Staten-Generaal. Pit de Provincie. Kerknieuws. van onzen Vader, die in de hemelen is. De penningmeester, deelde mede, dat, het boekjaar sloot piet een batig saldo) van f2.10. De heer R. K. van den Berg van Baam leidde de bespreking in over de vraag, of de Bond van Christ. Drukkerspatroons zich zal aansluiten bij de Christelijke Pa troons vakcentrale. Na een zeer geanimeerde discussie werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van den Bond van Christel. Drukkers-Patroons, gehoord de inleidende besprekingen omtrent de op richting van een Christelijke Pa troonsvakcentrale, spreekt zich in beginsel voor aansluiting uit, doch behoudt zich voor, over een definitieve aansluiting te besluiten, nadat statu ten en huishoudelijk reglement en alle voor den bond daaruit voortvloeiende verplichtingen ter kennis van de leden zijn gebracht en op een ledenvergade ring een onderwerp van bespreking heb ben uitgemaakt; zij draagt verder het Bestuur op, aan de voorbereidende werkzaamheden deel te nemen en voor de e.v. Algem. Verg. met duidelijk ge stipuleerde voorstellen te komen." De agenda voor de gemeenschappelijke gem. verg. der federatie werd behan deld. Tot afgevaardigden werden benoemd de heer en R. K. van den Berg, H. Buurman, R. L. Haan, G. F. Hummelen, J. P. Mul der, J. Olthoff, P. Oosterbaan, Sikkeima, J. Steenblok en A. Wielenga. In de on derhandelingscommissie voor de collec tieve arbeidsovereenkomst werden geko zen de heeren H. Diemer en R. K. van den Berg en als plaatsvervangers de hee ren P. Oosterbaan en A. D. Littooy. Bij de bespreking van den algemeenen bedrijfstoestand werd scherpe afkeuring Uitgesproken over het feit, dat de Re geering drukwerk-orders in Duitschland hiad gegeven en over de wijze waarop [Minister Ruys de Beerenbrouck zich had Uitgesproken over de collectieve arbeids overeenkomst in het drukkersbedrijf. Werkloozen relletje. Een groep werkloozen moest gister middag tijdens de Raadszitting te Amster dam de publieke tribune verlaten, omdat Zij door interrupties de orde trachtten te verstoren. Toen de herriemakers daar op via de wachtkamer de straat op gin gen, maakten zij zulk een herrie, dat rechercheurs hen uit het Stadhuis moes ten verwijderen. Drie personen werden gearresteerd. In de omgeving van het Spui was het ook in den namiddag vrij rumoerig en was geruimen tijd een ta melijk uitgebreide politiemacht aanwezig om! de daar ronddolende werkloozen in bedwang te houden. Processieverbod. Naar aanleiding van een opmerking door j pastoor v. Oerle te Eindhoven, op eene i vergadering eener R. K. kiesvereeniging te Eindhoven gedaan, in verband met het processieverbod, deelde de heer Win- termans, Tweede Kamerlid, mede, dat in de richting van de opheffing van het processieverbod zal worden voortgewerkt. Allerlei. De afdeeling 's-Gravenhage van den Ne- derlandschen Bond van Belastingbetalers heeft de Tweede Kamer verzocht het amendement, ingediend door acht anti- revolutionnaire Kamerleden, om de schade loosstelling der Kamerleden, op f 3000 te laten, het weduwenpensioen te schrap pen enz. aan te nemen. Tweede Kamer. De middag werd (gisteren door de Kamer besteed aan het restant van de Pensioen wetten en een bespreking van de Eerste Kamer en het referendum. Wat de eerst- (genoemde wetten betreft, eniktele amen dementen-Van Stapele wierden verworpen feu overgenomen werd (een amendenrent- {Deckers, volgens hetwelk een gepension- neerd ambtenaar zich voor zijn en weezen een verhoogd pensioen kan verzekeren. De aanval op de Eerste Kamer wierd Van drie zijden ondernomen en wel door 'den vrijz.