Buitenland. Binnenland. OU sie Provincie. Slaten-Generaal. te staan. Waarom? Och vraag er maar niet naar, want 't.zijn vaak motieven, die kant noch jyval raken. In den regel is het persoonlijk element er wel een der voornaamste drijfveeren van. Treurig, toch, nietwaar? En toch, in den geweldigen socialen strijd, waarin we de laatste jaren leven en die zeker vooralsnog van zijn felheid niets verliezen zal, zal men meer en meer moeten gaan letten op wat ver- eenigt en steeds minder op wat verdeelt, 't Is toch eigenlijk nergens voor noodig, nietwaar, dat er een Ned. Herv., een voor 't grootste deel Geref. en een Luthersche sociale Bond is. Men kan theoretisch; en principiëel 't verschil in schetterende redevoeringen en geestdriftige artikelen uitmeten, maar wie in de practijk van 't sociale leven met beide voeten staat, weet wel, dai het dan met al die ver schillen best los loopt. We hebben el kaar veel te dikwijls noodig. Bovendien, hoe zouden dan in de Chr. vakorganisaties alle kerkelijke partijen kunnen zijn vereenigd? Bij mijn weten en ik kijk nogal eens een enkel or gaan van Chr. Vakbonden in praat inen daar nooit over kerkelijke geschil len. 't Is ook te gek om van te spreken, want waarvoor zou 't noodig zijn? Men is als lid eener sociale vereeniging niet een kerkelijk propagandist maar men heeft den plicht daar met elkander te beraad slagen over de vraag: wat wil God van ons op maatschappelijk en economisch gebied 't Kerkelijk, staatkundig en maatschap pelijk terrein staan geheel los van el kander. Daarom heeft het ook geen zin, dat er in de statuten van een of anderen Chr. socialen Bond staat, dat die Bond opkomt voor de belangen van een of andere kerk. Stel je voor, dat men als leden van zulk een socialen Bond fcens wilde op komen voor de belangen der Chr. school of voor die ©enetr politieke partij. Ge zoudt met (recht vragen: wat heeft dat nu met elkaar te maken. Welnu, waar om dan wel de kerk? "Zijn haar leden als leden fliet zooveel mans, dat zij' voor die belangen zullen waken? Laten wie toch, waar er al zooveel verwarring en dooreenhaspeling van allerlei vragen en kwesties, vraagjes en kwestietjes bestaat, de zaken tocli zuiver stellen. Nu weet ik wel, dat men den hardsten schreeuw geeft, wanneer men op de kerke lijke eksteroogen getrapt wordt. Maar ek- steroogen zijn in den regel ongemakken, die men liefst niet behoudt, doch gaarne zoo spoedig mogelijk ziet verdwijnen. Laat dat nu ook hier het geval zijn. liet is genoegzaam bekend, dat men '25 a 30 jaar geleden het sociaal gebied niet zoo duidelijk afbakende, als tegenwoordig. Wat ook heusch niet te verwonderen is, omdat de ontwikkeling dezer dingen pas in haal' eerste stadium w,as. Maar la,at er nu gezonde evolutie gezien mogen worden Tusschen kerkelijk en sociaal terrein een flinke, dikke grensstreep- Dan is ook de wej gebaand voor saam smelting der drie straks genoemde Chr. sociale Bonden. Moeilijkheden zijn er, om overwonnen te WQrden. 't Is vooral op de dorpen zielig om aa,n te zien, dat daar een aid. van Werkmansbond en Pa trimonium een tobborig bestaan hebben, terwijl één gezamenlijke ..vereeniging er zou bloeien. Dat men alvast beginne het goede voorbeeld van Amsterdam na te volgen, waar gecombineerde openbare ver gaderingen ©n lezingen worden gehou den door de drie bonden. Dat is de kiem van een mooie beweging JAN VAN 'T LAND. De Toestand. Briand, de Fransche minister-president, is Jiu in Londen gearriveerd, om met -Lloyd George te beraadslagen. Van de besprekingen, die gisteren be gonnen zijn, zullen natuurlijk