Wally Sigaren, No 75 Woensdag Ü8 tïecember 1921 36e Jaargang Buitenland. Binnenland. Reclames. Uit de Provincie. Zenuwen en Lichaam ALOM VERKRIJGBAAR./^/ N.V. NEDERL SIG. FABRIEKEN „GLOBE" - UTRECHT. Uitgave va-n d# Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGQ, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. .11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DIIUIJ L. BURG- Drukkers Oosterbaan Le C o i n t r e, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAS Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3. Losse nummersf0 66 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. HET GEBED DER OVERHEID. Wanneer wij dezer dagen lazen in ons blad, dat een pas geïnstalleerd Burge meester de plechtigheid besloot met dank zegging, dan moet het ons toch uit het harte, dat daar openlijk beleden wordt de plaats 'der overheid in onze samen leving. Veeltallig zijn de gevallen, waarin aan wijsbaar is de houding als zou men de wereld van het ongeziene niet kennen, len mie enen, miet toenemend succes te mo gen hebben afgerekend met de erkenning van een levendien Almachtigen God, die de lotgevallen van individuen en volkien re gelt. Doch ook kan men vrij spoedig een groote groep van menschen aantreffen, die, zooals nog behoort te worden gebogen.' ■voor den Potentaat der Potentaten, zich ,'t liefst in „de binnenkamer" hiertoe be geven. Het aantal derzulkan is niet ge ring. Behendig weet mtein onder hen zoo- danigen Uitleg aan bandelen en zeggen te geven, dat men aanvankelijk bekoord' twordt door de fijngesponnen redeneering. Wie nauw toeziet, speurt hier menig maal een dei grofste vormten van bet nieuwere heidendom. Immers, niet zelden tvloekt bet. dagelijksche leven miet theo rieën, die dan ook blijken 'cle brutaalste drogredenen te zijn. En toch het is in de discussie»' nopens de staatsbegrooting voor het vol- igend jaar treffend juist .gezegd onze tijd heeft behoefte aan scherp omschreven denkbeelden len vaste lijnen. Geen scherper omschreven denkbeeld, geen vaster lijn, dan het stil geloovan en moedig bandelen, dat oorsprong en geest kracht verkrijgt bij bet Christendom, dat in de volle zuiverheid, ook hier beneden, \Wil de streving naar de Eero Gods. Bui gen het hoofd voor de majesteitelijkheid van den Schepper valt ieder toe, waar hij zich bevindt, in welke positie ook. En dat niet onder voorwaarde, dat de 'Schepping ook uiterlijk zal beantwoorden laan de eischen der zuiver persoonlijk» opvatting, zooals men deze, ook weer strikt eigendunkelijk, vertrouwt aan tie tref- fen in de Bijzondere Openbaring;. Deze harde is geen paradijs en naar luid van de Schriften ook niet daartoe bestemd. Maar wel staat, de klare eisch voor den Christusbeiijder om in bet aardsche het Bovenaardscbe in te dragen, niet bet minst wanneer het alleen gaat om louter „stof felijke" zaken. Vanwaar de stof? Van God. Dus ook istof en stoffelijke zaken van Goddelijken oorsprong. God niet aanroepen in het leven bui ten de binnenkamer laat ruimte voor de veronderstelling, dat men God niet be hoeft,; buiten Zijn almacht en wijsheid het te kunnen stellen. Zonder twijfel heeft deze houding de beduidienis van een te rugtred voor den vijand en zelfs verwant schap met des duivels inblazing, dat Gods naam, Zijn ©ere te hoog is om te wor den gebezigd, daar waar dezie misbruikt ,$r gelasterd worden. Is daarbij verzuimd te bedenken, dat deze dingen zijn van eeu wige waardij en niet. te vlekken zuiver heid en geldigheid de zonde der verzui- menis