Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. vleeschkëuringswet op te nemen. Tot curator van het gymnasium werd benoemd de heer J. O. van der Harst J.Jz. met 12 stemmen, tegen 2 op Mr H. F. Lantsheer; tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting de heer W. J. K. Oeulen, en tot tijdelijk leerares in de gymnastiek aan het gymnasium Mej. .IA, S. Beugel. Nog werden eenige leden van de stembureaux bennoemd. Z. h. s. werd aangenomen de wijziging in de politieverordening, waardoor het verboden zal zijn vuilnisbakken enz. bui ten te zetten alvorens gearteld wordt en Bte na het ledigen op de straat te 'laten staan. De door Ged. Staten gewenschte wij ziging in de schoolgeldregeling van het gymnasium werd aangebracht. Bjj het voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening tot regeling van het gymnasium vroeg dhr Van Schouwen, of nu een herfstvacantie wordt ingevoerd, de kerstvacantie niet kan worden inge krompen. De voorz. zegt, dat het z.g. klein examen op den eersten Dinsdag der Imaand 6 van de 10 keer is afgeschaft en daarmede ook de daarop volgende vrije Dinsdagmiddag; hiertegenover staat de herfstvacantie. Het voorstel wordt zionder h. s. aangenomen. Bij het voorstel tot toekennen van 'gel den aan het bestuur der Ohr. Burgerschool in de Singelstraat z'eide de voorz., dat de Midd. Crt B. en W. een verwijt maakt, dat zij maar voorstellen gelden te geven aan bijzondere scholen voor een zevende leerjaar zonder met plannen te komen in dezen voor het openbaar onderwijs. Spr. kan mededeelen, dat B. en W. in dezen reeds bezig zijn, maar de stukken bij den inspecteur zijn ter beoordeeling. Trouwens het openbaar onderwijs heeft reeds een bevende klasse. De heer Van Schouwen vraagt hoe dit voorstel uit te voeren is tegenover het ontwerp wet tot opschor ting der geldverleening voor schooluitbrei- ding. De voorz.. zegt, dat men het geld moet toekennen, maar er zal gewacht worden met uitkeering tot het ontwerp wet is behandeld. Dhr Vertregt meent, dat men nu met de wet te maken heeft zooals die nu luidt. Dhr Boasson stelt voor, het verzoek aan te houden tot het wetsontwerp al of niet is aangenomen. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, tegen de heeren Van der Kuip, Ton, Kuipers en Vertregt. Vervolgens kwam eenzelfde voorstel ter tafel inzake de Chr. school aan den Zuid singel. Dhr Boasson stélt ook nu uitstel van beslissing voor. 'Dhr Ton Zegt, dat men allerlei wetsontwerpen "kan indienen, maar daar behoeft de raad toch geen rekening mee te houden. Ook nu wordt mlet 10 tegen 4 stemmen tot aanhouding besloten. Dhr Onderdijk Zegt, dat men hierdoor niet moet denken, dat de meerderheid het bijzonder onderwijs niet wil steunen, in tegendeel, men wil dit even goed hebben !als het openbaar. Aan de orde is het voorstel om met 'de herziening der wachtgeldregeling voor de gemeente-ambtenaren te wachten tot het ontwerp rechtstoestandwet is behan deld. Duurt dit te lang, dan zullen B. en .W met voorstellen komen. Dhr Van Schouwen is er zoo zeker niet van, dat dez'e kwestie in Januari in de Kamer zal worden behandeld, hij heeft van goed ingelichte zijde vernomen, dat het mogelijk is, dat het geheele ontwerp wordt ingetrokken. De voorz'. vraagt: „Tegen de verkie zingen?" Dhr Van Schouwen: Ja, tegen de verkiezingen. Spr. verzoekt B. en W. 'in dezen diligent te blijven. De voorz. Zegt dit toe. 