Wally Sigaren, No 46 Woensdag 23 November 1621 36e «laargang Buitenland. Binnenland. Reclames. FEUILLETON. John Ward en zpe Vrouw. ALOM VERKRIJGBAAR.^/f N. V. NEDERL. SIG. FABRIEKEN „GLOBE" UTRECHT. Uitgave van de HmwiI. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post IS. Losse nummers10.08 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. HET ONTWERP PROGRAM VAN ACTIE. IV. Het 3e punt van ons Concept Program noemt na de Zondagsrust den Vaccine dwang, Er schijnt een ontwerp te zijn uitgedacht tot opheffing van den Vaccinedwang. Laat •ons hopen dat dit bericht waarheid bevat; er izou een einde dan gemaakt zijn aan een vijf tig jarigen strijd. De wet op de be smettelijke ziekten, in welks ontwerp het artikel tot gedwongen koepokinenting van onderwijzers, onderwijzeressen en leerlin gen werd opgenomen, dagteekent van het jaar 1872; kon nu 't bovenbedoeld wets ontwerp tot schrapping' dit onaangename strijdartikel nog voor de Kamerverkiezin gen van 1922 wet worden, dan zou de geschiedschrijver een overwinning kunnen boeken na een strijd van precies een halve eeuwl Onze ouderen herinneren zich nog wel met hoeveel schrik de tijding begroet werd dat op voorstel van het liberale lid voor Amsterdam mr. Godefroy, met 42 tegen 14 stemmen, ondanks 't verzet van den locntnaligen liberalen minister van bin- nenlandsche .zaken, mr. Geertsema, die bedoeld ontwerp op de Besmettelijke Ziek ten had te verdedigen, en ondanks den tegenstand door enkele liberalen en nlle aanwezige antirevolutionairen, dit dwang- artikel in de wet was gebracht. De voor stemmers waren de liberalen op zes na; de Roomschen op 2 na, en de conservatie ven op 1 na.Tegen hadden gestemd de zes liberalen, allen destijds, van de voor uitstrevende fractie: Kappeyne, Van Hou ten (de thans ,nog, in levende zijnde oud minister), Van Beyima, Van der Linden (do vader van den bekenden oud-minister Gort v. d. Linden), Mackay en Dumbar, de Katholieken Pijls en C. v. Nispen tot. Seve- naer, en de Haagscho conservatief Van Sijpestein, met de antirevolutionairen v. Wassenaer, Van Loon, Van Zuijlen, Van Lijnden en Saaymans Vader. In den loop der jaren is evenwel die schrik er wel een weinig afgegaan. Vele tegenstanders van den Vaccinedwang be gonnen voor de Vaccine op zichzelf te voelen. Men kent nu wijlen dr. Gunnings woord, destijds in „Het Dagblad voor Zuid- Ilolland en 's-Gravenhagje" uitgesproken: „In den geloove vaccineeren is plicht matig en goed". Dat is hem door vele van zijn volgelingen op dat oogenblik nogal kwalijk genomen. Doch velen hebben la ter met die gedwongen inenting zich ver zoend, omdat zij het heilzame van de vaccine meenden te zien; en daarmede hunnen leeraar gelijk gegeven. 'Trouwens reeds vroeger („Heraut" 17 Febr. '71) had Dr. Kuyper o.a. geschreven„Wie meent dat de vaccinatie hem als een red middel geldt, die wende haar aan en danke er God voor". De vreeselijke pokken-epidemies van 1886 en 1869 hebben zich, 't is waar niet meer herhaald, sedert de gedwongen vaccinatie is ingevoerd. Maar bewijsbaar is niet dat die ziekten door de inenting verdreven zijn, evenmin als het bewijs baar is dat verschillende andere ziekten: croup, klierziekten, tuberculose, syphilis, en dergelijke die er voor in de plaats gekomen .zijn, gevolg zouden zijn van de vaccine. Wel schijnt het voligeQS meerderen, waaronder ook artsen vast te staan, dat althans de tuberculose vrucht is. van de inenting, In