is gestapeld op de concessie, het „voorzichtig teruggaan", door den ziele- noorder gevraagd en geëischt. Beeld vftn onze gedragingen als anti revolutionair, d.w.z. als opzettelijke bre ker met de leeringen, welke in 1789 toe passing verkregen, is wel wat ten dezen opzichte onze gereformeerde' vaderen te aanschouwen gaven en ons als blinkend lichtspoor hebben nagelaten. Geen Col lege's van Staat vergaderden of eerst'ver- 'eenigden zij zich in den gebiede, evenals /de rechtbanken, welke zich, voordat zij de vierschaar spanden, immer in den p'ublieken gebede richtten tot den Rechter over levenden len doön. Waar het pas gaf wist men vaak in .eenvoudige taal uiting te geven vdn een diep gelegen geloofsleven en beleed men moedig niet te kunnen voorstaan de op vatting, dat in een „overheidsgiebed" de naam van Jezus Christus de Verlosser en Zaligmaker niet behoorde tie worden opge nomen. Op dit terrein liggen groote schuld vragen; zijn de aanwijzingen voor het Igrijpen, dat onder hen, die zich rekenen ,te beboeren tot de gemeente des Heer en, jer niet, weinigen zijn, diie ver afstaan van het Kruisvan Golgot.ha, ook al moet worden toegegeven, dat de gemeente dos iHeeren zelf menigmaal niet vrij uitgaat, in zooverre zij nalatig is als gemeente aan 'te bevelen in de hoede van den Almach- ttigen de Overheid, dienaresse Gods. Van zelf worden hierdoor banden verbroken, (welke in eeuwige ordinantiën aan de men schen wereld zijn aangelegd. Daarenboven valt miet gering te schatten de geestelijke hoogmoed, welke weigert met „anderen" te bidden; te bidden, waar „goddelooze" dingen worden tot stand gie- sanatogen I De Lijfarts van wijlen 'ottJ Vil van Engeland, gofide r£J [Marienbad, schiee.,' J het voorschrijven 1 suit aten verkreeg ik d bii oudere a de knufhten te doen toenem J bracht; beslissingen worden genomen, wel ke onder dekking eienier gevaarlijke jfechriftuitlegging verklaard worden voor £>nchristelijkde wetgeving verklaard voou goddeloos, zonder zich verder uit het .openbare leven, uit biestuurscoltegiën terug tte trekken. Merkwaardig was bet onlangs Wijn koop in den Amsterdamschen raad de lei ding te zien inemen inzake hiet breken1 jmet de publieke erkentenis, dat de Over heid Gods dienaresse is. Dit is het lei dend beginselimmers de verwarring: van het publiek, het overheidsgebed met bet zich verheffen tot Godzelf door de ge meente is onbestaanbaar. Mem jvieiet Zieer igoed hot verschjl tusschen de miet God gemeenschap zoekende individu, de per- (soon in de gemeente en het ooilege, waar 'niet hoofd voor hoofd, maar de over heid in haar geheel zich stelt voor Gods aangezicht. Alleszins is de vraag gewettigd: Zijt gij verantwoord voor God en menschen, wanneer gij openlijk verklaart, gieten be hoefte meer te hebben aan de wijsheid Gods. Let wel, dat op deze vraag geen landere dan een ontwijkend antwoord wordt gegeven. En de overheid ten onzieait 'gaat nog door op onze muntstukken te laten stom- pelen de woorden: God zij met ons; aan de kop onzer wetten te doen afdrukken „Wij'bij de gratie Gods", enz., als- „mede iaan de kop van de wetsontwerpen de formule te plaatsen„En hiermede1 bevelen wij u in Godes heilige bescher- "rning"; juist hierin ligt opgesloten een belangrijke erkenning, die stempel zet op en beteeklenis geeft aan de handelingen) •der Overheid. Niet straffeloos zal men nu ook onder ons de Overheid aan haar 'lot overlaten of wel de Overheid meer en meer losmaken van allen band met den Onzienlijken. De waarde om