'Aan de orde is nu het voorstel van B. en W. tot openen van een crediet van f 10.000 voor het verschaffen van werk aan werkloozen. Dhr Paul brengt dank aan B. en W. voor het spoedig aan de orde stellen van deze kwestie; sedert de vorige vergadering is de toestand nog verergerd. Zaterdag j.l. waren bij de ar beidsbeurs 217 mannnelijke en één vrou welijke werkloozen ingeschreven. Eerst dienen i. de uitgetrokken, 85 in getal, aan werk te worden geholpen. Waar vol gens het desbetreffend contract de pol der W^cheren niet kan worden gedwon gen de vest uit te diepen, vraagt spr. of 'dit toch .niet urget is en of dan de ge meente hnet zelf niet kan doen. Het cre diet acht spr. beslist te klein. Het ver schil in loon lacht hem wel toe, al is hij anders ook voor gelijk loon voor ge lijken arbeid. Voor arbeiders van het plat teland acht spr. f 15 voldoende, maar f20 voor fabrieksarbeiders is te weinig. Ook vraagt spr. of er niet om steun bij de werkgevers is aangeklopt. De voorz. zegt, dat het niet zal gaan, nu de vesten uit te diepen. Als er regen komt, moet men kunnen sueeren. Als het crediet te gering is, Zal meer worden aangevraagd. De loonregeling wil men net als verleden jaar, f20 is het maxi mum weekloon, maar aannemen van werk Zal pok mogelijk zijn. Weth. Onderdijk zegt, dat er 40.000 'M.3 zou moeten worden uitgehaald, tegen fl.25 per M.3, dat is dus f 50.000, en slechts 7000 M.3 zou kunnen worden ge bruikt voor ophooging der gedempte vest bij de Dampoort. Het is de taak van den polder Walcheren en niet van de gemeente. Dhr Paul wil toch nog aandringen op een nader onderzoek inzake de vesten. De voorz. zegt verder, dat aan The iVitrite Works op 8 November een ver doek om steun is gericht en 11 November kwam antwoord, dat' deze niet bereid is bij te dragen. Dhr Paul noemt dit een I schandaal. Dhr Adriaanse ondersteunt krachtig het verzoek van den heer Paul om een nader onderzoek naar de vesten in te stellen. Het is geen water met een beetje slik, maar slik met een beetje water, en dit wordt steeds erger. Verbetering is noodig voor het zicht, maar ook voor de gezondheid. Spr. vraagt of de polder niet de helft of een derde zou kunnen en willen betalen. De voorz. wijst er op, dat de vesten vergaarbakken zijn voor het water uit de watergangen; dit k'omt in de vesten en als de sluizen te Vlissingen open kunnen, dan loopt het weer weg De polder heeft alleen belang bijl een goede geul. Na nog eenige discussie werd het voor stel Z. h. s. aangenomen. Het voorstel tot vergunning verleening voor aanleg van bestrating en rioleering in 't woningcomplex van de lalgemeene wo ningbouwvereniging, ontlokte aan den heer Boasson de vraag, of men aal zor gen voor een niet te lage premie te ver zekeren. Dhr Paul zegt, dat de algem. bouwver. bij de vereniging van Neder- landsche gemeenten tegen een vrij lage premie verzekert. Bij het voorstel tot rooien van boomen, zegt de voorz., dat de commissie van fa bricage er op aan heeft gedrongen, voor de te rooien boomen andere in de plaats te zetten, die spoedig groot zijn. Dhr Vertregt wijst er op, dat de jonge boomen te weinig beschermd (zijn tegen de jeugd. De voorz. zegt, dat daarnaar ge keken zal worden. Dhr. Vertregt acht het gewenscht de boomen wat dieper te zetten. Ook vraagt hij op te letten of kandelaren ook noodig is en maatregelen te nemen tegen inre genen. De voorzitter zegt ook ten deze onderzoek toe. Dhr. Van der Weel zou ook de beide rijen boomen in de Nieuwe Oostersehe straat willen rooien. Op het Bolwerk zou spr. boomen willen aanplanten, die over bet water hangen. Ook bepleit spr. de belangen van de bewoners der Volderij- laaatc, een der laagste plaatsen in de stad, waarheen het water van de Bol werken vloeit, waardoor de grond zeer drassig wordt. De voorzitter zegt, dat er ook nog een adres is ingekomen van bewoners