Lan Binnenland. Wetenschap ea Kuist. Op een commissie-vergadering van de Washingtonsehe conferentie is de kwes tie besproken van de, opheffing der pacht- gebieden in China. Frankrijk was voor stander van de opheffing. Japan eii Enge land maakten voorbehoud. Officieel wordt thans bevestigd, dat tusschen Frankrijk, Engeland en Italië eer lang een conferentie zal gehouden wor den to Parijs over de Oostersehe kwestie. Waarschijnlijk zullen, aansluitend aan deze besprekingen, nog verdere onder handelingen plaats hebben over aange- gielegenheden Engeland en Frankrijk be treffende. Het woekergerecht te Hamburg heeft den koopman Penn, die beschuldigd was van woeker en levensniiddelenverval- sching hij had voor de consumptie on geschikt paardenvleesch in blikjes als rundvleesch verkocht tot vijf jaar tuchthuisstraf, 120.000 mark boete, 10 jaar eerverlies en verbeurdverklaring dei- bovenmatige winst veroordeeld. Het O. M. had slechts vier jaar gevangenisstraf, ge- eischt. Alle, personen, die tot de om geving van ex-keizer Karei behoorden, hebben Zwitserland verlaten. De moe der van Karei is er echter gebleven. Te Sofia heeft een groote brand het arsenaal gedeeltelijk vernield. De oorzaak is onbekend. Op alle 39 mijnen in het bekken van Ostran (Bohemen) is de staking begonnen, waaraan 45000 arbeiders deelnemien. In de cokesovens werkt men door. De dienst bij' de pompen en ventilatoren gaat ook door. In een geschil van metaalbe werkers te Granite City (Illinois) heeft bet Opperste Gerechtshof te Washing ton uitgemaakt, dat de georganiseerde arbeiders niet het reent hebben om gedurende de staking bij de fabrieken te posten, als dit posten overlast ver oorzaakt. Te Weenen zijn de miöestie winkels Sn het centrum der stad nog steeds geslo ten. De winkeliers stellen nog niet vee! vertrouwen in de verklaringen dier re gee- fins, dat de noodige maatregelen tot bet, verhinderen van nieuwe incidenten thans getroffen zijn. In de Karntnerstrasse ien op den Ring zijn alle vensters nog met plan ken dichtgespijkerd. De banken worden door een sterke politiemacht bewaakt. Du ■schade ,die bij de onlusten is veroorzaakt wordt op IV2 millioen kronen geschat- Alleen in het hotel Bristol heelt mien de gasten voor 50 millioen bestolen. Het hotel Schwarzenburg heeft voor 80 mil lioen schade geleden. verjaardag gevierd. De Prins kwam hem f780; Oostburg ten behoeve van Th. de persoonlijk en mede namens die Koningin complimenteeren,, terwijl de Koningin-Moe der hem door haar kamerheer, Graaf van burg Stirum, haar gelukwenschen deed aanbieden. Namens vrienden uit alle oorden dus lands heeft voorts jhr. mr. A. F. de Sa- Vornin Lohman den tachtigjarige een prachtig marineren beeld aangeboden, ver vaardigd door prof. Riti uit Rome, en voorstellende een vluchtende vrouw met een kind in de armen- De (lieer Lohman zeide, dat als ge schenk, waarmede men Graaf van Bylandt een bewijs van sympathie wilde gevent, dit beeld werd gekozen van een vrouw, die in grooten nood redding en lmlp zoekt, omdat liet symboliseert een toestand van nood, waarvoor ook in liet huis van Graaf van Bylandt zooveel goeds is gedaan in het belang van vluchtelingen en andere hulpbehoevenden. Een prachtig album met den naamletter van Graaf van Byland gedekt door een kroon, bevatte sierlijk gecalligrafeerd de namen der deelnemers aan het hulde blijk. Gelijk vanzelf spreekt ontbrak het bij dit overigens huiselijke fetest ook niet aan bloemstukken, waarmede men den lieer Van Bylandt heeft willen verceiien De Koningin en de Prinses. Dé Koningin en de Prinses zullen Woensdag van het station Groningen per auto naar hel clubhuis aan niet Paterswoldscbe Meer vertrekken. Op het meer zullen zij deelnemen