zulk doen te bergen achter ©enige gevonden tekst jkan bezwaarlijk hoog worden aangeslagen. Temeer waar Satan bij de verzoeking in! de woestijn 'blijk gaf „van kennis des Bij bels. De voortrekkers van ons antirevolu tionair volk hebben bij geboden gelegen heid zich steeds duidelijk uitgesproken en over de ganscbe linie zal ons volk hierin '/navolgen, !nu de ontbinding der geworden maatschappij tot in de uiterste deteleni doorgist en altijd op hooger voetstuk wordt gpplaatst de souverein® mensch. Het gebed tot, het zich buig©» voor den Almachtige», tot de binnenkamler te ruggedrongen. Hoor Satans schaterlach! ,De kansen op Satans overwinning worden jgrooter naar bet schijnt. Maar het Iaat zich niet loochenen teeuwig vast blijft d'e machtige vierkla- ,'iing: Zoo wie Mij belijden zal voor de menschen, dien zal ik belijden voor mijn Vlader, die in de hemelen is. en zoo wie mij verloochenen zal voor de menschen, dien zal ik verloochenen voor mijn v.ad©»* die in de hemelen is. Ook al is de persoonlijke behoefte, meermalen afwezig, dan is Ier nog geen ontslag van den overheidsplicht om pu bliekelijk 's Heerlen Naam te erkennen. Te genover de stelling dat dan teerst hef gebed wijding verkrijgt indien ©r is die tecdere behoefte, welke alleen vermag hooge wijding te geven, mag toch worden opgemerkt, dat in het dagelijksche leven ■zoo ,goed als in het geestelijk bestaan, oogenblikken voorkomen, waarin het ver zwakte maagzuur, de gedaalde levens- feniergie, do verslapte veerkracht tot sipijzei niet uitgaat .Ongetwijfeld zou een toegeven hieraan leiden tot zelfmoord eten naar behoefte 'zoo goed alsbidden naar Behoefte, uitkropen moet op gieestelijik© zelfvernietiging. De vraag is gesteld, of de beginselen op dit stuk, stipt nageleefd, niet voeren tot. 'huichelarij ten onverdraagzaamheid. Mat een tegenvraag, zouden wij kennis willen bekomen of de bestrijding van onz'e be ginselen iniet velelal diepste grondslag heeft in onoprechtheid, in te veroordieelen schijn ver to on en dwaze hoogmoed. Gaat de oude Adam, die zich ongaarne tan doode wil laten doemen door leen uitleg kunde des Bijbels, waarin het vleesch, het eigen Ik, een hoogst bedenkelijke „rol speelt", besliste uitspraken van Gods Woord verzwakken, dan is in nerven bloot- igelegd de ongodisterij' van deze wereld. Van onverdraagzaamheid zal men moeilijk niet grond kunnen 'beschuldigen zoolang de koning regeert bij de gratie Gods en het randschrift van het geld blijft luiden: God zij met ons. Veeleer is naar onze ineen in g hij onverdraagzaam, die door lis- lig redebeleid of brute afwijzing van die pere grondslagen in het menschen leven zelve niéts hebben moet en door dit le toonen anderer overtuiging wreed krenkt. Wijnkoop is consequent, d.w.z. hij past ■zijn beginselen toe. Christus Jezus is gisteren en hede'n! dezelfde èn in der eeuwigheid. Geen ver andering is er hij Hem noch schaduw van ommekeer. Een andere tegenstelling, die alles in dit, en voor het volgend leven bebaerscht is er niet. Wie niet met Mij is, dieis tegen Mij en wie niet miet Mij verga- dert, verstrooit. Eenerzijds de streving Inaar de ziegepraial Van het meinscbengezag, anderzijds de on verbiddelijke eisch tot. handhaving va» jbet 'goddelijk gezag. Daarin vond onze par- l'tij immer krachtbron en naar de verwerke lijking daarvan zal zij doelbewust blij ven streven en iedier pogen toejuichen, ook waar het voorloopig bij pogen blijft, om (terrein voor deze beginselen te vermeeste- kren. Wij willen niet, dat Gods