Uit ie Provincie. I De Commissie van Tien heeft daarop pen tegenvoorstel gedaan, neerkomende op luitstel der loonsverlaging en overweging inmiddels van maatregelen tot verhooging üer productie. Dit tegenvoorstel is door tien Mo taal bond op zijn beurt onaanne melijk verklaard- De staking wordt dus onverzwakt voort gezet. Chr. L. B. De vergadering van het Algemeen Be stuur van den Nederlandschen Christelij- ken Landarbeidersbond werd Donderdag en Vrijdag j.l. gehouden te Utrecht. Er werd aan de verschillende afgevaardigden een duidelijk overzicht gegeven omtrent de werkzaamheden van den Bond, in het tijdvak liggende tnsschen deze en laatst gehouden vergadering dezen zomer. Uit alles bleek, dat de werkingsfeer der or ganisatie steeds meer verbreedt en dat de werkzaamheden in verband met werk- loozenzorg, zoowel werkloozenverzekering ■als steunregeling, steeds meer de aandacht der organisatie vragen niet alleen, maar ook inderdaad heeft. Duidelijk werd voorts in het licht gesteld, dat crisis en malaise zich steeds erger ook voor den landar beider afteekenen, en dat het „Arbeiders waakt voor Uw zaak" steeds krachtiger tot ons spreken gaat. Geconstateerd mocht daartegenover worden, dat de ernst der tijden voldoende door het Dag. Bestuur van den Bond werd gevoeld en idat het zich krachtig heeft gewapend om moreele in zinking hij de arbeiders tegen te gaan. Ingekomen was een mededeeling van het Algemeen Bestuurslid Van Dijk van Haar lem, dat hij zich genoodzaakt zag, wegens overgang tot een anderen staat des levens als Algemeen Bestuurslid te bedanken. In deze vacature ,zal worden voorzien. Mede- deelingen werden gedaan betreffende steunregeling, zoowel de bestaande rege ling, der Veen als de toegezegde voor de Landarbeiders. Een groot deel dezer ver gadering werd voorts nog gewijd aan be spreking van het Bedrijferadenslelsel. üe.ze bespreking stond in verband met het po gen van den R.-K. Bedrijfsraad van den Landbouw om te komen tot de samenstel ling van een gemengden Bedrijfsraad voor den Landbo'uw. Tegelijk met deze Alge- meene Bestuursvergadering was hier te Utrecht een voorbespreking gevoerd met de R.-K. Landb.- en Landarbeidersorga nisaties en den Christelijken Boeren- en T'uindersbond en den Christelijken Land- arbeidersbond of, en zoo ja, op welke wijze men komen kon tot het samenstellen van een gemengden Bedrijfsraad in den Landbo'uw. Op deze verg. waren mede tegenwoordig geweest oazo Algemeene Be stuurders, zoodal op de Vergadering van bet Algemeen Bestuur deze zaak een breed punt van bespreking uitmaken kon. Over eengekomen werd, dat deelname van de zijde van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond gewenscht en noodzakelijk is. Een punt van attractie was bovendien nog een referaat van den secretaris Oudekerk, met het onderwerp: „de Christelijke ar beiders en de politiek". Een levendige discussie welke hierop volgde, liet duide lijk uitkomen, dat onze Nederlandsche Christelijke Landarbeidersbond politiek neutraal is en dat ook wenscht te blij ven en ten opzichte van de politiek niets anders wenscht te doen dan zijn leden te wijzen op'den plicht van den arbeider, om zich ook politiek te organiseer en en in die organisatie zijn overtuiging te be lijden en uit te leven. Dank werd voorts nog gebracht aan den penningmeester van den Bond, dhr. Koning, voor zijn accu rate administratie en bleek opnieuw, dat de ,Bond in hem een nooit genoeg te waardeeren kracht heeft. Besloten werd voorts nog den datum der Bonds- of Al gemeene vergadering in 1922 van het voor jaar' te verleggen naar het najaar. Deze vergadering was flink bezocht. De Koningin in t Mauritshuisl Men