Zeeuwsche Hypotheekbank PANDBRIEVEN a jj|| 0 fto 54 Vrijdag S December IWBI 36e Jaargang Staten-Generaal. Binnenland. Reclames. Dit de Provincie. MIDDELBURG Uitloting a pari 4 Per Jaar* Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. C. VAN DER MINNE. Uitgave van de Nan ml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: L A N G E V O R S T S T R A A T 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oesterbaan Le Cointre, Goes. f3t ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDACr. Abonnementsprijs! Prijs per 3 maanden fr. p. post f f. f O.CB Loss© nummers Prijs der Advertenti ën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. Tweede Kamer. De motie-v. d. Tempel, inzake stmnver- lecning aan crisis-werkloozen die gieten ui (hearing ontvangen uit een stteunkas door den duur van den crisis, werd ver worpen met 57 tegen 28 stemmen. Met een zelfde stemverhouding wierden ver worpen een tweede motie-van den Tempel betreffende gelijkte sieunverleening in 1922 en '21 en de derde motie-v. d. Témpel vra gende om overleg met vakvteneenigingen van arbeiders over arbeidsvoorwaarden bij werkloosheid swerken De motie-Sanne s in zake meer steun aan veenarbeiders werd verworpen met (11 tegen 24 stemmen. (Met 82 tegen 3 'stemmen werd verwor pen de motie-Wijnkoop inzake productieve arbeid voor werkloozen tegen normale loonen of een uitkeering gelijk aan het volle loon. Daarna ging men voort met de grondwetsherziening. Het amendement-van llavestedjn (kies rechtleeftijd 18 jaar) werd verworpen met 83 tegen 3 stemmen. lOok werd met 53 tegen 29 stemmen verworpen het amendement der socialisten, om den kiesgerechtigden leeftijd op 21 jaar te bepalen. De bekende heeren v. d. Laar en Staalman stemden vóór Artikél d. Laar en Staalman steunden vóór. Daarna, Werd artikel 30, le lid aangenomen met (behalve de heer Smeenk) en de heeren Snoeck Henkemans, Schokking, v. Veen, v. Ryckevorsel en v. Groenendael. De trion.f "an het, v"ouvenkiesrecht is dus nu bezegeld. iDe ^stemplicht zal echter een minder lang leven hebben dan het vrouwenkies recht. Dhr Beumer (A.-R.) verdedigde een amendement om dien te laten vervallen. Hij wees er op, hoe dit instituut practiscli niet te handhaven is, vanwege de massa overtreding en noemde o.a. als voorbeeld Middelburg, waar 28 kiezers een proces verbaal hadden gekregen, wegens het niet - aan de stemming deelnemen, maar die allen niet verder werden vervolgd, omdat efij als gegronde reden konden aanvoeren, dat Zij principiëele bezwaren hadden tegen den stemdwang. *- *- Onder de rede van den heer Gerretson (C.-H.), die de stemplicht verdedigde, ge droegen di socialisten zich weer als echte kwajongens en dat nog wel onder aan voering van iemand als Schaper. Er werd geroepen: „Schei toch uit", enz. Later hield Troelstra een rede, die als voorbeeld van omslachtigheid kon dienen en 'twas dan ook verdiend, dat men hem daarop opmerkzaam maakte. De minister liet de Kamer volkomen vrij inzake den stemplicht, terwijl ook van roode zijde werd erkend, dat het instutuiut als mis lukt kan worden beschouwd. Het amende- ment-Beumer werd daarop aangenomen mét 50 tegen 30 stammen (met de A.-R. stemden mee de S. D. A P'ers de vrij z democraten, de Vrijheidsbond, de revolu- onairen, Staalman en v. d. Laar en 3 R.