Telegrammen. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Eemengd Nieuws. Ifloop ïerkoopinp, libesMinp, enz. Laatste Berichten. Allerlei. Ingezonden Stukken. Bnrgerljjke Stand. Marktberichten. iafoelen de heeren M. Noordhoek Wb. Pouwer en J. de.Regt. "SCHORE. Herkoaed' kot notabel "«er Ned. Herv. Kerk alhier'de boeren D. van Koevcringe en C. C. Stols. Vrouwepotier. De heer J. van Honte, hoofd der openbare school alhier, die reeds eenigen tijd .ziekteverlof geniet, heeft mis hoofd der school ontslag aangevraagd. Dhr. Van Houte heeft, 31 jaar zijn be trekking alhier bekleed. Geslaagd te Groningen voor liet doctoraal examen Godgeleerdheid de heer N, A. C. Slotemaker de Bruine. 0 n d e r w ij s. Over bovenstaand on derwerp,, een der punten van het ont werp program van actie van het Cen traal Comité der A. R. partij, hield \d|(t Sheer S. Brandsma Maandagavond een Ie- king voor de a.r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Middelburg. Spr. begint met op te merken, dat dit concept program, ook wat het onderwijs betreft een groot verschil biedt met dat van vorige jaren. Ook treft ons weer de gebiedende eisch, dat rekening moet ge houden worden met den geldelijken nood der openbare kassen. Na in 'tkort een historisch overzicht gegeven te hebben van ons onderwijs en de verschillende wetten even de revue hebben gepasseerd, komt spr. tot de wftt-De Visser van 1920. Om de noodzakelijkheid van bezuiniging ook op het terrein van het onderwijs te bewijzen gaat spr. na, wat het aan ge meente en Rijk kost. Betaalde de gemeente voor 1920 aan de Bijz. school zoo goed als niets, thans moet de gemeente, zoo door een school bestuur om een school gevraagd wordt, een som voor den bouw fourneeren. Wor den er al geen nieuwe scholen gebouwd' dan worden al de gebouwen getaxeerd en betaalt de gemeente aan de besturen def scholen ongeveer 61/2 pet- dier getaxeer de som Ook is de vergoeding voor vuur en licht ten behoeve der Bijz. school voor rekening der gemeente naar gelijken maatstaf als voor de openbare school. Het rijk betaalt aan schoolbesturen en gemeenten alle salarissen der onderwijzers die aanmerkelijk verhoogd Rijn. Voorts breidde zich het aantal scholen geweldig uit en als gevolg daarvan het getal onder Wijzers. Wijdend op zulke enonne kosten ver staat Spr. heel goed den wanhoopskreet om bezuiniging, ook op het terrein van het onderwijs. 1 i Er dient bezuinigd, 'zegt het ontwerp1' program, maar het voegt er aan toe „een <en ander met handhaving van de vrijheia Va nhet onderwijs". Spr. vindt (het gelukkig dat deze clausule volgt. Z.i. heeft de bijz' school al een deel van haar vrijheid inge boet,. Jammer, dat de gemeenten niet wer den uitgeschakeld, zooals Dr. Kuyper ook iang reeds had voorgestaan, dat de bijz. Bchool ook niet heeft een eigen school toezicht ,dat aan zooveel voorwaarden moet voldaan. Als een knellende bepa ling voelt spr. den gestelden eisch, dat per week minstens '22 uur aan de ge- kvone vakken moet worden besteed, waar. door zoo licht het Bijbelsch onderwijs in het gedrang komt. Spr. laakt de hande lingen van den Raad van Middelburg, die g-een gelden toestond voor den bouw van een lokaal een-er Bij,z. School niet tegenstaande de wet het gebiedt. Als spr. tot de bezuiniging; komt, Uient z.i. niet de weg ingeslagen, dien het ontwerp Stopwet beoogt. Het doet spr. genoegen, dat uit het voorloopig verslag blijkt, dat tal Wan Kamerleden bezwaar hebben tegen deze wet, omdat ze de vrij heid aanrandt. Bezuinigd kan worden op andere wijze. Zoo kan volgens de be staande wet te gemakkelijk een school gesplitst worden in een jongens, en teen meisjesschool. Ook gaat het te geinakkelijk U.L.O.