r*<> 87 Wally Sigaren, Woensdag 11 *Sanuari 11)29 36e Jaargang Reclames. FEUILLETON. Jolm Ward en zijne Vrouw. A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab o n n e me n tsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentin: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. DE LOONSTRIJD GEËINDIGD. 't Einde der staking in het metaal bedrijf is daar. Een feit, waarover men zich niet dan verheugen kan.' Fel heeft de staking: gewoed, daar men van beide .zijden, zoowel van patroons als van arbeiderskant, sterk op zijn stuk stond. Wekenlang stond men tegenover elkaar en het hoelang nog" klonk van de lippen van menig' bij den strijd be trokkene en toeschouwer. Licht liet zich maar niet bespeuren totdat de heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, zijne bemiddeling aanbood en hiermede de arbitrage in dit geschil hare intrede deed. Wel ge tule te het niet terstond de par tijen tot elkaar te brengen, edoch, de brug' was gelegd, waarover men tot elkaar kon komen. En waarover men tot elkaar gekomen is! llulde aan mr. Zimmerman, door wiens t'usschenkomst verdere verwijdering' voor komen is. Hulde, waar doze burgervader begreep, dat de strijd .zich niet bepaalde tot r een geschil louter tusschen werk gever en werknemer, maar dat dit geschil verder ging, van plaatselijken aard was, tiaar het belang van Rotterdam, den hart ader van liet metaalbedrijf, betrof, ja zelfs dat. hier nationaal gevaar dreigde. De vraag; is gesteld, of deze strijd had kunnen worden voorkomen, een vraag, die, in verband met tal van bijkomende dingen, ,zoo moeilijk voor beantwoording vatbaar is. Feit is, dat .zooals dit. con flict thans in het leven werd geroepen, de werkgevers er .zonder twijfel door hun autocratisch optreden aanleiding toe ga ven. De handschoen werd toegeworpen en opgeraapt. En dit juist, dat zich blijkbaar geen rekenschap geven van de vérstrekkende gevolgen, dat zelf' alleen decreteeren zonder overleg te willen was oorzaak van het conflict. Men onder- scheide wel; het ging 'hier niet 0111 al of niet loonsverlaging in eerste instantie, liet ging 0111 de redelijkheid, de bestaans zekerheid van het overleg. Dit werd opzij gezet, terwijl het zijne plaats reeds had. Men had dienen te begrijpen, dat bij een zoo 'krachtig ontwikkeld zijn der orga nisatie als in het metaalbedrijf misken ning van het overleg diepgaande gevolgen moest hebben. Gelukkig kwam e'r genezing voor de geslagen wonde. Maar, was niet voorkomen beter geweest dan genezen Was het noodig: geweest, onvermijdelijk, dat midden in den winter leed werd ge bracht over zooveel gezinnen? Dat men van arbeiderszijde een verlies te boeken heeft bovendien nog van twee millioen ongeveer? En van patroonszijde toch ze ker niet minder? Kon het niet anders, dat de werkeloosheid, die toch reeds zoo zeer rondwaart, nog; kunstmatig werd uit gebreid? Niemand zal beweren, dat hier alle middelen waren beproefd. Was hier wel iets beproefd Daarom vragen we, met ons Program van Actie, eene regeling ter voorkoming van geschillen in de wereld van den arbeid. 't Stemt blijde te kunnen constate eren, dat, dank zij onzen Christelijken metaal bewerkers, de strijd beëindigd werd. De overeenstemming toch werd bereikt door ile Chr. en R.-K. metaalbewerkers eener.zijds en de Chr. patroonsbonden an derzijds. Zij kwamen tot vergelijk, zij1 be sloten den arbeid te hervatten. Naar het Engelsch van MAR.GARETHA DELAND. 65) „Komt," sprak hij, „staat heden met mij onder de doorboorde handen en de bloedende zijde van den Oneindig Barm hartige; ziet op in dat gelaat vol Godde lijk medelijden en onuitsprekelijke teeder- heid, en weet dat dit bloedig kruis aan alle eeuwen verkondigt dat Hij gestorven is voor de zonde der wereld voor uwe zonde en de mijne. Kunt gij' u afwenden en heengaan in de uiterste duisternis, om door de schaduwen der eeuwigheid te .zwerven, ver van God, ver van hoop, ver van liefde? O, komt, terwijl de armen nog voor u geopend zijn; komt, voordat de dag der genade in nacht is overgegaan; komt, vpordat strenge "Rechtvaardigheid u met een vlammend