Binnenland. Kerknieuws. LOOP DER BEVOLKING. Yr'. 1 De laatste dagen breidt de griep zich aan den geheelen beneden-Rijn sterk uit en neemt een zeer kwaadaardig karak ter aan. De ziekenhuizen zijn propvol en tal van sterfgevallen aan longgriep doen zich voor. Vele scholen zijn gesloten. Te Shanghai hebben gevechten tus schen Italiaansche en Amerikaansche ma trozen plaats gehad. Vijf Amerikanen wer den met messteken gewond. De daders van den bomaanslag te Din- kelsbühl zijn 9 jongens van 17-23 jaar 2ij gaven als reden op, dat zij zich op de politie wilde wreken. Denzelfden mid dag waren n.l. acht van hun collega's we gens andere vergrijpen gevangen genomen. De verschillende staatslieden zijin tier conferentie te Cannes vertrokken. Ook de Duitscber, dr. Rathenau, is er helen ge- gaan. Het "spoorwegverkeer in Duitschland is weer normaal. De tunnel, gelegen tusschen die sta tions PlombièTes-Isle, op de lijn Besan- conBelford, ,is over een lengte van 30 M ingestort. Er is allepn materieel© schade. De nieuwe spoorwegtarieven. In heel Zuid-Limburg zijn, naar de Msfe. meldt, door de vereenigingen tal van ver gaderingen gehouden, waarin besloten werd zich telegrafisch per request of door tniddel van een deputatie tot de regeering1 en de Spoorweg-Maatschappijen te wiein- den, om intrekking der bepaling te verkrij gen, waarbij de Spoorweg directies, de werkliedenkaarten hebben ingetrokken. Nu Begeering en Spoorw|eg-Maatschappijen, tot nu toe ten minste, zijn doof gebliev-en, zal pion trachten zich op andere wijze te red den. Bij enkele ondernemingen zijn reed's plannen in voorbereiding om hunne week- lieden van elders per "autobus te vervoe ren. Hij anderen worden besprekingen ge voerd over Jiet instellen van een auto. busdienst tusschen verschillende plaatsen tegen scherp oon-curreterend© prijzen. 'Bezuiniging bij het spoor. Door de directie der Ned. Spoorwegen is volgens de ..Tel." bepaald, dat per sonen die den dienst zouden moeten ver laten met pensioen wegens leeftijd indien zij; valide blijken, ook na hun 65ste jaar in dienst mogen blijven. Plichtsbetr achting als kamerlid. „De Tijd", welke den heer van Rijzewijk had gekapitteld omdat deze bij de beslis sing inzake de Indische Tariefwet, waar bij het op één stem aankwam, afwezig was, neemt deze beknorring terug, nu uit de „Tilb. Ct." blijkt, dat de heer van Raj'ze- wijk dien dag niet in de Kamer is geweest omdat hij met 39 graden koorts te bed lag. Dat de heer van R.jjzewijk aanwezig was bij de eindstemming over de Grondwets herziening, geschiedde tegen het uitdruk kelijk advies van zijn medicus. De nadeelige gevolgen bleven dan ook niet uit! Allerlei. Dhr*. Kolthek schrijft in Recht voor Allen", dat het yewezen Kamerlid Rood- huijizen, thans politiek hoofdredacteur van het „Vad.", het volgend jaar weer Kamer- candidiaat ,zal zijn. Voorgesteld wordt een wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting, hoofd zakelijk ter voorkoming van ontduiking door omzetting van hot bedrijf in een naaml. vennootschap. Voor het eerst sedert het jaar, waarin de oorlog uitbrak en alle feestelijkheden ten Hove, als niet in overeenstemming met den ernst der tijden werden onderbroken, had gisteravond in het koninklijk paleis te 's-Gravenhage weder een groot gala- soirée plaats. Directe belastingen. Ver plaatst ingaande 21 December 1921 A. Hartog, kommies te water 2e ld. valn, Zierikzee a.b. Zeehond naar Vlaardingen. Een geïsoleerd eiland. Men schrijft