'F* A. S. J. DEKKER, No 56 Maandag 5 December 1921 36e Jaargang Reclames. Staten-Generaal. Buitenland. FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw. Zonder muzikale opleiding is ieder in staat de üeste muziek op volmaakte wijze te.3 gehoore te brengen. GOES. UTRECHT. Uitgave van de Naaml. Venn. LTJCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70,. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D HU IJ L. BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. DE BARRlèRE KERKEN. III. Zagen wij de vorige maal, hoe de Clas sis van Walcheren zich verweerde, toen de Staten haar rechten niet erkende, daar tegenover mogen wij stellen een uittrek sel uit de notulen der kerk te Veurne om te ervaren, hoe de uitnoodiging om cich onder de Classis van Walcheren te .scharen, werd ontvangen. We lezen daar: Op den 18 Julij 1726 heeft de Predi kant ingebracht een.missive van de Clas sis van Walcheren, waarbij haar kennisse wierde gegeven, dat de Eerw. Cl. haar nodigde om1 mede Sessie te nemen onder bare vergaderinge, waarop de Predikant is versogt om een opstel tot antwoord te maken, welke op den 21en is inge- bragt en goetgevonden om met den eersten de E. E. Classis te reschribeeren, so als volgt: Veel Eerw. en Godsal. Heeren, Op den 10 deses hebben wij IT Eerw.s seer ge ëerde missive ontfangen, an ons afge- veerdigt door de Eerw. Hr Beukelaar, pro temp. scriba classis, waai' bij' wij genodigt wierden om mede Sessie te ne men in de Classis van Walcheren, en •dat wel tot nakoming van haar Hoogmo. resolutie in dato den 19 Jan. laatsl., waarbij was vastgestelt om de kerken van de Barrière te brengen onder de respective classen onses Vaderlants, en in 't bijsonder die onse opsigte anbevo- len was, onder de E. E. Classis van Walcheren, welke brief in onse kerkver gadering© is ingebragt en gelesen, waar op bij reschriptie ons verpligt hebben ■gevonden U Eerw.s op 't eerbiedigste te bedancken voor die heijlsame bekentma- kinge en vriendelijke nodiginge, mede te berigten, dat ons noijt dergelijke reso lutie van Haar Hoogmo. is voorgekomen en dat wij sonder speciale last van de Hooge magten onses lants an U Eerw.s hooggeagte versoek, bij voorschr. missive an ons gedaan, niet souden mogen of durven v.old'oen, dat wij1 derhalven op "'t allergedienstigste versoeken, dat ons co- pie van gemelde resolutie mag vergunt en toegesonden worden, opdat wij met gront over derselver inhout kunnen raat- plegen, in welkers verwagtinge met toe wens van des Heeren Segen over U' Eerw.s Personen en H.'Diensten na minsame groetenisse ben Veel Eerw. en Godsal. Heeren. U Eerw.s Dienstw. Dien. (w.g.) G. Roering, V. D1. M. Veurne, den 23 cJuli 1726. Uit voorgaande correspondentie moge blijken, dat het nog heel wat voeten in de aarde had, eer de gewenschte ver houdingen tusschen Staten, Classis en Kerken waren vastgesteld en alles be hoorlijk functionneerde. Om niet te uit voerig te worden, stippen wij daarom slechts aan, hoe de heeren Van Buiten- heirn en Van Sonsbeek, gedeputeerden wegens deze provintie in den Raed van Staten, alles hadden in 't werk gestelt, wat haer mogelijk is geweest, ten ge volge waarvan de Classis van Walcheren de gemelde resolutie werd toegezonden tot Hare narigtinge en omme zig daer na te reguleren. Op 5 April 1731 volgde dan ook een finael besluit der E. Classis, waamit wij opnemen: getuigen de Leden der Vergade ringe wel gewenscht te hebben, dat Hun Ed. Mog. de Heeren Raden van Staten Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 42) —o— „Hoe is het aangekomen?" vroeg He lena aan de vrouw, die beveud van opge wondenheid een kind op haar arm had, dat met groot®, kalme oogen naar den brand keek, alsof die voor zijn genoeglen was aangestoken. „Ze zeggen," antwoordde de vrouw, natel haar hoofd wenkende naar den kant waar Toni Davis stond ,„ze zeggen dat hij