Dit de Provincie. Weer z.oo'n vuil stuk. De liefhebbers der tooneel-,,kunst" zijn weer vertoornd en wel ove-r het feit, dat de opvoering van het drama „Vrijheid" te 's-Gravenhage en te Rot terdam door den burgemeester is ver boden. Naar de „N. R. Ct." meldt, 'is „Vrij heid' dezer dagen toch te °s-Graven- hage vertoond. Eerst had de burge meester hel verboden, doch op ver zoek van de directie van Het Schouw- tocneel is een vertooning toegelaten, nadat er in den 'tekst een èn ander was geschrapt. Wel achtte die burgemeester, na het stuk te hebben gelezen, de daartegen uit hel oogpunt van zedelijkheid aan gevoerde bezwaren onjuist, maar hij maakte bedenking tegen enkele zinnen, die hij te „cru" vond. De directie heeft tegen het schrappen daarvan geen bezwaar gemaakt, om aldus de ver tooning te 's-Gravenhage- mogelijk te maken. Intusschen heeft de burgemeester verdere vertooning verboden, wegens de strekking van het stuk. De toe gelaten voorstelling was een proef om te zien, hoe 't, stuk bij hel spelen zou aandoen en het resultaat is van dien aard geoordeeld, dat het verbod is gevolgd. Tegen Donderdag 15 Dec. wordt 'n vertooning van „Vrijheid" aangekon digd te Utrecht, waar de burgemeester het schijnt toe te laten. Donderdag 22 December zou de eerste vertooning te Amsterdam worden gegeven, maar men verwacht, dal ook in de hoofd stad verbod zal volgen. Volgens autoriteiten werkt de vex- tooning zóó fascii neerénd op het pu bliek, dat er, in het bijzonder in de zen tijd, verstoring van de openbare orde te vreezen zou zijn. En als liberale burgemeesters dat zeggen, zal 'tbeusch wel erg zijn! Een enquête -wet. Naar de Haagsche redacteur van de ,„Msb." verneemt, is aan het Depart ment van Binnenlandsche zaken in gevor derden staat van voorbereiding een wets ontwerp, strekkende om aan de kortheids halve genoemde socialisatie-commissie on der voorzitterschap van Mgr. Dr Nolens het wettelijk enquête-recht te verleenen. Dit enquête-recht blijkt de commissie noo- dig te hebben om een onderzoek te kunnen instellen naar de trustvorming in de bouw bedrijven, dat mede tot haar taak behoort. Burger lij ke betrekkingen. In verband met de noodzakelijkheid van bezuinigen op do staatsuitgaven is bij' beschikking van den Minister van Oorlog ter kennis van alle autoriteiten gebracht, dat voor de vervulling van betrekkingen voor welke mien gemeen lijk burgerwerkkrachten aanneemt, moeten worden aangewezen acltdef-die- nende beroeps-militairen, die, in ver band met de aanhangige plannen tal reorganisatie van het leger, reeds thans kunnen worden geacht over compleet te zijn, omdail voor hen 'in hun tegenwoordige functie geen volle dige dagtaak meer is le vinden. Het tekort op de spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de comm. uit de hoofdbesturen der vier bonden van spoorwegpersoneel, dat het ontwerp der wijzigingen in de diensttijden van de di rectie der Nederlandschle spoorwegen zou onderzoeken, aan de hoofdbesturen mede gedeeld, dat die verslechteringen van den arbeidstijd onaanvaardbaar zijn. Allerlei. De metaalarbeidersstaking is nu ook in Zalt-Bommel en Tiel geproclameerd. Al leen de moderne Bond heeft per week voor de steunregeling f 75000 noodig. Het Eerste Kamerlid voor Drenthe, Mr G. W. baron v. d. Feltz, voorheen vrij zinnig-democraat, is toegetreden tot den Vrijheidsbond. Er is sprake van, dat men oud-minister Posthuma candidaat zal stellen bij de Twee de Kamer verkiezingen. Met 15 dezer zal de Nederlandsche Bank een nieuw model bankbiljet van i 1000 in omloop brengen. De Zaterdag overleden mr A. B. M. Hanlo, van 1904 tot 1914, vice president