meldt ons uit Den Haag: Het mocht zeker wel een gelukkig samentref fen h eeten, toen ik me j.l. Donderdag naar het Maurilshuis begaf om o.a. Titus van Rembrandt te bezichtigen, dat ook H. M. de Koningin daar op bezoek was. Ik vermoedde, zoo gauw ik van het Binnehhof het museum naderde, en een looper op het bordes uitgespreid zag, dat er iets officieels aan de hand was en vroeg dan ook aan den portier, loe'u deze mijn paraplu in ontvangst nam: „Is er wat bij zonders te doen?" „Ja, meneer, do Koningin is op bezoek." „En mag ik dan toch ook vrij rondloopen?" „Ja, gaat u gerust uw gaug, want bij de aankondiging van bet bezoek is uitdrukkelijk gezegd, dat alles gewoon zijn gang moest gaan." Mijn eerste gang was dan ook naar het portret van Rembrandt's zoon eh daarna naar een groot schilderij, voorstellende oen land schap, naar men zei „Hoog-Elten" van de Coningh, die beide in de be'nedenzaien ten toongesteld waren en ee'n bezoek naar deze schilderijenverzameling overwaard zijn. Mijn weg verder vervolgende, kwam ik in een der bovenzalen, waar de „Stier vaii Potter" hangt, voor welk schilderij II. M. de Koningin zich in gesprek bevond met den Directeur van het Museum, die H. M. inlichtingen ver- •strekte, wat alles zoo gewoon in zijn werk ging, dat ieder bezoeker èn H. M. én deh Directeur in hun discours kon volgen. Ik hoorde dan ook, dat de Directeur II. M. er op attent maakte, hoe deze schilderij ver minkt en daarna gerestaureerd was geworden. Toen het hoog bezoek een andere zaal was binnengetreden, vervoegde ik mij lot den sup poost der zaal en vroeg„Is deze schilderij geschonden geweest?" „Ja, zeker, meneer, dat heeft Napoleon gedaan, die, zooals u wel zult weten, heel wat schilderijen uit ons laii'l naar Parijs genomen en later heeft moeten teruggeven, maar vóór de terugzending op deze schilderij met een spijker een paar groote krassen heeft gegeven, ziet u maar, u kunt do krassen hier onderaan links nog goed zien, wat werkelijk het geval was. „En ze hebben er nog een zestig van ons gehouden." Ook had ik beluisterd, dat de Directeur H. M. op enkele mindere qualiteitén va'n do schilderij wees en vroeg daarom verder naar iets, waarover ik wel eens gelezen had, n.l. of ideze schilderij nu werkelijk geen eerste klasse kunst was. Och, zei de suppoost, wat zal ik daarvan zeggen. Me dunkt, dat het voor iemand van 21 jaar want zoo jo'ng was Potter, toen hij deze schilderij maakte toch wel een prachtig werk is, hij was 20, loon hij stierf, zie, hier hangt zijn portret, geschilderd door van der Helst. Terwijl wij ons zoo in gesprek bevonden, voegt zich een andere bezoeker hij ons, zeg gende: „Ik ben in de stad, had nog eenigen tijd over en dacht, laat ik nog eens even cenige schilderijen gaan zien. Nu kom ik hier en verneem, dat de Koningin op bezoek is en zeg daarom„dan kan ik zeker wel terug gaan", maar verneem tot mijn groote vreugde, dat ik vrij mag rondloopen, wat mijn dag goed maakt, maai' zouden de heeren me nu H. M. eens willen aanwijzen. Wel, daar loopt ze, zeidon we tegelijk. Deze eenvoudige dame, is dat de Koningin, liet deze hoer van buiten hooren. Heb 'k ooit gezien, zoo eenvoudig als ze gekleed is, een gewoon mantelpak, zonder eenigen opschik. Ja, u zult hier des Zondags wel dames zien, die meer opgesierd zijn, dan onze Koninginne, zeg ik lot den suppoost, 's Zondags, meneer, neen, in de week zelfs, daarvoor moet je juist in Den Haag zijn. We hadden enkele jaren geloden een werkster op Binnenlandsche Zaken, die met voile en glaceétjes aan naar haar werk kwam,maar glaceétjes aan naar haar werk kwam, maar ze hebben het haar gauw afgeleerd. Er is in heel Den Haag zelfs maar een