-democraat Oud, den sociaal-de mocraat Troelstra en den Vrrjheidsbonder (Visser van IJzendoorn, welke laatste ech ter hoogstwaarschijnlijk niet namens zijn gebeele fractie sprak. Niieuwe argumenten (werden echter niet aangevoerd. Gewerkt Werd met de bekende, n.l.de Eerst© Kamer is overbodig, ze remt de democra tische ontwikkeling van ons politiek leven (fenz. Gelijk men ziet, alles oude koek. koek. Wat het referendum betreft, ook hier Werden vele oude geluiden gehoord. Wie izweert bij de volkssouvereini- leit ,en staat op het standpunt van den Souvereinen volkswil, is natuurlijk in prin. cipe vóór het referendum. Maar eigen aardig is wel om de motieven te hoeren' Waarom de roode leider zoo ten aanzien der volksstemming van meening is ver anderd. Vanaf de opkomst der S. D. A- P. heeft het referendum op het program der S. D. A. P. gestaan en nu heeft ETroelstra het zoo veel als verloochend- Volgens hem leeft het niet in de massa en heeft de kwestie slechts academische be teekenis. Als de roode leider naar dezen maatstaf al zijn programpunten eens ging beoordeelen, zouden er nog wel meerdere kunnen vervallen. Denk slechts aan de socialisatie. Het parlement heeft in 'de Dogen van Troelstra blijkbaar meer be- teekenis gekregen dan voorheen. Het mag in zijn werk niet gehinderd worden door de uiting van den volkswil. Bovendien heeft het volk er niets mee op, meer dan eens in de -vier jaar naar de stembus» te- gaan.- oi ai I abuo na© elfcfig Wef, wel! Hoe kan men 'n vroeger bele den beginsel vaarwel zeggen! In de Avondvergadering heeft mien de Waterstaatsbegrooting onderhanden ge;iP toen. Natuurlijk ging het hoofdzakelijk over bezuiniging en overigens werden, gelijk te doen gebruikelijk is, allerlei Wenschen op het verlanglijstje glezet. Alleronhebbelijkst tegen den minister waren de vrijzinnig-democraten Oud, v- Beresteijn en Tdenstra, die op allerlei klei ne posten aanmerking maakten en van den minister vergden, dat dezie omtrent- pl deze details direct alle mogelijke inlich tingen kon geven. Het werd zelfs den 'sociaal-democraten te bar, die weigerde in den blinde voor iedere bezuiniging te stemmen. Bij afd. II werd ook de bestrijding der werkloosheid ter sprake gebracht. 0.a. werd er op aangedrongen dat rijks- steun worde verleend aan productieve werkverschaffing door provincie- en ge meentebesturen. Ook waren er Kamerle den, die beweerden, dat de minister hier en daar te veel of verkeerd had bezui nigd. Of bezuiniging naar ieders genoegen ook moeilijk is De minister zei rondweg, dat, als er geen geld is, er bezuinigd móét worden. Uit de verdere debatten over allerlei onderdeelen stippen wij aan, dat spoedig leen wetsontwerp tot aanleg van een bui, tenhaven te Scheveningen te wachten is ten dat dhr. v. d. Bilt (R.Kverbetering1 der haven te Philippine bepleitte. Van nacht om één uur werd de vergadering gesloten. De oester-ciul tuur iii Zee land. Gemeld wordt, dat door een aantal belanghebbenden bij do ooster- cultuur in Zeeland dezer dagen tof den Minister van Finantiën een ver zoek om schadeloosstelling werd inge diend. Dit verzoek berust op de over weging, dat de adressanten door een handeling van den Staat der Neder landen in hunne bedrijfsbelangen wei den benadeeld en bovendien door den Staat Itöt een rechtsprocedure in de hoogste instantie genoodzaakt. De uitspraak van den Hooge-n Raad stelde adressanten volkomen in he! gelijk. In deze rechtspraak' lag fen veroordeeling opgesloten van de han delingen, namens den Staat tegenover adressanten gepleegd. Op dien grond wordt thans ver zocht vergoedingen en betaling der proceskosten, die te zamen eenige dui zenden guldens hebben bedragen. Het I'igl. in de bedoeling van dan 'Commissaris der Koningin om in de avondvergadering der Prov. Staten van 6 Dec. voor te stellen, terstond over te gaan tot de benoeming van een Hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat. Voor het dezer dagen te Breda ge houden examen volgens art. 70 der Mi- litiewet (twee maanden vermindering van diensttijd) slaagden alleen: A. I. Haart- sen pn J. IC. Hubregtse 'beiden