aan de „Stand.": In de laatste weken van „mist" be merkt men hier weter, hoe geïsoleerd Schouwen-Duiveland vatn overig Nederland is .In de week van 12-17 December b.v. voer de passagiersfooot van de Rott. Tramweg Mij. van Zijpe-Numansdorp op een gasb-oei en brak de schroef. Vijf uien lang dreef de boot, noodseinen gevend', hulpbehoevend rond, werd toiön opgepikt door een pass-eerende sleepboot en naar Zijpe teruggebracht Zaterdagmorgen 17 December konden die passagiers wieder huin reis beginnenmet 15 uur vertra ging kwa men ze te Rotterdam aan. Soms glefoeurt het, dat reizigers de reis van Rotterdam liaar Numansdorp in een onverwarmde tram) gemaakt hebben en dan bij laatstge noemde plaats vernemen, dat de boot maar niet varen zal. Niets blijft zulke slachtof fers over dan nog weer eens 1 Val a 2 uur in de tram te verkleumen en hun weg in de Maasstad verder te zoeken. Niet alleen dat 't reizen naar en van bier dnur is, maar het kan nog zoo tijdroovend zijn ook. Alleen de Rott. Tramweg Mij. hteeft er voordeel meie, wanneer er reisjes met de boot uitvallen en de passagiers hun' passave betaald hebben. Met ingang van 1 Januari j.l. is door Ged. Staten benoemd tot goederen- klf'rk biji den Provincialen Sloombootdienst op de Wester-Schelde te Broskens dhr. P. M. van Luijk aldaar. Middelburg. Wederom werd die Ver- Jbeniging tot bestrijding der Tuberculose/ verrast' met een bijdrage en wel van de Walchersche Kanarieveraaniging „Onze (Zangers", groot f 50. Ons bericht van gisteren betreffende de geluks pop petjes behoeft eenige recti ficatie, daar bier een klein misverstand in 't spel is. Het Comité tot leniging van den nood in Weenen moest weer Uitzien naar versterking zijner geldmiddelen, maar wilde ditmaal niet overgaan tot den ver koop van de gebruikelijke bloempjes, doch vroeg aan liet Comité te Weenen om een ander geschikt artikel voor verkoop. Toen werd het idee van boekleggers (lees wijzers) geopperd, welke voorwerpen dan ook werden toegezonden. De Weensehe kinderen hebben echter aan deze boekleg gers een klein poppetje gehecht, een imi tatie van wat men in de wandeling een gelukspoppetje gelieft te noemen. Dit is dan ook de reden, waarom in bedoeld bericht gesproken werd van geluks- poppetjes. Maar op zichzelf heeft deze boeklegger niets gemeen met de talisman, die in onzen „verlichten" tijd veelal aan auto's, etc. wordt bevestigd. Overigens ware het wel wenschelijk ook te dezen opzichte den sch ij n des kwaads te ver mijden door dien naam voor deze artike len niet te gebruiken. Goes. Bevolking gedurendie de 2e helft der maand December 1921. Ingekomen: J. Verplakke-wed. Tuk. zonder beroep, uit Rotterdam, St. Jacobstr. 46; J. Sonke, ar beider, uit Kloetinse, 's H. H.kmderendijk 37; J P. Schuiling, huisknecht. uit Noordwijk, M. Small, buurt 15; J. v. Rei zen, ,vischhandelaar, uit Arnemuiden, Gan- zepoortstr. 19; A. Haeck, bureauchef Keu ringsdienst, uil K hindert, Schengestr. 7; W J. E. Onrust .verpleegster, uit Vlaar dingen, Oude Yischmurkt 12; N. C. Rouw, Winkeljuffrouw, uit Voere, Korte Kerk- str. 11; J. Hoekman, chauffeur, uit 'sGra venpolder, Rommerswalestraat 7; A. J' v. Oosten,, hoofdonderwijzer, uit Aaltenj Ganzepoortstraat 16; Xohs. Siemons, con cierge Keuringsdienst, uil. Leiden, Wijn- gaardstr 3; D .C. C. Verschoor, hoofdon derwijzer, uit Oosterhout, Nieuwstr. 62; VertrokkenA. G. Krijger >winke(juf frouw, naar De Bilt; C. Koggers, koopman, naar Utrecht; C. J. van Leus sen ,arts, naar N.