Uit de Provineie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Leestafel. 'Zoo zal dhr v. d. Tempel nu interpelleer en' ever 'de werkloosheid, dhr v. Zadelhoff over de dienstweigeraars en nu vroeg gisteren een derde socialist nog een in terpellatieaan, n.l. dhr Hugenholtz, over do maatregelen van veiligheid voor loods en reddingwezen en over het lot van de nagelaten betrekkingen van ,1 personeel daarvan. Als met ieder van deze interpel laties weer minstens een zitting gemoeid' is, gelijk dat vrijwel regel geworden is, gaat er op deze wijze weer veel te veel nationale tijd verloren. En meer dan een reclame voor de S. D. A:P. zijn veelal de,ze interpellaties niet. Vermeldenswaard is nog, dat v. Rave steijn boos was over het toestaan der interpellatie v. Zadelhoff. Men zal zich herinneren, dat v. Ravesteijn op ziekeren middag over hetzelfde onderwerp zou intorpelleeren, maar toen niet gereed was! Vain Zadelhoff is dat blijkbaar wel, dus gaat die voor! Nadat een lange serie onbeteekenende ontwerpjes onder den hamer was doorge gaan, werd de behandeling der grondwets- "hoTzieniiig voortgezet. Dhr Troelstra ver dedigde zijn amendement inzake de troons opvolging. Van jtjo monarchie moet Troelstra na tuurlijk niets hebben, zoodat hij weinig anders deed dan afgeven op enkele vor sten uit het Oranjehuis. Zoo heeft vol gons hem Koning Willemj I door zijn hardnekkig vasthouden aan zijn dynastie ons in ©en oorlog gesleept, zoodat wij aan den rand van den afgrond geraakten. Een zegen voor ons volk was hij niet. Willem III was ook -niet populair, en als hij president van een republiek geweest was, was hij niet herkazen geworden. Sedert d'e afzwering van Philips is dan ook in Nederland Oranje steeds gebruikt als symbool van godsdienst- en klassen strijd. Do nationale eenheid in ons land zal moeten berusten op do productie, doch ook deae houdt ons nog verdeeld door de kapitalistische verhoudingen waarop zij bouwt. Eerst wanneer we lid zijn geworden van oen internationalen Bond voor pro ductie en distributie zal een grondslag worden gevormd voor een stevige basis voor de natie. Gelijk men ziet, de oude, opgewarmde socialistische dwaasheden. Toen Troe'lstra de Deputaten vergadering der A. R. partii er 'hij haalde en dhr. Rutgers hem even bij interruptie corrigeerde, liet de roode spreker weer eens zijn onwellevendheid uitkomen. Dlir. Rutgers maakte zich te recht boos op dezen ongemanierden spre ker, die hem toevoegde„Uw opmerkingen zijn gewoonlijk niet veel bijzonders". Zeer ontstemd verliet de heer Rutgers de ver gaderzaal om er niet weer in terug te kee- ren dan 'nadat de roode schreeuwer zijn uitvoerig requisitoir tegen het koningschap had beëindigd. Op de redevoeringen van de heeren Oud (V.D.) en v. Ravesteijn (comnt) gaan wij niet in. Wij hebben gisteren van alle amendementen melding gemaakt en kun nen in 'tkort zeggen, dat ook zij het op namen voor het referendum. Ook de hee ren v. Schalk (R.K.) en Schokking1 (C.H.). verdedigden hun amendementen, die wij reeds kortelijk releveerden. Dhr. de Monté VerLoren (A.R.) beschouwde de door de regeering voorgestelde regeling als nood lottig. Een verwerping van deze voorstel len zou hem verblijden, aangezien het behoud van den troon .in ons land bij aanneming der voorstellen in sterke mate zal worden verzwakt. Minister Ruijs de Beereribrouck, die nog even aan het woord kwam, verklaarde lijn