van de afdeeling Middelburg van den Kaderland storm. De heer dr. C. M. Hoogenboom, arts te Leiden, is, 63 jaar oud, aldaar overleden. Hij was geboren te Haam stede. Middelburg. De Nationale ten- toonstelling van Pluimvee, Ko nijnen en Duiven. Nu de inschrij vingsterinijn voor de van 24 tot 27 De cember te houden nationale tentoonstel ling van pluimvee, konijnen en duiven ten einde spoedt en Zaterdag a.s. sluit, heb ben wij nog' weer eens een bezoek ge bracht aan het bureau van'den secretaris- penningmeester, den. heer IC. Moertcns, en hebben ons daar kunnen overtuigen van de belangrijke inzendingen o.a. ook van watervogels, die zijn toegezegd, ter wijl de inzendingen komen zoowel 'ilit alle deelen van Zeeland als ook van plaatsen buiten ons gewest. Wij hebben tevens de fraaie medailles in oogen- schouw genomen, die reeds binnenkwa men en een oog geslagen in de keurige administratie, die er zeker ook toe zal medewerken alles goed'te don slagen. Ons werd medegedeeld, dat de dieren voor f20.000 tegen brand zijn verzekerd, dat alle maatregelen zijn genomen om vermissen van dieren ie voorkomen. Het pluimvee zal zooveel doenlijk worden ondergebracht in de beide groote veran da's van bet Buitentuingebouw, de ko nijnen in een speciaal te bouwen tent, waarvan de wanden met dubbele rieten matten worden afgeschut. De duiven zul len worden ondergebracht in het be staande gebouw, thans dienstdoende als stoelenbergplaats, De ingang voor bezoe kers, die ook toegang zullen hebben tot de zaal, "waar bet buffet geplaatst is, zal uitsluitend door het hek aan de zijde van bet Molenwater zijtri. De op 27 December te geven bioscope- voorstelling voor de loden dar samen werkende vereenigingen belooft ook een succes te worden, daar de heer Smits, de exploitant van de Sch'ouwburg-biosco- pe er in geslaagd is zeer goede films op bet gebied van pluimvee, enz. te Verkrijgen. Tot 1 December kan men zich nog als lid opgeven. De politie hield gisteren vier kleine jongens aan, die zich in ©en winkel aan de Visehmarkt schuldig maakten aan diefstal van mondharmonica's. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een lap goed voor een .winlerias ten nadeel© van een kleermaker. Goes. T^gen de.Wed. S., bewoonster Van hel,PikJc Mannén- en Vrouwehgtestidbt, alhier is proces-verbaal opgemaakt, we gens het vernielen en zich toeëigenen van een kleedingstuk van een der medebewo ners. De Vereenig'ing- „Kleine Doreas" be deelde 35 hemdjes aan verschillende ge- pinnen. Vriendelijk dank aan allen, die ons tot dezle bedeeling door hun jaarlijk- sche bijdragen, in staat stelden. lerseke. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Afwe.zig de heer I. Willemsen. De voorzl deelde mede, dat het zwak zinnige dochtertje van "de wed. M. de Dreu in het gesticht Lozenoord is opge nomen. De gemeentebegrooting 1922 werd aangeboden met een ontvangst en uit gaaf van f 171.948.19V2, een post on voorzien groot f 1129.32 en .een hoofd, omslag van f40.000. (Dit jaar is deze f52.000) Van Geden. Staten is terug ontvangen de ,pas vastgestelde verordening op het vervolgonderwijs met een verzoek een paar wijzigingen erin aan te brengen. Ie. Gedep. Staten Heggen, dat er niet meer dan 12 uur per week onderwijs mag gegeven worden. B. en W. stelden een duur van 17 weken voor, wat aan genomen werd; 2e, in art. 3 moet het woord „jongens" vervallen. Daaraan vol deed de raad; 3e. Ged. vinden 8 vakken voor meisjes, waar dan nog handwerken bij komt, wel wat veel; de jongens heb ben er maar 7. Besloten werd handels kennis te schrappen. Daarna werd de verordening opnieuw vastgesteld. Ook de op 26 Oct. vastgestelde ver ordening op het pellen van mosselen en garnalen kreeg op verzoek van Gedep. Staten een wijziging. Art. 5 achtten zij in strijd met de wet en Hij stelden voor, het aldus te Jezien: „De opsporing der