-fndië; A. J. Kluijfhout, reiziger, naait Dordrecht; S. de Vlieger .zonder beroep, naar 's GravenhageMa. Zwarteooorte, id' naar Rotterdam. Vlissingen. Op Woensdag 18 Januari zal alhier een vergadering gehouden worden, waartoe verschillende viereenigingen zijn uitgenoodiigd, om zoo mogelijk in beginsel te besluiten tot het oprichten eener ver- eeniging, welke tot doel heeft hel stich ten van een gebouw voor Christelijk So ciale Belangen. Doel hiervan is (e trach ten te voorzien in het groote gebrek aan Vergaderlokalen Gisteren zijn alhier op de haven ge komen hef Nederland scbe stoomschip „Beijerland", van Antwerpen naar Burn Island bestemd en het Engelsche stoom schip „Millwal", van Antwerpen maar Goole, beiden met averij wegens storm. Ierseke. Onder leiding van Dr. Haringa van Bergen op Zoom en den inspiecfleur der vïsscherijen, werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden van krieeftenvis- schers van Ierseke over de vischtijd van kreeften. Gewoonte is nu (e visschen van 1. Mei15 Juli. De heer Dr. Haringa stelde voor aan de re-gieering aan te vragen Van 1 April tot 25 Mei dan rusttijd tot 1 Juli en dan weer de laatste maand vis schen tot 1 Aug. De visschers daarentegen vroegen van 1 April tot 1 Juni en van 1 Juli tot 15 Augustus. De meeste vis schers hadden tegen hot voorstel van den heer Haringa alleen dit bezwaar, dat ze nu nog minder vischtijd kregen dan an ders, hoewel de tijd gunstiger is. Alleen' de groote visschers die vreemd personeel hebben, hadden ebnige bezwaren, daar zij in dien rusttijd moelijk hun personetel krtmiein bedanken en dit dan aan zullen moeten houden. De voorstellen en de be spreking zullen nu den betrokken auto riteiten worden medle?iedeeld en de mi nister zal dan zijn beslissing nemen. Ierseke. In de maand December 1921 wierden verzonden naar: Holland 500.770 Oesters; Engeland 2.969.050' oesters; 'België 2.013.450 oesters; Frankrijk 498.600 oesters: Luxemburg 22.700 oesterssamen 6.004.570 oesters. Hiervan verzond dq| coöp ver. Centr. Oesterbureau 3.792.210 oesters, dus 63.2 pet. Westkapelle. Aan den dijk zijin Maan dag 3 runderen en op het Zuiderstrand 2 runderen aangespoeld. Men heeft deze cadavers vervoerd en opgeborgen oip een dorschvloer. Bij keuring zal hot blijken, of het vleesch al of niet voor de con sumptie geschikt is. Een der doodo die ren werd nog gemolken, misschien een bewijs, dat de dieren nog niet lang in het water hebben gelegen. Op het ZuideTlstrand is m?-t den storm ook een boei, gemerkt 0 2, aangespoeld. Nader vernemen wij, dat de dierhn waarschijnlijk afkomstig ,zijn van een boot, welke aan cle Engelsche kust koeien heeft moeten lossen. Een tweetal runderen ble ken geschikt voor de consumptie. Ovezand. Dinsdagmorgen 10 uur is brand uitgebroken in het perceel van M. L. Rentmeester, staande aan de Kerk straat. Door krachtig optreden der brand weer bleef de brand beperkt tot de schuur, die vernield is. D'e oorzaak is .het spelen met lucifefs van een der kinderen. St-Jansteen. Maandag schrokken de paarden gespannen voor een wagen, be GEMEENTE 1 Januari 1921 Geboren Gevesti gd Overleden Vertrokken 1 Januari 19 22 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. te 'M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Totaal Goes 3787 4165 7952 102 109 211 313 384 699 39 51 90 263 322 585 3902 4285 8187 Domburg 675 693 1368 11 11 22 38 52 90 6 6 12 36 46 82 682 704 1386 Ellewoutsdijk 335 327 662 8 8 16 8 9 17 5 a 