RHEUMATIEK J Uit de ProvinGie. GENEZEN IN ÉÉN MAAND Tien dagen behandeling gratis. 8 2 Z GRATIS De Storm. Nisuwe DUO-FORMULA stuit pijn en maakt alle gewrichten los- OATC I M"'.: óW5 9 15 3WB1 16 «AIS 6MUS 10 17 II 16 GRATIS 5 12 19 6MB 161 13 6R&TG 14 2021 IO DAGEN VOORAF QAANDC BEHANDELING Denk eens. In 30 dagen tijds kan U bevrijd zijn van elk spoor van Rheumatiek, Jicht, Ischias, Lenden-en zelfs «•SS! Ge wrichtsrheu- t[ «S»matiek. Hon- derde der ern- stigste gevallen zijn genezen geworden. Waarom niet het Uwe? De heer P. Aarnooidise, 73 jaar oud, Sloofhof 52B, St. PhiUpsland, schrijft: „Ik kan u melden, da.t ik mijn pijnen totaal niet meer gevoel. Ik bad slechts de helft van de behandeling: gevolgd en was mijn pijnen reeds kwijt. Toch heb ik de be handeling voortgezet. Ik kan nu goed sla pen, hetgeen vóór dezen niet het geval was. Ik placht verplicht te zijn mij te behelpen met een stok, en nu loop ik als ware ik 25 jalar. Mijn dank voor de werkelijk wondere genezing: van mijn Rheumatiek." Andere merkwaardige genezingen wor den iederen dag gemeld. Duo-Eonn'ula" werd eenigen tijd geleden door Mr. Arthur Richards ontdekt, die hot sedert verbe terd heeft, totdat geen geval, hoe slecht ook, boven de kracht van deze wondere behandeling gaat. leder lijder kan een 10-daagsche behandeling gratis krijgen. Zend eenvoudig, Uw naam en adres per 5 cents kaart, gemerkt „drukwerk", aan Mr. Arthur Richards, Room 132, Cromwell House, 14 en 15 Fulwood Place, Lon don, W.C.l, Porto voor brieven is 20 ets., briefkaarten t2J-/2 ets. meester mede, dat aan. den heer Th. C. C. Ninaber met ingang van 5 No vember eervol ontslag was verleend als burgemeester dier gemeente. De raad kon van hem, spreker, geen woord van waardeering verwachten, en hij dacht wel dat de raad melt hem 5 (November zal herdenken, zoo als Ledden Leiden's ontzet herdenkt op 3 October! De heer Ninaber is ruim 25 jaar buïgelmeester dier gemeente gewiéest. Hoe sommige ambtenaren durven. Het verslag van de Algemeene Re kenkamer over '1920 bevat o.a. een ■boeiend verhaal over de crisis-in stellingen, waarvan de administra tie hopeloos in de war is, ondanks het toezicht van een accountantskan toor, dat er f19.000 voor kreeg en van f23.000, die te veel betaald wer den voor den opslag van granen en peulvruchten. Bovendien ontbreekt de humor niet. Er was een of andere functionaris, die ten verrnake van zijn ambtenaren aankocht.: 2 damborden en 2 stel damschijven, 1 halma spel, 1 vlooieuspel, 2 dominospelen, 4 stel speelkaarten, 2 schaakborden en 2 schaakspelen. Dat kostte samen f30 en hoewel schaken, dammen, domino en vooral het vlooieuspel ongetwij feld vernuft-scherpende en gemoeds- veredelende bezigheden zijn, kunnen we er toch in komen, dat de Reken kamer deze uitgave niet in het be lang van 's Rijks dienst acht te zijn gedaan. Zelfs zouden, dunkt ons, nog wel sterker uitdrukkingen er voor kun nen gebruikt worden De minister heeft intussohen geant woord, dat deze post bij vergissing in rekening is gebracht en de f30 door de ambtenaren is teruggegeven. De aankoop had plaats gehad zon der goedkeuring van den minister van landbouw. Allerlei. Ter gelegenheil v,an het inschrijven van 5000e lid heeft de Prof. Chr. Bond v(an Spoor- en Tramwegpersoneel Vrijdag te Utrecht een feestelijke samenkomst ge houden, waar o.m. spraken de Bonds voorzitter, prof. Slofemaker de Bruine, dhr. K. Kruithof, dhr. C. Smeenk, enz. N,a afloop werd een optocht met muziek door Utrecht gehouden, w,aarbij ook een aantal Zeeuwsche vrouwen werd opge merkt. Gisteren vertrok een