aan de ijs sport en wedstrijden tusscihen daartoe uitgenoodigde hardrijders bij wonen, vervolgens per auto naar de woning van den commissaris der Ko ningin in Groningen gaan, waar cj.e thee zal woerden gebruikt, en 0111 'JG uur per extra trein iferugjfe'eeren. Allerlei. Het bes turn van den Middenstandsbond heeft zich met een adres tot den Minister van Binnenl. Zaken gericht, waarin het aandringt op handhaving van den zomer- 1 tijd- i Het bekende a. r. lid van den In- disohen Volksraad, mr v. d. Brand, I die indertijd de zooveel sensalïe wefc- kende onthullingen deed aangaande de koelie-ordonnanties en de mishan delingen der koelies in Ned.-ïndië, is te Weltevreden overleden. Het afdeelingsversLag der Eerste Kamer over den aankoop van het huis van Jan de Witt voor den Raad van State luidt zeer ongunstig. De groote meerderheid lieeft zich tegen den aankoop verklaard. Volgens geruchten uit politieke kringen zullen twee tot de oude garde der 2e Reu f1170; Sas Van Gent t. beh. v. P. J. v. Kerkvoorde 'f 1400; Waarde t. beh. v. M. de Jager f1380; Westkapelle ten behoeve van wed. P. Lievense-Joosse f1175; Groede ten behoeve van J. Boei'- dam f1210; J. Luteijn f1620; A. A. de le Lijs f1330; van M. E. M. Wael- put f1800. M. C. Kroniek van Ierseke. Onze geachte lezers verwijzen we naar een ad vertentie in ons blad van heden betref fende de Kroniek van Ierseke en Omstre ken,; uitgave firma A. van Loo Co. Dit blad bevat ernst en luim, alles in dichtmaat, en vermeldt o.a. ook den storm van 6 Nov.: Een predikant aan groot gevaar ontsnapt. Benoemd tol gezworen© van het waterschap de Vrije Polders onder Tholen P. 0. A. de Wit te Tholen tot dijkgraaf van den Muijepolder J. J. Po'ïdermian te St. Maartensdijk; tot lid van het bestuur der waiteikeering van den cialamiteuzien Borsselep older J. Bruinoogje Jz. te Borsselie. Middelburg. Gedurende de maand No vember hebben alhier vertoefd in hotels enz. 598 vreemdelingen, t.w. 568 Neder landers, 7 Belgen, 4 Duitschers, 8 Fran- schen, 1 Engelschman, 2 Amerikanen en 1 Portugees. De ingevallen dooi heeft, althans voorloopig, een einde gemaakt aan de schaatssport. Op het ijs in de vesten staat veel water, maar toch is men bezig de Noordvest met opschaven te bewerken, om bij eventueele spoedig terugkeerende vorst zoo goed mogelijk ijs te hebben. Nu voor het loket voor postzlegels en pakketten op phet postkantoor een hek is geplaatst, moet het publiek er aan ge wennen, zich aan de zijde der telefooncel len achter elkaar te plaatsen, dan wordt zonder dringen ieder geholpen. Nadat gisteren de boomverkoop dei- gemeente heeft plaatsgehad, is men heden begonnen met opruimen van de op 6 November omgewaaide en beschadigde boomen. Vi lasingen. Vanwege den Vlissingschen Bestuurdersbond is na een conferentie met Burg. en Weth., aan de andere hier ter stede bestaande centrale vakorganisaties het verzoek gericht te onderzoeken den stand der werkloosheid onder haar leden, teneinde aan B. en W. hierover een juiste opgave te verstrekken, daar dit college dan de- noodzakelijkheid zal onder het oog (aien in den een of anderen vorm de werke loosheid te helpen bestrijden. Nu door den gemeenteraad de post voor subsidie aan de burgerwacht is ver- Landb. Proefstation te Goes. In een beschouwing, over bezuiniging wordt aan de N. R. Ct. o.a. het volgende geschreven Het zal u bekend zijn, dat in ons land verschillende Rijkslandbouwproefstations bestaan en dat enkele jaren geleden de dienst dier stations is gereorganiseerd. Het heeft toen aan een zijden draadje gehangen of het R. L. P. te Goes ware opgeheven. Een samenwerking van ver schillende machten echter, heeft het toen toch nog gedaan gekregen, dat het Station te Goes