Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Laatste Berichten. Telegrammen Qemengft Nieuws. Openbare Verkoopingen en Ver^ paditingen. de heer Arnoldi had reeds een oogst feest georganiseerd -en memoreerde het in September 1919 te Arnhem gehouden Volksfeest, dat .zoo bijzonder slaagde. Spieker wist o.a. hiervoor de Twentsche klootschieters zoo te begeesteren, dat er achthonderd wilden kopenoo<k kwam de Zuidbrzeevloot met het (Sn) Urker muziekkorps. 'Ook verwees spreker naar zijn groot werk Nederlands Volksleven". Als voorbeeld van een schenking haal de spreker aan de aanbieding van den 28 AI. hoogen molen te Delft door de firma Calvé, waarvan het vervoer naar den Waterberg f 35000 kostte. Voor 1923 heeft spreker toezegging, dat vreedzame delegaties van geleerden uit hel buitenland zullen komen om het feest bij te wonen, uit Klagenfurt zullen 150, uit Zweden 60 boeren komen, van alle deelen der wereld zal men te Arnhem samenkomen en het zal een Vredesfeest worden. Goes. Zeer gaarne willen wij steunen het beroep, dat het Legleir des Heils per advertentie in dit nummer wederom doet op de Goessche burgerij om het moge lijk te maken, dat als gewoonlijk aan] vele hehoeftigen en kinderen een blij Kerstfeest ikan worden bereid. Wie weet, welk voorbeeldig werk het Leger des Heils ook in onze stad en omgeving doet, zal gaarne ook dezen arbeid naar vermogen steunen. Maandagavond komt de A. R. Kies- hereeniging weder in Vergadering bijeen, 't Zal ditmaal een zeer belangrijke samen komst zijn, waar het program van actie voor de a.s. verkiezingen en de bekende moties „Sneek" en „de Bildt" zullen wor den besproken. Nu is het de gelegenheid voor spreken, indien men meent,, dat er in een of ander opzicht op ons partijl- leven critiek dient te worden geoefend. Dat dan niemand die op politiek gebied meeleeft, thuisblijve. Nu moet het zeker in de Goesche melksalon vol worden. B. en W. stellen voor de markt velden te regelen als volgtvoor 'inge zetenen per dag en per vk. M. markt- ruimte f 0.10, voor alle andere per sonen f 0.20. B. en W. stellen voor de geheele marktzetting voor boter te doen ver vallen en het aan de onderlinge con currentie over te laten de prijzen fe bepalen. Inzake de belastingkwestie hand haven B. en W. onverkort hun voor stel. Hun motiveering nemen wij Maan dag op. Oudelande. Vrijdag is alhier overleden in den ouderdom van bijna 87 jaar de heer J. de Jager W,z, De overledene was een hoogst bescheiden man ien niettemin een man van grooten invloed. In 1880 werd hij tot lid van den gemeenteraad gekozen in de vacature van A. Westvter. Hij was toen pas een jaar in de gemeente. Sinds dien tijd is hij onafgebroken lid van den gemeenteraad geweest, tot Sep tember 1919, toen hij wegens hoogien leef tijd zich voor een herkiezing niet miaer beschikbaar stelde. De laatste jaren was hij tevens wethouder, als hoedanig hij in 1893 1 gekozen werd in plaats van A Vaar. De heer De Jager was ook jaren lans; lid van het Burgerlijk Armbestuur, en de laatste jaren tevens voorzitter van dat college. Ook was hij lid van 't be stuur van het waterschap Baarland, wel ke betrekking hij tot. zijn 80ste jaar ver vuld heeft. Tevens was hij jarenlang gezworen van den calamiteuzen polder Ellewoutsdijk, tot aan de vrijverklaring van genoemden polder.; en zetter bij de directe belastingen. Een wèl besteed leven is der halve hier afgesneden. Die nagedachtenis Van den heer J .de