Binnenland. Dit tie Provincie. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. het economisch heïstol van Rusland op te dragon Vfi wat Onitsöhland daarvoor doet af tie, boieikein. op de rekening der schadeloosstelling. Maar aan de uitvoering van 'zoo'n plan zal nog heel wat vastzitten. Is de Engelsch-lersche kwestie nu opgelost? Gelijk wij needs meldden is de En. gelsch-Ierscne overeenkomst na lange, lange discussies mot 64 legen 57 st. door het lorschc parlement aangeno men. Aan het einde zijner rede zeide Griffith nog, dat hot' Daal Eireann wist, dat 98 percent van hel Icrêch'e volk de ratificatie* van het verdrag wenschte. Zij, die tegen hel verdrag stemden, zonden voor het blijven van het Engelsche leger in Ierland stem', men. De stemming had plaats onder hevige opwinding. De voorzittend deel de den uitslag eersl in hel lersch en vervolgens in het Engelsch mede. Spoedig had het nieuws de menigte buiten het gebouw bereiklt. Zij' barstte uit in luide toejuichingen. In de ver gaderzaal zelf waren de hetoogingen gering. De Valera, die do onverzoenlijke tegenstander gebleven is, heeft for. meel zijn ontslag aangekondigd. De vreugde in Ierland is nu groot, daar het land nu lol een vrijen staat gemaakt is. In alle doelen van het eiland hadden treffende dem'ons!ra tios plaats. In Diublin en andere plaatsen trok een opgiewoinden menigte* door de straten, zingende, juichende en vreug devuren ontstekend. De poli lie zag dit goedmoedig aan en behoefde niet op te treden. Luide toejuichingen harstien los, toen Griffith en Collins, do voornaam ste voorstanders van heit verdrag, door de menigte Imrkend werden, die riep:- „God zegeme Griffith en Collins." Toch is het aantal stemmen, dat tegen de overeenkomst is uitge bracht. vrij groot en de tijd zal het. taoeten teer,enof alles nu verder als van eein lieien dakje zal gaan. Het Vlaamsch te Antwerpen. Het college van burgemeester en sche penen van Antwerpen beeft, naar de N. R Crt. verneemt, besloten, dat alle brief wisseling van de diensten der gemeente- eigendommen en der rechtsgeschillen met de advokaten in de Nedertandsche taal moet geschieden. De advokaten van de stad hebben kennis gekregen, dat -zij allo zaken voor de gemeente uitsluitend in het Nederlandseh moeten behandelen. Indien zulks bij het hof van appel of door het hof van cassatie te Drussel niet mogelijk mocht blijken, mogen zij alleen van het voorschrift afwijken na voorafgaand over leg met het college van schepenen, dat na zal hebben te gaan of er reden is het pleiten in hot Fransch toe te staan- Alle huurcontracten, overeenkomsten en neten tusschen de stad en particulieren voor de hoor van huizen en andere ge meente-eigendommen zullen uitsluitend in het. Nederlandsch gesteld worden, tenzij de andere partij verzoekt ze in het Fransch op te maken. Rij aanbestedingen met be merkte inschrijving of gunningen uit de hand zullen do bestekken uitsluitend in het Nederlandsch gesteld worden. Dij an dere bestekben zai Nederlandsch de eer ste taal zijn, doch zal het bestek van een Fransc'he vertaling vergezeld gaan. Indrukken uit Duitschland. Maxim Gorki geeft in piem brief aan een vriend te St. Petersburg zijn in drukken weer over het leven in Dudtschland. Hier schrijft, hij wekt, de heiele omgeving tot arbeid op. De Duitschers werken zelf zoo ijverig, zoo dapper en -zoo energiek, dat men onwillekeurig achling voor hen krijgt, ondanks hun „burgerlijk heid". Het land wordt, voortreffelijk bewerkt, het winterkoren