behouden bleef. Uit het feit al leen, dat men zelfs in Den Ilaag destijds van het overbodige van het proefstation tühier overtuigd was, mag zeker wel wor den afgeleid, dat zulks inderdaad het ge val was. En nog is naar mijn meening dit proefstation geheel overbodig. U oordeelt: slechts: Volgens het verslag van hel R.L.P. te Goes, loopende over het tijdvak van 1 Juni 1919—1 Juni 1920 (het laatste verslag is nog niet verschenen), werden onderzocht in totaal 899 monsters, ver deeld als volgt: Grondmonsters 57; watermonsters 6; land- en tuinbouwproducten 316 (dit zijn ongetwijfeld voornamelijk bietenmonsters geweest die op suikergehalte zijn onder zocht); zuivelproducten 86 (onderzoek van melk op vetgehalte enz. voor de gemeente Go-es); hulpstoffen voor de zui velbereiding 245; bestrijdingsmiddelen te gen plantenziekten 76; technische hulp stoffen voor land- en tuinbouw 6; ge heimmiddelen 7; diversen 100. Voor dat werk is aanwezig: 1 directeur, 4 scheikundigen, 2 analisten, 1 contro leur, 1 ambtenaar van administratie, 1 klerk, 1 amanuensis-concierge en ten min ste 2 bed.; in totaal 13 personen. Wan neer u n'u nagaat hoe verschillende on derzoekingen zeer eenvoudig zijn ik noem onderzoek van melk; bepaling van suikergehalte in bieten dan kunt 11 toch wel nagaan, dat die heeren zeer weinig te doen hebben. Wanneer u nagaat wat er bijv. ook te doen is aan het Rijkslandbouwproef station voor veevoederonderzioek te Wa- geningen en daarbij in aanmerking neemt het personeel waarover dit station te beschikken heeft, zult u het ongetwijfeld met me eens zijn, dat deze beide proef stations best kunnen worden gecombi neerd. Thans is men te Goes bezig een ge bouw in te richten voor den keurings dienst van waren, en zo-o'n bij uitstek hiervoor geschikt gebouw als het proef station laat men als 't ware ongebruikt. Mr- W. K. F. graaf van Bylandt. De heer mr. W. K. F. graaf van Bylandt, oud-voorzitter van de Tweede Kaïnier der Staten-Generaal, heeft onder vele treffende blijken van belangstelling zijn tachtigsten Kamer behoorende leden Dr. Lely en Mr. door het bestuur binnenkort Rink zich wegens hoogen leeftijd bij de een aderi worden bele d> teneinde Kamerverkiezingen in 1922 met meer voor middelen te beramen om oük het voigende een zete esc haai sie en. jaar de jaarlijksche schietwedstrijden enz'. (Dr Lely, geboren 23 Sept. 1854 te j van de Eerwacht te doen plaats Amsterdam, promoveerde in 1875 te bedben Delft tot civiel-ingenieur; trad in 1891 in het kabinet TienhovenT'ak als min. van waterstaat; werd in 1894 gekozen tot lid der tweede kamer voor Lochem, er- trad in Mei d. a. v. met de overige minis ters af. In 1897 werd hij minister van waterstaat in het kabinet Pierson; in 1901 Vrijdagavond a.s. z'al in de N. Mid- delkerk alhier de heer Lok, onderwijzer aan de Geref. School te Magelang, mede- deelingen doen betreffende het zendings terrein aldaar. Deze vertellingen zullen verduidelijkt worden door lichtbeelden. Het werd hij tot lid der Tweede Kamer geko- i aanvangsuur is gesteld op 7 uur, opdat Zen in Amsterdam IX. D'it bleef hij tot j niet alleen volwassenen, doch ook kinde- 1909, toen hij vervangen werd door den heer Vliegen. Weldra lcreeg hij weer zit ting in de Tweede Kamer en behield deze plaats; behoudens dan dat hij van 1913 tot 1917 zitting had als minister van waterstaat in het kabinet Cort v. d. Linden. Mr P. Rink werd 13 Augustus 1851 te Tiel geboren, promoveerde te Utrecht 2 Oct. 1874, werd in 1891 tot lid der Kamer voor Arnhem gekozen en maakte van 19051908 deel uit van het kabinet Dje Meester als minister van binnenland- sche zaken. In 1909 tot lid der Kamer herkozen voor het district Hoogezand, bleef hij onafgebroken