Kerknieuws. Binnenland. Pit tie Provincie. Een mijn, die voor het afbreken van een ouden spoorbrug over de Reuss in een pijler was aangebracht, is ontijdig ontploft. Drie menschen zijn gedood en vier gewond. .Sinds een week worden er jn de omgeving van het Bolsena-meer (Italië) aardschokken waargenomen. Talrijke wo ningen ztijn beschadigd. In verscheidene dorpen kampeert een groot deel der be volking in de open lucht. Er is geen enkel slachtoffer. De aardbeving in Tokio (Japan) heeft groote schade aangericht. De stad zit zonder water, doordat de waterleiding de fect is geraakt, In de omstreken van Narbonne heeft een werkman in een grot een verzameling menschelijke beenderen gevonden. De po litie, die gewaarschuwd was, heeft on middellijk een onderzoek ingesteld. De zaak is des te raadselachtiger, daar men ter plaatse geconstateerd heeft, dat de grond pas omgewoeld moet zijn. De Zomertijd. Verschenen is het Voorloopiig Verslag der commissie van Rapportetos over het wetsvoorstel van den heer Deckers c.s. tot afschaffing; van de jaarlijksche vervroe ging, gedurende den zomer, van den wet- telijken tijd. Vele leden hadden tegen dit wetsont werp overwegend bezwaar. Zij merkten op, dat de Memorie van Toelichting weinig zakelijk en overtuigend is. Van een ob jectief afwegen van de voor- en nadeelen van den zomertijd is geen sprake. De bezwaren, die worden aangevoerd, achtten deize leden dan ook zeer overdreven. De commissie van rapporteurs meent te moeten opmerken, dat bij de regeling van den zomertijd rekening behoort te worden gehouden met de daaromtrent in het buitenland bestaande regelingen., Met het oog op de vele punten, die met dit onderwerp in verband staan en waarvoor de regeering alleen over de voldoende gegevens kan beschikken, meent de com missie van rapporteurs, omdat zij i*eden heeft te veronderstellen, dat de regeering binnenkort te dezer zake een wetsontwerp zal indienen, de voorstellers in overwe ging te moeten geven hun wetsvoorstel in te trekken. De „Msb." spreekt echter tegen, dat de regeering te dezer zake een wetsontwerp zal indienen. „De Tribune". Er moest tienduizend gulden zijn. Er kwam maar .zevenduizend gulden binnen. Dus de „Tribune" moest eigenlijk opge doekt worden. Toch wordt het maar ge probeerd, maar als er niet gauw nog meer kapitaal binnenkomt, zal g;een enkel dagblad in Nederland meer den zuiveren strijd tegen het kapitalisme voeren en blijven er niets meer over dan de bour- geois-bladen. Het is een somber vooruit zicht. Rijkskantoren. Naar het „Hbld." verneemt, is een re ferendaris, ressorteerende onder het de partement van financiën, sinds ©enigen tijd voor het geheele land werkzaam, om na te gaan, op welke wijze de ambtenaren, ressorteerende onder de verschillende de partementen, overal zijn gehuisvest. Hij poogt, aan de ruimte, welke hier en daar onnut gebruikt wordt of overcompleet is, een zoo nuttig mogelijke bestemming te geven. Door tijdig in te grijpen, waar bleek, dat op minder pnactische wijze gehandeld werd, .zouden thans reeds dui zenden guldens bespaard zijn en op den duur zouden millioenen aan huur, onder houd en werkloon bespaard kunnen wor den, als alle voor de rijksambtenaren als geheel beschikbare ruimte, .zoo nuttig mo gelijk wordt aangewen^ Allerlei. De raad van Amsterdam heeft Vrijdag, na een debat, dat vier weken duurde, de gemeentebegrooting voor 1922 aangeno men. Op een vergadering van R..K. Metaal bewerkers te Schiedam, deelde een districtsbestuurder mede, dat hij goede hoop had, dat de staking: niet lang meer zou duren. -• liet ongeluk aan boord van de Willem de Zwijger. Betreffende' het ongeluk met doodelijken afloop