-schooltjes op 'te richten. Spr. zou het aantal leerlingen, dat daarvoor wordt Wereischt, willen verhoogd zien. Eveneens acht hij het aantal kinderen, dat noodig is, o-m tot Oprichting van een nieuwe school te kunnen geraken te gering. Ook kan op het vervolgonderwijs heel Avat bezuinigd, worden. Spr. ontmoette in richtingen ,waar 6 leerlingen nominaal stonden ingeschreven, waar 15 uur per (week werd les gegevlen en waar 'bij bezoek van het schooltoezicht 1 leerling aanwezig was. Voor de instelling van het 7e leerjaar voelt spr. wel, maar de schatten, die noodig zullen zijn voor den bouw van nieuwe lokalen, doen hem terugschrikken. Het onderwijs in lichamelijke oefenin gen acht spr. Vooral voor de kinderen Van het platte land van niet zoo groote Ibeteekenis, dat het de lenorme kosten voor Pan te leggen terreinen rechtvaardigt. Als spr. ko.mt tot het punt financieele (gelijkstelling van het middelbaar, gymna siaal en hooger onderwijs, stelt hij in het licht, dat de Rijks- en Gemeentelijke H. B. S. vlele zijn, de Cbr. daarentegen weinig, Hij zou het van belang achten, dat ook' Zeeland een Chr. H. B. S. had. Wel is er een nieuwe wet op komst, maar ook daarin knelt de bepaling, dat het school geld op de Chr. H. B. S. niet minden mag zijn dan op de andere. Het Hoo-göt Onderwijs ontvangt volgens spr. nog te weinig subsidie. Hij wijst in dit verband top den treurigen toestand van het gebouw Öer Vrije Universiteit, waar college giege- tven wordt in lokalen, die geenszins aan Rechtmatige eigen voldoen. Bij de gedachtenwisseling wordt door den heer Weeda gewezen op de veel gunstiger conditie, waarin de Rijkskweek school verkeert, wat het uitreiken van beurzen betreft boven de Chr. kweek- School. Zoo,,kufLnen voor de Rijkskweek school in 4 juar ,tjj$,.6ö a 30 beupfèh'v^r- idpn verleend, terwijl de Chr.' kweekschool' er kan beschikken over 14. De heer Van der Welle meent, dat Spr. bij zijn aangegeven middelen tot bezuini ging de opleiding der toekomstige onder wijzers heeft vergeten. De heer Heemskerk meent ook, dat het Stopwetje niet te aanvaarden is. Hij komt ook terug op de handelwijze van den Raad van Middelburg De Wet gebiedt de som toe te staan. Ze moet gehandhaafd' zoolang het ontwerp geen wet is gewor den. Hij oefent kritiek op het feit, dat leerlingen, die een Chr. school bezoeken in een plaats, waar geen Openbare school is en wier ouders bezwaar hebben tegen het Bijbelsch onderwijs, de school gedu rende die uren mogen verlaten. Wat het bijz. onderwijs betreft, zullen we voor loopig genoegen moeten nemlan met elke verruiming, die wordt geboden. De heer Kogeler meent dat tal van besturen den Minister in verlegenheid heb. ben gebracht door hun vele aanvragen om schoolbouw, dat vele scholen te royaal zijn ingericht. De heer Littooy yraagt inlichting omtrent de belooning van het Hoofd van een Vervolgcursus. De heler Den Hollander ziet gevaar in het oprich ten van allerlei sectarische schooltjes. De heer De Bruijn vindt de financieele ge lijkstelling voor algemeen kiesrecht ieien dlnre fuil geweest. De voorzitter laakt het, dat vaak een bijz. school wordt opgericht om zeer bij komstige redenen. Hij gaat niet mee met de idee van Referent, om te bezuinigen op het gymnastiekonderwijs. Ook hij ge looft met den heer Kogeler, dat de- inrich ting der scholen wat eenvoudiger kon zijn. De lokalen der V.U. zijn naar zijn idee niet -zoo treurig als dhr. Brandsma •voorstelde. Er zijn openbare universiteiten die veel leelijker zijn. De lieer Brantsma dient zijn verschil lende opponenten uitvoerig van antwoord. Ten slotte komt men tot de conclusie dat de A. R. Partij een commissie dient te benoemen, die onderzoekt op w-elke wijze de L. O.