recht tegenover den heer de Monté Ver Do ren te staan, die de bestaande troonopvol ging wil handhaven .Uitgesloten van den troon moeten worden personen van wie men weet dat zij tot ons land in niet- de minste betrekking staan, b.v. afstam melingen van de zuster van Stadhouder Willem V, Prinses Carolina. Ook kan de regeering zich bezwaarlijk vereenigen met de ame n dement en - R utgers en -Snoeck Henkemans.en acht zij haar voorstel juist een compromis tusschen de verschillende wenschen en amendementen. Heden zal de minister zijn rede voort zetten. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes die van J. B. van Kalmthout, to Middelburg die van Nonhebei en te Vlissingea die van Wed. v. Ockenburg.. Faillissement. Door de arr. rechtbankte Middelburg is failliet ver klaard J. M. Flips©, slager en koopman, wonende te Grijpskerke. De minister van arbeid heeft goed gevonden, dat de volgende, vroeger toe gekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de volgende ge meenten: St Annaland tem behoeve van J. M. Boeters i/s ged. flOOO; Breskens ten be hoeve van P. v. d. HeuVelv. Lare f 1350; Elleme-et ten behoeve van A. M. Vlaander en C. Hanse resp. f 1460 en f 1Q00; Haam stede ten behoeve van L. J. Verton en M. Vlaander rasp. f2000 en f1960; 's-Hee- renhoek ten behoeve van L. Stok en L. Cape-llo ged. f700 en f790; Ho-ek ten behoeve van J. van 'tHoff ged. f2300; Krabbendijke ten behoeve van B. Nieu- winhuijse f1740; Kruiningen ten behoeve van P. v. Poelje Aa en L. Vogelenzang i/s ged. f833; Oosterland ten behoeve van B. Goudzwaard f1260; Oudelande ten be hoeve van J. Schog, f970; Ovezand, ten behoeve van het R. K. Kerkbestuur f 1460; Se-rooskerke ten behoeve van Barre voets f1270. M. 0. Met St.ct. no. 214 is venzonden een afdruk der akte betreffende de N.V. Zceuwsche Meelmolen en Graanhandel de Hioop te Middelburg. Middelburg. Alhier heeft een ingezetene een brief van den „Spaanschen schat graver" ontvangen. Men zij op zijn hoede. Vanmorgen hebben wij een kijkje genomen in de sociëteit St. Joris, waar hedenmiddag de tentoonstelling wordt ge opend van slecht hoorenden. Het voor naamste deel dezer tentoonstelling is de zeer belangrijke verzameling van kinder prenten, door de dames de Man voor deze gelegenheid afgestaan. Wij zouden lust krijgen bijna iedere prent te beschrij ven, maar dit zoif Veel te veel ruimte vergen en wij willen dan ook volstaan met ieder op te wekken te gaan kijken. Voor velen zal de Zaterdagmiddag daar een geschikte tijd voor zijn. Maar naast de prenten is er nog een belangrijk hoekje, dat waar de speelgoederen enz. zijn geëta leerd, vervaardigd door enkele slechthoo- irenden alhier. Wat. deze personen gewrocht hebben is ook reeds een bezoek aan 'de expositie waard. Gisteren zijn alhier aangekomen eeni- ge Weensche arbeiderskinderen, die bij verschillende pleegouders op Walcheren werden ondergebracht. Vl-ssing-en. Het defect aan h>t electrisch drijfwerk aan de Keersluisbrug is her steld. De brug wordt thans weer electrisch bediend. Goes. Door de bakkers alhier is met ingang van heden de prijs van brood weder met drie cent per kilo verlaagd en alzoo gebracht op 23 cent per K.G. (wit brood). Bevolking gedurende^# tweede helft der maand October 192®ffngokomen: A. de Langei-, schoonmaker uit 's-Gravem hage, Schipperswegeling 2; J. Di. Elen- baais, zonder beroep uit Hoedekenskerke,. Kloetingsc'heweg 18; W. J. van 'tSan-t, gasfitter uit Gorinchem, Begraafplaatswe-g 2; H. A. Floot, verpleegster uit Maas tricht, Lang© Vorststraia't 40; A. C. de Jongh-v. d. Veer, zonder beroep uit den Helder, Groote Markt 14»; S_ A. Wille- boer uit 's-Gravenhage, zonder beroep R. B. v. d. B-oschstraait 9; L. H. v. Berk,, directeur Keuringsdienst uit Zeist, v. d. Spiegelstraat 5; J. Tissing, keurmeester Keuringsdienst uit Haren, Rlaubeenstr. 