ASSOCIATIE Wally Sigaren, Zaterdag 1$ November iHM S6e Jaargang SI. DEKKER Kapitaal en reserves f 19,500,000 Staten-Geaeraal. HOFBERG PETROF BLÜTHNER Buitenland. Binnenland. Llo .*7 KANTOOR GOES. GRÖOTE MARKT 24. YELEF. iNTERC. No. 41 en 227. Alle Bankzaken, Brand- en Inbraakvrij® ICBuisinrichfing. Loketten vanaf f 10,— per jaar. FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw. ALOM VERKRIJGBAAR. N. V. NEBERL. SIG. FABRIEKEN „GLOBE" - UTRECHT. Oe Instrumenten met reputatie!! GOES UTRECHT Uitgave van de Waaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes, Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRA AT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosierbaan Le Cointre, Goes. I %B'm*Tora«wTOXtDWI»SD3: CENTRALEN CONVENT DER A. R. PARTIJ. Door het bureel Van het Centraal Co mité Van Antirev. Kiesvereenigingen is een verslag van het Centralen Convent, gehouden 13 Oct. j.l. te "s-Gravenhage, aan de aangesloten kiesvereenigingen toe gezonden. Aan dit verslag is het vol gende ontleend Voorzitter de heer H. Colijn. Aanwezig, behalve de leden van bet Centraal Comité, afgevaardigden dér Pro vinciale Comité'®, antirev. Kamerleden, de Ministers Heemskerk en Van Dijk en 11.5 afgevaardigden. Na het zingen van Ps. 252 en gebed, deelt do voorzitter mede, dat deze ver gadering niet openhaar is en slechts een adviseerend karakter heeft. Overgegaan wordt tot de verkiezing van de leden van het College van Gemach tigden en 'h'ujn Plaatsvervangers. Bijl ac clamatie worden de door het Centraal Comité voorgedragenen gekozen; het zijn de heéren A. W. F. Idenburg, Joh. Krap, Krap, Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, H. de Wilde; plaatsvervangers zijn: Mr. Dr. H. W. Hovy, Mr. P. Ei. Bjriët, T. S. Goslinga, Mr. G. van Baren en Prof. Mr. A. Anema. In bespreking komt nu h:et rapport inzake de candidaats'telling. De heeï Wouda, uit Utrecht, w'as van oordeel, dat de samenstelling der commis sie, die ons het raplport bezorgde, niet gelukkig was, Die commissie had niet enkel uit Kamerleden moeten bestaan; daarin hadden ook zitting moeten heb ben de groepövoorzitters. Overigens wenscht spr., dat niet het advies' van het Centraal Comité vooropga, doch eerst de plaatselijke kiesvereeniging zich uit- spreke. De heer Chr. van den Heuvel, Haar lem, was niet voldaan over het rapport, omdat dit den invloed der Kiesvereeni gingen vermindert. Om den invloed van de Kiesvereeni gingen tot haai' recht te do-en komen, zou Haarlem wlillen, dat het Centraal Comité of (het Centralen Convent van te voren raamde het aantal, da,t onzer zijds in het Parlement zal gekozen Wor den. In de onderscheiden Rijkskieskringen (resp. plaatselijke kiesvereenigingen) Wor den dan twee (of meer) lijsten samenge steld bevattende de namen en de volgörde der namen van de candidaten, die men wenscht, zulks 'tot het getal als 'het Centraal Comité of het Cen tralen Convent als waarschijnlijk döo!r de Anti-revolutionairen te kiezen, ge raamd heeft. Uit alle kieskringen (resp. Kiesvereenigingen) komen dus lijsten met evenveel namen. Die numm-Of 1 krij'gt stel de 2 lijsten bevatten ta zamen 15 namen -dan allereerst 15 punten, vermenigvuldigd met zooveel als de Kies kring 1000 (of de Kiesvereeniging 100) georganiseerde Anti-revolutionairen telt. Nummer 2 krijgt 14 punten vermenigvul digd als hoven; nummer 3 krijgt 13 punten enz. Wie uit de lijsten van alle Kieskringen (resp. plaatselijke Kiesveree nigingen) het meeste aantal punten op zich vereenigd heeft, wordt No. 1, wie daarop in puntental volgt No. 2, enz. In 17 va.n de 18 Kieskringen worden dan overeenkomstig den uitslag van de laatstbedoelde telling een of meer iden tieke officieelo candidatenlijsten inge diend. i In den 18den Kieskring, bij' voorkeur in den zwak sten, wordt een candidaten- VERSCHIJNT ELKEN WERKDA6 Abonnementsprijs: Prijs per .3 maanden fr. p. post 13. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentia: 14 regels f 1.20, elke regel meer S0 «t Bij abonnement belangrijke kortiaj Bewijsnummers 5 cent. WERTHEÏKJ G05S3PEÜÏT2 1834 EN CftEQlETITEREE&l&lKG 1853. Naar het Engelsch van MAJtGARETHA DiELAND. 29) o— „Ik geloof alles wat je me zegt", ant woordde zij vriendelijk; „maar ik begrijp niet wat je tegen mijnheer Forsythe hebt, iedereen spreekt met Ictf over hem. Zelfs tante Dale heeft niets dan aardigs van den „jongen Forsythe", zooals zij hem noemt, te vertellen.y" Gifford stond op en begon de kamer op en neder te loopen, met de handen aan de lapellen van zijn jas en het hoofd wrevelig achterover geworpen. „Dat is het juist", zeide hij; „in dien brief is tante Ruth ook in verrukking over hem, en ik weet ook niets bepaalds in zijn na deel, maar ik houd niet van hem, Helena. Hij is een aap, ziedaar! En ik dacht ik kwam u vragen maar het gaat mij natuurlijk niet aan of je zoudt denken Maar Helena had hem begrepen. „Ik zou denken", sprak zij, „dat je wel moest weten, dat Louise niet van hem zou kun nen houden als hij, zooals je 't noemt, een aap was." lijst ingediend met plaatsvervangers, dia door de Rijkskieskringen (plaatselijke Kiesvereenigingen) op- dezelfde wijze ge kozen worden. Spreker zet dit stelsel nader uiteen en betoogt, dat het alle voordeden be vat, die men redelijkerwijze' wen- séh'en kan. D's. Munnik, uit Zwolle, meent even zeer, dat in het Rapport de invloed det Kiesvereenigingen niet tot zijn rechtkomt. De heer J. Deutekom, van Amsterdam IV, is het met de voorgaande sprekers niet eens. In Amsterdam 'stelt men juist veel prijs op- het voorafgaand advies van het Centraal Comité; men kan zich daar geheel mei het Rapport vereenigen. Al leen kan men niet medegaan met het denkbeeld, dat ook doo-r de leden der Kiesvereenigingen, die niet ter vergade ring komen, aan de- stemming zal -wor den deelgenomen. De heer D'. L. Harms', Den Helder, is 'J met Zwolle eens, dat de leuze „van onderen op" werkelijkheid moet worden. Het Centraal Comité stelt zich te veel voor van de uitwjerking zijher adviezen; moet meer verband komen tusschen kiezers gekozenen. In 1918 was het aan tal groepen beslist te klein; op dis wijze kon er van het geWenschte verband geen sprake zijn. Er ïnoet meer gelegenheid zijn, om personen, op bepaalde plaatsen bekend, te candideerenbij' het: „stemt No. 1 van de lijst" wordt al te veel de plaatselijke factoren uit Wet oog ver loren. De heer R. Zuidema uit Leiden is van oordeel, dat de invloed der Kiesveree nigingen niet tot zijn recht komt; het onmisbare verband tusschen kiezers en gekozenen te loor gaat; de partij niet genoegzaam als. geheel optreedt, indien men niet tot een andere groepjsering be sluit en 'Wet nu afgeschafte districten stelsel ten deele weer in eere brengt. Dat zou kunnen gebeuren indien men b.v. 14 groepen maakte en zoo mogelijk 14 candidaten trachtte verkozen te krijgen uit iedere groep 1. Kent men in elke groep zijn man en is h'iji de rechte man op de rechte plaats,, dan zullen de kie zers alle nijver voor hem ontwikkelen. Dis. C. W. J. van Lummel (Dordrecht), vul eveneens den nadruk gelegd zien op met „van onderen op'\ Het Centraal Co mité vraagt en verdient vertrouwen, doch' moet ook vertrouwen schenken en geen bindende lijst aan de Kiesvereenigingen voorleggen. Onze mensch'en behooren zelf de candidaten aan te wijzen. Mr. B,rucb te Haarlem, zet uiteen de voordeelen van de methode-Haarlem. De voorzitter geeft het woord aa.n den Gifford ging weder zitten, en nam haar kluwen wol, dat hij begon los te winden en toen weer op te winden. „Misschien wil zij het niet zien", zeide hij. „0, je vertrouwt haar niet!" riep He lena met levendigheid; „anders zou je dat niet