de Diuit- sche herstel-verplichtingen en li t beweer de onvermogen van Duitschland, om zij1- no schulden te betalen, &e voornaamste onderwerpen gijn. Toch zal de agenda nog andere belangt (rijke punten bevatten. Het blijkt n.l. dui delijk, dat L'.oyd GeoHge-'zijn uiterste best zal doen, om allereerst met den Fran- schen premier tot ©en meer vriendschap pelijke verstandhouding te komen. Nu, overbodig is dit niet. Een hoogst interessant feit is, dat de Duitsche minister Dir. Ratbenau, verge zeld van zijn seoreta/is. Dr. Simons, uit Berlijn, eveneens in Carltonhotel is aan gekomen, hetzelfde hotel, waar ook Bri and en de overige Fransche gedelegeer den hun kamers hebben. Ofschoon Simons zegt, dat Rathenau's bezoek, een particulier karakter draagt, geeft hij toe, dat er wel een ontmoeting zal plaats hebben met Briand en „Lou- cheur. Een 'brief van ex-keizer Wilhelm. In de Duitsche pers wordt een corres pondentie gepubliceerd tusschen den ex- keizer en enkele zijner vrienden in Duitschland. Aan een brief, den 5 April uit Doorn door^den exkeizer geschreven, ontleenen wij het volgende: ,.Gij hebt gelijk. Het zwaarste voor mij is in het buitenland te moeten leven en met bloedend hart het noodlot van ons dierbaar vaderland, waaraan ik mijn ge- heele levensw'erk gewijd heb, te moeten volgen, terwijl ik van alle medewerking buitengesloten ben. Ik heb dit offer gebracht, om mijn volk gunstiger wapenstilstands- en vredes voorwaarden te verzekeren en een bloe- digen burgeroorlog te besparen Het is tevergeefsch gewtecst. Nog steeds wilen-de vijanden het Duitsche volk voor de vermeende schuld van bot keizerlijke Duitschland laten bloeden." De keizer verklaart dan, 'dat hij de geschiedenistabellen zal publiceeren en vervolgt „De waarheid zal zich baan breken, krachtig en onweerstaanbaar, als een la wine. Wie haar niet tegen beter weten in wil loochenen moet erkennen, dat geduren de mijn 26-jarigen re geering stijd vóór den oorlog de Duitsche buitenlandsche politiek uitsluitend op het behoud van den vrede gericht was. Hadden wij otfit oorlogszuchtige plan nen gekoesterd, clan zouden wij er in 1900 op los geslagen hebben, toen Enge land in den Boerenoorlog gewikkeld, of in 1905, toen Rusland door den oorlog anet, Japan gebonden was en een bijna zekere overwinning zou ons toegelachen hebben. Maar stellig zouden wij niet juist 1914 hebben uitgekozen, toen ©en verpletterende overmacht aaneengesloten tegenover ons stond. God is mijn getuige, dat ik om den Oorlog te voorkomen, tot de uiterste grens ben gegaan, van hetgeen ik met bet oog op' de veiligheid en onaantastbaarheid van mijn dierbaar vaderland verantwoorden kon. Van een schuld van Duitschland aan den oorlog kan geen sprake zijn. Er be stiaal geen twijfel meer aan, dat niet Duitschland, maar de entente den oorlog knethodisch voorbereid en willens lein we tens verwekt heeft. Mijn hart krimpt van de smartelijkste bezorgdheid ineen. God met ons. w.g. Uw dankbare Wilhelm. Korte berichten. Volgens een mededeeling van de hoofd commissaris van politie te Dortmund is enkele dagen aldaar onder verdenking van medeplich tigheid aan den moord op Erzberger de 20-ja- rizc student Heinrich Dietz uit Stuttgart gear resteerd. In de Lignosefabriek l'niowitz, waar i'i: het begin der vorige week een ontploffing plaats had, is Zaterdagmorgen weer een ex plosie voorgekomen. Nu zijn vijf man gedood en verscheidene zwaar gewond. In Belfasl zijn opnieuw relletjes voor komen. Zondag werden 5 personen gedood eri 16, waaronder 3 vrouwen, gewond. Ook wer den vele arrestaties