-K.) Daarop kwamen twee belangrijke amen dementen in bespreking: een van de S. D. A. P., om het aantal Kamerleden van 100 op 200 te brengen en een van den Vrij heidsbond om dit getal op 150 te be palen Bij de verdediging van zijn amen dement, waarhij hij het Sovjet-stelsel in de discussie betrok, kreeg Troelstra het weer eens te kwaad met Wijnkoop. De laatste was met zijn interrupties weer vlij mend scherp. Toen Troelstra Zei, dat hij van het Sovjet-stelsel niets moest hebben, werd hem door Wijnkoop Zeer ad rem toegevoegd: „1918!" Wat de amendementen böireftv dhr. de Monté Ver Leren (A. R.) bestreed ze belde. De fiuanciëele bezwaren we gen het zwaarst,, terwijl mien toc'h niet zander reden mag vragen, gezien som mige tegenwoordige Kamerleden, of een vermeerdering van 't aantal ook kwalitatieve verbetering zoiu brengen. De Vrijheidsbond vervult in dezen wel een zeer eigenaardige rol. Krokodil lentranen huilt men daar over de hooge staatsuitgaven ©n nu wil men maar eventjes het aantal Kamerleden met 50 pet. verhoogen! In de Avondvergadering was de be groeting van arbeid aan de orde. Daar in is de Kamér echter blijven steken. Wel werd nog gediscussieerd over het ontwerp-Landbouwarheidswet en over de reactie tegen den achlurendag. De Minister achtte het echter voorbarig am nu reeds over het eerste Ifce spre ken. Als het 'bij de Kamler komt, z:al het er misschien gansch anders uit zien. De geheele behandeling van het voor-ontwerp heeft juist ten doel, be sprekingen uit te lokken in de krin gen van landbouwers ©n landbouw- arbeiders. Het spij't dén minister daar bij soms de noodige objectiviteit te missen. Toen kwaim de kink in den kabel en wel in dén vorm van de bekende Bezuinigingsmotie-Dnesselhuys (die bij elke begroeting z:al worden ingediend, zoolang over de bezuiniging in het algemeen, niet is gesproken). De mi nister achtte dezie een principiëele motie van algemieene strekking, die slechts door het geheele Kabinet kan worden, behandeld én wilde haar daar om niet voor zijn verantwoording, ne men. De hoer Oud, die ditmaal de motie van den heer Dresselhuis in diende, stelde daarop schorsing voor van de behandeling van heit wetsont werp, welk voorstel krachtig door dén heer Dresselhuys werd gesteund. Aan gezien het vereischie aanlal leden niet aanwezig, was, beteekende dit een plotseling einde van de vergadering, wanneer het voorstel gehandjhaafu werd. Gelijk geschiedde. Waren de algemieene beschouwin gen vóór de verschillende hoofdstuk ken gehouden, dan was dit conflict natuurlijk voorkomen. ROUAAHSCHE KADE G 151. j De Directie Kef proces-Lantlru. In de laatste rechtszitting, ,ter behan deling van het Landru-proces hebben zich stuitende tooneelen voorgedaan. Het pu bliek toonde zich al van een lagien kant en beschouwde de vreeselijke zaak blijk baar als een theaterpretje. De jury heeft drie volle uren beraadslaagd en had op 48 vragen antwoord te geven. Hot schuldig aan moord met voorbe dachten rade werd uitgesproken, waarna het verdict van de jury: de doodstraf voor Landru bekend werd gemaakt. De advocaat van Landru, Moro-Giaf- ferri, vroeg aan Landru, of hij niet een verzoek om gratie wilde teekenen. Deze antwoordde echter, dat, hij wel appèl tegen het vonnis ,zou aanteekenen, maar geen gratie ,zou vragen. „Een man als ik", izeide Landru., „vraagt noch gra tie, noch medelijden. Het spijt mij voor u, dat al het werk van zooveel jaren vruchteloos is geweest". Moro-Giafferri wendde ,zich dan tot de jury en vroeg, of deze een verzoek om gratie wilde steunen voor een zieke als Landru. De jury beraadslaagde eenige oogen- blikken en verklaarde toen met algemeene stemmen, evenals de verdediger der ci viele partij het ver.zoek om gratie te zul len ondersteunen. Als Landru opnieuw wordt binnenge leid na het bekend worden van het von nis, verwacht ieder, dat hij geschokt zal zijn. Geen spier van zijn gelaat vertrok hij evenwel. Integendeel hij moet voor het eerst na 21 zittingen even geglimlacht hebben. Landru bezwoer dan nog eens opnieuw dat hij onschuldig was. Vervolgens werd Landru naar een cel gebracht, welke speciaal voor ter dood veroordeelden is- gereserveerd. De oorlogspsychose werkt nog. De correspondent te Mainz van het Anti werpsch blad „Action Nationale" heeft een tocht gemaakt door het Duitsche in dustriegebied. De correspondent schrijft