staat er prachtig voor, overal is het zindelijk en heersoht orde; men voelt demach tige hand van den m'ensch, die aan zijn grond is gehecht. Alles is zooals voor den oorlog, althans uiterlijk. In tierlijk is het minder gloed'gesteld, dat blijkt uit het gemoedsleven der men- fechen. Jogisme. Indische filosofie, oc 'cuitisme en andere „giftige lekker nijen" zijn vooral in do mode. Ondanks' de vele stakingen heersc'ht echter overal een verwonderlijke be drijvigheid en, het straatverkeer te Berlijn is. naar Krassin heeft getuigd, drukker dan te Londen. Korte berichten. Over geheel Zwitserland heeft het geweldig gesneeuwd. De sneeuwval ging gepaard met een hevigen storm, weljpe een groote ontreddering heeft gebracht in de telefonische en telegrafische verbindingen met het buitenland- Zaterdag hebben voor het rijkte. gericht te Leipzig acht communisten uit Rendsburg terecht gestaan die tij dens den opstand in Midden-Duijsch- land (in Maart van het vorige jaar) hebben getracht de spoorstaven op de Rendsburgerhvug op te breken, ten einde troepentransporten te verhinde ren, Zes beklaagden zijn tot tucht huisstraffen van lVs toit' 3V2 jaar, de twee andenen tolt gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeld. Maxim Gorki, die tot herstel van gezondheid in Duitschlanid vertoeft, heeft aan ©en vriend te St. Petersburg geschreven, dat het er slecht met hem voorslaat. Zijn geneesheeren hebben geconstateerd, dat, van zijn longen nog slechts Vs over 2A rijn vernield. Daarom heeft hij zij'n plan, om zich te Nauheim voor zijn hartkwaal j,o laten behandelen, moéten laten varen. Hij gaat eersl, voior zij'n longen, naar hét Schwarzwald. Te Port de France (Martinique) is eien hevige aardbeving geregis treerd. Op het eiland werd geen scha de aangericht. Een motie om het presidentschap opnieuw aan De Valera op te ((ra gen, werd in het Dail Eireann met 60 stemmen tegen 38 verworpen, Zaterdag vierde de roeivereeni- ging „Germania" te Meuis (Rijnpro vincie) haar winterfeest. Tegen elf uur 's' avonds, kort voor het einde van het feest, werd door het raam een bom in de zaal geworpen, die ont plofte. Zeven personen werden ge wond. Zij moesten naar hol, zieken huis worden overgebracht. - Zooals de „Ost Preiusische Z,tg,." uit de allerbeste bron zegt Ie hebben vernotóen, zou de Russische sovjet- regeering de Duitsche hebben voorge steld de sovjet-regeering de jure in vollen omvang te erkennen. Dé raden- regeeri'ng zou harerzijds bereid zij'n van elke aanspraak op vergoeding van oorlogsschade van 1914 tot. 1919 af te zien. Te Bedfast hebben aan hel eind der vorige week drie bomaanslagen plaats gehad. Een der boimlmein ont plofte op enkele meiers afstand van ee'n vrachtauto met politie-agentén, die zich met hun revolvers verdedig, den Ken vrouw werd ernstig gewond. Maandag kwam het opnieuw lot on geregeldheden. Er is één persoon ge dood, vier werden gewond. Re zuinig in g s p a r t ij. Naar het Vad. verneemt heeft de oad minister Mr. A. van Gijn, per circulaire vele gelijkgezinden aangezocht tot de op richting van een bezuinigingspartij. Leveran tie aan het Burg. Ar mbestu ur. Ter aanvulling van ons bericht omtrent een raadslid tc Barradeel, die als zoodanig was geschorst wegens het leveren van brood aan het Armhuis, een instelling die door het Burg, Armbestuur wordt be- herd, welke schorsing door Gedep. Staten van Friesland was gehandhaafd, verneemt het Frieseh Dagblad, dat bedoelde leve ring door dit raadslid is gedaan, teneinde een