zwaard den weg ver spert. O, ziel, Christus wacht!" Een oogenblik stond hij voorovergebo gen, met de handen aan den Bijbel ge klemd en eene smeekieJide uittdr'ukking op het bezield gelaat. Toen zeide hij met een diepen, ingehouden zucht: „Laat ons bidden!" De gemeente stond op, en volgde met En de modernen en neutralen? Nu ja, als die Christelijken toch aan het werk gingen, dan moesten zij ook wel 1 Alleen kon je toch niet blijven staken Als „die Christelijken" niet waren afge- vallen, hadden .zij; wel door-gestaakt! Daar liep nu juist het verschil. Voor onze mannen was het: strijd om het recht. Toen zij; erkend waren, toon men tot samen,spreking bereid w.as, was een loon vergelijk vrij spoedig getroffen. Onze mannen sloten vrede. Voor modernen en neutralende machtsstrijd. Nu het tóch zoover was, moesten ,z ij; zien den baas te spelen. üf hiermede de plaats en de taak, ja, maar ook het bestaansrecht der Christe lijke organisatie niet helder is aange toond? Zij liet zich niet op sleeptouw nemen door de „modernen", al was zij geringer in aantal. Zij; leidde, leidde ter victorie! Daarom Christelijk georganiseerd, juist nu 1 CONCEPT-PROGRAM VAN ACTIE. In ons no. van 22 October ji. ga ven wij bovengenoemd concept, gelijk het door 't Centraal Comité aam de Kiesvereenigiagen in den lande was voorgelegd. Thans is 't opnieuw verzonden, .maar •nu gewijzigd overeienktarnjstig de voor stellen van verschillende kiesvereeni- gingen. Wij dienden dierhalve het heele ge wijzigde concept nog leéns af te druk ken, doch dit gaat niet. Wij drukken daarom alleen af die paragrafen, waar in veranderingen hebben plaats gehad. In zallce F i 11 a n c i n is bijge bracht: c. afschaffing der Staatsloterij, Oligewijzidgd zijn ook gebleven de wensc'hen van het concept, uitgedrukt in de paragrafen Justitie en Koloniën en het advies in zake de Samenwer king. Voorts is een paragraaf in zake Landbouw ingevoegd. Zoodat, met inachtneming van boven staande het CiOiiiöept, met inbegrip van de'Inleiding, aldus k'omit tel luiden: De A. R. partij, op den... .1922 saaimgekomien in hare Deputatenver- gadenng, ter voorbereiding voor de algemieietne verkiezingen, verwijst in verband daarmede allereerst naar haar Program van beginselen. De nood der tijden roept mét groo. ter aandrang dah poit te voren, om eie.n zuivere beginseitpolitiek; om vast heid vain grondslag; om een onwan kelbare overtuiging. Tegenover hen, die de bron van het recht zoeken in den xnensoh, stelt dat Beginselprogram dé uitspraak, dat alle recht uit God is. Tegenover de souvéreiniteit van den Imiensch hand haaft het de volstrekt© soevereiniteit Gods over al het geschapene. Tegen over de onstandvastigheid |d©r men- sohelijfce vindingen .op staatkundig ter rein. plaatst het de eeuwige beginse len van bet Woord des Hoeren. Waar de géést uit dein afgrond in onze dagen ér zich op toelegt om de grondslagen van het gezinsleven te ondermijnen, daar vraagt dat Program om waarborgen, ten leinde het Chris telijk huisgezin té besclhermén tegen zoo boozen aanslag. Het komt op voor bescherming on sterking van hét maat schappelijk zwakke, maar handhaaft gebogen hoofd de woorden van het ernstig, vurig gebed. Daarna werd het gezang op gegeven, en het koor zong met opgewekt heid. Het was eene verlichting, na de spanning van de preek, eene opwekking- tot leven en hoop, na die schaduwen des doods. Alles kwam Helena voor als een ge deelte van '11 droomdie twee meisjes met vroolij'ke gezichten in het koor, met tak jes appelbloesem in den band van hare helder katoenen kleedjes gestoken, en die drie boerenknapen met het groene gezang boek in de hand, die daar uit volle borst zongen: ,,'tls liefde, eindloos, wonderbaar, Die van de hel ons redt." 'Helena zag naar hen met verbazing', en de vraag kwam bij haar op of zij zouden gelooven wat zij zooeven gehoord hadden. Zeker niet; hoe zouden zij anders een oogenblik van levensgenot of zelfs van gerustheid kennen Na de zegenspreking liep zij afgetrok ken den zijvleugel door, en ging dadelijk naar haar paard ih de schaduw van de kastanjeboomen. Hier wachtte zij op John, met de eene hand in de manen van den grauwschimmel, en in de andere hare 'kar wats, waarmede zij naar het hooge gras sloeg. Slechts weinigen van de gemeente kenden haar, maar die kwamen bij haar, om over de preek te spreken. Eéne vrouw ALOM VERKRIJGBAAR^ N.V. NEDERL. SIC. FABRIEKEN „GLOBE" - UTRECHT. 