gedaan. De Engelsche stad. Hull is gedurende 2 dagen geteisterd door een zware vloedgolf, llet grootste gedeelte vin de stad liep onder water. De schade wordt voorloopig reeds op 500.000 pond geraamd. Winkels, siraten, kerlrbn, fabrieke'n, ailes staaf onder water en de bevolking huist voor hel meerendeel op de eerste verdiepingen der huizen. De officiëele uitslag van de volksstemming in Oedenburg is: voor Hongarije 15.343 c-'n voor Oostenrijk 8227 stemmen. Gelijk men weet, ontkent Oostenrijk de geldigheid dezer stemming. - De politie te New-York heeft uitgebreide maatregelen getroffen ter bescherming va'n ban ken en fmahciëele instellingen, zulks in ver band mot een aantal a'nonyme dreigbrieven, waarin bomaanslagen worde'n aangekondigd. Het Britsche parlement is gisteren ver daagd, ofschoon de Daily Eireann 'nog geen besluit genomen heeft over het al of niet aanvaarden van het Eugelsche-Iersche vredes verdrag. De Cunard-lijn is beboet wegens het overschrijden, bij het vervoer op haar sche pen, van het hij de Amerikaansche wet toe gestane aantal immigranten. Do prachtige kathedraal van Aucfl is voor een deel afgebrand. Alleen de muren '.an den toren, de klokken zijn vernield, staan nog overeind. Het dute reizen. Mr. A. W. Stork schrijft in de „Kam pioen" over het dure reizen in ons land. Ilij berekende a.a., dat na, 1 Januari een retour van Maastricht naar Amster dam zal kosten f 32.80 te kLas, f 24.60 2e klas en f 16.40 3e klas; van Den Haag naar Groningen f32.50, f24.10 en f 16.20, van Leeuwarden naar Maastricht f41.50, f31.20 en f 16.20; van Gronin gen naar Middelburg f 48.50, f 36.40 en f 24.30; yan Vlissingen naar Winscho ten f53.90, f 40.40 en f27. Voor den oorlog reisde men dus le klas ongeveer voor hetzelfde geld van Rotterdam naar New-York, als na, 1 Jar nuari van Vlissingen naar Winschoten en terug. Men reist nu goedkooper le klasse van Den Haag naar Weenen en terug dan na 1 Januari van Vlissingen naar Winschoten. De Zuid-Limburgers zullen Holland mij den en hun koers richten naar de groote Belgische steden; het Belgisch© visum is immers afgeschaft ©n de reis van Maastricht naar Amsterdam kost dan driemaal zooveel als de reis van Maas tricht naar Brussel! Vacantiereizen naar Zuid-Limburg en naar het Noorden van ons land worden deur dezen maatregel vrijwel onmogelijk gemaakt. Kortom, de nieuwe maatregel kan slechts leiden tot meerder isolement van de genoemde stre ken, terwijl het doelvermeerdering van de inkomsten van de spoorwegen, naar alle waarschijnlijkheid zal worden voor bijgestreefd. De modernen dreigen. Een buitengewoon congres van de Ne- de-rl. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel sprak zich uit voor eventueel daad werkelijk verzet tegen de dreigende ver slechteringen, waarvan de vorm van lij delijk verzet het meest geschikt werd ge acht. Het nemen van maatregelen hiertoe, de voorbereiding en het tijdstip van toe passing werd aan hel hoofdbestuur over gelaten. Geen herhalingsoefeningen voor de lichting 1917. In aanmerking genomen de tijd, dien de lichting 1917 reeds gedurende de mobilisatie 'heeft gediend, en tevens als zuinigheidsmaatregel is de minister van oorlog op zijn voornemen teruggekomen om die lichting het volgende jaar voor herhalingsoefeningen op je roepen. De Belgen en de afdamming van Z a n d kIr eek en Eendracht. Het beluchte Belgis he iGomiti de po litique nationale is slecht te spireken over de plannen ten aanzien yari de afdam ming van Zandkreek en Eendracht. Vol gens -deze Belgische heeren zou dit in strijd zijn met het