Jager zal bij vielen tot zegening zijn. Ovezancl. In de raadsvergadering op 9 Dec. waren met den voorzitter en secre taris alle leden present. Werd opgemaakt een 2e suppl. kohier hoofd, omslag over 1921. Besloten werd een verordening vast te stellen op de heffing ieener plaatselijke Inkomstenbelasting. Bij de bespreking over de VleeschkeUringswet werd de ver ordening, vastgesteld in de vergadering van -22 October 1921 eenigszins gewijzigd èn een gemeenschappelijk besluit vastge^- Steld. Verder werd besloten de instructie "voor het hoofd van dienst voorloopig aan te houden en voor den hulpkeurmeiester geen instructie vast te stelten, met het oog op de groiote kans dat de keuring der liuisslachtingen zal vervallen. Over de demping van het Weeltjie wordt na eenige besprekingen besloten voorloopig d'aar niet aan tie beginnen, omreden er een groot tekort aan aarde is, welke moeilijk is te bekomen. Besloten wordt aan te sluiten bij den Post-Cheque- en Giro dienst. In de begrooting van 1921 werd pp enkele posten af- en overgeschreven. Tenslotte werd herdacht het 25-jarig ju- bilé van den heer L. Goense als raadslid- Bij monde van den voorzitter werd hij in eenige welgekozen woorden gelukge- wenscht met dit jubilé, tevens de hoop uitsprekend dat hij nog vele jaren dd gemeentebelangen zal helpen behartigen. Als blijk van waardeering werd hij door den burgemeester, oud-burgemeester, de raadsleden en den secretaris een fauteuil aangeboden. Wolphaartsdijk. Ook bij ons is de tijd van de vergaderingen gedurende dit win tel-tijdperk aangebroken. De volgende week Zullen in de Geref. Kerk twee spreker^ optreden 's Woensdagsavonds spreekt de heer C'. B. v d. Wal voor de a.r. kiesver- 'eeniging met het onderwierp „Een sthoonc laak en dure plicht". En des Donderdags- favonds treedt Ds. G. de Jager van Grijps- kerke op om een rede uit te spreken in het belang van het Chr. onderwijs. Borssele. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering warén alle leden aanwezig. Medegedeield werd dat het be. stuur der bijzondere school geen plan heeft de Chr school tegen brandschade te verzekeren. B. len W. stellen nu voor de Chr school over te nemen volgens taxa tie, indien het bestuur aan de wettelijke voorschriften voldoet. Staakten in een vo rige vergadering hierover de stemmen, thans werd het voorstel met algemjeiene stemmen verworpen. Dhr. M. de Regt Joz. stelt nu voor om volgen? art. 205 der wet de jaarlijksche bijdrage uit te keeren. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen Nog werden de leden der commissie tot wering van schoolver zuim met algemeene stemmen herkozen. (Wie? Red.) lerseke Voor de Geref. Jongelings- vereeniging „Eben-Haëzier" hoopt in begin van Januari ,1922 op te tre den Cand. de Boer mtet het onder werp: „De Lachende Leeuw". Door dhr. J. Huibregtse is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aange vraagd als brievenbesteller, welke be trekking hij sedert 1 October 1885 onafgebroken te lerseke vervuld heeft. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vollenhove, J. Jufce- ma te Rinsumageestte Oud Alblas, J. Kraay te Gorinchem; te Baam- brugge S. GoveTts te JJoster Nijkerk; te Ommelanderwij'k J. C. Koningsberger te Bergentheim. Geref. Kerken. Beroepen te Putten R. van Reenen te VVons; te Fijnaart J. Meijer, cand. te Kampen. Aangenomen naar Ridderkerk, door B. Wentsel te Nieuwendam. Vacant zonder 1 e e s d i e n s t e n. Vacante Kerken hebben des Zondag3 dik wijls „preeklezen". Toch behoeft dit niet altijd. In „Fr. Dbl." lezen we, dat. er in de vacante Geref. Kerk van IJlst sinds 6 Maart tot 12 December, dus 41 Zonda gen, slechts één leesdienst was. Al de andere Zondagen trad een dienaar des Woo'rds op. Wel een bewijs dat er de Kerkeraad actief is. Ds. J. Ossewaarde te Nijmegen heefl tegen 1 April a.s. emeritaat aangevraagd. Ds. Ossewaarde stond van 1883 tot 18S6 te- Doeveren, daarna te Sluis, van 1894 1907 te Meppel en vervolgens te Nijmegen. Kloetinge. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor kerkvoogden der Ned. Hterv. Gemeente is herkozen dhr. C. Dekker op wien 6 stemmen werden uitgebracht en gekozen in de vacature J. Blommalard dhr. J. Straub, die 4 stemmen verkreeg tejgien 1 op dhr. J. de Jonge en 1 blanco. Kapelle Bij de Ned Herv. gemeente zijn herkozen tot ouderling de heer L. Yreeke en tot diaken de heer Jh. Almekinders. - Dr van Eeden klooster ling? Wij lezen in „Het Vaderland": De mededeeling over den aanstaan den Doop van Van Eeden in de kapel der Benedictijners te Oosterhoui. geeft te verstaan, dat deze bejaarde aan nemeling noig ongedoopt is, 'twelk bij de meeste rrienschen van zijn leef tijd niet voorkom'!. Van Eeden wordt gedoopt, niet door een wereld-geestelijke, maar ho>or een pater en in een klooster. Het ver moeden ligt niet ver, dat' bet klooster voortaan zijn toevlucht zal zijn. Ik herinner me n.l. zeer- duidelijk de hut, waarin van Eeden op Walden woonde. In de jaren, dat ik veel op Walden verkeerde, ik was toen nog student - ben ik ook meermalen ih dat verblijf je geweest. In een grooten kuil was van onbe- hakt dennehout een huisje opgezet en de overgebleven ruimte aan drie zij den volgestort mei. zand. Z,oo, dat een vrij hoog aangebracht breed maar lang raam op één hoogte stond met den boschbodem. Bloemen en_ hees ters veraangenaamden hel, uitzicht op de dennetjes. De hut, waarheen meh afdaalde langs een i'n het zand uitge graven en met sparretjes geschoorde trap, was door een gordijn in tweeën gescheiden. De eene (helft diende tot slaapvertrek. Een ruwe tafel stond er ap een dennepaaltje. De andere helft was studeervertrek, en dat trok me vooral. Een tafel met een sarong gedekt nam de geheele breedte in vóór het lage raam. Ter zijde vond men boekenplankjes, waar op links middeleeuwsche mystieken stonden: Ruusbroec en Tauler, ook Jacob Böhme, en rechts de Sacred Books of the East.. Dat was ongeveer bet eenige meubilair van het hutje, waar de dichter zijn verzen en proza schreef. Van Eeden scheen hier, blijkens zijn. gedicht: „Laat bij de hul in het bosch mijn groeve zijn", zeer gaarne te vertoeven, ofschoon de geriefelijke en mooi-gebouwde villa, met de wa terlelie in den gevel, op geen drie minuten afstands lag. Hij scheen altijd neiging te hebben tol afzondering. De hut geleek sprekend een cel, zij het ook 'met al de gemakken van hei mo derne landhuis achter de hand. Van Eeden's vele mislukkingen en teleurstellingen in de wereld zullen de neiging 'itot afzondering in hem hebben versterkt, en de begeerte heb ben aangewakkerd oim maar voorgoed de cel tot verblijf te kiezen. Maar nu wordt het de echte, de kloostercel. Het butje .op Walden - er bestond ook een prentkaart van was vol onuitgesproken coquietteriie. Dat zal de dichter, die nog al op de bewon dering der wereld gesteld was, voor taan moeten missen. Maar jnisschien wint hij er