Wally Sigaren, No 40 Woensdag 16 November 16211 36e Jaargang Reclames. Gemeenteraad van Gae FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw. ALOM VERKRIJGBAAR Al f N. V. NEDERL. SIG. FABRIEKEN „GLOBE" - UTRECHT. Gemeenteraad van Middelburg. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. It Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. Gisteravond vergaderde de Raad. Aan wezig alle leden. Een vacature. Voor zitter de burgemeester. De voorzitter opent met gebed. Mededeeling geschiedt van de ingekomen stukken. Daarna deelt de voor zitter mede de reeds gepubliceerde samen stelling van de bioscoop-commissie. In de plaats van den heer W. 't Hooft, die be- bedankt heeft, is benoemd dhr. Mr. Hugentholz. Wat betreft het plaatsen van spiegels op gevaarlijke punten, speciaal op den hoek KlokstraatKerkstraat, zegt de voorz., dat deze per stuk f 110 kosten. Bovendien is het zeer moeilijk de juiste plaatsing te vinden B. en W. zullen echter nog maals de zaak overwegen. Aangaande de vliegende winkels is gebleken, dat in Utrecht geen bijzondere verordening hier tegen bestaat. Gezorgd wordt, dat de be lastingmaatregelen worden nagekomen, maar verder is er van gemeentewege wei nig tegen te- doen, ,zoo schrijft het Utrecht- sche gemeentebestuur. Betreffende de marktverordening, zegt de voorzitter dat een heffing, waarbij niet- ingezete-nen meer moeten betalen dan inge zetenen in Middelburg nog niet is inge voerd. Wel is het idee daar geopperd!, maa;r -op een vraag aan den minister, of een dergelijke .verordening zou worden goedgekeurd, kreeg men een ontwijkend antwoord. Wat betreft de stormschade deelt de voorzitter mede, dat aan schier elk ge bouw, waarvoor de gemeente zorgen moet, schade is toegebracht. De Directeur van Gemeentewerken schat de schade voor de gemeente in totaal op plm. f800.' Echter heeft de inschrijving voor de hoornen, tak1 ken, enz. f 305 opgebracht. Afschrijving belasting en schoolgeld heeft daarna plaats. De gemeente-begroo ting 1921 wordt gewijzigd en vermeerderd in totaal met f 10.196.17. Idem begrooting grondbedrijf 1921 met gering bedrag. Be grooting Bprg. Armbestuur voor 1922, be dragende in ontvang en uitgaaf f 96.711.59, wordt goedgekeurd. (De rekening over 1920 van dit bestuur wijst aan een batig saldo van f9477.91.) Alleen wijst dhr. De Die er op, dat de voorzitter' f 400 salaris geniet, de secretaris-penningmeester f2400 de assistent-secretaris f 100, terwijl de por tier van het weeshuis een jaarwedde heeft van f 250 en die van de moeder en kindeirt- bewaarster ook gering zijn. Dhr. v. d. Bout wijsit er echter op, dat bij deze laatste jaarwedden nog komen vrij wonen en verder emolumenten, en dat ook deze bedragen reeds een en andermaal verhoogd zijn. Spr. zal echter de opmer king van den heer De Die bij het Burg. Armbestuur overbrengen. Aan den heer J. F. v. d. Leeuw wordt eervol ontslag verleend als lid der Schat- tingiscommissie als bedoeld bij artt. 57 65 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting!. In diens plaats wordt benoemd dhr. J. A. Flink met 8 van de 12 stemmen. Dhr. P. v. Ilest ontvangt eervol ontslag als lid der Schoolcommissie. Overeenkom stig voorstel van B. en W. wordt onder hands verpacht een perceeltje grond in Bouwplan I aan den heer M. Verbeem. B. ep W. worden vervolgens gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid en wenschelijkheid van electrici- teitsvoor.ziening der gemeente door bemid deling van de Prov. Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappij. Dhr. Stieger zegt nog, dat de gascom- missie aan den Diirecteur der Gasfabriek Naar het Engelsch van MARGARETHA DELAND. heeft opgedragen rapport uit te brengen over den toestand, die bij eleetrificatie ontstaan zal, wat betreft de gdsfabricage. De hoeren Goedbloed en De Die infor- meeren no;g: nader naar het concept-con tract. De voorz. z,egt: het contract is in groo-te lijnen zóó, dat de P.Z.E.M. een zekere hoeveelheid electriciteit aan Goes,levert en dat de gemeente de,ze distribueert. Op ©en vraag van dhr. De Die zegt de v-oorz., dat het concept-contract ook ter inzage van de Raadsleden zal gelegd worden. Aan Ged. Staten zal machtiging worden gevraagd om met Katte-ndijke eeh rege ling te treffen tot wijziging' der z.g.n. haven-verordening. Wordt deze machtiging verleend, dan volgen later 'nadere voor stellen. De behandeling; der voorstellen inzake het belastingstelsel wordt op voor stel van B. en W. Uitgiesteld, totdat dit college -en de commissie van financiën hierover prae-advies hebben uitgebracht. Dhr. De Die zegft nog, dat het voorstel tot heffing van 100 pet. op de vermo gensbelasting geheel buiten hun voorstel len staat, dus onbestreden blijft. Daarna besloten zitting, Na heropening wordt d© zekerheitfestelliriig van den te benoemen BureaU-chef vian den Keurings dienst van Waren overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Voor deze betrekking: wordt benoemd nr. 2 der voordracht, n.l. dhr. A. Haeck, boek houder der Gemeente-glasfabriek te Ze venbergen met 10 stemmen tegen 2 op dhr. G. v. d. Zoo de Jong te Maja.rs- bergen, nr. 1 der voordracht. Dhr. De Die vraagt in welke bladen sollicitanten naar deze betrekking opgeroepen -zijn. De voorz. zegt: in de drie Goesche bladen, in de ,,N. R. Ct." en in liet „Handelsblad". Dhr. De Die geeft in overweging ook in ,,'tVolk" en in „De Maasbode" te adver- teeren. De voorz. acht dit niet noodig. Tbt adjunct-directrice van den Keurings dienst van Waren wordt benoemd nr. 1 der voordracht Mej. H. H. de Wolff te Leiden met 9 stemmen teg;en 3 st. op den beer W. F. Woutman te Amsterdam. Het voorstel van B. en W. tot verhuren der sociëteits-gebouwen, op de oude voor waarden met een opzeggingstermijn van drie maanden, wordt aangenomen. - Ron dvraag. Dhr. De Looff vraagt of het juist is, dat terwille van een schip, dat beer moest laden, het water in de haven is afge laten waardoor de scheepvaart ongerief heeft ondervonden. De voorz. leest hier omtrent het betreffende rapport van den Directeur van Gemeentewerken voor. Ge bleken is, dat de sasmeester tegen het verzoek van den reinigingsdienst, om wa ter af te laten, geen bezwaar had, mits 't laden maar vóór half 8 's morgens ge beurde. Dit is geschied, maar wegens het doode tij kwam er weinig water voor den wal en ondervond de scheepvaart inderdaad ongerief. Tegen herhaling: zal worden gewaakt. Dhr. De Die heeft vernomen, dat Mi nister Aalberse in Goes is geweest. Spr. vraagt of Z.Exc, ook oude krotten be keken heeft en of hij overtuigd was, dat er nog1 woningen in Goes gebouwd moe ten worden. De voorz. zegt, dat -de mi nister geen krotten van nabij heeft ge zien. Het plan is nog; wel geopperd, maai de inspecteur der Volksgezondheid, dhr. De Graeff, weet van het bestaan daarvan wel af. Ook is aan de hoeren het bekende rapport der woningoommissie ter hand 32.) o Verder er over te redetwisten was on- noodig. Elk van beiden had haar besluit genomen, want elk van beiden gevoeld© dat zij in haar departement was aange rand. En elk van beiden volgde ook haar eigen zin. Het gerecht kwam niet op ta fel, maar eiken gast werd gevraagd of hij of zij niet gediend beliefde te zijn van de- spijs die op het buffet