Hollandsch-Belgisch vredesverdrag van 1839. Genoemd comité herinnert er aan, dat reeds eerder Ne derland de Ooster-Schelde en de pas van het Sloe versperd heeft! Och, dch! ,D'e huisslachtingen. Op de vergadering van den Nederl. Boerenbond, gisteren te 's-Hertogenbosch gehouden, deerde de voorzitter, de heer J. j'h. Verheggen mede, dat Vrijdag j.l. op het departement van Arbeid een voor- loopige vergadering is gehouden, waar het concept is behandeld, om de huis- slachtingen weer mogelijk te maken zon der keuring. Het Kamerlid Oudegeest. Het Hbld. verneemt, dat het Kamer lid, de heer J. Oudegeest, zich voor de algemeene verkiezingen van 1922 niet meer voor een candidatuur beschikbaar stelt. Het secretariaat van het Interna tionaal Verbond van Vakvereenigingen vereischt te dikwijls zijn aanwezigheid in het buitenland, dan dat zijnerzijds van een geregelde vervulling van het lidmaat schap der Tweede Kamer sprake kan zijn. 'Ten einde hem echter het contact met de parlementaire leringen te doen behou den, zal zijn partij alsdan pogingen aan wenden, hem in de Eerste Kamer telren- gen. België en Nederland. Hol nieuwe Belgische ministerie beeft bij monde van minister Theu'nis afgelegd do na volgende verklaring in zake de verhouding van België tot Nederland. Het constateert, dat de betrekkingen tusschen de beide landen thans veel minder gespannon zijn. Zij richten zich naar economische doeleinden, die voor Neder land en België vruchtdragend zulle'n zijn. De regeering spreekt den wensch uit, eerlang de betrekkingen met Nederland te kunnen her vatten, teneinde met deze bevriende natie een bevredigende oplossing te vinden van de hangende geschillen. De Zuid-Bevelandsche Dorcas hield haar jaarlijksche uitdeeling" van 53 lakens, 83 vr. hemden, 15 mannenhemden, 12 rokken ep 24 dekens. Het bestuur be veelt deze nuttige instelling vriendelijk aan, onder dankzegging voor 'de bijdragen dit jaar. Theat ers niet als kroon een kerk. Een rijmelaar die in de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" zijn geboortedorp Hoedekenskerke verheerlijkt, wenscht het zelve toe „schouwburg en theaters, biosool pien enzoovooir'ls, en „als kroon op al dat werk ©en Roomsche kerk!" Hier kleeft voor den buitenstaander iets profaans aan. Middelburg. Donderdagavond 8 uur hoopt dhr. De Neef, penningmeester van het „Comité voor hulp aan noodlijdende kinderen in Hongarije" in de Hofpleinkeirk te Middelburg te vertellen van hetgeeM hij tijdens zijn verblijf in Budapest heeft opgemerkt, speciaal over de groote ellende waaronder de Hongaarsche jeugd ver keert. Ongetwijfeld zullen veten belang stellend zijn dhr. De Neef te hoore-n. Met volte,, vrijmoedigheid raden we dan ook een ieder, die maar ©enigszins kan, dezen gezelligen causeur te gaan beluisteren. Te vens zullen ze dan het genoegen smaken enkele solo's te hooren van ©en Hon- gaarsch meisje. Goes. Gisterenavond vergaderde weder om de A. R,. Kiesvereeniging teneinde edn en ander te bespreken, in verband met de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer. Allereerst werden de no tulen van het Centralen Convent gelezen, daarna het vertrouwelijk advies van den voorzitter van het Centraal Comité en ten laatste het desbetreffend schrijven van het Prov. Comité. Hierna werd de geheele kwestie in bespreking gegeven. Er werd gewezen op enkele gewaagde onderstel lingen in de circulaire van het Prov. Comité, nog wel samengesteld in een ver gadering, die zeer incompleet was. Wat betreft de vraag, die bij het stellen van candidaten rijst: van bovenaf of van on deren