overtredingen is opgedragen aan de ge meentepolitie." Daaraan werd voldaan. Van den heer J. J. de Leeuw, mossel- peller alhier, was een verzfoek ingeko men, om een gedeelte van den noorde lijken havendam in huur of erfpacht te erlangen ten einde daar zijn bedrijf uit te oefenen en'een loods te bouwen. Deze zal naar de eischen ingericht worden en o.a. een reservoir voor de afvalpro ducten der kokerij krijgen. De voorz. merkte op, dat adressant niet de grootte en juiste ligging van den begeerden grond had opgegeven. Voorts rees weer de vraag, welke voor schriften aan adressant moeten opgelegd worden, omtrent een afvoer van het afvalwater. De heer Poley meende, dat dit laatste den raad niet aanging, en dat deze zich uitsluitend bij het verzoek kon bepalen; doch de voorz;., de heer Bom en anderen plaatsen zich op een ander stand punt, hetwelk door den heer Bom aldus geformuleerd werd: „Onze bedoeling is niet, den heer De Leeuw tegen te werken, maar te zorgen, dat fiij niet door anderen tegengewerkt wordt." Met die anderen werden bedoeld het visscherijbestuur, de gezondheidscommissie en de bacteriologi- schen dienst. Dhr. Scheele wenschte be palingen omtrent tijdige en geregelde op ruiming van schelpen, die ztulk een stank geven. Om reden van de onvolledigheid van het adres werd het verzioek op voor stel van den voorzl. tot de eerstvolgende vergadering aangehouden. Nu werd het kohier der schoolgelden 1921 aangeboden en vastgesteld: L. O. f542.13, U.L.O. f 24.32, voortgezet on derwijs f 7.40, totaal 574.05. Ten slotte volgde de vaststelling van de verordening en de instructies betref fende de vleeschkeuringsdienst in den kring Kruiningen. De voorz. gaf uitvoe rige inlichtingen en deelde mee, dat Ged. Staten en de Gezondheidscommissie de ontwerpen hadden goedgekeurd en on gewijzigde aanneming hadden geadviseerd. Dhr. Poley vroeg, of deze wet verplich tend is. Vele gemeenten nemen uitstel-be sluiten en de minister keurt die goed. Speciaal die voor huis-slachtingen. Hierop antwoordde de voorz. dat deze goedkeu ringen uitsluitend de vóórkeuring bij huis slachtingen betreffen. Daarna werden de behandelde verordening en instructies met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Nu volg de de rondvraag. De heer De Koeijer bracht ter sprake de algemeene ontevredenheid over de bui tengewoon hooge aanslagen in de ge meentelijke inkomsten-belasting. De heer Scheele trad diaaromtrent in 'n uitvoerige beschouwing. Hij meende, diat 'tvermenig- vuldigingscijfer (2,5) veel te hoog was. Aan de hand van het kohier van 1920 was hij na becijfering tot de conclusie gekomen, die natuurlijk niet nauwkeurig kan Zijn, dat de opbrengst dit jaar zal zijn 2,5 X f33.000 dus ruim f 80.000, ter wijl er maar f52000 noodig is. Hij vroeg of de factor als nog niet verlaagd en het te veel 'beschrevene afgetrokken kon worden. De voorz.. achtte dit onmogelijk. De factor op 2,5 te stellen was een greep in het duister, omdat de gegevens ont braken. Als het cijfer te hoog is, kan het volgende jaar minder geheven wor den. Dhr. Scheele nam aan, dat er veel werk aan verbonden zou zijn om de aan slagen alsnog te verlagen, maar het zou de gemoederen kalmeeren. Gebeurt het niet, dan zal menigeen niet kunnen of willen betalen. Dhr. Poley vroeg, waar om zooveel biljetten niet zijn uitgereikt. De voorzitter wist dat niet, maar hij had gehoord, dat de commissie van aanslag nog niet klaar is. Overigens begreep spr. dat de heeren wat doen moeten om de volksgunst te winnen. 