bij den Hoppen Raad. was o.a. van 25 Aug. 1869 tot '5 Febr. 1873 substituut-officier van justitie te Goes; en gedurende die jaren tevens lid van den gemeenteraad aldaar. De minister van Arbeid heeft goedgevonden, vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw, z'ullen wor den' uitgekeerd aaii de gemeenten: Breskens ten behoeve van J. M. V. de S. f1350; Groede ten "behoeve van de vereen. „Breskens Vooruit" (3e termijn) f4966; 's-H. Arendskerke ten beh. van L. Goedegebure f1375; Kruiningen, ten behoeve v-an W. P. Gebraad f1440; St. Kruis, ten be hoeve van F. van Hee f1350; Oost burg ten behoeve van A. C. Kievit f1880; Oosterland, ten behoeve van M. van As 'f2100; Zaamslag, ten be hoeve van J. Cornelissen 11200. (M. C.) Prov. Zeeuwse he Schoon heids en Archeologische Com missie. In de Zaterdag j.l. gehouden! vergadering van de Prov. Zeerfwsch® Schoonheids, en Archeologische commis sie, werd verslag uitgebracht van een her nieuwde poging tot onderzoek naar sporen van de Karolings-che begraafplaats bij Domburg en omtrent de bemoeiingen met het grafmonument van Tuijll te Seroos- kerke. Kennis werd genomen van den desolaten toestand, waarin zich het raad huis te Veere bevindt, waarover omstan dig rapport aan het Monumentenbureau is uitgebracht. Ten aanzien van de eischien van welstand, waaraan de nieuw te bou wen scholen moeten voldoen, wierd contact gezocht met den inspecteur van bet L. O. die zooveel mogelijk zijn medewerking beeft toegezegd. Tan slotte werd een ad vies vastgesteld omtrent de voorgenomen restauratie van een aardig trap geveltje in de Lange Delft te Middelburg, Afwijzend iwerd om formeele redenen beschikt op een verzoek van den Raad van Beheer om ©en subsidie voor het herstel van ®het dak der Ned Herv. Kerk te Domburg. Middelburg. Gisterenavond hield de vereeniging Handelsbelang ©ene door een 30-tal leden bijgewoond© alge meen© vergadering onder voorzitter schap van den heer D. Alewijnse 'Sz,„ terwijl later iter vergadering kwamen de heeren R. Dorresteijn, ambtenaar van de Coöp. Ver. Centraal Beheer en van Lier©, ambtenaar voor Zeeland. Het eerst was aan de orde de be spreking van het werktijdenbesluit voor winkels. De heer L. A. Stofkoper, secretaris, wees er op, dat het desbetreffend ontwerp-wet binnenkort in de Twee de Kamer zal worden behandeld en er dus aanleiding is eventueele klach ten te bespreken. Door den Midden standsbond wordt, adhaesie gevraagd aan een adres, waarin als wenschen naar voren wordt gebracht 'l volgende dat met hel oog op de nog heer- schende malaise in den handel een beperking van den arbeidsduur in win kels vooreerst niet wordt ingevoerd; dat zoo een werktijdenbesluit voor winkels bij algemeenen maatregel van bestuur van toepassing wordt gesteld, dit in geen geval geschiedt, zonder dat gelijktijdig ook van kracht wordt een rijkswet op de winkelsluitingdat voor vrouwen, arbeid verrichtende in winkels, geen kortere arbeidsduur be paald wordt dan voor mannen, dat als arbeidsduur zoowel voor vrouwen als mannen, gesteld wordt 10 uur pet dag en 55 uren per week, zooals art. 47c der arbeidswet in uitzicht heeft gestelddat hef den werkgever vrij gelaten moet worden om den werk nemer in plaats van een vrijen mid dag een vrijen ochtend eens per week te verleenen, op een met den werk nemer onderling vast te stellen dag; dat hel. verleenen van ©en vrijen mid dag voor den werkgever niet ver plichtend is in die weken, waarin een erkende Chr. feestdag valt, op welken dag zijn winkel gesloten is; dat ook voor gelijke tijdvakken,, voor afgaande aan Paschen of Pinksteren hetzelfde bepaald wordt, als in art. 7 