Posterijen en Telegrafie. it ie Pers. Rechtszaken. Briefwisseling. Marktberichten. Finansieële Berichten. aan een zijner in een schrij- na Maandag buitenland te uit de bladen, ijsman kennis (eseilij'ke tijding in de nabijheid onmiddellijk in avond 31 Dec. persoon met |n tijd heen en de woning van verder, dat hij de lunchroom st aan de \vo- lan, is binnen- bestellingen te mnd. Het viel lersoon met de 'oning van den voor de lunch- lunchroom ver poon hem zeer schonk verdef [ding van dien fcgnalement van |naar had gele- m met dat vart |dien Zaterdag en had, zoodat leze zaak stil- I hij echter het onmiddellijk r persoon voor Ignalement ge- ireef dan ook, bon terug zou Itret van dezen jezen ongetwij;- te verklaring de verpleeg- bij arrestatie eventueel bij erkennen en lis zou kunnen [nwerk. Om- laatste dagen li hier wellicht (zinnige sprake |ededeelen, dat aanvankelijk in verband een spoorweg- het volgende It een week, Iwerd, met een Ivan den trein Jin Leiden nog Ie. Nauwelijks Jf de laalstbe- llver ©n zeide: fin z'ult ge de hield de re- beide perso- fcich niet durf- trein in Den |was gebracht, iap den trein, em later niet Jilement, door (destijds opge- pan den dader ph dit kwam lat de recher- liekt tusschen |v het vermoe- varen, dat de bn krankzinni- optreden. (gemakkelijker |g verstandige |wegpersoneel, Vd van den aarin de mis- Daardoor zijn kken kunnnen (ok de afdruk form van den bloedvlek op Is het alweer pekkende trei- van het feit, zijn schoenen |g kunnen ge uit 't voren- [ïdeerd is, dat J is uitgestapt, (langzaam rij- of aan de de misdaad vel veronder1- len daarvan coupé zou bijn. Wat had nu eens ©en aen gegeven, laat komen, lid onderzoek |t grijpen lig- leter van het jiu Huygens- ig heeft over nut hadden t niet kunnen Iet was gis- ld dat inzake In waardevol- waardoor bij den vermoe- stie van uren uit Amster- edig signale- bten te ver- (etoonde per man aange- en moord het (den en tus- schen haar en mr. Wijsman was gaan zit ten. „Als gij dien man vindt", had zij tot de politie gezegd, „dan hebt ge den mede reiziger". De meest uitgebreide maatre gelen zijn toen genomen in alle plaatsen, waar men met grond meende hem te kun nen aantreffen. De hoofdcommissaris van politie te 's- Gravenhage en de commissaris de heer Besseling, die met het onderzoek is be last, zijn zelfs op hetzelfde spoor naar het ■oosten des lands gereisd. Intusschen is de gezochte te Amsterdam gearresteerd; hij beantwoordt aan het signalement. Op dit oogenblik, omstreeks half twaalf, weten wij er niet meer van dan dat hij is een '31 -jarige handelsreiziger, gedomicilieerd; te Amsterdam. Hij vertoont zich ook veel te Zandvoort. N r Het libld. kan hier nog het volgende nan toevoegen: De vermoedelijke dader, wiens signale ment volkomen overeenkomt met de per soonsbeschrijving door de pleegzuster ge geven, werd gisternamiddag gearresteerd toen hij op het kantoor waarvoor hij reist terug kwam. Er waren in deri loop van den dag reeds drie personen aangehouden en tiaar het hoofdbureau van politie geleid.' Dok zij beantwoorden ©enigszins aan het opgegeven signalement. Zij waren echter in staat hun alibi voor den oudejaar»-, avond te bewijzen. Dit was den laatsten arrestant echter niet mogelijk. Zijn opgaven, waar hij den oudejaarsavond had doorgebracht, bleken miet te kloppen. Wat den moord betreft, bleef hij gisteren alle schuld ontkennen. Hij zal heden te Haarlem met de pleegzus ter, die eveneens in den moordcoupé heeft gereisd, worden geconfronteerd. Een moordgeschiedenis. Te Rerlijn-Buchholz is een huisschilder, die gewoonlijk in plaats van te werken dronk en zijn vrouw en dochter1 mishan delde, vermoord. Zaterdagavond werd dc ■dochter van den vermoorde als verdacht van medeplichtigheid aan dezen moord in hechtenis genomen, maar sedert is geble ken dat noch het meisje nocli haar ver loofde iets met de zaak te maken hebben. De politie vermoedt veeleer dat hier een misdaad uit naastenliefde in het spel is en dat iemand die medelijden had met het on gelukkige lot der twee vrouwen den dronk aard uit den weg heeft geruimd. Diefstal kan in elk geval de drijfveer tot de mis daad niet zijn geweest, want in de woning van het slachtoffer 'viel in het geheel niets te stelen. De stand van de Maas. Men schrijft aan '►„Vad.": Eenige dagen geleden was de Maas in 48 uren bijna 2 Meter gestegen. Nadat de rivier ruim een jaar lang op peil had gestaan, zoodat op verschillende plaatsen de bodem zichtbaar was, kon nu op het bevaarbare deel de scheepvaart weer wor den hervat. Van uit het Bassin voeren ook enkele zwaarbeladen schepen de Maas in, doch Donderdag zakte het water zoo snel, dat éen dier schepen aan den grond ge raakte en een deel der lading op zolder schuiten moest worden overgeladen, om het schip weer vlot te maken. Ook nu blijft de Maas zakken, zoodat Zaterdagnacht nog 57 c.M. val kon worden gemeld, en de peilschaal aan de Maasbrug weer 60 c.M. onder nul teekende; de fondamenten en de peilers van onze onde brug, die eenige dagen door het water omspoeld zijn ge weest, liggen nu weer geheel bloot. Wan neer zal toch eens door kanalisatie aan al die ellende een eind komen? Korte vreugd. Twee samen wo nende dames, een weduwe ©n een geschei den vrouw kregen kennis aan een weduw naar te Beerta. De weduwe trouwde ©en veertien dagen geleden met hem en'de vriendin trok mee. Hij heeft nubeiden d'r uitgejaagd en met een verhuiskar zijn de dames met haar meubelen paar een wo ning in Winschoten getrokken. Een oplichter. De politie te Tiel heeft aangehouden G. v. B., paardenkoop man aldaar, wegens verduistering van on geveer f4000 ten nadeele van den Tiel- schen varkenskoopman van E. B. "had met het geld 8 dagen Rotterdam bezocht. Gestrand. Zaterdag is in de Eier- landsche gronden nabij Terschelling het vijfduizend ton groote geladen Engelsche stoomschip Kuto gestrand. Sleepbooten hebben trossen vastgemaaakt om het schip vlot te sleepen. Kindér lijkje gevonden. Gister middag vond een ploegbaas der H. IJ. S. M. te Lisse langs de spoorbaan een lijkje van een kind van ongeveer acht maanden oud. Het Ijjkje was naakt en in couranten gewik keld. Het vermoeden bestaat, dat bet oven te voren uit Aen trein geworpen was. Nadat een dokter geconstateerd ,had, dat het kind reeds overleden was, voordat het weggewor pen werd, is het lijkje naar bet gemeentehuis overgebracht. Vals ch geld. In Noord-Limburg is den laatsten tijd weer valsch papieren geld in omloop gebracht. Het zijn voor namelijk valsche één-gulden papierenbons, welke vermoedelijk van Duitsch fabrikaat zijn. In kt werp ers. Onbekende opge schoten jongens hebben in Nijmegen een -nieuwe truc van inktwerpen toegepast. Zij doordrenkten de sneeuwballen van inkt ■en wierpen die naar de dames van wie menig 'bondstel bedorven is. De politie heeft de zaak in onderzoek. De brand op de Sommelsdijk. De „Sommelsdijk" is te Rotterdam aange komen. De „Tel." meldt het volgende over de- oorzaak van den brand. De „Sommelsdijk" was geladen niet graan van Baltimore naar Rotterdam vertrokken. Men bevond zich Woensdagmiddag tehalf drie even voor het Engelsche Kanaal, toen de tim merman plotseling naar de kapiteinshut snelde, j en den commandant-Kok meldde, dat er brand was ontstaan, in do proviandkamer. De brand was ontstaan doordat de timmerman daar aa*t het werlc was geweest met een brandende kaars. Tengevolge