naam uit ■het publieke leven geweerd worde, be- Ihalve .,damdie vreesielijke Nedeïland- teche vloek. Voor God geen andere plaats dan in de binnenkamer en de' mensch daarbuiten ten troon verheven! Die mensch met zijn wijsheid en rz.ijn macht. De weg' er heen voert door de Frankische koningstijd, wier meiers de baas werden en ten glevolge waarvan zij in een hoek werden gewor pen. Wanneer de gedachte van godloochening zoover is doorgedrongen, en zooz'eer de 'geesten en de personen heeft aan giegrepien, dan bidt men niet, "langer openlijk om Gods bijstand. Men zegge niet: gebed en godsdienst staan daarvoor te hoog. men (erkenne eenvoudig len waar en beloone clit: Wij gelooven niet, Jk geloof riiet in God den Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aardie. Men z'ij eerlijk en verkLare zich Atheïst te zijn. Onze antirevolutionaire mannen blijven ten dezen getrouw op post, ten spijt van verdachtmaking, bespotting en hoon. Zij zulten ongetwijfeld daarin zien de gedra- gen ©erekroon van wege 'teenwig wel behagen. 8 Moet Duitschland minder betalen? Aan de „Temps" wordt uit Berlijn ge seind, dat aldaar het hardnekkige gerucht loopt, dat de 'besprekingen lusscjbein Briand en Lloyd George tot resultaat hebben ge had een overeenkomst, waarbij bepaald wordt, dat Duitschland in 1922 500 mil- lioen marken goud zal moeten bletalen, in verschillende termijnen waarvan de grootste voor 15 April. De 20 pet. heffing op den Duitschen uitvoer zal gehandhaafd blijven, evenals het aceoord van Wies- baden. Dit zou voor Duitschland een meevaller zijn, maar men doet zeer zieker goed, de officieele berichten hieromtrent af te 'wachten. De opstand in Egypte breidt zich uit. De onrust in Egypte neemt gaandeweg toe. Het kabinet-Adby Piacha heeft op nieuw aan den sultan zijn ontslag! aange boden, wat door dezen is aanvaard. De reg'eering is afgetreden als protest tegen het opdringen der Britsche overheid. Overal 'hebben de ambtenaren en het personeel der regeeringsdepartementen de bureaux verlaten. Do boycot der Engel- sche goederen is feeds begonnen. Langs den Nijl breidt zich de opstands beweging. naar het Zuiden uit. Ook naar Alexandrië en omstreken, waar reeds 400 •arrestaties hebben plaats gehad, is zij overgeslagen. Te Cairo zijn reeds 14 doo- den gevallen, terwijl 40 personen werden 'gewond op één dag. Onder de dooden bevindt zich ook de Oostenrijksche aartshertog, Orth, die eeni ge jaren geleden va,n Zwitserland naar Egypte was gekomen en daar een ar moedig bestaan leidde. Niéuwe troepen en schepen worden te Malta gereed gehouden. Tevens zal een flottilje den Nijl worden opgezonden. Te Suez hadden Zondag onlusten plaats. Verscheidene oproermakers werden ge dood en gewond. De igievolgein van de droogte. t In Italië hers'cht groote onrust over de voortdurende droogte. In het Zuiden is er wat regen gevallen, zoodat daar de toestand iets verbeterd is, maar in de Noordelijke provincies, speciaal in Mi laan en omgeving', blijft dedroogte aan houden. Door den lagen waterstand in de rivieren kunnen de electrische centralen niet behoorlijk werken, zoodat er een rantsoeneering' van etectriciteit is inge voerd in Lombardije, Emilië en Lig'urië. Daardoor Zulten een groot aantal fabrieken moeten worden stopigezet en duizenden arbeiders zonder werk raken. Op verschillende plaatsen slaat de- be. Volking de no'odige kaarsen en petroleum in 'uit vrees, dat zijl binnenkort zonder electrisch licht zal komen te zitten. Korte berichten. -Te Berlijn heeft de