van het voorontwerp is toegestaan voor de tijdvakken betreffende'St. Ni- colaas en Kerstmis; dat den werk gever meer vrijheid gelaten wordt hij het bepalen van de schafttijden van het personeel, vooral op die dagen, waarop bijzonder drukte in zijn zaken heerscht; dat nadere en juistere aan duidingen geschieden omtrent de be voegdheid tol hei doen verrichten van arbeid op Zondag in winkels en dat voor k;in:oorpersone©l, werkzaam zijnde in winkels, gelijke bepalingen gelden als voor het winkelpersoneel. Dhr. Jacques Boasson mist iets jn het adres en wel de belangen van de wetsgetrouwe- Joden. Dhr. W. A. de Rijcke Sr. heeft groot bezwaar tegen het toelaten van winkelwerk op Zon dag. Dhr. F. A. Boasson zon hij in voering van een wettelijke winkel sluiting ook gaarne verbod van ver koop van sigaren en andere artikelen in café's willen zien bepaald, evenals z.g.n. straatverkoop. De heer Chr. Boasson meent, dat de wet in ieder geval zal worden aangenomen en dat alleen wellicht enkele mildere bepaling-en kunnen worden verkregen, daarom moet men adhaesie betuigen aan het adres, en dit met enkele hier gehoorde wen schen aanvullen. De actie is in goede handen bij de besturen der cienlrale organisaties en men moet er hier niet te veel over .spreken. Dhr. Bolier meent, dat de winkel sluiting voor groote en kleine win kels niet gelijk moet. komen mtel! de werktijdenregeling. Dhr. Chr. A. Holt- huijzen vraagt, wat of er gedaan wordt voor de winkeliers zonder per soneel. Is het er alleen om te doen de kleine zaken te verpletleren en de groote kapitalisten op te. heffen. Spr. vraagt of wij geen vrije Neder landers meer zijn. De voorzitter zegt, dat de vrijheid vrijwel weg is. maar wijst er op dal onder de plaatselijke verordening toch ook het sluitingsuur voor allen gelijk is. De heer "L. J. Mes betreurt hel, dat zoo weinig neutral© middens!an ders hun orgaan lezen, zij zouden dan beter op de hoogte zijn. De wel zal goed zijn voor de middenstanders ook. De heer Bolier blijft tegen ge lijke invoering van winkelsluiting en werktijdregeling, men moet rekening honden met de soort van winkel. De voorzitter zegt, dal daarop ook in andere plaatsen reeds is gewezen en vraagt of men er mede aoooord kan gaan het adres te steunen en de opmerkingen aan het bondsbe- stuur over te brengen. De heer Stof koper wijist op de tegenstrijdigheid in het verlangen van den heer Jao ques Boasson en van den heer de Rijcke. L. J. Mes meent, dat de wet niet spreekt van den Zondag, maar van den w'ekelijkschen rustdag. Beslo ten wordt in dén geest van 'den voor zitter te handelen. Alsnu kwam1 aan de orde een circu laire van het Bondsbestuur inzake aansluiting bij Centraal Beheer in ver band met de inwerkingtreding van de ongevallenwet ook voor het winkel bedrijf. Na een korte toelichting voor den secretaris, was het woord aan dhr. Dorresteijn tot toelichting van het werken van de Centrale werkgevers Risico Bank en wees deze er aller eerst op dat die nieuwe ongevallenwet 1 October is in werking getreden, en met 1 April alle winkeliers verzieke- ringspbichtig zijn. Alle moeten voor 1 Januari aan 'het postkantoor een formulier hebben afgehaald en inge vuld hebben terug gebracht. Spr. her innerde aan het verzet in 1898 tegen het brengen van het geheel© verze keringsbedrijf bij de Rijksbank en toen dit was afgewend richtten de werk gevers de Centrale Bank op, weldra gevolgd door den Landbouw en den Tuinbouw met hun ouderlingen. Spr. toonde met cijfers de besparing daar door ontstaan aan en zeide-, aalt be wezen is dat ook zieker een goede verzekering mogelijk is zonder staats bedrijf. iMen