ieder geval zijn er nog duizenden, zoowel rechts als links, die het nut van de vaccine betwijfelen, .zoowel dokters als Naar het Engelsch van MARGARETHA DEL AND, 36.) o— „Als mijne zuster nog maar leefde," zeide hij, dichter bij het vuur schuivende en naar een vonk ziende, die omhoog was gespat, en door het roet in den schoorsteen draaide en allerlei evolution maakte, totdat zij plotseling verdween, „izou het heel anders, geweest zijn. Zij zou wel gemaakt hebben dat alles er gezelliger uitzag. Misschien zou zij wel schilderen, zooals Miss Ruth; en zij zou zeker een uitmuntende huishoudster ge weest zijn. Wij zouden hier rustig samen geleefd hebben, en nooit zou ik" Den ner kreeg een kleur „aan trouwen gedacht hebben." Zoover waren Denners gedachten dik wijls gegaan; zelfs had hij reeds bij zich- zeven gezegd dat hij wenschte gunst te vinden in de oogen van een der dames Woodhouse ,en hij en Willie, bevrijd van Mary, een eigen gezin hadden, in plaats van eenzaam en verlaten den predikant en Henry Dale te benijden. „leeken", en vooral vele Christenouders, .zoowel Christelijk-Historis.ch.en als Anti- Revolutionairen, en tot daze laatsten wen- schen ook wij gerekend te worden, die den strijd tegen den vaccinedwang niimmer .zullen opgeven, om niet te spreken nog van de Staatkundig Gereformeerden die er een afzonderlijke partij voor gesticht hebben, o.a. ook om die afschaffing: te bespoedigen. Wij die bonden en partijen als Anti- Schoolwetverbond, Marnix en dergelijke, die bestonden uit menschen, volgens welke 't niet vlug genoeg ging, hebben zien ko men en weer verdwijnen, stellen ons van een mogelijk vluggere behandeling niet izooveel voor, als de jongere partijtjes en partijigroepjens, die ter wille van een of andere zaak verrijzen. Maar wij noemen .ze toch gaarne ten bewijze hoe noodig 't is dat een komend Christelijk kabinet rekening houdt met de wenschen van een breede zoom der bevolking die in naam der vrijheid tegen eiken dwang, en vooral ook tegen den vaccinedwang gekant blijft. En dat waarom? Omdat de quaestie van den vaccine dwang voor velen is een consciëntie- quaestie. Dat het nut der vaccine nog: niet algemeen wetenschappelijk vaststaat is een quaestie die wij kunnen laten rusten. Maar juist 't feit, dat de gewetens op dit punt verschillen, maakt dat de antirev. partij nimmer rusten mag voor deze quaestie is opgelost. En 't .zou haar ook dubbel ver blijden, wanneer dit geschieden kon door een ministerie uit de rechterzijde, of lie ver door een Koningin uit 't Stamhuis van den eersten martelaar der vrijheid uit 't Oranjehuis, onder contrasigne van een Roomschen minister van binnenland- sche zaken. De groote fout van de staatslieden van 1872 is geweest dat .zij den Staat de heerschappij over de gewetens en de ge voelens van vrije Nederlandsche burgers hebben in handen gegeven; dat zij den Staat veroorloofd hebben met gewetens bezwaren van duizenden van zijn beste burgers eenvoudig niet te rekenen; dat zij aan zeer vele ouders 'de gelegenheid hebben ontnomen, hunne kinderen over eenkomstig, Gods Woord te doen onder wijlzen; dat zij den Staat hebben overge geven aan de belaohing dienselfde Chris- tenmenschen, wier tolk nu wijlen mr. KeU- chenius destijds was, toen hij den Staat deze vlijmend ware zelfbeschuldiging in den mond legde: Ik, Staat, die de pok puisten bestrijd zonder wetenschap, duld geen wetenschap zonder pokpuisten I Een inmenging