'niet minder het recht der persoon lijkheid tegenover de gemeenschaps idee. De beginselen, van dit Program zonder schipperen met beslistheid te handhaven jen daardoor vast te hou den aan den Calvinist! schen gronjdtrelk1 in ons volkskarakter, wordt door d© Deputafeinvergadering in toenemend© mlate als hoofdzaak beschouwd bij alle politieke actie. Daarnevens acht zij hielt, mét het oog op de politieke werkzaamheid in de komeincle vierjarige p|erioide, ge- wenischt zich uit te spréken over .de navolgende op den voorgrond treden de punten van staatsbeleid. I. Financiën. II. In zake Binnenlands oh Be st u u r. a. Losmaking van den finan- ciiëeien hand tusschen den Staat en de Kerkgenootschappen, echter niet dan na voorafgaande uitbetaling aan de rechthebbenden van hetgeen hun rechtens toekomt b. Voortgaande bestrijding van het misbruik Van sterken drank; tegen ontheiliging van den Dag das Hoeren worde opgetreden door krachtige be vordering dor Zonidagsnust, in hét bij- konder met bél rekking tot de publieke diensten, de openbare middelen van vervoer, de openbare vermakelijkhe den en optochten eit de regeling der winkelsluiting. c. Afschaffing van den vaccine- dwang. d. Afschaffing van den stemplicht. e. Wijziging van art 54 Gemeen tewet in dien zin, dat benoeming van leden der in dat artikel genoemde Commissies kan. plaats hebben ook uit ingezetenen, die geen lid van den Gemeenteraad zijn. III. In zake het Sociale Vraag stuk.'a„ Uitbouw van het instituut der thans bestaande z.g.n. „colleges van advies" en het leggen van ver band tusschen derzelver werkzaam heden ter voorbereiding van een later in het teven te .roepen vertegenwoor diging der maatschappelijke groepen en belangen. b. Krachtige bevordering eener re geling ter voorkoming,, zoo mogelijk, van conflicten in de wereld yan den arbeid en tot oplossing van geschillen, desalniettemin ontstaan. c. Het stelsel van socialisatie als middel ter verbetering der sociale toe standen ten ©enenmale verwerpend, bied© onzé partij steun aan pogingen om te geraken tot een betere organisa tie van het bedrijf, waartoe .de weg woirde gebaand 'door een wettelijfeen uitbouw van het arbeidscontract. d. Omtrent het. vraagstuk der ar beidsbescherming en da.t der sociale verzekering- worden de navolgende punten op den voorgrond gesteld Maatregelen tot beteugeling van mis standen in de huisindustrie; invoering der z:iektawet-Talma, op enkele pun ten gewijzigd; uitbreiding van de on gevallenve'rziekering tot den landbouw; 'keek, onder haar kwakebshoed uit, nieuws gierig naar haar. De varhalen van me vrouw Wards ongeloof waren uit bock haven overgebracht. „Wonderbaar dat sommige menschen zich tegen zulk een leer verzetten!" zeide zij; „zij moesten toch weten dat het zonde is niet aan eeuwige straf te gelooven. Ik geloof dat het eene doodzonde is, gij ook niet, mevrouw Ward?" „Neen," antwoordde Helena bedaard. HOOFDSTUK XVÏII. Zwijgend reden ze naar 't huis van den predikant, met wien John geruild had. Daar zouden zij het middagmaal gebruiken, en daarna zou de predikant weder naar de kerk gaan voor de namiddagpreek. Mevrouw Griel*, een magere vrouw, met een bezorgd gezicht en een dun, stijf krulletje aan de slapen, kwam hen aan de deur te gemoet. Zij had zich gehaast om naar huis te gaan, ten einde alles in ge reedheid te hebben om hare gasten te ont vangen. John liet zij dadelijk in de stu deerkamer van haar echtgenoot, een on ooglijk vertrekje, met nog minder boeken dan Ward had, terwijl zij Helena naar de logeerkamer bracht, waar zij zorgvuldig een kamerdoeksch ochtendkleed voor haal' gereed had gelegd, want het was zeer warm weer geworden en het rijkleed was zwaar. reorganisatie van de sociale verzeke ring ter verkrijging van meerderen een- vond en beperking van kosten; wet telijk© regeling van de werktaosheids- verziekering in dier voege, dat zij 'be- drijfsgowij'ze worde ingesteld en me dezeggenschap verleent aan alte groe Een, die in de kosten bijdragenbe- oiorlijke verzekering van de positie van het personeel in burgerlijken en militairen dienst. e. 