aan boord van het S.S. Willem de Zwijger van 1de Kon. Paketvaart-Mij., meldt men ons nog, dat zich in een hut bevonden e©m. iStuurman en een machinist, die de reis als passagiers medemaakten. De stuurman wilde zijn revolver opbergen, toen dit op onverklaarbare wijze afging. De beide mannen bemerkten, dat de kogel door bet schot van de hut was gegaan en toen zij 'door het ontstane gat keken, zagen zij tot hun .grooten schrik, dat de vrouw van den administrateur, die wegens zee ziek te te bed was gaan liggen, getroffen was. Onmiddellijk werd de aan boord zijnde dokter gewaarschuwd, doch hulp kon niet meer baten. De stuurman, die aanvankelijk was aangehouden, is weder Dp vrije voeten gesteld, terwijl toestem ming is verleend tot bet begraven van het lijk van het slachtoffer. Door den Middelburgschen en den Vlissin.gschen bestuurder sbond is aan de gemeentebesturen van Souburg, Ritthem fen Koudekerke, in Welke gemeenten meer dere te Middelburg en Vlissingem wer kende arbeiders wonen, verzocht te trach ten door werkverschaffing in de werk loosheid te voorzien. Het verteer in Z.-V laan de- re 11. Het door ons aangegeven denkbeeld om voor het vervoer der post, wederom de vroeger gebruikte hondenkarren in dienst te stellen, zal, zoo schrijft Zelan- dia, vermoedelijk wel tot verwezenlijking moeten komen, want de tram, die Woens dag om 5.45 te Hulst van uit Walsoor den moest binnenkomen, kon het niet verder brengen dan tot Rustwat,(!) toen d© machine er den brui aan gaf. Een defect aan de waterpomp was van dien aard, dat om ongelukken te voorko ken, men de stoom moest laten ontsnap pen en de vuren dooven, Te. voet werd de post naar Pluist vervoerd. Ook de rei zigers moesten een voetreis maken. Het verdere postvervoer had Woensdag avond per auto plaats omdat men niet dadelijk een hondenkar kon krijgen. Naar de M Crt verneemt, is met ingang van 1 Febr. a.s. de vice-admiraal IP. W. G. van Bleyswijk Ris eervol ont heven van de betrekking van commandant der Marine te Middelburg, tevens comman dant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde. Voorts is aan dezen vlagofficier we gens langdurigen dienst eervol ontslag ver leend uit den .zeedienst met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan den lande bewezen. Kapitein ter zee jhr. J. H. 0. v. d. Bosch is eervol ontheven van de betrek king van commandant van de stelling Hel- levoetsluis; en aan hem is opgedragtelrt de betrekking van commandant der Ma rine te Middelburg, tevens commandant der stelling van de Monden van de Maas en de Schelde. Goes. Stukken Gemeenteraad. Opheffing Avondschool voor Ambachtslieden. Het programma der Ambachtsschool bevatte voorheen de bepaling, dat leerlingen dier school te vens verplicht waren de lessen te volgen der Avondschool voor Ambachtslieden. Se dert den aanvang van den loopenden cur sus bevat gemeld programma echter te vens de vakken van lag;er onderwijs. Deze maatregel heeft nu het bestaan der Avond school voor Ambachtslieden geheel over bodig gemaakt. Bij den aanvang .van den Cursus 19211922 meldden .zich n.l. slechts aan 3 leerlingen voor de eerste klasse, 4 voor de tweede, 1 voor de derde en 16 voor de vierde. Zeer waarschijnlijk zullen de thans aan de school verbonden leeraren die tevens werkzaam zijn aan de Ambachtsschool, door het bestuur van laatstgenoemde in richting worden aangewezen om aldaar dat onderwijs te geven waarmede zij thans aan de Avondschool voor Ambachtslieden zijn belast; de overigen zullen dus op wachtgeld moeten worden gesteld. Vol gens gemaakte berekening zal dit laatste bedragen ongeveer f 1477, waarvan 70 pet; of f 1033.90 komt ten laste van het Rijk, terwijl