die tegelijk indruischt tegen 't gezond verstand, dewijl dwang nooit gerechtvaardigd kan zijn, eer er ziekte is. Waar dan nog: bij komt, dat de Staat heeft af te blijven van onze lichamen en van de lichamen onzer kin deren. Daarom ga ook, indien 't nog noodig mocht z.ijn, in 1922 onze strijd tegen de pokkenbriefjes; want, „een tyrannie" (zoo schreef dr. Kuyper eenmaal, „Standaard" 10 Jan. 1879, en wij zijn 't er nog eens mee) „een tyrannie, als in de,ze vaccine- bewij.zen schuilt, is, zelfs vergeleken hij een pokkenbestrijding; voor de geestelijke veerkracht der natie nog, wel zoo ge vaarlijk". De conferentie te Washington. Van de rede, door den Franschen pre mier Briand op de conferentie van Was- Maar Denner had nooit gezegd welke van de dames Woodhouse; hij had altijd aan haar gedacht, zooals hij het uitgedrukt izou hebben „collectief", en hij had ook niet kunnen zeggen wie van beiden hij het meest bewonderde bij een warmer naam durfde hij het, zelfs in zichzelven niet noemen. Toen hij daar echter zoo alleen zat ,en over den aangenamen avond, dien hij had doorgebracht, nadacht, en zijn vuur zag smeulen en uitgaan, en het zuchten van den opstekenden wind hoorde, kwam hij tot een ontzaglijk besluit. Hij zou een keus doen. Hij zou beslissen voor wie van de dames Woodhouse zijn genegen heid het sterkst was. „Ja," zeide hij, terwijl hij eerst zijn eenen voet en toen den andereu over het haardijzer sloeg en met zijn rokspanden voorover onder zijn armen getrokken, met zijn rug naar den haard gekeerd stond „ja, ik wil mijn besluit nemen; morgen zal ik het doen< .Op die onzekere manier kan ik niet voort gaan. Ik kan niet aan Miss Ruth denken ien hoe zij schildert en mij accompagneer»' en dan weer mijn geest vervuld hebben van Miss Deborah's diners. Dat is ondoen lijk; dat is bijna onbehoorlijk. Morgen zal ik beslissen." Het was reeds heel wat tot dit besluit gekom'on te zijn. hington gehouden, gaven wij reeds een kort verslag. Zij diende blijkbaar nergens anders voor dan om goed te praten dat Frankrijk vanwege „het Duitsche gevaar" een niet gering leger op de been houdt. Als .zoodanig is zij dan ook weer een droef bewijs der nog altijd in Frankrijk heerschcnde oorlogspsychose. Er werd ver der nog wat nagepraat over de rede van Briand, maar ingrijpende besluiten wer den niet genomen. Er heerscht na'ar de „N. R. Ct." .meldt, ter conferentie een matte stemming. De ellende in Weeinen. Men schrijft aan de N. R. Crt. „De stijgende nood te Weenlem, welke nog wordt verscherpt door de steeds toe nemende waanzinnige prijsstijging van alle artikelen van dagielijksch gebruik en bo vendien thans ook nog door de uitvoering yan het binnenlandsche financieel© plan> dat de heele gemeenschap, zoowel als het individu, van staatswege waarlijk exorbi tante lasten oplegt, heeft breede kringen der bevolking, doch vooral den vroege- i'en middenstand en geestelijke arbeiders in een radeloozen toestand gebracht. Het is nog nooit zoo treurig en ellendig ge weest als nu, nooit heeft men zulke voor beelden van afgrijselijk verval glezien als nu, nu de meeste gewezen middenstanders die tot dusver tot de stille armen hlebben behoord en door verkoop van hun laatste bezittingen zich heimelijk nog eten bijslag op hun verdienste hebben verschaft, uitge put raken en niets meer te verkoopew hebben. Het buitenland, en Nederland vooral, doet veel voor ons noodlijdend Welemem maar die hulp is