zeggen. Maak geen lenoopen in mijn wol! Als je aan Louise schrijft, waarom zeg je dan niet ronduit hoe je over hem denkt?" „Dat zou ik niet kunnen", antwoordde hij snel. „Zie je, Helena, ik ben zelf nog jong, en en je weet dat Louise niets van mij wilde weten, toen toen ik er voor uitkwam. En als ik nu iets zeide, zou het allen schijn hebben alsof ik ja- loersch was, alsof ik haar zelf wilde heb ben. En ik geef u mijn woord", met zijn Vuist op zijn knie slaande, „dat als hij haar waardig was, ik mij er ovér zou ver heugen; ja, ik ik houd zóóveel van haar, dat als ik haar gelukkig zag met een anderen man (die haar waardig was) ik er blij om Zou zijn!" Helena zette een twijfelachtig gezicht, maar sprak het niet tegen; zij repte slechts nog vlugger haar breinaalden en gaf haar rekbaar werk een ruk. „Vertel mij meer Van hem", zeide ze. Maar Gifford had niets meer te ver tellen; hij hield niet van den man, dat was het eenige, en dat 'was moeilijk onder heer De Monté VerLoren, die namens de Commissie, welke het Rapport samen stelde, de sprekers, beantwoorden .zal. De heer Monté Verhoren zet uiteen, dat het „van onderen op" ook bij de Commissie op den voorgrond stond; zij heeft getracht dit denkbeeld zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen met de leiding, die van het Centraal 'Comité behoort uit te gaan. Van de plaatselijke kiesvereenigingen moet de actie komen, en gipr. erkent, dat op1 dit punt het Rapport eenige ver duidelijking behoeft. Vóór het advies', waarvan sprake is. wordt opgemaakt, dient voeling met de Kiesvereenigingen te worden gehouden, moeten er bespre kingen, stemmingen desnoods', plaatsheb ben. Toch miag ook het nut van het advies van het Centraal Clomité niet wor den ontkend. Dat de groepisVerdeeling andeirs moet worden dan ze in 1918 waisi, staat wel vast, ook om hét verband tusschen kie zers en gekozenen beter tot zijn recht te doen komen. Sprekers ervaring is, dat het teloor gaan van dit verband van ernstige beteekenis is. Het denkbeeld, dat iedere kieskring met een eigen candidaat zou uitkomen, lacht hem niet toe. D;e zeker heid, dat daardoor het sfemmenaantal zal vermeerderen, bestaat allerminst. Het stemmen op no. 1 van de lijst' blijft gewenscht. "Het bezwaar, dat alle leden eener Kiesvereeniging aan de stem ming over tl© lijst deelnemen, ook al zijn ze niet 'ter vergadering, gevoelt spreker wel, doch dat is een zaak van de Kies vereeniging zelve, die dit naar eigen inzicht kan regelen. Na het zingen van Ps'. 72:11 wtondt de vergadering door den heer Idenburg met dankzegging gesloten. Dhr. Schaper lichtte een amendement toe op artikel 58 (de Koning verklaart geen oorlog dan na voorafgaande toestem ming van de Staten-Generaal) om voor te schrijven dat de Koning eerst moet trach ten arbitrage te krijgen bij geschillen. Dhr. Marchant verdedigde een amende ment om te bepalen dat .de Koning toe stemming der Staten-Generaal noodig heeft voor militaire maatregelen tegen een vreemde mogendheid en dat de Koning jaarlijks verslag uitbrengt omtrent de be trekkingen van het Koninkrijk met den Volkenbond. Dhr .v. Ravesteijn lichtte een amende ment toe om voor oorlogsverklaring de beslissing bij volksstemming te vorderen. Gelijk men ziet, weer het bekende trio: vrijzinnig- en sociaal-democraten en com munisten. Twee Vrijheidsbonders, de hee- ren Visser v. IJzendoorn en Dresselhuijs kwamen al gauw hun sympathie met het amendement-Schaper uiten. Dhr .Rutgers toonde echter de prac- tische onuitvoerbaarheid der amendemen ten-Schaper en Marchant aan, om van dat van v. Ravesteijn maar te zwijgen. Wat betreft den Volkenbond herinnerde onze A. R. afgevaardigde den heer "Marchant t terecht aan zijn eigen woorden, eens in de i Kamer gezegd: „Het spreekt vanzelf, dat de Volkenbond weinig beteekenis heeft zoolang Rusland en de Centralen niet f zijn toegetreden", een herinnering, waar- over dhr. Marchant zich blijkbaar erg boos maakte. 