gezegd: de kin deren kunnen verdeeld worden over de andere scholen. Men zegt: kinderen, die niet op de Chr. school hooren, moeten op de openbare gaan. Dat is een dwin gen en dat mag niet. Kunstmatig wordt de schoolbouw tegengehouden. Dhr. Kod de zegt ouders te hebben gesp'rokon, die zeggenthuis doen we niet aan gods dienst, dan leeren ze die dingen toch op de Chr. school, daarom sturen ze de kin deren er heen. Dhr. Melis zegtwie zich verbeeldt, dat de schoolstrijd uit is, heeft het mis. Men spreekt thans over de finan- tiëele offers, die gevraagd worden, maar spreekt niet hoe het voorheen was. Ik wil mededeelen, dat in 1915 63 openbare scholen waren in ons land m -t minder dan 25 leerlingen, tegen 1 bijz. school, of dat geld kostte. En wat ziet men nu, dat de schoolstrijd is verplaatst tot op ons dorpje. Daarom de dienst, dien Mi nister de Visser ons volk heeft bewe zen met zijn noodwetje is deze. dat ons nu een kijkje gegeven Wordt in het hart van den tegenstander. Men 'spreekt dan ook niet over de vele opofferingen, die de Bijz. scholen gehad hebben, maar over datgene, waaraan de hoeren nu zelf moe ten helpen betalen. Nu heeren, geen wille keur, maar recht en billijkheid, daar gaat het om en w:at de finSntiën betreft, die dragen we nu te gaaien. Ik wil ook nog zeggen, dat de nieuwle onderwijswet is aangenomen met stcmiinén der liberalen, dat is liberaal. De voorzitter Wenscht nu de discussie te sluiten. Hij! zal in stemming brengen het voorstel ouu f 40000 te loenen ;,i 7 pet. met een jaarlijksche aflossing van f 2300. Dhr. Melis zegt nog, dal 7 pCt. te boog is en wenscht 6 pet. wat de voorzitter overneemt. Over liet voorstel staken do stemmen, 5 tegen 5. Tegen dhrn. Jobse, de Pagter, Daniëlse, Ilolthuijzen, Looise. Thoien Volgens de Steenbei gsclie Cou rant bestaan ei' plannen om het Kanton gerecht te Thoien bij dat van Bergen op Zoom te voegen. De Thoolsche Cou rant meent, dat de belanghebbenden uit het achterland van het eiland, bij' de slechte communicatie, die er met Thoien bestaat, naar deze combinatie zeker niet verlangen. Terneuzen. Heden herdenkt mejuffrouw wed. ScheeloRokus, alhier, haar lOOsfen geboortedag. De oude vrouw is nog goed gezond, maar zij mist het volle gebruik van gehoor en gezicht. Westkapelle. Maandagmiddag vergader de de Raad. In zijn Nieuwjaarsrede her. dacht de voorz. o.a. dr. Campert en de oud-raadsleden Moens en de Visser. Ver der, dat in dit jaar twee nieuwe straten zijn aangelegd. Spr. hoopte, dat Gods ze gen weer zou rusten op het werk in 1922. Weth. IJendrikse dankte den voorz. voor deze woorden. Door mej. Steijn, onderwijzeres aan de O. L. school, wordt eervol ontslag aange vraagd wegens benoeming ie Middelburg, hetwelk verleend wordt met 1 April e.k' of zooveel vroeger als in haar plaats is voorzien Naar aanleiding hiervan deelt de voorzitter mee, dat niet één sollicitant is opgekomen en stelt voor een vernieuw'- de oproeping te doen. Vervolgens een schrijven om aansluiting bij het werkloos heidsbesluit. Het voorstel van B. en W. om afwijzend hierftp te besluiten, daar de kosten vopr deze tftmieente niet zijn te overzien, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een schrijven van den raad van Domburg, om adhaesïe te betuigen aan een verzoek om van d'e voorkeuring voor huisslachting te worden vrijgesteld, Werd voor kennisgeving aangenomen. Van den Inspecteur der Volksgezondheid een schrijven om gelden beschikbaar te stelten a 5 cent per inwoner om een ontmugging te doen plaats hebben op het eiland Wal- pheren. De voorzitter zegt, dat de mieerdleiL heid van B. en W. er tegen is, doch* hij persoonlijk is er voor, aangezien de malariakoortsen hier op Walcheren vrij erg heerschen. De heer Hendrikse zegt, dat het hier nagenoeg niet voorkomt. Bij stemming werd afwijzend beschikt met 6 tegen en 1 voor n], de, heer P. Peene. Een verzoek van den heer J. .1. vat» Elsacker om de huur van de woning! der gemeente met 1 jaar te verlengen, werd gunstig beschikt doch de huur be paald op f150 's jaars. Een schrijven van de Arbeidsbemiddeling betrekkelijk de zg. werkmanstram. De gemeente zou f 3500 garantie moeten geven. Het Werd voor kennisgeving aangenomen. Aan den ge. fneentewierkman werd een gratificatie ver leend van f 63, als zijnde voor het straat kanten in de gemeente. Rij de rondvraag vestigt dhr. Ruhr. Cijsouw de 'aia.nda.cht op de slechte bestrating in de Bartstrnat. Dhr. Louwcrse zegt dit. niet te bestrijden, doch acht de Koestraat ook hoogst noodig. De voorzitter zegt, dat als de financiën het toelaten, dit jaar nit de gewone midde. len de bestrating zal plaats hebben. Dhr* W. Verstraate vraagt, beter toezicht als er sneeuw of ijs op de straten is om zand of asch te strooien. De voorz. zegt dit toe. Hierna sluiting. - „Vrederust". Woensdag a,.s. zal in de Herv. Kerk te Klunderl optreden Ds. J. II. Donnet van Breda, in het be lang der Chr. Verzorging van Krankzin nigen. lerseke. A.s. Woensdagavond (18 de.zer) om half acht, hoopt voor de Herv. Gem. op te treden de beroepen predikant. Ds. H. H. v. Amei'de te Ridderkerk. Ds. A. A. de Bruin, predikant hij de Ned. Herv. Gem. te Pijnacker heeft geweigerd de hem door kerkvoogden, no tabelen en kerkeraadsleden toegekende tractementsverhoo'gin'g te aanvaarden, op grond dat ,z.i. genoemde heeren niet recht handelen. Ds. De Bruin meent, dat zij door hun niet meegaan met de eischen van het nieuw ingevoerde reglement medewer ken aan het mislukken daarvan. Zij wer ken z.i. de Ned. Herv. Kerk tegen die bezig is voor hare dienaren beter te zor gen dan tot nog toe het geval is. Niet strijdend voor zichzelven maar voor zijne mede.ambtgenooton wenscht Ds. Do Bruin geen tractementsverhooging te hebben. De Gereformeerde Kerken ondergaan weder om vele beproevingen. Nug een paar dagen voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2