Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Gemengd Nieuws. Allerlei. Land- en Tuinbouw. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. gang- van 1 December a:S. en onder» voor- waiirde dat zij Vóór'-lötiJanuari 1923 ini 'de'gemeente "woont; Benoemd worden tot leden der plaatse- lijke commissie van toezicht op liet lager onderwijs dhrn. W. Canels, hoofdder O. L. school, H. Spek, hoofd der bijz.school, N. Luijk, voorzitter der Ouder-commissie, J. W. van As, secretaris van het bestuur der bijz. school en Ds. J. W. Verschoor als voorzitter. Daarna sluiting. Dliivendijke. Door het bedanken van den heer M. Leendertse, oplichter van het waterschap Schouwen, te Scharendijke voor technisch ambtenaar aan het hoog heemraadschap „Noordholland's Noorder kwartier" met standplaats Hoorn, komt thans .op de voordracht voor de heer C. J. van Oost, eveneens opzlichter van het waterschap Schouwen, alhier. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te I.Tmuiden, T. J. van Oostrom Soede, O.-f. préd. met verlof Ie 'sGravenbage; te Sint Anna ter M'uiden, ,T. W. v. N i Ouwen h'uiizen, oand. te IJaendijke. Rilland Bafh. In de gisterenavond ge- 'houden stemming .zijn tot notabelen her- kotëen de heeren A. A. Mol, M. C. de Koster en K. Saman. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Iforv. Kork alhier, is met algemeene stemmen besloten niet in te gaan op het verzoek van den Raad van Beheer voor de predikants-traktementen in de Ned. Ilerv. "Kerk, oml voor de centrale kas dier traktementen voor 1932 een som van f 1520 te storten. Beroepbaar. De heer P. N. Kruijswijk te Amersfoort, theol. cand. aan de Vrije Universiteit is door de classis Amersfoort na -p-raeparatoir examen be roepbaar verklaard bij de Geref. Kerken. De proponent zal een eventueel beroep aanstonds in overweging nemen. Herinneringen aan Dr Kuy- per en Dr Bavinck. In de Amerikaan- sche „Wachter" schrijft de heer A. Dijk stra van Grand Rapids het volgende: Zij het mij vergund, iets uit mijn jeugd herinneringen aangaande wijjen Dr Kuyper en Dr Bavinck mee te deelen en er enkele opmerkingen aan vast te knoopen. Dr A. Kuyper zou op zekeren Zondag in het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk te Hallum (Friesland) preeken. Het was bij gelegenheid van de bevestiging in het ambt van Dr Wijminga, die zlijn studiën ■aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voltooid had. Twee uren vóór de dienst aanving was ik' bij de kerk van Hallum, maar al de smalle gangen die naar de kerk leidden waren reeds beziet. De eenigste k'ans om, als de kerkdeuren open kwamen, naar binnen te 'kóm'en, was over twee hooge hekken heen te 'klimmen en Zoo «ver de begraafplaats, die het kerkgebouw omringde, meer nabij de deur te komen. Dit gelukte mij, en Zoo kwam ik na lang wphten voor de opening der kerkdeuren naar binnen. Vele honderden werden te leurgesteld. Ladders werden van buiten bij de open ramen gebracht om nog aan sommigen aan de buitenzijde gelegenheid te geven om iets te hooren. Nooit Zal ik deZe wondervolle predikatie vergeten van den man, die zooveel wijsheid en welspre kendheid beZat en die terzelfder tijd door beelden uit het dagelijksche leven diepe waarheden voor den eenvoudige kon dui delijk maken. In mijn jongelingsjaren was Dr Bavinck predikant te Franeker, eveneens in Fries land. Dikwerf hoorde ik hem prediken. Gewoonlijk rekenden wij er op, dat wij een uur vóór de dienst aanving, in de kerk moesten zijn om een staanplaats te krijgen. Het was toen niet verboden bij de wet om in de paden