is den bureaucratischen omslag beu. De verschillende onderlinge, als Zee- R.isico, Landbouw onderlinge, Tuinbouw onderlinge, Centrale Werkgevers Risico Bank, hebben zich vereenigd in Centraal 'beheer, zij hebben een kantoor, een korps ambtenaren, en de kosten worden omge slagen. De sociale wetten leggen zware lasten 'op de middenstanders. Men moet dit zoo veel mogelijk verlichten. Bfj de Centrale Risico Bank zijn reeds 50 Risico- vereenigingen van bepaalde groepen van werkgevers of van werkgevers uit een be paald deel van' het land aangesloten, die ieder een eigen bestuur hebben. Hoe groo- ter het aantal aangeslotenen wordt, hoe lager de premie zial zijn. Die premie be draagt 80 pCt. van die van de Rijksbank, in het voorjaar moet 40 pCt. worden ge stort en in het najaar ook. Blijft er over, dan kan dit worden teruggegeven of er kan worden besloten tot het maken van een reserve. Als waarborgsom moet bij in treden 40 pCt. worden gestort, maar hier van trekt men rente en als men aan zijn verplichtingen voldaan heeft, wordt het gestorte bij uittreden terug betaald. De nu onder de ongevallenwet vallende nieuwe groepen zullen een laag gevaren-cijfer heb ben. De drie middenstandsbonden, de neu trale, de R..-K. en de Chr. hebben zonder aarzelen 'besloten zich bij de Centrale aan te sluiten, maar onder voorwaarde, dat geen ongeorganiseerden mogen toetreden. Treedt men uit zijn organisatie, dan moet men ook uit de Centrale. Op de door de vergadering gestelde vragen antwoordde spr. nog: Er moet 10 pCt. betaald worden voor de kosten van de administratie voor het eerste jaar. De 40 pCt waarborgsom blij ven eigendom der stoi'ters. De loonlijsten moeten bij aansluiting bij de Centrale niet meer tweemaal, doch slechts éénmaal per jaar worden ingeleverd en toch bij de Rijksbank, die controle moet houden. De inwonende 'kinderen en de dienstboden, die ook in den winkel werken, züllen zeker vei'zekeringspliclitig zijn, voor laatst genoemde moet 'een deel van een dag voor een vollen dag worden berekend. Ook pa troons kunnen bij de nieuwe wet zich ver- ziekeren. Besloten wordt dat de heer van Liere, vermoedelijk met nog een ambtenaar, een zitdag zal houden, om de zaak nog aan andere winkeliers toe te lichten. De heer Dorresteijn, wien de voorzitter reeds na zijn eerste rede dank had gebracht voor de uiteenzetting, wekte de aanwezigen op allen propagandisten te worden voor de Centrale. Een tweetal andere ingekomen stukken en de bespreking van de resultaten der actie inzake de annexatie van 't Zand, werden met het oog op het late uur tot een volgende vergadering uitgesteld, waar op deze vergadering werd gesloten. In de (wanneer?) gebonden vergade ring der A. R. Kiesvereenigiag Nederland en Oranje werd door den heer 'C. Weeda behandeld punt 6 van het program van actie inzake koloniën. Eenige bespreking volgde- Een aanvang werd gemaakt met het bespreken der candidaten voor de Tweede Kamer. (Doordat ons dit verslag eerst te half 2 bereikte moesten wij het tot onzen spijt bekorten. Red-) Gisterenavond had op den hoek van de St. Pieterstraat, Spanjaardstraat en Ba lans een aanrijding tnsschen twee wiel rijders plaats. Van een hunner werd het rijwiel vrij ernstig beschadigd. - Gisterenmiddag heeft een schoor steenbrand gewoed in het oude mannen- en vrouwenhuis. Met eigen middelen, keu kenzout en water, werd de brand ge- bluscht. Goes. Gisterenavond vergaderde in de melksalon van dhr. Bustraan de A. R. Kicsvereeniging. De vergadering was vrij goed bezocht Na opening door den voor. zitter, den heer N. J. Bastmeijieir, en lezing der notulen door den secretaris, dien beier