uitspraak in hoogste instantie uil te lokken. Op deze wijze kan in deze zaak dan misschien eenheid van opvatting ko- bien. Do Mietaai be d rijven openen zich weer. Gistermorgen openden de metaalbe drijven zich weer voor de werklie den, nadat tien weken de hamers heb ben gezwegen en de vuren niet heb ben gevlamd. Op Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te R'dam werden een 1300 metaalbewerkers, die aange schreven waren, aangenomen. Gelijk men weet, is alle reparatieweïk aan buitenlaindscbe firma's opgte'dragen, zoodat men thans nog nier, voor alle metaalbewerkers arbeid heeft. De di rectie1 zal ©r -echter zong voor dragen, dat geheel haar personeel weer werk zaamheden' kan verricht n. Die Roti. Droogdok-Maalsch. lem de N. V, Machinef.abr. ien Scheepswerf P. Smlit Jr staan er even zoo voor als Wilton. Ook daar. is een g;edeelle van het personeel tewerk gesteld. Bij' de Mij. voor Scheepte- en Werktuigbouw „Feijemoord", welke nieuwbouw on der handen heeft, kon geheel het per soneel, 1700 man, aan net werk gaan. Voor 1) erei diing voor jl e verkiezing e n. Vrijdag 27 Januari zal te Utrecht samenkomen het Cenlrilen Convent d'er A. R. Partij. Betreffende do Jijs- tengroie,peering wordt voorgesteld zes groepten te vormen, waarvan de zesde zal 'bestaan uil de kieskringen Dor drecht, Middelburg ie'n Tilburg. Op de wijzigingen in het conclept program van actie kotmlem wij nog nader terug. Verhooging vervolging-s kosten belastingen. IMen verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat de kosten van vervolging in zaken van directe belastingen bij de wet van 24- Dec. 1921 (Staatsblad Nr. 1410), in werking tredende 26 Jan. 1922, ge wijzigd zijn in dien zin, dat van laatst genoemden datum af voor een waarschu wing 15 cents, voor een aanmaning 25 cents in rekening wordt gebracht. ,De kosten voor de beteekening van een dwangbevel zullen bedragen voor sommen beneden de f100 f0.40 tot fl.50, ter wijl indien de gevorderde som f 100 of meer bedraagt, verschuldigd zal zijn f2.50 benevens fl voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 100 te boven gaat. Allerlei. Naar de Ned. meldt, is het ge rucht, dat mr R. v. Veeln zich voor een nieuwe legislatieve periode niet meer als Kamercandidaat ter beschik king zou stellen, .op de laatst gehou den vergadering van bet H. B. dér C. H. Unie definitief bevestigd. Se dert 1901 zat dhr. v. Veen onafge broken in de Kamer. Hetzelfde blad meldt, dat prof. Slotemakler de Bruine geen Kamercandidatuur zal aanvaar den. Bezuiniging. Men schrijft. aan de. -N. It. Crt. Nu de verslagen der Rijkslandbouvvproof- stations voor controle-onderzoek weer zijn ver schenen, is het misschien wel wenscheüjk, aan dat van het station Goes, eenige meerdere bekendheid to verschaffen, dan zulks anders wellicht het geval zou zijn. liet verslag begint met de verzuchting, dat de werkzaamheden nog steeds in het toeken der gedeeltelijke onbekendheid staan, liet heeft aan dit station toch waarlijk niet ran gelegen heid ontbroken, om zich bekend te maken, ik meen tenminste op meerdere landbouwtentoon stellingen wel eens een inzending van dit station te hebben gezien. Is onbekendheid echter wel do oorzaak van liet kwijnend be staan, dat dit proefstation lijdt? Kon van liet verslagjaar 1919/1920 met eenigen goeden wil nog gezegd worden, dat dit nog stond in hot teeken van den crisistijd, allicht geldt dit motief toch niet meer voor het jaar, waaromtrent tharys do uitkomsten zijn gepubliceerd. Gedurende liet jaar 1920 1921 werden onderzocht 892 monsters. Wanneer men hiernaast vergelijkt het verslag van hot R. L. 1". te Maastricht, waar in datzelfde jaar 263G3 monsters werden onder zocht en 46508 bepalingen werden verricht, of do verslagen van R. L. P.'s voor vee- voederonderzoek en zaadcontrole, beide t© Wageningen, waar deze cijfers resp. bedroegen 2453. 