van de DarnpoortS'traat :om enkele boomen voor de woning van Joiziasse en van andere bewoners te rooien. B. en W. stellen voor dat verzoek in te willigen, er is nu meer geld van de boomen te maken. Dhr. Van Schouwen heeft bezwaar voor het rooien van boomen te stemmen als hij ze niet eerst gezien heeft. De voorzitter zegt, dat volgende week de deskundige, de heer Van der Ilave, naar Middelburg komt en men hem dan ook deze boomen zal doen onderzoeken. Ten slotte wordt besloten de in het vooi'stel genoemde* boomen en de boven bedoelde in de Dampoortstraat te rooien. Aan de orde kw^am vervolgens de be slissing over de kermis. De voorzitter zegt, dat men het beter achtte voor het behandelen der begrooting deze zaak tot een beslissing te brengen. Jammer vindt spr. het, dat B. en W. niet tot over eenstemming: konden komen, wat geluk kig maar zelden geschiedt. Dhr. Maljaars zegt, dat het adres vóór de kermis on geveer 800 handteekeningen draagt, doch dat men er wel 5000 had kunnen krij gen. Dhr. Van der Kuip zegt, dat men ook massa's handteekeningen van tegen standers zou kunnen bijeen brengen. Trou wens een raadslid mag zich daardoor niet laten beïnvloeden. De voorzitter wil nu eerst uit doen maken of men een volksfeest met at tracties wil en dan later al of niet kermis. Dhr. Adriaanse, voorzitter der commis sie ad hoe, zegt, dat er indertijd geen meerderheid was voor afschaffing' der ker mis, er waren drukkende tijden en er was een paar jaar geen kermis gehouden. De rechterpartijen waren echter besliste tegenstanders. De commissie had tot taak de mogelijkheid te onderzoeken de ker mis te vervangen. Als spr. moet beslissen kermis of niet, dan zegt hij wel kermis. Er is nu eenmaal een rapport uitgebracht en dit moet men onder de oogen zien. Een der leden van het dag. bestuur heeft het voorgestelde een verkapte kermis ge noemd en dat is zeker zoo, want er waren in de commissie drie richtingen, die men bijeen moest brengen. Dhr. Cornelisse heeft verbaasd er over gestaan, dat B. en W. zoo verdeeld zijn, zooveel hoofden zooveel zinnen. Zelf is spr. niet tegen de kermis, gezien de laat ste jaren, vooral omdat ongewenschte in richtingen wegbleven. Spr. zal niet mede werken aan het afschaffen der kermis, zonder dat er iets anders voor in de plaats komt. Dhr. Van der Kuip, lid der commissie ad hoe, .zegtv dat hij er aanvankelijk over gedacht had aan het rapport een afzon derlijke nota toe te voegen, maar zijne meening blijkt ook uit de aan den raad overgelegde notulen der commissieverga deringen. Spr. heeft het rapport ook ge- teekend, omdat dit de eenige weg was en door het compromis gedwongen. Waar aan dit feest toch weer niet ieder zou 'kunnen mededoen, staat men vrij in zijn stem. Spr. is tegen de kermis en ook tegen een verkapte kermis. Dhr. Vertregt (Zieig't, dat dit de meening der geheele frac tie is. Dhr. Onderdijk zegt, dat nu in 2V2 jaar wel gebleken is, dat liet niet moge lijk is voor de fracties, die aan het com promis deelnamen, op dit gebied samen te werken. De kermis is veel verbeterd. De zaak is enkel en alleen in het com promis opgenomen, omdat de anürev. te- gien de kermis zijn, maar gehoord de verklaringen van thans, staat ieder weer vrij. Er rest nu nog alleen de vraag kermis of niet. De heer Kuipers zegt, dat de Katholie ken niet tegen de kermis zijn als zoodanig, deze is nu veel verbeterd, desnoods zou spr. mede kunnen gaan met een feestweek met attracties als die evenals de kermis drankvrij, in de week en zuiver zou zijn. Na nog eenige discussie vraagt de voor zitter of iemand voorstelt de conclusie van het rapport in stemming