5 10 12 6 18 334 333 667 Nieuw- en St. fooslaud 5tl 490 1031 18 15 33 25 52 77 15 4 4 8 36 44 80 514 509 1053- stuurd door den landbouwer A. Coppen- olle alhier voor een passeerende auto, met bet gevolg, dat de dieren op hol sloegen, de bestuurder van den wagen viel en de wielen over een der armen kroeg, welke totaal gekneusd werd, zoo dat de ongelukkige onder verschrikkelijke pijnen moest huiswaarts ke-eren. Zei. Hengstdijk. Toen Zondagavond om streeks half tien de 83-jarige A Danc- kaert van hier over do tramlijn huiswaarts gïng(, "word hij, )zoo meldt Zei., door een machine van de Z.-Vl. T. M. gegre pen en zoo ernstig verwond, dat hij een paar uur later aan de gevolgen is overleden. Ned. •Herv. Kerk. Aangenomen naar 'Leeuwarden door G. AV. Oberman te Bovensmilde Bedankt voor 's Grevelduin Capelle, door J. IJ. Th. Rappard te Brake] voor Leeuwarden door G. Bolkestein te Katwijk; voor Garderen door J. A. v. Boven te Ede. Geref. Kerken. 'Beroepen te Woudsend, M. A. van Per- nis te Schoonréwoerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Veen-endaal, A. H. tlilbers te Enschedé. Schouwburgbezoek, kaartspel en dansen. Prof. Dr A. G. Honig schrijft in „De Bazuin" het volgende: Nu geheel buiten mij om over de bespre king van het bovengenoemde onderwerp ter Generale Synode van Leeuwarden der Geref. Kerken, artikelen in de pers verschenen njn, meen ik (niet geheel te mogen zwijgen. Eerst darr een enkel' woord over de historie. Daarna een uiteenzetting van de zaak zelve. Op Vrijdag 27 Augustus kwam des mor gens in behandeling het rapport van de Com missie, die de Synode had te dienen van advies inzake(d|e nadere toelichting van enkele artikelen onzer confessie. Rapporteur was Prof. Dr II. Bavinck. Deze Commissie adviseerde le voorloopig sle.chls drie dogmatische quaes- tier ter hand te nemen en 2e tot de Kerken een Getuigenis met het oog op den ernst der tijden te richten. Het rapport was tevoren niet ter kennis gebracht van de leden dei- Synode. Na de voorlezing kwam het terstond in behandeling. Zelf was ik toen, op zuchten aandrang van den geëerden Praeses, de eerste spreker. Ik bracht hulde aan den arbeid der Commissie, vooral aan den Rapporteur; be tuigde mjjn instemming met de gedachte, dat aanvankelijk slechts drie dogmatische kwesties het voorwerp van een nader onderzoek zouden zijn; en uitte de meening, dat het mij ge- wenscht voorkwam, dat de Synode er met ernst in haar Getuigenis aan herinnerde, dat steeds schouwburgbezoek, kaartspel en dans als in tstrijd met de Calvinistische zeden waren beschouwd. Prof. Bavinck kon zich met het laatste niet vereenigen en meende, dat de drie genoemde zaken niet absoluut verkeerd konden worden genoemd. Ik lichtte toen mijn meening wat breeder toe en hoopte nu Prof. Bavinck daarvoor gewonnen te hebben. Daaroip 'be tuigde de heer P. Rijsdijk (ouderling) zjjna instemming met mijne meening en voegde er bij, dat sinds de oorlogsjaren te Sliedrecht en omgeving het kaartspel onder de Gere formeerden veel ingang gevonden had en dat groote bedragen in geld verloren en gewonnen werden. Prof. Bavinck trad toen zijnerzijds in een breedere beschouwing, volhardde bij zjjn opinie, en wees op de zonden van oorlogs- woeker, hoogmoed, gierigheid enz., waarover z.i. in het algemeen te 'licht geoordeeld werd. Aangezien toen niemand meer over dit punt het woord vroeg, was de discussie geëindigd, weri' het rapport met algemeene stemmen aangeno- men en de morgenzitting