tusschen de zitplaatsen te staan, en wij wilden gaarne van twee tot drie uren staan om Dr Bavinck te kunnen hooren. Vele weionderwezen, maar ongeloovige menschen kwamen om Dr Bavinck te hoo ren, niet alleen om Zijn groote welspre kendheid, maar vooral ook om de kracht en de wondervolle ontplooiing van zlijn bewijsvoeringen te beluisteren. Wat trof in de prediking! van Küyper en Bavinck, was de heilige ernst, waar mee zij de waarheid ontvouwden niet al leen, maar ook de kinderlijke eenvoud van hun smeekgebed tot den Heere om Zijn hulpe en Goddelijke tegenwoordigheid! Wat wondervolle, lichtende sterren wa ren deze mannen aan den kerkelijken he mel! Zij zlijn heengegaan, hun taak op aarde was vervuld. Als ik aan dezie man nen denk, dan-klinkt het woord des Apos tels mij in de ooren: „Gedenk uwe voor gangeren, die U het Woord Gods hebben gesproken; volgt hun geloof na, aanschou wende de uitkomst hunner wandeling". Hoe kunnen wij ons het leven en den arbeid dezer lichtende sterren in Gods firmament ten nutte maken? Door hun werken, die Zij ons nalieten, te lez-en en te bestudeer en! Door hun vast en kin derlijk geloof in God en Zijn Woord na te volgen! Wij beweren niet, dat deZe mannen on feilbaar waren. Dat hébben Zij zeiven nooit beweerd of gedacht. Maar hoe pijnlijk' is het ons als jonge predikanten in onz'e dagen als uit de hoogte neerzien op Dr Kuyper en Dr Bavinck1, en ons vertellen dat deze mannen zich b.v. geheel ver gisten in wat zij beiden schreven over de leai van Gods algemeene genade, in onder scheiding van zaligmakende genade, en nog meer andere dingen. Laten wij voor zichtig zijn. God heeft ons veel in deze mannen geschonken; wij weten \yat ,,'de hntkonjst hunner wandeling7' geweest is. Zij wandelden met God; Zij spreken nog,' nadat z.ij ges-torven zijn, door hun pers- arbeid. Laat ons hun nagedachtenis ëeren en biddend onderzoeken wat de pen dezer vaardige schrijvers ons naliet. Vlissingen. Voor de opleiding tot „tele grafist. voor blinden" zijn geslaagd de hee- iren W. P. Kokelaar en A. M. van Gelder, leerlingen van den h-eler A. Frelier, Dit mag wol -een groot succes genoemd w-ordein daa r deze beide heeren 'blind zijn, Bevorderd tot arts te Amsterdaim de heer J. H. B. Puylaert, geboren te Zniddorpe. Te Amsterdam slaagde voor het can- didaatsexamen pharmacie de heer A. ,T. J. Vepgroesen. Ën te 's Gravenhage voor (het stuürliedene'xamen groote stoomvaart voor le stuurman W. F. Stokhuijzen; J. M. Waale en II. Hollaar; 2e E. J. van Dierendonck en A. de Willigen; 3e X Tuitel. Bij J. N. Voorhoeve te Den Haag verschenen eenige boekjes, zeer geschikt ter uitdeéling, en ook om hun inhoud zeer aan le bevele'n. De kleine boekjes „Wanja", „Het zachte juk", „Het kraaiennest" en „Te laat" zijn van een titelplaatje voorzien. De woorden „Jezus' juk" op eene er van hadden wij or liever niet op gezien. Uitnemend verzorgd zijn ook „Mar tin ko" een verhaal uit het Slowakische volks leven, en „De Visschersknaap", een verhaal uit -de dagen van den Heere Jezus, door Chris tina Roy. „Martinko" is een aandoenlijk ver- haal van een armen wees, die bij '1 dorpshoofd intrek krijgt, verwaarloosd wordt, lezen noch schrijven leert en van God nooit gehoord heeft. Deze knaap wordt kennelijk geleid tot 't zoekpn van God, tot gebed, zelfonderzoek en bekeu ring, in konnis geraakt met ee'n jongen die voor hem uit den Bijbel leest, en zoo vindt bij zijn Heiland. Aandoenlijk schildert de schrijf ster het stetfbed van cjezen jongeman, e'n zijn begrafenis. Moge de lezing van dit verhaal voor velen