in de resteerende f446.10 door de gemeenten moet worden voorzien. Daarom wordt voorgesteld met ingang van 1 Januari 1922 de Avondschool voor Am bachtslieden op te heffen. M ar k tiz e tt i ng boter. Reeds se dert geriümen tijd rijzen er klachten, dat de markt.zetting van boter niet geschiedde overeenkomstig de prijzen, welke ter markt werden besteed. Na ingesteld on derzoek en gepleegd overleg met de markt- .zetters is gebleken, dat reeds sinds tal van jaren geen of nagenoeg geen boter ter markt wordt aangevoerd en de zetters dus genoodzaakt zijn een prijs, vast te stellen, welke volgens lïun oordeel de beste is. Onder deze omstandigheid niee- nen B. en W., dat het in het belang; der verbruikers 'aanbeveling1 verdient de ge heele .marirtzetting te doen vervallen en het aan de onderlinge concurrentie over te laten de prijzen te bepalen. Volkstuintjes. B. en W. stellen voor op de oude voorwaarden voor 1922 wederom een perceel gemeentegrond aan het Ravelijn voor volkstuintjes te ver pachten. Subsidie Ambachts school. Op de gemeentebegrooting voor 1921. werd uitgetrokken een post groot f 10.000 we gens subsidie aan de Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes. Thans verkeert de vereeniging „De Ambachtsschool" in' financieelen nood. De kosten zijn zeer beduidend gestegen. Het volgens de Nij verheidsonderwijswet door het Rijk ver schuldigde deel dier kosten .zijnde 70 pet. is, bereids ontvangen en opgebruikt, zoodat geen salarissen meer kunnen worden uit gekeerd en nog enkele ingekomen nota's niet kunnen worden voldaan. De minister verzoekt thans mede te deelen of de ■gemeente niet bereid is aan de vereeniging een voorschot te verieenen op het toe te kennen subsidie nu het wetsontwerp tot wijziging van art. 25 der Nijverheids- onderwijswet bereids door de Tweede Ka mer der Staten-Generaal is aangenomen. Bedoeld wetsontwerp heeft deze strek king, dat de buitengemeenten voortaan verplicht zullen worden mede in de kosten der scholen, die toch ook in hunne be hoeften voorzien, bij te dragen. B. en W. nieenen, dat gemeld subsidie ad f 10.000 wel kan worden Uitgekeerd. Gratificatie wegens b e z i t v a n het fittersdiploma. De Gaacom- missie geeft in overweging om aan den len fitter bij het Gasbedrijf A. de Kok een gratificatie toe te kennen van f 150 per jaar wegens het door hem behalen van het fittersdiploma. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar aan de adjunct-commiezen en klerken ter secretarie wegens bezit van het diploma van candidaat-gemeentesecretaris slechts j wordt toegekend een jaarweddeverliooiging van f 100, terwijl de politie-agenten ont- j vangen voor hbt diploma met aanteekè- ning f30 en voor hetzelfde diploma zon der aanteekening f 20. Reorganisatie belastinghef fing. Betreffende deze kwestie merken B. en W. op: Allereerst moeten wij tegenspreken de bewering, als zou de hij ons jprae-advies d.d. 14 October 1921 overgelegde verge lijkende tabel onjuist zijn. Onze bewering, dat heffing van opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting, gecombineerd met een eigen niet-progessieve inkomstenbelasting, een zwaardere druk op de middelmatige inkomens zou worden g;elegd, is door een nieuwe berekening opnieuw juist geble ken. In de tweede en tenslotte de voornaam ste plaats vestigen wij de aandacht op het volgende: De regeling volgens ons voorstel is voor de bezitters der laagiste en lagere inkomens reeds niet. onbelangrijk voordeeliger dan volgens de bestaande; de h.h. Blaas en De Die wenschten nog; verder te gaan. Wij hebben ons ernstig afge vraagd, of zulks gewenscht is en zijn na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat deze vraag; in pntkennenden zin moet worden beantwoord. De gemaakte bere keningen zijn gebaseerd op het jongste kohier van den hoofdelijken omslag, waar op inderdaad inkomens va.n f50.000 a f 75.000 voorkomen, doch ai. is het aan ernstigen twijfel onderhevig, of dergelijke inkomsten in de naaste toekomst, waar voor de nieuwe regeling toch moet gelden, wel zullen worden genoten en waar aan den anderen kant de kosten van levens onderhoud dalende zijn, de lagere inko mens dus in .waarde vooruitgaan, daar zou het, volgens onze meening, niet van wijs beleid getuigen een nog grooter aan tal personen van belasting vrij te stellen dan volgens ons voorstel zal geschieden. Mitsdien handhaven wij onverkort ons voorstel van 14 October 1921. In de vacature-rnevr. KleinRa tering worden aanbevolen als regentesse van het Gasthuis.: 1. mevr. S. Rothuizen- Aardse, 2. mevr. G. v. BruggenOtto. Met hartelijkere dank ontving de wijk zuster een gift van f 50 voor verleende hulp, benevens f5 voor versnaperingen voor de gieken met het a.s. Kerstfeest.. Vfissingen. Heden wordt alhier van Rotterdam verwacht hiel. passagiers schip „Patria" van den Rolt. Lloyd, welk schip hier aajn de Kon. Maatsch. „De Schelde" verschillende voorzie ningen moest ondiergaan. De komst van dit schip staalt in geenerlei ver band met de staking in de metaal industrie, daar reeds' lang deze repa raties aan „de .Schelde" waren op gedragen. Goes. Naar wij vernemen is dhr. dr J. C. de Ruyter de Wildt nog niet in staal de benoeming tot lid van den Gemeenteraad aan te nemen, maar is door hem hiervoor aan de betrokken autoriteiten in Den toestemming gevraagd. Hansweerd. In de Ned. Ilerv. Kerk is een groote verbetering aangebracht, n.l. de petroleumverlichting is vervan gen door gaslicht, wat voor de kerk gangers een groot gemak zal zijn. Heinkenszand. Vrijdagavond werd leden vergadering gehouden van „Het Groiene 'Kruis". De begrooting voor 1922 wordt in 'ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 266.25. De voorzitter deelde mee, dat er be hoefte bestaat aan een nieuwe ligtent voor tuberculoselijders en vroeg aan de ver gadering machtiging tot aanbesteding daar van bij de timmerlieden hetwelk goed gevonden wordt. De heeren A. Wisse en A. Risseeuw beiden aan de beurt van aftreding, worden met algemeeme stemmen herkozen. Vervolgens werden behandeld: een schrijven tot het verieenen van on derstand van het Russische kind, een van het sanatorium Oranje-NassaU-oord en een van de Veenarbeiders. Na leenigie bespre king werd besloten voor de Russische kinderen te collecteeren en aan 't Sana torium een subsidie van f 10 te geven uit de kas voor tuberculose-bestrijding'. (Eerst heden ontvangen. Red.) 's Heer Hendrikskinderen. In ©en daar toe belegde vergadering van de geitenfok- vereen. „Ons Belang" werd Zaterdag tot opheffing besloten, omdat er ten (eenen- male geeri bokhouder te verkrijgen is. Een commissie van 3 personen werd miet de liquidatie belast. Een voorstel, om het tegoed, na aftrek van alle kosten af te. sta.au aan de provinciale vereeniging tot verbetering van het geitienras, werd met 18 tegen 7 stemmen verworpen. De voor zitter bracht dank aan allen, zoowel in als buiten de Vereeniging, die tot zoo groo ten bloei hebben meegewerkt, en be- 'treurde dat. het goede doel moet worden prijsgegeven. De vereen, werd in .1917 opgericht en telde 75 leden- Hoedekenskerke. Zaterdag weid dooi den Ambachtsheer dezer gemeente, den heer A. van Hoboken te Wassenaar, aan de schoolkinderen oen St.-Nicolaasfeest betfeii en wel i-i d m voormiddag op de openbare school alhier en in den namid dag in het R. 