'Regeling vain do positie van den binnenschipper. f. Waar ter bescherming van het zwakke van overheidswege maatrege len moeten worden getroffen, worde d.e eiseh gehandhaafd, Idat zoodanige bescherming niet lei.de tot verhinde ring van de vrije ontplooiing der per soonlijkheid. g. Teneinde de ernstige gevolgen van de doodienidie concurrentie der lan den met lage valuta voor onze eigen industrie althans ©enigermate af -te wenden, worde aan fto Regeering vol macht verleend, ,\vaar mogelijk, bij zondere maatregelen ter zake te tref fen. IV. In zake Landbouw, a. Ge waakt worde tegen omnoodi'ge regle- menteeiing van het bedrijfsleven van land- en tuinbouw en veehouderij. Den landbouw worde gelijke gelegenheid geschonken hol voorlichting van de Regeering, als is ingevoerd voor an- ider© economische belangensferen (Hoioge Raad van Arbeid, Nijverheilds- en Middeastmdsraad)bevordering' ook va,n het bijzonder landbouwon derwijs betere regeling van de piacht- oyereénkoulst, afschaffing van de heer lijke jachtrechtein; goied geregelde bui tenlandse,he voorlichtingsdienst lot uitbreiding van het ten gevolge van den oorlog sterk ingestonken afzetge bied voor onze land- tón. tuinbouw producten. b. Bescherming van de gehuwde vrouw en van kinderen ten opzichte van den arbeidsduurregeling van den werktijd voor dén volwassen man- nel ijken arbeider en de ongehuwde vrouw moet allereerst worden nage streefd in den' weg van overleg tus schen de .organisaties van werkgevers eni werknemers, zoo mogelijk door toe passing van de collectieve arbeids overeenkomst. V. Justitie. VI. In zake On de rwij s. a. Bij elke meer Omvangrijke wijziging der onderwijs-) 'wetgeving worde er onzerzijds op aange stuurd, dat de financieele bemoeiing def «verheid, zoowel voor het openbaar als ,-Voor het bijzonder onderwijs, zich bepale) tot het draigen van de kosten aan eemvou'- dig ingerichte scholen verbonden en dat liet recht worde erkend van de voorstan ders van elke richting om door eigen krachten het peil van het onderwijs te verhoogen en de Mrchting der schoot' te verbeteren. b. Wijziging in de uitvoering onzer ge- heele onderwijswstgeving en, zoo noodig, in die wetgeving zelf, opdat ook op het terrein van het onderwijs meer dan in den laatsten tijd is geschied, rekening worde ■gehouden met den gieldielijkein nood der openbare kassen, een en ander met eer biediging van het beginsel van vrijheid' van het onderwijs in bet bijzonder ten aanzien van de interne aangelegenheden 'der school en met eerlijke uitvoering der Laiger-onderwijswet ten opzichte van de verkregen financieele' gelijkstelling. Zij zat er in een houten schommelstoel bij, terwijl haar gast baar glanzig bruin haar uitkamde en het tot een vasten stren gel laag in haar nek vlocht. „Het was een volle kerk," zeide zij. „Men is van heinde en ver gekomen om mijnheer Ward te hoofen. De gemeente te Lockhaven heeft wel een voorrecht zóó te hooren preeken." „Het zal haar zeker wel aangenaam zijn vandaag' mijnheer Grier te hebben," ant woordde Helena beleefd; maar hare oogen teekenden een afgetrokken uitdrukking en zij luisterde niet oplettend. „De menschen houden weieens van eene verandering," beaamde mevrouw Grier, zich hard wiegende. „Grier zou over het zelfde onderwerp spreken als uw man Buitenlandsche missiën, 't Is er een, dat de predikanten in vuur brengt, en ik' heb opgemerkt, dat de menschen er wel van schijnen te houden, hoewel ik niet weet of het in de toepassing wel veel verschil maakt. Maar ilc geloof dat zij gaarae ge- moedsschókken willen hebben. Gij zult zien dat het bij de namiddaggodsdienstoefening zoo vol niet zal zijn- Dan is het meer over de middelen, die aangewend moeten wor den. Ja, het schijnt alsof eene preek over de hel hen doet huiveren en zij ©r evenveel smaak