36e «laargang Binnenland. nit. 51 Dinsdag Movember 1111 i EERSTE BLAD. Buitenland. llit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Bij Zenuwachtigheid neemt Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post 13. Losse nummersfO.Ofl Prijs der Advertentiën: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. HET ONTWERP PROGRAM VAN ACTIE. VII. Het Concept vraagt vervolgens de aan dacht voor het Sociale Vraagstuk. Het bracht velerlei ter sprake, o.a. arbeids verhoudingen en arbeidsgeschillen, sociali satie, bedrijfsorganisatie, arbeidscontract, arbeidsbescherming, huisindustrie, onge vallenverzekering bij landbouw en vis- scherij, enz. Allereerst dient hier opgemerkt De ■Standaard deed 'tdezer dagen ook al, - dat wij hier niet hebben een sociaal program daarvoor zorgen Patrimonium en de Vakverbonden maar een politiek- .sociaal-program. Communisten en sociaal-democraten hebben voor deze onderscheiding tus schen politiek en sociaal economisch geen oog. Eerstgenoemden omdat bij hun stre ven naar de macht zij in de politiek alle belangen, ook de sociale, doen op gaan, opdat de politiek het middel, en wel het eenige middel zij tot omverwer ping van den Staat. Laatstgenoemden om dat zij het, maatschappelijk leven geheel in den Staat doen opgaan. De crisis en haar maatregelen werkten er toe mede om ook in kringen waar men tot nog toe van vermenging van politieke en sociaal-economische factoren pooit zelfs maar gedroomd had, de politiek te doen aangrijpen om door haar ver schillende wenschen op sociaal gebied verwerkelijkt te 'krijgen. De belangen-partijtjes, in de Tweede- Kamer sedert 1918 werkzaam, strekken ten bewijze. Alzoo zal 't evenwel onder o-ns niet zijn; en 'tis ook alzoo onder ons nog niet. Het onderscheid tusschen Staat ©n Maatschappij wordt onder ons streng vastgehouden. Wat 'I concept vraagt, geldt derhalve niet 'i; sociaal-economisch leven, maar slechts datgene, wat geacht wordt op het terrein der sociale politiek te liggen. Waarbij dan nog moet worden opgemerkt, diat 't pro gram slechts het hoogst n-oodige vraagt, en alleen datgene wat ,öe eerstvolgende periode zal kunnen leveren. Let wel: cie eerstvolgende p-eriode, dat wil zeggen, de (eerstvolgende vier jaren, dus betgeen ge leidelijk in deze vier achtereenvolgend© jaren zou behooren tot stand gebracht te worden. Men verlieze echter nimmer uit. het oog dat. de financieele toestand en vooruit zichten niet rooskleurig zijn en tot be scheidenheid dringen. Het concept vraagt: Krachtige bevordering eener regeling der arbeidsverhoudingen ter voorkoming izoo mogelijk van conflicten in de We reld van den arbeid en' tot oplossing van geschillen, indien deze desalniettemin ontstaan. Door deze clausule plaatst het concept (le Kiesvereeniginglon terstond voor de •vraag: wat wilt gij? De arbeid is, zoolang de wereld bestaat, een stuk levensstrijd geweest, Voor velen met een groote dosis poëzie, omdat daar de zegen van den arbeid werd erkend, en de donkere wolk, door de zonde over den arbeid gespreid, nimmer werd gezien zonder den breeden zilveren rand. Dit geldt,vooral voor die kringen, waar de arbeid gezien wordt als door den zon deval verdorven, doch door Christus ge red en door 't Evangelie tot vrijheid geroe pen, en alzoo een middel om God te die nen. De mensch werkt hij moge pro fessor of putjesschepper zijn! de mensch werkt in zijn g o d d e 1 ij k be roep. Doch in den loop der eeuwen is aan den arbeid groot, onrecht, geschied- Eisn zich steeds vermeerderend onrecht, niet weinig ook ten gevolge van de groote misrekeningen ©n misverstanden, die tot misbruiken en misstanden leidden. Vooral in (le vorige eeuw kwamen die .meest ischreiende wanverhoudingen naar voron. Gevolg van de O-economische fout. van het I a at -maar-waaienD<e oud-liberale school heeft do-or dit zelfzuchtige vrijheids.sy steem een misdrijf tegien de vrijheid e;n de persoonlijkheid van den werkman ge pleegd, en zichzelf moreel benadeeld. Toen de arbeid ontwaakte e.n tot zelf bewustzijn kwam, en zich ging- organi- seeren, tegenover