8292 en 7349, 12503, dan blijkt hieruit wel, Flat, wanneer het in verhouding luttele aantal monsters dat te Goes wordt onderzocht eens deed onderzoeken van bijv. het R. L. P. veevocderonderzoek, hierdoor jaarlijks een aar dig sommetje zou zijn te besparen. Men verlieze niet uit het oog, dat liet Rijks landbouwproefstation te Goes, aan saiarissen enz. ruw geschat liet Rijk toch jaarlijks wel komt te staan op pl.m. f 50.000. Een ieder rekenc voor zich nu maar eens uit, hoeveel monsters gemiddeld per dag worden onderzocht en wat liet onderzoek van één monster j-.an hel Rijk kost. A.s. Zaterdag zal Z. K. H- Prins Hendrik zich naar Terneuzen en Vlissingen begeven, teneinde medaill©-; uit te reiken, verband houdend met verschillend hulpbe toon aan in nood verkeerende schepen tijdens den joingsten Novemberstorm. Do-or Ged. Staten is bij den Prov' Stoombootdienst op do Wester Schelde- met ingang va:n 1 Januari j.l. benoeimd' tot goeder-enkne-elit te Vlissingen, dhr. P- Janse aldaar. Middelburg. Ons bericht inzake het werken del* g-emeentereinigmg, ver dient eelnige verbetering. Ons was ont gaan, dal. de vaeigtoac'bine ook reeds eenmaal in de Lungedelft is gebrnkil. Maar .ook doet 'de machine goed diens! op de Loskaide -en den Blau wend ijk, voor wegruimden van den af val van bieten en pulp. Eerst wordt dan de straat mof den sproeiwagen afgespoeld en dan met de veegmla- chine schoon geveegd. Zondagavond werd uil. de por tiek van het café Centraal in de Lan- gedclft een rijwiel oplvreemd. Direct viel de gedachte op een ouden be kende der politie, den 26-jarigen ,T. F. de W., die een rijwiel te koop aanbood. Gisteren is deze aangehou den -en het rijwiel te Vlissingen opge spoord. De aangehoudene bekende. Ook alhier houdt do politie zich' bezig met uit te kijken naar den da der van den moord in don trein op Oudejaarsavond. Zoo word haar eerst vorige w-eek medegedeeld, dat hier iemand in oen auto was gezien, die overeenkwam mot het bekend gewor den signalement; de auto was van een autoverhuurder te Goes en wordt thans een onderzoek ingesteld wie die persoon kan geweest zijn. Ook hier hoorden wij van perso nen, die gaarne er geld voor over zouden hebben als belooning voor het vinden van den dader; samen werking zou in deze zeker zeer ge- wenscht zij'n. Gces. De heer P. Iloogierheide Cz. is: benoemd tot brut:geknecht te Sas van Gent. Goes. Poging tol. inbraak'? Naar wij vernetóen beeft men in den nacht van Zondag op Maandag te on geveer half drie, de ruit in de deur van den sigarenwinkel van den heer Paatese (Opril Groote Marlet) ingedrukt. Daar echter adhteir de deur geen mat lag, maakte het naar binnen vallende glas zulk -een lawaai, dat de zoon des huizes e>n ook de overburen wak ker werden en de daders het. waar schijnlijk op een loopten hebben gezet. Dat het vermoeden van inbraak ..piet ongegrond is, bleek wel hieruit, dat de ruit met groene zeep besmeerd was. Vlissingen. De Zaterdagmiddag langs de huizen gehouden collecte voor den nood in' de Drentsche venen heeft opgebracht de som van f 1273.571/2- De heer J. F. Schönfeld, hoofdinge nieur bij den rijkswaterstaat