ten zegen zijn. Het ahdere boekje, „Dr Schaapherder" is een poging om den in houd der Schrift te populariseeren voor hen die huiten de Schrift loven; ook een goed werk, hij scluijfster en vertaalster blijkbaar in goede handen. O m g e 1 u -fc k e n. De 83 jarige man die vorige week te Leiden met zijn vrouw in hewusteloozen toestand, veroorzaakt do-or gasvergiftiging, naar het ziekenhuis Werd vervoerd, is overleden. Te Tweë-' de Valtbermond is een 64-jari-ge mian ver dronken. Te Den Haag is een 12-jarig© Ijongen door een auto aangeredjan en ern stig -gewond. Te Scheveningen is lie' lijk van ee-n naar schatting' 50-jarige vrouw- aangespoeld. Chloroform'- bandieten. Op de Vel uwe hebben bandieten thans de gewoonte, door middel van ztg.n. chloro- formlonten, die achter in de wagens van vrachtrijders worden geworpen, de voer lieden te bedwelmen, om daarna te rooven wat van hun gading is. Deze „methode" komt eenigszins overeen met een hande ling, welke Chineesche aeeroovers vroeger toepasten, als zij op sluwe wij'ze de koop vaarders in de Chineesche Zee wisten te -praaien. Ruwe zeden. Te Gorinchem heb ben een aantal visschers uit Woudrichem tijdens de kermis een tweetal boeren uit Dalem zonder eenige noodzaak met hun messen bewerkt. De politie wist buiten de stad -een zevental bakk-esnijders te grijpen en te grendelen. Een bom1 gelegd. In Vreden in W„ vlak bij de grens, werd Zondag een moordaanslag gepleegd door een monteur op zijn kostbaas, -een molenaar. Deze ver weet zijn kostganger, ongeoorloofde om gang met Zijn vrouw. Uit wraak hierover trachtte toen de monteur met medeweten der vrouw een helsche machine te plaat sen onder het ledikant van den molenaar. Doch bij het plaatsen schijnt het werktuig, waarschijnlijk een handgranaat, te zlijn ont ploft en werd de monteur op slag gedood, terwijl het huis en de omliggende gebou wen beschadigd werden. (Tel.) De vadermoord te Amster dam. Dinsdag is vrouw Schouw, die haar vader vermoord heeft, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het is niet ge bleken, dat zij reeds tevoren zich uitge laten heeft, haar vader te zullen vermoor den, zoodat 'zij niet wegens moord, doch wegens doodslag terecht Zal staan. Haat of wrok koesterde zij niet tegen haar vader. Het misbruik van drank en de ruzie Zijn de oorzaken geweest. Weer een geval van vogel- cholera. Na Volendam thans Rolde. De -pluimveehouder D© Koning aldaar ontving naar de „Tel." meldt, verleden week 6000 ganzen uit Polen. Direct na aankomst brak sterfte uit, welke na onderzoek aan de gevreesde vogelcholerabacil bleek te wijlen te zijn. In vier dagen zijn thans reeds 2000 ganzen gestorven. Dr Staal, dieren arts te Assen/ en zijn assistent P. N. Wil- ders hébben onmiddellijk maatregelen ge nomen. Gelukkig zlijn de autoriteiten even eens met den grootsten ijver aan het werk gegaan. De commissaris der Koningin en de burgemeester van Assen, gesteund door den divisie-commandant der Kon. Mare chaussee, hebben met drie marechaussée's krachtdadig hulp verleend. Dank zij den Hinken serutnv.oorraad, waaruit pas voor Volendam met- succes geput is, kan ook hier weer direct ge holpen worden. Dr Te Hennepe is on middellijk naar Rolde vertrokken om ter plaatse aanwijzingen te verstrekken en het werk te leiden. Hoewel de slag gewel dig is aangekomen, zoodat de 1300 kippen van den heer D© Koning, alle fijne ras dieren van hooge waarde, ook reeds ster ven, lijkt de toestand niet hopeloos. De ziekte is door dit snelle optreden thans gestuit. Alle 3000 overgebleven ganzien en de 1400 kippen