op> verklaarde de vereeniging zich vóór 't laatste, met inachtneming van de adviezen van het Centraal Comité. Wat betreft de combinatie met Dordrecht werd gewezen op de risico ten aanzien van het vrouwenkiesrecht, waardoor het ge vaarlijk is, dat Zeeland met eigen lijst uitkomt. Aangenomen werd daarom een voorstel, dat het uitkomen met eigen lijst de vereeniging wel toelacht, maar dat vanwege het hooge belang der zaak de be slissing omtrent de combinatie aan het Centraal Comité wordt overgelaten. Ten slotte werden een achttiental namen voor de voorloopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer genoemd, waarna de ver gadering op de gebruikelijke wijze ge sloten werd. Vlissingen. Voor cle anli-rev. kies- vereclaiming alhier trad gisteravond als spreker op dhr. J. F. Heemskerk, lid der Tweede Kamer. De heer Heems kerk behan lelde het concept-program van actie. Spreker begon met hel punl finan ciën, en besprak aan de hand van ons program de verschillende onder- deelen. Tn gewone tijden zou het een zeer mooi program zijn, doch nu in deze tijden is dit dringend, dat bezui nigd wordt. Dit .is in de laatste jaren wel eens te veel vergeten, vooral in de eerste oorlogsjaren, (oen de rijks middelen ruim toevloeiden. Nu zullen we ons echter niet alleen bezuinigin gen moeten opleggen, die altijd gebo den zijn, doch door den eeonoVnisehen toestand daartoe gedrongen, ook op poisten, die we liever niet bezuinig- -den. Spreker noetm'de als voorbeeld het bijzonder hooger onderwijs. Gaarne zouden wij in de .komende jaren ook willen strijden voor gelijk recht, ten bate van hief bijz. hooger onderwijs, doch spr. gelooft, dat hel gewenscht is, niet al ie zeer op zijn recht te staan, gezien ook de weinige medewerk!ne van links en den slech ten stand der schatkist. Spr. hesprak vervolgens de belas tingheffingen, en in 't bijzonder de in komstenbelasting, waarvan Spr. de nadeelen in het tegenwoordig systeem1 uiteenzette. De veruiogensaanwasbe- lastiog werd onder het oog gezien, on de critiek aan welke vooral mr De Vnes blootstond door .Spr. besproken. De directe belastingen hebben een groote schaduwzijde, dat vooral de mecTvermogcndon niet veel meer arbeid laten verrichten dan alleen hoi hoogst noodzakelijke. Dit beteekeni dus min der werk voor den arbeidenden stand. Spr. is er dan wel zieker van, dat wanneer men het stelsel van minister De Vries had aangenomen, men een betere belastingheffing zou hebben dan tegenwoordig. Spreker gelooft niet, dal wij in de eerste 4 jaren zullen konten tot ver mindering van den belastingdruk', waarvoor spreker enkele voorbeelden aanhaalde. Spreker zon het oprecht vvenschen, doch het zal niet mogelijk' zijn. Spr. kwam nu tod de successie belasting. Deze kan na ir spr. oordeel niet hooger worden opgevoerd. De laatst voorgestelde verhooging kon sprekers goedkeuring n et werdragen, daar ook deze verhoogde heffing zeer zwaar het nationaal vermogen aantast, en ten slo'le ook voor de arbeidende klasse noodlot ig wordt daar "door 't afbrokkelen v n hel; nation al vermo gen, om tekorten le dekken, de na tionale rijkdom .gevoelig afneemt. Spr. besprak vervolgens de invoer rechten. Deze kunnen zeer moeilijk worden, verhoogd, of bet moest zijn voor dumping, doch dan zouden zij zeer hoog moeten zijn. De lage valuta heeft slechts een indireoten invloed op de concurrentie, wat spreker nader aantoonde. Eender voornaamste oorzaken der ooncunen- tie is nog voornamelijk, de groote schommelingen, waarin de Duitsche mark blootstond, en doordal hel Duit sche. economische leven zich nog