Kerknieuws. ÖMeiwjjs. Prediktewlen. Qeiesigd Mmm. en Secretarissen op dat eiland, in welk ontwerp gedacht wordt aan een verdee ling van dat langwerpig© eiland in vier of vijf gemeenten, die naast elkaar van de N.-kusl naar de Z.-kust ,zouden loopen. Maai' een definitieve vorm is daaraan nog niet gegeven. En bij (red. Staten is er nog geen ontwerp ingekomen. Nog minder ver is men met ïholen en Z.-Vlaanderen W. Deel. Daar heeft een voorloopige bespreking plaats gehad van de commissie uit Ged. Staten met gemeentebesturen, maar staat over den vorm van een eventueel ontwerp nog niets vast. En voor Z.-Vlaanderen O. D., voor Z.- Beveland en voor de rest van Walcheren is er nog niets aan gedaan. Alle bewerin gen daarover .zijn geheel voorbarig. Malariabestrijding. Door dr. F. II. Hehewerth te Nijmegen, tijdelijk inspecteur der Volksgezondheid, is rap port uitgebracht inzake het voorkomen van malaria in Zeeland. Dit rapport komt op grond van een ingesteld onderzoek tot de conclusie, dat zich op Walcheren een gewenscht, dat met de malariabestrijding: vindt, van waaruit voortdurend gevaar zou dreigen voor de overige deelen van Zeeland. Dr. Hulshoff Pol, 'inspecteur van genoemd staatstoezicht, acht het daarom gewenscht, dat met de malariabestrijding in dat gebied zoo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt. Hij heeft zich bereid verklaard in een te houden hij- eenkomst als inleider op te treden, ter wijl dan dr. Hehewerth. een populaire voordracht met lichtbeelden z,al houden, waarbij een overzicht zal worden gegeven van alles, wat betrekking heeft op de 'malariabestrijding. Deze bijeenkomst zal Vrijdag a.s. in de Statenzaal gehouden worden. Een geschenk voor prinses' Juliana. Uit Zaamslag schrijft men aan de Stand.: In de laatste jaren heeft de koningin vier of vijf malen ons dorp met een bezoek willen vereeren, de laatste maal met prinses Juliana. Naar aanleiding van dit laatste bezoek heeft de bevolking van Zaamslag besloten de prinses een zijden eostuum van de eigenaardige kleederdracht in dez'e streken aan te bieden. Dit zijden eostuum zal door een deputatie van jonge- dochters in dezelfde kleederdracht aar, de prinses worden ter hand .gesteld. Middelburg. Van B., den stiefvader van het veelbesproken kind uit de Heerenstraat alhier, hoorde de M. C. dat ook hij met de R. K. vereeniging tot bescherming van-kinderen, reeds een jaar of vier geleden en later nog eenige malen getracht heeft hét kind in een gesticht te krijgen, daar het ondeugende neigingen vertoonde. Als stiefvader had hij echter geen macht; de moeder moest haar toestemming geven >en weigerde die steeds. Bii die eerste pogingen was er nog geen sprake van mishandeling. Later wel. En daarvan is toen o.a. door den vader en van onderwijsziide aan gifte gedaan bij de politie. Naar wij van andere zijde vernamen, is toen van politiewege ©enigen tijd 'toezicht, op 'tkind gehouden, waarbij geen mis handeling' meer geconstateerd werd. Zaterdagmiddag werden te Mid delburg door den Turnkring „Walche- !ren" de vaardigheidsproeven K. N. G. V. afgenomen. Hiervoor slaagden de darmesR. Lubmes (3)A. Gelder- inan (1); C. Duijvekot (3); M. Bij] (1); Te. Ver hoef f (4 z.), allen, van llichaamfeomtwilckeling te Vlissingen. De heeren A. van Elsacker (3); J. M. 