te brengen en daar dit niet hot geval blijkt te zijn, stelt spr. voor B. en W. te machtigen om bij de wijziging van de ontwerp- be,grooting een post voor opbrengst der kermis uit te trekken. Dit wordt aange nomen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeTen Vertregt, Ton en Van der Kuip. De kermis blijft dus bestendigd. De voorzitter zegt, dat B. en W. nu in het vervolg gewoon met de kermis doorgaan als geen andere voorstellen ko men. Rond vraag. Dhr. Boasson vraagt betere verlichting van de Bleek. De voorzitter zegt, dat die zeker ook aan de beurt komt. Dezelfde vraagt meer druk op 'tgas, des avonds geeft een gaskachel haast geen warmte. De voorzitter zal het aan den wethouder en den directeur overbrengen. Dhr. v. d. Weel vraagt betere verwar ming van de raadzaal. Spr. wijst ook op de duisternis op de Bree, de Ko ningstraat en omgeving. De verbetering der straatverlichting-, waar dit reeds ge reed is, roemt spr. zeer. In,zake de vee markt dringt spr. er op aan, dat B. en W. overleg plegen met den Bond van Vee handelaren. De voorzitter zegt toe, dat inen alles zal aanwenden om die markt te doen slagen. Dhr. Paul vraagt hoe hiet met de cokes en de g;asprijz.en staat, de laatste zijn in den laatsten tijd niet verlaagd.verlaagd. De voorzitter zegt, dat het plan bestaat den cokesprijs tegen Ja nuari te verlagen, wat betreft den g;as- prijs dit zal hij aan den wethouder over brengen. Dhr. Cornelisse klaagt er over, diat voor kleine karweitjes hij muntmeter houders veel geld wordt gevraagd. De voorzitter zal ook dit overleggen aan den wethouder. Dhr. Maljaars vraagt waarom sleepboo- ten hier f3 voor water moeten betalen tegen te Vlissingen f 1 en te Wemeldinge f0.80. De voorzitter zegt, dat dit wel eens gevraagd is, maar zoover hij weet nooit betaald is. Wel heeft men in de droogte moeten oppassen, dat die booten geen water innamen, dat elders weer werd verkocht. Dhr. Van der Kuip vraagt waarom de verbetering der bestrating in de Segeer- straat is gestaakt. De voorzitter: omdat binnenkort de straat voor de telefoon zal open moeten gebroken worden. Dhr. Van der Kuip dringt aan op elee- trische verlichting der (brandweerimisjes en zou beter licht op het terrein van een brand wenschelijk achten. Daarna sluiting. De niet-genoemde voorstellen werden aangenomen. Tweede Kamer. Doordat een aantal Katholieken van meening waren veranderd, werd gisteren het amendement-Rink, waarover Dinsdag de stemmen staakten, met 52 .tegen 34 stemmen aangenomen. Tegen stemden de S. Di. A. P.'ers, vrijlz.-democraten, revo lutionairen en een aantal Roomsch-Ka- tholieken. De internationale overeenkom sten zijlti dus niet onderworpen aan de goedkeuring der Staten-Generaal. Ze be hoeven alleen te worden meegedeeld. Toen kwam de Koloniale paragraaf der Grondwet aan de orde, met hiet gevolg, natuurlijk, dat 'het een saaie en droge middag we'rd. Er waren eenige amendementen inge diend, deels redactieverbeteringen, deels al weer naamquaesties, deels om te vor deren, dat over alle koloniale ontwer pen, vóór ze bij! de Tweede Kamer in beraadslaging komen, eerst door die Ka mer het advies van den Volksraad zou zijn gehoord- Vooral de vrijzinnig-democraat Mer chant weerde zich geducht. Eigenaardig was, da,t hij nu Troelstra tegenover zich vond en dat wel in gezelschap van man- Hen als Schenner, Gerretson, enz. Dhr. Troelstra betreurde het o.a., dat men el- ken verzamelnaam voor het begrip! kolo niën" nu uit de Grondwet had geschrapt en hij' wilde daarop bij tweede lezing zelfs min of meer terugkomen (waarvoor hij al vast den term „overzeesche gewesten" aa.u dta (band deed). Hij stak met die groote waardeering van een naamquaes- tie den draak en vroeg o.a.Hoe moet nu in 't vervolg het Ministerie van Ko loniën h'eelen? En jn 't algemeen waar schuwde hij tegen den waan, dat men iets zou kunnen veranderen in de rea- 1 it e i t der verhoudingen door andere namen of 'izinnen in de Grondwet te schrijven. Dat was eigenlijk juist wat de h'ee'r Gerretson had betoogd: Al de groote veranderingen, die in Indië zijn geschied, hebben plaats gehad onder de bestaande Grondwet, men h'oe t geen andere artikelen te maken als er andere toestanden zullen komen. En liet denkbeeld, om over alls kolo niale onderwerpen eerst d?n Volksraad te hooren, bestreed de heer Troelstra met de opmerking: Dat (gaat toch niet; onze wetgeving njoet toch kunnen 1 0 o p e n. Vandaag zal de minister aan 't woord komen. Bij den aanvang der vergadering was besloten ten einde zooveel mogelijk met de beg'rootingshoofdstukken voor het Kerstreces gereed te komen, van nu af eiken 'Dinsdag en Donderdag de verga deringen des avonds voort te zetten. Dat wordt dus aanpakken 1 n De conferentie te Washington. Het is weer voor een poosje gedaan met de openbare zittingen der conferentie te Washington. Volgens de „Petit Parisien" zal in de eerstvolgende tien dagen geen zitting van de Washingtonsche conferentie plaats hebben, teneinde de deskundigen gelegenheid te geven, de voorstellen van Hughes in alle onderdeelen te bostudeeren. Omtrent de rede, die Briand in de tweede plenum-zitting uitgesproken heeft, zij nog gemeld, dat hij' het in principe geheel met Hughes eens was en het ver heugde hem, dat Groot Brittannië en Japan er z'oo ook over denken. De Fransche vloot is klein, kleiner dan met het oog op de geografische ligging van het land gewenscht ware, doch daarover gaat het thans niet. Die vraag van de ontwapening de land moest gesteld worden en als niemand anders ze had gesteld, zou het Frankrijk Zelf zijn geweest, die ze ter sprake Zou hebben gebracht. Dat vraag stuk moet echter in#het openbaar worden behandeld en dan is spr. bereid de positie van. Frankrijk met de stukken in de hand toe te lichten om aan te toonen, dat zijn land het allerlaatste was, dat den wereld vrede wenscht te verstoren. Commentaar hierop zou gemakkelijk te leveren zijn. Wij1 willen dit echter niet doen. Evenmin op de rede door den Ja- panschen afgevaardigde nog gehouden. Ook de Japansche regeering verklaarde, dat Japan steeds zijn best doet voor den vrede der wereld en „Zelfs wanneer ons voorstel verworpen wordt", zegt zij, „dan Zullen wij nog geen misnoegdheid gevoe len." In het algemeen gesproken is Japan overtuigd van de oprechtheid der Veree- nigde Staten, die het wagen hun groote schepen-in-construictie af fe voeren. Als men dit Zoo leest en niet beter wist, zou men zich toch onwillekeurig afvragen, hoe een oorlog nog mogelijk is. De heeren meenen het allen zoo goed! Machtige Chineesche invloed. Lord Northcliffe seint uit Peking aan de „Times" een beschouwing over wat hij noemt „China's machtigste man" in ver band met de Washington-conferentie. Een zich op den achtergrond houdende, maar één van de domineerende figuren te Washington, aldus Northcliffe, is Chi na's machtigste man, de gouverneur-gene raal Chang Tso-lin van Mandsjoei'ije, wiens invloed op de Chineesche gedelegeerden te Washington even absoluut is als zijn invloed op de regeering te Peking. Toen ik hem ontmoette, werd hij ge heel in beslag genomen door zijn taak, de leden voor een nieuw kabinet te Pe king uit te kiezen. DeZe 42 jaar oude man, vroeger een rooverhoofdman, die er vijf vrouwen op na hield