van de deining was de kaars omgevallen op een hoop uitgeplozen teertouw. Het weer was 'op dat oogenblik tamelijk gunstig. Do timmerman had nog getracht zelf de vlammen te dooven, doch dat was onmoge lijk, daar het vuur met groote snelheid om zich heen greep. In de nabijheid vim het leer touw bevond zich nog een groote partij verf en teer, die ook vlam vatte. Onmiddellijk werd alle hens aan het werk gezet. De machine werd stil gezet en een iedpr meldde zich om onder commando van kapitein Kok het blus- schingswerk aan te vangen. Alle opvarenden namen aan het blusschingsvverk deel. Ook de officieren en het keukenpersonoel. Men wierp met behulp vvan emmers, die van uit zee gevuld werden, .groote hoeveelheden water in de brandende massa. Een oogenblik scheen het, dat men den brand niet kon tegenhouden on het vuui; zich ook aan de lading zou mede- deelen. Groöte vlammen sloegen over het dek en men vreesde het ergste. Op dat oogenblik heeft de kapitein naar alle kanten om hulp doen seinen. Doch juist toon de brand op zijn hevigst was en men meende, dat het vuur zou overslaan naar do andere compartimenten kwam een gunstige wending. Na vijf uur van hard werken was men den brand geheel meester. Op de noodseinen waren 4 schepen afgekomen. Men was toen reeds zoo ver met het blusschingswerk gevorderd, dat de kapitein aan een Fransch passagiersschip, dat het eerst ter plaatse verscheen, kon mede doelen, dat men geen hulp meer noodig had. Gedurende den nacht zijn nog 3 schepen in de nabijheid van de „Sommelsdijk" ge bleven, doch men had hun hulp niet meer noodig. Een lawine. Naai- uit Innsbrück wordL gemeld, is een uit negen personen be slaand gezelschap skiloopers in het naburige gebergte dooi- een lawine overvallen. Twee per sonen werden gedood, terwijl enkele anderen werden bedolven, maar gered konden worden. Van een uitgezonden reddingsexpeditie werden een dag daarna weer twee personen gedood. Veel animo. Voor de betrekking van woningopzichter der woningvereeniging te Nieu- wenhagen haddon zich 125 sollicitanten aan gemeld. De gelukkige, die op een salaris van 1000 gulden benoemd is, is een inwoner der gemeente. Tegen do hooge spoortarieven Men is van plan een geregelden dienst to openen tusschen Soest, Baarn en Amersfoort met een grooten Londenschen motor-omnibus met 18 zitplaatsen hiimon en 18 bovenop. Het dankbare wild en schade 1 ij k gedierte. In het jongste no. van het nieuwe landbouwblad „De Zaaier" kom! onder „Ingezonden" liet volgende voor: Wij ontvingen ter plaatsing de navolgende „Dankbetuiging", waarvan wij de verantwoorde Hjkheid geheel voor rekening der onderteekc naars laten: .jDian.kbef.uig ing; aan de Excellenties den minister van L. 11. en N.den minister van justitie en aari allen, die het evengoed met ons meenen, voor liet uit vinden van steeds nieuwe en andere moeilijk heden in verband met de jachtwet zooals nu weer do instelling van een commissie tot onderzoek der wildschade, waardoor ons voor- loopig alweer geruimen tijd een goed bestaan ten koste van hoeren, tuinders enz. ver zekerd is. Namens den Vriie Hazen- en Konijnenhond, (w.g.) Mr HAAS, voorzitter, (w.g.) Jhr KONIJN, secretaris. De verzoeking van een com- missionairsbediende. De bediende van een commissionair te Parijs, een zekere Béra, wilde met zijnmeisje eens prettig en royaal de feestdagen vieren. Zijn middelen stelden hem echter niet daartoe in staat. Maandagmorgen zag hiji plotseling, dat zijn pa troon zijn portefeuille op tafel had laten liggen. Béra kon de verzoeking niet weerstaan, te minder toen bleek dat de portefeuille zesdui zend francs bevatte. Met zijn „vondst" spoedde hij zich naar zijn meisje. „Vanavond gaan