'Adriaanse (2); J. v. d. Kam (2 z.); Te. Geldof (2 z.); P. Sturm (1); P. Ara- themrisse (1 z.); J. Klerk (1). allen van „Ons Huis" te Middelburg. H. J. Kraak (1 z,); M. Polak (1 z.); J. A. Bal (4 z.), allen van „Medio- burgum" te M'burg. Het lusscben haakjes geplaatste cijfer geefi aan voor de hoeveelste maal de candidaat geslaagd is. De z. geeft aa,n. dat door die personen de niet verplichte z'wem- pToef met gunstig resultaat afgelegd is. De op 28 Nov. door diakenen der Ned. Herv. gemeente gehouden winter - collecte heeft, op dien datum opgebracht de som van f 1964 84V2- Goes. In aansluiting aan de adver tentie in dit nummer wekken wij de lezers op Vrijdagavond de 17e lezing, uitgaande van de Vereeniging voor Chri Winterlezingen bij te wonen. De leden met hun huisgiénooten ontbre ken vanzelf niet op 't appel, maar zij, die nog geen lid dezer vereeniging zijn, doen goed, pok Vrijdagavond zich tiaar de sociëteit V. 0. V. 'te hegeven. Er zal inderdaad echt kunst genot te smaken zijn. Men geve zich aan den ingang der zaal op als lid, waardoor men deze zoo nuttige ver eeniging steunt, 'en de verdere lezin gen van dezen winter met zijn huis- -genooten kan bijwonen. Vlissingen. Door de afdeeling Vlas singen van den Christ. Nat ionalen Werkmansbond was gisteravond een openbare winterlezing belegd in de Nieuwe Kerk, waar als spreker op trad ds F. Posfma van Koudekerke, met het onderwerp „Toekomstdroo- mën". Voor een niet groot, doch aan dachtig gehoor hesprak spreker de verwachtingen der socialisten en hel ontstaan daarvan. Hiertegenover stel de hij de heilsverwachtingen der Christenen, welke (je komst van „Chris-, tas als eindpunt van het geloof be- -schouwen. Met het opspuiten der terreinen aan den Singel weg is men dezer da gen gereed gekomen. Hierdoor is we der een groote oppervlakte gereed ge1- komen ter bebouwing, Men zal pu overgaan tot opspuiting der nieuwe begraafplaats aan het koopiniansvoei'- pad, terwijl ook het terrein benoor den den Singelweg aan den water gang verhoogd zal worden, ten be hoeve der woningen van de bouwver- eeniging, ,Goed wonen". Borssele. Maandag 23 Nov. hield het Groene Kruis hare najaarsverga dering. De voorzitter opent de verga dering, waarna de notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Begroo ting over 1.922 werd vastgesteld op I' 220. Verder bracht de heer De Regt Nz. een keurig verslag; uit van de gehouden Prov. verennigingsverga.de- ring. .Het verplegingsmalei ia.al werd bij net nazien in goede orde bevonden. Tot nazien der rekening werden be noemd Iz. Wal hout en G. Kareis©!. De drie aftredende leden, Ds Elen- baas, v. d. Velde en Nieuwenhuize werden herbenoemd. Het salaris van den magazijnmeesterbode is bepaald op f 30. Daarna sluiting. Baarland. Alhier zijn aangevoerd 5147350 kilo's suikerbieten, zijnde ruim 1 millioen meer dan het vorige jaar. Wissenkerke. Het voorstel ooi de elecitrische centrale stop te zetten is in de jongste Raadsvergadering geno men met 6 tegen 4 stemmen (vóór de heeren Buijzê. v. Nieuwenhuizen, Abrahamse, Sporte, de Ridder en v. Hee, tegen de heeren A. v. cl. Maas, de Jonge, Joh. v. d. Maas en de Feijter). Het voorstel zelf was inge diend door het lid Van Hee. B. en W. hadden voorgesteld de noodige ver beteringen aan Ie brengen (kostende pl.m. f 1000). Gisteravond trad alhier op in een der lokalen der openbare school de heer M. J. Verhorst, burgemeester dezer gemeente, tot het houden eener voordracht over „De Verlatene" van mevrouw Carry van Bruggen. Hot lo kaal was geheel gevuld, de hoorders toonden zich dankbaar en beerden te ruim tien uur, zeer