J. v. Zetten, bracht de voorzitter verslag uit van de laatst gehouden Deputaten- vergadering. In dit verslag werd voorai geroemd de keurige len zakelijke leidinig' van den voorzitter, den heer Colijn. Daarna volgde bespreking van het concept-pro gram van actie onzer partij. Artikel voor artikel werd voorgelezen len aan bespre king onderworpen. Over enkele punten öntspon zich een levendige discussie. Be sloten werd o.a. aan te dringen niet op een zoo mogelijke wijziging der Ziiektewet- Talma, maar een besliste wijziging dier wet. Aangenomen werd een voorstel om aan te dringen op wijziging der 8-urenwet, waardoor de vrijheid van den patroon om zelf te werken, wordt gewaarborgd. Ad haesie zal worden betuigd aan het door de Chr. Werkgevers-vereieniging ten aan zien dezer laatstgenoemde wet genomen besluit. Ook werd er op gewezen, dat in Üe actie, zooals die door den Vrijheidsbond; en enkele liberale persorganen tegen den 8-urigen werkdag wordt gevoerd, veel on heilig" vuur schuilt. Ook zal nog aan h'et Centraal Comité worden verzocht rekening te houden met de sociale programma's der Chr. werkgevers- en werknemers-orga nisaties. Bij het arlikel over het onderwijs werd aangedrongen op handhaving van het ideaal: de school aan de ouders, ter wijl de vereeniging zich tegen het stop- weije-De Visser verklaarde. Ook werd aan gedrongen op toepassing der gelijkstelling ook voor het hooger onderwijs. Na behandeling van het concept-pro gram van actie, kwamen de m-oties-SneOk pn De Bilt ter .sprake. De laersiie Werd over eenkomstig het Bestuursvoorstel miet al gemeen© stemmen, v.n.l. uit tactische en partijoverwegingen, verworpen, terwijl de laatste, die een uitspraak van het Ceo- tralen Convent ten aanzien van het ge zantschap bij den Paus vraagt, met alge meene stemmen werd aangenomen. Daar na werd deze vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Goes. In een Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering van de leden der Sociëteit V. O. V. alhier 'is, naar de G. C. meldt, besloten om over te gaan tot den aankoop van het perceel aan de Groote Markt, vroeger be woond door den heer J. C. Pilaar, thans eigendom van de Ze-euwscihe Lamdboiuwmaatsohapipü. Men hoopt te gen het vooraar, nadat ©enige ver anderingen zijn aangebracht, het ge bouw te kunnen betrekken. Vitesingen. Gisterenavond had alhier een gecombineerde vergadering plaats van af gevaardigden van de vier bestaande vak centrales, teneinde het belastingvraagstuk te bespreken. Het bleek, dat allen over tuigd waren van de werkelijkheid ,dat de belastingen een groote categorie van ingezetenen te zwaar drukken. Verschil lende voorstellen werden gedaan, o. a. om den minister van financiën, te verzoeken zoo eenigszins mogelijk de gemeente Vlis- singen voor het dienstjaar 1921 een bij drage uit 's Rijks kas te verstrekken ten bate van oninbare posten. Een voorloopige commissie werd inge steld, van elke centrale twee leden en ©en plaatsvervanger, welke de verschillende ge opperde bezwaren onder de oogen zal zien. Deze commissie besloot, op aan dringen der vergadering, zoo spoedig' mo gelijk adhesie te betuigen aan het adres van den Ohristelijken Besturenbond. Met het opspuiten der Nieuwe Be graafplaats aan het Koopmansvoetpad is men Zaterdag klaargekomen) Thans zal men beginnen met het opspuiten der ter reinen voor de woningbouwvereeniging „Goed wonen." aan den Singel. Door den zwaren mist, welke sedert Vrijdag over onze stad en de Schelde hing, is een groote opstopping van het scheepvaartverkeer ontstaan. Een onaf zienbare rjj van stoomschepen zag men, wanneer de mist even opklaarde, op