iets beters: evenwicht en vrede, die hij blijkbaar levenslang niet vond. Die Unie-collecte te Colijnsplaat met Kats 'bracht op f 171.50 en te Ge (U's dijk 22.84. Geslaagd te Utrecht voor het cand. godgeleerdheid tweede gedeelte de beer J. A. Steenbakker, Morylion Loysen. Tot onderwijzer in de gymnastiek aan de rijksnormaallessen te Vlissingen is met ingang Van 1 December j.I. be noemd de heer L. Van der Steen, leeraaï aan de R. H. B. S. aldaar. Geslaagd voor len stuurman de heer L. J. C. Aspeslagh; voor 3den stuurman de heer C. W. J. Bom, leerlingen van de De Ruvterschool te Vlissingen. Op de voordracht voor onderwij zeres aan 'de openbare lagere school I te Breskens staan1. C. Aarnoutse, onder wijzeres te Oudemolen; 2. Si. F. Perduijh, onderwijzeres te Noordwelle; 3. P. M. Risseeuw, onderwijzeres te Groede. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Goes, vm ds Steinz, nm. gemeen lever- gadering (spreker dhr. v. Balen, oud- zendel. over „Zendingsp ropaganda' av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. .ds Homburg, nm. geen dienst. Geref. gemeenten. Borssele, vm. nm. en av. leeskerk. Rilland-Bath, vm. nm. en av. ds Vreugd enhil. wnftff-mrniwi mniimn—ru i, niinuri—hum ■■■immi Dec. 13 Goes, winkelhuis en pakhuis, Pilaar. 13 Vlissingen, huizen, Paap. 13 Goes, juweelen. goud en zilver, de Kok. 14 Goes, inboedel, Neer voort. 15 Middelburg, bouwland, huis- cnland- bouwerswonirtg S 250, Struve en v. Dissel. 15 Middelburg, pakhuis, grond, Struve. 15 Goes, nieuw hout, Hollmann. 15 Nisse, bouw- en weiland, Hollmann. 16 Koudekerke, hofstede, bouwland, Loeff. 16 Kruiningen, boomen, Schram. 16 Goes, deftige inboedel, Neervoort. 16 Kruiningen, Canada's, Schram. 17 Oudelande, canada's, v. Cleef. 20 Goes, olmen, v. Cleef. 20 Goes, boomen, Pilaar. 21 Grijpskerke, hof steed je, Blaupot tien Gate. 21 Borssele, inboedel, v. Dissel. 21 V'aaïde, huis, Huvel's. 21 Wolfertsdijk, huis, inboedel, Pilaar. 22 Waarde, inboedel, Hu vers. 23 Kattendijke, smederij en zes huizen, Huvers. 28 Ellewoudsdijk, wagenmakershout en gereedschappen enz., Beth. Jan. 4 Wemielding'e, 2 huizen en erven, Hu- vers. 11 's Gravenpolder,inboedel, v. Dissel. 25 Goes, inspan, Hollmann. Wissekerke (N.-B.), bouw-en weiland. Pilaar. Febr. 23 Bie.zelinge, boereninspan, Pilaar. 's Gravenpolder, inboedel, v. Dissel. Maart. 2 Wolfaartsdijk, inspan, Hollmann. Kruiningen, inspan, Hollmann. Aanbestedingen. Dec. 14 Middelburg, herstel enzi. Provinciale waterstaatswerken door Ged. Staten. Inl. bij de opzichters Boone te Zie- rikzee, Bouwer te Goes, Dekker te Tholen, Flipse te Colijnsplaat, Salo me te Breskens, De Jong te Neuzen en v. Weinsbergen te Middelburg. En in Sint Joris het uitvoeren dei- werken tot bedijking van een gedeelte der buitengronden bezuiden den spoor- wegdam door de 0. Schelde tusschen de le Bath-Völckerpolders. 19 Goes, gemeentewerken en leveranties in '1922, d.w.le. het timmerwerk en de levering van maljenieïswaren; 2e. het metselwerk; 3e. het smids-, kachel- en s'olenmakersweik; 4e. het loodgieters- en leidckkerswerk5e. het schilders-, behangers- en glazen- make'rswérk6e. 