voldaan hu;i:sr -waarts. Ook bestaat het voornomen, dat 'z'ijln Edelachtbare op nader te be palen data deze voordracht zal hou den te Kamperland en te Geersdijk. Colljnsplaat. In de jaarvergadering der Chr. Werkliedenvereen. Draagt elkanders lasten", waren 30 van de 135 leden aanwezig. De voorz dhr, J. Hoogerheide opende de vergade ring mèt het lezen van P's. 4 en ge bed, waarna hij een openingswoord sprak naar aanleiding van hel gele- zene, n.l. „Wie zal ons het. goede doen zien?" met het oog op dé ontredde ring der maatschappelijke toestanden. Baarton kwam het verslag van deh sectr. en van den penningmeester. In komsten met goed slol vorig dienstjaar en inleg ziekenfonds bedr. f953.30V2, uitgaven f 544, goed slot f 309.30V2. Tot vice-voorz. in de nog bestaande vaclature Liefbroer werd gekozen dhr. P. Albregtse. Als bestuursleden ter uitbreiding van het bestuur werden gekozen de h.h. S. Visser en P. de Smit Jz., die beide die benoeming aannamen. Als lid van de Commissie van toezicht werd herbenoemd dhr. J. Slotema. Voorts werd door den voorz. mededeeling gedaan van het plan om dezen winter aan te vangen met het houden van vergaderingen ter bespreking van maatschappelijke toe standen enz. Nadat nog enkele bespre kingen waren gehouden, werd de ver gadering gesloten met dankzegging door dhr. 0. Hoogerheide, nadat nog was gezongen Ps 256. Arnemuiden Zaterdagavond verga derde de vereeniging van het Groene Kruis onder voorzitterschap van den heer J. J. van Doeselaar. De voorz. opende de vergadering, welke door 79 personen bezocht was, mét een welkomstwoord. Medegedeeld werd, dat bericht was ingekomen, dat dhr.' J. Kraamér, magazijnm;-bode, met in gang van 1 Januari as. zijn ontslag had gevraagd. Na gehouden bespre kingen worden de instructies van den MagazajhWeester-bode en der wijkver pleegster gewijzigd. De begroeting '22 wordt vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van f1938. Herkozen werden tof bestuursleden de heeren B. Fransse en J. Pouwer. respect, mét 57 en 52 stemmen. Beiden namen met 'n woord van dank hun benoeming weder aan. N. en St. Joostand. Vrijdag j.l. werd door den poldei' Nieuw Sint Joosland een buitengewone vergadering gehouden. Van de 21 stembevoegde ingelanden waren er 13 tegenwoordig of vertegenwoordigd. Mededeeling werd gedaan van de af wijzende beschikking van de Kroon op het door dezen polder ingestelde beroep, tegen het bevel van Ged. Staten, tot varhooging van den Zeedijk. D'oor het bestuur werden overgelegd een tweetal plannen voor die verhooging, één met grond en één met beton (muur). Met al- gemeene stemmen werd besloten, dien dijk te verhoogen door het daarop plaatsen eener betonmuur. Goedgevonden werd, dit werk in het begin van 1922 publiek aan te besteden. De kosten hiervan zullen ge dekt worden door het aangaan eener geld- leening. Brouwershaven. Ls. Woensdagavond zal in 't belang van Vrederust alhier optreden Ds J. H. Donner van Breda, voorzitter der Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Ned. Heiv. Kerk. Aangenomen naar Sint Anna ter Mui den door J. W. v. Nieuwenhuijzeu, cand. te IJzendij'ke. Bedankt voor Almkerk door J. Kijne te Zevenhuizen; voor Leiden door J. P. van Bruggen te Delfshavenvoor Am sterdam door G. Venem'a te Koudumi pn dr. W. Lodder te Doorn. Geref. Kerken. Beroepen te Emmercompascuuml H. Kalter te Wilsum (Benthalm); te Musselkanaal II. Veldkamp1 te Onderden- dam; te Zoutkamp J. Meijer, cand. te