o.m., dat ge durende 7 maanden van dit jaar 13 fa brieken in Westfalen, Oost-Pruisen en Beieren 2748 tractors voor den landbouw hebben vervaardigd. Het geheel is het type van een kleine Duitsche tank 1918 en zou in tijd van 20 min. tot een tank -zijn te metamorphoseeren. De tractors zijn van beschermende platen voorzien. Voorts vervaardigen reeds gedurende 10 maanden twee fabrieken houten schutten voor kanaal-werken, welke echter nog! niet ■zijn uitgevoerd. Men graaft grachten pre cies gelijk aan loopgraven, 1.10 M. lengte, 1.90 M. diepte en 65 c,M. breedte. Tenslotte merkt de correspondent op, dat het algemeen bekend is, dat in het Zwarte Woud een voorraad wapenen en munitie verborgen is, voldoende voor ver scheidene legercorosen. Bolsjewistische beweging. Uit zoo goed als alle groote steden van Portugal komen berichten, die wijzen op een bolsjewistische beweging. Reeds de bomaanslag, die voor eenige dagen op het huis van den Amerikiaanschen ge zant plaats had, stond met die revolutio naire beweging in verband en de andere vertegenwoordigers van vreemde mogend heden hebben dreigbrieven ontvangen. Men verwacht de aankomst van vreem de oorlogsschepen op de reede oan zoo noodig, de buitenlandsche missies en on derdanen te beschermen, wanneer de be weging tot een uitbarsting komt. Korte berichten. Ter conferentie van Washington schijnt 't voorstel van Japan, dat zijn ton- neninaat op 70 pet wil brengen van de Amerikaansche tonnenmaat, een pijnlijken indruk gemaakt te hebben. Naar verluidt Zijn de deskundigen tegen dit „amende ment" op Hughes' oorspronkelijk voorstel. Men hoopt intusschen op een toegeven van Japan. De kansen op een moratorium voor Duitschland nemen toe. Inmiddels heeft de mogelijkheid hiervan een sensationeele daling1 op de Berlijnsche beurs veroorzaakt. Omtrent de instorting van het ge deeltelijk reeds voltooide betonnen thea ter te Brooklyn melden nadere berichten nog, dat tien personen zijn gedood. Twaalf andere worden nog vermist. Men ver moedt, dat zij, onder de ruïne van dwars balken begraven liggen. Het dok van het theater kwam tegjen de muren van het belendende pand terecht, dat eveneens instortte. Een cycloon heeft alle loodsen van het militaire vliegkamp buiten Lissabon verwoest en groote schade aan de Por- tugeèsche luchtvloot aangericht. Eenig;e vliegtuigen werden vernield, waaronder een van speciale constructie voor den vlucht tusschen Lissabon en .Guinea, Cen traal- en Oost-Afrika. Dit vliegtuig had 31/2 ton gekost. De stad Hajay in de provincie Capiz is door een vloedgolf geheel verwoest. Een groot aantal der inwoners zijn door het water mee naar zee gesleept en om gekomen. Ook de naburige stad Macato heeft zwaar geleden. Deze vloedgolf werd veroorzaakt door een typhoon, die ook verder in het land groote verwoestingen heeft aangericht en vele menschenlevens deed verloren gaan. De Pauselijke gesan t. In het Voorloopi'g Verslag over de Staatsbegrooting lezen wij: Verscheidene leden spraken hun be vreemding uit over het optreden van den Pauselijken Internuntius bij den aanvang van diens vertegenwoordiging van den Heiligen Stoel in Nederland. Sommige leden die evenzeer weinig be wondering gevoelden voor het optreden van den Internuntius achtten dit intus- schen een logisch gevolg van de aanvaar ding door de Staten-Generaal ten vorigen jare van het voorstel der Regeering tot instelling van een Nederlandsch gezant schap hij het Vaticaan. Vele andere leden verklaarden met leed wezen van de op het optreden van den Internuntius geoefende critiek te hebben kennis genomen. Zij wilden niet ontken nen, dat het gezien de geest welke ten opzichte van godsdienstige aangelegenhe den in ons land heerscht wellicht beter ware gieweest, indien zijn rede anders ware ingekleed. Doch zij. zagen niet in waarom nu deze rede eenmaal in den bekenden vorm is gehouden, daarover zoo veel ophef moest worden gemaakt. De Paus is naar de R.