Zeeuwsche Hypotheekbank (jfi; PANDBRIEVEN a No 48 Söe Jaargang Reclames. Vrijdag 3£5 November Ml Buitenland. If 'tl Uitloting a pari 4 per jaar. IllII Bimenlani Stateu-Generaal. it de Proviacie. FEUILLETON» John Ward en zijne Vrouw. MIDDELBURG per jaar. Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. C. VAN DER MINNE. j Uitgave van de lïaaml. Venn. LTJCTOR ST EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Druikkers Oosteibaau LwCoi*tre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post tt, Losse nummersfO.OS Pr(js der Advertentiëm: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. HET ONTWERP PROGRAM VAN ACTIE. VI. Op de jongste Depütatenvergiadering hebben een paar sprekers gevraagd om een .zoodanige wijziging in de Gemeente wet aan te brengen dat ook niet-leden van den gemeenteraad .zitting kunnen nemen in de in artikel 54 dier wet genoemde commissiën. Bedoeld artikel 54 luidt: „De Raad kan vaste commissiën zijner leden belasten met de voorbereiding: van hetgeen, waarnaar hij heeft te beslui ten. „Hij kan insgelijks, doch alleen op voor stel van Burgemeester en Wethouders aan vaste commissiën .zijner leden opdragen B. en W. in het beheer van bepaalde zaken van de huishouding der gemetenbe bij te staan." Onder de vigeur van dit artikel kan onmogelijk een verordening worden 'vast gesteld, waarbij bijvoorbeeld bepaald wordt dat slechts twee van de vier leden eener commissie van bijstand raadsleden behoeven te zijn. Een verordening, in dien geest van een ons onbekende gemeente is, als zijnde in strijd met genoemd artikel van de Ge meentewet, bij koninklijk besluit van 24 Augustus 1892 Staatsblad 213 vernietigd. Aan bedoeld artikel zou daarom beh-oo- ren te worden toegevoegd bijvoorbeeld deze clausule: De Raad kan, mits op voordracht van B'unglemeester en Wethouders., in dez,e com missiën ook minstens een, en hoogstens twee personen benoemen, die geen lid van den gemeenteraad zijn. Natuurlijk .zullen er gemeenten zijn, waar zUlk een bijvoeging niet noofttg is. Er zullen ook wel gemeenten zijn. waar zUlk een bijvoeging inderdaad hoogst ge- wenscht is. In gemeenten waar men een knappen burgemeester of een kwieken secretaris heeft, ,zal een dergelijke bepaling niet be hoeven te weiken. Doch in gemeenten, waar een .zoodanige veelwetende denk en werkkracht ontbreekt, ,zou 't wel goed zijn, indien een ingezetene buiten den Raad kon worden benoemd. Altijd wanneer er een .zoodanig bekwaam, deskundig, er varen man in de gemeente is. Zoo krijgt men de gelegenheid om in zulk een commissie een bekwaam oud- raadslid te benoemen, die om wat oorzaak dan ook, buiten den Raad is geraakt,, bijvoorbeeld omdat hij' bij .zijn aftreding niet. meer op de candiclatenlijst voorkwam, of een te laag rangcijfer bekwam, om nog weer eenige kans op een vernieuwd mandaat als raadslid te maken. Dank zij de democratiseering van bet kiesrecht, zijn dergelijke gevallen niet on mogelijk. De. qualiteit van een gemeente raad als geheel genomen gaat er de laatste jaren niet op vooruit. Men ziet inderdaad in sommige gemeenten de besten, de meest practisehen verdwijnen, hetzij door be danken, hetzij door uitwerping of niet- herkiezing. Het belang der gemeente kan 't som wijlen noodig maken dergelijke krachten, of wie hen evenaren te annexeere-n of, zij 't ook in andere verhouding clan vroeger te bestendigen. De zich steeds vermeerderende eischen van kennen en kunnen, aan een gemeente raadslid en ook aan de secreiarie-ambte- naren gesteld, maken de in ons Concept Program van Actie gevraagde uitbreiding van art. 54 der Gemeentewet, naar onze meening, gewenscht. Heirriie in de gevangenis. Gisteren maakten wij melding van de ontvluchting uit de gevangenis van een groot aantal Ieren, die een