Gemengd Nieuws. Allerlei. Flnancïeële Berichten. LaM- en Tmnhonw. lilt fe Pers. Siam een wet bestond, die gebood den mond dergenen dicht te naaien, die niet opzet kwaad van een ander hadden ge sproken. Zon ons Psalmgezang heel luid klinken, wanneer die operatie eens des Zondagsmorgens aan alle kerkgangers voltrokken werd, die in deze rubriek thuis hooien? Voor Christenen moest tooh het woord des Heilands voldoende zijn: „Ik zeg u..dat de mcnschcn rekenschap zullen geven van elk ijdel woord, dat zij gespro ken hebben." Peter de Groote van Rusland, anders geen man van bijzonder teer-e inborst, heeft toch iets van deze vertaalkunst ver staan. Want, hij «heeft eens plotseling een man, die aan 't kwaadspreken was, in dé: rede gevallen met de- opmerking: „dat mensch heeft toch zeker ook zijn goede zijde; vertel mij liever hel goede dat gij wan hem weet. Het valt niet moeilijk iemand met modder te gooien, maar ik help liever mee zijn jas scjioon te hou den!" Begrafenis ds. H. v. d. Wal. In allen eenvoud had Maandag te Haar lem de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. H. v. d. Wal, in leven emeritus-predikant van de Gerief. Kerk te Hoek. Aan het graf sprak ds. G. R. Kuyper van Haarlem, vroeger te Schoon- dijke. Een zwager dankte voor de betoonde belangstelling. Op zij gezet? In de „Rijnl. Kerkb." wordt medege deeld, dat de Chr. Gerief. Kerk te Woerden haar predikant, ds. H. Woudstra, eenvou dig op zij heeft gezet. „Hij beviel hun niet langer. Zij hebben hem zijn afscheid laten preeken, zonder dat, hij een beroep had ontvangen naar een andere Kerk- Emeritus is de predikant niet, en een| vaste Gemeente heeft hij ook niet. Toch preekt hij in Kerken, als hij er toe geroe pen wordt." Gevraagd wordt, naar welk soort Kerk recht, zulks geschieden kan. Rythmisch zingen in de kerk. Zondag 1.1. is in de Geref. Kerk van Zand voort een proef genomen met ryth misch .zingen, in beide diensten bij' den slotzang (Psalm 89:8, Psalm 32:6). Ze is zeer goed geslaagd- Het ligt in de bedoeling geleidelijk deze wijze van zingen tot regel te inakbn- Ned. Herv. Kerk. Ds. W. H. H. Middendorp Jr., prod, bij de Ned. Herv. Kerk te Ommelanderwijk, hoopt Zondag 1'2 Maart a.s. afscheid te preeken. Bevestiging en intrede te Vlissin- gen zijn bepaald op Zondag 19 Maart Bevestiger, zal zijn ds. A. W. Voors, te Alfen a. d. Rijn. Krabbendijke. De beroepen predikant Hs. Dekker van Nieuw-Beierland hoopt Zondag 19 Febr. a.s. zijn intrede te doen. Als bevestiger treedt D.V. op ds. Vaandra ger van Grijp skerke. Ongelukken. Op een steenhouwerij te Leeuwarden waren gisteren twéé werk lieden bezig een zware steen van een vracht auto te laden. Door kanteling geraakten beiden bekneld tus- schen den muur en den sleen met het nood lottig gevolg, dat van beiden de borstkas werd ingedrukt. Toen men den steen had kunnen verwijderen, bleken de levensgeesten bij beiden reeds te zijn geweken. Een der werk lieden, een nog jonge man van 35 jaar, laat een weduwe mot, 2 kinderen achter. De andere afkomstig uit Delft, leefde van zijn vrouw gescheiden, en was eerst onlangs uit de ge vangenis ontslagen. Te Rotterdam is uit de rivier opgehaald bet. lijk van een 71- jarige vrouw, die vermoedelijk door de duis ternis is te water geraakt en verdronken. De moord in den trein. Vanaf het eerste oogenblik van het bekend wor den van den moord in den trein op Oude jaarsavond heeft de politie in drieërlei richting een onderzoek ingesteld in veié- band met de mogelijke motieven welke de dader tot den moord zouden hebben ge leid, n.l. in de richting van een roof moord, een lustmoord of een wr'aakmoord. De aanhouding van S. schijnt gebaseerd te zijn op het vermoeden van wraakmoord; de aangehoudene moet als cliënt van