'Dhr. Poleij noem de dat een steek onder water, die hier niet te pas komt. Behalve de heeren Poleij en Scheele, achtten ook de beide wethouders het aanbevelenswaardig een besluit tot teruggave va«l het te veel be schrevene uit te lokken. Dhr. Hartoog vroeg nog óf 't niet toe gestaan zou kunnen worden bij de be grafenissen de lijkkoets op de begraaf plaats te laten komen, zulks om minder drogers noodig te hebben. De voorz. .zou het terrein en de breedte der paden nauwkeurig opnemen. Daar na sluiting. Dinsdagavond j.l. gaf de Chr. Zang ver. Soli Deo Gloria een uitvoering in de Geref. Kerk. Op de gebruikelijke wijze opende ds. Meijer, waarna het zangkoor een 15-tal nummers ten gehoore gaf waaronder 2 dubbel kwartetten. Al direct bleek ons, dat de bezetting der verschil lende partijen niet evenredig was, waar door het klankgehalte niet tot- Zijn recht kwam. Vooral de tenor had een Zware taak. Ons voldeed Psalm 150 't best, dit werd wel wat te gejaagd, doch overigens goed uitgevoerd. In 't „Wandellied" gaf het koor blijk de maat te verstaan en heeft het behoudens een klein misstapje, tot een goed einde gebracht. „Dierbre Heer Jezus", 't slotnummer, werd zuiver gezongen wat in andere nummers, helaas ook in de dubbel kwartetten, niet zoozeer gevonden werd. No. 8 „Frisch gezon gen", dat nog herhaald is, werd afzon derlijk, eerst in Mannenkoor dan in Vrou wenkoor en ten slotte gemengd, frisch gezongen, 't eene koor bekoorde ons ech ter meer dan 't andere. Betreffende de uitspraak moet 't koor zich meer oefenen, alsmede in 't zacht zingen. Echter ga het Zangkoor, onder de Zeer goede lei ding van den directeur, dhr. A. Goeman, voort met de studie en trachte onder die leiding zich meer en meer te bekwamen. Het verdient alleszins waardeering, dat ook de beoefening van den zang hier een plaats vindt. In de pauze werd op de meest verdienstelijke wijze door den heer Wolzak uit Goes het kerkorgel be speeld. D© kerk was flink bezet. Ds. Meijer sprak een ernstig slotwoord, waar na hij, nadat GeZ. 180 gezongen was, het samenzijn met dankzegging sloot. Scherpenisse. In de op 22 dezler ge houden vergadering van den dijkraad van het waterschap Scherpenisse wierd beslo ten de begrooting voor 19211922 ver meerderd met elan bedrag van f5653 in ontvang en uitgaaf goed te keuren. Tevens werd besloten f9533.86 te bc- deggen op het grootboek 2i/2 pet. N.W.scli. De omschrijving der werken uit te voeren ■in 19*22 werd vastgesteld op een bedrag van f3981.18 voor gewone en f 18228.64 voor buitengewone werken Aan dan veld wachter P. Jobse werd de gewone gratifi catie van f 100 toegekend voor het houden van politietoezicht. St-Jansteen. Naar verluidt zou, in- I zake de drinkwatervoorziening yan I Zeeu ws ch-V1 aandere nin overeenstem ming met het advies van de door den minister van arbeid ingestelde commissie om te onderzoeken hoe het water uil Noord-Brabant in Z- Vlaanderen zal zijn te.leiden, thans door den minister in beginsel beslo ten zijn, dat de verdere1 uitwerking van het ontwerp voor de watervoor ziening van Zeeuwsdh-Vlaandenen £al geschieden op den grondslag van wa tervinding nabij onze gemeente. Zoo als bekend is, werd in 1919 nabij de gemeente een geohijdrologisch onder zoek ingesteld. (Zei.) Stukken voor den gemeenteraad van Vlissingen. Verschenen is thans ook het rapport over do begrooting 1922 van de tweede afdeeling van den raad. Bij de algemeene beschouwingen wees eon lid er op, dat de uitgaven t© royaal zijn geraamd o.a. de openbare werken ©n 'het armwezen. Bij de inkomsten werd opgemerkt, dat de H. 0. wet is uitga- trokken op f 630.000 tegen f 744.000 voor 1921, doch dat dit slechts ©en oogen- schijnlijke daling zal ten gevolgp hebben, gezien d© vermindering van het belast baar inkomen. Een ander lid acht de belasting op <je honden te gering! weer een ander wil een belasting op vracht auto's invoeren. Gok werd er op* gewezen, dat de post van f 2000 als bijdrage van de Schelde in de kosten der Burgeravondschool ta laag is, waartegen de secretaris opmerk te, dat de Schelde '11 groot aandeel in de (zakelijke belasting op 't bedrijf draagt. De post drukwerk enz. ad f 12.000 werd te hoog geacht en gevraagd