'het gewone onder houdswerk aan de straten der ge meente. Alles volgens tarief. Aan den gemeente-veldwachter D. iv. d. Berge te Groede is door den Commis-' ■saris der Koningin met ingang van 1 Jianuari a.s. eervol ontslag verleend. GOFS. De voordracht voor hoofd van de O. L. school B bestaat uil do heeren J. de Bruijn cn G. J. Boot, beiden te Rotterdam, .1. Ruisaard en J. Snouck, beiden te Goes. lerseke. Vrijdag vergaderde dé raad. Al- len aanwezig. Voorzitter: 'bur'gemelester ■Sinke. Verordening vervolgonderwijs, huis arbeid, mosselpellerij, pr. kohier school geld zijn door Ged. Staten goedgekeurd.) Muziekgezelschap Alozart krijgt voor f 10 'per jaar een schoollokaal te gebruiken. De bekende motie vaar Domburg inzake huis slachtingen wordt wel besproken, maar )iiet in stemming gebracht. De burge meester stelt voor om zelfstandig als ge meente op te tredien en een eigen ver zoek aan den minister te richten, zulks werd aangenomen. Voor leden burger! armbestuur worden de aftredende leden de heeren C. Hartoog en M de Korte met bijna algemlaeniet stemmen herkozen. Tot gemachtigden voor de vergaderingen van aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Beve land worden de aftredende leden, de hee ren J .Sinke, J. L. Bom en .1. Huibregtse herbenoemd. Hierna zon moeten gestemd wordieai voor leden gascommissie. Dhr. Willemsen merkt op, dat, hij nu reeds een paar jaar- deze betrekking heieft waargenomen en nu eens gaarne zou zien, dat een ander dit baantje overnam, waarover verschil lende leden, maar in 't bijzonder dhr. van Sprundelen, met Willemsen van gedachten •wisselen, en dit ten zeerste afkeuren. Be noemd werden de heeren J. A. van Sprun delen, P. J. Poleij en P. de Koeijer. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd dhr. D1. B. Poortvliet, Johan Oom, Al. de Kolrte, P. Lavooij. Dihr. de Leeuw Geluk had om glrond aan de haven in huur verzocht. Na bespreking Van dit punt op het terrein zelve (door B. en W. en dh'r. de Leeuw), is aan laatstgenoemde gebleken, dat niet tot. doelmatige inrich ting kan wo'rden overgegaan, en dat hij daarom zijn. verzoek intrekt. Nu komt het kluifje van dezen avond: de begrooting der gasfabriek en die der gemeente. De algemeene beschouwingen worden direot begon nen met ©en opmerking van den neer Scheele, die aoht dat stokers ©n 'fitter te weinig verdienen. Voorgesteld wordt door B. en AV. stokers f1144 en fit ter f 1248. Scheele steil voor dit t© brengen op f1300. De heeren P. de Koeijer en van Sprundelen ©n P. J. Poleij verklaren zich tegen dit voor stel. Poleij merkt op dal de heeren stokers benevens hun baantje nog veel meer verdienen. 't Voorstel Scheele werd mfeil 9 tegen 2 st. verworpen (Scheele en Kooman). Sciheele stelt voor salaris gieldopihater- metero'pnemer te brengen op f 15 per week, een verhooging dus van f2.50. A'erworpen imiet 8 tegen 3 voor (Schee le, Kooman en Polev). Waarna de geheele begrooting dér gasfabriek in ontvang en uil gaaf op f43479.09 in stemming wordt gebracht en met al gemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd). AA ASHINGTON. V. D. ATel"nomen wordt, dat de overeenkomst in de kwestie der Stille Zuidzee de goedkeuring verwierf van alle betrokken mogendheden. TOKIO. LI1. De ernstigste aardbeving sedert do laatste 20 jaar is hier waarge nomen. Elr zijn geen dooden, maar wel vele gewonden. BERLIJN. ADl Bij Dresden is de kassier van een glasfabriek beroofd van 200.000' mairk'. Hij werd door een 5-tal fietsers overvallen <en hem werd. evenals 2 bedienden, die hem vergezelden, peper in de oogen gestrooid. Ongelukkenn. Een 18-jarig meis je te Drempt wilde een petroleumstel dat in brand vloog, uitdooven, doch raakte daarbij zelf in vlam, en werd zoodanig met brandwonden overdekt dat ziij na een vreeselijk lijden in het ziekenhuis te Arn hem is overleden. Onder Apeldoorn is een 17-jarig meisje, die voor een fiets wilde uitwijken, door een auto overreden en gedood. Aan boord van het stoom- schap „V. 