wij naar de opéra", zei lijj„dat is nog eens iets anders dan de concerten op den hoek van de straat, waar we liet anders mee moeten doen. Maar eerst gaan we ons goed in de sleuren steken Inmiddels had de eigenaar van de porte feuille zijn verlies ontdekt, en de politie ermede in kennis gesteld. Een inspecteur ging Béra opzoeken, en vond hem in een modemagazijn aan den boulevard te Séhastopel, waar hij bezig was inkoopen te doen. Hij had reeds een costuum en een overjas gekocht, en zijn meisje was bezig, eenige toiletten aan te pas sen. In den zak van Béra vond de inspecteur een plaatsbewijs voor de opera van 120 francs. Het paartje werd 'ingerekend en zal waar schijnlijk een allesbehalve vroolijken oudejaars avond hebben gehad. Do „hroednouger". In Drenthe heeft een oud gebruik, om het huwelijk van een paartje aan te~ kondigen, lang stand ge houden. Zelfs tegenwoordig nog gaat de „bróed- neuger" rond in sommige Drenthsche dorpen en hier en daar in Overijsel en den Achterhoek van Gelderland, om aan buren, kennissen en vrienden de uitnoodiging over te brengen op de bruiloft van het jonge paar te komen. Deze bode heeft zijn hoed met kleurige linten versierd, draagt papieren rozen in de knoopsgaten van zijn jas en heeft een even eens met kleurig papier bestrikten stok in de hand. Omringd door een joelehde troep kinderen die hem nieuwsgierig volgen, stapt hij van erf tot erf om overal de blijde boodschap te brengen, vaak in ''den vorm van een lang vers, en eindigend met de uitnoodiging„Of 't beleeft te komen tégen oanstoanden Zundag." Do „broedneiiger" wordt gewoonlijk beloond mei een kwartje, dat op den bodem van een vol glas brandewijn of jenever ligt. Hij moet eerst liet glas leegdrinken om het geldstuk machtig te worden. Geen wonder dus, dat hij aan hjet einde van zijn rondgang vaak stom dronken is. En wellicht is deze omstandigheid oorzaak, dat in vele broedneugers-gedichten de regel voorkomt: „Heb, ik mien boodschap niet wel of kwoalijk gedoan....." „Volk." Een g o 1 fl v a n misdaad". Op liet oogenblik teistert een „golf van misdaad" Amerika, in hot bijzonder in New-York, in verhand waarmede de procureur-generaal Her Vereenigde Staten 'in Washington .aan den procureur-generaal van den staat New York heeft voorgesteld een conferentie bijeen te roepen van alle openbare aanklagers tot het instellen van een actie om de strafwetten krachtdadiger toe te passen. De autoriteiten verschillen van meening omtrent de oorzaken van het vermeerderen der misdadigheid: ge welddadige moo;d. straatroof, gedurfde inbraken het binnendringen in winkels en banken door gewapende desperado's, die er niet voor terug deinzen iedereen, die hun in den weg komt, neer te schieten. Terwijl men het drankverbod en het gebruik van surrogaat-alcohol aan sprakelijk stelt voor de misdaden, die met verzet gepaard gaan, meent men, dat de slechte tijden en de klaarblijkelijke gemakkelijkheid, waarmede misdadigers de wet "ontduiken, ver antwoordelijk zijn voor de tallooze rooverijen, die zoo dikwijls eindigen met den dood van het slachtoffer. In weerwil van alle voorzorgsmaatregelen, o.a. ide uitrusting van alle bankinstellingen met automatische alarmsignalen, het bewaken van de mails door gewapende soldaten, liet patrouillceren door de straten van zwermen politie-agenten en detectieven, duren de mis daden onverzwakt, voort. Volgens Mr Maa Adoo, 'de eerste magistraat van New York is de gemakkelijkheid, waarmede recidivisten tegen borgstorting op vrije voeten worden ge steld, gedeeltelijk verantwoordelijk voor de „golf van miisdaad". Hij beweert, dat vele borgen onder één deken liggen met de roovers, en dikwijls gestolen goederen