tot dp heden lid der Kamer.) D v. J a q u e m a r. Omtrent dezen W-eenschen .predikant, die a.s. Donderdag te Goes en misschien nog: wel in meerdere, plaatsen in ons geweist zal optreden, schrijft dr. H. T'. Oberman in de „Rolt. Kerkbode": Dr. Jaquemar is algemeen secretaris van de Oostenrijksch-e Centrale Vereeniging voor Inwendige Zending. Het is zijne bedoeling om in onderscheidene steden van ons vaderland voordrachten te houden over rijn werk. Het is zoo nuttig als men bekend wordt met hen, voor wie men gearbeid en ge offerd heeft. Velen in onze gemeente .zijn ook door persoonlijke banden met Wee nen en Oostenrijk verbonden; .zij krijgen eens te hooren hoe het er nu galat. Dr. Jaqteemar is de groote onderschei ding te beurt gevallen om bij het eeuw feest der Protestautsch theologische fa culteit te Weenen (waar onder de hon derden buitenlandsche 'universiteiten, ook drie der Nederlandsche vertegenwoordigd waren) tot eeredoctor in de godgeleerd heid te rijn benoemd. Dit was tevens eene officieele erkenning van zijn arbeid. Wij zijn blijde voor onzen broeder, dat hij in Oostenrijk ,zóó erkend wordt. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat de volgende, vroeger toe gekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Grauw en Langendam ten behoeve van wed. L. WillemsDalmijn f1460; Goes ten behoeve van J. de Die f1675; 's-Hee- renhoek ten behoeve van L. Cappelo 3e termijn) f397; Kruiningen ten behoeve van J. v. d. Maas en A. Gerritsen (restant. ren deze bijeenkomst kunnen bezoeken. - - Nog zelden is het in de week vóór St. Nicolaas en de avond van dit aan trekkelijke kinderfeest zelf, door het droge weer der laatste weken, zoo druk geweest als dit jaar. Vooral vele kinderen waren des avonds op de been, vergezeld van hunne ouders, om z,ich voor de schitte rende etalages der winkels te verlusti gen. Wij gelooven dan ook wel, dat over het algemeen door de winkeliers goede .zaken gemaakt zijn. Nu de aanhoudende vorst voor lief- i hebbers van de ijssport weder de ge- j tegenheid geeft, hiervan te genieten, wordt hier zeer het gemis gevoeld van een goede ijsbaan. Vóór de demping; der z.g.n. ves ten rond het fort midden-reduit, aan den Nieuwen Vlissingschen weg, werd daarop .zeer druk gereden en bestond daartoe een prachtige gelegenheid. Deze vesten .zijn echter gedempt voor het marine-vlieg veld. Ook op Zwanenburg is door de drpogte dit jaar geen onder water ge- loopen weiland, zoodat alles bijeengeno men de gelegenheid voor schaatsenrijden zeer beperkt is. Hoedekenskerlce. De op Vrijdag j.l. ge houden algemeene ledenvergadering der vereenigmg „Het Groene Kruis" werd door 38 van de 106 leden bezlocht. Uit het ver slag van den toestand der vereeniging bleek, dat in 1921 een ligtent was aan- i geschaft, alsmede in vereeniging met de Groene Kntbvereenigingen van Baarland en A-Gravenpolder een ontsmettingstoestel en een couveuse. Al het materiaal be vond rich overigens in zieer goeden staat. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een groot na- deelig saldo, zoodat in 1922 niets kan worden aangeschaft. Besloten werd, z!oo mogelijk verbetering in den financiëelen toestand te brengen door vooral de meer gegoede leden oj.) te wekken hun con tributie te verhoogen, daartoe zial binnen kort een lijst onder de leden circuleeren. In plaats van dhr J. D.. Elenbaas, ver trokken naar elders, werd tot bestuurslid gekozen Mej. Zuster G. J. Bongaarts. Daarna hield dhr Dr C. Koek een lezing j over de tuberculose en haar bestrijding, welke lezing met aandacht gevolgd werd. Driewegen. De raad vergaderde Maan dag. Present alle leden. In verband met de wijziging der Gemeentewet werden de opcenten op de'personeel© belasting