Telegrammen. Gemengd Nieuws. Leestafel. Dhr. J. W. v. Oeveren brengt de tele foon-misère ten plaitelande in bespreking en uit verschillende verlangens, als: uit breiding van het lokaal net (waarbinnen men dus gratis telefoneeren kan) en meer uren waarop de kantoren geopend zijn. Daar deze zaak niet alleen voor Zeeland, maar voor alle Nederlandsche landbou wers van belang is, zal het Kon. Ned. Landb. Comité gevraagd worden deze kwestie in behandeling te nemen. Dhr. Melis uit nog een klacht over de h'ooge kosten van telegram-bezorging buiten de kom der gemeente. Ook 'hieraan zal aandacht worden geschonken, maar de voorzitter merkt op, dat het gemeente bestuur hierin gunstige verandering kan brengen. Daarna behandeling der begrooting in besloten zitting. Ongelukken. Een zoon van een landbouwer tie Stad Hardenberg geraakte met zijin hoofd onder een lorrie en overleed kort daarna. Te Veldhoven is een 4-jarig kindje van den heer S. door een kar overreden len gedood. Waarschuwing. De burge meester van Bedum geeft een ieder in overweging geen boekjes enz', te koopen van D. en J. Andels te ,Har- lingen. In een circulaire wordt ver meld, dat de netto winst van dezen verkodp ten voordeele komt van de weduwen en weezen der vissöhersbe- vollcing van Marken. Uit een inge steld onderztoek bleek, dat hiervan bij den burgemeester van Marken niets békend is en genoemde personen zich vermoedelijk aan oplichterij; schuldig makhn. De storm. Men meldt aan de „Msb." uit Eemnes: Zoover het oog; reikt staat alles blank. Met behulp van booten is veel vee uit het water gered. Voor zoover bekend zijn slechts twee vaarzen' verdronken en een koe werd door een afgebroken electri- citeitsgeleiding gedood. Vooral de wonen den achter den dijk hebben ernstige uren doorgemaakt, maar nergens is het water in de huizen binnengedrongen. Aan do dichting van de doorritten in den Wak keren dijk, heeft men den geheelen dag gearbeid ofschoon het gevaar van een hoogen vloed geweken wordt geacht. Uit Ooltgenspiaat wordt gemeld: Bij den plotseling opkomenden N.-W. storm is de polder „Het Rietveld", te Ooltgensplaat, overstroomd. De polder be staat geheel uit weilanden, waarin nog veel vee liep. Een groot gedeelte daar van bereikte zwemmende den oever, doch enkele koeien verdronken. Wegens .zware Dollardvloeden moest Maandag bijna al het vee van de kwel derlanden onder de gemeente Finsterwol- de worden teruggehaald. In Oost-Friesland jzijn vele schapen op de kwelders, ten gevolge van het binnengekomen Dollard- water, verdronken. Zondag is tengevolge van den storm het ijzeren tjalkscliip „Onderneming", ge laden met suikerbieten, op het Friesche wad, onder St. Anna Parochie, gezon ken. Schipper, vrouw en kind zijn ver dronken. Een vondeling. Op de trappen van het Ursulinenklooster te Kerkrade werd een meisje 2 a 3 maanden oud, te vondeling gelegd; het kindje is ter ver pleging opgenomen in het hospitaal. De politie te BussUm had ontdekt, dat een zekere de H. uit Halfweg onder een valschen naam veelal in een hotel verbleef en dat .zijn signalement overeen kwam met dat van een inbreker te Wor- tnerveer, Osdorp en Weesp. Het is gelukt hem te arresteeren. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van een gedeelte der ontvreemde sieraden. Het bleek, dat de man al het ontvreemde had zoek ge maakt met tochtjes per vliegmachine en le klas reizen per spoor door het geheele land. Uit Hoek van Holland stuurde hij den veldwachter te Wormerveer een telegram met „Hebt ge hem al?" Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. (Tel.) Te Teteringen is in een schuur het lijk gevonden van een onbekend mens persoon. Vermoed wordt, dat het een zwerver is, die in de schuur onderkomen gezocht heeft en van uitputting bezwe ken is. De reddingsboot Bïanda- ris. Omtrent de motorreddingsboot Bran- daxis, die Zondag van Terschelling naar de Vliehaven is uitgevaren om te trach ten, de opvarenden van de Liesbeth te redden, is nog geen nader bericht ontvan gen. De vrees, dat de boot een ongeluk heeft gekregen, is nu nog veel grooter 'geworden. Van November 1910 tot Februari 1920 heeft zij, behalve de talrijke oefentochten, meer dan 85 tochten gedaan om. schip breukelingen te redden. Op 16 van de.ze tochten slaagde zij er in, samen 227 man te behouden. In andere gevallen verleende izdj belangrijke hulp. Een versteend woud. Op hef eiland Sardinië is een interessante ,geio- logische ontdekking- gedaan. Er liepen on dier de bevolking geruchten van een ver steend woud, dat Zich in den Noord-West hoek van het eiland zou bevinden. Een Italiaansch geoloog heeft thans een on derzoek ingesteld en verklaart, dat diet geruchten waarheid bevatten. Het versteende woud van Anglon, zoö- als men het thans gedoopt heeft, is in dertijd waarschijnlijk door een vulcani se he uitbarsting onder de oppervlakte van do zee gedaald en het zeewater bescherm de het woud tegen vergaan. D'e minerale bestandd-eelen van het zeewater zetten! Zich in de ho afdeel en af en zioo ontstond in den loop der eeuwen een versteening in den vorm van het gewas. Fotografieën' en stukken steen zijn naar Rome gezon den. Niet alleen stukken stam, doch zelfs bladeren en vruchten Zijn in versteenden vorm behouden gebleven. Het woud kan thans gemakkelijk worden bezichtigd, daar het water uit dit zeebekken thans is ver dwenen. Trouwlustige oudjes. Dat het Kamper Gast- ©n Proveniershuis onder zijn talrijke bevolking heel wat krasse oudjes telt, spreekt reeds uit de omstandigheid,, dat binnen kort tijdsverloop niet minder dan vijf echtparen daar hun gouden- huwe lijksfeest hebben mogen herdenken. Maar nog sterker bleek dit Donderdag, toen onder veel belangstelling een paar uit die inrichting zich in den echt 'lieten ver binden, van wien de bruidegom van 22 April 1838 en het 'bruidje van 26 Febr. 1850 dateert. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat nog een ander paar eveneens pension- naires van het Gast- en Proveniershuis! dieze week in ondertrouw 'zal worden op genomen, hij 81 en zjj' 74 jaar oud. Waf dit .geval betreft, het is reeds de tweede maal, dat deze oude heer tijdens zijn ver blijf in het .gasthuis in 't huwelijk treedt. Benig is hij trouwens op dit punt niet, want onder de inwonende oudjes is er nog een, die sedert het tijdstip dat hij (in December 1894) in de stichting werd opgenomen, niet minder dan drie keer hertrouwd is. Rb*zonder mildMen meldt het volgende aan de Rett.: In de gemeente U. woont een veehouder, dj-e in het bezit was van 17 a 18 zieke Varkens (biggen). Deze dieren moeten vol gens advies van den veearts opgeruimd worden. De milde boer riep de geburen, arme menschen, en gaf aan enkele hunner van deze varkens. Daar de veearts gezegd had, dat deze bedoelde dieren lijdende waren aan pest ziekte, werd er door de politie een onder-- Zoek ingesteld en bleek later, -dat de var kens alle do genoemde ziekte hadden, ent gevaarlijk, volgens deskundig onderzoek, voor de consumptie. Tegen de „milde'3 veehouder werd proces-verbaal opgemaakt. Bedoelde veehouder slaat overigens niet bekend als mild. De dieren zijn thans in beslag genomen en vernietigd. Veelbelovende jongens. Terwijl de heer V., arts te Loosduin.cn, langs den straatweg fietste, reed hij plot seling tegen een dun staaldraad, dat dwars over den weg gespannen was. Zij kleeren werden geheel doorgesneden, terwijl de pols nog verwond werd. De heer V. deed hiervan aangifte op het raadhuis en het mocht J. Bosman, gemeentebode, tevens buitengewoon politieagent, spoedig geluk ken, id© drie daders te grijpen en op het raadhuis te brengen. Het waren jongens van tusschen de 10 en 12 jaar, die be kenden, den draad gespannen te hebben om fietsrijders te laten vallen. Zedenmisdrijf. Door de mare- cha.ussée is aangehouden de 31-jarige met selaar V. A. te Veenendaal, die verdacht wordt Zich te hebben schuldig gemaakt aan een ernstig zedenmisdrijf met een kind uit Renswoude. De verdachte heeft bekend en zal naar Utrecht