-wet in haar geheel kan worden gewijzigd. De gemeenten dienen uitge schakeld. Het geheel dient Rijkszaak .te worden. Aangedrongen moet worden op bezuiniging, vooral ook wat de opleiding der toekomstige onderwijzers aangaat. Een Christelijke Staats school? De «heer ,1. C. Wirtz1, In specteur bij het. Lager Onderwijis, schrijft aan „de Rotterdammer" De 'motie van Smeek scihijmt hetzelf de lot te zullen ondergaan als een jaaï -geleden de brochure-Van Buuren. Over dit boekje werd vrij alge-m-eern de staf gebroken, het dreigde de vreug deroes vain enkelen te verstoren en gaf genoeg vat in woordkeuze en zins bouw tot oriliek. Toch erkennen velen, dat Vain Buuren in den grond der ziaak volkomen gelijk had: er was in 1920 geen voldoende reden om' te vlaggen, enz. En ook degenen, die .toen Van Buuren aanvielen, zullen thans wel 'niet erkennen, dat ze tóen ongelijk hadden, maar z:e zullen wel meedoen in het koor van hen, die de Onder- wijsbevrediging zeer onbevredigend vin-den. Sneek heeft de veiligheidsklep opengezet en stoom laten vliegen. En ook' -nu kan een diplomaat, een ju rist en zelfs een dagbladredacteur heel veel verkeerds opm'erke-nde veilig heidsklep is aangepakt met de link-er en niet met. de rechterhand; dat ding staat te ver op-ende stoom, die er uit vliegt, bevat nog verschillende bte'- stajmddeelen, die in -zuiveren sl oom, niet hehooren voor te komen, e-nz:. e,nz. Maar feit is, dat hetgeen men in Sneek gezegd heeft, leeft in de har ten van velen; dat men een derge- lijfcen toon kan beluisteren op re-is, als men hier en daar geestverwanten aantreft; dat ongeveer -op dezelfde manier gesproken wordt op visites en n-iet offiöiëele samenkomsten, kortom, dat e r inderdaad malaise is niet alleen in den handel, doch ook in de poli tiek en ook onder de antirevolutio nairen. Nu kan men in de officieel© orga nen dit ontkennen of ook de wijze, waarop de klachten geuit worden, af keuren. M i. echter doet men beter ep, stellig veiliger als -men minder let op- den vorm', op de woordkeus en derge lijke, en meer op- de bedoeling op den geest, die zich in zulke uitingen openbaart. Als steeds bepaal ik me tot het onderwijs. Sneek zegt„we gaan in de richting van de Christelijke Staats school en Gro-en's ideaal: „De Vrije Schooi" raakt steeds Meer in dekl-em." Nu ga ik niet onderzoeken, of de vrijie school inderdaad Groen's ideaal was; dit laat ik gaarne o-ver aan d-e histo rici. Wel weet ik, dat wij, antirevo lutionairen, vele jaren geslreden heb ben voor het ideaal „De Vrije School". Voorts weet ik ook, dat men onder „een Christelijke Staatsschool" veler lei kan verstaan en dat de mensche-n, die voor dit ideaal strijden .ons nog 'nooit precies gedéfinieerd hebben, wat ze eigenlijk daaronder verstaan en ook niet o-p welke Wijze ze me-enen dit ideaal te kunnen benaderen. Daardoor is het moeilijk over deze dingen te schrijven en te spreken, want toen praat en schrijft zoo licht langs el kander heen en daardoor schiet toen niet o-p. 