in hoofdzaak voor de volwassenen, die nu ook de ineenstorting nabij zijn en bovendien, het spijt mij', dat ik het zeggen moet, niet altijd rust de steunverleeniing in die beste banden; niet altijd komt zij den meest behoeftige© ten goede. Het. is dringend noodig, dat ler speciaal voor den middenstand iets wor de gedaan." Kerfe berichten. Koning Alexander van Servië laat de geruchten otmitrent ziijn voor genomen troonsafstand lien sterkste tegenspreken. Tijdens een wervelstorm!, die in dein staat Arkansas woedde, zijn niet minder dan twaalf menschen om het leven gekomen en ten minste dertig zwaar gewond. De twaalf kinderen (elf jongens en een meisje) die bij den brand in de bios coop te Harburg zijn omgekomen, wa ren van 5 tot 11 jaar. De vrouw die de bioxscoop exploiteerde, haar echtgenoot en de man die de "films afdraaide, zijn in hechtenis genomen. De Engelsche firma Vickers heeft met de sovjetregeiering een contract afge sloten voor het herstel van 1500 locomo tieven en 10 stoomschepen, wat zal ge schieden bij de Engelsch-Baltische ma chinefabriek te Rewal. De sovjet-regeering heeft voor Vickers een belangi-ijk crediet geopend. Zeer opgeruimd ging Denner naar bed; maar hij droomde dat hij in het atelier van Miss Ruth liep en hare schilderijen bewonderde, en tot zijn schrik zag dat Mary hem gevolgd was en zeide dat zij al dat geklodder niet hebben kon." Den volgenden ochtend gebruikte hii zijn ontbijt met plechtige haast; het zou een gewichtige dag voor hem zijn. Hij zag naar Marij, terwijl zij de kamer rondliep en schaaltjes voor hem neerzette met teen strengheid, die hem zooveel ontzag in boezemde, dat hij niets anders zou durven eten dan wat zij hem voorzette, en was benieuwd wat zij er wel van zeggen zou als zij het hoorde. Hij; beefde een (weinig bij het denkbeeld van het haar mede te deelen; en toen dacht hij aan de goedhartigheid van Miss Ruth, en had een visioen van een jaargeld voor Mary faaar oogenblikkelijk stond daartegenover de gedachte aan de spaarzaamheid van Miss Deborah. u,Nu," dacht hij, „ik zal het vanavond weten. Spaarzaamheid is een goed ding dat zou Miss Ruth zelve niet ontkennen." Hij ging naar zijn kantoor, wikte ©n woog zijn neiging tot etenstijd en des namiddags ook weder, maar zonder ge volg. 's Avonds was hij hopeloos in ver legenheid, met de ergernis er bij dat hij jegens zichzelven - zijn woord niet had Een Parijsch blad kondigt" met stellig heid slecht en koud weer aan. Waarom? Omdat de meeuw, die zich eiken winter tusschen Concorde-brug en de Alexander III-brug te Parijs ophoudt, teruggekeerd is. De vogel keert nooit op vaste tijden te rug', maar als hij komt, dan beteekent dat, dat er kou en slecht weer op til is. De Parijzenaars zijn dus gewaarschuwd. Eén meeuw schijnt aan de Seine dus winter te maken. Uit Dresden wordt gemeld: In den afgeloopen nacht heeft zich vrijwillig etein man ter beschikking van den politie- president gesteld, die beweerde, een der moordenaars van Erzberger, n.l. Tillesen te zijn. Daar hij geen papieren bij zich had en de opgegeven geboortedatum niet dien van Tillesen niet overeenkwam' wordt de mededeeling met groot voorbe houd aanvaard. Troepen zijn afgezonden naar het Argentijnsch merengebied in de provin cie Sanl^i Crux. Zij hebben aldaar den bandieten reeds elan nederlaag toegebracht. Er vielen 5 dooden en 17 gewondten. Italië wordt bedreigd met een nieuwe spoorwegstaking. De arbeiders eischon een duurtetoeslag, maar op de eerste plaats opheffing van de wet volgens welkten sta kende arbeiders onmiddellijk kunnen wor den ontslagen. De Italiaansche regeering schijnt evenwel besloten voet bij stuk te honden. - Een tramwagen, vol met werfarbei- ders die thans alleen uit Protestanten bestaan, ontspoorde gisteravond te Belfast.