giriep-epidemie haar .intrede gedaan. Tijdens de Kerstda gen zijn zooveel menschen er door aan getast, dat de ziekenhuizen overvol zijn. Bij de overstrooming; in Ohio en Mississippi (Amerika) zijn 31 menschen gedood en bekwamen er 70 kwetsuren. In Arkansas verdronken 44 menschen, n.l. 40 negers en 4 blanken. Bij den Brenner-pas is ©en locomo tief in volle vaart op een goederentrein gekropen, waarvan 7 wagons versplinterd werden. Twee personen werden gewond. Volgens een bericht in Parijiscbe bladen zou .prinses Jolianda. zich bij: het bezoek van het Belgisch koningspaar aan Rome verloven met den Belgischen kroon prins. Melding! wordt gemaakt van een sonsationeelen massa-moord,- door Mexi- eaiansche bandieten gepleegd, waarbij ruim 20 kinderen en een priester om het leven worden gebracht. In een voorstad van Glasgow 'is oen arsenaal der Sinn F'einers ontdekt. Een groote voorraad wapenen en munitie werd in' beslag genomen, terwijl 13 jonge mannen werden gearresteerd. De Viereenigde Staten zulten wellicht de handelsbetrekkingen met Rusland her vatten. Eerste Kam er. De Eerst» Kamer kwam gisterenavond even rin openbare zitting bijeen om de •werkzaamheden te regelen. In de afdeelin- ,gen zullen .o.a. worden onderzocht dei Dienstplichtwet en de pensioenwetten. Met 25 tegen 5 stemmen wterd ©ein voorstel- Van Kol verworpen om de dienstplichtwet tot 10 Januari uit te stellen. De staking in de me t a a 1 - industrie." Voor Donderdag ia.s. worden de leden van de vijf samenwerkende organisaties in de metaalindustrie opgjeroepen om hun stem uit te brengien voor dë voorstellen van den metaalbond van de commissie van tien of voor verleniging' van den strijd. Teneinde de stakers op de hoogte te brengen van den huidige» stand van het conflict zullen 'hoofdbestuurders van de verschillende organisaties in vergade ringen het woord voeren. Centra len-Con vent. Men verzoekt ons er d© aandacht op te vestigen, dat het aanvaugsunr van het Centralen Convent op Vrijdag: 27 Januari e.k. niet is ©lf uur, gelijk aanvankelijk was gemeld, maar één uur n.m. Centraal Comité. Het Centraal Comité der A.-R. partij zal vergaderen D.V. op Dinsdag 3 Januari e.k. in het Kuyperh'uis te 's Gravgnhaige. De Chr. Gereformeerden en onze partij- Een waarschuwende stem van Ds. Janssen. In de „Wekker", orgaan van de Chr. Geref. Kerk, komen meermalen stemmen tot 'uiting, waaruit ontevredenheid blijkt met den gang van zaken in de antirev.. partij. Ds. II. Janssen, de bekende legerpredi- kant in algemeenen dienst, geeft naar aanleiding' van verschillende vragen dien aangaande eenige adviezen. Allereerst constateert hij, dat deze al- g'emeene ontevredenheid haar oorzaak hierin vindt, dat de antirev. partij, en de antirev. beginselen twee zijn geworden. Men vraagt hoe langer hoe minder naar Huidaandoeningen. TJti Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij' geeft baat vanaf de eerste aan wending. Prijs fl.75 per doos, alom ver krijgbaar. (7) de beginselen, maar des te meer naar het succes. Verder merkt hij1 op, dat, vOoiizoover hem bekend, de Chr. Gereformeerden niet hebben medegewerkt aan de Sneeker mo tie. Houdt het centraal-comité echter geen ernstige rekening met de klimmende on tevredenheid, dan kon, zoo merkt Ds1. J. op, de stembus van 1922 ons tveleens zeer onaangename verrassingen brengen. Ds. J. ziet nader onder de oogen de sterke neiging onder de Chr. Gereformeer den, om zich af te scheiden van 71e anti rev. partij en samenwerking te zoeken met de