nader geregeld van 50 tot 85. De armenbegrooting voor 1922 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld elk op f 7723.49Vl>. Tot. lid van het Burgerlijk Armbestuur werd her benoemd dè heer C. de Jager. Voor de vleeschlceuringswet werd vastgesteld een verordening en een geime©nschappeilij!k besluit. De instruc tie voor het hoofd van dienst werd aangehouden ien besloten geen hulp- keurmeester aan te stellen. Wissenkerke. De afd. Wissenkerke van den Vrijw. Landst. is na verkre gen toestemming voornemens op den 2e>n Kerstdag a.s. een ouderlingen schietwedstrijd te houden, op de schietbaan der schietverieen. ^Konin gin Wilhelmina" alhier, onder leiding van haar comm. J. C. de Muijncik. Het voornemen bestaat voor ieder vrij williger een prijs beschikbaar te stel len. Voor dit doel wordt, behalve een toegekende schietpremie van hooger- harid, wekelijks giecontribiiielerd, onder Comm. Instructeurs vrijwilligers. Ook de ouders der laatster) hebben hun inistenrming1 'daarmede betoond, door het afstaan van een milde gift. Arnemuiden Maandag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer v. d. Bijl. Benoemd werd met alle stemmen, lot onderwijzeres der o. 1. s. en tevens lol onderwijzeres vervolgonderwijs te Kleverskerke mej. M. W. de Veij, thans tijdelijk onder wijzeres alhier, voor de vacature mej. E. Lagaaij. Aain den heer P. Boone werd met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als grafdelver. Dit werk zal voortaan worden ver richt door den gemleenlewerkman. Ge kozen werd tot lid der schal.tingscom- missie (vacature H. v. Een©nnaam) met 3 stemmen dhr. I. Boone, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op den heer F. Bliek. Tot leden commissie tof, wering van schoolverzuim, gem. Arnemuiden, werden herkozen de'hee- ren L. Meijers, J. Schroevers, A. Go- verse, J. J. C. van der Graaf f eu A. Bosdijk. Voor Kleverskerke de hee ren A. C. de Graaf, D. P. Wouters, J. Jansse en C. Franse. Tot lid der commissie van toezicht op bet lager onderwijs werd herkozen de heer M. J. Lagendijk. Besloten werd het kas geld der gemeente op de boerenleen bank te Sint Laurens ito beleggen, (miel 4 tegleln: 1 stem, die van den heer Schuit. Met alle s>!om.m:e,n werd be sloten de boomen aan den grindweg (wilgetroiaken) lie verkoopen, benevens een paar omver gewaaide boonten in de dokweide. In de begroeting 1922 werden enkele posten gewijzigd, o.a. komt er een post vrij vaii pl'in. f2000. Deze f 2000 willen B. en W. op hel; torenfonds brengen. Dhr. Schuif stelde voor den post H. O. te vermin deren Het voorstel van B. en W. werd met 3 tegen 2 stemmen ver worpen (die der beide wethouders). Het voorstel Schuil werd mieit 3 tegen 2 st. aangenomen (tegen de beide wethouders). Een adres inzake werk- loosheidvoorzienjng werd breedvoerig besproken. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f 1000 om de hoofden van gezinnen, die geen steun ontvangen - van organisaties enz, aan liet werk te kunnen zetten tegen een loon van f2.50 per dag. Besloten werd de boomen, die verkocht moeten wor den, nu door de werkloozen te laten rooien. Daarna ging de raad in geslo ten vergadering tof vasfs'elling suppl. kohier ÉI. O. 1921 en reclame H. O. 1921. Westkapelle. Vrijdag-middag- is, naar de M. O. meldt, op het graf van wijlen dok ter Campert, 8 October 1.1. te Westkapelle overleden, in alle stilte en eenvoud een gedenksteen opgericht. Op den steen zijn i de volgende woorden gebeiteld: .