eten werkgever de mooie naam Patroon was reeds lang in 'tv.ergeetboek geraaktvereeni gden zich ook dc patroons, en zoo kreeg men den klassenstrijd. Het werd een strijd, ©en machtsstrijd, een strijd om verplaatsing van het zwaartepunt. Én het machtsmiddel werd ©enerzijds de staking, straks ander zijds door het contra.machtsmiddelde uitsluiting gevolgd. Zoo is 't tot op den huidigen dag ge bleven. Nog herhaaldelijk komen stakingen en' uitsluitingen voor, en blijkt 'tal meer dan de patriarchale verhoudingen hebben [plaats gemaakt voor de scherpe afschei ding van de twee partijen waarin de Klassenstrijd den Arbeid deed uiteenval len. Wij behoeven niet te zeggen hoe groot© schade aan weerszijden door slakingen is berokkend. Staking, hoe ook toegepast, is altijd een wapen, dat naar twee zijdieai wondt, gebleken. De geldelijke schade ook door een werkman en zijn gezüi, ook nog maanden daarna, geleden, is enorm. En nog steeds zoekt men tevlergieefs naar een middel otn het hanteeren van dit wapen te voorkomen. Het is wel her haaldelijk beproefd, d-och 't slaagde niet omdat in den regel de partijen, op de macht belust, overleg weigerden. En wanneer dan ten slotte de strijd .beslecht was, hoe droef werd dan de verdere verhouding menigmaal. De partij die 't verloor, bleef mokken, ©n de partij die 't. won bleef vreezen, en beide partijen waren weer een heel eind vérder van elkaar geschoven Zijn er dan geen middelen, om in die toekomst stakingen en uitsluitingen te voorkomen? O ja, aansturen op arbitrage (scheids gerecht) maar dit is in de practijk al even dubieus gebleklen als een verbod of (tfspraak ons onuitvoerbaar schijnt. Dé eenige maatregel die iets goeds be looft komt ons op 't ©ógenblik voor te :zijn, die welke het Concept aangeeft: krachtige bevordering eener regeling der (arbeidsverhoudingen. Hiertoe is -r.-o-odig steunbieding aan het (ontwerp van minister Aalberse tot het benoemen van commissies in bepaalde gemeenten, welke commissies de mooie taak hebben te trachten de geschillen, die in den arbeid opkomen, op te lossen, of althans te verzachten; de partijen tot elkander te bren ;en, om zon te komen tot overleg en vreedzame bijlegging. Dit ontwerp hebben wij indertijd met groote sympathie begroet. Wij hopen ten zeerste, dat de minister van arbeid er in slagen mag het nog vóór de verkiezingen in 't Staatsblad te krijgen. Doch naast, steun voor de wetgeving op dit. gebied past' aan wie er toe geroepen zijn de noodige ernst en takt o-m den) volksgeest in deze richting te bewerken. Helaas, wij zijn altegaar zondige men- schen en hebben met zondige menschep te doen. Maar aan de leiders onzer vak bonden en werkliedenviereenigingen, aan de mannen van 'invloed buiten deze, en aan de pers zij deze taak opgedragen. Bewerkinr van den volksgeest- Tegenover de predikers van de klassenstrijdleer we>- ken met het Evangplie; en patroons en Werklieden bepalen bij hun roeping: Jaar* den vrede na met allen. Doch met inacht neming van de leer dat de wijsheid, die van Boven is, in de eerste plaats is zuiver, dat wil zeggen zich onder de tucht stelt van waarheid en recht, ook a] moest de vrede er onder lijden; en eerst daarna is vreedzaam. De toestand. Het verloop der Washingtonsche confe rentie zal er ongetwijfeld niiet toe bijdragen de hoop op -ontwapening te versterkten. Wij, Christenen, die leven bij Gods Woord, weten wel, hoezeer het ook onze plicht is alle pogingen te steunen, die aangewend worden tot beteugeling van het vreiesie-lijke anilitairisme, diat in de-z:e bedeeling geen storelooae vrede za.l heersehen. Maar t-och. er was hoop, vooral toen het verloop van de openingszitting zoo verblijdend was, dat de zware last der bewapening, die op alle volken drukt, wat zou ver licht worden. En wat zien we nu? Niet veel meer dan openlijke of bedekte ruzie. Briand hield een vurige rede, om aan te toornen, dat' Frankrijk zich moet blijven wapenen, uit vrees voor een zich weer oprichtend Duitschland. De Fransch-en s-chelden, de Engelschen zijn slecht gehumeurd. Die