enkele vrouw, vau een werkman, die zich zóó eenvoudig kleedt. En weten de heeren ook, dat Juliana er is? Och, laten we die dan ook eens opzoeken, zei de vi-eemdeling, die heb ik nog nooit gezien. Nu, dat kostte weinig moeite, want ze bevond zich met ons op dezelfde étage en onderscheidde zich ook door niets van de meest gewone bezoeksters, zoodat ik haar nog niet eens opgemerkt had. Later voeg den moeder en dochter zicli hij elkaar, de auto kwam voor en zonder het minste cere monieel verlieten ze het museum, nagestaard door het niet groot aantal bezoekers, van welke zeker velen dachten, als wij tot elk ander zeidenHoe gelukkig een land, dat een zóó eenvoudige Koningin bezit, en hoe ge lukkig een vorstin, die zich zoo heel gewoon tnsschen li are onderdanen kan bewegen. Uit het H e e r e n k 1 te e d i n g to fe d r ij f Allo wer'kgeversbonden in het heeren- ikleedingbedrijf hebben aan die werknemers organisaties de collectieve arbeidsovereen komsten opgezegd. De besprekingen tus-1 schen de vertegenwoordigers der betrok ken partijen over de afsluiting van een nieuw contract zijn begonnen. Bij de posterijen en telegrafie is op ver,zoek eervol ontslagen mej. J. M. E. Tates, tig. 2e kl. Bij den ontvanger der directe be lastingen te Sluis is ontvangen eenig be drag wegens te weinig betaalde inkomsten belasting over 1915 tot en met 1919. Middelburg. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag te half twee is in de woning van de wed. K. aan de Nieuwe Poortstraatalhier ee'n grooie steen door een spiegelruit geworpen, zeer tot schrik der bewoners. Bij de politie is aangifte gedaan van deze ergerlijke baldadigh'eid. Zaterdagmiddag werden aan het politiebureau gebracht twee jongens, die op het Brigdamsch© padje met stokken het struikgewas aan beide zijden, vernielden. 'Tegen den voerman, die Vrijdag morgen door links uit te wijken, de botsing van zijn wagen met de auto bus veroorzaakte, is procesverbaal op gemaakt. Goes. Zaterdag j.l. kwam het Pro vinciaal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland hier in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van mr A. A. de Veer. Alle Centrales uit de provincie waren ver tegenwoordigd, terwijl van bijna allo plaatselijke kiesvereenigingen bericht was ingekomen omtrent die, mieening der Kiesvereenigingen inzake de Lijs- tengroepeer-ing. Tevens waren namén genoelmd voor de emdidaats telling. Algemeen bleken de Kiesvereenigin gen nog al te gevoelen voor het uit komen met een eigen ciandidatenlijs'1, doch men was, gelet op het voor- loopig advies van den lste-n voorz van het Centraal Comité, in meerder heid ook wel bereid één groep tö vormen met den Kieskring Dordrechl. indien althans vast staat, dat daarbij de wenschen van den Kieskring Mid delburg (Zeeland) voldoende- tot hun recht ko'men. Als gedelegeerden van hol Kies kringbestuur werden gekozen de hee ren Mr A. A. de Veer, P. G. Laer noes en P. Oosterbaan, welke dele gatie met heil. Centraal Comité op een vergadering 28 deiz'er te- Ulrechl te houden, dè hierboven genoemde lijs tengroepieering nader zal bespreken Mr A. A. de Veer, wiens naam door vele ld esvtereenigingen was ge noelmd, heelt ter vergadering mee ge deeld, da.t hij tot zijn leedwezen geen Kandidatuur voor de Tweede Kamer kan aanvaarden. Dinsdagmorgen ging het paard, ge spannen voor bet rijtuig van den beer Jac. de Jonge, landbouwer te Borssele, op den Opril van de Markt met 't gerijtje op den loop, naai men zegt wegens het stukgaan van den buikriem. In liet rijtuig waxen drie dochters van den heer De Jonge ge.zeten, terwijl een zoon mende. Het paard holde de Kade over, den opril van de 's Heer