Donderdag 27 October 1921 36e Jaargang No S3 Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. John Ward en zijne Vrouw. ;,0, hij is rijk!" i Uitgave van de Naam). Venn. LUCTOR ET BMERG'O, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosteubaan Le Cointïe, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKM». Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden £r. p. ppst Losse nummerefM6 (Pïijs der Advertentiën: 14 «tegels 11.20, elke «regel neeer 10 ot MS abonnement belangrijke fairttey, Bewijsnummer» 8 tornt. Militairisme. De S.D.A.P. strijdt voor ontwapening1. 't Kan zijn dat .zij dit meent, nu: het slechts een theorie geldt. Doch wanneer zij te avond of morgen tot de regeering ,zal geroepen worden, wat onze jongeren, naar te vree.zèn isi, wel zullen beleven, dan zullen zij die ontwapeningsleus wel moe ten loslaten, en zullen de dienstplichtigen onder haar pOrtijgienooten er weinig of niets aan hebben. Dat leert de geschie denis, en dit leeren ook de feiten van thans. De sociaal - democraat in Belgjë Anseele, een minister des Koningjs nog wel, heeft met izijn kornuiten wel heel dapper een vaandel gehuldigd, waiarop een soldaat staat, die zijn gpweer in stukken breekt; doch als lid der „regpering" hebben hij: en zijn collegia's Destree en Viandervelde steeds meegewerkt tot 't op de been hou den van een groot lager. En zijn partij1 in de Kamer, schoon met deze dubbel zinnige houding blijkbaar instemmende, dringt in een motie er toch op aan dat uitgesproken wordt de noodzakelijkheid van nationale verdediging en de straf baarheid vian aansporen tot dienstweige ring of desertie. En overal in Europa wiaar een so cialistische' „regeering" zetelt, hand haaft deze 't leger en steunt zij op des- zelfs macht. Natuurlijk, niet alleen het vaderland, maar ook zij. zelve moet toch beschermd worden! Men ziet 't in Duitschland, waar pre sident Ebert het wapengeweld gebruikt waai' 'tnoodig, blijkt; en in Zweden, waar het sociaal-democratische kabinet stil letjes het legpr handhaaft. En in 't klein zagen wij ditzelfde im mers ook in Amsterdam, wiaar de waar nemende burgemeester WibiaUt wapenge weld te bayat nam om revolutionair sta- kingpwerelcj te "keerenterwijl in een po lemiek met „De Tijd" zijn partijgenoot Schaper heeft verklaard de pructische ver wezenlijking van de ontwapeningsleus niet aan aan te durven. Die ontwapeniniglsleUs is öf onoprecht, óf onzinnig. De leiders weten wel beter, en de volgelingen zijn niet wijzer. Wie die leus propageeren, spelen met vuur. De interneiering van Koning Karei. Bij de besprekingprt, welke tussclien de Hongaars che regeering en de vertegen woordigers der groote entente gevoerd werden, is bepaald, dat koning Karei voor- i-oopig in de abdij van Tïehany aan de Plattensee zal worden geïnterneerd. Daar hij zich onvoorwaardelijk heeft overge geven, heeft hij ipsoi facto de Zeven hem door de Hongparsche regeering: gestelde voorwaarden aanvaard. Zooals gemeld waren de voornaamste dier voorwaarden de koning moet afstand doen van zijn aanspraken op den troon. De koning moét in Hongarije blijven, totdat de entente over izijn toekomstig lot zal hebben be slist. De correspondent van het „Berl. Ta- gebl," te Belgrado' verneemt, dia.t Hon garije thans volkomen door de kleine en tente is geblokkeerd. De Tsjechen heb ben in Slowakië 4 divisies gereed staan, de JoegO-Siaven in hun land 7, en Roe menië 2 divisies, welke tot 6 zullen wor den uitgebreid. Ofschoon wegens algemeen gevoelen het Naar het Engelsch van MARGARETÏIA DEL AND: 19.) o- Misschien