gesloten. Ijr vrees geen tegenspraak, wanneer ik ver klaar, dat een scherp woord daarbij door mij in het geheel niet gebezigd is. Integendeel. Op den middag van denzelfden dag heb ik met "Prof. Bavinck, aan wiens herhaaldelijk gebleken Hartelijkheid' ik recht aangename her inneringen behoud, nog enkele minuten in vriendelijk gesprek doorgebracht. Nu de zaak zelve. liet was me niet onbekend, dat sommigen in kringen, waarvoor ik steeds groote sym pathie gevoelde, over schouwburgbezoek, kaart spel en dansen, en met name over het eerste, allengs inzichten koesterden (en die ook in practijk brachten) welke me met groote zorg vervulden en nog steeds blijven vervullen. Om nu niemand noodeloos te prikkelen -n met de hartelijke bede, dat we op dit voor de levenspraktijk zoo belangrijke punt weer tot eene eenparige gedraging zouden komen, heb ik gelijk ik dit ter Synode ook niet onopgemerkt liet me opzettelijk onthouden van het gebruik van het woord „zonde" in dit geval. Opzettelijk bezigde ik de termen, die ik in mijn studententijd zoo herhaaldelijk uit den mond van mijn hooggesehatten 'eer- meester Dr A. Kuyper opving, .....in strijd met de Calvinistische zeden.";- „contrabande in Calvinistische aiingen" enz. Nu versta men mij niet mis. Ik voor mij zie in het schouwburgbezoek (ik denk dan natuurlijk niet aan een schouw burg, die er zou kunnen zijn, maar aan het tooneel van onzen tijd), in kaartspel en dansen zonde. Ik acht, dat ze in strijd zijn met Gods Woord. Afgezien reeds van andere bezwaren, is 'de iiedendaagsche schouwburg zulk een tooneel van zedeloosheid, en werkt hu zoozeer de zedelijke verwildering in de hand, dat. een Christen m.i. daarin ook den voet niet mag zetten, als eens eene enkele maal een z.g. klassiek stuk gespeeld wordt. Kaartspel is ;jx>eds als hazardspel of misbruik van het lot door Gods Woord geoordeeld, terwijl het daarbij zoo licht lot andere zonden voert. De bezwaren, die van Gereformeerde zijde tegen het dansen worden ingebracht, behoef ik niet meer te noemen. Maar al acht ik voor nijj dus deze drie genoemde dingen in strijd met, Gods Woord, (woeker, hoogmoed en gierigheid zijn dit na tuurlijk eveneens en ik had er dan ook vol strekt geen bezwaar tegen, dat in liet m.i. zoo uitnemende en ernstige getuigenis der Synode ook het dienen van den Mammon genoemd wordt) opzettelijk liet ik den term „zonde" achterwege. ik vroeg van alle Gereformeerden, dat ze zich weer als vroeger van deze dingen zouden onthouden, omdat le ze steeds beslist door de Calvinisten afgewezen waren en ze als in strijd met de Calvinistische zeden door onze voormannen herhaaldelijk gequatificeerd waren; 2e omdat ze m.i. den brug vormen, die menig belijder overletdl. lot het wereldsche leven en met het geloof der Kerk van Christus" breken doet.; 3e omdat ik vreesde, dat kringen, in wier midden, sommigen deze levenspractjjken volg den, allengs de sympathie van een groot deel Gerelormeerden zouden verliezen.wat groo te geestelijke schade met zich brengen zou; 4e omdat overigens bekwame jonge mannen door het volgen dezer levenspractijk een kloof zouden graven tusschen zicli en liet Gere formeerde volk, terwijl dé Kerk ze noodig had als ambtsdragers en het politieke leven ze noodig had in Raden en Staten. Ik kan nog steeds niet anders zien, of ik moest zoo spreken. Op vraag van niemand onzer, wat hii niet in oprechtheid zeggen en doen kan. Ik sprak uitdrukkelijk: Welnu, meent dan desnoods voor u