Kampen. Chr. Geref Kerk, Aangenomen naar 's-Gravendeel door K. Zuidersma te Nieuwe Pekela Bedankt voor Driebergen door P. de Groot te. Botterdam. Doopsgezinde Gem. Bedankt voor Veendam-Pekela door W. Onnes te Vestzaan. Rpmonstr. Broederschap1! Beroepen' te Nieuwkoop dr. C. LX Sax te Dokkum. Ds Landwehr te Rotterdam is Zon dagmorgen in de Wiesterkerk, even nadat hij den kansel beklommen had, plotseling onwel geworden en bewus teloos naar huis gebracht. Te 2 uur namiddag keerde 'tbewustzijn terug. Zijn toestand is thans bevredigend. Voorloopig is vastgesteld, dat de bevestiging van den beroepen} pre dikant ds J. R. Goris van Sclhoondijke bij de Geref. kerk te Apeldoorn zal plaats vinden op Zondag 5 Maart en dat ds Goris zijn intreepreak zal hou den op Woensdag 8 Maart. Sarooskarke (W.) In de Ned. Herv. Kerk zijn tot notabelen herkozen de heeren Corn. Traas en A. Maljaars Pzt Arnemuiden Herbenoemd tot kerk voogd Ned. Herv. Kerk alhier dhr. C. van Waarde. mam* w uiirtnetanttimr, »-<ur;«acews'Vmmmwht Benoemd tot hoofd der Ned- Herv- 'bewaarschool te Arnemuiden mej. C. Wou. terse, hoofd der Ned. Herv. bewaarschool te Dinteloord. De benoeming werd aan genomen. (M. Crt.) Ned. Hérv. Kerk. D' ankd a g. Kloetinge, vm. ds. Meloen, n.m. ds. Kam steeg. 1 V Borssele, vm. ds Elenbaas, nm. ds. v. Leeuwen, 6 u. zanguitvoering voor hét Russische kind. Oudolande, vm. ds. v. Eiss-en, n.m. ds. K als hoven. Baarland, nm. leeskerk. Geref. Gemeenten. Borssele, 9 en 2 u. ds. Vreugdenhil. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. Jongeleen van Maarssen. Evangel. Gem. Vm. en^ nm. dli'r. J. Verboom van Goes. -f»r--iT"'ii-ir-r-iywrrirr^aror^'Tin-TivriT-T^-rTni'-'i-nmrrniirv Ongelukken Een 32-jarige verpleeg de is uit het ziekenhuis „Bethesda" te .Hooge- veen des nachts onopgemerkt gevlucht. Na tang zoeken werd zij levenloos uit het Kanaal opgehaald. Gisternacht is in de Parkhaven, te Rotterdam een 65-jarige zeeman, door de duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. Op den Velperwog te Arnhem is de aufo van den heer Bijleveld omge slagen. Dhr. B. was op slag dood, zijn vrouw werd in ernstigen loestand haar het zieken huis overgebracht. In de Domaniaie Mijn is onder afvallend gesleeute bedolven de mijn werker S. De ongelukkige was op slag dood. De mijnwerker F. werd levensgevaarlijk gewond Het 3-jarig zoontje van den neer L. te Harenkarspel raakte in een onbewaakt ooge'n- blik te water, waaruit het levenloos werd opgehaald. Te Waarland is een 5-jarig kind in een bijt geraakt en verdronken. Te Amsterdam kwam een 24-jarig dienstmeisje te dicht bij een brandende kachel. Haar kleeren vatten vlam, doch het vuur kon spoedig ge- bluscht worden. Met tamelijk ernstige brand wonden is het meisje naar het Gasthuis ver voerd, waar zij eenige uren daarna overleed, Het ij sDe boot van Amsterdam op Meppel heeft den dienst wegens het ijs moeten opgeven. In Friesland ligt de geüeele binnen vaart stil. Tot voor Kampen ligt de IJsel dicht. Uit 's-Grare wordt gemeld, dat de Maas voor de helft met drijfijs is bedekt. De veer pont is uit de vaart genomen. Voetgangers kunnen nog per roeiboot worden overgezet. De havenkanalen Huizen en Spakenburg zijn geheel dichtgevroren. Alle schuiten waren bij tijds binnen. Op de overstroomde landerijen tusschen Huizen en Bunschoten werd reeds Zaterdag druk schaatsen gereden. De scheep vaart in Oostelijk Groningen is stilgelegd. Ook de scheepvaart, op