meende Gifford dat zij, als bij ingeving, wist welk een gevoelige snaar er in zijn hart werd aangeroerd wanneer zij over Louise sprak, want hij gevoelde zich eenigszins vertroost door de uit drukking van sympathie, die altijd op Heiena's gelaat was als zij met iemand sprak, die verdriet scheen te hebben. Dus kwam hij gaarne in de pastorie, zoo dik wijls hij maar kon, om het nieuws uit. Ashurst te hooren en met den predikant en zijn vrouw een kop thee te drinken. John en Helena liepen dikwijls met hem naar hnis, hoewel zijn kamers aan het andere eind van de stad, dicht bij. de rivier en de fabrieken, waren; en op ze keren avond, terwijl zij op de brug stonden en neerzagen op het bruine water, dat tegen de vermolmde palen plaste, begon Helena hem naar Forsythe te vragen. „Vertel mij wat van hem," zeide ze. „Je hebt hem gezien sedert je het col lege hebt verhaten. Ik kan mij hem alleen avontuur zelf reeds tot het verleden be hoort verluidt toch in goed ingelichte kringen, dat de kleine entente niet te vreden zal zijn voor afdoende waarbor gen jzijn gegeven togen Kareis troons bestijging in Hongarije. Een krachtige druk zal op Hongarije worden uitgeoefend om de 3 volgende eischen ingewilligd te krijgen: le. Grondwettelijke uitschakeling1 der Habs burgers van den Bongaansehen troon 2e. onvoorwaardelijke naleving van het verdrag! van Trianon waardoor de over eenkomst met Venetië feitelijk Wordt ver broken 3e. vergoeding: door Hongarije van de kosten der mobilisatie. Te Belgrado en Praag wil men aldus voor gloed met dergelijke Putsohmakers afrekenen. Egypte onafhankelijk? De Engelsc.he ochtendbladen van giste ren brachten de verrassende mededee- ling, dat Eigypte waarschijnlijk spoedig zal ophouden als- „protectoraat" te be staan en dat in plaats daarvan een auto nome geallieerde mogendheid .zial geves tigd worden. De hooge commissaris van Groot-Brittannië in Egypte zou dian te ruggeroepen worden. Eenigje '(.lagen gele den werd nog! het bericht omtrent een terugroepen van lord Allenbey tegenge sproken. De onbekende Amerikaansche soldaat. De Amerikanen hebben nu ook hun onbekenden soldaat. Zondagmiddag wa ren er in het stadhuis van Chalonsi aan de Marne vier lijkkisten gjeplaatst, op gegraven op AmerikaianBche soldiaten- fcerk'hioven in de bu'urt en elk bevattende het stoffelijk overschot van een Ameri- kaanschen soldaat. In het stadhuis was een rouwkapel ingelicht, waarin de vier lijkkisten werden neergeziet» Dinsdagoch tend is daar in eenvoudige, doch indruk wekkende plechtigheid het stoffelijk over schot aangewezen vlan den onbekenden Amerifcaanschen soldaat, dat naar Ame rika zlal overgebracht worden. In tegen woordigheid van Fransche en Amerikaan sche soldaten, die rond de vier kisten waren opgesteld* heeft een jonge Ame rikaansche' soldaat de keUjZie gjedaian. Twee maal liep 'hij, een bos: lichtroze roze», in de hand, om de vier lijkkisten heen, tot hij. ten slotte op een der kisten zijn bloemen neerleg;de. Onmiddellijk daarop werd, tgrwijl de treurmarsch van C'ho- pin gespeeld werd, de kist door zes Ame rikanen opgenomen en in een der zalen van het stadhuis neergezet. Het lichaam van den onbekenden soldaat is daar in een Amerikaansche vlug gewikkeld en in een uit Amerika overgezonden zilveren kist geplaatst. Op de kist stoat geschre ven: „Aan den onbekenden Amerikaan, die in den wereldoorlog ,zijn leven ge geven heeft." Een vrouwelijke burgemeester in België. Midden in de vuurlinie gelegen, op nau welijks een kilometer afstand van de voor site Duitsche loopgraven, behoort