worden vervoerd^ Te kooplustig. Te Wezel is in verschillende winkels hekend gemaakt, dat wegens den gr oaten toevloed van koop lustige Nederlanders, niet meer aan bui tenlanders wordt verkocht. fW©er de inktwerper. In de Dappersitraat te Amsterdam is Eaterdag- avond do mantel van een bewoonster der Delistraat door een onbekende met inkt bespoten. Als bijzonderheid bij de stran ding van de Meerdrecht wordt ge meld, dat dit sclhip over de g|eheele breedte dier Maasvlakte is geslagen en. ten slotte in de Oude Urielsche Maas tereelht kwaim. Door den gerin- gen diepgang der MeerdrecM is zij langs Brielle, Zwartewaal en Nieuwer- sluxs door bet Lek in den Waterweg ©n vandaar naar Rotterdam: gestoomd. Het is ruim 30 jaar geleden, dat een zeeschip langs Brielle binnenkwam!. Tegen, den alcioboT. Een •R. K. priester hield een tijd geleden op een Brabantech dorpi 'een lezing tegen den alco'hol. Na afloop* be dankte de burgemeester den eerwaar den spreker voor zijn schoon© rede, en hij voegde ©r hij', dat men op* dat dorptoch reeds een goeden borrel voor weinig geld kon krijgen, ©n ze daar dus niete van den alcohol hoef den te hebben. Wat de edelachtbare onder alcohol verstaat, meldt de geschiedenis niet. Een arend. Uit Vancouver, Britsch Columhië, heeft ©en arend natet ©en vlucht van zeven voet getracht een meisje van negen jaar van de veranda van haar huis weg te voeren. Haar moeder snelde te (hulp en slaag de erin te vooik'omjen, dat de arend ontsnapte. Haar man, die erbij kWam, sloeg den roofvogel dood. Het meisje heeft wonden van zijn klauwen. De ramp te Oude Tonge. Gis termiddag zijn de lijken gevischt van den schipper van Beuzekom, wiens schip Zon dagmorgen is vergaan, en van zijn tweede kind. Er worden nu nog de moeder en het oudste en jongste kind gemist, doch men vermoedt, dat ook deze zich niet ver van de noodlottige plaats bevinden. De dubbele moord te Hout dorp. De te Amsterdam gearresteerde M. Emmer heeft, naar hef Hbld mededeelt, bij zijn bekentenis medegedeeld, dat hem was verteld, dat de beide vrouwen onder Gar deren voor tienduizend aan bankpapier voor de hand hadden liggen, z'oe maar in een kast. Onbekend met het werk, zocht hij echter vaklui in de misdaad. Hij sprak er o.a. met Gerber over, Voor wien hij enkele maanden geleden een woonschuit had gebouwd. Dien Zondagmiddag, enkele weken geleden, waren Emmer en 'Gerber op de Indian van E. naar Garderen ge gaan. Het lag in de bedoeling, om-"toen reeds -den roof te plegen. Onderweg had den zij echter herhaaldelijk pech, werden door fietsers op verschillende gedeelten: van den weg geholpen en bereikten ein delijk tegen het schemeren het zandpad, dat naar de boerenplaats der vrouwen leidde. G. ging naar het huis* van de slachtoffers, vroeg drinkwater, kreeg dat en bracht ook een kom vol naar zlijn maat. Later is ook die er bijgekomen. Zij spra ken met de 46-jarige Rik je Bouwer over onverschillige Zaken, namen onderwijl de plaatselijke situatie goed op en vertrok ken. Het denkbeeld liet hem n.et met rust; hij Zocht en vond andere rotgeroïoten, o.a. Jaap de Graaf, grondwerker, die met zijn bijzit, een publieke vrouw van den Zeedijk, huist in een woonschuitje aan den Grasweg. 'Aan het plagen van geweld, in die mate dat het leven er m'oe gemoeid wais, werd' hij de voorbereiding niet gedacht. De vrou wen Zouden door in chloroform: gedrenkte wattenproppen .bewusteloos worden ge maakt, aan handen en voeten worden ge bonden en dan kon het roeven beginnen. 