stond. Doch met de bezorgdheid voor het di ner was het zelfs nog niet gedaan, toen de tafel zoo keurig was ingericht als men maiar verlangen kon en elk gerecht uit muntend geslaagd was. De twee zusters moesten zich, vermoeid maar vergenoegd, nog (kleeden. Sarah had de beste zwart zijden japonnen in elke kamer op het bed gelegd, maar over de fijne bijzonder heden van het toilet moesten zeiven oordeelen. Miss Deborah moest beslissen welke kant zij zou aandoen, en Mis Ruth stond lang voor haar toilettafel, in twijfel of zij het licht lavendelkleurig lint om haar hals zou spelden of het zilvergrijze. Miss Deborah was het eerst gekleed. Zij droeg een miniatuurportret van haar grootvader als broche, en ouderwetsch gezette ringen aam hare vingers. Hare kleine gestalte had een buitengewone waardigheid in het glanzig zijden kleed, dat aan den hals was, uitgesneden en ge vuld met kant, die er als een bevroren spinneweb uitzag. De mouwein van haar kleed waren wijd, en sloten aan den pols boven kanten manchetten, die hare klein© handen bijna verborgen. Nauwsluitende mouwen vond Miss Deborah nauwelijks zedig. Haar wijde rok ritselde, terwijl zij, in een zeer rechtopgerichte houding naar d© kamer barer zuster liep om samen naar beneden te gaan. Miss Ruth was nog in haar grijzen 'onderrok, die «oo kort was. dat hare ^unne enkels in hunne opengewerkte zwart zij den kousen te zien kwamen. Zij stond met de eene hand op de open lade van haar toilet rustende, en hield in de ander©1 de twee zachte slippen van het lint, met den geur van rozenbladen, dien al haar goed had. Miss Ruth zou het nooit heb ben willen bekennen, maar zij vond mijn heer Forsytbe een heel aardig jongmemsch) en zij had wel willen weten welk lint haar het best zou staan. „Ruth!" zeide Miss Deborah op majes tueus afkeurenden toon. gesteld. Bovendien heeft de voorz. gezegd, dat er nog; woningtekort in Goes is; al wil Spr. hier direct aan toevoegen, dat er velen zijn, die de minimum 'huur der huizen f4.60) niet kunnen betalen. Ook is er bij de Gezondheidscommissie een vraag ingekomen, di© aan het gemeente bestuur ter beantwoording; zal worden overgelegd, of er in Goes nog woningen bijgebouwd dienen te worden. Vervolgens spreekt dhr. Vienings na mens de R.-K. bevolking; zijn ontstemming uit over bet niet verbieden door den Bur gemeester van de opvoering van het too- neelstuk Allerzielen", een stuk dat voor de godsdienstig© gevoelens der Roomsch- Katholieken krenkend is. De voorz. wil zich niet stellen op het standpunt, dat hij in deze zaak geen ver antwoording aan den Raad schuldig is, maar -zegt, dat art. 188 der Gemeentewet hem Igeen vrijheid tot verbod gaf. Hier wordt de geloofskwestie gesteld en daar blijft Spr. liever buiten. Daarover rept ook art. 188 niet. Bovendien bevreemdt het Spr., dat dhr. Vienings met deze op merking komt. Immers in 1905 was hier dezelfde kwestie aan de hand en toen schreef de „Nieuwe Zeeuwsche G'rf.", dat volstrekt niet aan den Raad of een Raadslid het recht was om over weige ring of toestemming den Burgemeester te kapittelen. En nu brengt dhr. Vienings dit wel in den Raad. Spr. meent in allen deele volgens de Gemeentewet gehandeld te hebben. Dhr. v. Melle trekt zijn in de vorige ver gadering geuite klacht, over de slechte kwaliteit van het gas in. De oorzaak lag aan de gasleiding in Spr.'s woning. Toch izajn er over 't algemeen veel klachten over een zeer hoog gasverbruik. Spr. vraagt daarover inlichtingen. De voorz.. zegt van den Directeur der Avondschool voor Ambachtslieden verno men te hebben, dat bij een minder laantal lessen dan 't vorige jaar 't