het dorp Gheluvelt aan den weg van Meenen naar Yperen, tot de plaatsen, die in den oorlog geheel vernield izijn. Thans herrijst het diorpje echter uit zijn puinhoopen en wel op bewonderenswaardige wijizie. Een groot deel der bevolking, die in 1914 was. ge vlucht, is naar zijn haardsteden terugge keerd, overal worden huizen gebouwd en men legt de grootste activiteit aan den dag. En al deze herstellinglsarbedd jg voor nog voorstellen toen hij in Ashurst was, ofschoon ik mij mevrouw Forsythe no>g zeer goed weet te herinneren; een lange dame, die er ziekelijk uitzag, met een vriendelijk droefgeestig gezicht en drie krullen aan weerszijden er valn." „Behalve dat de krullen nu wit zijn, is zij nog dezelfde," antwoordde Gifford. „Wat haar zoon betreft, van hem weet ik niets. Ik geloof dat wij als jongens geen heel goede vrienden waren, maar nu och, hij heeft pi de manieren van een g entleman." „Spreekt dat niet vanzelf?" zeide He lena lachend. „Naar de brieven, die ik Ontvangen heb, te oordeeten, schijnt hij nog al veel op de pastorie te komen.' „Ja," beaamde Gifford. „Maar hij is een van die menschen, die ons doen gevoelen dat al hebben z ij goede manieren, hunne grootvaders het niet gehad hebben." „Maar wat doet dat er toe," vroeg John, „als hij een braaf mensch is?" „O, dat doet er, natuurlijk, niets toe," (antwoordde Gifford, met een min of meer wrevetigen lach. „Maar wat heeft Ashurst aantrekkelijks voor hem, Giff?' 'vroeg Helena. „Hoe kan hij daar den heelen zomer blijven? Ik' zou denken, dat hij niet zoo lang uit zijn zaken kon." het overgToote deel het werk van een vrouw, mej. Leonie Keiniglaert de Ghe luvelt, afstammelinge van een adellijke familie, die in de middeneeuwen het oude kasteel Gheluvelt bewoonde, dat thans echter verdwenen is. Mejuffrouw Klein- iglaert Was de stuwkracht van al wat haar medeburgers verrichten. Deze omstandigheden hebben de intelli gente vrouw er - toe geleid, zich bij de gemeenteverkiezingen candidate te stellen. Haar tegenstanders hadden bij de stem ming niets tegen haar- in te brengen en de lijst, waarop haar naam voorkwam, werd zonder strijd gekozen. Zooals wij reeds meldden, heeft de Belgische regee- ring overeenkomstig, den wensch der in woners van Gheluvelt, mejuffrouw Klein- glaert tot het burgemeestersambt verhe ven. Zij is jn haai' nieuwe functie ge ïnstalleerd. Eein bekentenis van Lenin. De te Moskou verschijnende „Iswestia" publiceert de tekst eemer rede van twee uur, die Lenin heeft gehouden over den nieuwen (koers der radenrepubliek. De bolsjewistische leider verklaart voor de eerste maal in het openbaar, dat het communistische program onuitvoer baar is. i Hij zeide o.a.Wij hadden .gemeend, dat het bezit volgens communistische be ginselen kon worden verdeeld. Wij heb ben ons echter vergist. Wij begingen de fout, dat wij de massa in communistischen geest wilden opvoeden. Wij hebben het tegendeel bereikt. Daarom zijn wij gedwon gen den strategischen terugtocht te aan vaarden, ten einde niet te worden vernie tigd. Wij hebben een eerste nederlaag ge leden. Voortaan moeten alle onderdeelen der Russische economie worden gebaseerd top het persoonlijk belang. Gelukt dit niet, dan is het huidige Rusland verloren, en wij eveneens. 