en eenige andere mammen van middag op de werf stonden, dronken en ronkende. Waarschijnlijk hebben zij een lucifer of brandende tabak uit huinne pijpen laten vallen- Dronkemlui zijn zoo onberede neerd." liet zij er op volgen, met de eenvoudigheid van ondervinding. „Zij den ken er niet aan dat zij geld verbranden! en whiskey ook; want Dobbs borgt hun niet, nu de molen gesloten is." „Ja," zeide een andeiie: vrouw, die er hij stond, die mannen! Waar igeven zij wat om? Jij", riep zij, hare vuist tegen Toim schuddende „zult ons allemaal hon- gevolgt hadden de mos indicus, welke in de beroepinge van predikanten hier gebruikelijk is; dog gemerkt, die Resolutie van de Hee ren Raden van Staten nu bekragtigt is door Hun Ed. Mog. de Hleeren Staten van Zeelant, Ziet de Classis dit aen; in omvrage gebragt zijnde, aen welke gedeputeerde de Commissie van de Bar rière-kerken zoude ge dom an deert worden, is besloten den voet der Commissie ad res indicas te volgen ende tot deze te committeren twee Broederen predikanten van Middelburg, een van Vlissingen, een van Veere ende twee van het platte Lant, te beginnen van de oudste; voorts is vastgesteld omtrent de suc cessie dezer gedeputeerden, dat ijder der- iaelver drij Jaren zal ageren en alle drij Jaren andere zal verkiezen in hunplaetse; volgens deze resolutie zijn dan voor de volgende drij jaren na de order van ziittinge in de E. Classis aengestelt van Middelburg Ds Bern. Smjjtegelt ende Jaco bus Glaij, van Vlissingen Ds Jacobus Andriessen, van Veere Ds Jacobus Kei zer en van 't platte Land Ds Symon van der Pijl, engels Predikant te Vlissingen en Ds Johan de Crane, Honorair rustende predikant te Oostcapellé. Mij dunkt, dat het wel eenige bevreem ding zal wekken Ds v. d. Pijl te Vlis singen gerangschikt te vinden onder de leden van het platte Land. Of Zijn Eerw. om bizondere redenen daartoe toch moest gerekend worden, kan uit zijn optreden niet blijken, getuige het volgende op schrift boven het genotuleerde der eerste vergadering van de Gedeputeerden: 'Eerste "Conferentie, gehouden den 5 Augustus 1733 ende daermede de Com missie van den 5) April 1731 actueel begonnen met D.D. Bernardus Smijtegelt ende Johan de Crane; absentibus Ds Ja- cobo Glaij door impotentie, Ds Jacobo Andriessen door verhinderinge bij missive genotificeert, Ds Jacobo Keizei', aenge- schreven dog niet geoompareert nog ge- antwoort, ende Ds Simone van der Pijl overleden, over welke conferentie de volgende maal. Onze roeping. i Nu van geachte Roonnsche zijde gepro testeerd wordt tegen protesten die vam Chr. protestantsehe zijde opgaan tegen de Roomsche propaganda - schoon 'twel nimand in de gedachte zal komein eerlijke propaganda, van wien ook te wraken vragen wij de aandacht voor onderstaande regelen, die wij dezisr dagen uit een Chr. boekwerk of dagblad het is ons ont gaan overschreven, en waarmede wij instemmen- De opbloei van Rome's macht is een der belangrijkste feiten van. dan tegen - •woordigen tijd. Onwillekeurig dringt zich de vraag opwat moeten de Protestanten tegen dit opdringen van deze macht dolen? Oim ons tot ons land te bepalen, wij' k'unnen niet volstaan met het. houden 'van protestvergaderingen. Daarnaast zal noodig zijn meerdere aaneensluiting der geloovige Protestanten, doch ook elejn krachtige verkondiging van het Evangelie. Immers de grootste zwakheid van het Protestantisme is dat zoovele Protestanten zijn afgegleden tot een vage religiositeit of tot een besliste loochening der geopen baarde Waarheid of tot een volslagen godsdienstloosheid. En nu kian alleen elen ger latien lijden en je arme vrouw die pas ziek is geweest! Ze zal er nu nog wel slechter aan toe wfezen, nu hij zonder werk is," wendde zij zich tot Helena^ „want eiken cent, dien hij heeft, brengt hij naar de kroeg." „Jou man is geen baar beter dan ik," zeide Tom, door hare verwijtingen