- Hierna werd een bom onder de arbeiders {geworpen, waardoor drie personen werden gewond. Een tweede bom, die tusschen een menigte mannen werd gegooid, die te voet van hun werk terugkeerden, doodde twaalf personen. De Nederlandsche vrijwil ligers in het Fransche leger. Zondagmorgen heeft de plechtige' overdracht aan het legermuseum, plaats gehad vain het vaande) der Neder- iandscihe vrijwilligers in het Fransche leger. Aanwezig waren de minister Barthou, de Nederlandsclhe gezant, ge neraal Malleterre, en vertegenwoordi gers van de stad Parijs. Enkele over levenden van het Nederlandsche legi oen stonden om het vaandel. De, heer Boutelje stelde hen voor aan gene raal Malleterre. Père Raymond, die gedurende- den oorlog verschillende missies in Neder land heeft vervuld, herinnerde aan alles, wat dit land melt inachtneming van een volstrekte onzijdigheid, ge>- daain heeft tot leniging van het oor logsleed. De heer Boutelje prees den helden moed en het élan van de 1400 Hol- landsche vrijwilligers, die in 'Augus tus 191.4 in het Fransche leger dienst namen. Pcrsoneel-e belasting meubi- 1 a i 1'. In 1919 soliree fde Minister van Finan ciën do ambtenaren der directe belastin gen aan om (aanvangende met h!et dienst jaar 1920) Het mobilair te doen schatten naar de tegenwoordige waarde. Nagenoeg alle belastingplichtigen Hebben de gevolgen dier aanschrijving in hun gehouden. 1 Zoo ging het langer dan een week voort, en die onzekerheid begon hem te verdrieten. „Ach!" zuchtte hij op zekeren ochtend terwijl hij op zijn kantoor zat, met zijn voeten op zijn roestige luchtdichte stoof en zijn pijp, die uitgegaan was, in den< "mond „ach! niet zoodra heb ik beslist dat liet Miss Deborah zal zijn want als zij het toezicht over mijn linnengoed ihad, wat zou het altijd h-elder en net we- jzen, en ik zou geen door elkaar gestoofdiew kost behoeven te eten, zooals ik dikwijls 'van Mary krijg of Miss Ruth komt mij voor den geest. Wat heeft zij een smaak" en wat een gehoor! Niemand houdt mij in mijn zingen heter bij dan zij; en wat heeft zij dat tapijt in de kamer van Gif ford omgekeerd; och, och!" Eenige oogenblikken zat hij met. zijn uitgegane pijp in zijn handen geklemd' toen zijn gelaat eensklaps opklaarde. Hij stond op en legde zijn pijp op den schoorsteenmantel, na er eerst zorg vuldig de asch uitgeklopt te hebben in elan houten bak, die naast de kachel stond- Toen, tegen den schoorsteenmantel leu nend, met zijn linkervoet om zijn rechter enkel geslagen, ein elen gezicht vol be dwongen verlangen, voelde hij in eiken vestzak, haalde er eerst eten mes, daarna Ook voor kinderen f zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelijk in te nemen en aange naam van smaak. Prijs f0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. 