aannemen als zakelijk onderpand voor de som der borg stelling. De magistraat verklaarde, dat hon derden misdadigers in elke stad tegen borg stelling op vrije voeten verkeeren en dat velen hunner voortgaan met het overtreden van de Wet, terwijl verscheidencn hunner er kennen, |dat zij" gedwongen werden te stelen, ten einde te voldoen aan de eischen van hun borgen. Do betrekkingen tusschen de hor gen en de misdadigers zijn zoo nauw, dat magistraten eerstgenoemden dikwijls de vraag stellen, of zij' hij de misdaad aanwezig waren. veel minder ingrijpende bepalingen staken en de kans loopen uit hun brood te wor den gestooten. En in Duitschland worden dergelijke be palingen onder een Soc. Dem. president voorgesteld en misschien ingevoerd. Zouden de „bewuste" arbeiders einde lijk niet eens inzien, hoe ze gebruikt wor den als speelballen in een politiek spel? GOES. Lijst van onbestelbare Brieven en- Briefkaiarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in hot tijdvak 28. Dcc. 8 Januari '1922. Brieven Binnenland Mej. Anni Hekking, Ginneken. Briefkaarten Binnenland P. T. van Laren, Utrecht; M. v. d- Zanden, onbekend. Briefkaarten Buitenland 15. Scliütz, onbekend, Duitschland. Gobs. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Dec. 1921 Telegrammenverz. 1092, ontv. 1098, overgen 2422, totaal 4612. Gesprekkenverz. 3800, ontv. 3492, overgen, lokaal 90 Totaal 7>82, Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv. Tot We verzoeken onze correspondenten dringend uiterlijk deze week hun nota over het af- geloopen kwartaal in te zenden. Berichten omtrent het houden vim lezingen, kunnen wij niet plaatsen. Daarvoor is de advertentie-pagina de aangewezen plaats. Onze correspondenten en secretarissen van jonge- lingsvereenigingon enz. gelieven hiervan nota te nemen. AMSTERDAM. Een der verslaggevers van het persbureau Vas Diaz heeft zich hedenmorgen in verband miet de arrestatie van den vermoedelijken moordenaar van tar. Wijsman naar Haarlem begeven. Daar had hij een onderhoud met den Com missaris van politie, die hem o.a. het volgende mededeelde. Zondagmorgen kreeg de Comm. v. Po litie te Haarlem belangrijke mededeelingen, die hem aanleiding gaven om een ander Spoor dan tot dusver te wolgen. Het bleek, dat zekere S., een handelsreiziger, te Zandvoort woonachtig, maar veel te Am sterdam vertoevend, verdacht werd in ver band te staan met bedoelden moord. Na veel moeite gelukte het de politie zijn' portret in hlaindein te krijgen, dat aan! de verpleegster werd getoond, die in de 'coupé gereisd had. Deze herkende hem onmiddellijk. Toen werden 150 afdrukken1 gemaakt en naai' de politie in de groot© steden en aan de grens gezonden. Maandagmorgen kwam de politie echter in 't bezit van zijn adres te Amsterdam' en stelden de rechercheurs zich op om! hem bij zijn thuiskomst te arresteierem pit geschiedde. Onmiddellijk werd hij met de verpleegster geconfronteerd, die direct zei: „Hij is het en niemand anders." •Tot driemaal toe herhaalde zij haar woorden. Die giearreteteerde k'oin niet precies zijln alibi bewijzen, zoiodat de verden king tegen hem steeds sterker wordt. Gedacht wordt aam wraakneming en niet aa:n roofmoord. S. is van goeden huize en nam1 hij het verhoor een onverschillige houding aan. In zijn be zit werd echter n,oig niets bezwarends gevonden. Zoo spoedig mogelijk zal nu te Amsterdam om ziijin kamer een huiszoeking plaats hebheln. AMSTERDAM. V. Dl De centrale recherche blijft van mieeming, dat het nog lang niet zeker is, dat de aange houdene de moorjdeinaar i®. Baarland 16 22 38 Biezelinge 22 33 55 Borsselen 36 44 80 Colijnsplaat 74 65 139 Driewegen 17 12 29 Elleweutsdijk 26 27 53 's Gravenpolder 30 26 56 's Heer Arendskerke 33 56 89 's Heerenhoek 20 26 46 '3 Heer Hendrlksk. 