mr. Wijsman destijds een proces hebben ver loren, waarover', naar men vermoedt, hij wraak heeft willen nemen. Dit feit en de overeenkomst met het door de verpleeg ster van haar medereiziger opgegeven sig nalement moet tot aanhouding van S-. ge leid hebben. Omtrent de arrestatie van den heer S. meldt men nog: Dinsdagmiddag kon de Haarlemsche re cherche aan de Amsterdamsche berichten, dat S. op weg was naar 'de hoofdstad. Daar men wist dat S. gewoon was een bepaald café te bezoeken, werd de ver pleegster in dat café verdekt opgesteld, opdat zij hem zou kunnen waarnemen. Na dat S. aan het Centraal Station aange komen was, begaf hij zich, in stilte door enkele rechercheurs gevolgd, inderdaad naar bedoeld café, waar de verpleegster hem onmiddellijk herkende als den derden mede-reiziger in den coupé. De recherche wachtte tot S. het café verliet en zich naar zijn in de nabijheid gelegen bureau begaf. Op het oogenplik, dat hij binnen wilde gaan, werd hij gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De verpleegster had hie'r opnieuw gelegen heid hem gade te slaan en bleef bij haar verklaring d<at S. de gezochte persoon was. Het alibi, dat hij heeft opgegeven, wordt thans onderzocht, welk onderzoek; gistermiddag half vier nog niet was afge- Joopen. i In de omtrent dat onderzoek ingekomen rapporten heeft men echter geen aanlei ding kunnen vinden S. weder op vrije voeten te stellen, temeer waar men in het hem gisterenavond door den hoofd commissaris van Haarlem afgenomen ver hoor reeds op verschillende tegenstrijdig heden was gestuit. De aangehoudene, naar Haarlem over gebracht en daar thans aan het politie bureau voorloopig in bewaring gehouden, blijft alle schuld ontkennen. Hij geeft voor op Oudejaarsavond van Zandvoort, waar hij is gedomicilieerd, naar Haarlem te Zijn gekomen en daar met eenige vrien den den geheelen avond kaart te hebben gespeeld. Dat wordt door de Haarlemsche recherche onderzocht. Voorts zal hij, waar mee eenigen tijd is gemoeid, worden ge confronteerd met den conducteur, die 31 Dec. j.l. den moordcoupé bediende. iNaar door de Amsterdamsche centrale recherche wordt meegedeeld, hebben zich reeds zes, naar zij beweert, volkomen be trouwbare getuigen aangemeld, die het door den verdachte opgegeven alibi kun nen bevestigen. Wij durven, zoo schrijft het „Hbld.", zelfs na alles wat over de arrestatie door de Haarlemsche politie te doen is geweest, nóg niet verzekeren, dat met dezen ver dachte „de rechte man" is gevat. Hij is gistermiddag, in het bijzijn van commissaris Besselihg en hoofdinspecteur Kramer, beiden uit Den Haag, andermaal met de pleegzuster geconfronteerd. Bij zij ne arrestatie, Maandagmiddag j.l. had hij een blauwe winterjas aan, doch op zijn kamer bevindt zich zijne vrij! goed voer' ziene garderobe, met zelfs meer dan één regenjas. De verdachte heeft opgegeven den Ou dejaarsavond in vroolijk gazielscha.p van enkele intieme vrienden en vriendinnen te hebben doorgebracht. Hij had zich eerst laten scheren, was daarna naar het huis van zijne kennissen gegaan en tezamen - eenige dames, onder wie e,e« spraakleera- res en een huisjuffrouw, voorts een ad vocaat, nog een vriend en hij hebben zij „Oud-en-nieuw" doorgebracht. Dit gezelschap is gisternamiddag uit Amsterdam komen opdagen. Zij hebben verklaard op Oudejaarsavond van halfacht af in zijn gezelschap te zijn geweest. Daar mee zou het alibi van den gearresteerde zijn bewezen. Omdat echter geen ©nkel persoon buiten dit intieme gezelschap' is aan te wijzen die den verdachte te Am sterdam heeft gezien in de critieke uren waarin de moord is gepleegd, van half acht tot halftien 's avonds, wordt die eens luidende verklaring door de Haarlemsche justitie en politie met een korreltje zout genomen. Dat de man in q'uaestie het adres van den kapper niet kon opgeven, heeft geen waarde. Hij heeft verklaard omstreeks zes uur in dat etablissement te zijn geweest, op een uur dus waaruit nóch zijn schuld, nóch zijne onschuld is te bewijzen, want de trein ging eerst om 7 u. 15 min. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat hij daar werkelijk is ge weest. De verdachte zou, vrij laat op den avond, met zijn gezelschap het restaurant Dikker en Thijs hebben bezocht, wat echter na elven met hem gebeurde heeft evenmin waarde voor het onderzoek. Op dat uur kon hij gemakkelijk, gesteld dat door hem de daad is verricht, in Amsterdam terug zijn. Gevraagd of hij; nog eenige andere aanwijzing tot versterking van zijn alibi geven kon, antwoordde hij met het geven van zeer vage inlichtingen. Hij zou te Amsterdam in de critieke uren hebben ge telefoneerd, ook dat wordt onderzocht. Juist'omdat de man zoo onzeker is in het verstrekken van inlichtingen omtrent zijn alibi, en de pleegzuster met zóó groote beslistheid zegt te herkennen, acht mem te Haarlem de verklaringen van het ge selschap diames en heere-n niet voldoende en houdt men den arrestant gevangen. De Amsterdamsche politie daarentegen, blijft vooralsnog bij haar aanvankelijke meening dat de aangehoudene niet is de bedrijver van den moord. (Nog dit: uit de papieren, welke ten huize van den arrestant zijn gevonden, is tot dusverre niet gebleken, dat hij tot mr. Wijsman in eenige betrekking heeft gestaan. Uit de s,N. R. Crt." nemen wij nog do volgende bijzonderheden over Eenige personen, die zeggen, den aangehou den handelsreiziger goed te kennen, hebben verklaard, zich niet. te. kunnen voorstellen, dat de verdachte inderdaad de dader is. Hij was de laatste dagen volkomen kalm en van eenige zenuwachtigheid viel bij hem niets- te bespeuren. Van andere zijde wordt gemeld De verdachte gaf zich bij het verhoor alle moeite uiterst kalm te schijnen. Af en 'toe was tijdens het. Verhoor groote zenuwachtigheid bij hem 'te constateeren. Men heeft 'op den aangehoudene geen re volver gevonden. Desgevraagd verklaarde hij, een paar maanden geleden een revolver op zicht te (H ebben gehad. Hij had die echter weei aan den handelaar teruggezonden. Hij blijf! pertinent ontkennen. Evenwel is het aan do politie gebleken, dat hij ook dingen ontkent, waarvan de juistheid vaststaat. Genoemd blad is van meerling, dat de po litie te Haarlem heeft misgetast en op een volkomen onschuldige de hand gelegd heeft Het „N. v. d. D'." heeft de volgende bij,- zonderheden aangaande den verdachte ver' nomen Met zijn broer drijft hij een in- en exportzaak in manufacturen. Zijn moeder, een weduwe, woont in Zandvoort. Hij leeft echter met zijn familie in onmin, omdat hij betrek kingen onderhoudt met een vrouw, die van haar man, een advocaat, gescheiden leeft. Op zijn kantoor heeft hij nog onlangs kwes tie gehad met zijn broer, dien hij met een revolver gedreigd heeft. Een jongmensch, dat op het "kantoor de telefoon bediende, wilde daarom daar niet langer blijven. De verdachte was vaak op reis. Financieel moet hij er den laatsten tijd slecht hebben voorgeslaan. Volgens het „Vaderland" zou het vaststaan, dal de aangehouden handelsreiziger deel had in een zaak, welke mr. Wijsman voor de tegen partij won. De „Maasbodë"-redact.eur seint aan zijn blad Aa.n de hand der inlichtingen, welke ons op hel oogenblik ten dienste staan, meenen vvo thans met zekerheid'Te kunnen zeggen, dat dc Haarlemsche recherche met de aanhouding van den heer S. een ernstige en voor den betrok kene zelf hoogst' onaangename vergissing heeft begaan. We vernemen nu immers dat. het alibi van den aangehoudene voor den geheejfen Oudejaarsavond volkomen is