'd. Wijck" was een passagier bezig Ziijn revolver na te zien. Het schot ging af en de kogel drong- door het beschot in een andere hut, waar een 55- jarige dame werd getroffen en gedood. 1Een schilder uit Munchen had eenige weken geleden bij de weduwe van een dokter aldaar radium-preparaten ter waarde van ongeveer een millioen mark gestolen. De dief trachtte eerst het radium te Frankfort te verkoopen, wat echter mislukte. Toen hij weer naar Munchen wilde terugkeeren, werd h5j in den res taura,tie-wagen van den D-trein herkend. Hij sprong uit den trein, waarop een scherpe achtervolging van den dief begon. Eindelijk kon hij in eenfrpa-rticuliere wo ning te AViesbaden gearresteerd worden, waar ook het radium werd gevonden. Bij de achtervolging heeft de dief een politie agent doodgeschoten. De isolatie van Schiermon nikoog. Men schrijft uit Schiermonnik oog aan de „Msb.": De vliegmachine, die ons de post zou brengen, heeft ons deerlijk teleurgesteld. Dinsdagmorgen werd de post, bestemd voor Schiermonnikoog en die het eiland niet kon bereiken, via' Amsterdam naar Den Helder gezionden om vandaar per vliegtuig naar hier gebracht te worden. Ook ,een zending gist moest naar Den Helder. Maai' wij hadden niet gerekend. op één of anderen ambtenaar, die de,7.e wijze van postvervoer wat te modern vond. De post moest terug en wederom via Amsterdam naar Dokkum om weder op de gewone wijze .vervoerd te worden. Het is wel een sterk staaltje van bureaucratie en denkelijk ,zit dit liier bij de marine- autoriteiten te Den Helder. Het treinongeluk. Omtrent het treinongeluk te Feijeuoord, dat zooveel vertraging in het treinverkeer naar het Zuiden bracht, wordt nog gemeld, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. Zes wagens zijn verongelukt, waar van vijf leeg waren. Gistermiddag om 12.30 kon het verkeer over enkel spoor worden hervat. 13 e 1 u k k i g bewaard. Bij een ontploffing in een vleeschwinkel te 's-Gra- venhage, had een zeer eigenaardig en gelukkig voorval plaats. Een oogenblik voordat het gas ontplofte en een uitweg vond door het winkelraam, stond een moeder met een kinderwagen, waarin een baby naar de étalage te kijken. Een grap penmaker, gebruik makende van de groo- te belangstelling, die moeder de vrouw voor de geëtaleerde vleeschwaren aan den dag legde, reed met den kinderwagen eenige huizen ver weg. Juist op dat oogen blik ontplofte het gas en vlogen de glas scherven her en der. Aan den grappen maker is het te danken, dat het moe dertje, dat van het grapje niet gediend bleek en dan ook onmiddellijk, toen hij met den wagen wegreed, geen belangstel ling meer voor de vleeschwaren aan den dag legde, maar haar plaats achter den wagen weer innam, evenmin als haar kind letsel door het ongeval bekwam. D'ekrankzinnige van Sprun del capituleert. Gelijk we mede deelden, had bij Sprundel (N.