zeiven, dat deze dingen voor u, als Gereformeerden, geoorloofd zijn, maar kunt. gij dan niet liet offer brengen zo na te laten op de vier daareven door mij opgesomde gronden? En zoo hoop ik te blijven spreken en te blijven vragen, totdat deze misstand wegge nomen is. Frnstige zaken zijn hier in geding. Groole gevaren dreigen onze jongeren. En gewichtige belangen zullen ernstige scha de lijden, wanneer de door mij afgekurcle levenspractijk bestendigd wordt en allengs nog meer ingang vindt. Het. is ftvarme liefde voor onze jongeren en voor de zaak van Christus, die me ter Synode en ook nu weer spreken doet. Met alle bescheidenheid vraag ik ernstige overweging dezer quaestie 1 En onze genadige God en Vader bewerfcc door Zijn Geest en Woord oenheid van inzicht en van levenspractijk op deze punten. De Tribune spreekt bet bericht tegen, dat pirof. MannouTy (lid der communis tische partij') Roomsch-Katholi-ek zou woirden. Goes. Gistermiddag had in de sociëteit V.O.V. de installatie, van den heer A. J. Wz. van Oosten -als hoold der Chr. school voor L .en M.U.L.O. (Wijngaardstraat) plaats. Tegen drie uur, toen het Bestuur, enkele ouders, de onderwijzers en de leer lingen bijeen gekomen wanen, traden de heer en mevr. v. Oosten de zaal binnen, waarna dhr. P Oosterbaan, voorzitter van het bestuur der school, na gemeen sch. gezang en gebed, mededeelde, dat B. e;n W. en de inspecteur van heit L. O. bericht van verhindering hadden gezonden- Spr' achtte het vervolgens iaën groot genoegen den heer v. Oosten aan de aanwezigen te -mogen voorstellen. Er bestaat goede hope, dat het nieuwe hoofd der school een waardig opvolger van den beer Pilon zal zijn. De hem wachtende taak is ech'- ter zwaar, ook al is zij heerlijk. Namens het bestuur zegt spr. den heer v. Oosten verder de melest mogelijke medewerking toe. Spr. uit nog de hoop, dat dhr. v4 Oosten in volkomen harmonie met Bestuur en personeel moge samenwerken en brengt den heer v. Hekken dank v-oori de tijdelijke waarneming van bet hoofd schap. Na nog eenigé woorden tot de leerlingen gericht te hebben drong Spr. -er ten slotte bij de ouders op aan den heer v. Oosten en het verderie personeel in den gebedel te gedenken. Hiermede verklaarde hij dhr. v .Oosten als hoofd der school geïnstal leerd, waarna dezen de zegenbede uit Ps. 134 werd toegezongen. Namens het personele! riep vervolgens dhr M. C. v. Hekken den heer v. Oosten het welkom toe, waarop de leerlingen hun nieuwen hoofdonderwijzer leen wel komstlied, gedicht door den heer Thijs, toezongen. Aan den heler v. Oosten werd een exemplaar van dit lied, op fraaie wijze geschreven door dien heer Cor- nelis, overhandigd. Als voorzitter der afd. Zuid- en Noord- Beveland van de Chr. Vereen, van Onder wijzersfessen) en als vriend richtte daar na dhr. W. A. v. Wijcfc te Wolfaartsdijk tot den heer v. Oosten enkele hartelijke woorden. Hierna verkreea dhr. v. Oosten zelf het woord- Spr. uit de hoop, dat de Heere hem getrouw mag maken tot do volbrenging van zijn gewichtige taak. Al leen van Hem wil hij zijn hulp en kracht verwachten. Afeor al de gesproken goed© ^voorden brengt Spr. hartelijk dank. Te gen alle hooggestemde verwachtingen meent hij te moeten waarschuwen. Wel hoopt Spr. in Gods kracht te mogen wer ken y-oor de school, zooveel ham mogelijk is en doet daartoe een krachtig beroep; op het personeel. Afeoral op leen innig©1 samenwerking tusschen ouders, bestuur, hoofd en onderwijzers komt het aan, wat Spr. in