'Over de amendementen wordt Dinsdag gestemd. Men gelieve onzen catalogus te vragen. Tweede Kamer. De Kanier zal Dinsdagavond beginnen aan de algemeene beschouwingen over de burgerlijke én militaire pensioenwetten. Gisteren werd voortgegaan met de voor stellen tot Grondwetsherziening. woorden te brengen. „Een echte deugniet is nog uit te staan", zeide hij ten slotte; maar alles wat ik in de club en in de stad van dien Forsythe gezien heb, geeft mij den indruk dat hij een onbeteekenend creatuur 'is een aapi, zooals ik u gezegd heb. En ik meende u daarover? eens te moeten spreken, omdat, als je aan Louise schrijft, je daarvan zoo 'n klei nen wenk zoudt kunnen geven weet je?" Maar Helena schudde het hoofd. „Neen Gifford, dat gaat niet, dat zou volstrekt geen goed doen. En ik geloof ook niet dat het noodig is. Het eenige is nu maar in Louise Vertrouwen te stellen. Ik ben over haar niet ongerust; als zij is wat je zegt, zal haar eigen ideaal haar beschermen. Ach Giff, je hebt me teleurgesteld. Ik had niet gedacht, dat je aan Louise zoudt twijfelen." „Dat doe ik ook' niet", riep hij uit; „maar ik ben zoo ongerust over haar." „Je behoeft niet ongerust te zijn", zei Helena glimlachend; ,,'n meisje als Louise zou niet van een man kunnen houden, die niet braaf en edel was. Misschien Gifford", waagde zij het na een oogenblik stilzwijgen te zeggen, „zal het, na ver loop van tijd wel beter naar je zin ziijn." „Neen neen", antwoordde hij, „ik durf er niet aan denken." Helena had hem moed willen inspreken, Een proclamatie van Harding. De plresident der Vereenigde Staten heeft tér gelegenheid van de herinne ringsfeesten cn het bijzetten v'a.n het lijk van den onbekenden Amerikaanschen sol daat de volgende proclamatie uitgevaar digd aan het Amerikaanslche volk: „Ik, 'Warren G. Harding, président der Vereenigde Staten vap Amerika, roep hiérbij alle devote en patriottistische bur gers van de Vereenigde Staten op, om Vrijdag 11 November, van 11 uur in den ochtend tot 2 minuten daarna, op te hou den met hun gewone bezigheden en hun arbeid, en een oogenblik stil te bidden en dank te zeggen den Gevér van alle goed, en Zij'n goddelijke barmhartigheid en Zijn zegen af te smeeksn over ons geliefd vaderland. De conferentie te Washington. Bij de opening van de conferentie te Washington zal alleen plresident Harding het woord voeren, zulks om te voorko men, dat de sluizen der welsprekendheid 'reeds onmiddellijk zouden worden open gezet. Onmiddellijk na de rede van Harding zullen de werkzaamheden aanvangen. Omtrent den duur van de conferentie blij Et men nog in hét onzekere. Evenwel heeft Briand doen w.eten, dat hij in elk geval verplicht zal zijn, zich 25 Novem ber weer in te schépen, terwijl talrijke andere afgevaardigden den wensch heb- ben te kennen gegeven, vóór 15 Decem ber te kunnen vertrekken. Evenwel zal de conferentie dan nog niet geëindigd zijn. Men rekent erop, dat ongeveer 15 December de algemeene lijnen van de beslissingen der conferentie voldoende zullen zijn vastgesteld, zoodat de deskun- maar John kwam binnen en Gifford zag in dat het zeer laat is geworden. „Helena heeft mij beknord, mijnheer Ward", zeide hij, „en dat heeft mij goed gedaan." John keerde 'zich om en zag haar aan. „Kan zij knorren?" zeide hij. En toen Gifford omzag, terwijl hij de straat door liep, zag hij hen nog in het sterrenlicht aan de deur staan. Helena leunde een weinig tegen Johns arm, zoodat zij hem in 't gelaat kon zien. Haar bleeke ivang teekende zich in het zachte, heldere avond licht duidelijk af. Gifford zuchtte onder het voortloopen. „Zij zijn zeer gelukkig", dacht hij. „Zulk een geluk is niet Ivoor mij weggelegd, maar ik weet toch wat het is, een be