10 maal het vredestarief. Maandag heeft een staking der chauf feurs gedreigd te Berlijn. Zij eischen 10 maal 'het tarief van voor den oorlog'. Die eisch is thans toegestaan. Voor Nederlan ders, Amerikanen en andere „gouden vol keren" is het autorijden ook nu nog spot goedkoop te Berlijn vermits de waarde van 'd© mark niet tienmaal, maar meer dan dertigmaal zoo klein is als voor den oorlog. Tot nog toe was het tarief 8 maal dit van voor den oorlog. Korte berichten. De bedreigingen tegen het leven van maarschalk Foch hebben de geheime regeeriugjsagenten overtuigd, dat de bom, welke aan het adres van den Ameri- kaanschen ge,zant te Parijs gezonden was, niet bedoeld was als een protest tegen de ter dood veroordeeling; van d© com munisten van MassachUisets, maar dat dieze laanslag deel uitmaakt van een groote samenzwering, welke door de Internatio nale anarchisten georganiseerd is. Te Maxsa-en-Car rara (Italië) is een aardbeving gevoeld, die 3 seconden duur de. De bevolking; is in het open veld gievlucht. De schade is aanzienlijk. De conferentie van Washington zal niet op 11, doch op 12 November aan vangen, daar de 11e geheel gewijd is aan de herdenking van den wapenstil stand en bovendien Lloyd George niet dan met de uiterste haast op 11 Nov. in Washington zou kunnen aankomen. Bij de debatten in de Fransche Ka- mer heeft Tardieu het regieeringsbeleid, vooral wat betreft Briand's binnenland de houdt niet van heml" zeide Hele na, verrast door zijn toon. 1 „Ikrwieet niets van den vent," antwoord de de jonkman. „Ik heb niet genoeg van he-rh gezien, om een goeden of kwaden dunk' van hem te hebben. Naar de brieven van tante Ruth zou ik zeggen, dat Louise veel van hem houdt, dus denk ik dat mijne goedkeuring, of van wien ook, hem vrij onverschillig zal zijn." Helena zag hem met een vragende uit drukking in hare oogen aan, maar zij waren nu aan zijne woning gekomen en John begon met hem over zijne plannen en over Lockhaven te spreken. „Ik' vrees dat ge maar ai te veel te doen zult krijgen," zeide hij. „Er is veel 'twist onder de fabriekeigenaars en telkens ;zijn er oneenighedeln onder de arbeiders." „Welnu," antwoordde Gifford, glimla chend en zijn breede schouders uitzet tende, „als er werk is ben ik blijde dat' Sik hier ben om het te doen. Maar het geeft mij geen slechte verwachting van het leven, dat het aanduidt, als ge zegt, dat er veel te doen is. De strijd voor persoonlijke rechten en voordeelen is eigenlijk het streven naar het beste, en een van de factoren der beschaving. Een' paar geslachten verder, zullen de kinderen yam die doordrijvende, woelzieke vaders knappe mannen zijn." sche politiek, zoo heftig aangevallen, dat een regperingscrisis niet onmogelijk schijnt. In den staat Florida (Vereenigde Staten) heeft een vreeselijke wervelstorm gewoed. Men vreest voor rampen aan de kust. Door het ongunstige weer kon te Londen geen enkel vliegtuig; voor de in ternationale routes vertrekken. Het nieuwe Duitsche kabinet is ge vormd. Waar een verbreeding; der coa litie met de Duitsche volkspartij niet is gelukt, bestaat het hoofdzakelijk weer uit dezelfde personen. Wirth blijft rijkskanse lier en wordt minister van buitenlandsche zaken. Dr. Rosen treedt uit het kabi net. Japan heeft besloten Siberië te ont ruimen zonder den Uitslag! van de on derhandelingen met de reigeering v. China af te wachten. De bescherming der Ja- pansche bewoners zal worden overgelaten aan de voorloopiigd regeering van Siberië. Alle Russische wapenen en munitie zul len worden teruggegeven. Tóen gisterennacht afgevaardigde Auer het vakvereenigingsgebouw te Mun- chen, waarin Auer een bestuursvergade ring had bijgewoond, in gezelschap van 4 anderen verliet, werden van het kerk hof, dat aan het gebouw grenst twee schoten op hem gelost, die echter hun doel misten. De Tabakswet gewijzigd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van