bewezen. Brand op Ka 11 e n b u r g Het onder zoek naar de oorzaak van den brand op Kattenburg, heeft liet vermoeden doen rijzen, dal op de eerste étage, van liet perceel een geheime distilleerderij was gevestigd. Peetoom, die deze étage in gebruik heeft, zou ijzer- handelaar zijn, maar van ijzer is niet veel gevonden. Wel werden er een paar vaten aangetroffen en- een ketel, welke door het vuur veel lo lijden heeft gehad. De politie meende, op liet eerste gezicht, hier met een distilleerketel to doen te hebben en ving t en onderzoek aan in samenwerking met amble- nareri van Invoerrechten en Accijnzen. De laat sten meenden in het apparaat geen distilleer ketel te moeten zien, al achtten zij de mogelijk heid niet uitgesloten, dat hot toestel voor alcoholfaliricatie werd gebruikt.. Peetoom zelf is nog niet. kunnen worden gehoord, daar hij uitstedig is. Vermoed werd, dat hel. vuur, waarmee de ketel werd gestookt, den brand zou hebben doen ontstaan. Dat brandstichting in liet spel t zou zijn, acht de politie vrijwel uitgesloten. D'aling van prijzen. De prijzen der levensmiddelen zijn te Zevenhuizen den laatsten tijd zieer gedaald. De melk kost 13 en 15 cent per liter, naa'r gelang zij wordt afgehaald of thuis bezorgd. De eieren werden op de veiling verkocht voo" 13 cent en liepen denz'elfden avond terug tot f 11.50 per 100. Kleinere zelfs 10 cent. Wittebrood kost 11 cent per 400 Gr'. Tarwebrood 22 cent per kilo. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is den laatsten tijd de prijs der vette vajrkens zoo teruggeloopen, dat er nu 65 cent per Ii.G. als maximum wordt betaald. Een vrouw te Sliedrecht is overgebracht naar de gevangenis te Dordrecht, als ver dacht haar echtgenoot te hebben willen vergiftigen. Op diens boterham was ver moedelijk bleekpoeder gesmeerd. Een speech zonder einde. Een lid der wetgevende Vergadering van Brits oh Columbia (hjeietirt teems een reusachtige- redevoering gehouden, die onze bneiedsprafciigsto Ka-mieri-eden moet doen watertanden. Deze rede duurde onafgebroken zes-en-twinlig uren, en werd gehouden ten gunste van land verhuizers;, die door een wetsvoor- dracht betref."en.de hiun landerijen, ge ducht zouden benadeeld worlden. De redenaar, de C-oismos genaamd, bevond zich aan de zijde zijiuetr steed's slin kend© meerderheid. De gevaarlijke hall was tot den avond voor dien dag, dat de zitting der Wetgevende Vergade ring plaats hebben- z.oiu, 'terug gehou den. De akte van verbeurdverklaring k-oin, evenwel geen kracht van wet krijgen, wanneer de bekrachtiging niet voor den middag van den volgenden daig zou zijin verkregen. Öp den be doelden dag nu, krteieg de Cosmos on geveer ten 1.0 ure hel woord en be gon zijn rede tegen de bill. De vrienden bekommerden er zich weinig om, daar zij verwachten, dat de speech uiterlijk ten 1 of 2 ure zon geëindigd zijn en dan d© wet in stemming zou worden gebracht. Doch het was 1 uur. 3 uur geworden, en de redenaar had ternauwernood de eer ste twee inleidende punten van zii!n argument behandeld. Om' 4 uur legde hij een omvangrijken bundel beschei den voior zich ©n begon die, een voor een voor te lezen. Der mieter derheid ging een licht orp m'en kreeg argwaan omtrent de be doeling van dein möedigen afgevaar digde, die zijln kiezers' :njet bedreigen wilde zieln leto d'aarota tot den volgen den middag door zou spreken, otó de bill opi die Ihamiier te dooden. Griep. In heel Twenthe heersch-t op het oogenblik de griep in hevige mate. Ge lukkig heeft ze -dezen keer geen kwaadaardig karakter. Toch zijn in tal van gezinnen allen bedlegerig. In de naburige D-uitsche grens plaatsen maakt ze verscheidene slachtoffers. Daar zijn overal de scholen gesloten. De Spaansche griep breidt zich in Zalt-Bommel en in