3. Vertrokken: K. J. W. Bickelmeyer, smid, naar Nuth (L.); M. Opennneor, schippersknecht, naar Middelburg; J. Pi- Ion, schoolhoofd, naar Amsterdam; F. 0. J. M. A. l'latteau, handelsbediende, naar Kapelle (Z.-B.); A. M. van. Donze, ver pleegster, naar Maastricht; A. J. Baije, Wed. Dun, zonder beroep, naar 's-Gra-' Venhage; C. Duvekot, winkelier naar Sche- veningen; J. van Diere, zonder beroep naai- Kloeifmge; J. L. Kosten, spoorweg arbeider, naar Tilburg; Ph. H. van Hove, slagersknecht, naar Wassenaar; P. van Hest, schoolhoofd, -naanr 's-Gravenhage; A, J„ Mieras, rijksklerk naar Drie-bergen; 'A. Pfeiffer1-Wed. v. Twisk, zonder be roep, naar Bloemendaal. Hoedekenskerke. Tot voorzitter der ver. Het Groene Kruis is benoemd dhr C. Koek, zulks in plaats van den heer J. Di Elen- baats, die naar elders is vertrokken. Terneuzen. In de Donderdagjmorgen, -middag ie'n -avond gehouden verga dering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. De ingeko- nien stukken leverden geen nieuws. Toegestaan -werd een verzioek van de Gebr. Van Doeselaar te Sluiskil, om vergunning tot het aanbrengen van doorzichtige glazen in hun magazijn. Daarna was aan de orde de behan deling van de geimeentebegroioting, dienst 1922. Die algemeene beschou wingen waren nog al vrij k'ort. De socialistische heer Harmelinik Vond, dat B. en W. de laatste twee jaren nog heel hard moesten werken, als ze ver vullen zouden, wat ze aan het begin der zittingsperiode beloofd hadden. Verder zouden Spr. en zijn partij'ge- nooten weer voorstellen doen om ,te konten tot. schoolvo-eding en Sleeding en was hun standpunt ten opzichte van de 'belastingen, dat men het geld halen moet, waar het zit. Vandaar dan ook, dat ze met een voorstel zouden komen om 100 opcenten op de ver mogensbelasting te heffen. De heer Colsen (R. K.) meende, dat B. en W. tot dusver nog maar heel weinig re kening met de Katholieken gehouden hadden, en wees er verder op, dat de belasting, die in 1914 nog maar f40 duizend bedroeg, nu reeds geklom men. was tot ruim f 180.000. De toe stand is dus niet rooskleurig, en het is dus noodzakelijk, dat we gaan be- ziuihiglen. De Vo-orz. merkte den heer Harne- linik "op, dat van B. en W. tep op zichte van de werkzaamheden niet het onmogelijke gevergd kon worden en verschillende plannen, mee ook door de duurte der laatste jaren direct niet uitgevoerd konden worden. Wat de opmerkingen van dhr. Cols-en betrof, met de belangen der Katholieken wordt werkelijk wel voldoende reke ning gehouden. Aangaande de belas tingen kon Spr. meedeelen, dat de belastingen meer zijn gestegen, dan het belastbaar inkomen, zoodat dus inderdaad zuinigheid geboden is. Al leen moet dat niet ontaarden in be knibbeling. Hierna^ kwam de begroeting post voor post aan de orde. De circulaire van Ged. Staten inzak© d© herziening van de' jaarwedden van de ambtena ren van den Burg. Stand werd met algetaeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. 