Hendrikskiridcrenstraat al en genoemde straat door, beschadigde aan den Paardenweg een hek voor de woning van den heer B., waardoor het rijtuig kantelde en de ruiten stuk warende voerman bekwam geen letsel; de vrou wen kwamen eveneens met den schrik vrij, behoudens eeriig-e verwondingen aan den arm door glasscherven. Het paard holde voort met den „boom" achter zich en werd op den 's Heer Hendrikskinderen- dijfc door C. Karei se tot staan gebracht. De heer M. Weststrate, alhier, out- vanger-griffier van den Egbert Petruspol der te Wollaartsdijk. heeft tegen 1 Ja nuari a.s. eervol ontslag aangevraagd we gens lioogen ouderdom, hetwelk hem op de meest eervolle wijze is verleend. Vanaf 24 April 1874 heeft hij, die betrekking bekleed. Vlissingen. Burg. en vveth. stellen voor den heer Li. J. K. v. Wave-ren, overeenkomstig diens verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der com missie van toezicht op bel M. O. en leggen de volgende aanbeveling voor een opvolger aan den raad voor: de heeren H. C. Wesseling en L. J. van Blerk-oim, terwijl wordt voorgesteld den heer P. Landsman her te benoemen, met wie-n de heer ds A. S. Talma wordt aanbevolen. Voor de benoeming van lid van de commissie voor de Zeemans- en vis- schersbeurs, vacature wijlen den heer L. C. Stevens, worden aanbevolen de heeren 1. Bekkers en C. Dommisse C.Mznen wordt voorgesteld de heer A. J. van Oc-kenburg te herbenoemen. Voor hoofd der Handelsherhalings- school, vacature P. J. van Aartsen, worden voorgedragen de heeren S. P. Beijne en E. Hoek. In verband met hel invoeren van een zakelijke belasting op hel bedrijf bieden burg, en wieth. ter vaststelling aan het kohier over 1921 tol éen be drag van f39.086. Bovendien wordt ter vaststelling aangeboden een staat van oninbare posten H. O. 1920-'21 ad f 1555.72. Vrijdag had m'ej. v. d. M. alhier, moeder van een groot gezin, het on geluk een puistje in het ge-zich'! open te krabben, waardoor bloed vergifti ging ontstond. Iteeds den volgenden dag is de ongelukkige aan de gevol gen overleden. De Christ. Besturenbond besloot in zijn laatstgehouden vergadering met algemeene stemmen hei besluit van het voorloopig comité iLe bekrach tigen, en in samenwerking met de an dere vakcentrales mii cl delen te bera men om te komen tot minderen he la, stingdruk. Alle principieel© beslis singen zullen aan het oordeel van den Besturenbond worden onderwor pen. Ook de R. Kath. Volksbond be sloot lot samenwerking. Bij de familiebetrekkingen van den bij het ongeluk miet de K IV te Colombo zwaar gewonden kwartier meester P. A. MeUeste, is eigenhandig geschreven bericht ontvangen, dat dé ze goed in beterschap toeneemt ten binnen enkele maanden naar alle waarschijnlijkheid op transport naar hier zal worden gesteld. De heer Me- be'fste roemt zleer de zorgvuldige ten liefderijke verpleging der Engelsche doctoren en verplegers in het hospi taal te Colombo. 's Gravenpolder. Op 2en Kerstdag gaf de Christelijke 'Zangver„Exelsioir" een openbare uitvoering. Hel pro gramma, bevattende 19 numlmers, werd, een kleine uitzondering daarge laten, zeer verdienstelijk uitgevoerd. Blijk werd gegeven, dat de vereeniging vlijtig studeert, maar ook, dal de di recteur, dhr. Vissers, berekend is voor zijn taak. De zang der soliste, Mej. Sillevis, die een drietal numjme-rs ten beste gaf met orgelbegeleiding door dhr. Vissers, werd zeer gewaardeerd. Kloe tinge, Vrijdagavond werd van wege de Afd. Goes van de Nat. Chr. Gen. O nth. Ver. een k-e-rksamenkomst -gehouden. Als spr. trad op de Wel- Eerw. Heer Ds Mantz van Wolfaatrs- dijk. In een gloedvol uitgesproken rede schetste spr. de ellende, die de drank veroorzaakt, zoowel