-B.) een zekere v. d. L„ een krankzinnige, zich verschanst in zijn woning. De marechaus- sée uit verschillende plaatsen legerde zich om het huis, dat een waar bombardement had te doorstaan van steenen en puin, waarmede een bende jongens het huis bombardeerden, onder dekking der mare chaussee. Y. d. L. echter bleef niettegen staande dit alles volkomen rustig. Onder het hevigste lawaai hoorde men hem nog kachelblokjes kloppen en bleef hij lustig doorstoken. Slechts een nadering van een uniform deed hem verlokken uit zijn kas teel te komen en te schieten. In den avond heeft de woning onophoudelijk on der vuur gestaan, en ten slotte is, door stil naderbij kruipen een schot gelost door een kelderluik naar binnen. Deze schoten hebben hun gewenschte uitwerking niet gemist, want nadien is de zonderling blijkbaar bevreesd gewor den. Men hoorde niets meer. Ten slotte heeft hij zich overgegeven. Hij had een kruisbeeld aan zijn hals hangen. B'j zijn arrestatie heeft V. d. L. zich nog hevig verziet. V. d. L. is volslagen krankzinnig. Omtrent de malversatiën te Gendrin- gen meldt men nader: Eenigen tijd geleden besloot de Baad tot electrificatie der gemeente door het betrekken van stroom van de centrale te AVezél. Nadat dit besluit gevallen was, heeft de burgemeester, met toestemming van wethouder Geuring bij de Hanzebank een bedrag van f 12.000 opgenomen en daarvoor 3 millioen marken ad vier cent gekocht. Ged. Staten weigerden echter het betrokken Raadsbesluit goed te keuren (zij wenschten aansluiting aan het pr<. vinei- aal net), van welke beslissing de Raad in beroep ging bij de kroon. Inmiddels da'al- de de mark tot ongeveer een cent, zoodat van het opgenomen geld ongeveer f 90.000 verloren was. Om het geld in de kas te storten werd door den burgemeester een deel van de bezittingen der gemeente beleend: een vrij belangrijk aantal aan- :deelen in de Geldersche Stoomtram. Een en ander kwam ter oore van de Raads commissie voor de financiën. Terstond heeft toen wethouder Snelting met eenige Raadsleden den commissaris van politie op de hoogte gesteld, die Zaterdag ten gemeentehuize van Gendringen polshoogte kwam nemen. Woensdag werd dit bezoek herhaald. De commissaris was toen ver gezeld van de heeren de Visser en Kronen burg, leden van Ged. Staten en de Justitie. Deze laatste vond blijkbaar geen reden tot ingrijpen, want de reeds ontboden marechaussees konden weer huiswaarts gaan. In dit verband zij medegedeeld, dat de burgemeester niet verdwenen is. Dit valsch gerucht is ontstaan, doordat hij dien avond de gemeente per auto verliet. Hij is echter gewoon teruggekeerd en toefde er heden nog. Het laat zich aanzien, dat de ge meente er zonder schade afkomt. Wet houder Gearing en, naar verluidt, eenige anderen ziijn borg. De burgemeester, de heer A. S., staat eerst sedert Januari aan het hoofd der gemeente. Vroeger was hij ambtenaar ter secretarie van Zevenaar en aldaar belast met het doen van ui't- keeringen aan de gezinnen van Holland- sche gemobiliseerden in Duitschland. Zijn financiëele operaties daarbij waren van dien aard, dat de Raad hem ongevraagd ontslag heeft gegeven. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroo ting 1922 is door een der leden tot den minister van binnenlandsche zaken dan ook gevraagd, of voor de benoeming van den heer S. tot burgemeester van Gen- dringen inlichtingen ,zijn gevraagd om trent zijn staat van dienst te Zevenaar. In een vervallen hutje aan ©en een zamen weg ,niet ver van Orleans, leefde een gebrekkig moedertje van 92 jaar, dat, geheel bestaande van de openbare lief- dadigbeid haar ellendig huisje nooit had kunnen laten repareeren. Het dak er van was in de lente reeds ingestort, zoodat men het oudje van onder de puimen had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2