ten de scheldwoorden van den lamme geraakt. „En wie heeft hem daartoe gteforac'ht?" schreeuwde de vrouw. „En hij was in allen gevalle van middag toch niet op de werf om brand te maiken, waardoor het heele dorp zonder brood is!" Tom wierp de vrouw en den lamme jeen stroom van vloeken naar het hoofd en waggelde met de miemigte een eind te rug, want de vlammen naderden, den kant van de werf, waar zij stonden De lucht was vervuld van het geloei ten geknetter der vlammen; biet negende von ken, en met. een verschrikkelijk gekraak stortte een der houtstapels in; maar nog kwam de brandspuit niet. „Gauw! gauw!" riepen de vrouwen, met •Stemmen heeseh van angst, en sommigle liepen naar den kant van den oevier en zagen de rivier langs. De mannen spoedden zich heten; maar toen zij de zoo lang niet gebruikte brand spuit uit hare loods te voorschijn haalden, brak er een as, en met verstijfde vingers beproefden zij dit te verhielpen. Sommigen gingen bijlen halen, om het ijs open te geestelijke macht, ons verlosste® van de onmacht door verdeeldheid en ontkerste ning. Slechts wanneer ons Protestantsehe volk zich weer gaat keenen tot die Wet en de Getuigenis, tot God ein Zijnen Chris tus, komt er het waardigste protest tegtesi de actie van Rome, dat er op uit is Neder land te bekeeren tot die Roomsche Kerk en ovei'beersehing. Zooals Luther ten de ander© reformatoren, moeten ook wij in onzen tijd terug inaar den Christus dei- Schriften. Dim lalleein staan wij sterk tegen over Rome. De methode echter, die sommige „Pro testanten" volgen tot bestrijding van de Roomsche propaganda, kan onze instem ming niet hebben. „Zij miskent," aldus dr. de Moor in De Hera'ut, „te zeer het goede m Rome en hetgleien ons met de ware Christenen in die kerk saambindt- Zij legt het er ook te dik op, speculeert op de hartstochten, heeft weinig positiefs er tegenover te stellen ie'n oefent daardoor te geringe kracht. Wij moeten uitgaan van de waardeering, en dan niet nalaten te waarschuwen tegen de carricatuur van liet Christendom, die door Rome's praktijk meer nog Aan door zijn theorie wordt geteekend." Niet er af met een tekst- De Neder 1 antlet kre,eg inzage van den volgenden brief: hakken, en verdrongen elkander rondom de bijt, die zij gemaakt hadden, om het water op te pompen; en in tusschen werd de lucht al rooder, en zelfs het ijs weer kaatste den gloed der vlammen. Einde lijk brachten zij, sleepend, en trekkend, de kleine brandspuit op de helling; en met groot gejuich binnen den omtrek van de werf. Zij pompten woedend, en een kleine waterstraal speelde op den naastten stapel planken. Een sissende rookwolk verborg de vrijwilligers-spuitgasten, maar de vlam- 'men slingerden zich omhoog, en de von ken vielen dwarrelend over de rivier. John Ward kwam ademloos naar zijn vrouw toe. „Heb je geen letsel, Helena? Je staat er te dicht bij; ga wat verder terug." Toen hij dc vrouiy met het. kind op den Urm naast haar zag, bleef hij1 stilstaan en zag rond. „Waar is je zoontje, vrouw Nevins?" vroeg hij. De vrouw zag om zich heen. „Ik.... ik weet het niet, doniiné." „Heb je hem sedert zles uur gezien?" „Neen, dat heb ik niet," antwoordde de vrouw. Er was iets in de uitdrukking van John's gelaat, dat haar verschrikte, hoewel zij over de afwezigheid van 'haar kind niet onjgerust was. „Ga terug, Helena," zeide hij snel „tot aan dat tweede huis, of ik ben niet zeker dat ge veilig zijt. Vrouw Nevins, wij moeten Charley zoeken. Ik vrees dat hij van middag op de werf was." Ik kom tot U met het beleefd verzoek of u mij een Schriftuurplaats kunt ver strekken, waarin gemeld staat dat sta king1 "voor een Christen geoorloofd is. Tot verduidelijking! diene dat een der leden onzer Chr. vakvereeniging wei gerde op de steunlijsten voor de me taalbewerkers te teekenen, om reden hij nergens in Gods Woord kan vinden dat staking