zijn thans met serum ge- ent en zullen met entstof worden behan deld. Het groote gevaar, dat hier den geheelen pluimveestapel bedreigde, schijnt te Zijn afgewend. Reeds waren eenige kip pen van naburige boerenerven 'besmet. Ook deze worden ingeënt. Het vervoer der ganzen uit Polen naar Rolde heeft veel te wenschen overgelaten. De verpakking was eenvoudig schandelijk; de dieren waren n.l. in kleine kratten opeengeperst. Toen de ganzen te Rolde aankwamen, waren er dientengevolge reeds 500 dood. Arsenicum-vergiftiging. Maan dag is voor de rechtbank le Liverpool, een gevat van arsenicumvergiftiging, dat in Au gustus j.l. aan boord van de White Star liner „Celtic" voorgekomen is, behandeld. Een 'eisoh tot schadevergoeding was n.l. door een stoker, die tengevolge van het drinke'n van aan hem verstrekt water, ernstig ziek was geworden en nu nog niet in staat is zijn werkzaamheden te verrichten, tegen de maat schappij ingediend. In het geheel hadden dertig personen van de bemanning de gevolgen van het vergiftigde drinkwater ondervonden, terwijl geen der passagiers er last van had gehad. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de geheele watervoorraad van het schip was vergiftigd. De daarin hoeveelheid arse nicum was echter te klein om bij 'een normaal watergebruik ziekteverschijnselen te veroorza ken. Bij de stokers echter, die door den aard van hun werkzaamheden een meer dan normale hoeveelheid opdronken, hadden zich verschijn selen- voorgedaan. Daar de rechtbank, gehoord de verklaringen van de maatschappij en vair de deskundigen, van meeni'ng was, dat men hier met een geval kan kwaadwilligheid te doen had, zoodat de maatschappij geen schuld trof, werd »le eisoii tot - schadevergoeding afge wezen. Z onderling suj et. Een com missionair 'uil Amsterdam, die- per mo torrijwiel van Borne maar Hengelo reed, werd halfweg, die- beide plaatsen door een voorbijrijdend voerman een paar han den vol -zaagmeel in het gezicht geworpen, waardoor ;hij omviel, gjelükkig' .zonder zic-h te bez-eeren. In een eenzaam gelegen houtvesters - woning bij Lünebrug brak eergisteren' brancl uit. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er niets geiled kon worden. Drie kinderen van den houtvester, ene jon-getje van 3 jaar e'n twee m'eisjes van van resp. 12 en 16 jaar kwamen in de vlammen om. Men vermoedt, dat inbrekers den brancl gesticht bebbe-n. Politie. 'tis in ons Vaderland Zoio'n -klein beetje traditie: We schett'nen altijld graag, Speciaal op de Politie. We praten dikwijls van DIENDER, KLABAK en SMERIS En ied're and're naam Die er voor zoo-'n man nog méér is. Diefstal van een paar ton. En niemand weet iets naders. Na vier en- twintig uur Politie heeft de daders. Een worgmöo-rd op de hei. En na een dag of zieven De boieven in de 'del Ein hun portret in „'I. Leven". Boirn-aan slag in Den Haag', Al 'koos het moedig baaisi© Ook vluig het „Hazenpad", De Haas is reeds het haasje. We scihett'ren altijd graag. Dat is bij -ons' traditie. Maar neemie- p-et af voioir Recherche -ot Politie. Tel. CL1NGE DOORENBOS. Hoe vel© menschen foo- ken? Wij hebben dezie'r dagen gele zen, h-oe vele automobielen 'er in 'de z.g.n. beschaafde wereld gebruikt ■wor den. .Dezer dagen is noig een andere statistiek -opgemaakt. Een liefhebber ivan cijferen beef globaal ui gerekend hoeveel menschen er rook en, dat wil zeggen, hij heeft -hij! zijn bezoek aan verschillende hoiofd-ste-aen het aantal afgebrande lucifers geteld, die hij vond op straat, in de koffiehuizen, pando ren enz,, 'en is daarbij tof. groote ver