tunnel had den gegraven, waardoor .zij ontsnapten. In oen andere, de Goalwaygevangenis, waar de gevangenen aan, het muiten waren ge slagen wegens de slechte behandeling, door hun overheid, werd in een der cellen een groote hoeveelheid bedde,goed bijeeng# brachL en in brand gestoken. Daarna werd een groot deel der gevangenbewaarders overrompeld, men nam hun de sleutels af, waarna .zij in de cellen der gevangenen werden opgesloten. x De Sinn Feiners be gaven .zich daarna, naar den tegenoverlig gend-en vleugel van het geboUw. Inmiddels was er militaire hulp aan gerukt. Toch duurde bet lang, voordat liet personeel uit de cellen kon worden be vrijd. Verschillende personen werden ge wond. Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. 37.) ii Op zulk een kritiek o-ogenblik was het niet "te verwonderen dat hij Willie Denner niet in het kantoor hoorde komen. Het knaapje stond stil, Verbaasd over de hou ding, waarin hij zijn oom vond „Hebt gij wat verloren, oom?" zeide hij, en zonder antwoord af te wachten, viel ■hij op zijn knieën om te helpen zoeken. „O, ik zie het al uw gelukscent ik zal hem dadelijk Wel vinden." En plat o.p zijn buik liggende, wrong hij zich bijna onder de boekenkast, ter. wijl Denner opstond en het stof van zijn knieën sloeg. „Daar is hij, oom," zeide Willie, uit de schaduw van de boekenkast te voorschijn komende; „hij was vlak tegen den wand en bijna in een reet van den vloeir.;'-' Denner nam den cent aan en wreef dien zenuwachtig tusschen zijn handen. ï,Heb je bij geval," vroeg hij aarzelend „ook gezien, William, welke kant boven was?" Korte belichten. Hei personeel van de Brusselsche tram is in staking, gegaan. De staking in cle textielindustrie te Gent is geëindigd. De arbeiders krijgen niet de geëischte 121/2 Pc't„ maar 10 pet. Joonsverhooging. j In Kansas City moeten enkele gje- j vallen van bijzonder heftig optredend soort I pokken zijn voorgekomen. Op de drie ge- j vallen moet er één van doodelijken af- loop .zijn. 1 De communisten-actie in Duitschland wint veld. Op. een vergadering van de Berlijnsche bedrijfsraden is een resolu- I tie in conununistischen zin aangenomen. Ook de daar aanwezige socialisten stem den voor de resolutie. j j De Engolsche admiraliteit maakt be- kond, dat het besluit tot voorloop-i-ge sta king der werving van marine-personeel i niet samenhangt met de Washingtonsehe i conferentie, doch uitsluitend het gevolg is van het reeds lang bestaande voorne- men, om de vloot te verkleinen, door het afvoeren van een aantal oudere sdhe- j pen. Daardoor zijn zoovele matrozen voor andere vaartuigen vrijgekomen, dat in den I eersten tijd geen nieuw personeel meer j noodig is. - De verschillende partijen in de nieuwe Belgische Kamer zullen als 1 volgt vertegenwoordigd zijnKatho lieken 81 zetels (tegen 73 in 1919), liberalen 33 (tegen 34), socialisten 66 (tegen 70), front partij 4 (tegen 5), cris- ten-demociraten (Daensislen) 1 (tegen 1) oudstrijders 1 (tegen 2). De Belgische Kamfer heeft een man van „gewicht" verloren in den Waalschen socialist Elias Hainaut, een l slager van Binoke, wiens „gewicht" hierin 'bestond dat hij maar liefst ongeveer 300 pond weegt. j Naar uit Ludwigshafen wordt gemeld, heeft in de Badische aniline- i en sodafabriek (ouden bouw) weereen ontploffing plaats gehad, dij maal ïn de afdeeling, waar de waterstof wordt i samengeperst.Een waterstof fles oh f vloog uit elkaar, waardoor twee ar beiders werden gedood en acht min of meer ernstig gewond. Het gebouw zelf werd geheel vernield. „Neen, oom," antwoordde William, en Verbazing stond op zijn kinderlijk gelaat te lezen; „hij was niet omgevallen, oom; hij leunde tegen den wand. Ik kwam binnen, 0111 u mijn Latijnsch opstel te brengen," liet hij er op volgen. „Nu