gasverbruik veel hooger is. Als 't zoo doorgaat, zou men met Januari 600 M3. meer gebruikt heb ben dan 't vorige jaar. Bij de Handels avondschool trof het, dat bij een gelijk aantal lesuren over Oct. toch 54 M3. gas meer dan 't vorige jaar is verbruikt. Dhr. Stieger wil in 't algemeen zeggen, dat de klagers beter deden zich direct tot den Directeur der Gasfabriek te wen den. In vele gevallen zal dan een bevredi gende oplossing worden gevonden. Ove rigens zal de Gascommisisie aan de hier meegedeelde feiten aandacht schenken. W.at betreft de cokes-kwestie zegt Spr. nog, dat van moeilijkheden bij de be taling geen sprake is. Er is voldoende bankgarantie gestort. Dhr. De Die onderschrijft de klachten over een te hoog; gasverbruik. Spr. merkt op, dat door toevoeging van waterstofgas het gas inplaats van 5000 caloriën nu slechts 3800 a 4000. caloriën warmte telt. 't, Warmtegehlalte i,s dus minder en derhalve 't verbruik hooger. Ook' zegt Spr., dat men in Engeland geen glas; mag leveren beneden de 4000 caloriën. Tenslotte klaagt Spr., dat de Directeur der gasfabriek deze din gen wel weet, maar er komt geen ver andering in. Het springen der kousjes door plotselingen groeten druk komt ook voor. Daarna sluiting. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middel burg va-en de volgende stukken inge komen: Een schrijven van R. en W. naar aan leiding van een bericht van den burger lijken pensioenraad, waaruit blijkt, dat vergeten is de pensioengrondslag voor een viertal leeraren van het gymnasium en stellen zij voor dezle alsnog te bepalen op f3520 voor den heer Dr C. M. Ruijzer, f2800 voor den heer Dr L. A. J. Bur- gersdijk:, f2800 voor den heer Dr H. A. W. van der Vecht en f960 voor den heer P. C. van der Wolk. Eenschrijven van het bestuur der ver. eeniging „Uit het Volk Voor liet Volk", dat de zeer hooge exploitatiekosten en de steeds verminderde geldelijke steun van de ingezetenen, het de Vereeniging onmogelijk maken, den kinderspeeltuin lan ger als zoodanig te exploiteeren; dat in verband hiermede in een van de laatste bestuursvergaderingen een voorstel ter tafel is gebracht, om den kinderspeeltuin op te heffen en den tuin met annex ge bouw te verkoopen; dat na uitvoerige bespreking van dat voorstel, het bestuur, alvorens een daartoe strekkend voorstel in een bijeen te roepen algemeene ver- gadering te doen, besloten heeft den raad te verzoeken, de exploitatie van den kin- j derspéeltuin vanwege de gemeente te doen j, geschieden; dat B. en. W. met vrijmoedig- heid dit verzoek in overweging geven, ook met het oog op de door den raad in den laatsten tijd ten behoeve van de "in- standhouding van den tuin verleende sub- sidie; met de verleening waarVan de raad j geacht mag worden in den kinderspeel- j tuin voor de gemeente in meerder of min der mate het nut te hebben erkend; dat het bestuur in verband met het boven staande, de tuin met annex gebouw aan de gemeente in huur aanbiedt tegen een na- j der overeen te komen huurprijs, onder j beding van exploitatie van het terrein als kinderspeeltuin en tegen verder nader overeen te komen voorwaarden. Positie Politieagenten. Een verzoek van den Bond van politie- personeel in Nederland, dat het bestuur j zich niet kan vereenigen met de wijze van arbeid der staatscommissie inzake be- j zoldiging van burgemeesters, ambtenaren en werklieden der gemeente ten opzichte j van de politie, Zooals uit de memorie van toelichting bij het adres blijkt, en het den raad beleefd verzoekt z,ich te willen uitspreken, dat betere verzorging van het i politiepersoneel en afzonderlijke beoordee- ling van de