alhier, wel ke gedurende enkele maanden gedirigeerd: is geweest bij het herstel van de ver woeste streken in Noord-Frankrijk, is door de Fransche regeering benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Nieuwdorp. Maandagnamiddag 9 Jan- hield de Kunstmestvereen. Landbouw en Veeteelt alhier een algemeen© vergade ring die door 28 leden werd bezocht, en waarin een verslag werd uitgebracht dooi den secr. over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat de vereeniging op het oogenblik 132 hxlen teil. In 1921 hebben drie aanbestedingen van kunstmest plaats gehad, een van gras, klaver en peezaad en een van sproeipoeder. Er is aangekocht 328900 K.G. verschillende kunstmest stoffen tot een bedrag van f53953.48;' 363 K.G. verschillende zaden tot een be drag van f404.35; G00 K.G. sproeipoeder tot een bedrag van f210.85. Hierna deed de penningmeester rekening ©n verant woording van zijn gehouden beheer over het boekjaar 1921, waaruit bleek dat er was ontvangen 1490.451/2. uitgegeven 459.431/2, zoodat. de balans sloot met een debetsaldo van f 31..02. Ue heer J. J. de Jager werd met alge- \meeno stemmen als bestuurslid herkozen,- evenals tot voorzitter door het bestuur met algem. stemmen. Een aanvraag van het Algem. NederP Landbouwblad voor een collectief abon- jnement, wordt voor kennisgeving aangeno men. De gewone onkosten zullen moeten worden verhoogd; wordt gesteld in handen Van het bestuur om praeadvies hierover uit te brengen. Krabbendijke. In 't belang der stichting „Vrederust" zal ds. .1. H. Donner te Breda hier Woensdagavond een, rede uitspreken Westkapalle. Vrijdag 1.1. bracht de Commissaris der Koningin, vergezeld van een lid van Ged. Staten en den hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat van Zeeland, een bezoek aan deze gemeente. Onder leiding van den heer K. Dekker Werden de plaatsen aan den dijk bezocht, waar de storm der laatste dagen schade (had toegebracht. Aan do sleenglooiing en hel paalwerk van don dijk is op verschillende plaatsen zooveel schade aangericht als in jaren niel is gebeurd Voor de dijkwerkers is thans voor eenige weken werk, wat voor hen natuurlijk een uitkomst is in dezen tijd van werkloosheid. M. Ct. I Januari j.l. herdacht dhr. K. Dek ker, opzichter van de Noordwatering alhier den dag, waarop hij voor 40 jaar in diensf trad van den Polder Walcheren. Van ver schillende zijden ontving hij gelukwen- schen .Door het Dagelijksch Bestuur werd hem de titel van hoofdopzichter verleend als blijk van waardeering voor de vele dienstien den Polder bewezen. Zoutelands. Tot machinist aan het pompstation der Vlissingsc'he duinwater leiding alhier is m-et ingang van 15 dezer benoemd do he-er J. A. Gijzeis te Vlissin gen. udinw^'r-awBtii t ni'i"ii ui 1 i»i 1 uiinmiwm n«iii—iww»in ii'ii m m Ned. Herv. Kerk. Drielallen te Amsterdam lo. S. F. IJ. Be-rbelbach van den Spren kel, Haarlem; G .P. Maran-g, Utrecht; J. P. v. Bruggen, Delfshaven. 2o. J. H. P. Ie Roy, Sloterdijk; F. W. A. Korff, HecmstedéG. IJ. A. Oskamp (pred.- cvangelist), Winterswijk. 