ga ik weer naar school." En weg was hij, bij zichzelven zeggen de; „Zou oom William zoo in zijn één tje op bet 'kantoor kruis of munt spe len?" Denner stond met den cent in zijn hand? onbewust van het stof op zijn wang. „Dat heeft het niet beslist," mompelde hij. „Ik moet wat anders probeeren." Want Denner had van die kleine bij- geloovigheden, en het is twijfelachtig of hij op dezelfde wijze weder beproefd zou hebben zijn lot te weten te komen, al was hij op dit oogenblik niet gestoord ge worden door de komst van den predikant- Dr. Ifowe kwam het kantoor binnem zijn handen tegen elkaar kloppende om ze te warmen, met een rood gezicht eu kortademig van een wandeling, in den kouden wind. Hij kwam den zaakwaarne mer spreken over den verkoop van een stuk kerkland. Denner stak haastig zijn cent in zijn zak, en voelde dat hij rood werd bij bet denkbeeld in welk een hou ding de predikant hem gevonden zou heb ben als hij eenige minuten vroeger geko men was. 1 J ROUAANSCHE KADE G 151. De Directie - \V 1 D e lichting! 1922. Vain de lichting 1922 zullen wor den toegewezen aan: de infanterie le gedeelte 10528 dienstplichtigen; idem 2e gedeelte 5265; de administratie- troepen 'le gtedfeelte 600 idem 2e ge deelte- 300het wapeln. der „vesting artillerie 2680; de Cavalerie 1274; de bereden artillerie 1400; het regiment genietroepen 1230; de torpedislen 140: het korps pontonniers 225; het korps pantserfort-ariillerie- .240; de compagnie wielrijders 314; het hos- pitaalpersoineel (verplegers en zieken dragers) 804 dien-stplicntigieh. De indeeling zal thans geschieden, voor wat betreft de- infanterie over de bestaande- regimenten, zoo-dat niet zooals voor de lichting 1921 slechts bij- 12 regimenten dienstplichtigen voor lste oefening, onder cle- wape nen komen. Mocht het nieuwe dienslpliclhlt-oint- werp nog vóór de inlijving van dei lichting 1922 worden aangenomen, dan zal bovenstaande jndeeling wor den gewijzigd. Ki-ppenhoudersweelde. Nu de mais-prijZen ongeveer het niveau van voor den oorlog bereikt hebben en ook de dierlijke vetten, welke aan kippen gevoederd moeten worden, wil men veel eieren rapen, weer "goedkoop '/zijn, be- loopen, zelfs wanneer m!en alles moet koopen, de voederkosten per kip en per dag niet meer dan plm,. 2 cent en dat ter wijl de eieren ongeveer 20 cent kosten te gen 10 a 11 cent om deken tijd van het jaar in de normale jaren vóór 1914. Het houden van kippen begint dus lang zamerhand een zeer winstgevend bedrijf te word'en (goede rassen als Leghorns en Barnevelders en Plymouth Rocks produ- ceeren gemiddeld het eerste legjaar 110 a 115 en het tweede 75 a 80 eieren) en daarom besluiten thans niet alleen vele kleine plattelanders, doch ook veel groo- tere boeren, die erg op de kleintjes moe ten gaan passen, om tegen 't volgend voor jaar groote aantallen hoenderkuikens te gaan fokken. Waaruit de stedeling waar- schijnlijk de hoop mag putten, dat den volgenden winter voor de eieren niet meer zloo'n schandelijk hoogen prijs behoeft te worden betaald, daar de aanvoer veel rui- nier zal worden. Hbld. „Wel man," zeide Dr. Howe, toen de i zaak afgehandeld was en hij opstond om heen te gaan, „wat is het hier op ui/ s kantoor koud." Hij bukte, om de blokjes in de kachel te verleggen, hop-ande een Vlam te voorschijn te brengen. De predi kant "zou het kwalijk genomen hebben als iemand zich met zijn vuur had be moeid, maar al de vrienden van Denner gevoelden een soort van verantwoordelijk heid voor hem, die hij zic'h als iets, dat vanzelf sprak, liet welgevallen.. „Ja," antwoordde Denner, ,,'tis hier wel wat kil. Ik had het nog niet opge merkt, maar 'tis hier kil. Sommige men. schen weten het zich in zoo'n weer zoo aangenaam i-n huis te maken. In de pastorie is het altijd