in vinden als wereldsche menschen in een tooneelstuk. Trouwens van zulke dingen heb ik niet veel verstand." Kinderen j p lijden al te vaak aan huidaandoeningelf als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doots, alom verkrijgbaar. (6) c Bevordering van het onderwijs aan Schipperskinderen. d. Naar financieele gelijkstelling op het terrein van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs worde gestreefd, waarbij met den nood va© 's Lands financiën rekening moet worden gehouden, doch zóó, dat het "bijzonder onderwijs niet achtergesteld wor de bij het openbaar onderwijs. e. Vereenvoudiging van die inrichting van het Hooger onderwijs zonder verlaging van het wetenschappelijk peil; de ge legenheid tot. steun aan het bijzonder 'hoo ger-onderwijs worde verruimd- f. Ruimere gelegenheid om door Rijks- steun meer dan gewone gaven tot ont wikkeling te brengen. VII. Koloniën. VIII. In zake De fensie. a. Internatio nale regeling tot beperking van de kosten van bewapening worde met kracht be vorderd. Zoolang echter anderen in IVest- Europa niet tot vermindering overgaan, vyorde krachtig verzet geboden tegen ont wapening en vermindering van 's Lands Weermacht. 1 b. Behartiging van de godsdienstige en zedelijke 'belangen van bet, personeel van' Leger en yioot. c. Naar beperking van den duur van den eersten oefening stijd worde gestreefd door krachtdadige bevordering van de vrijwil lige vooroefeningen. d. De vrijwillige landstorm worde doel matig georganiseerd en tevens dienstbaar gemaakt aan de oefeningen onder c. be doeld. e. Door een doelmatige vredesorganisa tie worde bezuiniging op de militaire uitj gaven verkregen. De Relingen, voor de burgerlijke ambténaren, bestaande in zake het georganiseerd overleg worden, voor zooveel dit in de militaire verhoudin gen mogelijk is, uitgebreid tot het be roep spersoneel van Leger en Vloot. f. In de huisvesting der minderjarige leerlingen van de militaire onderWijs-in- richtingen worde gezocht naar een rege ling, die den jongeling de beste kanst biedt voor een gezinsleven in den geest van het ouderlijk huis. ig. Met achtbare consciëntiebezwaren te gen de vervulling van den dienstplicht be hoort rekening te worden gehouden door Wettelijke regeling van dit, onderwerp. Vreaselijke bijzonderheden omtrent idein hongersdood. Volgens den corresponldent te Riga van het Deeusche blad „Poilitiken" is oip een onlangs gehouden sovjet congres be Moskou mie'egedeeüd1, dat er 22 millioien personen in de Russi sche hoingerdistiïctem zijn, die 'den hongerdood nabij zijn. Dit waren de personen, 'die in regis ters waren ingeschreven, maar er wa ren er minstens nog 5 millioen niet ingeschreven. De Russische regeering had toit nrt toe 100 millioem goujdrofe'- Helena glimlachte, wat mevrouw Griel" eenijgszins ergerde; maar hoewel hare gast nauwelijks luisterde, babbelde zij toch maar voort, totdat het tijd voor het mid dagmaal was." ;Man en vrouw hadden geen gelegenheid om elkaar te spreken. John zag Helena een oogenblik strak aan, maar halte oogen verrieden niets van hetgeen ©r in haar om ging. Te midden van mevrouw Griers ge babbel, had zij een blik in de diepte van haar eigen hart geslagen, en langzamer hand begon er in de duisternis van de laatste dagen een licht voor haar op te gaan. Johns droefheid moest iets met die verschrikkelijke preek te maken gehad hebben. Haar hart gevoelde zich verlicht, en haar gelaat klaarde op. Die predikant was van den kansel gekomen met eene zekere opgewektheid, als na een volbrach ten plicht. De verhevenheid van het onder werp had hem met hoop, ja, bijna met een gevoel van zekerheid bezield. Helena zou de waarheid zien, zijn stilzwijgen zou haar niet langer misleiden, zij zou aan de recht vaardigheid van God gelooven. Hij' was de zonde van zijne lafhartigheid bij het voor waarts drijven van zijne overtuiging ver geten; hij scheen voor de aangrijpende kracht der waarheid te zwichten en in de beschouwing van hare majesteit zelfs zijne persoonlijke wroeging te verliezen. Wordt vervi -r1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1