„Ter na gedachtenis van P. R„ Campert, arts te Westkapelle van 1 Juli 19058 October 1921, van de Westkapelsche burgerij". Serooskerke (W.) Zaterdagmiddag werd P. M. Pz. op den straatweg aangereden door den fietser W., waardoor hij zoo ongelukkig kwam te vallen, dat hij zijn been brak. Per auto werd M. naar bet gasthuis to Middelburg gebracht. Ned. Ilerv. Kerk. Aangenomen naar Westbroek, door J. C. Klomp te Rijsse-n; naar Wageningen, door ff. v. Dijken te 's Graveland; naar Huizen, door A. H. J. G. van Voort- huizen te Doornspijk. (Vermoedelijk zal de aanneming, van 't beroep van ds. v. Dijken door 't classi caal bestuur niet kunnen worden goedge keurd. De aanneming: geschiedde een week te laat. Natuurlijk zal echter wel met aannemelijke motieven kunnen worden re kening, gehouden.) Geref. kerken. Beroepen te Woudsend R. van Reenen le Wons; te Oosterend op Texel J" (Meijer, cand- te Kampen. Aangenomen naar Gaast door H. Bos wijk, cand-; naar Nijverdal (voor Soeinba) door W .v. Dijk te Campen (Oost-Friesland). Bedankt voor Nieuw-Weerdinge door M' Stadig te Ezinge; - - voor Rozenburg door W. Oosterlieert te Ter Apiel. voor Haar lem. door P. C. de Bruijn te Oudewater j - voor Musselkanaal door ff. Veldkamp te Onderdendam; voor Andel, Pieterbu- j ren, Oostburg. Drachtstercompagnie, Jut- rijp-Hotnincrts, Zuidwolde en Mede inblik door H. Boswijk cand. te Groningen; voor Giessen O. en N. kerk door L. v. Loon te Aarianderveem Chr. Geref. Kerk. ■Beroepen te Den Helder Cr. Salomons te Bussum. 'f Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Zaandam door E. F. Herb- scbleb te Edam. Hanswetrt. Bedankt voor diaken bij de Ned. Herv kerk alhier door J0I1. Op1- peneer, en de notabel D. van Ca[ïelleii, beiden bij de gehouden Verkiezing ge kozen- Kamperland Naar de Rott. meldt, lieeft de kerkcraad der Gerei', kerk alhier beslo ten tot afschaffing van collecten en ver huring van zitplaatsen en tot invoering van het stelsel van vaste jaai'lijk'sche bij dragen Tevens worden pogingen aange wend voor den bouw eener nieuwe Geref' kerb 's Heerenhoek-Nieuwdorp. Na een ver blijf van 8V2 jaar nam D's J. H. Bui- nink Zondagmiddag- op hartelijke wijz'e in de kerk te Nieuwdorp afscheid van zijn gemeente, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. 9 22, 23. Het schoone kerk gebouw was met een groote schare zoo wel van hier als uit andere gemeenten dér classis Goes gevuld. Niet alleen ringpre- dikanten, maar ook predikanten uit den ring Goes, o.a. Dis De Voogd uit 's-Ileer Arendskerke en Ds Kamsteeg uit 's-IIeer Hendrikskinderen woonden den plechtigen dienst bij. Nadat door den scheidenden predikant de tekst ontwikkeld was en hij op heldere en boeiende wijze de woorden van Paulus en van zjjn leven voor de ge meente had toegepast, sprak hij daarop verschillende colleges en personen toe, o.a. de burgemeesters van 's-Heer Arends kerke en Borssele. Door twee leden van den kerkeraad werd hij toegesproken, die hun zeer geachten predikant hartelijk dankten voor alles, wat hij voor kerkeraad en gemeente was geweest. Ouderling Traas verzocht daarop de gemeente, te zingen Ps. 1214. Ds J. de Voogd uit 's-Heer Arendskerke richtte tot den naar Meppel vertrekkenden predikant een woord na mens zijn gemeente, en ten slotte maakte zich de consulent Ds J. C. Elenbaas van Borsselen tot tolk der gemeente, om Ds Buinink te danken voor het vele en veler lei, dat hij in deze gemeente tot stand had gebracht, en verzocht de gemeente, haar vertrekkenden leeraar toe te zingen Gez. 96. Met weemoed ziet de gemeente haar leeraar vertrekken, die steeds met voor- beeldeloozen ijver en groote toewijding in zijn gemeente heeft gewerkt, en wiens ideaal is geweest om voor allen alles te Zijn. God zegene hem in zijn nieuwe ge meente van Meppel en geve hem in rüke mate Zijn kracht te ervaren, opdat hij ook daar met vrucht moge arbeiden tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Twee vrienden,. c Het letterkundig weekblad van de „ÏV R- C'rt.' 