3o. P. Veen, Utrecht; M. J. Punselie, Leiden; W. A. Hoek. Laren (G.). Door dezen uitslag is het Kiescollege om. Met 50 a GO stemmen meerderheid te genover de candidaten van „Vri-endenkrin* gen" (de oonfessio-neele-n) zijn de ethische candidaten gekozen. Beroepen te T-erkaple M. Slotemaker de Bruine cand. te Utrecht; Bedankt voor Amersfoort do-or G. B' Westenburg te' Beverwijk. - Ds. E -v Meer zal D.V. 19 Febr. a.s. afscheid prediken t.e Noordgouwe en 2G Febr. d.a.v. na bevestiging do-or zijn .schoonvader ds. C. IJattink, van Apel doorn, te Markelo intrede doen. Doopsgez. gemeente. Aangenomen naar Veendam en Pekela door |A. Hylkema te Oudebildtzijl. Geref. Kerken. Bedankt voor Schipluiden door D. G' A. Brouwer te Oostwold; voor Leeu warden door J. Waterink 1e Zutphen; voor Emlichheim, graafschap Rentheim, "door dr W. A v. Es te Leeuwarden. Te Wieringen is Zondag overleden, 54 jaar oud, ds II. Bax Hz. Hij aanvaardde het predikambt in 1894 te Mi-ddelie, stond daarna van 18971912 te Hippolytushoef, verwisselde die gemeente voor Lutkewierum om in 1919 weer naar Hippolytushoef terug le keeren. SCIlOONni.TKE. Woensdagavond 5.30 u. gaat voor in den Dienst des Wo-ords Ds H. do Bruyn te Nieuwendijk. Ongelukken. Zondagmorgen is de 53-jarige timmerman N., te Nijmegen, toen hij een wagen door de sneeuw duwd© uitgegleden en dood op het sneeuw*pad blijven liggen. Uit den S-chiedamsche- singel te Rotterdam, is het lijk opgehaald van een onbekende vrouw.' fTe HillegeTs- berg botsten twee fietsers tegen elkaar. Eén hunner, een 50-jarige man, viel zóó, dat hij een schedelbreuk bekwam. Een 48-jarige man viel te Rotterdam in 'trhim van een schip en bekwam een hersenschud ding. Gisterenochtend is de 62-jarige P. J. v. A., uit Leiden, op een werf te Schiedam, terwijl hij bezig was een pons machine te smeren, door een vliegwiel gegrepen en tusschen twee kamwielen ge slingerd. Hij was dadelijk dood. Het onge val is aan onvoorzichtigheid te wijten; de man had zich te ver over de machine ge bogen. De moord in den trein. Een nieuwe aanwijzing. Naar vernomen wordt heeft een inwoner van Amsterdam, die zich thans voor zaken in het buitenland ophoudt, aan eon zijner familieleden te Amsterdam, in een schrij ven medegedeeld, dat hij, na Maandag avond 2 Januari naar het buitenland te zijn vertrokken, eerst later uit de bladen van den moord op mr. Wijsman kennis kreeg. Toen hij deze vrees-elijke tijding vernam, kwam bij hem, die in de nabijheid van mr. Wijsman woont, onmiddellijk in herinnering, dat hij Zaterdagavond 31 Dec. om circa half zeven, een persoon met een regenjas aan, geruimen tijd heen en weer heeft zien loopen voor de woning van den vermoorde. De bedoelde heer schrijft verder, dat hij op dien bewnsten vooravond de lunchroom Weeda, welke direct grenst aan de wo ning van wijlen mr. Wijsman, is binnen gegaan, ten einde eenige b©stellingen te doen voor den Oudejaarsavond. Het viel hem toen op, dat dezelfde persoon met de regenjas, nu eens voor de woning van den heer Wijsman, en dan weer voor de lunch room stond. Toen hij de lunchroom ver liet, keek de bewuste persoon hem zeer wantrouwend aan, doch hij schonk verder geen aandacht aan de houding van dien persoon. (Toen hij nu het eerste signalement van den vermoedelijken moordenaar' had gele zen, bleek dit niet te kloppen met dat vart den persoon, dien hij op dien Zaterdag middag op het R,okin gezien had, zoodat hij verder niet meer bij deze zaak stil stond. Eenige dagen later las hij echter het verbeterd signalement, en onmiddellijk kwam hem toen de bewuste persoon voor den geest, daar nu het signalement ge heel overeenkwam. Hij schreef dan ook, dat wanneer hij den persoon terug zou zien, of indien hem een portret van dezen zou worden vertoond, hij dezen ongetwij feld zou herkennen. Uit deze zeer belangrijke verklaring blijkt dus, dat thans behalve de verpleeg ster er nog iemand is, die bij arrestatie van den