5 11 16 Heinkenszand 29 50 79 Hoedekenskerke 22 27 49 Kamperland 54 63 117 Kapelle 76 100 1T6 Kats 22 21 43 Kloetinge 15 35 50 Kortgene 75 95 170 Kruiningen 66 95 161 Kwadendamme 6 12 18 Nieuwdorp 30 35 65 Nisse 11 25 36 Oudelande 12 21 33 Ovezande 13 21 34 Rilland 53 92 145 Schore 30 31 61 Waarde 23 36 59 Wissenkerke 29 46 75 Wolfaartsdijk 36 49 85 Anna-Jacobapolder St. Philipsland Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 15 1 16 Biezelinge 92 81 173 Borsselen 108 56 164 Colijnsplaat 225 205 430 Driewegen 95 91 186 Ellewoutsdijk 166 99 215 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 234 222 456 231 273 504 's-Heerenhoek 155 112 267 Heiilkenszand 41 43 84 Hoedekenskerke 71 103 174 Kamperland 250 162 412 Kapelle 287 247 534 Kats 55 35 90 Kortgene 427 350 777 Kruiningen 345 338 683 Kwadendamme 39 40 79 Nieuwdorp 151 161 312 Nisse 88 117 205 Oudelande 60 46 106 Ovezande 173 110 283 Rilland 215 132 347 Schore 192 199 381 Waarde 299 226 525 Wissenkerke 126 67 193 Wolfaartsdijk 223 127 350 Anna-Jacobapolder St. Philipsland GOES, 10 Januari 1922. Graanmarkt. Nieuwe Tarwe fllf 12; Win- tergerst per 100 K. G. f 12.50f 13Haver f 12f13; Kook-erwten f 18f20; Kroon-; rw- (.en f 23f 25Bruine Boohen f 30f 34Panr- de-boonen f 14. Ruime aanvoer; uitgenomen peulvruchten. Opgaaf van den Kring Oost-Zuid-Bevoland der Z. L. M. Aanvoer Boter 80 pond. Pry's per K.G f 2Boter, middenprijs per pond f 1Aan particulieren verkocht f 1.10Aanvoer fa- brieksboter 50 pond. verkocht ii f 1.15 p. pond. Aanvoer eieren Prjjs per 100 stuks f12, Middenprijs per 25 stuks f3. 'Aan particu lieren verkocht 14 cent per stuk. Poeleieren 8 cent per stuk. Aanvoer Eieren Onderafdeeling Zuid-Beve land V. 1'. N. 3180 stuks. Prijs f 12.40 per 100 stuks. VLISSINGEN. Armgaard 15—17; Roodbuk- ker 22Meigroen 12Jeruzalem 17Zoete venen 7Reine d'Or 18Kleiperen 1518 Gieser Wildeman 22; Uien 2533; Koolrapen 56,5; Kroten 11 11,5; Peeën 6—6,5; Sprui ten 5067; Witlof 9096; alles per K.G. Boerekool 56; Savoyo kool 510; Eieren 13,5; alles por stuk. Selderie 1316; Prei 625; leiden per bos. Spruitkop 2931; per mand. Wisselkoersen te Amsterdam. 10 Jan. te 12 u. Berlijn chéque 1.551/21.561/2. toiank 5759. Brussel 21.50—21.60. Framsche franc 22.5022.60. Ponden 11.471/211.51. Kronen 0.050.06. Dollar 2.70—2.72. Zwitserland 52.6052.70. Anders dan 'bij ons. De socialistische arbeiders, die het vorig jaar op hoog bevel hebben gestaakt, z.g' als protest tegen het anti-revolulie-wetje, zullen zich wel de oogen uitwrijven als ze lezen wat in Duitschland gebeurt, zegt de „N. L. .Crt." Er is dus, melden de bladen, een wets- j ontwejrp ingediend tot aanvulling van het j wetboek van strafrecht. Een der nieuwe bepalingen die de Lok. Anz. het republi keinse he majesteitsschennis-artikel noemt, luidt: Wie den bij de grondwet vastge- stelden staatsvorm of de rijksvlag in het openbaar beschimpt, wordt met gevan genisstraf gestraft. Bovendien kan geldboete tot, een maxi mum van 500.000 mark en verlies van de bekleedè openbare ambten worden opge legd. Dezelfde straffen worden bedreigd degene, die in woord, geschrift of afbeel ding tot daden van geweld tegen het staatshoofd of een lid van rijks- of staats- regeering aanzet." In ons land moesten de arbeiders om De brand in de Ou ide Kerk te D1 el ft. Gisteren hebben voor de Haagsche Rechtbank terecht ge staan de 21-iarige C. J. II, lood gieter lejn W. C. P., 18 jaar, loiodgie- terstaecht, bedden .uit Delfl, terzake dat het Ran hun schuld te wijten was, dat den 23ste|n September j.l. brand is opitstean in de Ouidei Kerk te