de Drenthschc Hoofdvaart is door het ijs gestremd. De Zuidwal-havens van de Zuiderzee liggen dicht. De beurt-diens ten Huizen-Amsterdam en op Urk zijn gestremd. Te Kampen is het ijs vast over de vollo rivierbreedte. Ook te Hedel. Gevaarlijke mist. De dichte mist, die sinds Vrijdag over Londen hangt, was Zondagmiddag uitermate zwaar on ondoordring baar. De dienst op-do spoorwegen is overal gedesorganiseerd. Te Birmingham zijn twee treinen op elkaar geloopen, hij welk ongeluk twee dooden zijn te betreuren. Te Londe'n werd tegen den avond liet vervoer zoo goed alsonmogelijk. Aanvankelijk probeerden de mo toromnibussen nog den dieiist te kunnen blijven onderhouden, door eenige meters voor die omnibussen uit een man met, een brandenden lantaarn te laten loopen, doch teil slotte moes ten zij zoowel als de trams en de auto's den dienst staken. Gemeenteraad van Vlissingen. Gisteren werd een vergadering gehou den van den gemeenteraad van Vlis singen ter behandeling va.n de gemeentebegi'ooting 1922. Alle leden wa ren aanwezig. Bij de algemeene beschou wingen wees dhr. van Oorschot er op, dat z. i. bijv. de oplossing der zieken huiskwestie alleen tot ©en goed einde kan komen bij een socialistische maat schappij. Sp'i'. wees op de noodzakelijk heid van het geven van productieve Werk verschaffing, voor tot st un zond r wer ken wordt overgegaan. Het onderwijs besprekend, wees spr. op de te gtoote klassen en op het ZOO' verkeerde oprichten del' neutrale school; hij bepleit hel belang der openbare school. Inzake de belasting, deze acht spr. te hoog en hij zal daarom tegen de be- grool.ing stemmen, indien niet de aftrek van f 1003 voor gehuwden en f 100 voor kinderen wordt aangenomen. De heer Hensel zal ook verschillende posten voorstellen te verlagen, o.a. voor enkele voorgestelde werken, doch zonder verlenging van arbeidstijd of verlaging van loonen. De nood dringt om te komen tot ver mindering van uitgaven, o.a. de politie, die f 100.000 kost, is veel te duur. Men moet komen tot vermindering van het aantal agenten, zoo ook van het aantal superieuren. Inzake de ambtenaren ten stadhuize wil spri minder personen met inplaats van 6V2 uur, 71/2 uur dienst. De Commissie voor het woningbedrijf moei vergaderen, spr. zal daar voorstellen huizen te v rkoopen, die thans prijzig zijn. Spr. wil er bij het. rijk op aandringen, dat de belasting in 10 termijnen kan wor den betaald, gerekend vanaf den dag der uitreiking van hét biljet. Spr. klaagt over de kwiliteit. van het gas, waardoor het niit goedkooiper is geworden. Hij vraagt of de gasfabriek geen onnoodige winsten maakt. De beer Lindeijer zei, dat hij niet zal komen met verhooging van posten, maar meent, dat er toch wel iets in het belang van het gemeente-personeel kan worden gedaan, door invoering van georganiseerd oirerleg een regeling van den rechts,toestand. Spr, herinnert aan woorden van Mr. Marc bant. „In 1918 waren de. autoriteiten angstdemocraten en nu zijln ze angst- reactionairen". Inzake het onderwijs meent spr., dat men 0111 leerlingen op de neutrale school te krijgen, valsche voorstelling heeft gegeven en daardoor het openbaar onderwijs hoeft benade ld; waar van men de beste lokaliteiten heeft weggegeven. Schoolvoeding en -kleeding moeten wor den uitgebreid. De f 600 voor de burger wacht kan belet' voor trenoemd doel wor den besteed. - De woningnood is nog steeds niet vol doende opgelost, ai erkent spr.. dat B. en W. alles