'Ka.ihet politiepersoneel werd '14 dagen verlof per jaar toege kend. De burgerwacht (rok natuurlijk de aandacht der drie socialisten en zij stelden voor het subsidie van f600 per jaar te schrappen. Die heeren kre gen echter niemand aan hun zijde. Op leen adres van d-en Chr. Bond van personeel in publiieken dienst oni verhooging van jaarwedde, werd af wijzend beschikt. De verschillende heeren met uitzondering van de so cialisten achtten de loonen in de te genwoordige tijdsomstandigheden vol doende. De kwestie scihoolvoeding en -klee ding bracht breedvoerige discussie. De socialistische raadsleden stelden voor daarvoor leen post van f1000 beschikbaar te stellen en kregen daar bij hulp van de liberalen, met uit zondering van den wethouder Van Hasselt. De A. R. heeren De Jager en Scheel© verklaarden zich oip prin- cdp'iëele gr-o|nden tegen -deze post. Door dat echter de Katholieke heer De M-elijer door den wind giing, werd het voorst-el der socialisten aangenomen Wet 7 tegen 6 ste-minlen. Mei 9 tegen 4 stetómen werd aan de Ambachts school leen subsidie toegekend van f12000. Die Chr. Bewaarschool kreeg mieit algemeen© stemmen een subsidie van f 1000. Zeer, zeer hre-ede discussie bracht e-ein voorstel van B. en W. om aan het Ziekenhuis een subsidie toe te klennen van f.5000. Immers nu lc'wnm! weer aan de orde.de kwestie van de vrije artsenkeuze, waarvan onlangs het 'bestuur van het Ziekenhuis was afgeweken. Tenslotte stelde de heer Scheele voor de f5000 subsidie toe te kennen, o-nder voorwaarde dat de vrije artsenkeuze weer werd inge- voierd, welk voorstel werd aansie.no- m'en met 8 tegen 5 s'tem'm-en. Vóór do heeren Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cad- sand, Hamelink, Geensen enVanDriel. Aan heti Groene Kruis werd een sub sidie toegekend van f1200. Dit zal dan 'de pleegzuster van bet Roode Kruis overnemen. Het Wit Gele Kruis kheeg een subsidie va.n f200. De schoolgeldverordening werd zóódanig gewijzigd, dat ten eerste in plaats van het belastbaar het zuiver inkomen werd 'genolmen. en dat men z!al aan vangen bij flOOO, inplaats van f800. De begroeting werd daarna z. h. st. aangenomen in een ontvangst en uit gaaf van ongeveer f400.000. Daarna sluiting. Ned. Here. ICerk. Aangenomen naar Jaarsveld, door E. Schimmel, cand. te Scherpenzeel. Bedankt voor 's Grevelduin Oapelie, door J. II. v. Sch'uppen te Groot-Ammers voor Zijderveld, Giessen Oudkerk, A-r- ncmuiden, Ouderkerk aan den IJsel en Sluipwijk, d-oor E. Schimmel, cand. te Scherpenzeel (N.R.C.); v-oo-r Sidde- buren (t-oez.), door G. Nuis-, O.-I. pred. te Rilthoven; voor Dantumawoude (to-ez.), door S. J. de Hoest te Bunschoten. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg! (vacature Nete lenbos), dr. S. P. Dee te DwiiLgeloo-; te Purmerend, P. E. van Schaik te Strijen; te Westbroek, P. A. Zeilstra te Nieuw- veen. Bedankt voor B-erkel, door J. A. Verhoog' te Willemstad. Het ons- gezonden bericht over de bevestiging en intrede van ds. J. B. Ne telenbos te IIeinkens,zand was, naar de „M. Crt.", voorbarig. De datum staat nog niet vast en er is nog geen definitieve beslissing genomen over den predikant die bevestigen zal. Tekort! De Nederlands-die Zen- ding'svereeni'ging sluit blijkens, haar „Or gaan" van November haar boekjaar 1920 af met een tekort van ruim f 45600. Zoo reageert de n-ood der tijden niet alleen op den arbeid der Kerken, maai- ook der Zendings-oorporaties. Zouden