schip, geladen met levensmiddelen, kleeren en werktuigen, door hulpoomité's in verschillende landen bijeengebracht, van Stettin naar Rusland. Dit schip brengt o.,a. de eerste 200.000 k.g. roggemeel over, die het Nederl. plge- meen hulpcomité ©enigen, tijd geleden heeft aangekocht. In het November nummer van „Ons Maandblad", orgaan van de vereen, tot Bevordering der Belangen van Slechthoo- renden, komt weder een waarschuwing tegen kwakzalvers voor. Het Hoofdbestuur dringt er op aan, dat de afdelingsbe sturen krachtig zullen optreden, zoodra zich in de stad hunner inwoning de hee- ren Armand en Courtois met hun Kunst oor aanmelden. Het hoofdbestuur geeft in overweging om, door een paar ijverige leden aan ieder die genoemde hoeren op hun advertentie komen bezoeken, een strooibiljet te doen overhandigen, waarop te lezen staat, dat bet Kunst-oor volstrekt i waardeloos is en men beter doet zich te wenden tot de Vereen, hierboven ge noemd. Verder wordt in de Novemberaflevering mededeeling gedaan van een propaganda- avond in Utrecht gehouden, die zóó druk door slechthoorenden bezocht werd, dat slechts een klein gedeelte de gehoorappa raten, onder deskundige leiding van mej. Marcus kon beproeven. Dan volgenden dag werd in vier couranten vermeld, dat mej. Marcus een geheelen dag zitting zou hou den en *t gevolg was, dat 83 personen bij de keuze van een gehoorinstrument werden geholpen, terwijl velen zich voor een een lipleescursus opg;aven. Naar aanleiding van dit groote succes stelt mej. Marcus zich disponibel met haar instrumenten te komen waar men haar daartoe uitnoodigt, om zooveel mogelijk slechthoorenden een beproefd hulp-middel aan de hand te doen en over het uy der vereeniging te spreken. Middelburg. Heden, had de officiëele oandidaatstelling plaats voor de ver kiezing van 13 leden van de com missie, die naast den raad advies zal uitbrengen inzake de grenswijzi ging miet de gemeente1 Koudekerke. Tien s'tadhuize werden de volgende lijsten van ciandidaten ingeleverd: Voor district 1. Een lijst mei de namen van de heerenD. N. van Gelderen, Chr. Hondius, L. Onderdijk, J. C. Pleeman en J. A. Vonk; en een lijst met de namen der heeren: A. Jeronimus, Ch. Boasson, L. J. Mes, mr G. J. Sprenger en A. G. van der Hooft. Voor district It een lijst met de namen der heeren: Dy Bloemsma, L. F. Groosman, L. A. van der Harst, J. P. van Riel en R. van der Welle; en een lijst met de namen der hee ren: mr W. F. E. baron van der Feltz, L. A. Stofkoper, J. Bolier, jhr. A. E. Boddaext en D'. Alewijnse Sr, Voor district III een lijst met de namen der heeren W. A. den Hollan der, J. J. Korenhof en K. Verhage; ein een lijst met de namen der heeren mr J. W. Zijlstra, H. F. Mink en G. H, Vertregt. De eerstgenoemde lijst in ieder di strict is die der samenwerkende po litieke partijen, de laatste die van de commissie gevormd door Handels belang en De Hanze. De stemming, waarbij in dislricit I ein II ieder kiezer 5 en in district III 3 leden mag aanwijzen, zal plaats hebben op Maandag VI November. Vllssingerr. Gemeeufebegrooting voor 1922. Bij de .aanbieding der ge- meentebegrooting voor 1922 hebben burg. «en weth. aan den gemeenteraad een me morie van toelichting gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Als een gunstige omstandigheid van deze begrooting mag worden genoemd de vermindering van den H. O. van f 744.700 voor 1921 op f 630.000 voor 1922. Voor 1921 was oorspronkelijk f700.000 ge raamd, doch op verlangen van Ged. St. is deze som verhoogd met de eveneens uilgetrokken verhooging van de Rijksuit