voor een Christen geoorloofd is. Het blad merkt naar aanleiding yan dit briefje op Stel u voor dat men Zulk een ingewik kelde vraag als het stakingsrecht met één schriftuurplaats even wil zien uitgemaakt! Wel 'n gemakkelijke methode! Toch izijn wij met zulk schamperen van de zaak Tjiiet af. Aan één zulk voorbeeld blijkt heel klaar hoe moeilijk het is om christelijk-sociaal te zijnWant dat beduidt: mot open oog voor de hedendaagsche sociale vragen te wandelen in het licht des Evangelies. Maar wat izieglt het Evangelie hier? Wat zegt het voor preciese en grijpbare dingen? En dan beginnen wijniet één enkele losse, uit het verband gerukte tekst, doch de geest der Schrift, de econo mie dier Schrift, de gjansche sfeer des Evangelies enz. Maar nu stevenen wij met volle vaart op vaagheid en ongrijp baarheid af. Ieder, die hier ooit studeerde, kent de moeilijkheden, die immers gehaaid liggen voor onzen voet! En dan datzelfde vraagstuk maar door ecu eenvoudige voor eenvoudigen gesteld Willen onze meer ontwikkelde lezers, in stee van over zoo'n SchriftU'urplaatsvraag izic'h vroolijk te maken, zich eens indenken in den zwaren strijd onzer eenvoudige Christenmannen, die staan midden in den socialen strijd onzer dagen? Zij worden bekogeld met quaesties, met vinnigheden, met „eenvoudige" vragen; men vergt een kort en klaar eenvoudig antwoord van hen en niet veel lange praatjes; een tekst bijvoorbeeld! Het is thans niet gemakkelijk meer ooi ,,'n eenvoudig. Christen" te wezen. Tweede Kumer. Gelijk wij Zaterdag reeds meldden, zijn de amendementen-Troelstra en Rink met flinke meerderheid verworpen. Onverklaar baar was weer bij dez!e stemmingen de houding van den Vrijheidsbond, die nota bene met het door hem e^st bestreden amendement-Troelstra meeging. Die model- beziuinigers speelden hier dus weer een eigenaardige rol. Met een volgend puntje was de minister minder gelukkig. Op aandrang uit de Kamer, die destijds het zi.g. Had-je-me- maar-ontwerpje om bijkomstige redenen afwees maar niettemin herhaling van de Amsterdamsche stem'busvertooning zoo veel doenlijk wilde onmogelijk maken, had de regeering de bepaling opgenomen in haar gewijzigd ontwerp, dat al degenen, die van het kiesrecht zouden zijn uitge sloten, per sé ook van de verkiesbaarheid zouden verstoken blijven. Hierin zagen nu Van Ravesteijn en Troelstra een groot gevaar. Met dit ar tikel in de hand zlou de regeering haar ongevallige partijleiders uit het parlement kunnen weren. Immers volgens de bepa lingen der Kieswet kunnen van het kies- Urinezuur en de nieren. Overtollig urinezuur is de werkelijke oorzaak van rheumatiek, ischias en spit, en het kan zoowel de oorzaak als liet gevolg zijn van nierzwakte. Zware, moei lijk verteerbare spijzen, alcohol, over werking en nadeehge gewoonten leicle» tot de vorming van een 'dusdanige hoe veelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelij ken de taak der nieren en voorkomen., dat niet-gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. Deze voorbehoe dende maatregelen kunnen worden aange vuld door tijdige versterking van de nie ren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel verschaft sucoes, zelfs in gevorderde gevallen va* nieraandoening en verschijnselen als S rheumatiek, steen, spit, ischias, nier- giruis, nierwaterzucht, nier- en blaas ontsteking, en urinezüur-veiigiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoe dend en genazend;, wordt dit niergenees middel alom aanbevolen als gevolg va* de uitmuntende resultaten, die men er mede behaalde. Te Goes verkrijgbaar bij de Paaüw Co., en te Middelburg bij fa. C. Schulte Do. a f 1.75 per doos. (36) recht worden uitgesloten zlij die tot één jaar of langer gevangenisstraf werden ver oordeeld, en dit laatste is alweer mogelijk, indien men zich vergrij'pt tegen de be palingen der anti-revolutiewet. Ook