gedaan hebben wat zij konden. De regeering beroept zich sl eds op de onjuiste gegevens van de woningtelling 1919. Men moet daarom hebben ©ene goe de woningLws met wonings'at'.stiek. Spr. meent, dat best een ambtenaar daarvoor kan worden g; mist, en lret rijk gvft subsidie daarvoor. De heer Lindeijer drong aan op meer eenheid in de armenzorg, door samen smelting van de colleges van regenten van weeshuis en gasthuis en het bur gerlijk aimbestuur. Inzake de werkverschaffing waarschuwt spr. voor dingen als te Middelburg waar 500 (sic!) werkloozen mé vaandelsnaar hel. stadhuis trokken. Spr. vraagt: hoe staat .het met de h'avenplannen In Juli stond het werk, volgens mededeeling ,van wethouder van Niftrik op beginnen en nu meent. spr. dat wee'r van andere plannen sprake is, incasu verruiming der sluizen. Spr. vraagt, waar blijft het geld toch eigenlijk, er zijn vele nieuwe bronnen van inkomsten en verlaging van uitgaven en toch daalt, de IJ. O. maar met f 100.000. Spr. meent, dat het rijk maar lasten op de gemeenten legt, zonder af doende financiëelen steun. De heer Staverman meent., dat de Vrij heidsbond en rechts moesten helpen op 'bezuiniging op oorlog en marine en 'niel stemmen voor verdubbelde ver hooging van het salaris der Koningin. Het openbaar onderwijs is- het moest benadeeld dooi' hel optreden van den Bond, die waarschuwde geen kinderen tot onderwijzers te laten studeeren. De neut al.; school is een gevolg van het minder goijde onderwijs en d slech te school, die vele kinderen van de gemeente kregen. De heer Merckens meent, dat men niet te veel de zorgeloosheid mag aanmoedi gen, en dit mogen zeker geen openbare colleges_ doen, men moet niet te veel steunen. Dit kan niet in deze ziek maat schappij!. Wat betreft d:< belasting wil spr. meer ieder geval op zichzelf be schouwen om het belastbaar inkomen te bepalen. De heer de Meij meent, dat men thans ook een goed ziekenhuis kan krijgen. Inzake de belasting meent spr., dat. mén e^i'st rustig moet overleggen en niet in déze zitting deze kwestie uitmaken. Spr. waarschuwt tegen verkoop van huizen, daar de bewoners dan me;r zul len moeten betalen en 'kans op minder goed onderhoud. Het gas had vroeger 4800 tot 5000 caloriën en varlagiug van den prijs door bij het kolengas water stofgas te mengen, heeft natuurlijk ook vermindering van de kwaliteb tengevolge gehad. De gasfabriek werkte enkele jaren met verlies en dit jaar zal zij hoogstens een zeer malice winst matten. De S. D'. A. P. stemde voor de onder wijswet als offfer voor het algemeen kiesrecht, elke wet lioeft altijd uitwassen Waar de heer Staverman gezegd had, dat de S. B. A. P. een wethoudafszetel had moeten aanvaarden, zegt spr., dat zij dit niet zullen doen, zoolang zij geen voldoende macht in den raad heeft. De voorzitter houdt vol, dat B. en Wi. zooveel mogelijk bezuinigen. Inzake de politie zegt spr., dat 3 vacatures niet zijn vervuld. B. en W. zullen geen voorstellen doen om afschaffing van den 8 uren-dienst. Bij vacatures onder de chefs zal daar in odk niet worden voorzien. Ook op de Secretarie zal getracht wor den te beperken. Ifet afgeloopen badseizoe 1 bracht f 1700 batig saldo op. 