'kWeet echter nog meer en wel dit, dat de Bijzondere School die aan spraak maakt op de financiëele gelijk stelling, niet vrij is en dat de banden, waarmede ze gebonden is, steeds meerder geworden zijnMatikay vroeg weinig' „waarborgen",Kamfer "iets meer enDè Visser vraagt 'er Alléén in de wet drie en dertig, terwijl hij' door Koninklijke Besluiten en Minis- terië,ele beschikkingen dit getal nog steeds vermeerdert. De School met den Bijbel is niet vrij' in de keuze der leerstof; niet vrij in het aantal uren, dat ze daaraan besteden wil; niet vrij in het leerplan; niet vrij in de benoeming van personeel; niet vrij in het. ontslaan daarvan; niet vrij zelfs in het schoonmaken der schoollokalenD'e voor het godsdienst onderwijs bestemde uren vallen bin nen de schooltijden en worden voor elke school vastgesteld in overeen stemming met den door de Kerkelijke Gemeente of plaatselijke Kerk voor die School aangewezen godsdienst- leeraar, of fn'et die Kerkelijke Gemeen te of plaatselijke Kerk zelve, welke den godsdienstleeraar voor dit doel aanwijst." Ik' treed heelemaal niet in beoor deeling van bet nut dezer aanvullin gen. 'k Vraag ook niet, of het hier vooTgeschrevene uitvoerbaar is. In Amsterdam loopt het al spaak: de verschillende godsdienstleeraars wil len met elkaar op zooveel uren be slag .leggen, dat in die Scholen, waar geen lokaal over is, het maatschap pelijk onderwijs geducht in de «klem komt. 'k Vraag alleen, of Sneek onge lijk heeft, als .ze hierin ziet een zwak ke paging o-m de Openbare School te kerstenen? In dezelfde richting gaat de nieuwe Wet ook bij- de opleiding, want in art. 143 staat uitdrukkelijk„Het gods dienstonderwijs wordt gegeven j)p de w'ii-ze als in art. 26 voor de Lagere School is bepaald." Hier is alleen sprake van de Openbare Kweekscho len. Reeds nu moeten de lessen der godsdienstleeraars aan de Rijkskweiek- em Normaalscholen door het Rijk be taald, wanneer er ten minste zes leer lingen van z-oo'n les gebruik maken. Ook hier zitten sommige directeuren met de handen in het haar, omdat ze niet klaar kunnen kotoen met een regeling, die bevredigt, waar vele pre dikanten van de gelegenheid gebruik wenschen te toaken. Gaarne erken ik, dat in dit alles iets billijks schuilt, maar ook komt daarnaast een onbillijkheid aan den dag, want de uren, gewijd aan Bijbel serie Geschiedenis, Kerkgeschiedenis en geloofsleer komen op de Bijzondere Kweekscholen tot heden niet voor ver goeding door het Rijk in aanmerking. Hoofdzaak -echter is nu de vraag, of er ©enige grond is voor de bewering van Bneek, dat d-e Vrijie School hoe langer hoe meer in de klem raakt en dat we gaan in de richting der Christelijke Staatsschool. Laat jk mie heel voorzichtig uitdrukken en zeg gen: deze bewering is niet geheel en al van gr-o-nd ontbloot. Ten slotte nog dit. Laten we bij de eerlijke erkentenis, dat we in de malaise zitten, niet zoeken naar een zondebok, maar het voorbeeld volgen van Daniël, die zelf was een „zeer gewenschte man" en die niet sprak over de zonde van A o-f over de af dwaling van B., doch eTkende: „Wij hebben gezondigd, wij- en onz-e va ders." Dit is de ©enige weg, om uit de malaise -verlast te worden. Zaterdag 26 dezier wordt op ini tiatief van helt Kon. Ned. Landb. Co mité te Utrecht een vergadering ge houden met alle aangesloten honden ter bespreking van net voorontwerp LaJndb-o-uw-arbeidsw-et. In deze verga dering -zal Dr Postum'a. allereerst een verslag geven van de Internationale arbeidsconferentie te- Genève. Daarna zial de bespreking volgen over voor noemd we-tsontwerp aan de hand van een reeks door het Comité gestelde vragen. Het hoofdbestuur der Z. L. M. zal op die vergadering