enkele bepalingen der Tabaks wet en uitbreiding van hare overgangs bepalingen. De Commissie van deskun digen voor den Tabaksaccijns heeft den Minister van Financiën voorgesteld art. 43 dier wet nog voor haar inwerkingtre ding; in te trekken, omdat de verkoop van losse sigaren uit met zegel voorziene verpakkingen een bron van fraude zal opleveren. Het is reeds gebleken, dat het drukken, van serienummers op de zegels voor ver schillende goed ingerichte drukkerijen be langrijke bezwaren medebrengt en dat en kele drukkerijen, in staat dit werk Uit te voeren, daarvoor 'belangrijke 'kosten in rekening bréngen. Doch ook voor de ad ministratie der accijnzen wordt de con trole op de verstrekking en het gebruik van zegels vereenvoudigd indien in de voor de Uitvoering; der wet te geven voor schriften geen rekening meer behoeft te worden gehouden met die nummers. Om al die redenen heeft de Minister gemeend, het voorstel der commissie van deskum digen te moeten overnemen. Onder de aanvragen, welke bij de ont vangers der accijnzen zijn ingediend ter bekoming der in art. 14 bedoelde be- drijfsvergunning, zijn er zeer vele die zullen moeten worden afgewezen, omdat de lokalen, waarvoor zij worden gevraagd niet voldoen aan de eischen van artt. 33, al. 2 en 40. Het aantal fabrieken, dat niet voldoet aan de eischen van art. 23, bedraagt ruim 1300, het aantal win- kels, dat niet voldoet aan den eisch van art. 40 bedraagt omstreeks 850. De Minis ter wil daarom alsnog, een aanvulling der wet uitlokken, in de richting van het verworpen art. 89 van het wetsont werp, doch in dier voege, dat de bepaling tijdelijk is en scherpe waarborgen worden geschapen tegen frande. John schudde droevig het hoofd. „Ja, maar het tegenwoordige kwaad?" Doch Gifford antwoordde luchtig: „O, het tegenwoordige kwaad is een toestand Van ontwikkeling; naar zijn beste weten :'goed 'te leven is zedelijkheid, en het be houd van het eigen ik is het beste wat sommige v.an die menschen weten; wij kunnen slechts met hoopvol vertrouwen op de toekonjst wachten." „Zedelijkheid is niet genoeg," zeide John zachtmoedig. Zedelijkheid heeft nooit een ziel behouden, mijnheer Woodhouse." Maar- Helena lachte vroolijk. „Lieve John," zeide zij. „Gifford begrijpt je akelige Presbyteriaansche 'leerstellingen niet, en het haat niet of je beproeft hem te be- ikeeren." Gifford glimlacht© en bekende met een cynische welgemoedheid dat Ihij een heiden was. „Maar ik geloof,' 'zeide hij, „dat het groote kwaad in den sterken drank schuilt. „Ja, zoo is 't," beaamde John vol- ïnondig. „Als dat kwaad weggenomen kon worden!" „Ik geloof dat een hoog patent voor het verkoopen van sterken drank het eeni- ge practische geneesmiddel is," zeide Gif ford; maar John's gelaat betrok. „Neen, neen, dat is het niet; geen verge lijk met de zonde zal ons helpen. Ik De ontheffing zal slechts kunnen wor den verleend gedurende 3 jaren, alzoo tot 1 Jan. 1925 en slechts gegeven mo gen worden wanneer in de fabriek met niet meer dan 4 personen wordt gewerkt. De strijd in de metaalindustrie. Te Rotterdam is gisteren een vergade ring gehouden van de arbeiders, werk zaam hij Wilton en de Droogdok. Met over-groote meerderheid van stemmen werd besloten de loonsverlaging niet te accepteeren, maar in stoking te gaan. De verschillende bonden te Utrecht 'heb ben besloten de staking op alle bedrij ven in de metaal-industrie met ingang van Maandaig; a.s. te pnoclameeren. Ook te Amersfoort besloot men de loons verlaging mot een stoking te beOntwoor. den. De