gesignaleerde, hem eventueel bij confrontatie zou kunnen erkennen en dus een belangrijke getuigenis zou kunnen afleggen. Geen krankzinnigenwerk. Om trent de berichten, die in de laatste dagen werden gepubliceerd, als zou hier wellicht van een daad van een krankzinnige sprake zijn geweest, kunnen wij mededeelen, dat bij de recherche inderdaad aanvankelijk hieraan gedacht werd, o.a. in verband met een mededeeling van ©en spoorweg beambte, die ongeveer op het volgende neerkwam. iDe spoorwegbeambte zat een week, voordat de moord gepleegd werd, met een ander persoon in een coupé van den trein Amsterdam-Den Haag, toen in Leiden nog een derde persoon instapte. Nauwelijks was de trein in beweging, of de laalstbe- bedoelde man trok een revolver en zeide: „Als jullie zich verroert, dan zult ge de „zevenklapper" hooren. Hij hield de re volver steeds dreigend op de beid© perso nen gericht, die van angst zich niet durf den "bewegen. Nog vóór de trein in Den Haag volkomen tot stilstand was gebracht, verliet het gevaarlijk heerschap den trein. De beide heeren hebben hem later niet meer gezien. Nu 'heeft men het signalement, door beide heeren aan de politie d©stijds opge geven, vergeleken met dat van den dader inzake den treinmoord, doch dit kwam daarngede niet overeen, zoodat de recher che geen verband meer zoekt tusschen beide gevallen en zij dan ook het vermoe den voorloopig heeft laten varen, dat de dader van den treinmoord een krankzinni ge zou zijn. Onoordeelkundig optreden. Het onderzoek is er niet gemakkelijker op geworden door het niet erg verstandige optreden van politie en spoorwegpersoneel, dat op den bewnsten avond van den niet terstond den wagon, waarin de mis daad was gepleegd, afhaakte. Daardoor zijn niet alleen geen vingerafdrukken kunnnen worden genomen, maar is ook de afdruk van de zool, of juister de vorm van den schoen uitgewischt. Toen de bloedvlek op het perron ontdekt was, was het alweer te laat. Bij een onderzoek der vertrekkende trei nen had bovendien de kennis van het feit, dat de moordenaar bloed aan zijn schoenen had een belangrijke aanwijzing kunnen ge ven. Het eenige nut, dat uit 't voren staande kan worden geconcludeerd is, dat de moordenaar op het perron is uitgestapt, en niet onderweg van den langzaam rij denden trein, is gesprongen of aan de andere zijde den coupé van de misdaad heeft verlaten. Dit alles werd tot heden wel veronder steld, maar zekerheid had men daarvan niet. De bloedvlek voor den coupé zou het bewijs daarvoor kunnen zijn. Wat had in een geval als deze moord nu eens ©en oponthoud van de twee treinen gegeven, waar ze toch dikwijls al te laat komen, voor een eenigszins uitgebreid onderzoek waar de middelen zoo voor het grijpen lig gen. Op een paar honderd meter van het station ligt het politiebureau Huygens- plein, waar men de beschikking heeft over politiehonden. Welk een groot nut hadden deze beesten hier mogelijk niet kunnen stichten. Een arrestatie. Het was gis termiddag aan enkelen bekend dat inzake den moord op mr. Wijsman een waardevol le aanwijzing was verkregen, waardoor bij eenig geluk de arrestatie van den vermoe delijken moordenaar een quaestie van uren zou worden. De verpleegster1 uit Amster dam, die reeds zulk een volledig signale ment aan de politie had weten te ver strekken, had uit de haar getoonde por tretten zonder aarzeling den man aange wezen die op den avond van den moord hel appartement was binnengetreden en tus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2