niet aan den lagen stand heeft aangepast. Een verhoog:ing van invoerrechten'kan op hel ©ogenblik niet gunstig werken, en is daarom nu niet gewenscht, ge zien de economische toestanden in alle landen. Spreker kwam nu tot hei binnen- landsch bestuur, en bezag eerst het omtwerp-Zondaigjswet. Hierop konden nog wel aanmerkingen gemaakt wor den, doch- het gieeft een belangrijke verbetering dier Zondagsrust. De vac- Cifne-dwang en de stemplicht werden als;nu door den heer Heemskerk be sproken. Spr. resumeerde het over den stemplicht in de Kamer tijdens de grondwetsherziening behandelde. De stemplicht, blijft alsnog gehand haafd, hoewel de anti-rev. voor ophef fing hebben gestemd He.t vrouwen kiesrecht besprekende, zegt Spr. in dertijd hiertegen te hebben gestemd, niet uit achteruitzetting van de vrouw, doch opdat de vrouw naar Spr. over tuiging een andere roeping heeft dan de man. In uitzonderingsgevallen kan de vrouw echter uit heiligen plicht top den voorgrond moeten treden, zoo als hlijk't uit de geschiedenis van De borah. Nu ondanks onze partij1, de vrouw toch naar de stembus moet, is het eisch dat ook onzevrouwen 'éênparig gaan stemmen, onn daardoor te voorkomen, dal het land geregeerd zou worden in een richting, .welke wii niet gaarne zouden willen. Vervolgens besprak spreker 'tpunt defensie uit hel program. Breedvoerig stond spreker -hierbij stil en wees er op, dat dit een veel aangevochten punt is. Velen zijn van meening, dat er in afzienbaren tijd geen ooiiog zal ko men. Er is een Volkenbond, de vol ken zijn moed© van den oorlog enz. Doch spreker wijst er op, dat de Volkenbond zelf een bewaking der grenzen ©ischl» en ©en polilieleger. Ook de goedgezinde Franschen en Belgen vragen om een leger, dat de Maaisgrenzen beveiligt. En daarom ge looft spr., dat. hel in de Kamer aan genomen legeront.werp hel minimum is waartoe wij kunnen gaan. Hierbij 'komt nog de eigenaardig© ligging van ons land, met zijn groote uiimondings rivieren ©n zijn ligging tusschen groote mogendheden. Wanneer we onze weermacht verminderden, liepen wij bij een eventueelen oorlog zeker ge vaar van meegesleurd to worden, i Het is ©en wonder van Gods goed heid, dat wij in den laat&len oorlog zijn gespaard gebleven en spr. zou het een wegwerpen achten van Gods genade, indien wij zorgeloos onze de fensie verwaarloózen. Wat de bezuiniging op hel leger- budget betreft, de tegenwoordige mi nister van oorlog heeft al belang rijke bezuinigingen ingevoerd en spre ker twijfelt er niet aan, dat in de toekomst nog veel meer bezuinigingen zullen worden ingevoerd. Wat de gennoedsbezwaarden betreft, de rechterzijde zal zeer zeker mede werken om hierin ©en oplossing te vinden, doch nauwlettend zal möeilen worden toegeizien of bel werkelijk ge wetensbezwaarden betreft. Van een onverdacht diensiweigeraar htd spre ker eenige dagen geleden nog gehoord, dal. v-aih de ruim 30 z.g.n. dienst weigeraars, waarmede deze opgeslo ten was, slechls 2 principiëel gewe tensbezwaarden waren. Hier dient dus nauwlettend te worden toegezien. Gm destijds wille brak' spreker hier zijn rede af, om nog gelegenheid tol; bespreking te geven, waarvan nog ruina 'gebruik werd gemaakt. D© ver schillende vragelts wei-den door den heer Heemislkerk beantwoord. De voorzitter dankte spieker, waar na de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Kloetinge. Ten bewijze dat cle woning nood hier ter plaatse nog niet gewieken is, zij gemeld, dat Zaterdagavond ©en der lokalen van de gemeente-bewaarschool door een gezin, dat zonder woning was, is betrokken. lerseke. De