op het maatschappelijk als het geestelijk le ven en wekte de- aanwez.igen op om zich aan te sluiten bij de- geheelonl- houders, daar dit het ©enig© middel is olm den drankduivel te bannenhet gaat niet enkel om den dronkaard, m'aar het zijn juist de matigen, want uit de matige gebruikers komen voort de dronkaards. Het zangkoor der afd. Goes zong op verdienstelijke wijzie een tiental liederen. Het was jammer, dat niét meerderen dezen avond opgekomen waren, daar er velen onbekend zijn mét de groot© ellende, die de drank veroorzaakt en spr. dit op zo.o'n dui delijke wijze uiteenzette. C loe 11 ngs Gemengd Koor. In het nette kerkgebouw der Nederl. Herv. Kerk te Kloet i,nge gaf 2en Kerstdag-nam. bovengemelde zang ver eeniging ondier leiding van haar direc teur, den heer S. J. Tamhiinga, een uitvoering. De pastor loci, ds G. E. Meloen, 'sprak leen kort openingswoord. Daarna werden de verschillende lie deren volgens 't programma gezongen. Het koor zong voortreffelijk, zuiver en frisch. De soliste, mtevrouw Van Ballegoijen dei Jong handhaafde haar goeden naam. Vooral in „Heer mijn hert" kwam haar gloedvolle slem bij zonder tot haar recht. Die heler Van Ös bracht op hoogst verdienstelijke wijze afwisseling door de uitvoering van eenige stukken op het orgel; inzonder heid de orgelsonate van Mendelssohn maakte indruk. Vooral treffend was het gezang van C lootings Kinderkoor. De kinderen zongen lief en zuiver. Het gemengde koor gaf blijk van goeden vooruitgang, zoowel in klank gehalte als in uitspraak. In „IJs" kon de inzet wal krachtiger geweest zijn. Doch vooral in Barearola van Beij- erlé en in „Nieuw lieven" van Beet hoven kwamen de prestaties van dit koor bijzonder uit. Hel waS een genot volle middag. De dank door ds Me loen 'tot den directeur, het koor, de soliste, en den organist gebracht, was dain oiok wél verdiend eh droeg stellig aller goedkeuring weg. Gisteren geraakt© hel voor een rijtuig gespannen paard van dien héér dé J. uit Jerseke nabij café Tol op hol. De materie©!© schade aan rijtuig en stukgeriediein brug was betrekkelijk groot. Persoonlijke ongelukken kwa men nie't voor. Kapelle. D© collecte langs de hui zen voior het Russische kind heeft alhier f247.45 opgebracht. Kruidingen. 1 Januari 1922 zal voor den heer J. de Badt, wegwerker alhier, een gedenkwaardige dag zijn. Hij hoopt alsdan den dag te gedenken waarop hij voor 30 jaar hij1 de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen in dienst trad. Als bijzonderheid zij daarbij vermeld, dat De Badt nog, nimmer èén dag be hoefde te verzuimen wegens ziekte. Krabbendijke. Maandagavond zong de .zangvereeniging „Halleluja" onder leiding van haar directeur M. Waterman in de Gerei'. Kerk. Ds. A. Scheele had de leiding en sprak een gepast openingswoord. De zangvereeniging voerde een 'achttiental lie deren uit. In de beide pauzen zong: een lid der zangvereeniging met begeleiding van het orgel. Nadat het programma was afgewerkt sprak Ds. Scheele een slot woord, waarin hij terugwees naar heigeen was gezongen en opwekte om met ijver voort te werken, „excelsior", steeds hoe- ger. Het kerkgebouw was geheel gevuld. 's Heer Arendskerke In de Vrijdag gehouden voltallige Raadsvergadering werd de rekening van het Burg. Arm bestuur van 'sTIeer Arend sterke vast gesteld miet een .goed sloil v. f 3162.52s en van 's Heer Hendrikskinderen mei een goed slot van f 1752.87p2. Besloten werd te 's Heer Hendrikskinderen 8 boiomen (voorgesteld was 3) (e- rooien Aan het Domburgsche adres inzake huis slachting en werd adhaesie ver lee'nd. Aan de Groene Kruis afdeeling werd f75 subsidie'verleend voor dü t.b.c.