'Waar hot college van B. en Wf steeds toegankelijk is, acht spreker georgani seerd overleg niel noodig. Een commissie inzake armenzorg juicht spr. toe en daarin worden benoemd de hee'ren Staverman, Huson en Lindeijer. Dé plannen tot vergrooting der sluizen staan geheel afgescheiden van de haven- plannen. Maar spreker jjal ten overvloede nog eens bij de regeering informeeren. De beer Laernoes zegt, dat er wel degelijk gelet is op de wenschen der ouders inzak© het plaatsen der kin deren „op bepaalde scholen. Wel 'degelijk is aangevangen met uit breiding der kindervoeding: Spr. wees er op, dat de arbeiders in Amerika in 8 uur moer geproduceerd werk doen dan in 10 uur; spr. had dit ook hier verwacht, maar dit is hem' tegengevallen. De heer van Niftrik wijst er op' dat reeds in 1909 ©en ontwerp-Ziekenhuijs gereed was, toen was er wiel geld voor: Men moet bij' gemeentewerken oppas sen. dat de zuinigheid niet de wijsheid bedriegt. Be bestrating-zal veel gold kosten, o.a. op den Ni uwen Vlissincschenwe j za' een grondige verbetering plaats moeten heb ben. Ook dit jaar zal de gasfabriek geen winst opleveren. De heer Tichelman beantwoordt ook enkele punten en wijst o.a. op den voor uitgang van de veiling. Bij de repliek zeide de hier Hillenga, dat de Provinciale organisatie Zeeland van den Vrijheidsbond wel degelijk op gekomen is tegen het stemm'en der Ka merleden voor de f 603.000 moer vool' de Koningin. De h'eer van de Putte vond gelegenheid er op te wijtzen, dat hij wel degelijk gelooft, dat de h'avenplannen zullen wor den uitgevoerd, men js o.a. reeds aan het uitmeten. De voorzitter kwam op deze zaak nog terug en verzekerde, dat bet nu gaat om het belang van „De Schelde"; nu die groote haven met de nieuwe werf verval len is. zcra de Schelde gaarne de slui zen zien vergroot. Besloten werd B. en W. op te dragen, een reglement voor georganiseerd overleg te ontwerpen. Hierna werd I.' ruim half zes ie middag-- vergadering gesloten. In, de t" 8 uur heropende vergadering werd de begrooting artikelsgewijze behan deld. Hierbij w rd bij verschillende kleinere posten op bezuiniging aangedrongen, die wij onmogelijk alle kunnen noemen. Er werd o.a. op gewezen, dat zooveel moge lijk geschreven moet worden om druk kosten te sj*ren- Er werd ook gewezen op het groot© aantal personeel op de secretarie n.l. 26, tegen 14 te Middelburg en 27 te Zaandam met 29000 inwoners. De voorzitter ontkende dat er over compleet personeel is. De heer Huson vroeg of ook ongeorga niseerde drukker-patroons mogen inschrij ven. Dit. werd bevestigend beantwoord. De beslissing komt aan den raad. Besloten werd de post kosten van f 8000 op f 7000 terug te brengen Vooral werden ook nu weer becritiseerd de posten uitzejrokken voor de politie en inzonderheid ook op f 7800 voor Mee ding en bewapening-. De beer van Oorschot wees ©r op, dat er weer maar een vierden inspecteur ien een derden rechercheur is aangesteld en raadde hij de raadsleden aan eens goed te informeeren wat deze laatste eigenlijk voor werk heeft Hij wi'd' daar over in openbare raadsvergadering niiet spreken. Hij wil f50 per agent uittrekkten of f 1950do heer van de Putte stelde voor f 6700. Met dit laatste kon de voor zitter zich vereenigen. Het voorstel van Oorschot, wordt niet 12 tegen 6 stemmen verworpen, die der 5 socialisten en den heer Hensel Dat van den heer van de Putte wordt z.h.s. aangenomen. De heer van Oorschot acht f850 voor den commandant van de brandweer vrij hoog; daar de machinist f75 heeft. De voorzitter zegt, dat de heer Wemels- felden de geheele administratie, inspectie enz heeft en bijna steeds in de stad is. De post werd onveranderd aangenomen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2