vorige week sloeg een kind van nog ge-en jaar in een onbewaakt; oogenblik een handje in eie.n pan met ko kende pap De pan kantelde ©n de in houd stortte zich over 't lichaam van liet kind uit waardoor dit erge brandwonden ban gezicht, armen en beenen bekwam. G. Ct- Krulnlngen. In "de Donderdag gehouden Raadsvergadering werd o.m. meegedeeld, dat B. en W. op 7 Dec. 1921 op grond vian arlikel 26 der gemeentewet h-ebbe'n besloten de door het bestuur van de ver peniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Kruiningen gevraagde gelden voor verbouwing leun uit breiding van haar school toe te staan. Besloten werd mede te wierken aan de Steunverloening aan noodlijdende werkloo- zonkassen en 'om den grond, waarop tien arbeiderswoningen gebouwd zijn, in erf pacht te geven aa.n de vereeniging tot veirbetering van de volkshuisvesting. Kattendijke. In de Vrijdag .gehouden raadsvergadering werd mededeeling ge daan van goedkeuring der gemeentebe- grooting 1922, vaststelling der rekening 1920, goed slot f 316.68l7a, goedkeuring verordening op het vervolgonderwijs en warenwet. Bericht ontvangst vastgestelde verordening ex-act. 178 der gemeentewet. Tot lid van het Armbestuur wordt be noemd de heer M. Wisse Sr. Tot leden van de Commissie tot wering v. s?hool- verzuim worden benoemd de heeren P. M. van den Broeke, M. Meeuse, H. Mgl, M. Eijke, M. van der Weele, J. Staal en C. Molhoek. Wordt opgemaakt suppl. kohier hoofd, omslag. Een kleine wijzi ging in de verordening pp de Invorde ring plaatselijke inkomstenbelasting' werd vastgesteld en werd de schoolgeldverorde ning gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Veere. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag werd het nieuw-benoemd raadslid L. C. Douw toegelaten en door den Voorzitter geïnstalleerd. Medegedeeld werd, dat dhr. J. Kasse tot Voorzitter is benoemd van de Ouder-Commissie. ,Een verzoek van de A. R. Kiesvereeniging tot het plaatsen van een stembureau op Zandijk werd met 4 tegen 2 stemmen af gewogen. Tot wethouder, in plaats van den heer A. Scheele, werd benoemd dhr. A. P. Wouters, met 4 stemmen, tegen 2 op Mevr. v. d. Hamme-Hessel. Aan het adres der gemeente Domburg inzake ont heffing vleeschkeuring werd adhaesie be tuigd. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van het schoolgeld, waarbij inkomsten van minder dan f 600 worden vrijgesteld; f600-f650 betalen per jaar f2.60; f 650-f 700 betalep f4.—; 1700- 1'800 betalen f6.f 800-950 betalen f8. enz. Het tweede kind 20 pCt. minder, 'het derde kind 40 pCt. minder. Bij de rondvraag vraagt Mevr. v. d. Hamme inlichtingen omtrent 't ontslag van W."Pet rels als ambtenaar van lig-en kade- geld, welke door den voorzitter worden verstrekt. Op 'de vraag van dhr. Castel of de grond van de Suikerbieten al ver- kocht is, wordt medegedeeld, dat nog bijna alles onverkocht is, waarop dhr. Castel voorstelt, indien ze onverkocht blijft, orfi ze aan de gemeente te houden voor op hooging rondeputje bij den molen. Tevens stelde dhr. Castel voor, met het oog op de gevaarlijke hoeken in en bij de kom der gemeente, een maximum snelheid te bepalen voor automobielen en motorrij tuigen. Met algemeene stemmen wordt 't voorstel aangenomen en deze b&paald op 15 K.M. per üur, wat in de politie-ver- ordening zal worden opgenomen en door plaatsing van borden zal worden ter kennis gebracht. Tweede Kamer. De zitting van gisteren begon met ltot vervolg vain 's heeren Rutgers' rede, bijna uitsluitend beslaande in een verdiend© iof-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2