warm, en bij Henry Dale of hm! bij de dames Wood- ihouse ook." De predikant, die veel ruimte in hlet kleine kantoor besloeg, lag op zijn knieën en blies in het vuur totdat zijn gezicht ,zoo rood als scharlaken was. „Ja, ik gelo-of iniet dat die vrouw, die gij in uw dienst hebt, half genoeg voor uw gemak zorgt, Denner. Zij kan geen goede huishoudster zijn, anders zou zij die kachel niet zoo stikkend vol asch laten." „Ik geloof haast, dat gij gelijk hebt, do- miné," beaamde Denner. „Misschien is 'zij geen goede huishoudster. Maar zoo weinig vrouwen zijn het zeer weinig. Tweede Kumer. De zitting van gisteren ving aan met e-en verdediging van de Eerste Kamer do<jr den Minister. Zij is geen plant van vreemden bodem, maar kwam reeds voor in de schets van Van Hoogendorp. Verder ging de minister de historie van dit col lege na en ontkende ten slotte, dat het in het voorstel der regetering een doublure of een miniatuur zou zijn van de Tweede Kamer. Ook tegen invoering van het re ferendum verklaarde de minister zich. In naam is het democratisch, maar de prac- tijk wijst wel eens anders uit. Door een -combinatie van allerlei groepjes zoud-en dan b.v. me-er sociale wetten zijn afge stemd dan nu door de Eerste Kamer is geschied. Natuurlijk waren de Kamerleden met dit niinisterieele woord niet tevreden en moest nog eens met eien politiek debat tus schen enkele partijen d-e nationale tijd Verbeuzeld worden Speciaal had Troel- stra het tegen v. Ravesteijn en Oud hard te verantwoorden. Wij zullen daarop ech ter niet verder ingaan en vermelden al leen dat met 46 tegen 38 stemmen werd besloten tot behoud der Eerstte Ka mer. Van rechts stemde alleien de R.K. Groen-endael 'met links en van de Vrij heidsbond sleurden de heeren Drion en v. R-appard met rechts mee. Dat niet méér Vrijheidsbonders vóór de Eerste Kamer stemden, kwam hierdoor, dat de voorzitter niet eerst wilde doen uitmaken of voor den Senaat voortaan al dan niet Evenredige Vertegenwoordiging zou gelden Met 68 tegen 17 stemmen w-erd daarna besloten tot Evenredige Vertegen woordiging voor de le Kamer.,, Tegen stemden Antirevolutionairen en Chrisfe- lijk-His tori schen. Ten slotte ging met 71 tegen 14 stemmen het referendum van de baan (vóór vrijz. dem., revolutionairen, en de heeren Visser v. IJztendoorn, 4 sociaal democraten, v. d. Laar en v. Groenen- dael). Een vinnige discussie ontstond nog over een amendement dier socialisten om den kiesgerechtigden leieftijd voor de verkie zing van led-en der Tweede Kamier te stel len op 21 jaar. (Thans staat in de grond wet ten mrinste 23 jaar, maar de Kies wet bepaalt 25 jaar). Dhr. Kleerekopier meent, dat men iemand op eten leeftijd waarop men hem soldaat maakt, ook wel Zoo'n vrouw als Miss Deborah Wood- house vindt men zelden." „Dat is waar," hernam Dr. Howe, zijn groote bonten handschoenen aantrekken de. „Dat slaatje, dat ze laatst had klaar gemaakt, was om van te watertanden.*' De predikant lachte met een volte bas stem -en wilde heengaan. „Ja," zeide Denner, „ja juist. Maar Miss Deborah is een merkwaardige vrouw, eten achtenswaardige vrouw. Men weet niet wie men het meest moet bewonderen» Miss Deborah -of Miss Ruth. Wie zoudt gij hm! wie zoudt gij het meest bewonderen?" De predikant keerde zich om, met de feene hand aan de kruk van de dieur |en zag den zaakwaarnemer aan, met e-en plotsle- linge glinstering in zijn scherpe oogen. (j,D,at weet ik waarlijk niet. Ik heb er no-oit aan gedacht, ze met elkaar te vergelijken. Ze zijn beiden, zooals gij zegt, achtens waardige damies." -„,0, ja, ja, ja, juist," zeide Denner haastig. „Ik zeide het maar, omdat bch, zoo maar in een al gemeenten zin; tik ik bedoelde niet zoozeter ze met elkaar te vergelijken o, nteien, volstrekt niet; ik zou n-o-oit