loodspost bij Düngeness. In verband met het zenden van een nieUwe Belgische loodsboot naar Vlis- sirug'en doet de „Independance Beige" op. merkingen, dat (le regeering sedert enkele dagen ook een loodspost ter hoogte van 'DungeneSs heeft hersteld, welke post se dert langien tijd na den wapenstilstand alleen door Nederlandsche loodsen werd bediend. Over dat belangrijke station zegt het blad, komen de voornaamste schepen voor Antwerpen, Gent en Brussel. Deze schepen betalen ook de hoogste loodskos ten. Om nu met de Hollanders, te kunnen conourreeren zond het Belgisch© loods wezen een stoomloodshoot naar Dunge- ness met een gped aantal loodsen aan boord. De kelderende korenmarkt. De maisprijzen, die zich sinds gprui- men tijd steeds miaar in dalende richting! hebben bewogen, zijn, schrijft men aan het „Hbld.", thans den prijs van 't laat site najaar in vredestijd voorbij; .geschoven op 20 Oct. 1913 kostte te Botterdam de Amerikaansche mixed maas per 2000 K.G. nog f 168, thans is hetzelfde artikel daar te koop voor f 161 per 2000 K.G. De oorzaak ligt in lagere vrachten, ruime oogstvoorraden, de daling van den dol larkoers en het steeds toenemende gebrek aan. koopkracht bij de centrale rijken, en 't gevolg moet onvermijdelijk zijn, dat onze 'gieheele korenmarkt mee naar beneden getrokken wordt. De prijzen van roigge en tarwe, die in 't ergste van den crisis, tijd door de regeering gesteld werden op pl.rn. f35 per 100 K.G., beliepen 't vo rige jaar om dezen tijd pl.m, f 22 a f 24 en thans nog slechts f 11 a f 12. Z al ons land geen asyl zijn? De beer Troelstra heeft de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie en van Binnenlandsche Zaken gewezen op het bericht uit Berlijn, dat een vertrouwde van keizer Karei van Oostenrijk-Hongarije, graaf Berchtold, uit Zwitserland te Mün- chen is aangekomen en van daar naar Ne derland .gaat. Heeft de Regeering zich omtrent de juistheid van dit bericht op de hoogte ge steld en kan zij de verzekering geven,, dat bedoelde persoon in ons land niet is of zal worden toegelaten? Allerlei. Het Kamerlid Braat beeft voorgesteld de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer op f2500 per jaar.te stel len. Dat vindt hij genoeg. In de badkamer van zijn woning te Rotterdam is dood gevonden dhr. J. S. Hollander, lid van den Gemeenteraad al hier. De overledene behoorde tot den Vrijheidsbond. zou willen ,dat er geen druppel geestrijk' vocht in Lockhaven te vinden was." „Wat zoudt ge dan in geval van ziekte doen?" vroeg Gifford. „Dan zou ik geen geestrijk vocht laten .gébruiken." „O, lieve John," viel Helena in, „vind je .dat niet wat overdreven? Je weet, leven of dood hangt er soms van af; een ppwekkend middel moet soms gebrurkt worden, of iemand sterft. Gesteld eens dat i k het noodig had? Een blos van smartelijke aandoening steeg hem naar het gelaat. „De dood is beter dan zonde", zeide hij langzaam en op zachtmoedigen toon; „en gij, als gij ik weet het niet, Helena; niemand kent zijn zwakheid voordat de verzoe king komt." Hij sprak zoo gemoedelijk ernstig, dat Gifford, om een wending aan het gesprek te geven, luchtig zeide: „Wat denkt ge dan wel van ons, arme drommels, die aan het diner gaarne een glas rooden wijn lusten?" „En wat moet hij dan wel van de mid dagtafel in de pastorie gedacht hebben?" liet Helena er op volgen. „Dat heb ik niet opgemerkt," zeide ■John eenvoudig. „G ij waart er bij". „Daar Helena, dat is genoeg voor u om lid van de afschaffing te worden," zeide Gifford. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1