Chineezen hebben reeds gedreigd te zullen vertrekken, maar hebben hun bedreiging verzacht. De Japanners schijnen steleds sterker vast te houden aan de 70 pet. voor hun vloiot. Dan zijn er nog Fransch-Italiaansche verwikkelingen aan den dag gekomien, voornamelijk veroorzaakt door de rede van Briand. Zelfs zijn er in Italië hieï en daar bepaald anti-Fransche relletjes voorgekomen. Behalve Briand heeft ook de Engelsch man (tor zon in verband met de Washing- lonsche conferentie eien rede gehouden, die weer allesbehalve vriendelijk door de Fransche pers is ontvangen. In zijn rede is de Engelscbe teleurstelling al heel dui delijk uitgekomen. Curzons woorden ,dat niet kan worden geduld, dal in Europa een macht weer Ópstaat, die met den sabel rammelt en den wereldvrede bedreigt, moge dan al op Duitschland doelen, de Franschen kun nen het zich voor gezegd houden. En zoo heeft Washington, wat voor goeds het overigens de w'ereld, mis schien misschienzal kunnen brengen, in elk geval tot dusver dit po sitieve resultaat, dat de Britsch-Fransche tegenstelling -nog meer is verscherpt Geen wonder, dat men ook in Ame rika zijn teleurstelling' over de povere resultaten dezer confereptiie niet onder stoelen of banken steekt, al blijft mien daar moedhouden, dat ten laatste nog wel iets zal bereikt worden. Bij gebrek aan wat anders gaat men nu druk redeneeren over een nieuwe volkenassociatie, een tweede editie van den Volkenbond dus. De kans- bestaat al zoo, dat 'tmet den Volkenbond precies zoo gaat als mqL*Le r^ude-JS&tehiationale: hij zal in aantal groeien. Op uien duur zal 't niet meer uit elkaar te hou-den zijn. Bovengenoemd plan gaat uit van presi dent Harding, gelijk het Volkenbondplan ook uitging van een Amerikaanschen pre sident. Hij wil kortten tot een nieuwe overeenkomst tusschen de Volken omtrent hetgeen op deze conferentie besloten is. Deze overeenkomst, de z.g. gentlemen- overeenkomst, bedoelt dus, geen formeel verdrag te zijn. President Harding zoju voorts de hoop koesteren, dat al de kleinere naties even tueel zich bij de groote mogendheden zul len aansluiten bij de beraadslagingen be treffende haar belangen o$ 'die van de "wereld in het algemeen. Of een internationaal hof van justitie een der resultaten Zal zijn van de nieuwe 'conferenties, is een vraag, die president Harding- nog te twijfelachtig acht om er thans v-erder op in te gaan. De gestikte gevangenen. Vorige week maakten wij melding van het tragische voorval in Malabar, waar tijdens een transport van feen honderdtal gevangen Moplahs, 56 dier gevangenen in een wagon gestikt waren, terwijl acht anderen later overleden. He regeering van Madras heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin twij fel wordt uitgesproken over de aangege ven doodsoorzaak, en een oïficiëele lijk schouwing wordt beVolen. De bagagewagen was het gewone vervoermiddel v'oor Indi sche regeeringssoldaten. Wel had de wa gen kort geleden materialen voor de genie troepen vervoerd, doch daaronder wafen geen vergiftige gassen of vloeistoffen. Alleen was dg wagen kort geleden opnieuw geschilderd en door de verf waren de openingen van de blikken v'entilatie-platen eenigszins verstopt, zegt een corr. van de „Daily Mail". Het vreeselijke van het geval is, dat in liun v-erscJirikkelijken doodsstrijd verschillende der opgiesl-oten mannen elkander ernstig verwond hebben door bijten, .zoodat de lijken van sommigen schier onherkenbaar -zijn. De deur van den wagen schijnt gedurende de reis heele- maal niet open geweest te zijn, en een reis van 60 mijlen duurt in Indië ver scheidene uren. De LandrurZaak. De Zaterdag gehouden zitting van het proces-Landru was gewijd aan enkele plei dooien der civiele partijen. Advocaat Surcouf heeft o.a. gepleit Voor de familie van mevrouw Cuchet en haar zoon, beiden slachtoffers van Landru. Pleiter wenschte mevrouw Cuchet in de oogen van het publiek, dat Zoo licht alle slachtoffers van Landru Veroordeelt, te rehabijiteeren. Mevrouw Cuchet was volgens den advocaat een bescheiden en nette huisvrouw, die slechts