de rede geankerd, tot ver in de Wielingen, terwijl ook van Antwerpen naar hier op de Schelde een 40-tal schepen ter anker la gen. Op sommige schepen ontstond gebrek aan proviand, zioodat hier de voorraad werd aangevuld. De Vlissingsche mailboot siqoqs pui uaSjoraS'Bpuoz japqoa ureAtq weinig vertraging aan, een bewijs alweer van de goede zeemanschap onzer zeelie den. Aan boord bevond zich o.a. de Duit- sche rijksminister van herstel, Rathenau, op reis van Londen naar Berlijn. Kloetïnge, Hier ter plaatse bobben, ten gevolge van 'de verlaging van melkprijs ■met 2 cent per Liter door eien der melk- slijters, ongeveer alle vie-rkoopers de prijs hiervan gebracht op 18 cent per Liter- Jerseke. In aansluiting aan ons Raads verslag melden wij nog, dat de Hoofdelijke Omslag werd vastgesteld op f40.000 (dit jaar f52000). Kruiningen. Uit de begrooling voor de Posterijen, Telegrafie en Telefonie blijkt, dat van de vestiging van .een post- en telegraafkantoor alhier voo-r- loiopig is afgezien. Rilland-Bath, Gisteravond was door de afd. van den Chr. landarbeiders- bond alhier een openbare vergadering belegd, om te- spreken over dè loonen der landarbeiders, welke door werk- geversvereen. op f2 per dag zijn ge bracht. De voorzitter, de heer Reijfn- hout, opende de vergadering, welke zeer druk was bezocht en heette alle aanwezigen welkom en in 't bijzonder dhr. Reitsma, hoofdbestuurslid der Chr. landarbeidersorganisatie.. Utrecht. Hiji deelde mede, dat door de werk gevers, niettegenstaande hun belofte om onderling te confe-reeren, alle on derling overleg was verbroken en zij eigenmachtig, zoo- laat mogelijk dé vorige week aan het hoofdbestuur had den bericht, dat zij met algemeene stemmen hadden besloten vanaf 10 Deo. niet meer dan f2 per dag aan de arbeiders te betalen. Hiermede, zeide de voorzitter, is ons de hand schoen toegeworpen, laten we die aanvaarden en ouzie tijd afwachten, la ten we ons kruit droog houden, en kan het niet anders, dan ter gelegener tijd den strijd aanbinden. Hierop ver kreeg de heer Reitsma het woord, die in een kort en zakelijk betoog duidelijk en hoofdzakelijk iiet uitko men, dat het juist nu de taak der arbeiders was, om schouder aan schouder als één man, ten strijde te trekken en zich te mobiliseeren. Juist nu, aldus de heer Reitsma, is het geraden om' de organisatie zo?) krach tig mogelijk te maken. Door de werk gevers wordt getrachi de organisatie te fnuiken, en gelukt hun dit dan zal de treurige wanverhouding, welke thans alhier heerscht nog vérergeren. Hij betreurde het, dal thans, nu de tijd voor de arbeiders juist zoo on gunstig is, de loonen moeten worden geregeld. Het moet zoo ver komen, dat de loonen collectief worden vast gesteld van 1 Maart lot 28 Februari daaraanvolgende, dan zullen zulke toe standen niet meer kunnen voorkomen. Dit kan alleen door zich als 'één man te organiseeren. Hij betreurde ook, dat nu reeds, nu de afd. noig geen jaar bestaat, er reeds zulke laksehe kerels zijn, die de afd. reeds den rug heb ben toegekeerd, omdat ze dit feil niet heeft kunnen keeren. Hi.j verzekerde, dat het hoofdbestuur van den Chr. landarbeidersbond niet bij de pakken zal neerzitten, maar doen zal wat haar hand zal vinden te doen. en verzekerde, ofschoon hij op 'toogen- blik nog niet kon zeggen wat er zal gebeuren, dat wanneer de landarbei ders in Rilland trouw blijven aan de organisatie, de overwinning aan hep. zal zijn, ofschoon het niet te doen is om de macht, maar alleen om een menschwaardig bestaan. De voorzitter bedankte den spreker voor zijn uitvoe rig betoog, waaraan hij nóg eenige woorden toevoegde, en er voorname