en groote familie nederzettingen rondom zich verzameld had, beschikt over een leger van naar schat ting 300.000 man, uitgerust met de meest moderne machinegeweren en vliegtuigen, en heeft een inkomen van waarschijnlijk 500.000 pond sterling. Toen wij op het station Moekden aankwamen, werd ik be groet door zijn staf, waaronder een secre taris, die perfect Engelsch spreekt met een Amerikaansch accent en werd ik snel naar het paleis gebracht in één van de moderne Amerikaansche 6-cylinder-auto's. Na een plechtige ontvangst aan de buiten en binnenpoorten van het .paleis, werd ik' op Oostersehe wijze begroet, waarbij mij thee, champagne en zoetigheden werden aangeboden in de Chineesche ontvangka mer, met vele kostbaarheden versierd. Chang Tso-lin is een klein vriendelijk mannetje, dat op eenvoudige wijze volgens de Chineesche mode gekleed is. Bij een bespreking van de Washington-conferentie toonde hij een volledige kennis van zaken en zeide: „Ik zie uit naar de hulp der Amerikaansche en Engelsche vrienden. D'e huidige chaos is niet nieuw. D'e Chinee sche zaken gaan slecht, voordat zij beter worden. In tegenstelling met Japan is China een langziaam, maar een secuur land. Wat den financiëelen chaos betreft, kunt u ervaren, dat onze hulpbronnen geweldig zijn. Ik Zoek echter naar betere bestuur ders. Birr.en twee jaar zullen de zaken beter gaan. Onze enorme rijkdom ligt nog braak. Ik geloof, dat nu de Europeesche oorlog geëindigd is, Japan op vriendschap pelijke wij'ze jegens China zal handelen." De gouverneur - aldus vervolgt lord Northcliffe is een onvermoeibaar werker. Zijn taak begint om 11 uur des avonds. Hij ziet elk document zelf in en gaat om 6 uur 's morgens naar bed. In den namiddag verleent hij audiëntie en slaapt dan weer tot 6 of 7 uur 's avonds. Chang Tso-lin staat kennelijk onder Japanschen invloed, gedeeltelijk om financiëele rede nen en gedeeltelijk wegens de naburige aanwezigheid van het Japansoh Mandsjoe- rije-garnizoen. Korte berichten. Zondag zijn te Warschau op plechtige wijze de bevrijding dezer stad van de Deutsche bezetting en de derde verjaardag „van. de republiek gevierd. De onlusten in Britsch-Indië du ren nog voort. 2000 Mopla's vielen een Engelschen post aan Zij verloren 230 doodein. De Engelschen hadden 4 doiodem en 34 gewonden. De Ned er 1 an.(j sch-B elgi s oh© kwestie. De „Dernière Heure" verneemt uit zeer vertrouwbare bron, dat de Ne- derlandsch-Belgische kwestie* na de vorming van het nieuwe Belgische ka binet weder in behandeling zal wor den genomen. De beide regeer ingen, zoo verzekert men in politieke krin gen, hebben zich rekenschap gegeven van 't nadeel aan den handel toege bracht door de \Yielingenk'wes ie Van andere zijde verzekert m!en, dat reeds de tekst is vastgesteld van pen nieu we overeenkomst, die beide landen zal voldoen. De Roode propaganda. „Het Volk" gaf een dezer dagen z:ijn misnoegen te kennen over de Ocober- propaganda van de Roode vakbewe ging. Een heel zuur gezicht moet. echter de Algemeen© Ned. Typografenbond zetten. Want die heeft iii October niets gewonnendoch 43 leden verloren. Er is nu besloten, naar men weet, ook over November die propaganda voort te zetten. Ga zoo door. Pas ,0'p met de Zi 1 verbons Men zond het „Handelsblad" een Zilverhom Suriname, groot vijftig cent. Dit weltiig betaalmiddel vertoont een treffende gelijkenis tmiet onze Neder- landscihe zïilvèrbons van f2.50. De tee- kening is volkomen gelijk en ook de kleuren wijken niet af. Waar op de Nederlandsche zilver bon de ciijfers f 2.50 staan zijn op het Surinaamsche exemplaar de cijfers 0.50 gedrukt. Aan de voorzijde