leefde voor haar zoon Andrê, een jongen van 17 jaar. Zij was rijker dan de rechter van instruc tie het heeft doen voorkomen. Haar echt genoot hield er een porceleinzaak op na te Limoges. Bij ziijn dood stelde zij zich aan het hoofd van die Zaak en had ver scheidene werklieden in haar dienst. Men kan haar vermogen veilig op 30.000 francs schatten, toen Landru haar leerde kennen. Terwille van haar zoon gaf zij aan de mooie voorspiegelingen van Landru, die haar welstand beloofde, gehoor. De ver lovingsring, haar door den blauwbaard geschonken, was vermoedelijk dezelfde, die voor de andere slachtoffers had ge diend. Op zekeren dag kwam mevrouw Cuchet door een toeval te weten, dat hij, die haar verloofde was, een oplichter en een fal saris was, die beschikte over valsche pa pieren en door de justitie gez'ocht werd. Landru merkte, dat hij in de gaten liep en besloot tot eiken prijs zijn ongelukkig slachtoffer tot zwijgen te brengen. Van toen af was mevrouw Cuchet ter dood veroordeeld. Landru is niet alleen een moordenaar, bij is ook een falsaris, een dief, riep plGur uit. die op (den dag van zijn ar restatie de dasspeld droeg, welke zonder twjjfe.1 gedragen werd door den jongen Cuchet, toen Zijn misdadige hand hem Vermoordde. Ik heb niet te onderzoeken, Landru dus eindigde Mr Curcouf zijn pleidooi hoe gij uw slachtoffers hebt vermoord, of gij ze in stukken gesneden of verbrand hebt. Mijn indruk is, dat gij1 mevrouw Cuchet, evenals de anderen, naar uw abat toir gesleept hebt en dat gij ook haar zoon er heen hebt gebracht. Ik zeg u, dat gij schuldig zij't aan den dood van deze twee slachtoffers. Gij hebt Ze vermoord. Onder groote beweging nam Mr Surcouf weer plaats, terwijl Landru voortging een onverschillige houding aan te nemen. Korte berichten. - Nauwelijks is de winter miet zijn sneeuw en ijs in de Alpen gekomien, ttf hij heeft reeds drie slachtoffers geëischt. Een Weenseh bankbeaimbte is bij het skijloopen verongelukt, ter wijl twee andere personen van een gletsche-r zijn gestort. Hun lijken zijn nog niet gevonden, In Italië is een algemeene typoi- grafenstaking geproicilamieieird. Zondag zlijn in België de verkie zingen -gehouden voor de provinciale staten. De Katholieken behaalden successen. Bij een brand in een woonhuis te Munchen kwamen 5 pieirsonen in de vlammen om. In Argentinië heeft een aardbeving plaats gehad. Er moeten talrijke slacht offers zijn. In Frankrijk zullen de mijnwerkers op 12 December een 2-1-uurstaking houden als protest tegen de loonsverlaging. In het geheele Moezel- en Saargebied is een mijnwerkersstaking uitgebroken. Tot 70 procent van de arbeiders staken. S D e K abler vl&'rkiezi ngen. Mek instemming nemen wij onder staande uit de (A.-R.) Rotterdammer over. Naar de liberale „Nieuwe Rotter- darrische Courant" verneemt, stelt hef centraal comité van A. R. kiesver- eenigingen voor, in 1922 miet 7 lijs ten uit 'te komen. Deze worden dan als volgt gegroepeerd: I. Leeuwarden, Groningen en Assen; II. Zwolle- en Arnhem; III. Leiden en Utrecht; IV, Dordrecht en Middelburg; V. Nijme gen. Den Bosch, Tilburg en Maas tricht; VI. Amsterdam en Den Hel der; VII. Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Er wordt op gerekend, dat deze groepen resp. 3. 2, 2, 2, 2 a 3, 1, 1 en 2 zetels zullen opleveren. Deze groepeeri-ng wordt als volgt gemotiveerda. het is noo-dig, dat de saam te voegen kieskringen, wat ter ritoriale liggi-n-g en geaardheid der be wolking ten aanzien van -geestelijke en politieke vraagstukken betreft, zoo nauw mogelijk bij elkaar aansluiten; b. overwogen moét, welke combinatie de beste kansen geeft; c. de groepee- ring moet gelegenheid geven" de be schikbare c-andidaten doelmatig over de lijsten te verdeelen. Dit bericht is als drukwerk in open enveloppe aan de onderscheidene Kiesvereenigingen toegezonden, terwijl het als1 opschrift vertrouwelijk droeg! Wij hadden natuurlijk reeds kennis van het bericht, dooh hebben hel niet gepubliceerd, om reden het opschrift vertrouwelijk erop Vermeld 'sto'nd. Van daar, dat de liberale