-K. leer nu een maal de plaatsbekleeder van Christus en het is niet meer dan natuurlijk dat de door hem gezonden Internuntius bij de aanbieding zijner geloofsbrieven zich van dezen titel, als hoogst mogelijke kwalifica tie van zijn afvaardiger, bediende. Sommige leden brachten ook de VTaag ter tafel of de Nederlandsche zending bij den Heiligen Stoel als een vast of als een tijdelijk gezantschap is te be schouwen. Cocadorus geen Kamer- candidaat. Prof. Cocadorus (M. Linnewiel) schrijft aan de „Msb.": „Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten, voorkomende in verschillende stads- en provinciale bladen, als zoude ik mij laten candidaat stellen door de Vrije-Socialistische gyoep, voor een zetel in de Tweede Kamer, bij de a.s. verkie zingen, ben ik zoo vrij dit met de groot ste beslistheid tegen te spreken. Mochten de heeren Vrije-Socialisten denken, in mij een gunstig object te vinden voor h'un [gedoe, dan antwoord ik hun hierop, dat ik met mij niet laat sollen." Allerlei. Naar het „Vad." verneemt, heeft Frede- rik van Eeden inderdaad zijn besluit ge nomen om Katholiek te worden. Hij zal op Tweeden Kerstdag in de kapel der Benedictijnen te Oosterhout worden ge doopt door pater prof. De Groot uit Am sterdam en in de Katholieke Kerk op genomen. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van L. la Porte, te Middelburg die van Nonhebel en te Vlissingen dile van S. .T. Engering. Te Amsterdam is op 72 jarigen leef tijd overleden de heer H. L. Gerth van Wijk, die van 1874 tot 1915 1 eeraar is geweest in de plant- en dierkunde, aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middel burg en ook lal van jaren hetzelfde vak doceerde aan het Gymnasium, de Rijks kweekschool voor onderwijzers, de Rijks normaallessen en de meisjesschool aldaar. Behalve dat van zijn hand een leerboek in drie deelen, Mensch', Planten en Dieren het licht zag, werkte hij jaren lang aan eem plantkundig woordenboek, waarvoor hij door de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen werd bekroond. De overledene was lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Nov., in de pirov. Zeeland, bedroeg: Roodvonk: Axel 1. D'ip'hteritisAardenburg 2, Graauw en Langendam 1, Krabbendijke 3, Middel- borg 2, Wemeldinge 2. Bij Kon .besluit is de heer F. Blok benoemd tot burgemeester van Axel met ingang van 16 Dec. a.s., met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Amemuidem. Goes. Door vriendelijke en gewaardeer de bemiddeling van Mevr. van Heel—de Biuijne, ontving het college van diakenen der Ned. Herv. Gem. voor zijne armen wederom een aantal kleedingstukken ter uitdeeling. Evenals vorige jaren zijn deze afkomstig van de Ned. NaaiveTeeniging. Het college heeft dit geschenk met groo- ten dank aanvaard. Goes. De Raad van Beroep voor Ver bruikers kwam Woensdagavond in verga- dei'ing bijeen, teneinde een bespreking te houden over de huidige prijzen van de voornaamste levensmiddelen, zooals brood, vleesch, melk, enz. Vooral ook kwamen de hooge vleeschprijzen ter sprakle waarover veel klachten werden vernomen. In verband daarmede is besloten leen onderzoek in te stellen naar de vleesch prijzen in aangrenzende gemeenten, ten einde later te dien opzichtte verdere stap pen te doen. Zooals indertijd bij de installatie van den raad van beroep voor verbruikers heeds werd gezegd, wordt ten zeerste prijs gesteld op de medewerking van het pu bliek, wanneer gemeend wordt, dat voor levensmiddelen en wielke andere zaken ook ,te hooge prijzen worden bedongen. Eventueele klachten zullen gaarne door den raad van beroep worden onderzocht- Voor zooveel noodig wordt er aan her innerd dat voorzitter is de heer Mr. J. Drie belangrijke vragen. Worden