keering krachtens de wet van 1897, welke „noodregeling der gemeenlefin,ancien" toen en zelfs thans nog niet tot wet is verhe ven. (Het gewijzigd wetsontwerp is aange nomen in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal). De Nooduitkeeiïng van het Rijk .aan de gemeente bracht niet die uit komst voor de gemeentefin/mcien welke Aanvankelijk was gedacht. Voor VIiswingen beteckenl, deze wet een ui (keuring voor 1921 v.an f 54.702.77 en voor 1922 van f 72.236.941/2, zijnde 100 p ct. van de fi.jksuitkoering n,aur het getaj inwoners. In gevolge het desbetreffende wetsontwerp z,al de gemeente een derdie uitke-ering uit de opbrengst der O.W.-belasting te beurt v,allen, ten bedrage van f 300.000, doch dit moet op de crisisleening worden .afge schreven, die daardoor nog f 200.000 groot blijft, voor welk bedrag dan een definitieve leening moet worden gesloten op korten termijn (b.v. 15 jaren). Voorloopig is ,als rente uitgetrokken een post alsof voor hef geheeie bedrag der crisisschuld een definitieve leening z.ou moeten worden aangegaan. Als een be langrijk voordeel kan worden geboekt de verhooging van de bijdrage van het Rijk krachtens de L. O.-wet, zijnde f 43.461.75. j Het L. O. kost in 1921 aan de gemeente f160.305, in 1922 zal dit zijn "f 95.147. i Verder zijn nog de volgende posten van in- j komsten verhoogd: opbrengst zakelijke be- lasting op het bedrijf f 24.000; bijdrage der provincie in de kosten van de Zee- 1 v.aartschool f 8800verhoogde bijdrage in de kosten v,an de Handelsschool van f6250 op f 10.400; idem voor de Avond school voor Handwerkslieden van f 1500 op f 8050. Tengevolge van de vorming van het t Woningbedrijf voor alle woningen en ge bouwen, welke de gemeente priv.aatrech- j telijk bezit, is de post „Huizen en L.ande- I rijen" nagenoeg opgeheven. Gewezen wordt op een groot vo-ordeelig saldo ad f 1136.06 en dien „terugbetaling van rente en aflossing aan de gemeente ad f 12.030, alsmede naar de vermindering van den post „onderhoud van gebouwen" met f 1240. De nieuwe verordening op de Hon denbelasting gaf een verhooging van f2000 in vergelijking met den dienst 1920. Door het grondbedrijf werd ,aan rente en .aflossingen van leeningen aan de gemeente gerestitueerd f51071. Voor de uitkeei'ing door de gemeente aan het rondbedrijf ad f 42244 zal een definitieve geldleening worden aangegaan. De begrooting der uitgaven opent met een nadeelig saldo van den dienst 1920 (ad f34350.52, waarvan de oorzaken bij de vaststelling der gemeerltebegrooting 1920 uitvoerig zijn medegedeeld. Burg. en weth. hebben getracht zoo zuinig mogelijk de uitg.aven te stellen en die, welke konden worden vermeden of uitgesteld, zijn niet op de begrooting ge plaatst. De kosten van gemeentewerken zijn oogenschijnlijk gestegen, in welke hoo- gere uitg.aven zal moeten worden berust, wil de zuinigheid de wijsheid in deze niet bedriegen. G.aame hadden burg. en weth. dit jaar een einde gemaakt aan den haveloozen toest.and van den St. Jacobstoren, waarvan de kosten op f 1600 worden geraamd. Ten einde te eeniger tijd met de restauratie van den toren een aanvang te kunnend maken wordt voorgesteld daarvoor een fonds fe vormen, waarvoor thans f2000 is uitgetrokken. Door de opheffing v.an de controle der gemeente belastingen onderging de afde©- ling „Algemeene kosten" een verminde ring van f 6000. De kiesverrichtingen zul len dit j.aar f 6800 meer vragen. De uit breiding der straatverlichting eischt een meerdere uitgave van f 3000; de invoering der warenwet -een verhooging van de kos ten van den gezondheidsdienst met