of het drukken der 'handelingen niet kan worden ge staakt, wat een der wethouders voor een goeden gang van zaken niet mogelijk acht te. Ook f 2000 voor porti enz., werd te hoog geacht. Bij het hoofd politie achtte een lid f 7600 voor kleeding te veel, waar in 1920 slechts f 2880 is uitgegeven. Hij1 wees erop, dat de politie den kapitalen post van f 103.000 aanwijst en merkte opi, dat er van de 42 politiemannen, 12 gegradu eerden zijn. Waar er ook militaire politie en maréchaussee zijn, achtte hij vermin dering der gemeentepolitie mogelijk, waar door f 30.000 tot f 40.000 zou worden bezuinigd. Ten slotte maakte hij de op merking, dat een 4e inspecteur 011 een derde rechercheur zijn benoemd zonder dat de raad daarin gekend is. De burgemeester antwoordde, dat een en ander een gevolg is van de reorgani satie der politie door invoering van den 8-u'rendag, waartoe de raad heeft beslo ten. Voorts zijin twee vacatures niet ver vuld geworden, waardoor reeds bezui nigd is. Een ander lid zou gaarne bezuinigen op de posten onderhoud van straten en van plantsoenen, resp. groot f55.80D en f 15.200. Ook werd de ziekenhuiskwesti" bespro ken. Volgens eeft' lid zal van h'et- bouwen vitn een' nieuw ziekenhuis niets komen en daarom staan volgens hem drie we gen opena. In het oude gasthuis blijven en derhalve niets doen. Daar het gasthuis echter absoluut ongeschikt is komt men hierdoor niet uit de impasse, b. Het burgerweeshuis verbouwen tot ziekenhuis. Daar van het Weeshuis oen behoorlijk ziekenhuis is te maken, is dit plan te overwegen. c. De patiënten uitbesteden in het Sf..- Jösephziekenhuis. Ingeval met dit ziekenhuis een contract wordt gesloten, zal de gemeente stellig niet voor een uitgaal" van f 50.000 komen te staan, zooals thans met het gasthuis het geval is. Wijl naar zijne meaning voorts in een gemeente als Vlissingen twee ziekenhuizen oen kwijnend bestaan zullen moeten leiden, meent hij dit plan te moeten aanbevelen. Een der leden wenscht voorloopig van restauratie van den St-Iacobstoren af tfl zien, wat volgens B. en W. niet raad zaam is. Hetzelfde lid wenscht f 7000 te schrap pen voor uitbreiding en vernieuwing dei1 oeververdediging, waartegen wordt opge merkt, dat, ware dit werk reeds uitge voerd geweest., er op 6 November niet zooveel stormschade' zou zijn aangebracht. Inzake de groentenveiling werd op con- tributieverhooging aangedrongen, wat vol gens B. en W. reeds in overweging is. Inzake het woningbedrijf werd o.a. op[- gemeikt, dat het wenschelijk is, woningen, die een nadeelig saldo opleveren, te ver- koopen, waarop een der wethouders ant woordde, dat inderdaad tot gedeeltelijken verkoop zal worden overgegaan. B. en W. stellen voor aan den eervol ontslagen gemeente-ontvangte-r, die van hét rijk geen pensioen krijgt over den tijd, dat hij 2e klerk ten kantore van den ontvanger was, namelijk van 1 December 1885 tot 1 April 1888, hem daarvoor f 130 'por jaar too te kennen. 1 Nel. Ilerv. Kerk. [Beroepen te Varik dr. C. Verloop te Zoelniond; te IJselmuiden P. Zandt te Delft, vroeger te IJselmuiden. (Hij is ook beroepen te Ede, waai- hij eveneens vroeger stond). [Bedankt voor Sint Annaland door J. H. Th. Rappard te [Brakel. Geref. Kerken. Beroepen te Blokzijl en te Brouwers haven J. Meijer, cand. te Kampen; te Marram N. Duursema te Nieuw-Amster dam; te Zuidwolde H. Boswijk, cand. te Groningen; te Hellevoetsluis G. H. Dijkstra te Lioessens. Chr. Geref. Kerk. [Bedankt voor Leerdam door D. J. v. Brammen te Alphen aan den R,ijn. De volgelingen van Ds. Keek. Langen tijd hebben de aanhangers van Ds. D. Th. Keek te Bergambacht gepoogd om ook na diens vertrek in de houten hulpkerk de godsdienstoefeningen voort te zetten. Het is nu al een groote .zeldzaamheid, indien er des Zondags nog eens een oefenaar van elders optreedt. In de week worden nog wel eens avond