de vrijzinnig-democraten wilden van de wij'ziiging niet veel weten. Op verzoek van den minister werd dan ook besloten, het artikel aan te houden, opdat het in den departementalen smelt kroes een milder aanschijn krijge. in de beraadslagingen over de bezol diging der Kamerleden bleef de Kamer steken. Dhr Braat, die deze op f2500 wilde 'brengen, verdedigde zijn amende ment op zulk een wijke, dat de lachspieren der Kamerleden flink in beweging kwa men. Dhr Rutgers verdedigde het amen dement der Antirevolutionairen om de schadeloosstelling op f3000 te stellen plus vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Hij zette uiteen, dat het Kamerlidmaat schap geen functie is die den vollen mensch eischt. Overigens is de vergoe ding nooit een bron van levensinkomsten geweest; zij diende tot vergoeding der verblijfkosten in de plaats van bijeenkomst. De Tel. verneemt, dat d© Kamer morgen middag en avond zal voortgaan met de Grondwetsherziening. De bedoeling is; dat de behandeling der begroeting van Arbieid zal plaats hebben na de algemetae be schouwingen over de Staatsbegrooting. Bij deze laatste komt dan tegelijk de bezuini- gingsimotie Oud-Dresselhuijs in bespre king. 1 vrouw te hooren; hij keerde zich o mien vrouw te hooren; hij keerde zich om ten liep van de eene gro|ep paar de andere, om het knaapje te zoeken, dat hij op dein hoop zaagsel blokhuizen had zien bou wen; maal' de moeder gaf haar kind over in de armen van een buurvrouw, en litep als een razende op en neder. „Mijn kind!" riep zij, „Charley! Char ley! Hij is in den brand - 'mijn kind is in den brand!" Tom Davis had de haastige woorden va.n den predikant gehoord, en de angst kreten der moeder wekten al de man moedigheid op, die dronken schap in hem had overgelaten. Hij aarzelde teen oogein- blik, schoof Moll naar den lamme toe, wiens scheldwoorden hem nog in de oorieai klonken, zeggende: „Zorg voor dat kind!" trok zijn jas uit, die hij over het hoofd léltoeg om zich tegen de vallend© plainklen te beschermen, bukte zich, ten met de lin kerhand voor het gelaat en de rechter uitgestrekt om op den tast den weg tte vinden, liep hij opi den brand af en ver dween in den verblindenden rook. Zelfs vrouw Nevins was een oogembliki stil, huiverend van spanning, en toen zij hare armen weden omhoog sloeg ten gilde, was het timdat John Ward naar haar toe kwam, met Charley aan zijne zijde dravende. g,Je hadt beter op het kind moet|e|n passen," zeide de predikant gestreng. „Ik De duurte-onlusten te Wetenen. Over de duurte-relletjcs te Weenen wordt gemeld: Uoor het Bristol-hotel werd v.onid hem aan de andere zijde van de werf bij de brandspuit." Vrouw Nevins nain in vervoering van vreugde: het kind. in hare armen, ten toep dacht zij aan Tom „O, dominél" riep zij, „dominé! Tom Davis is hem in den brand gaan zoeken." „Daar?" zeide John naar de vlammen wijzende. „Dan sta God hem bij!" Menschelijke hulp was niet mogelijk. Tom was tusschen twee lange stapeto planken door geloopen, die zelvlen nog niet brandden, maar waar de vlammen overheen sloegen- Na pen pijnlijke span ning van machteloos afwachten, zagen zij Toni Davis eindelijk waggelend eri zwaai end, als uit den mond der hel te voor schijn komen, met zijn verzengde jas nog over zijn hoofd en die handen uitgestreflej John Ward snelde naar hein toe, en zelfs de lamme drong vooruit, om zijn hand te grijpen Maar een oogenblik stond Tom stil, en viel toen voorolver. Meln richtte hem op en droeg hem de straat in, buiten den gloed; en aan welwillen de handen en beklagend© woorden was geen gebrek, want de moesten uit de menigte hadden zich om hem heten, verzameld; zelfs de mannen, die de brand spuit gebracht hadden, volgden, want hun pogingen om den brand te blusschen wa len ten eenenmalje vruchteloos, i i (Wordt vervolyd.j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1