vertegen woordigd worden door den hieer Jac. Wellem.au. Ongelukken. Onder Rijswijk is een U-jarig knaapje, dat op een vracht wagen was geklauterd en daaraf sarong door een vrachtauto overreden. Een der voorwielen ging over ziijn hoofd, zoodat de dood onmiddellijk 'intrad. Te D-en Haag is een 14-jarige loodgietersjongen uit een dakgoot gevallen. Hij werd in wendig zwaar gekneusd. Het wandelende raadsel. Twee agent-en zagen hét raadsel des mid dags op den Zeeburgördiji wandelen. Het had een petje op, oen blauw col- bertoostuum en een grijzen jekker aan. Het lie-p' en zijn heupen wiegden als die van een vbouw. Dat viel den beiden be ambten -o-p- -en ze versnelden hun pas om het Raadsel van meer nabij te beschou wen. Het tilde z'n p-etje op en streek zich door het kortgeknipte haar. Deze demonstratieve- beweging kwam den agen ten no-g verdachter voor en spoedig gre pen ze het Raadsel bij z'n jekkertje en n-oodigden het uit samen wat te gaan praten op het bureau. Met hooge fijn© stem protesteerde het Raadsel hiertegen. Maar er was geen help-en aan en spoedig zat de Vreemde verschijning daar. Een inspecteur, die toevallig de wacht kamer binnenkwam, zag, dat de vinger toppen van het Raadsel geel waren en tro-k hieruit de conclusie, dat dit een ge- volg" 'Was van- veel sigaretten rooken. Hjj paste een oude truc toe, die wonderwel, gel:ukfëv;en die oorzaak was; dat het' raadseltje opgelost werd. Zeg jongen, zoide hij, rook je veel? Jawel, antwoordde h'et kereltje. Een sigaret? Graag. Vang dan! riep de inspecteur en wierp een sigaret in de richting van den arrestant. Het is van ouds bekend, dat, wanneer een man iets vangt, hij de knieën tegen elkaar drukt, terwijl een vrouw liet tegen overgestelde doet, teneinde, mochten haar handen het voorwerp missen, dit met den uitgespreiden Rok te kunnen vangen. Het Raadsel hield de handen op en deed haar knieën van elkaar. Dit was het einde van het Raadsel. De arrestante bekende toen, dat ze een meisje was. Ze had den aanvalligen leeftijd van 24 jaar en was uit Den Haag weggeloop-en. daar het haar niet langer in de residentie beviel. Een mislukte liefdesgeschiedenis met een zeeman had haar doen besluiten als een man te gaan leven. Ze wilde hier werk zo-eken en had inderdaad hier en daar als knecht gesolliciteerd zonder resultaat evenwel. Spoedig werd ze naar huis getranspor teerd. Tel. Een nieuwe sigaretten- z wen del. Er is te 'Amsterdam weer een ni-euwe sigarettenzwendel qjj groote schaal ontdekt, zoio vertelt de „Tel." Eenigen tijd -geleden werd door eenige gevolmachtigden van een En- gelsche firma bij de Justitie hier -ter stede -een aanklacht ingediend, dat het wettig gedeponeerd en in Engeland vervaaïdigde talerk „Turf" in -Amster dam werd -nagemaakt en verkocht. De doosjes en bet handelsmerk, een ge vleugeld Iwit 'paardje, omlijst toet blauw en goud -en de hinnenverpakking wa ren op- bedri-egelijke wijlze geïm'ite-erd. De politie stelde op verzoek der Justitie- een onderzoek in en, evenals in het geval van de Grey's togen in specteur Biere en de brigadier-recher cheur Soesman er op uit. Het bleek, dat de valsohe Türfs even als de Grey's vervaardigd werden in de fa briek der firma aan de Jan Bernar- dusstraat en bij' een andere sigarfe't- tenfabriek te Amsterdam. De fabriek jes werkten ge-heel onafhankelijk van elkaar en stonden niet -me-t elkaar in relatie. De firma V. leverde als van ouds de inferieure namaak af aan zie keren v. d. S.; de andere fabriek liet het ho-cht via een zekere B. de