de omliggende dorpen belangrijk uit. Te Ammerzoden stierven na enkele dagjen ziekte, drie jonge mannen van ongeveer 20- jarigen leeftijd. O'p- het postkantoor te Zalt- Bommel, zijn elf ambtenaren ziek. Brieven en andere poststukken kunnen niet besteld wor den, Er zijn geen brievenbestellers beschik baar. Een gevaarlijke automobi list. Maandag werden de straten van Kampen onveilig gemaakt door een automobilist, die zijn wagen de meest grillige en onverwachte wen dingen deed maken, zoodat de voorbijgangers telkens door snelle zijsprongen het gevaar van aanrijding konden ontgaan. Het bevel der politie om ,te stoppen had alleen lot uil werking, dat de bestuurder nog meer gas gaf en nog met grooter snelheid voortstoof. Het werd toen een jacht door een aantal agenten op rijwiel, die er eindelijk in slaagden hem te achterhalen en in te rekenen. De man, een handelsreiziger uit Zwolle, bleek smoordronken-, Inbraak. Te Anna-Paulowna (N.H.) is ingebroken bij1 den timmerman J. de Grgaf. Gemaskerd kwamen de dieven binnen, doch toen De Graaf en zijne vrouw wakker werden namen zy de vlucht met medepeming van een portemonnaio en eenig klein geld. Twee daders zijn gepakt te,Alkmaar in den lsten trein naar Amsterdam. De derde is in de richting Helder verdwenen. Huiselijk" twist In een perceel aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam heeft een man een vrouw geslagen, waardoor die vfouw oip den rand van een kolenkist is gevallen. Zij .- heeft tengevolge hiervan een hersenschudding gekregen. Een tegenvaller. Terwijl men le Bergen op Zoom en in de naaste omgeving de hoop koesterde, dal: de indijking van pol ders onder Woensdrecht aan veel handen werk geven en dus tot vermindering der thans heerschende werkloosheid meewerken zou, ver neemt men dat dit werk aan de firma Völker is opgedragen, die dit in hoofdzaak door op- spuiting van grond' zal doen geschieden, waar bij veel minder handenarbeid vereischt wordt De griep. De zoogenaamde Spaansche griep neemt in de omgeving van Eindhoven, een epidemisch, doch gelukkig goedaardig ka rakter aan. Er zijn honderden menschen ziek, zoodat op tal van fabrieken en in vele zaken met een tekort aan personeel wordt gewerkt. Op de Philip's gloeilampenfabriek zijn ruim 400 personen niét aan den arbeid wegens ziekte. Poging tot vergiftiging. Voor den politierechter te Hay is gisteren het proces begonnen tegen den .procureur majoor Arm strong, die verdacht wordt, zijn collega Marfan te hebben willen vergiftigen mei arsenicum. Men herinnert zich wellicht, dat in verband met deze zaak! het lijk vail Armstrong's vrouw werd opgegraven, doch dit bracht niets be zwarends aan het. licht. De openbare aanklager verklaarde dat het motief voor de daad bcroepsnaijver én per soonlijke jalouzie was. In Januari van verleden jaar flijad, volgens de aanklacht, Armstrong arsenicum gekocht bij den schoonvader van Martin, onder voorwendsel, dat dit moest dienen om onkruid in zijn tuin le vernietigen. Martin en zijn vrouw hadden van een on bekende een doosje chocolaadjes gekregen. Een vrouwelijk familielid had er van gegeten en bij haar hadden zich verschijnselen van vergiftiging geopenbaard. In de chocolaadjes bleek zich arsenicum te bevinden. Later had Martin bij Armstrong thee gedronken en had zijn gastheer hem zelf een gebakje overhandigd. Martin was daarna ziek geworden, onder derge lijke verschijnselen als de dame die van de chocolaadjes had gegeten en een onderzoek wees uit, dal ook hier arsenicum in het spel was. Een trein moordenaar bekent. Men zal zich herinneren, hoe dezen zomer Parijs in opschudding werd gebracht dooi' een eigenaardigen moord in den trein tusschen Parijs en St. Germain. Het blijkt nu, dat de juwelier Janin door den