de- menschen, zoo vraigen wij- ons wel eens af, wel genoegzaam zui nigheid betrachten, opdat het Koninkrijk Gods d-oor de .malaise geen scha Jijde. De belastingen worden door onze- Chris tenen tot den laats ten cent, zij 't ook al mopperend, geregeld betaald; ook al wor den .zij ieder jaar hoo-ger, en drukteen z'ij ieder jaar zwaarder. Maar de Zending:, de Vrije- Universiteit, de plaatselijke ker ken, de Phil-antropig, de Theologische scholen worden verminderd of vergeten! Door het prov. kerkbestuur van Zee land is toegelaten tot Evangeliebediening dhr. T. H. Hettinga, cand. te Groningen. Met een toespraak van ds. J. E. Goudappel, een van de predikanten van de Utrechtsche Gereformeerde Kerk is- gis termiddag, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, een gedenk- teeken op het graf van wijlen ds. P. W. J. Klaarhamer, in leven oudpredi- kant van de Geref. Kerk te Utrecht, op de loude algemeene begraafplaats te Utrecht, onthuld en aa,n de familie over gedragen. De oudste zoon van den overledene, ds. Klaarhamer uit Dokkum, sprak na mens de familie een woord van dank. Geslaagd te 's Gravenhage voo-r de acte L.O. de heeren J. C. de Ridder te Hoek en J. van Strien te Terneuzen. T'e Rotterdam voor de vrije en ordeoefe ningen de heer J. P. Versluis te Seroos- kerke (W.) lerseke Onder veel belangstelling werd Woensdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot' van den Zondag overleden, al gemeen g-eachten onderwijzer aan de Ned. H-orv. school W|- J. A. Ëckhardlfj. In den, lijkstoet hadden o.a. al de leerlingen der school plaalfe genomen. Kransen van de onderwijzers, de leerlingen en de knapen- Vereeniging dekfen de lijkkist. lAan do groeve werd gesproken door Ds A. J. Kijn© ien het hoofd der school, M. G. Od Zuid- en Nocrd-Beveland. Herv. Kerk. Zondag; 6 November. Baarland, nm. ds. ICalshoven. Biezelinge, 9.30 u. ds. Jonker, nm. geen dienst. Bors-sel-e, nm. ds. Mantz. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Driewegen, 2 u. dhr. Korten hoeven van' Heemstede. EHewoutsdijk, 9.30 u. ds. v. Leeuwen 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. ds. Waarden! burg. Heinkenszand, vm. ds. Buinink (Bed.H.A.) 'sHeer Aren'dskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. 's Heer Abtskerke, vm. en nm. ds. v. d. Plassche. 's II. Hondrikskinderen, vm. ds. Kamsteeg. Hoedekenskerke, nm. ds. Pont. lerseke ,9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Jonker (Doopsbed.) Kamperland, vm. en nm. ds. de Wijk. Kapellc, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattondijke, nm. ds. Kamsteeg. ICats, vm. en nm. ds. Mol. Kl'oetinge, vm. ds. Meloen, 6 u. ds. A. Scheele en ds. 'Meloen voor „Vrederust". Kortgene', vm. ds. Misk-otte, nm. leeskerk. Krabbendijke, vm. leeskerk, nm. ds. Drost. Kruiningien, vm. en mn. ds. Diederiks. Niouwdorp, 9.30 u. leeskerk. Nisse, vm. ds. Pont. O'udelande, vm. en nm. ds. v. Essen. Ov-azande, 9.30 u. dhr. Ko-rtenhoeve-n. Scho-re, vm. en nm. ds. Klomp. Rilland, vm. en nm. ds. Visser. Waarde, vm. en nm. ds. v. Maanen. Wemeldinge, vm. ds. Drost, nm. ds. Maas van Gaping© Wissenkerke, vm. en nm. ds. v. d. Linde. Wolfaartsdijk, vm. ds. Mantz,. Op Walcheren. Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Ar-nemuiden, vm. leeskerk, nm. dhr. v. v. Bar-neveld van Huizen Biglgekerke, vm. en nm. ds. Koenekoop. Dcgriburig-, 9.30 en 2 u. ds. Hak (Bed. H. D-oop). Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. Vaandrager. Kleverskerke, vm. ds. Wauters. Ko-udekerke, vm. en nm. dis. Postma. Meliskerke, 9.30 u. ds. Talma. N. en St. Joosland, nm. ds. Tjébbes Oostkapelle, vm. en nm. ds. Gijsman (V-oorin. Bed. II.Av., nm. Doopsbed.) Ritthem, vm. ds. Sundermeijer. Seroosfcerke (W.), vm. en nm. dr. Gun ning. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 'tHoff O.- en W.-Souburg, vm. ds. Graves van Willonswaard, nm. geen dienst. Veere, vm. dr. Weijland. Vroüwep-older, nm. ds. Bastiiaianse. Westkapelile, 9.30 en 2 u. ds. Reus. Zoutelande-, 2 u. ds. Sundermeijer. 'tZand, 10 u. d-s. v. Emp-el, 2.30 u. ds. Graves van Willenswiaard. Geref. Kerken. Baarland, vm. en nm. ds. R. Brouwer. (Bed. en Dankz. H. A.) Borssele, 9.30 en 2 u. leeskerk. Domburg, 9.30 en 2 u- ds. Telkamp van Middelburg. Donderd-agav. 6.30 u. ds. 'Nieborg van H-eerjansdam. Driewegen, 9.30 en 2 u. leeskerk. Gapinge, 9.30 en .2 u. leeskerk. Geersdijk, vm. en nm. leeskerk. 's Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. H. Brou wer van Driewegen (Bed. H.Av. en Dankz.) Grijpskerke, vm. en nm. ds. De Jager. Heinkenszand, vm. en nm. ds. P. v. Dijk. lerseke, vm. en nm. ds. Merjer. Kapelle, vim en nm. ds. Scheele (Bed. II.Aen Dankz,.) Kamperland, 9.30, en 2 u. ds. v. d. Endd Krabbendijke, 9 en 2 u. leeskerk. Kruiningen, vm. en nm. leeskerk. Nieuwdorp, vm. ds. Doekes, nm. leeskerk. Oostkapelle, 9 u. leeskerk, 2 u. ds. Wl Faber. Rilland, 9.30 en 2 u. dhr. de Graaf. Schoondijke, 9.30 en 2 u. ds. Goris. Ve-ere, vm. en nm. ds. Wessels. Westkapelle, vm. en nm. leeskerk. Wemeldinge, vm. en nm. leeskerk. Wissenkerke, vm. en nm. leeskerk Wolfaartsdijk, vm. en nm. ds. Lanting. Geref. Gemeenten. Middelburg, vm., nm. en av. leeskerk. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. M. Hofman van Rijssen. Borssele, 9, 2 en 5.30 u. leeskerk. Hoedekenskerke, 9, 1.30 en 5 u. dhr. M. Romijn van Kïabbendijjke. Maandag: 2 "en 6 u. ds. M. Hofman van Rijssen. Chr. Geret Kerk. Biezelinge, vm. en nm. leeskerk. Vrije Evangel. Gemeenten. Wemeldinge, 9.30, 1.30 en 5.30 u. ds. J. v. d. Vis van Oud© Pekela. Een nieuwe aardappelvariëteit De heer Veenlkamp te Nieuw-Coni- pagnié, een der voormannen op 't ge bied van veredeling van bet aardap pelras, verbouwde dit jaar op z-irn boerderij voor 'teerst in 'tgroeit de variëteit „Triomf", doer hem in 1915 verkregen uit een kruising van Cim- balg Neue Imperator miet Eigenbei- mer. Deze witbloeiende variëteit, die zich kenmerkt do,or een vroege loof- ointwikkeling, rijpt ongeveer tegelijk mlet den Eigenheimer. De knollen ^:ijn geel van kleur en geel in kook. In 't orgaan van den Veenkolonialen Boerenbond wordt thans het oordeel vermeld van een zestigtal proefne- mlers, die dezen zomer eveneens er varingen niet Triumf opdeden. Volgens dat oordeel m-oet in 't algemeen de opkomst, en ontwikkeling goed worden genoemd evenals de bladontwikkeling! en het bestand zijn legen ziekten. Als tijd van rijpheid wordt genoemd eind Augustus of begin September en bijna algemeen wordt met lof gesproken, zoowel over de opbrengst per H.A. als over de grootte der knollen. Eindelijk dient nog te worden ver nield, dat de prolernemingen plaats vonden op allerlei grondsoorten, zoo wei dus op de zwaarste klei, als op 't lichtste zand en wat. daar tusschen ligt. Tim o-the us is reeds weer at aan zijn zesde nummer