waarde van den politiearbeid j in het algemeen belang dringend geboden-- is en dat het afwachten totdat het voor- j stel van de staatscommissie al of niet ge- wijzigd, wet zal zijn geworden, betreffen- j de de politie in strijd met het algemeen j belang moet worden geacht. Bescherming van j zuigelingen, j Van het bestuur der Middelburgsche j vereeniging tot bescherming van zuige lingen een adres, dat het doel der ver eeniging is de bevordering der gezond heidsbelangen der zuigelingen; dat de ver eeniging dus ten doel heeft een algemeen Alle jeukende huidkwalen als ec;zetna, uitslag, netelroos, acne, win terhanden enz., en ook lichte kwalen als ■zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. wor den geheeld door aanwending, van Fos ter's Zalf. Prijs f 1.75 per doos; alom verkrijgbaar. (7) De jongere zuster sprong even op van schrik en liet haastig het lint vallen'1 alsof zij vreesde dat Miss Deborah hare igedachten geraden had. „Ik ik ben da delijk klaar, zuster." „Dat hoop ik ook," sprak Miss Deborah jgestreng, en stevende met bedaarde waar. digheid de ikOmer uit, terwijl Miss Ruth, zeer verlegen, haar kleed van het hoog© ledikant nam, met zijn vier kersenhouten stijlen, in afwisselende bolletjes en schij ven gebeeldhouwd en gestreept diemet- ten gordijnen met ralletjes. Zij dacht nog over het gewichtige vraag stuk van het rechte lint, en de verant woordelijkheid der'keus beknelde haar; maar het was te laat voor verder naden ken. Zij kneep hare ooigjen dicht, en met bevende hand nam zij het eerste lint dat zij aanraakte. Tevreden, nu het lot beslist had, dat het grijze de rechte kleur was, spelde zij het om haar hals met een ouderwetsche gouden broche, en wierp een laatsten blik in haar toiletspiegel, eer zij naar hare zuster in de zitkamer ging. De opgewondenheid had een lichten blos op haar zachte wangen te voorschijn geroepen, en hare ooge'n waren helder, en het grijze lint had een aardigen glans Miss Ruth gaf boven elk oor een tikje op baar krulletjes, met een overblijfsel Van ijdelheid. ,,'tls hoog tijd, dat je beneden komt, Ruth", riep Miss Deborah, die op liet haardkleed voor het vlammend vuur stond hn zenuwachtig hare handen over elkan der wreef „hoog tijd!" „Zij zullen in het eerste kwartier nog niet komen, zuster," bracht Ruth hier tegen in. „Maar je moet er toch wezen! Ik hoop dat zij niet laat komen; het wildbraad zal precies vijf minuten vóór zevenen van bet fornuis genomen worden. Ga eens in de vestibule zien hoe laat het is, zuster. Ik vrees clat zij laat zullen komen." Miss Ruth ging, maar nauwelijks was zij over den drempel, of Miss Deborah riep: „Kom terug, koon terug, Ruth! Je moet er wezen als zij komen," en toen ging zij zelve de dienstmaagd roepen, om haar te zeggen, dat zij zich gereed moest houden om de deur te openen, hoewel, zooals Miss Ruth gezegd had, het no,v wel een kwartier kon duren eer de on geduldigste gast verwacht kon worden. Miss Ruth ging de kamer rond, schoof hier een stoel recht, trok daar een anti macassar naar de eene of de andere zijde, iof zette een ornament in een beter licht' eq snoot daarna de kaarsen in de koperen armblakers ter wederzijde van de oude piano. Dit en hare bezorgdheid over het wildbraad maakte Miss Deborah zóó tureluursch, dat het een verlichting voor haar was toen zij het eerste rijtuig hoorde' belang; dat de vereeniging meer geld noodig heeft, dan waarover zij te be schikken heeft, wijl haar geldmiddelen tot nu toe hebben bestaan uit de contri butie der leden, bedragende over 1921 f 173 50. Dat 't tekort over 1921 f 614.32 bedraagt en voor volgende jaren