we reld in sturen. Het druk- en carton- nagewerk' van de sigaretten van V, geschiedde in de drukkerij van Van R. te Hilversum. To-en de politie een inval bijl v. d. S. deed, trachtte een der bedien den het cliché van het gevleugelde witte paard toet -een hamer plat te slaan, wat bijtijds verhinderd werd. B. verklaarde het Cliché voor de komst der politie vernietigd ite hebben. Alle verdachten werden gehoord. Vele dui zenden valsche Turrs werden in be slag genomen. En patesant werden nog een paar mille nagemaakte- Grey's in beslag -genomen. Ook in andere plaat sen werden Turfs in beslag genomen. - Dorps-idyl le. De wethouder en de veldwachter van een landelijke Zuid-Limburg sclie gemeente kunnen elkaar 'niet luchten of zien. Wethouder werd reeds enkele malen geverbaliseerd door veldwachter en deze krügt in den raad de veilige tribune om zoo te zeggen wat in de herberg niet mag den mantel uitgeveegd. Burgemeester kan ook niet met wethouder opschieten en ais deze na politieuur nog een graantje poogt te pikken, staat hij op den bon. Volgens wethouder speelt dan burgemeester de hoofdrol. I11 ingezonden stukken gaan wethouder en veldwachter elkaar te lijf. Het laatste nieuws is, dat wethouder veldwachter in eigen huis poogt te arresteeren. Oorzaak: veldwachter zou contra wethouder eenen valschen eed hebben afgelegd voor het kantongerecht. Veldwachter maakte korte metten, nam wethouder mee naar burgemeester, hulp-officier van justitie. Wethouder werd ont last van een revolver en zag zijn optreden bekroond met de noodige protocols: belee- diging, overtreding wapenwet, enz. enz. Het einde van dit drama speelt te Maas tricht. voor de gebefte rechters. Brand. Gistermorgen omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in den hooiberg, staande op het erf van de Wed. W. te Wassenaar. Met 4 stralen werd het vuur, dat zich ook aan een naastgelegen hooiberg en ee'n koeienstal had medegedeeld, aangetast en werden de belendende woonhuizen hat gehouden. Koeien en varkens waren bevrijd en kwameh in liet land in veiligheid. Behalve beide hooibergen gingen een 20-tal kippen verloren. Men denkt aan kwaadwilligheid. Ford wil zaken doen. Do auto mobielkoning Henry Ford denkt zeker, dat do ontwapeningsconferentie te Washington schit terend resultaat zal hebben. Althans hij is bereid, „de oude vloten van de wereld tegen ood-ijzcr-pryzen op te k-oopen, om er laiidhouwmachineriën en automobielen van te maken, zoodra de groote mogendheden overeen gekomen zijn om te ontwapenen." En hij voegt erbij„Ik kan evengoed het metaal van dia oorlogsbodems opkoopen, als ergens anders! Er zou geen enkel schip vernietigd behoeven te worden, iedereen zou er nut van trekke'n, en hel zou tenslotte aan het werkloosheids probleem een oplossing geven!" Een origi'neele toepassing van een klassiek voorbeeld Goes. Dinsdag werd alhier door no taris Pilaar publiek verkocht een schuur met erf en weiland, aan den Westsin gel. groot 67 A. 75 c:A., aati C. Westdorp •iJte Goes voor f5510. Dinsdag, werd' alhier ten' 'overstaan van de notarissen Joh. Pilaar te Goes en H. W. Neervoort te 's Gravenpolder, publiek verkocht: 1. Een winkelhuis met groote werkplaats en erf te Goes, aan de Gan-zcpoorIstraat, groot 2 A. 25 c.A. voor f 5857, aan dhr. N. Knieriem te Goes. 2. Een ge-bouw en erf te Goes, aan het Keizerdijkje, groot 79 c.A., aan dhr. I1. J. F. Chamnleau c.s. te Goes voor f691. Samen f 6548. - Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur te Middelburg werd he den