toe-; hij' telt zijn vi'ienden bij duizenden, ook in Zee land gaat men gaarne met h-em om, omdat hij iedere week nieuwen ver- sche'n voorraad in zijn ta'sch heeft, •en steeds nieuw'soorligen voorraad er aan toevoegt. Want deze vriend gaat met zijn tijd mee. Elke nieuwe vin ding, die hij nuttig aclht. voor het Christelijk volksdeel dat hij' bezoekt, neemt hij mee en stalt hij uit; en zoo weet hij op gepaste wijze zijn vriendenkring uit te breiden. Wal nijl b.v. heden aanbiedt, bewijst dit weer. Zoo schrijft de hoofdredacteur op de buitenbladzijde over „Ontwapening", en de moeilijkheden die deze in den w-eg staan. In de Briefwisseling vraagt hij wie onze hotels van Bijbels en Chr. 'lectuur wil voorzien. Een vraag; die te verwachten was van den schrij ver van Op de Bergen". D-atzielfde buitenblad bevat o.a. nog Boekaan kondiging :en een feuilleton „Trouw moet blijken". Het eigenlijke nomm'er bevat naast de oudere rubrieken (een meditatie vain wijlen den generaal Voin Viebahn, het vervolgverhaal va» Von Maltzahn), de jongere „Wetens waardigheden" (een beschrijving van „Onweer", miet illustratie), „Waarin vooral een vrouw belang stelt" (Vak onderwijs voor meisjes), „Wij! en onze kinderen" (Voordenken en Voortden- ken). En dan noig een schat van onder houdende lectuur, alsDe Vissdhars- weduwe bij de plaat Op de hergen-; Herfst (klimop)Vriend schap; efiz. 'tfs werkelijk niet te verwonderen, dat lederen Vrijdag zoo verlangend naar de koim'st van dezen vriend wordt uitgezien, en dat zijn vriendenkring! zich zoo uitbreidt Onze vaderen had dein naast den Bijbel hun Vader Cats. In onze omgeving zijn er nog wel, die deze traditie voortzetten. Maar wat Vader Cats voor omzie vaderen was, wordt zhiöhtjes aan Timotheus voor onz'e huisgeno-oten. Zoo mag het wezen. Ongelukken. Een mijnwerker te Spekho-Izerheide was bezig zijn revolver schoon tje maken. Plotseling ging er een schot of ©n werd zijn vrouw in het achter hoofd getroffen. Haair toestand is hoogst bedenkelijk. Op de Parklaan te Haarlem is gisteren een jongetje van tien jaar door een vrachtauto overreden en gedood. Eenkyena? Uit Wedde meldt men aan het „N. v. h. N.": Sedert eeni-gen tijd loopen hier geruch ten, als zou er zich een wolf in do buut ophouden. Velen hoorden dit met oen ong-eloovig schouderophalen aan. Verschil lende personen verklaarden 's avonds een langgerekt gehuil te hebben gehoon? on geveer als dat van een hond, wanneer er m'uziek ge-maakt wordt, maar een ge huil van langen duur. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat per sonen uit ons dorp reeds in den tijd van het korenzichten in de bosschen van Wetsinghuizen een vreemd dier hebben gezien, dat er als volgt uitzag: de vo-or- p-ooten langer dan de achterpooten, kleur bruinachtig geel gevlamd met zwarte dwarsstrepen, een dikke staart, een stom pe snuit, recht opstaande ooren. Het moet dan een gestreepte hyena zijn. Overdag hoort men hem wel, maar hij blijft on zichtbaar. Toen de persoon, die hem ge zien had, eeniige afbeeldingen van dieren werden getoond, wees hij direct den hyena aan. Een igroote hond, waarmee men er des nachts, jacht o-p maakte, durfde niet door- loopen, maar verzette zich Uit alle macht, toen men hem wilde meetrekken. Hel vreemde dier had hem n.l. al vroeger eens te pakken gehad. Zondag hebben vijf jagers er jacht op gemaakt, maar t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2