'komt niet een herinnering, die wel hiel. van algemeene bekendheid zal zijn' Het is dit jaar een eeuw gieteden dat de drie-en-twintig-jarige Isaac da. Coista, na drie jaar te voren in de rechtten te zijn gepromoveerd, het te Leiden in de lettenen deed. Doch deze tijil had dieper betiee kenis voor hem. Men stelt 1822 als het jaar van zijn overgang tot het Christen dom. Op een avond van Augustus 1821 deed hij een bekentenis van zijn b-kee- rinsi aan Willem de Clereq. Sedert twee jaar waren zij vrienden: 1820 was het jaar van zijn verloving met Banna Belruonte, zijn nicht; het was tevens dat van de kennismaking met Da Clereq.. Aanvankelijk sfond het geloofsver schil tusschen hen, of het scheen er al thans te rijn- In October '20 veranderde Da Costa: viel hij neder voor den Nazarenietc' 'Hij hield het geheim, ook voor zijn vriend!' Wel werd deze getroffen door den eerbied, waarmede Da Costa telkens woorden uit het Evangelie aanhaalde- Toch dorst De Clereq er niets over Zeggen, geene onkieschie vragen doen- Tot op -een Augustus-avond van ,1821- Tóen mochl liij den vriend, „die als vernuft, als genie a-lies voor hem was, op eens als Cliristen voor zich zien staan". Op het examen voor krankzinnigen verpleging zijn vain de candidaten uit Maasland te Poortugaal o.a. geslaagd voor 't le gedeelte C. E. Goedhart, L. J. Otte en E. J. Roos; 2e gedeelte A. M. C. de Haan, E. v .d. Linde, M. Looise, A. H. J. v. Sluis en C. C. v. Sluis. Dhr. K. A. de Boor, vroeger te Hansweert, laatst te Westervoort, benoemd tot hoofd der Holl.-Chin. school te Poer- woredjo hoopt 20 Dec. te Genua scheep te gaan aan boord van het s.s. „Oranje" en dus half Jan. 1922 in Indië te ari'iveeren. De honderdste geboortedag van Pa-steiur. Binnenkort zal het honderd jaar ge leden zijn, dat Pasteur te Dol-e geboren werd. I11 medische en wetenschappelijke kringen houdt men zich reeds bezig met het ontwerpen van een programma om den geboortedag van een man te eeren, aan wien niet alleen Frankrijk, maar de geheele mcnsc'hheid verplicht is. llet „Petit Journal" bevat reeds een artikel van ■ïeeft same werk van oordeelen. Lat men z Pasteur ei sv-hap dan! op het gel hij niet d( *eptie. Zijn 011 methodes lioenen he een op hc hebben g;e( rcocheniie, Voor heui -eten door heeft in di enschappel tracht en d iTOiidvestei u I Goes. H le Witte Bevel and lanwezig houder) e meenfe-sec heer D. vergaderin I at in de en het aai Na lezing taxis, den Vloten, yc gekomen t-ex sprake beidswet die een liiervain ge Wat hert r tegen de is van lan' mi ge gemie De voiorz. zoo wei nis: zal ingrijp nog de .pc wend fcoü tijd-. Waf gingen de ■Om de ove waken, st betuigen Krahbendij Spr. de le te hooge ter kennis L. M. te mede, (jat (lit jaaf g 't vorig jaa pfoegwedst bezwaren ■organiseeiK ken zijn ii cusse te naar de voering de Dhr. Zv zegt, dat om het z deelen. Da trent de g( tetrvoiostfzien richting en der melk. door bels ontvangen, vnuitvoerb De voorz. •da t, wan nee maakt, dit moet worde ogeerd. Mer 'veehouders cusse zou publiceering testeerd! Daarna w secretaris u beschouwing landbouw er werden ge ge gen tc ho-og( Wat betre in plantenzie het aantal O] (minimum rr in hoefbesla ondenvierpei examen Rijl er 7, wat (1 De volgen steld Aan den Paardenfokkt Aan de ve: Geitenras ee Een bijdra< ma-fonds. De voorz Dhr. v. d. voor dit do( welk bedrag acht. De best na aange-non (Hiermede vergadering filmverloonin mlan een ko va,n het Frie Zeeland Iie zijn eigen vei begonnen me vee Dat duui ook invoer ui land plaats, Volgens spr veestapel bet beste stieren houderij treft zuivelproduct: tisch aan ve« keuring op a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2