-bestrijding. Aam de Coöp. Vereieiniging voor Ele-0 trische verlichting te Nieuwdorp werd een bijdrage verleend in de kosten van aanleg van electri,schei straatver lichting, groot f360. Zonder eenige, discussie werd de gemeientebegrooling voor 1922 valst ge steld lot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 103092.05, met ©en post van onvoorzien van f 1072.70 en een, po-st voor hoofdelijkem omslag van f40.000 (vorig jaar f44.000). Kwadendamme. De heer L. Dubois al hier is benoemd tot ladingmeiaster hij de spoorweg-Mij. Temeuzen- Mee! elenGent met als standplaats Terneuzen. Heinkenszand. Eerste Kerstdag gaf de Zangvereeniging „Ons Genolegen" alhier een welgeslaagde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Een 16-tal nummers wiehd door het koor ten gehoore gebracht. Het bleek al spoedig dat O. G. dit. jaar flink (gestudeerd lieieft. In de middelste couplet ten liet de soliste een zuiver en liefelijk geluid hooren. In no. 11 „Berg op Zoom", Wercl iets moois bereikt. Waren de num mers 12 „'t Geuzenvendel" en 14 Gez. 22, niet wal; te zwaar voor het koor? Ce soliste, mevr. Sillevis van Goies, ver- Idient alle lof. Ze heeft zeker veel bijge dragen tot. het welslagen van deze uitvoe ring. Directeur van O, G. is de heer H. Vissers. Schore. Verslag raadsvergadering v. Zaterdag. Afwezig de beter Rijm. De ingekomen stukken worden voor noli ficiatie aangenomen. Onder deze was bericht van Ged. Staten, dat C. v. d. Repe in den H. O. van d-e 23e naar ae 20e klasse dn A. D. C. Wil- lemistein van de 16e naar de loe kl. werden teruggebracht; en dat de Kon. goedkeuring was ontvangen op de be- 1 astimgverordeningenwaarbij de aftrek voor noodzakelijk onderhoud werd be paald op f800. Aan het bekende' adreis Dicmburg werd met 4 legem 2 stem'men adhaesie betuigd. Aangebracht werden eenige wijzigingen in de begroeting over 1922, die van 'L Burgerlijk Arm bestuur over 1921 en die der Ge me-ente over 1921, deze laatste op 14 po-sten. Bij den post leermiddelen vroeg het lid Verhaagen eenige inlichtingen, aan gezien die post met f100 was over schreden,, zonder medeweten van den Raad. De voorzitter zeide, dal bij het optreden van dhr. Giedjtembeek bleek, dat de leermiddelen in een toestand verkeerden, dat vernieuwing noodza kelijk was en de post a f 400 was opgebruikt; door '1 hoofd der school werd f200 gevraagd; B. en W.méén den, dat knel f 100 nroést worden vol staan. In de vergadering van 27 Oei. is vergeten dat bedrag aan te vangen en hebben B. on W. gemeend, dat de Baad zijn goedkeuring wel zou hech ten aan het bedrag van ïlOO; daar voor zijn aangekocht een wandkaart en andere leermiddelen. De lieer Verhaagen dringt met op noeming van enkele- bijzonderheden ten zeerste aan op een onderzoek, waar de gelden of leermiddelen zijn gebleven. De leermiddelen waren in een d-esolaten toestand en volgens hem verschafte zeer 'deskundig© voorlich ting hadden mei de bedragen, die dooi den Baad beschikbaar worden gesteld, de leermiddelen in een uitstekenden staat kunnen zijn. Ook wraakt Spr. de minder nette handelwijze van 't vroegere hoofd der school, inzake het w-eghalen van het fruit op een tijdstip (na 1 Juli, datum van 't verlaten der woning) dat hij er geen recht meer op had. De post vain f 100 meer wordt daar op goedgekeurd, alsmede de andere posten tol een totaal bedrag v. f300. De voorzitter zegt eé'n onderzoek toe betreffende bedoelde leermiddelen, zoodra de rekeningen zullen zijn in gekomen, De- heer .Verhaagen drong aan op een onverwijld onderzoek. Vastgesteld worden ©?n verordening volgens Art. 178 der gemeentewei, een nieuw reglement van o-rde voor de raadsvergaderingen én voor het college van B. en W., een 'instructie voor den Secretaris en ©en voor den ontvanger der gemeente. Tot lid van hel Burg. Armbestuur wordt herbenoemd dhr. W. Rijn. Tot leden in de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd G. Geijte-nbeek, S. de Vis ser, W. Kareis©, G. Z-oie'teweij en J. Verhaagen; tot lid der commissie van toezicht op hel lager onderwijs dhr. C. Glerum. Er werd besloten te- vragen 1 jaar vrijstelling vo-or 't geven van lichame lijke oefeningen op de o.l. school. Een suppl. kohier hondenbelasting werd opgemaakt, eveneens ©en kohier sch.