'K. .verteenigingsgebouw te Kwadendamme. Vergezeld van eenige leden van het j ïchlgezelseha.p m t hunne dames 'en bet college van B. en W. ver scheen St.-Nicola.as met zijn zwarten knecht in de feestlocaliteiten, alwaar St.- Nioolaas 'n toespraak hield tot de vroolijke jeugd, die te voren reeds opi chocolade en koekjes was getiacteerd. Daarna, werd door den Ambachtsheer persoonlijk aan ieder der kinderen een feestgeschenk uit gereikt, (terwijl de zwarte knecht hen ook nog een zak St.-Nicolaas uitreikte. Dooi' de kinderen werden eenige liederen gezongen onder leiding van het onderwij zend personeel. Te Kwadendamme stoild het muziekgezelschap Con Affezziohe ge reed, aan de kom van het dorp, om hét gezelschap onder zijne vroolijke tonen naar bet feestgebouw i)e brengen. Aan Mevr. Van Hoboken werd aldaar door een der kleine meisjes, onder een toespraakje, een prachtig; bloemstuk chrysanthen aan geboden. Daarna werd onder leiding van den heer Pastoor nog een bezqek aan de school gebracht. Dat een en ander in 'den smaak viel, behoeft niet te worden betwijfeld. Van de zijde van het publiek was veel belangstelling. Rilland. Men schrijft onsOp 24 Nov. is door de besturen der landbouwers- en Chr. landarbeidersorganisatie een confe rentie gehouden, tot het bespreken van de wintcrloonen der knechts en arbeiders. Op deze conferentie werd door laatstge noemd bestuur verzocht het standaard- loon der arbeiders f2.75 per dag en dat der knechts f20 pier week te betalen tot 15 Dec. a.s. Voorts werd verzocht vanaf 15 Dec. tot 1 Maart e.k. hef loon der arbeiders te .willen stellen op f2.50 per dag en dat der knechts op f 18 per week. Door het best. der landbouwers organisatie werd daarop medegedeeld, dat in 'hun laatstgehouden ledenvergadering besloten was, vanaf 5 Dec., hot loon der arbeiders te stellen op f2 per dag, en dat 'der knechts op f 15 per week. Door het bestuur der arbeiders is hiertegen ern stig en lang geprotesteerd. Daat' beiden bij hun voorstellen bleven is men niet tot overeenstemming gekomen. Het ar- beidersbestuur werd toegezegd, dat het werkgeversbestuur opnieuw een ledenver gadering zou bijeen roepen, om de voor stellen der arbeiders te bespreken, waar na 'dan weer met hen geconfereerd zou worden. Deze vergadering is gehouden op A[aandag 5 Dec. Op deze vergadering is met algemeone stemmen besloten de besluiten der vorige vergadering f2 per dag voor de arbeiders en f 15 pier week voor de knechts te handhaven. Daar liet bestuur het niet meer noodig achtte de arbeiders te hooren, heeft men ze niet meer uitgenoodigd ter conferentie. Zater dag j'.l. zijn deze loonen aan do arbeiders uitbetaald. Wat boteekent voor de arbei ders een loonsverlaging van 'f4.50 en voor de knechts f5 per week. Als men nu terugziet op1 de winsten die do land bouwers gemaakt hebben in de jaren, die Voorbij zijn en wolk een rijk gezegend jaar men hier gehad heeft in vergelijking met andere streken, is het dan ook niet zooals in Mal. 3:5, dat het loon der arbeiders met geweld wordt ingehouden lerseke. Gemeenteraadsverga dering (Vervolg.) Bij de gemeentebegroo- ting werden gee.n algemeen© 'beschouwin'- gen gehouden. Bij post salaris secretaris p f4000 en ontvanger a f1575, stelt Hui bregtse voor dezen laatsten post met f 575 te verminderen. Poleij ondersteunt dit voorstel. Willemsem en Bom vragen of dit kaïn. Staan Ged. Staten dit toe'? De voor zitter onderstreept deze, vraag en bestrijdt ten .zeerste dit voorstel. Wordt verworpen, (niet 9 tejgien 2 voor (Huibregtse en Polieij). Bij post secrelariepersoneiel stelt Scheele :voior de post schrijfloon te laten vervallen :de geheele post te- vierhoogen met f 400 m.n.w. Ie klerk f2000, 2e