lijk den nadruk op legde, dat ofschoon de kleinere werkgevers niet waren Vrij to pleiten, hel iocb voornamelijk dé groote Maatschappij de Baithpohlers is, die hier den doorslag geeft. Nïeuwdorp. Den aanvoer der suikerbie ten is dit jaar groot geweest, er zijn op de 'weegbrug de Haven Zuid-Kraaijert gewo gen 20123213 K.G. suikerbieten, er zijn er ongeveer 2 snillioen K.G. van de dijken naar de haven te vervoeren. Ritthem De kolenvereie.niging „Eensge zindheid' 'hield Maandagavond haar alge meene jaarvergadering. Nadat de aanwe zige leden hun boekjes hadden laten af- tee,kenen door het bestuur, opent 4© V"" zitter de vergadering. De notulen der vo rige vergadering worden goedgekeurd. De penningmeester doet rekening en verant woording over 1921. De inkomsten be droegen 98.11 en de uitgaven 87.25. Alzoo een goed slot van f 10.86. Met het saldo* van vorige jaren, groot f 193.07, is er alzoo in kas f 203.93. Aan de beurt van aftgreding zijn de bestuursleden W. Ge-vaal Pz., A. de Pag ter Pz. en P. Schout. De laatste wenscht niet meer in aanmietoking te komen. Herkozen worden W. Cievaal Pz. pn A .de IL.gter Pz. en gekozen A. Schout. De leden geven op hoeveel kolen zij van de volgende bestelling willen hebben. Be sloten werd een mieuwle bascule aan te schaffen 7 nieuwe leden traden toe, zoo- dat de vereeniging thans 74 ledonVtelt. Daarna stuiting der vergadering. Scherpenisse. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Tegenw. alle; leden en cle secretaris. De notulen der vo rige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Overlegging geschied! van een missive van Ged. Staten betref fende goedkeuring begrooting keu ringsdienst van waren over 1921 en een schrijven van hetzelfde college, dat deze gemeente in de kosten daar. van zal moeten betalen f 51.87V2- Naai aanleiding van een opmerking van Ged. Staten wordt d© verordening op de heffing van schoolgeld opnieuw vastgesteld, terwijl mede op uitnoodi- ging van Ged. Stalen ©enige wijzigin gen worden aangebracht in de ge- meentebegrooting voor 1922. Aa.n de rijksveldwachters Klootwijk te Sint Maartensdijk en Pijpelink te Tholen wordt een gratificatie verleend resp. van f35 en f 10. Vaststelling geschiedt van de suppl. kohieren hoofd, omslag en hondenbelasting over 1921. resp. op f 450,38 en f 10. Een wijziging wordt aangebracht in de verordening regelende het aantal ambt. v. d. Burg. Stand, waarop t.o-i 4e ambtenaar wordl benoemd dhr. J. Geuze, volontair tei secretarie. Inzake een verzoek van B. en W. van Domburg om adhaesie te betuigen aan een adres betreffende wijz. art. '4 vlee-schk-euringswet om keuring voor huisslachtingen te doen vervallen, wordt besloten (lil, voorkeu nisgeving aan te nemen. Naar aanlei. ding van een ingekomen schrijven van de gezondheidscommissie inzake woningbouw met rijkssteun. won't in beginsel besloten in 1922 ©en zestal gemeentewoningen te doen bouwen. Besloten een leeg komende gememte- woning te verhuren aan J. C. v. d. Werf. De voorzitter doet niedode-eling, dat hem verlof is toegestaan van 20 Dec. 1921 -1.0 Jan. i922. Betreffen de een aanhangig voorstel van den voorzitter om voortaan de vergade ringen met gebed te openen, blijkt, dat slechts 1 lid er voor stemde, n.l. de heer Oudersluijs, terwijl de heeren Kievit, D. K. Rijstenbil eii Bijl tegen stemden en de heeren A. A. 'Rijstenbil en J. Keijzer buiten stemming bleven. Inzake een schrijven der commissi© uit Ged. St.aitein om het gevoelen ken baar te maken betreffende vereeniging van gemeenten op het eiland Tholen, zullen de toegezonden aantee-keningen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2