schillen gekomen van de teiene plaats en de andere. Zoo staat bij hem' "Ne derland heel ho-oig o-p de lijst als een der meest rookemde- landen. De man heeft hier o a. de- roede stukjes afge brande lucifers geteld, die- hij op ze keren dag op de- trottoirs aantrof. Het bleek hem, dat er gemiddeld oip elke kilometer trottoir 370 eindjes lucifer lagen. Zoo-dra hij zij'n .onderzoek voltooid heeft, hoopt hij -er eein brochure over te 'schrijven. Hij' heeft intussdhen nog ge-en -oplossing ige-vonden yo-or het vraagstuk, hoe in zijn onderzoek ook het platteland tie -b-etxiekken. Van drukfouten gesprote n. Hel vermakelijkste soort drukfouten is wel dat, hetwelk het gevolg is van het door elkaar loopen van twee zeer verschillende berichten, hetgeen toch zoo gemakkelijk kan gebeuren. Een §{$w-Morksch dagblad zou-onlangs,endei stadsnieuws melding maken van, 4e, afschejjlsl pieek van een gevierden kanselredenaar en van hel droevig verhaal van eeh' 'armen straat hond, 'die het slachtoffer Werd van een on gemotiveerde verdenking, als zouilij dol zijn Bij liet opmaken van de kolom werden eenigp regels van do afscheidsrede weggelaten, de lieide. stukken aaneen geschoven e'n de tweo berichten aldus den lezers opgedischt „De eerwaarde heer James Thompson heef! Zondag j.l. zijn afscheidspreek gehouden ten aaanhoore van een talrijke schare. Hij heel') zjjn gehoor met een van aandoening trillende stem kennis gegeven, dat zijn geneesheer hem voorgeschreven had, den Oceaan over le steken en door het gebruik der baden in hel ouuo werelddeel te trachten zijn gezondheid te her stellen, die onder zijn herderlijken arbeid zc-er geleden had. Daarna is hij pijlsnel voortgehold, zijn wv,, nemende langs de Benefitstraat, i'n de richting van het Universiteitsgebouw, waar hij door straatjongens werd opgevangen, die hem ee'n ouden blikken ketel uanbonde'n. Daarop is hij in steeds wilder vaart yoortgestoven, totdat hij -door een politieagent, die meende dat hij dol was, met een revolver werd neerge schoten." N. P. G. C. LONDEN. De toestand te Belfast blijft gespannen. Gi-stieren had een nieuwe uitbarsting plaats imiet het, ge volg, dat één vrouw werd gedood en vier personen werden gewond. Later wordt gemeld, dat dri-e personen zijn gedood en 13 getvond. Uit een gevangenis te Kilkenny onl- sioapten 44 politiek© gevangenen dooi* een tunnel, dien zij gegraven hadden. HELSINGFORS. V. D. Generaal Matrej-enka belegert als ho-ofd van het boerenleger Jekaterinoslov. Trotsky heeft tegen de .Oekrainers drie legers g-eciOincentreerd. In -geheel Rusland wordt gemobiliseerd en groote troe pentransporten ver (nekken naar het Zuiden. De Oost-Kaneliërs hebben Rem genomen. Die Bolsjewiki Dekken voor hen. terug, BERLIJN. V. D. .Verschillende per sonen, tot een geheimen Bond benoo- rende, zlijn in hechtenis genom'en, o,a. de penningmeester van den Nationa- len Bp-nd van Duitsche officieren. Nov. 26 Middelburg, nieuw hout, Rosier en Vervaat. 26 Bi-az-eün-ge en Ierseke, nieuw hout, Hollm-ann. 26 Arnemuiden, bouwterrein en afbraak, Rosier en Vervaat, 29 Den Burg (Texel), vijf hofsteden, Dik kers. 30 Veere, bouwland, Blaup-ot ten Gate. 30 Middelburg; bo-om-en, B-la'upot ten Cat-e. Westkapelle, hofstede, Struve. D-ec. 3 Oudelande, boomen, Neervoort. 5 Middelburg; boomen Ittmann. 6 Goe-s, huis Markt, v. Diissei. 13 Goes, winkelhuis en pakhuis, Pilaar. 13 Vlissingen, hui-zen, Paap. Waarde, huis, inboedel, ITuvers. Jan. 11 's Gravenpolder, inboedel, v. Dissel. Wiss-ekerke (N.