zelfden moordenaar is gedood, die indertijd den oom van den juwelier om het leven bracht. De dader heeft een volledige bekentenis: afgelegd. Een 1 ij k gevonden. Zondagmorgen vond een melkrijder onder de gemeente West woud JN.H.) langs den weg, boven op een fiets, liggen het lijk van E. L„ winkelier te Lutjebroek. Men vermoedt, dat L. door de koude bevangen, van -de fiets in het water is gevallen, zich .toen heeft opgetrokken lol, op den weg, doch daar is bezweken. V a n kontje omge komen. Te Kiel- windewe-er (Gr.) is gistermorgen de 76-jarige vrouw P. dood in hare woning gevondin. Ze is van koude omgekomen. Kindermoord. Nader wordt gemeld, dal het Maandagmiddag! bij Lisse uit den trein geworpen lijkje was van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De dood was ver moedelijk reeds eenige dagen tevoren inge treden. Het lijkje is geworpen uit den laatsten wagon van den sneltrein uit Rotterdam naar Amsterdam. Er is -door den stationschef te Lisse onmiddellijk getelefoneerd naar Haarlem en Amsterdam. Toen het bericht te Haarlem aankwam was de trein al voorbij. Te Amster dam kwam het bericht voor de aankomst van den trein. Er is evenwel onder de rei zigers niets bijzonders ontdekt, zoo werd latei- naar Lisse teruggctelefoneerd. Het parket te Haarlem is gewaarschuwd. Nader wordt ge meld, dat. gebleken is, dat het lijkje van een kind van vier dagen is. Het onderzoek heeft, zoover t.e Haarlem bekend is. nog geen resul taat opgeleverd. Een onmensch De 37-jarige brood- Iooper J. 0„ iij dienst bij de firma Bolt te Groningen, kreeg Maandag; ontslag wegens her haalde dronkenschap. Toen de meesterknecht J. hem zijn renteboekje gaf, stak hij deze met de woorden:' „Daar heb jij ook een rente- boekje", een groot! mes in de zijde. Het slacht offer verkeert, in levensgevaar. Do dader heeft bekend. Vergiftiging. Te Zaandam heeft vrouw B. getracht haar man en een andere vrouw, met -wie hij in een ongeoorloofde betrekking stond en die hij hij zich in huis had genomen, tei vergiftigen. Zij kocht voor dit doel een hoeveelheid phosphor, welke zij door het eten mengde. Zij deed dit echter op zoo- onhandige wijze, dat het in de gaten liep. De politie werd met een en ander in kennis gesteld, die nu vrouw B. op vermoeden van poging tot vergiftiging in arrest stelde. Na door de justitie te Haarlem te zijn ver hoord, is de vrouw echter weer op vrije voeten gesteld. Het valuta wijntje. De Vorige week keerde een Nederlander uit Duitschland naar ons land terug. In de restauratiewagen had hij o.a, een flesch wijn een der beste merken voor f0.45 gekocht. Toen oe trein ons land bereikt had, liet hij' zich in den zelfden restauratiewagen door denzelfden kell- ner een flesch wijn van hetzelfde merk voor zetten. De flesch wijn kostte nu op vader- landschen bodem f 7.f>0. Prosit' „Bokken" ingericht voor wo ningen. Door de beschikkingen van den Minister wordt de huur yan de arbeiderswonin gen zóó hoog, dat bet in vele plaatsen een voudig niet meer té betalen is. De gemeente Giethoorn tracht nu op andere wijze in den woningnood te voorzien. Zij haalt zoogenaam de „hokken" (pramen) op het droge eiAJaal; er een houten woning op bouwen, bestaande uit woonkamer en keukentje. Het geheele geval kost op die manier f 900. De bewoners moeten 10 jaar lang f 110 betalen en zijn dan eigenaar van de villa, die in dien lusschenlijd.... lot, een ruïne geworden is. Een diefachtig spook. Eeni ge maanden gelegen heeft zich te Pon- tivy in liet land van Bii'e-tagne, waar de vreedzame boeren nog steeds in het ge- looi' aa-n geesten en heksen voortleven, een voo'i'val voorgedaan, dat de gemoede ren danig in opschudding heeft gebracht. Op ziekeren nacht werden namelijk zeer geheimzinnige geluiden