d-e waarde van een vrouw, als 'tware, willen berekenen. Ik sprak vertrouwelijk; ik wilde er alle'en W gevoelen maar eens ov-er weten niet," riep Denner uit, terwijl het koude Matigheid, opgewektheid, frissche lucht, 'geregelds gewoonten, de noodige fust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leef wijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van Urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwa- len en waterzuchtige zwellingen een ge volg kunnen zijn. van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol,, te voel ïOo-ken, het zich le weinig beschermen tegen het klimaat, onmatigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwak ken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen van te veel urinezuur in hetbloed en er ba- staat gevaar v-o-or nier- en blaasontsteking en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en Sta dan de verzwakte nieren bij do-or een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Niereïi Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Gees ver krijgbaar bij de Paauw Co. en te Middelburg bij fa. C. Schulte Co. fl.75 per doos. 38 het kiesrecht kan geven, 'n Frisschte lo-* gica! Dhr. v. Ravesteijn kon niet nalaten» om aan concurrentie te doen en stielde voor: den aanvalligen leeftijd van 18 jaar. Donderdag wordt over deze malle amlende- menten gestemd. In de Avondvergadering kwam de W^- terstaatsbegro-oting weer aan de orde. A' lereerst, had een discussie plaats over de ambtenarij. Dhr. Dresselhuijs diende een motie in, w-aarin de wensch wordt uit gesproken, dat geen nieuwe departements ambtenaren meer worden aangesteld. De minister bad geen bezwaar tegten deze motie. Hij is bereid niet tot vaste aanstejl- bling van '25 schrijvers en 3 concierges over te gaan. Zij zullen voorloopig tijde lijk in functie blijven. De motie werd daarop teruggenomen. Wij vermelden van de artikelsgiewijze behandeling alleen, dat dhr. Lely inlich tingen vroeg over de haven van Vlissin- gen, waarop de minister antwoordde, dat overleg gepleegd w-ordt ovter d-e vraag» welk aandeel voor de Mij. de Schelde komt. Apothekefl A.s. Zondag zullen de volgende Apotheken glêoipend zijn: te Goes die van J. B. v. Kalmthout, te Mid delburg die van J. C. v. d. Harst en te Vlissingen die van Wed. v. Ockenburg. De Raad van State behandelde gisteren d-e volgende zaken: le. Het beroep van C. L. Keyzer te Axel tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij hem ver gunning is geweigerd tot hel oprioh- .-j, -TmifL-WI. JWM.I I 'Jl' zweet hem uitbrak van schrik, toen hij bespeurde hoe ver zijn verlegenheid hem reeds verraden had „niet dat het mij eigenlijk kan sch-elen! O, neisn, volstrekt iniet!" De predikant wierp het hoofd achter lover -en lachte zoo luid dat de papieren op Denners lessenaar er van trilden. j.Het is ook maar gelukkig, want ik zou het u waarlijk niet kunnen zeg-gen. Ik acht ze beiden hoog. Dat heb ik nog uit fcnijn jongensjaren overgehouden," liet hii er met een kluchtigen blik op volgen. Denner kuchte zenuwachtig „Het komt er in 't. allerminst niet op aan," verklaarde hij „in 't allerminst hiet. Ik sprak onnadenkend; ja on bezonnen." .„Natuurlijk, natuurlijk, dat begrijp ik," riep de predikant, en onthield zich Ier van teen goedhartige scherts ovier Denners ver legenheid, die werkelijk pijnlijk was, er bij te voegen. Maar toen hij goed teai wel buiten bereik van Denners gehoor was' kon hij zijn lachlust niet bedwingen. „Sakkerloot!" riep hij uit, zich op zijn dij slaande; „Denner! Denner en Miss Deborah! Wel, wel! Denner!" Zijn vroolijkheid was echter niet van langen duur; onaangenaamheden, die hem onmiddellijk aangingen, drongen zich bij hem op. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1