door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat .aanbesteed het toaken van een gedeelte van het builentoe- leidingskanaal voor de te houwen der de schutsluis te Wemeldi-nge, toeit bij komende werken, behoorende tot. de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het Kanaal door Zuid- Beveland te Hanswesrt en Wemel- dinge. Raming f120.000. Minste inschrijvers Adr. Volcker teSlie- drecht voor f91000. Door Ged. Staten werd op dezelfde plaats aanbesteed het onderhouden van en het doen van herstellingen en leveringen aan het gebouw der Provinciale Bibliotheek te Middelburg vain 1 Januari tot en met 31 Decem ber 1922. Inschrijvers de heer P. de With f1577, G'. Hollema f1448, H. J. Keule- mans f1316, L. F. Goosman f1300, J. J. Janssen f 1260 en A. L-oois f 1175, allen te Middelburg. Een ontaarde moeder. MIDDELBURG. Hedenmorgen is alhier een afschuwelijke misdaad aan het licht gekomen. Reeds lang was het 'bekend, dat de echtge- nooto van J. C. Butz, wonende Heere'nstraat H. 131 haar 13-jarig dochtertje uit het eerste huwelijk, Marie Stouijesdyk, slecht behandelde en achterstelde by haar vijl' kinderen uit het tweede huwelijk. Hedenmorgen nu is het meis je uit den kelder, waarin zij opgesloten zat, gevlucht en hebben de buren ingegrepe'n. Zij is in deerniswekkenden tocsta'nd naar het politie bureau en later naar het gasthuis overgebracht. Het meisje was ontzettend vervuild en droeg overhaar geheele lichaam de hewy'zen van af schuwelijke mishandeling door de moedor. Zy moet meer dan een jaar in den kelder ge zeten hebben. Een verder onderzoek wordt ingesteld. D-ETMOLD. V. D. Gisterenmiddag is de Landsbibliotheek in vlammen opgegaan. Hfet, gebouw is in 1640 gesticht, was vier ver diepingen hoog en bevatte 150.000 boekdetelen. waarvan er 30.000 zyn vernield. Bij het blus- schingswerk werden vier personen ertistig ge wond x. LOND-EN. V. I). De recruteering van ma trozen voor de Britsche marine is stopgezet. Bij de inspectie. Sergeant: Wat voor decoratie heb je daar op je borst hangen, nummero vier? Reeruut (trotsch): Het is de medaille, die onze koe verleden jaar c>p de tentoon stelling heeft gewonnen!" (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer d-e Redacteur! Deizer dagen hebben wij vernomen, dat onze padvindersigieheiimen door een oud- vaandriig!, die uit on,ze Chr. vereeniging, gegaian is naar de liberale vereeniging, blootgelegd worden aan niet-Padvinders. Daardoor worden wij in het aanwerven van nieuwe leden tegengewerkt. Wij ho pen, dat wij de g'urust van het Cnr. pu bliek .zullen mogen behouden en dat het ons .zal blijven steunen en aan dergelijke onwaarheden ig;een geloof zal schenken. Twee Adspirant-Patrouilleleid-ers der C. P. 0. Go-es, 22 Nov. 1921. MIDDELBURG. Getrouwd: L. Louwerse, 43 j. en M. L. Zwigtman, 45 j. Bevallen: R. v. d. Ven, geb. Maas, z.L. Koole, geb. van Moolenbroek, d. Overleden: G. van Dort, 84 j„ weduwe E. J. Klaassen; L. P. v. Straten, 46 j„ ongeh.; P. Sanderse, 70 j., vrouw van L. Francois. GOES. Huw.-aang. 23, Christoffel Jan van Leussien, 25 j. jm. te Goes en Sie- berta de Boer, 28 j. jd. te Goes bieiden onlangs te Utrecht. Geboren: 22, Jannetje, d.v. Willem Meul- tneester e-n Neieltje Schroevers. Overleden: 20, Pieter Anthonie 10 we ken, z.v. Retrus Marinus Verbeent len 'Anna Maria de Witte. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Veiling 22 Nov. 1921. Peren: Josephine de Malines 40; Doyenne d'Alanco'n 40; Delice

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3