zijn vorige betrekking duidelijk iheeft ondervonden. Met het gemeenseh. zingen van Ps. 72:11 en dankgebed door ds. v. d. Veen vtfferd 'leze installatie beëindigd. Vlissingerj Bij do op 12, 13 -en 14 December jl. alhier gehouden examens vanwege de Vetteen iging van Le-ettaren in dë Handelswetenschappen slaagden voor hel diploma Duitsche Handelscorres pondentie do heetten F. J. D'esein, J. J. van den HeOvel, allen alhier, en. de heett IJ. Antheunisse te Souburg. Afeor Engelsche handelscorrespondentie slaag de de heett AAL Sandettsè Jr. alhier. (VI C.) Ierseke Naar de Stand, meldt is dhr. J. B. Visser, hoofd der Herv. school alhier, thans benoemd tot hoofd der te openen Juliana-school voor L. en U. L. O. te Hillegettsberg. De gehuwde onderwijze res ai? Men meldt uit Zaandam aan de „Maasb." Een der meest opvallende benoemin gen bij het onderwijs in de laatste zit ting va.n den Gemeenteraad is die ge weest, waarbij -een gehuwde candidate met 6 tijdelijke dienstjaren in fie ge meente doorgebracht, en als no. 1 o-p de voordracht geplaatst, gepasseerd werd met 10 tegen 8 stemmen. A-oor de gehuwde vrouw schijnt dus in dienst der gemeente Zaandam nu geen plaats meer. ,,'t Kan verkeer enf" Tholen Gisteren had alhier de installa, tie plaats van de 2 benoemde school hoofden, de heetten Overheeke -en Van Liette, die door de splitsing de-r O L. school thans zijn opgetreden als hoofden der scholen A en B. Tegenwoordig wa ren de h-eeren Inspecteur met den schoolopziener, B. en AV. en de mees te Raadsleden en eenige genoodigden. Na dat de Burgemeester de installatie! edo had uitgesproken spraken achtereenvol gens de hoeren Pattist, dhr. Moelker, als secr. va,n de Schoolcommissie en de heer W. van den Berg, als hoofd der Chr. school. Die heeren Uverbeeke en Van Lie-re dankten elk afzonderlijk den Raacl en de schoolautorite-iten. vo-oii' den ondettvond-en steun en beloofden hun bes te krachten te zullen geven aan het on derwijs. Zjrj riepen daarbij den steun in van hun ondergeschikt personeel en hoop ten, dat hun samenwerken ino-ge strek ken tot bloei van de O. L. school. Daar na werden door de opgeko-menen de v -r- bouwde schooitoegangen bezichtigd en begaf men zich naar de nieuw te openen U. L. O.-school op de Markt. Nadat deze door allen bezichtigd was, vereenigden zich allen in de nieuwe gym nastiekzaal die -een oppervlakte beslaat van pl.m. 100 vierk. M. De leerlingen stonden geordend in de rij geschaard. Nadat allen gezeten waren opende op nieuw de Burgemeester deze bijeenkomst en hield een openihgsrede, daarbij', iu het licht stellende het groote nut, dat deze U.L.O. school voor Tholen kan opleveren. Nadat de Burgemeester geëindigd had, trad de heer Pattist naar votten, die in 'n keurige improvisatie deze school schet ste als -een eisch des tijds. Ook de heet Moelker bracht -een warm Woord van hulde voor de voortvarendheid van B. en AV. en schoolailtoriteiten. Ook dhr. Goossen hield een rede waarin d-eze de wording der school m-emoreettd-e. Na dhr. Goossen bracht, dhr. Waverijn het ge ïnstalleerde hoofd der U. L. O.-schoo-I zijn. wefgemeend-e-n dank voor hef groote vertrouwen in hem gesteld en eindigde met zoowel zijn personeel als de leerlin gen hetbeste toe te wenschen, opdat van de school een goeden naam moge gaan door ons eiland en daar buiten. De lessen in die U. L. O.-school zijn gis teren begonnen met 37 leerlingen, ver deeld over 3 klassen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 2