- geld vervolgonderwijs a f 16.80. Aan H. Wabeke werd vermindering van schoolgeld verleend tot een bedrag van f 12.85. Besloten word steun ie verleenen aan in nood verkeerende werkl-oozenkassen, waarna de: Raad overgaat iin een vergadering mét ge- -sle-ten deuren. Na heropening wordt medegedeeld, dat een suppl. kohier H. O. is opgemaakt vain 'f364.48. Bij de rondvraag spreekt .dhr. Pot ter over dein hoogen ga,s,prijs. De voorzitter deelt mede, dat daar reeds over geschreven is. Dhr. 'Ver haagen meent, dat B. en W. moeten confereeren met B. en W. van Krui- ningen. De voiorz, zegt zulks toe. Dhr. Verhaagen bespreekt het ver koopen door B. en W. van ©en om gewaaiden olmeboom. Spr. had der gelijke zaken niet verwacht v#n de tegenwoordige weihoudersvolgens art 137 toch der Gemeentewet komt zulks alleen toe aan den Raad. De voorzitter zegt, dat B. ein W. dit niets waardig ding hebben ver kocht. Spreker weet wel., daL ari. 1-37 dit verbiedt, maar do boom lag in den weg. Dhr. Verhaagen zegt: voor een. nietswaardig ding krijgt u géén f 10. Spreker zal zjch vervoegen 'tot. Ged. Staten <en trachten langs dien weg de schade aan de gemeente toe gebracht te herstellen. Daarna sluiting. Wissenkerke. Vrijdag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig de leden Buij- ze en Abrahamse. D-e begroot ing '22 werd op verlangen van Ged. Staten ©enigszins gewijzigd. Ged. Staten ga ven in overweging de duurtetoeslagen te beëindigen. B: en W. stelden-voor ze voor dit jaar nog te handhaven. Het lid de Regt meende, dal de grond, waarop ze in den tijd gegeven zijn, thans voor een goed deel is verval len, brood, spek, kolen en kleeren, d.i. de eerste levensbehoeften, zijn merkelijk in prijs gedaald. De voorz. merkte op, aat voor menschep met een vast inkomen de "tijden nog niet rooskleurig zijn. Dhr. de Regt trekt zijn voorstel in. Ingekomen was een adres van de afdeeling Volksonder wijs alhier, betreffeh.de hygiënisch toe zicht, op de scholen,. B. en W. wenschten dié hoofden der scholen te machtigen itot het uit oefenen van voorbedoield toezicht en tot i soleer ing in geval van noodza kelijkheid. Zij konden daarna met d-e ouders in overleg treden over 'tin- roepen van medische hulp. Ook de pa:s ingestelde oud-er commissies zou den hier een terrein voor nuttige be- m-oeiïhigen kunnen vinden. Het lid de Begt vraagt, oif de kosten van imedi-/ sc,he behandelingen voor rekening der gemeente zullen komen. Ook acht Hij het niet zonder bedenking, dat dit toe zicht weer zou ingrijpen in de ouder lijke bevoegdheid. De voorzitter ant woordt, dat de bedoelde kosten voor rekening der ouders komen. Het lid van Ilee wenschle een stap verder te -gaan, door ééns of tweemaal 'sjaars een arts gelegenheid te geven de schooljeugd te inspecteer-en. Wethouder van Nieuw-enhuijze deelt deze meemlng. D-e led-ein de Feijte-r en Joh. v. d. Maas zijn van geheel tegengestelde meaning. De laatste acht de ouders alleen -geroepen, den gezondheidstoe stand hunner kinderen na tie gaan. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met al'geméone 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2