5 belastingbiljet kunnen terugvinden. Do juistheid der ministe'riëele aanschrij ving ook in de Tweede Kamer werd er Steeds op gewezen is aan gegronde bedenking onderhevig. Immers art. 17 ar. 2 der wet op de Personeel© Belasting ep'aalt, dat. voor den grondslag mobi lair moet gelden „de waarde der stoffee- ring bij verkoop ter plaatse onder nor male omstandigheden" en helaas is de toestand in de wereld nog verre van normaal te noem. Na veel moeite werd de onjuistheid der aanschrijving dan ook aangenomen. De Minister ging echter in hooger be roep bij den Hoogen Raad der Nederlan den, welk college b ijfarrest van 19 Oc tober 1921 de uitspraak van den Raad van Beroep te Groningen handhaafde en die Aanspraken van den reclamant op ontheffing van belasting gegrond ver klaarde. 't Is nu maar de vraag, welke voor schriften de Minister voor het volgend jaar zal geven. Worden die niet gewijzigd, dan is het wenschclijk om en masse te reclameeren als men begin 1922 zijn aan slag voor de "Personeel© Belasting thuis krijgt. V Steun aan (le veenarbeiders. De Minister van Binnenlandsche Zalken heeft, aan de Landarbeiders- bonden en de betrokken Gemeentebe sturen medegedeeld, dat hij' heef! be sloten op de wierfclooze veenarbeiders weder vain toepassing te verklaneln de tarieven van ondersteuning:, die gel den voor de maandenAugustus, Sep tember en October. Die steun z,al dan bedragen aan leden van door het De partement van Arbeid gesuhsidiielerde werkloozenkassen Gehuwden en ongehuwde kostwin ners f 10. per weelk benevens 75 cents per kind pier week tot aan een mlaximum van 10 kinderen, kostgan gers f8.per week en voor ong©- nuwden, die bij ouders inwonen, f4. per week, en aan de overige niet ge organiseerde veenarbeiders (gehuwde en ongehuwde kostwinners) f9.pet week 'plus- 70 cents per kind. Bond van Christ. Drukkers patroons. Te Utrecht vergaderde bovengenoemde bond. Bij ontstentenis van den Voorzit ter, den heer H. Diemer van Rotterdam, leidde de Secretaris, de heer A. van Hae- ringen van 's G ravenhage, de vergade ring. Aan het verslag: van den secretaris is het volgende ontleend: Het intieme leven van den bond ver liep kalm. Het ledental van den Christ. Bond klom van 131139 (thans 141) en vormde aan het einde des jaars ongeveer II1/2 pet. van het aantal leden der Fe deratie. Het aantal gezellen, bij de leden werkzaam, bedroeg' 1040, of 73/j, pet. van het totaal aantal gezellen. Hel verslag besloot met de opwekking, zich aan de veranderde omstandigheden in het bedrijfsleven aan te passen, ijverig en met energie te arbeiden en de toekomst met vertrouwen in de hand te stellen een lint, waarop een ellemaat was af- ge beekend, een speldenkussentje, een bos sleutels, eu eindelijk een groot koperen muntstuk uit- Het was afgesleten van ouderdom, maar het bijna uitgewischte jaartal duidde aan dat het in het jaar van Denners geboorte geslagen was. Nu spreidde hij zijn zakdoek glad op den vloer uit, en Knielde er, wiel een wei nig stijf, op. Hij wreef den cent op de- mouw van zijn jas, om hem glanzig te maken, en hield hem een oogenblik in (het winterzonlicht, dat door het kantoor- venster scheen. „Kruis", izlal Miss Deborah zijn," zeide Denner, „en munt Miss Ruth. O, ik ben benieuwd wat het wezen zal." Dit zeggende, wierp hij met bevende hand het muntstuk omhoog, en zich voor. overbuigende zaig hij het, in ademlooze Spanning, vallen, van de eene zijde naar 'de andere wankelen en onder de boeken kast rollen. Te opgewonden gm op te staan, kroop hij op zijn knieën er naar (toe, en zijn wang tegen den stoffigen vloer drukkende, keek hij onder het onooglijk meubelstuk, om zijn cent in 'toog te krijgen en zijn lot te vernemen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1