zijn de woorden; „Zilverbon-Suriname" in een lichte boog geplaatst. Dill, is dus een afwij king van het Nederlandsche exemplaar Een ander verschil is, dat het cijfer aan den rechterkant hij den bon van f .2.50 door een cirkel, bij. die van f0.50 door een zeshoek is omgeven. Maar deze afwijkingen vallen zoo weinig op, dat Wij ons heel goed kun nen voorstellen, dat iemand, die er niet op is voorbereid, het Surinaam sche papiertje voor een echten Hol- landschen rijksdaalder zal aannemen. Loonsverlaging of arbeids tijd ver 1 e 11 ging bij1 de spoor wegen. Gisteren werd te-Utrecht de confe rentie gehouden tusschen de Directie der Nede;l indsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers van de vijf eiken- de organisaties over loonsverlaging of verhooging van den arbeidsduur. Alle organisaties hadden zich tegen loonsverlaging verklaard. De vertegen woordigers van B. A. N. S„ Prol Chr. Bond, St. Raphaël en Neutrale Bond en verklaarden zich bereid om binnen het kader van het bestaande Reglemlent DiiienstvoorWaarden mede te werken tot een verlenging van den arbeidstijd, zoodat de arbidsiijden .ge lijk zullen worden aan de diensttijden. De Nederlandsche Vereeniging" was tot. deze medewerking niet bereid. De Ned. Ver. v in Spoor- en Tram wegpersoneel hield gisteravond te Utrecht, een zeer druk bezochte ver gadering, waarin de bej^r Moltmaker verslag deed vain de conferentie met de dreictie. Hij leverde scherpe cri- tiek op de houding der vier organisa ties, die thans mede gaan werken aan „verslechtering" van' den arbeidstijd. Wij vragen de aandacht voor het ingeZ. stuk in dit no. van burgemeester Van Voorthuijsen. Waar Domburg bij' de algemeene malaise nog de schade en de teleurstelling, te dragen heeft van de bij zondere en bijzonder groote ramp, welke dez'e gemeente Zondag 6 dezer trof, en toch zelf neg .zooveel ter leniging doet, mogen de overige Zeeuwen, die niet ge troffen werden, wel te hulp komen. Middelburg. Gisterenmiddag kwamen in het Schuttershof de verschillende afgevaardigden van de Prov. Zeeuw sen© vereeniging „Het Groene Kruis" bijeen tot hel houden eener buitenge wone algemeen© vergadering, die, naar de voorzitter, .de heer C. E. Plugge vah Souburg mededeelde, noodig was gebleken, doordat .Provinciale Staten dezer provincie goedgunstig hadden beschikt op de aanvraag tot subsidie voor de inrichting van wijkverpleging. Het hoofdbestuur stelde naar aanlei ding daarvan voor een wijziging in de begrooting over hel jaar 1921 aan te brengen niet een post tof een bedrag van flCOO in ontvang en uitgaaf, op dat nog voor dit jaar van die subsidie gebruik vermaakt zou kunnen worden. Tlevehs diende dezle vergadering om de begrooting van het jaar 1922 vast te stellen, mede met '1 oog oir deze subsidie en omdat het hoofdbestuur hef rationeel achtte de begrooting op te maken voor het jaar begint. Een desbetreffend voorstel tol aan vulling der begroeting 1921 werd dan ook zonder z„ h. st. goedgekeurdals mede een wijziging in het huishoude lijk' reglement .om de begrooting voor 1922 inu reeds te kunnen vaststellen. Voordien werden de notulen der vo rige vergadering z, h. st. goedgekeurd, en werd een aanvrage van de vereen. „Het Groene Kruis" te Goes om als lid tot de Provinciale Zeeuwsche Ver- eendigiing toe te treden, .met. applaus begroet. Dij de begroeting voor 1922, die met een bedrag, van f2933 in inkom sten en uitgaven sluit, werden ver schillende opmerkingen gemaakt. De voorzitter wees er o.a. op, dat do pO'stbijdrag'e donateurs met f25 ver minderd moest worden, daar een do-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2