f 4485. Daarentegen kon door inkrimping van den reinigingsdienst daarvoor f 6000 minder worden geraamd. Voor onderhoudskosten is f 35000 meer uitgetrokken, rriaU' daar onder is 7000 voor herstellingskosten oeververdediging begrepen. Tegenover de m,aterialenpost van f 13082 vindt men een zelfde bedrag onder inkomsten. Verder wordt gewezen op verhooging v.an de sub- sidiën voor het Armwezen met f 14000 en voor de krankzinnigenverpleging met f 2000, tegenover dit laatste staan ook ver hoogde bijdragen. De kosten der werk loosheidsverzekering stegen met f 3000. De bijslag op pensioenen vermeerderde met f 2000 en het bedrag der aan het rijk' te restitueeren pensioenen v.an oud-ambte naren met f 4000. In het bedrag onvoor zien ad f 24.823.30V2 is oen som van. f 14000 begrepen voor meerdere pensi oensbijdragen, welke door de gemeente verschuldigd zullen zijn, zo-odra de ont- werp-pensioenwet 1920 het staat blad zal hebben bereikt. Wemeldinoe. Op 18 Nov. a.s. hoopt alhier in de Geref. Kerk voor de Ver. voor Christ. Winter]ezingen op te tre den Mej. Beth uit 's-Gravenhage met ieen lezing over het Spiritisme. D'eize dame wajs weleer zelve een spiritistisch mledimn en is, naar hare eigen verklaring, door Gods genade van de dwalingen van het spiritisme verlost. Er mag dus wel worden ver wacht dat. zlij over dit onderwerp zeer interessante jpnededeelingen z!al weten te geven. Driewegen. In de Maandag gehou den raadsvergadering was afwezig hel lid de'Dreu. De verordening op het vervolgo'nderw. werd gewijzigd. Even eens werd gewijzigd de Motor- en Rij wiel verordening, wat betreft de plaats der borden; deze zullen nu worden geplaatst bij de School, hij M. van ioute, bij J. G. Nieuwenhuize en bij Br Foiimier. I11 de begrooting over 192i werd voor de kosten van het drukwerk af- teln overgeschreven. Op het verzoek van Ged. Staten tal hel indienen van een voorstel der zitdagen van den Burgemeester, werd besloten te be- ribhten. dat de Raad zulks zou wep- sciheh Maandag- en Donderdagmiddag telkens van half 2 tot half 3. Serooskerke Betreffende de aan houding van zekeren R. M. wordt ons nog uit Serooskerke gemeld Vrijdag kwam in het clafé van den heer Ca,pellie alhier een persoon bin nen en vroieg aldaar te kunnen logee- ren, wat hem werd toegestaan. Dein heer Capelle was echterhet signalement bekend van den dief. die bij den caféhouder Rage to Rilland f265 gestolen had. Het, viel den heer C. op, dat deze persoon miet dit sig nalement veel overeenkomst had, waarom hij den gemcenteveldwadbfer Seys waarschuwde, die dein verdachte in bewaring nam en Zaterdag met hem naar "Rilland ging, waar men hem herkende en hij voor den burge meester een volledige bekentenis af legde, waarna hij te Middelburg in arrest is ges'eld om .Maandagmorgen voor den officier van Justitie te ver schijnen. Be naam van den aange houdene As R. M. uit Rotterdam. Vermoedelijk was dit heerschap ook met minder goede bedoelingen in de- zla gemeente gekomen, daar hij al hij verschillende personen bezoeken had gebracht. Arnemuiden. Gisteravond vergaderde de r.aad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heeren A. v. d. Gruiter en W. F- Th. vpn der Rijl. De voorzitter deelde mede d,at bericht was ingekomen van de Vlissingsche Gasfabriek dat met ingang van 1 Nov.. de prijs van het gas is ge bracht op 14 cent voor gewone en 15 cent voor muntmeters. Aan de orde kwam thans punt 1, behandeling der verordenin gen en instructies ter uitvoering van de vleeschkeuringswel. Enkele punten zag d© raad gaarne gewijzigd, o.a. art. 914 en '20 voor den veearts en art. 10 en 19 voor den hulpkeurmeester. De verordening vervolgonderwijs wordt gewijzigd en •goedgekeurd. Punt 3 vaststelling regeling Schoolgeldheffing wordt na gehouden be sprekingen vastgesteld. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het schoolgeld 5 cent voor inkomens van f500f700 dat oploopt tot 48 ct. voor inkomens v,an f 4600f 5000. Een verzoek v.an den heer J. D. Kousenmaker tot rioleering en dem pen van een sloot en het verkrijgen van een bijdrage in 'de kosten wordt goed gekeurd. - In het laatsle raadsverslag is een onjuistheid ingeslopen betreffende de regeling van d© jaarwedden van den ambt. Burg. Stand. De zin moet luiden: Op voorstel van B. én W. wordt, met algemeene stemmen be sloten een voorste] van Ged. Staten olm advies inzake voorgestelde rege ling der jaarwedden van den Burgerl. Stand (verhooging) niet in te willigen. Tevens vermelden wij gaarne Oip verzoek, dat noch onze berichtgever, noch diens 'broer de inziender zijn van de laatst, in ons blad verschenen ingezonden stukken. Storm in de Provincie. VLISS1NGEN. De Prov. boot, welke tijdens het hevigste van den storm naar Breskens was vertrokken, moest Zondag naar de haven alhier terugkeeren, omdat het onmogelijk was de haven te Breskens te bereiken. Dit is het beste bewijs, welk noodweer wij hebben gehad, want het komt maar hoogst zelden voor, dat de provinciale boot wegens den storm den dienst moet staken. KAPELLE. Gisteren waren de timmer lieden druk in de weer om kleine herstel lingen aan te brengen en pannen op de daken te leggen. De voorraad pannen was spoedig uitgeput en op aanvoer moest ge wacht worden. E:r zijn dan ook maar enkele gebouwen, waar geen pannen afgeworpen werden, de oude soort van pannen bleek nu het best bestand tegen den storm. Vooral de dokterswoning en de pastorie der Ned. Herv. Kerk moesten het zwaar ontgelden. Ook de ramen van eerstge noemd gebouw waren erg vernield. De oude toren bleek aardig bestand. Het dak van de Ned. Herv. Kerk is erg bescha digd; van het O.L. schoolgebouw is een stuk muur aan de ingang afgewaaid. Schuren met rieten daken zijn in bi- zo ndere mate gehavend. Vele draden van de electrische leiding zijn afgeknapt en palen schuin gewaaid, zioodat geen licht kon gegeven worden. Druk wordt aan het herstel gewerkt. De dienst in de Ned. Kerk kon Zondagmiddag niet doorgaan, die in de Geref. Kerk wel, waar slechts een 30-tal hoorders aanwezig waren en die dan ook vroeg werd beëindigd. NIEUWDQRP. De storm van Zaterdag heeft ook hier heel wat schade aangericht. Op verschillende plaatsen werden heels rijen pannen van de daken gerukt en schoorsteenen omgeworpen. Vooral bij de Chr. school werd veel schade veroorzaakt. Vele ruiten waren verbrijzeld, terwijl een schoorsteen op het dak van de hoofdon derwijzerswoning terecht kwam. ÓVEZANDEl Bij den storm op Zondag is hier de houten ziekenbarak, welke Voor noodwoning dient, geheel in elkander ge haaid. De bewoners, die gelukkig geen letsel bekwamen, moesten in allerijl elders 'een intrek nemen. WOLPHAARTSDfJK. Met den storm van Zondag is alhier aan vele gebouwen veel schade aangericht. Schoorsteenen werden afgerukt, dakpannen weggeslingerd, en gedeelten van daken totaal vernield. Op de haven is een geheeie loods totaal uit elkander gewaaid. Veel bieten zijn in de haven gespoeld. 