-B.), bouw- en weiland. Pilaar. Nov. 30 Middelburg, onderhoud bodemdiepte kanaal-buitenhaven te Vlissingen en Veere, Koopmanshaven te Vlissingen en haven te Breskens gedurende 1922. 30 Middelburg, Verbeteren Rijks grooten weg; le ld., no. 3 op Walcheren. 30 Middelburg, vervaardigen en leveren vier ijzeren sluisdeuren voor groote sluizen kanaal door Walcheren. De landbouwschool te Axel. Op verzoek van Mr. P. Die-leman, voor zitter der Z. L. M„ plaatsen wij: het vol gende schrijven: Aan de Redactie van de A. R. „Rotterdammer", te- Rotterdam. Geachte Red-actie, Verleden week is in uw 'blad bevreem ding uitgesproken, dat ik critiek had ge leverd op het besluit van den Ministie(r IJsselsteijn tot subsidieering van een Chr. Landbouwschool te Axel. Deze opmer king eischt rectificatie. Op de bedoelde vergadering van die Z. L. M .is do-or mij ernstige critiek uitgeoe fend -o p de w ij ze- van h a ndelen in deze zaak door den Minister. Ik be- critiseerde dat en m.i. tertecht, omdat deze voor mij en de Maatschappij, waarvan ik Voorzitter ben, grievend was. Wat toch is het geval? Reeds lang geleden gingien er in de aft deeling Axel der Z. L. M. stemmien op om een Landbouwschool te stichten. Men oor deelde echter, m.i. terecht, dat de Z. L. M. zelf geen scholen moest oprichten. Er vormde zich dan ook een comité uit al lerlei richting: antirevolutionairen, Chr.- Historischen, Rooms-ch-Katholieken en Vrijzinnigen. Deze vroegen den Minister subsidie voor een eventueele school. Mon deling heeft de Minister op een audiëntie aan een delegatie van dat comité, onder steund,door een delegatie uit het bestuur tder -Zi h. Mij gunstige toezegging daartoe gedaan,:! zoddat dan oofc. reeds een gebouw, de oude nonnaaischool, werd aangekocht en met den inspecteur van het landbouw onderwijs werd onderhandeld. Voor den' goeden gang van zaken werd een vereenr- ging opgericht en koninklijk goedgekeurd» ten doel hebbende het landbouwonderwijs in Z.-Vlaanderen (Oostelijk deel) te bevor deren, bestaande weer uit vogels van di verse pluimage. Terwijl men echter in' volle voorbereiding was, verscheen er een- verzoek van de afdeeling in Z.-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond om subsidie voor een door hen te stichten landbouwschool. Het is zeker gewenscht ook met liet" oog op de schatkist dat er in een klein© omgeving als daar niet twee, maar slechts één school ds. Naar mijn meening ware eenheid wel te verkrijgen, als geen van beide groepen een onverzoenlijke houding aannam. Beiden wilden denzelfden lanrlbouwonderwijzer tot hoofd, een christelijk onderwijzer. Het beste was gemengd. Mogelijk waren -eenige marcheerende voormannen wel genegen zich terug te trekken, opdat milder ge stemde geesten de leiding op zich konden nemen. Hoe dit zij, de Minister vroeg mij bij een officieel schrijven aan mij ge richt a]s voorzitter der Z ,L. M. om te trachten de groepen tot eenheid te brengen en hij zou om het mij te vergemakkelijken dan geen bezwaar 'hebben in de benoeming, tot hoofd van den man dien be-iden be geerden en di-e christelijk onderwijzer is. Voorts zou hij goedvinden dat, wanneer- de groep van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond dat v-erlangde, afzonderlijk gods dienstonderwijs en maatschappijkunde werd gegeven in hun geest. Dat verzoek kreeg ik in 't begin van September, vlak voor de groote Landf- 1)0 uw ten toonstelling in Zeeland. Van zelf kon ik niet dan na die tentoon stelling de belanghebbenden bijeenroepen. Ik deed het tegen ee-n dag in 't begin van October. En nu komt het punt, waarop ik critiek uitoefende: van een der