gehoord, welke van den weg schenen tie k-omen. Een dakvenster werd bovendien door een steen verbrijzeld, terwijl nog; tal van andere boozc .streken werden uitgehanll. Een der boeren ging, ten einde raad, een bekenden heksenmeester luit diie streek over het geval raadplegen, doch bij ,zijn kluis aangekomen, vernam hij, dat de toovena-ar overleden was. Rij zijin thuis, fcooist kwtani hij evenwel tot de ontdekking dat eenige honderden francs uit zijn geld- kist waren verdwenen. De politie werd van het geval in ken nis gesteld en het mocht haar gelukken het spook te arresteieiien. Het w:as een jonge schaapherderin, eien nicht van den boer, die het slachtoffer van de spokerij was geworden. - Spraakgebrekkig. Hel. is een be kend feit, dat de moeste Hollanders zich ver beelden, Duitsch te kennen. Dat juist de oogen schijnlijko gelijkenis tusschen Duitsch on Hot- landsch hun parten; speelt, leere u dit voorval In een Duitsch restaurant permitteerde een Hollander zich, een „valutakip" te bestellen, en gaf den ober deze opdracht: „Herr Ober, gebratono Kippe 1" „Bitte ,.,Kip, Kippe'" „Bitte?!" ,,Gebratene Kippe'" De gast. bemerkte blijkbaar aan het ver wonderde kellnersgelaat, dat hij zich niet, ge heel juist uitdrukte en nam zijn toevlucht tot de volgende omschrijving „Wissen sie wasz ein Hahn ist?" „Bitte schön" „Jelzt musz ich balie A die gebratene Ege- hattin eines Halmes'" (De gebradene o.olit- genoote van een haan.) De anders zoo plechtstatige Duitscho keil lier stond krom van liet lachen, maar de „spraakgebrekkige" Hollander kreeg zijn kippe- boutje. „Volk." Wa te r als energiebron. De hooige prijs va,n de steenkool drijft tot het -gebruik maken van water als energie bron, overal waar dit moigielijk is, en zoo ook tot het gebruiken van blauwe steen kool of het partijtrekken van het hoogte verschil tusschen eb en vloied. „Wetensch" Bladen" meldt dienaangaande dat, 'n zeer gunstig punt voor een installatie hiertoe de- baai van St. Michel is, het binnenste gedeelte y-an de Golf van St. Malo. Een -g'roep' JVmei'ikaansche financiers heeft concessie voor zulk een installatie te dezer plaatse gevraagd. Eien van tur bines voorziene stuwdam, lang ongeveer 20 K.M., van de Ro-tskaap bij1 Granville tot een kaap van een eilandje tegenover Cancale zal het bekken afsluiten, waarin het vloedwater gelaten wordt De wat-e'i loopen, die in dit bekken uit monden, zullen in ©en "ringvaart .gelaten worden, die bij Cancale Van -een zee sluis voorzien is. 'De kosten van hiet werk zijln op' 2 mil liard fis geschat, en de geleverde- ener gie zal 680.000 kilowatt of 'ten minste '6 milliard kilowatt-uur per jaar bedragen. Wisselkoersen te Amsterdam. Van 11 Januari 12 uur. Berlijn cheque 1.531.55 bank 1.541.57 Belgisch bank en chè'que 21.421/221.521/2 iFransch bank 22.321/22,2.421/2 Ponden bank 11.4811.51 Oostenr. kronen (bank) 0.05O.O61/2 Dollar bank 2.702.71 Zwitserland 52.605'2.70 Eein landbouwfilm. I Het Zweedsche Instituut voor Verede ling van landbouwgewlassen en de Zweed sche Zaaizaad-Maatschappij hebben een landbouwfilm samengesteld, die binnen kort ook in N-ederland te zien zal zijn. [Waarschijnlijk zal ze in elke provincie vertoond worden. Deze film geeft te zién: 1.. het aan leggen van proefvelden met verschillende za,ai-methodes1; 2. proefvelden mlet ve lerlei gewassen; 3. werken van weten sch,appelijken -aard tijdens den groei toe gepast (kruisingen, selectico, 'enz.); 4. het oogsten op -de proefvelden; 5. binnen- alrbeid met -den oogst; 6. het bewerken van zaden in het grootbedrijf; 7, groot modern landbouwbedrijf. Gezantschap bij dien Paus. In 'vele A. R. Kiesverenigingen vindt een motie bijval, welke zich in ongunsti-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3