godsdienstoefeningen georganiseerd, waar in men ook vaak preekleest. Velen zijn weer teruggekeerd in de Ned. Herv. Kerk en ongetwijfeld zou dit aantal veel groo- ter worden, indien de Ned. Herv. Ge meente weer een eigen predikant mocht hebben. Ds. Keck is thans boekhouder op het. kantoor van de Middenstandscredietbank te Woerden. (Rott.) St, Maartensdijk. Onze kerkelijke gemeente heeft in deze maand wel gestaan in het toeken der verikiezin gen. Er moest worden voorzien in vier periodieke vacatures 0n ëén tus- schentijdsche vacature; wegens hef overlijden van den heer N. Polderman, in het kiescollege, waartoe bij eerste stemming werden herkozen de heeren M. Bil met 208, M. P. Groenewega met 187 en B. J. van Oost met 171 stemmen. In het reglement voor dat college komt de zonderlinge bepaling voor, dat bij het niet-behalen van de volstrekte meerderheid bij de eerste stemming eene nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Deze gaf tot uit slag, dat voor de vacature M. L. Koop man herstemd moest worden tusschen de heeren M. L. Koopman met 177 en P. de Haan met 162 stemmen en voor de tusschenlijdsehe vacature lus- schen de heeren C. Priem met 164 en J. C. van Haaften met 160 stem men. Bij de Maandag gehouden her stemming werd herbenoemd de héér M. L. Koopman met 196 stemmen te gen 173 op den heer P. de Haan en benoemd de heer C. Priem met 192 stemmen tegen 177 op den heer J. C. van Haaften. Voorts heeft (eene periodieke ver kiezing ..plaats gehad voor drie nota belen, waarbij werden herbenoemd de heeren J. W. van 'Gorsel met 258, P. A. Westerweel met. 215 en M. Quakkelaar met 191 stemmen tegen 127 op L. H. van As en 91 op Joh. J. Nelisse Nz. Als kerkvoogd werd herbenoemd de heer Joh Noom ACz. en benoemd de heer Adr. Langejan, terwijl nu nog moet worden voorzien in twee periodieke vacatures in den Kerker aad. Kortgene. Tot Kerkvoogden l|rj ,de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren E. Meulenberg en Dl Strijd en tot no- V labelen de H, Pouwer t SCIIORE. Herv. Kerk alh en C. C. Stols Vrouwepot hoofd der reeds eenigen als hoofd der Dhr. Van II< trekking al hi Geslaagd examen Goilg< slotemaker de Onde denverp, een werp-program traal Comité heer S. Bram Zing voor de land en Orai Spr. begint concept pro; betreft een van vorige ja gebiedende ei houden word< der openbare historisch ov van ons oné wetten even komt spr. tot Om de noo- ook op het te bewijzen g; meen te en Rij Betaalde de Bijz. school moet de gein bestuur om een som voor den er al gec dan worden a betaalt de gei scholen ongei de som Ook en licht ten voor rekenin maatstaf als Het rijk he gemeenten all die aanmerkt breidde zich uit en als gev Wijzers. Wijgend op staat Spr. he om bezuinigii het onderwijs. Er dient b program, maa jan ander met Va nhet onder dat deze clau school al een boet. Jammer den uitgescha( lang reeds h fechool ook n toezicht ,dat moet voldaan ling voelt sp per week mi iwone vakken door zoo lie in het gedran linjgen van die geen geld van een loka tegenstaande Als spr. dient z.i. ni het ontwerp genoegen, dat blijkt, dat tal hebben tegen heid aanrandt andere wijze Staande wet gesplitst word meisjesschool U.L.O.-schoolt het aantal lee Vereischt, will acht hij het is, om tot school te kun Ook kan 0[ Avat bezuinigd richtingen ,w stonden inges •week werd les van het school •was. Voor de ins voelt spr. wt iaoodig zullen (nieuwe lokaler Het onderw gen acht spr. van liet platte heteekenis, dat Pan te leggen Als spr. ko.i (gelijkstelling v 'siaal en hoog- licht, dat de B- S. vele zijn,; Hij zou het Zeeland een is er een nieu daarin knelt geld op de mag zijn dan Onderwijs ont weinig subsidi top den treurig Her Vrije Univ (ven wordt in [rechtmatige ei Bij de geda den heer We gunstiger cond school verkee: beurzen betre d

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2