groe pen ,n.l. v-an den Chris-telijken Boerenf- én Tuinders'bö-nd, kreeg ik bericht, dat zij de bijeenkomst niet zouden bijwonen, om- flat de Minister hen reeds positief toezeg ging had gedaan van subsidie voor een school, geheel naar hun wensoh. Ik liet toch cle vergadering doorgaan met het- bestuur d-er vereeniging en van d-e afdee ling Axel der Z. L. M. Ik kon niet aanne men, dat de Minister zonder mijn rap-port h-f te wachten, zonder den uitslag van mijn pogen af te wachten, maar in eens- zoo »o'u beslist hebben in plaats van juist mijn po gen bij d.e andere groep te ondersteuner En waar de Minister destijds ook aan de groep der vereeniging dezelfde toezegging! had gedaan van subsidieering, kon ik het -nog minder aannemen. Iedereen dacht trouwens aan een misverstand. 't Bleek later echter geen misverstand te zijn. Inderdaad had de Minister zoo be slist. Wat was gebeurd? Hangende dus het pogen, of liever nog vóór ik met de heeren kon raadplegen; was een delegatie van 't'bestuur der afd. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond bij den Minister geweest, en had hem ge-. zegd, dat zij onmogelijk konden medewer ken in den geest zooals do Minister mit 'had .geschreven en dat zij het vertrouwen der meeste geestverwant-en in di-e streek hadden en daarop had de Minister zonder mijn pogen of rapport af te wachten, maar beslist. Daargelaten nu of de beslisi. sing van den Minister juist is of niet> verdient deze behandeling m.i. critiek'. Men laat iemand, wien men izielf verzocht iets te doen in het algemeen belang, niet zoo'n figuur slaan. Dat alles heeft dus biets met de beslissing zelve te maken. Ik heb mij daardoor en daarmede niet 'opgeworpen als een paladijn van het neu trale landbouwonderwijs. Dat doe ik ook niet. M.i. is er bj" landbouwonderwijs van geen neutraliteit sprake .Dat is vakonderwijs en dient uit sluitend vakopleiding te zijn en wanneer zich d-at bepaalt tot het gewone vakonder wijs en niet tot ho-oger wetenschappelijke vorming, dan komt gelijk dr. Kuyper terecht schreef in zijn Gemeen© gratie, het vraagstuk van schepping of evolutie daar bij niet aan de orde, vo-orzoover het dit Wel d-eed, of men het wilde doen, wordt (gelegenheid gegeven voor Christelijke Maatschappijkunde en Goddienstonder, wijs, maar bij de vakopleiding gaat het om op de beste wijze zijn vak te lee-- £en, waarbij dan een neutraliteitsstandpunt evenmin als een confessioneel is uitge- jsloten. Deze denkbeelden van Dr. Kuy per zijn ook de mijne. Nu gun ik echter ieder zijn me'ening-en ,en zijn denkbeelden. Ik heb het daarover piet gehad. Wil de Minister ee-n confossio- neele school subsidieenen, het zij zijn zaak. Ik heb in de Staten van Zeeland pok verdedigd een subsidie aan de Kath. Landbouwschool. Maar, en dat is een 2e punt van critiek die ik nu wensch uit to spr-eken, n,l deejd ik dat niet op die verga(- dering van de Z. L. M., welke m.i- tem bpzichte van het landbouwonderwijs te genover alle andere scholen „neutraal" imoet staan, wanneer er slechts deugdelijk' landbouwonderwijs bevorderd wordt. Dat 2e punt van critiek dan is dit: dat de Minister aan de te Axel te stichten con fessioneel© school alleen, bij uitsluiting v-an een andere, subsidie gieven wil. Dat is echter niet antirevolutionair en Jotaal in strijd met de vrijheid, waarop men in Nederland zoo prat gaat. Hetgeen de Rotterdammer ten dezen aanzien schreef wekt een -absoluut onjuist beeld. Men schreef: Zeeland heeft al een neutrale landbouwschool te Goes en leen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3