klerk f1500, 3e klerk f 1200. Voorstel B. en W. is resp. f 1800, f 1300, f 1200. Doel van dhr. Scheele is dan een derde klerk op te roepen. Dhr. Huibregtse verklaart zich te gen handhaving van den derden klerk. De voorz. is dit niet met dezen wethouder eiens. Voorstel B. en W. salaris le klerk f 1800, 2e klerk f 1300, aangenomen met twee stemmen tegiem (Scheele en Kooiman). Voorts wordt met 8 voor en 3 tegen besloten om den derden klerk vast aan te stellen. Bij post drukwerken vraagt Huijbregtse om indien 'teenigszins kan, drukwerken bij de hier wonende drukkers te bestellen. Bij post burgerwacht, a {if 100 stelt dhr. Scheele voor dezie te schrappen. Poleij en Huibregtse kunnen zich hiermede vereienigien. Dhr. de Koeijer wilhalveeren. Dhr. Willeimsen verdedigt den post, 'hij neemt Scheele zijn voorstel niet kwalijk, dat is mode in zijn kring. Duidelijk laat. de voorz. uitkomen, dat de geest van 1918 nog niet dood is, maar wel degelijk oppassen de boodschap is. De post wordt aangenomen met 6 voor (en 5 tegen (Scheele, Koomafi, Poleij, Hui bregtse en P. de Koeijier). Bij post subsidie Chr. wijkverpleging, wordt er op gewe zen, dat het wenschelijk is, bij ziekte der verpleegster leen andere tijdelijke te benoemen. Subsidie Groene kruis wordt voorgesteld door B. en W. f 50. Poleij stelt voor deze post met. f 100 te vërboogfen. ''t Voorstel B. en W. (f 50) wordt verwor pen |miet 8 teigen 3 voor. Een andier voor stel (f 100) wordt aangenomen. Bij post gemeentearbeiders wordt voorgesteld te geven weekloon f 20.50 en f 20 per week. Dhr. Kooman stelt voor f 25 per week te geven; wordt verworpen met 8 tegen 3 voor (Kooman, Scheele, Poleij). Koudekerke. Vrijdagavond hield de Gie- ref. Jongelingsvereeuigmg Pred. 12 vs. la alhier haar 30ste jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter, dhr. L. v. Vlaanderen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereen, bestaal, uit '27 leden, dat er een kassaldo was van ruim f 90 en dat de boekenkast phn. 350 boeken bevatte. Verschillende voor drachten en memorisaties werd©11 gehou den, felicitaties uitgesproken door do af gevaardigden va.n den kerkeraad, Patri monium, schoolbestuur, knapenvereen.cn de Chr. Jongelingsvereen. Door feen der leden werd een opstel geleverd over: De rijke jongeling, waarop een aangenamle bespreking volgde. Door ds. Heij werd de vereen, toeglesproken, bemoedigd, en vermaand, de vijanden geen broeders te noemen, maar ze door liet geloof gevangen 'te houden, zooals ze door Christus zijn gevangen genomen. Voorts nog een po litiek opstel over Art. 1 van hei Program met bespreking. Twee samenspraken, han delend over leerzame onderwerpen, vie len zeer in den smaak. Een groot aantal opgekomenen waren getuigen van het de gelijk werk, dat geleverd werd. Er was volop te genieten voor hoofd en hart en maag Na een slotwoord van den vice- ivoorzitter werd deze geziellige bijeenkomst door ds. Heij met dankgebed gesloten- Arnemuiden. Zaterdagavond vergaderd© de afd. het Groene Kruis onder voorzit terschap van den iheer J. .1. van Doeslelaar. Aanwezig 95 leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde kwam benoeming ma gazijnmeester-bode, zulks in de plaats van den lieer J. Kraamer, die bedankt heeft. Ingekomen waren 2 sollicitaties n-l. van de heeren J. J. van Horssen ©n C. de Ridder. Na gehouden besprekingen wordt ,tot stemmen overgegaan en verkreeg dhr- J. J. v. Horssen 69 stemmen en dhr. C. de Bidder 17 stemmen. De hear van Horssen, die aanwezig was, nam zijn be noeming aan. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Arnemuiden Morgen (Dinsdag) n.m. om half twee vergadert de raad de zer gemeente, waarin de burgemees ter zjjin afscheid neemt. Souburg Wegens vertrek van den heer W. Calliber is tot lid der Com missie van Toezicht .van de Coöp. Volksspaar- en Voorschotbank voor Zeeland benoemd de heer A. Ballast, hoofd der Juliana-school alhier. In 'n andere vacature werd benoemd ds Graves van Willenswaard, Ned. Herv. predikant. G roe die. Zaterdagmiddag had nabij de Kruisdijk alhier een ernstig ongeluk plaats. Vanaf Breskens kwam een vrachtwagen met 2 paarden, terwijl van de richting Schoondijke een auto van den heer De Vüijst uit Breskens kwam, terwijl ook juist de tram naar Breskens passeerd© 'Vermoedelijk door de roiok van de tram, welke laag neerviel, zag de chauffeur de wagen niet aankomen en reed in volle Vaart er tegen op. zoodat een der paarden voor op de auto terecht kwam, zoodat de voorste ruit, waarachter de chauffeur zit ingedrukt werd en het spatschernf deerlijk gehavend was. De voerman kreeg van een der paarden trappen op bet lijf en beenen, zoodat hij gewond werd opge nomen. Dr. Frasier uit Schoondijke, welke er spoedig bij kwam. constateerde dan ook feen ernstige beenbreuk, zoodat overbren ging naar Vlissingen gewenscht was. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De (voerman, een zekere B. P. uit Schoondijke, werd bij den landbouwer A. v. Lare bin nengedragen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar jfhjehaske, door E. Jongens te Bergen op Zoom (Vrederust). Bedankt voor Grijpskerk door II. W. Bloemhoff te Harkstede. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Hoogeveen, H. Visser te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Tweetal te Gouda, II. Kieviet te Yee- nendaal en R. Kok te Aagtekerke. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Doetinchem, door E. F. Herschleb te Edam. Arnemuiden Rij de gisteren gehouden herstemming tusschen de hrn C. Ven- tevo.gel (aftr.) en dhr. J. Marteijn tot notabel der Ned. Herv. Kerk is herkozen dhr. C. Ventevogel met 31 van de 55 uitgebrachte geldige stemmen. Ds. J. R. Goris is voornemens op Zondag 19 Februari van de Geref. Kerk te Schoondijke afscheid te nemen. Serooskerke (W.) Zondagmorgen 11 Dec. trad voor de Herv. Gom. alhier op dr D. Plooij, predikant te Leiden. In een ernstige en met groote aandacht gevolgde rede sprak hij naar aanleiding van Ef. 217 over de heerlijkheid van den Evangeliedienaar, door wiens mond Christus Zelf tot de Gemeente spreekt. Over den v r ede en over den vrede i n Chr istus. Het was in den volsten zin des woo'rds eene Christus prediking en dr. Gunning, wiens aanverwant dr. Plooij is. Verklaarde, dat het hem was alsof hij zijn geliefden vader had mogen hoo- ren; zóó was alles naar den gedachten- gang en de Bijbelverklaring van den ouden Professor, van wien dr. Plojojj trouwens een der dankbaarste leerlingen en volgelingen is. Er lag een hooge; wijding over dit samenzijn, ds beste voor bereiding tot het gelegenheids woord, dat dr. Gunning des namiddags spreken zou. In den namiddag trad de pastor loei op met een echt gelegenheidswoord over Markus 63034. Hot. kerkgebouw was overvol, tal van belangstellenden uit den omtrek en ook uit Middelburg, waren aanwezig. In 'een inleiding gaf Z.Eerw. ©en terug blik op zijn arbeid te VVilhelminadorp en in 't Goesche land, waar 'Budding en Huet en zoovele andere uitnemende man nen 'hebben gewoond en gewerkt, en nu, izoo gaat hij voort, sta ik, na Ben neb roek, Gouda, Deiden, Utrecht en Haarlem te hebben gediend, opnieuw in een do'rps- gemcenle, en wordt het mij vergund, wee derom In Zeeland, de veertig jaren te overzien, waarin de Heere, in en buil'en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2