Geref. Staatspartij'. Ds. J. waar schuwt met alten nadruk hiertegen, daar men de moeilijkheden zoodoende nog veel grooter maakt, want gevolg van al die nieuwe partijen of partijtjes is, dat men elkander juist daar gaat bestrijden, waar men één moest zijn. Wij zien dat do- gelijks, vervolgt Ds. J., aan den bekenden iheer Van de Laar uit Gendrinigen. Die man praat en poseert als de antirevolutionair bij uitnemendheid en hij stemtals een socialist. Dat, is het gevolg van partijtjes- Wat .zal de z.g;. Hervormde Staatspartij aanstonds doen, die artikel 36 in haar devies heeft geschreven? Meent men nu toch in alten ernst, dat de naleving en de toepassing van dit artikel in onze dagen mogelijk is? Laat staan of het ooit mogelijk geweest is, feit is, d;at onze vaderen hot zelf' nooit hebben nageleefd en toegepast en niemand, die maar een weinigje van de verhouding tusschen Kerk en Staat in den bloeitijd der Kerk in ons vaderland afweet; zou die dagen t&rug verlangen, 't Is, niets geen kunst, om in onze dagen met wat holle woorden en phrasen de menschen het hoofd op hol te brengien en wat kiezers onder zich te krijgen, maar men vergete niet, dat men dan met vuur speelt. En daarvoor zijn de tijden veel te ernstig. Voor alles eenheid, zegt Ds. J. Daarom op dit oogenblik het verband met de antirevolutionaire partij neigi niet verbro ken. Wat in de toekomst noodzakelijk .zou kunnen worden weet niemand. En als het moest, let wel, als het moest, zullen we er niet voor terugdeinzen. Men zon gedwongen kunnen worden, om uit de partij te gaan, ten einde antirevo lutionair te kunnen blijven. Maar zdo staat het op 't oogenblik nog niet. Geen plannen vian afscheiding1, doch men spreke zich vrij uit in ldesvereen. en pers. Voor een samengaan met de Geref.- Staatspartij, aldus Ds. J., waarin wij zou den worden opgenomen, voelen wij niets. Daarvoor is 'het programma van deze partij te weinig, zeggend en te onbelijnd. Aan de re,geering van een land zit meer vast, dan men in die kringen blijkbaar ver moedt. Men is niet klaar met wat arti kelen op te stellen en die als partijprogram te laten dienst doen. Voor den dienst in Nederlandsch Indië als machinist bij de Staatsspoor- en Tram wegen is o.a. bestemd dhr P. T'olhoek te Botterdam. -Bij Kon. besluit is toegelaten als uitsluitend ter bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbei ders werkzaam, de Vereieniging tot bevor dering der verkrijging van onroerend goed. door landarbeiders in de gemeente Krui- ningen,©gevestigd te Kruiningen. Goes. Gisterenmiddag vergaderden in de sociëteit V. O. V. de afgevaardigden der Groene Kruis Vereenigingen van het.Mid dendistrict, die zich bereid hebben ver klaard te contribueeren voor d© zieken auto. De voorzitter, de heer dr. A. J. Hoorweg te Heinkenszand, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat 12 Oct. 1920 een commissie werd benoemd be staande 'uit de heeren Meulenberg: te Ël- lewoutsdijk, dr. Folmer te Driewegen, J. M. Krijger te Goes, H. W. Neervoort te 's Gravenpolder en 'dr. Hoorweg;. Deze commissie had vele bezwaren te over winnen, maar nadat de financieele basis was gesteld, kon zij een paar maanden geleden te Maastricht een ziekenauto aan. koopen. Deze is thans in Goes gearriveerd en nog van eenige verbeteringen voorzien, zoodat nu nog alleen rest het teekenen van het contract tusschen de Prov. Ver- eeniging en de meewerkende afdeelingen eenerzijds en den heer Krijger anderzijds.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1