'S-HEER, ARENDiSKERKE. Alhier is door den storm het platte dak van de werkplaats en het magazijn van den rij wielhandelaar Smit geheel verwoest. Het wachthuisje van den hulpwachter der Spoorwegen werd vernield. COLIJNSPLAAT. Aan den Oud-Noord- Bevelandpolder is door den storm van Zondag 6 Nov. ongeveer 2000 M.2 steen- glooiïng vernield. Aan den Nieuw-Noord- Bevelandpolder 350 M.2 Het ijzeren aak schip van schipper B. uit Sliedrecht is tegen de perkoenen geslagen. De roeiboot was aan stukken en in het schip een gat gestooten, dat spoedig dichtgestopt werd met dekens. Ook in de gemeente werd heel wat door den storm vernield. Er zijn vooral veel schuren, waar de pannen ge deeltelijk van het dak gerukt werden. Van het gemeentehuis vielen de kopstuk ken der schoorsteenen naar beneden. Nog van eenige woonhuizen woei de schoor steen geheel en al tegen het dak aan. Al de dakpannen, die de timmermans in voor raad hadden, waren nauwelijks voldoende, om de schade te herstellen. SEROOSKERKE. De storm van Zon dag heeft ook hier erge sporen achter gelaten. Vele boomen hebben het moeten ontgelden. Bijna geen huizen of schuren of er zijn pannen of schoorsteenen afge waaid. Bij den landbouwer Louwerse aan den Oostkapelschen weg is een groot gat in het dak der schuur gewaaid. De schade is niet gering. AR.NEMUIDEN. De storm heeft alhier ook veel schade aangericht. Van de Geref, Kerk is de geheeie nok er haast ofge- waaid, zoodat de dienst des namiddags niet kon doorgaan. De nog gedeeltelijk j bestaande drogerij en zouterij' is totaal omgewaaid. Aan de openbare school zijn eenige ramen stuk gewaaid, terwijl bij den landbouwer P. de Klerk een koe door den storm in de sloot is geraakt en verdronken. Vele schutt-'ngen liggen tegen den grond, evenals schoorsteenen; haast iedereen heeft hier stormschade. WESTKAPELLE. Onder Boudewijnsker- ke moet de storm een boerenschuur hebben doen instorten. Daar op de tramrails ver scheidene telefoonpalen lagen, ondervond het tramverkeer gistermorgen nogal ver traging. STAVENISiSE. Alhier kwam Zondag avond het water zóó hoog, dat de vloed planken moesten worden gezet. Twee schir ren moeten in den polder zijn ingestort. OUD-VOSSEMEER. Alhier is, naar de M. C. meldt, de schuur van den landbou wer A. C. de Wit omgewaaid. Een deel van de schuur op de hoeve „De Duiven- keet" stortte in. In het Leguit is een in aanbouw zijnde woning ingestort. NEUZEN. Ook hier is de jannen-, schoorsteen- en ruitenschade enorm. Van een voor anker liggend stoomschip brak vermoedelijk de ankerketting, zoodat het loskwam en ter hoogte van den Eendracht- polder strandde. Volgens geruchten zat nog een scheepje onder water en de be manning in den mast. Een houten bios coop-gebouw in de stad is als een kaarten huis in elkaar gevallen. Nader meldt de M. C„ dat in den Braakman de Engelsche barge „Enchanteresse" is gezonken. Dit was gezien door de bemanning van de stoomboot van den prov. stoombootdienst, die dit rapporteerde. Hierop voer kapitein Goossens met de sleepboot „Gastor" uit ter redding, doch moest wegens de in vallende duisternis terugkeeren. Gistermorgen half zes werd de poging opnieuw beproefd en vergezelden de loods Onderdijk, kapt. W. Muller, kapt. A. v. d. Berg, C. Jansen, S. Gazan en A. Tol lenaar in een vlet de sleepboot. Zij moch ten het genoegen smaken den matroos Heydloos nog te redden toen hij op het punt stond zich in het water te laten val len. Kapitein Webb viel Zondagmorgen 11 uur en de Afrikaansche scheepsjongen te 3 four in het water, en zijn verdronken. Storm buiten de provincie. AMSTERDAM. Ook hier was het aantal losgeraakte schepen in de haven groot. Betreffende de verwoesting van de barak ken der quarantaine-inrichting; wordt nog gemeld, dat de schade wel meer dan een ton .zal bedragen. Op het IJ is door een