nier-waarschuwingen begre pen? Beseft men het gevaar? Zou het niet verstandig izijn om een bewezen weer- standsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urmekwalen, zenuwover spanning, loome dagen en slapeloeze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijk© spieren dat zijn de waar- schuwingen. En gevaar volgt spoedig,, want verwaarlocxzing doet ernstiger ver schijnselen ontstaan, als rheumatiek, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urinezu'ur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkome* filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregeld© gewoonten werden toegepast. Maar rond uit gezegd, krijgt de natuur geen voldoen de kans. De nieren worden vaak tot de grens van 'uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevol gen van verwaarlooizing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen door verzwakking; van deze organen ver oorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Fos ter op de doos voorkomt) zijn te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co, en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co a f 1.75 per doos. (39.) H. M. Stieger en Secretaris d'e heer M. G. Zandee, Poelweg, alhier. Tot keurmeester 2e klasse bij de'rt Keuringsdienst van Wapen alhier is benoemd de heer J. van Zwoéden i te Goes. Door den heer A. F. R. van OpdO'Tp is ontslag aangevraagd als Generale Brandmeester alhier. Bevolking gedurende de 2© helft der maand November 1921. Ingekomen: J. A. Rottier, sjouwer- man uit IJsselmonde, Schotje va|n Ar moede 3; J. A. C. v. d. Vliet, huis houdster uit Kloetimga, .Voorstad 79; A. Bloimaard, brievenbesteller uit Heinkenszatnd, Schengestraat 29; Jos. 5 Frankin, meubelmaker uit Amsterdam1, Lange Vorststraat 24; Jan Roose, schippersknecht uit, Ter Neuzen, Ju- liamastraat 15; C. Fossen, boomkwee- kersknecht uit Middelburg, Slations- j weg .19; C. A. Ouwendijk, kapelaan uit Westwoud, Singelstxaat 7. i VertrokkenC. Burger, leerares naar Dordrecht K. Houterman, bak- j ker naar WodphaartsdijkP. IA Ban- I gert, kapelaan naar 's-Gravenhage I P. A. van Ettinger-Jacohsson, zonder beroep naar Amsterdam; Joh. Traas, 1 buffetjuffrouw naar Middelburg; W. s Th. Bellaard-Lormiormodiste naaf I Hilversum. j Omstreeks kwart voor 1 begaf zich' 1 gisteren, zoo meldt do N. Z. Crt., de .ongeveer 10-jarige jongen, Molhoek, wo nende in Nieuw Goes, bouwplan II, bjj S het riool, waar de stoomwasscherij haar j water in loost, op het gis van de Westvest. Dit is juist de zwakste plaats! en de jongen had dan ook nog maar een paar stappen gedaan of hij zakte door het ijs. Een politieagent en een zekere De Wit snelden te hulp1 en begaven zich tot aan hun middel in het water. Zij mochten er in slagen den drenkeling op het droge te brengen. Het ongeluk liep dus geluk kig goed af. Hedenmiddag; te ongeveer één uur werd de baan der IJsclub (loopende Van den dam der Rijksgebouwen tot den 's Heer Hendrikskinderendijk) geopend. Nadat 1.1. Zondagmiddag in de Ned. HeirV. Kerk de kerkelijke herdenking had plaats gehad, waar dhr. y. Meggelen uit Rotterdam als feestredenaar optrad, vier de gisteravond da afd. Goas vau den GhP. Nat. Werkmansbond haar 25-jarig jubi leum, in 'de groote zaal der Soc. V. O. V. 0m half vijf had eerst een samenkomst plaats voor de kinderen der leden, waar hun eenige bioscoopnummers werden ver toond en de kleinen eenige versnape ringen werden gepresenteerd. Zij genoten natuurlijk volop. Om 7 uur ving de feestviering aan voor de leden. Nadat gezongen was Ps. 6810, betrad de voorzitter dhr. E|. Bar bier, het podium om de aanwezigen hartelijk welkom te heeten en mede en kele dingen te memoreeren, welke in de afgeloopen jaren in ons vereenigingsleven hadden plaats gegrepen, en ook noemde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1