Nieuwe Rott. Crt: de primeur van dit bericht kon hebben. De ineenstorting der Levensverzekering. Die „Haagsche Post" schrijft: De methoden bij de failliet verklaarde „Nalm" (Nationale Algemeene Levensver- zlekering-Mij) blijken van bijzonder walge lijken aard te zijn geweest. Het ding richtte tal van filialen op, en voor die filialen werden direkteuren gevraagd in annoncen met het opschrift „Levenspo sitie". Aspiranten kregen f4500 aanvangs salaris, maar moesten dan voor f 10.000 volgestorte aandeelen nemen. Zeer spoe dig, doorgaans zoodra zij hun vrienden kring addhen Volgepompt met polissen, werden de directeuren dan vaak gedwon gen hun „levenspositie" af te staan aan een nieuwen aspirant, die nieuwe aandee len nam en een nieuwen vriendenkring exploiteerde. Middelerwijl werden tal van -oude luidjes belezen, hun geld aan de Mij af te dragen in ruil voor een rustig leven in een door de Mij met "hun geld gekocht huis, van een door de Mij uit hun geld betaalde lijfrente. Nu het zaakje failliet is, staan al die arme zielen in hun hemd op straat. Ongetwijfeld zloude het parket gaarne ingrijpen. Maar geeft de wet de justitie gelegenheid? Zal ook hier niet d-"* een of andere handige advocaat er wel voor hebben gezórgd, dat de schul digen buiten schot blijven van onZe schan delijk slechte wetten, of beter van onze wetteloosheid op assurantiegebied Allerlei. De Koninklijke familie is weer in de residentie teruggekeerd. Naar het Hbld meldt, wordt een ernstige poging aangewend om inzake de staking in de metaalindustrie tusschen de strijdende partijen toenadering te bewerkstelligen. In het belang der z!aak is het blad ech ter dringend verzocht, voorloopig met deze mededeeling te volstaan. Donderdag a.s. vergadert de contact commissie in de mijnstreek. Op de agenda staat o.m. herziening der loonsvoorwaar den. Het rapport der Bezuinigingscommissie Zegt, dat honderdduizenden guldens per jaar bespaard kunnen worden op de be zetting der departementen. Het Kon. Ned. Landbouwcomité noemde in een motie het voorontwerp Landbouw- arbeidswet onaannemelijk. Wij zullen de motie in haar geheel morgen plaatsen. De Minister van Arbeid overweegt het denkbeeld, om het mogelijk te maken, dat binnen zekere grenzen en onder con trole dér overheid, overeenkomstig door werkgevers en werknemers in gemeen overleg getroffen regelingen kan worden afgeweken van de 45-urige arbeidsweek. Opgepast! Na. het berichtje -o-ver dien onbetrouwbar-en colporteur gelezien te; hebben, acht ik hiel niet ondienstig ook eens te waarschuwen tegen Mormoonsche -en Baptis'lische, misschien nog wel andersoortige agen ten, die de huizen in Walcheren en Beveland miet teksten, traktaatjes en mooie boekjes „Voor deiZending,'! afloopen. Vaak geven de licihtgeloo- vige vrouwtjes dan nog een kwartje extra „voor de goeje zaak", maar die zaak is geen andere dan de poirte- moinnaie dier rondtrekkende zusters (want vaak zijn het vrouwen, did dit baantje uitoefenen). Van de hon- "flerd menschen, die wat geven, denken 90 procent aan de zending- onder de heidenen. Men bedenke gloed dat die er niets van krijgt, maar al leen de Mormoonsche of Baptistische propaganda. Men zij gewaarschuwd! W. v. Z. Ver e en i ging van gemeen ten. De „Midd. Crt." schrijft onder bet. gisteren door -ons uit „Zeelandia" over genomen bericht betreffende de samen voeging van gemeenten in Zeeland, dat deze mededeelingen voor 90 pet. fanta sie -zijn. Bij Ged. Staten is de algemeene kwestie aanhangig: of er mogelijkheid bestaat ge meenten te combineeren. Die kwestie is in onderzoek -gegeven aan commissies uit Ged. Staten. Als gevolg daarvan is bij de betrokken gemeentebesturen aan de orde gekomende bijvoeging van 't Zand bij Middelburg; en de samensmelting der ge meenten op N.-Beveland. Voorts is in onderzoek maar niets meer 'n wijziging der gemeentegrenzen op Schouwen en Duiveland, bij welk onderzoek de commissie uit Ged. Staten een leiddraad heeft aan een ontwerp van de Vereeniging van Burgemeesters

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1