Delft* Beklaagden bekenden. Den bewus. ten dag moesten zij herstellingen doen op het dale van de1 kerk. Zij wisten, dat teen ,op de kerk niet teocht wer ken met benzinelam'pen; dit stond trouwens overal in det Jcerk aange plakt. Voorzorgsmaatregelan hadden zij niet genomen, noch was er wa ter noch zand aanwezig. Toen zij om twaalf uur gingen schaf ten, hadden zij zich 'evenmin voldoen de overtuigd of !dje; plaats, waar "zij gewerkt hadden, wel volidoenlde waè algekaelld. Terwijl de één teet de ben- zinelatep aan het werk was', stond de ander pp den uitkijk' oteidireidt te kunnen waairiscihuwien, indien eï sptes een kerkvoogd in aantocht was, Het' O. M. mleieinde, dat, waar het hier geldt pein onzer kostbaarste na tionale inonnmienten, de beklaagden juist de no|odig!0 voorzorgsmaatre'ge- len hadden moeten treffen. Met de groojtste onverschilligheid en nalatig heid hebben zij evenwel hun werk verricht. Spr. eischte tegen ieder der beklaagden 6 wefcen hechtenis. Een rookwedstrijd. Te Parijs is in Montmartre de jaarlij'ksche rookwed strijd gehouden, waarin ditmaal werkelijk heel bijzondere „tijden zijn gemaakt". De winner van den wedstrijd in snelrookcn heeft het klaargespeeld 5 gram tabak in 6 minuten op te rooken. Zijn collega in den wedstrijd in langzaam rooken heeft een pijp met 5 gram tabak 55 minuten weten aan te houden, voordat de tabak op was. Wanneer begint het nieuwe jaar? Een rare vraag, zoo zal men opper vlakkig antwoorden natuurlijk wanneer de klok op 31 December 's nachts 12 uur klaan. (te ,f-J De klokken, die echter vroeger naar d©n plaatselijken tijd waren ingesteld, gaan ook nu, na invoering van den internationa len zonnetijd in de verschillende landen, lang niet gelijk. In het algemeen zijn er 24 zones op aarde, waarin het tijdsverschil telkens een vol uur bedraagt. Spanje, Engeland en Frankrijk' hebben West-Europeeschen tijd, Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk en Italië midden-Europeeschen tijd, Turkije, Bulgarije en Roemenië Oost-Europeeschen tijd. Derhalve komt het nieuwe jaar met horten en stooten in de verschillende lan den binnen, daar ieder vol uur een nieuw© zone nieuwjaar kan vieren. Het eerst n.l. wanneer onze klokken op 31 December 's namiddags 1 uur wijzen, begint de nieuwjaarsdag op de eilanden van den Stillen Oceaan (Westelijk van de datumgrens), om vier uur 's namiddags volgen Japan en Korea, om 9 uur 's avonds Mauritius. Wanneer het 6 uur 's morgens midden- Europeesche tijd is, klinken pas de men- schen in Nieuw-York, om! 7 bur die in Chi cago, om 8 uur die in Salt Lake city en om tien uur de bewoners van Alaska. Ten laatste, om 12 uur des middags op Nieuwjaarsdag (m.-E. tijd) wordt het nieu we jaar op Samoa geboren (Oostelijk van den datumgrens) en daarmee is dan de ring om de aarde weer gesloten. Zoo verdeelt zich het burg'erlijk begin des jaars over een tijdbestek van 24 uuir en het laat zich derhalve niet op één tijd stip vastleggen. Nooit verlegen. Als historisch hoorden we dezer dagen de volgend© oude mop vertellen: lEen halve eeuw geleden bediende op de „kroeg" te Leiden een kelner, die bekend was om zijn snedige replieken. Voor geen vraag ging hij uit den weg, altijd kwam er een raak antwoord. Ten slotte werd een soort samenzwering op touw gezet, hoe men hem nu eens met den mond vol tanden zou kunnen laten staan. Na eenig beraad was besloten, om hem dit te verzoeken: „Aannemen, breng me het eiland van Robinson Grusoë!" De oolijkert verdween onmiddellijk en kwam terug met „Het Vaderland" van Vrijdag dat hij! met een beleefd© buiging aan den beduusden vrager teT hand stelde. Vaderland).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 3