rukwind een man overboord geslagen en verdronken. DEN I1A.AG. De door den storm aange richte schade laat .zich niet beschrijven. Het Haiagische boisch en de Scheveningsche boschjes hebben ontzettend geleden, ter wijl de storm vooral in de vlakke 8che- veninigsche straten een geweldige 'Icracht be.zat. Telegraaf- 'en lantaarnpalen werden als lucifersstokjes afgjeknapt, vele ruiten van winkels werden ingedrukt, terwijl me nig balkon het ook moest begeven. Vele persoonlijke ongevallen kwamen helaas ook voor. Een 31-jari@e werkman kroeg, een deur van een schutting: op het hoofd, een 22-jarig'e jongeman werd door een vallenden boom getroffen, een 72-jarige man woei omver en bekwam een been breuk, een 53-jarige man woei eveneens omver en bekwam een wond aan don schedel, Een tweetal dames werden op den boulevard te Scheveningen door den wind tegen den grond geslagen, waarbij zij bloe dende hoofdwonden opliepen. Van vele winkels zijn de spiegelruiten door den storm ingedrukt, zood'at op som mige plaatsen het stadsbeeld gelijk was aan dat van de aardappelrelletjes van eenige jaren terug. Voor de jeugd was er op straat wel eens wat te veroveren, want menigmaal vloog allerlei lekkers uit de' winkel-etalages over de straat. ROTTERDAM. Alhier zijn Zondag niet minder dan 36 schepen op de rivier en in de havens, losgewaaid. Een dezer sche pen moest met 8 sleepbooten naar dt werf van Wilton worden gesleept. Per soonlijke ongelukken kwamen bij dit al les niet voor. Wel echter in de stad, gelijk ook in tal van andere plaatsen. Verscheidene menschen, vooral bejaarden ■en ouden van dag,en werden door de rukwinden omgegooid. Anderen werden door 't een of ander projectiel .getrof fen. Enkelen werden zóó ernstig: getroffen, dat zij naar een der ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Een 17-jarige dienst bode werd aan den Schiedamsehenweg zóó ernstig inwendig gekneusd, dat haar toestand niet zonder gevaar is. In de Waalhaven zijn twee lichters en een drijvend zwembad gezonken, waarbij, echter geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. BERGEN OP ZOOM. Door den storm is de luchtkap van het diffusiegebouw der Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Zeeland af gewaaid, in haar val een groot aantal rui ten van de lichtkap medenemend. Door de vallende glasscherven konden de menschen in het diffusiegebouw niet zonder gevaar op hun post blijven, tengevolge waarvan het bedrijf werd stopgezet, welke tijd werd benut voor de wekelijksche schoon maak. - Aan de oude fabriek is ook een luchtkap naar beneden gevallen, zonder echter verdere schade a,an te richten. Van het nieuwe kookpangebouw zijn ver schillende ruiten uitgewaaid. De materiëele schade wordt geschat op f2000. BREDA. Behalve de gewone stormscha de is hier Zondag een deel van het dak der Kathedraal ingestort. Te Princenhage is de kerktoren omgewaaid, maar is ge lukkig op het kerkhof neergekomen De schade wordt geraamd op f80.000. Het tramverkeer in deze omgeving is zoo goed als stopgezet. PRINCENHAGE. Alhier is een schuur Ingewaaid. Een meisje werd door de stuk ken getroffen en op slag gedood. ZALTBOMMEL. Tijdens een voetbalwed strijd stak Zondag plotseling de storm o\ De scheidsrechter liet allen inrukken en de spelers begaven zich naar het kleed lokaal. Juist op dit oogenblik smakte een stuk zinken dak, dat van een loods van een scheepswerf was losgerukt, o<p het speelterrein neer. Toen men met ver eende krachten het stuk had opgelicht, Vond men er 2 dooden en 3 zwaar ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2