minnelijk meisje lief te hebben." Heiena's vertrouwen in het verstandig oordeel van haar nicht zou misschien een weinig ,geschokt zijn geweest, als zij ge weten had, welk een genoegen Louise in het gezelschap van Forsythe vond, en hoe dat genoegen door al haar vrienden werd aangemoedigd. Dien-zelfden aVond, toen Gifford haar zijn bezorgdheid mede deelde, luisterde Louise naar Dicks be schrijvingen der vermakelijkheden van het leven in de wereld, de „pret", zooals hij het uitdrukte, die zij nooit gekend had. Dr Howe zat te lezen, terwijl hem nu en dan een uitroep van verontwaardiging ontsnapte, als zijn politieke candidaat over digen en technici verder de ondérdeelen zullen kunnen uitwerken. Die uitwisse- ling der handteekeningen zal waarschijn lijk eerst plaats Vinden tegen Pasehen, wanneer een aantal leden der tegenwoor dige delegaties voor het sluiten der con ferentie omstreeks dien tjj'd naar Was hington zullen terugkeeren. Kerte berichten. Uit Pressburg wordt gemeld, dat bij Eigbell een spuitende petroleurri- brom is1 gaan werken. De straal te 80 'meter hoog en ier heeft zich reeds' een geheel meer gevormd. Alle spoorwegen in het Noord- Oostelijk gedeelte van de Vereenigde Staten' hebben de regeering vergun ning gevraagd, om de loonen van het personeel van de treinen en van de werkplaatsen te verminderen met. 10 piet., mén zou dan tot een overeen komstige vermindering van de vracht prijzen overgaan. Eie'n (millioen man is hij' dezie loons verlaging betrokken. In leien Berlijnsch hotel is het lijk otatdekt van éeri heer, die daar reeds een negental dagen geleden moet zijm overleden. De late vondst is een gevolg vatn de kellnersstaking. In ge noemd hotel hielpen d© gasten zicih- zielf. Deze heer is yermloedelijfc plot seling ziek' geworden en toen' hulpe loos overleden. Heiligen tijd geleden heeft de Raad vain Volkscommissarissen in Rusland >een bijzondere commissie be noemd, die moest nagaan welke amb tenaren afgeschaft konden worden. Dit was' noodig, ook als bezuinigingslm'aat- regiel. Na langen arbeid beeft de coim- ïmissiel rapport uitgebracht.. Zij acht het noiodig, dat aan 2.475.000 amb tenaren, waaronder meest vrouwen, ontslag gegeven werd. Het ontslag van deze ongeveer twee en een half mil- lioien ambtenaren, zou volgens de commissie geen hinder veroorzaken voor den ge-regelden gang van het werk van de :staatsadimi ni stralie De vac;cinatie-dwang. Het „Volk" houdt zijn bericht om trent de voorgenomen opheffing van den vaccine-dwang vol en voegt er aan toe: Er is niet pas een voor ontwerp; er is al een tweede ont werp met volledige memorie van toe lichting. de een of andere handelwijze gekneveld werd, en zijn blad verborg de jongelieden bij het vuur, zoodat hij' jjen niet zien kon. Max scheen te gevoelen dat de verant woordelijkheid der welvoeglijkheid op hem rustte, en zat met zijn kop op Louise's knie en zjjn droomerige oog-en op For sythe gericht houdende. Zijn meesteres trok zacht aan zijn zijdeachtige ooren, of streek ze naar achteren, wat hem een zonderling verbaasd en gegriefd aanzien gaf, alsof hij gevoelde dat hem .in zijn waardigheid tekort werd gedaan; maar hij bewoog zijn kop niet, en keek alles behalve vriendelijk naar den jonkman, die met zooveel levendigheid tegen Louise sprak. „Dat dier heeft het niet op mij be grepen", zeide Forsythe; „en ik heb hem vandaag nog wel een beschuitje meege bracht. Spreek nu eens van dankbaarheid in dieren! Zij weten niet wat het be- teekent!" „Max houdt veel van mij", sprak Louise, den kop van den brak tusschen de beide handen nemende. „Nu ja, dat is wat anders", hernam Forsythe, „dat spreekt vanzelf. Ik' zou weieens willlen weten hoe hij niet van u houden kon. Als hij dat niet deed, zou hij niet waard zijn dat hij leefde." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1