nog meer izal bedragen. Adressant verzoekt daarom den raad omi een subsidie van f600 of meer of minder1 per jaar, vooral ook daar de regeering alleszins aandringt op gemeentelijken steun in dezen. Bespelen van 't Molenwater. Een adres van J. A. Verhorst, die zegt dat hem medegedeeld was, dat na het gereed komen van het sportterrein niet meer op het Molenwater zou worden ge voetbald. Nu gaan echter toch de vrij buiters er mede door en daar adressant reeds drie maal een ruit heeft moeten bekostigen, wat f7.50 bedraagt, verzoekt hij daar ten spoedigste een eind aan te maken, daar hij meent, dat twee ter reinen voldoende is voor de pretmakers. Die zaak-Lambertz. Van G. J. Lambertz weer een schrij ven, waarin hij verzoekt zijn eisch op f865.65 schade vergoeding te mogen toe lichten, daar volgens hem B. en W. zioh aan vuile praktijken hebben schuldig ge maakt en onwaarheden aan den raad heb ben verkondigd. Adressant is niet in staat de huur voor bergruimte voor zijn meu bels te betalen. Kosten Sportterrein. Een opgave der kosten van liet sport terrein tot 1 November. Geraamd was f47350, uitgegeven f43313.1Ó6 en nog, te betalen f3400, waaronder f400 voor herstel stormschade, totaal f 46713.10'. Die schade op 6 November. Volgens opgave van den gem'. bouw meester heeft de storm op 6 November aan de gemeentegebouwen de volgende schade toegebracht: perceel G 128 Rou- aansche kade, perceel N 7, Dam, en politiebureau schoorsteenen omgewaaid en gat in het dak; stadssehuur groot gat in het pannendak; school G schoorsteen be schadigd; perceel N 12, Dam; school J en school B gaten in het dak; verder van verschillende gebouwen pannen be schadigd. Van de muziektent een 'deel der zinken bedekking afgewaaid. Verder zijn 89 boomen omgewaaid of in groote mate beschadigd, zoodat rooiïng niet te vermijden is. Uitdiepen vesten. 't Polderbestuur van Walcheren sclirijft dat het ingestelde onderzoek naar de vraag in hoeverre het uitdiepen in de vest van belang voor de afwatering van den pol der moet worden geacht, Zoodanig is,.dat het bestuur van meening is, dat bedoeld werk met het oog op polder's afwatering niet noodig is; het Zal derhalve door den polder niet worden uitgevoerd. Het Sportterrein. Overgelegd wordt een afschrift van het contract der commissie voor het sport terrein met den heer J. F. Pieters, over het recht om het buffet te exploiteeren en met een vluchtigen blik mevrouw Dale door de vestibule naar de trap zag gaan» die zij opliep, met haar welbekend bruin satijnen kleed opgenomen, om alle moge lijkheid dat er zich een stofje aan zou kun nen hechten, te vermijden. Miss Deborah plukte aan de mouw van miss Ruth, schikte de kant aan haar eigen hals en polsen terecht, en zeide haar zus ter, dat zij naast haai' op het haardkleed, moest komen staan. „En doe nu .je best, Ruth, om wat rustiger in je manieren te wezen", zeide zij, Zelve snel ademhalende van opgewondenheid. Toen mevrouw Dale, ritselend in haar glanzig satijn, en met mijnheer Dale ach ter haar aansukkelend, binnenkwam, be groetten de zusters haar met die deftige vriendelijkheid, die bij de gelegenheid paste. „Zeer verheugd u te zien, lieve Adèle", zeiden miss Deborah en miss Ruth beur telings; en mevrouw Dale beantwoordde die begroeting even vriendelijk, alsof zij er volstrekt niet meer aan dacht, dat zij dienzelfden ochtend aan het postkantoor bijna getwist hadden, toen mevrouw Dale zeide, dat het eerste tafellaken, dat bij een diner afgenomen werd, in vieren ge vouwen, en miss Deborah, dat het in drieën gevouwen moest worden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1