'Do raad, de vrouwen te chloroformiseereni, moet gegeven Zijn door zekeren Dekker, wonende in een plaggenhut onder Schoorl. Dezle is echter nief meegegaan doch heeft aan de bende voorvijftien gulden een flesch .chloroform verkocht (wat hij nu heeft bekend). Maandagavond 17 Oct. per trein naaar Amersfoort vertrokken, zijn zij: Verder per rijwiel naar Hontdorp gegaan. Nadat do roovers Zich tot het huis toegang hadden verschaft, hebben zij de vrouwen over vallen. Naar Emmer voorgeeft zijn de vrouwen niet gewurgd, doch tijdens de worsteling beizlweken. De chloroform1 schijnf hiet .Zoo te hebben gewerkt dat de vrou wen fetich zonder Verweer lieten bindeni. Zelfs de oude vrouw stelde zich zóó te weer, idat zij E. eenige vrij diepe schram men toebracht op den neus, onmiddellijk onder het linkeroog en hem! zelfs in de wang heeft geheten. De schurken haalden Zoo Vlug 'mogelijk allies ©Verhoop, von den ©en stapel Russische leeningsstukkenj, flie tziij mieenamen, zochten ein zochten), doch Vonden niet meer dan f 1432 aan bankpapier len Zilverbons. In Amsterdam teruggekomen is de buit in het bdj'zfijh van Jaap de Graaf en diens bijzit verdeeld'. Het Viel zo© uit, dat Emmer ruim f440 •voor Zijn deel kreeg. Hiji liep her- en derwaarts in de stad, geen rust vindend© om' „hetgeen hij had gedalan. Naair aanleiding van deze uitvoerige ver klaring heeft een wachtmeester der mare- chausse, vergezeld van den veldwachter uit Garderen en een rechercheur Jaap de Graaf en diens bijzit gearresteerd. Ook is op last van den wachtmeester Dekker gearresteerd, de man die de flesch chloro form heeft .geleverd en f75 zwijggeld heeft aangenomen. Deze Dekker heeft zich in het begin der week' brutaalweg naar het hoofdbureau begeven ©n zei, van de redactie van een blad fe hebben gehoord, ïn verband met den moord te worden ge- Zocht. Hij was echter zoo onschuldig als een pasgeboren kind; alsi de politie ietjs .te Zjjnen nadeele wistl, was hij bereid zich onmiddellijk te verantwoorden. De man kon aantoonen, niet in den nacht van 17 'Op 18 Oct. van huis tje* zijn geweest. Na de uitvoerige bekentenis van Emmer is de situatie veranderd. Dekker is ge knipt. Zoodat thans voor het veelbespro ken misdrijf Zijh opgeborgen: M. Emmer, Jaap de Graaf met Zijn huishoudster, Ger ber en Dekker. Hoe De Graaf geknipt werd, vertelt ed Tel. aldus: De wachtmeester wist door Emmer, dat Jacob de Graaf verblijf hield in een woon schuit aan den Grasweg, aan den overkant' van het IJ. Die politiemannen hadden goede hoop, want 's avonds reeds was de omtrek verkend en er werd gerapporteerd, dat er licht brandde. Met een huurrijtuig gin gen de wachtmeester en zijn mannetjes in het holst van den nacht naar de over zijde. Op grooten afstand werd stil ge houden ien voorzichtig sloop het groepje naar de woonschuit. Van verschillende kanten sprongen de mannen met de revolver in de vuist op het scheepje. De vrouw, met wie Jacob de Graaf leeft rukte de deur open, maar blikte in den revolver van den wacht meester. De mannen drongen naiar binnen en troffen De Graaf te bed aan. Voor hij tegenstand kon bieden, viel men hem op het lijf en spoedig had hij de pater nosters om de polsen. Later wordt ge meld, dat de Graaf bekend heeft den moord op de beide vrouwen te hebben ge pleegd. .NJ JJ Te Novara, Italië', heeft een - tragi sche gebeurtenis plaats gehad. Een we duwe was naar het graf van haar zoon gegaan om daar fe bidden. Teirwijl zij nederknielde stak zij een lamp aan, die aan den voet van den grafsteen was ge plaatst, en wierp de nog brandende luci fer .weg, die op Jiaar japon viel. In het gebed verdiept, bemerkte zij niet wat er gebeurde. De wind wakkerde de vlam aan, met (het treurige gevolg, dat de weduwe zulke hevige brandwonden kreeg, dat zij .Spoedig overleed. 'De Sinn Fein-detegatYe is sinds gisteren in drukke verbinding geweest met Dublin. Ook hedenmiddag werd verscheidene malen miet die stad ge telefoneerd. Lloyd Georgle van zijn kant heeft nu zeer duidelijk bekend gemaakt, dat hij van Collins en zijn collega's een zeer specifieke verkla ring wil hebben, dat de kwestie van onafhankelijkheid van Ierland onmo gelijk kan besproken worden. Wij vree- zen, dat de conferentie (hedenavond op het doode punt zal komen, daar geen der beide partijen van hun stand punt zal afstand dolen. Een ve r d w ij' n e n d dier. Waar de toenisch verschijnt, verdwij- 'nieü. de wilde dieren. In Europa, en Amerika waren het op het einde der vorig© eeuw, de bison, de das en zoovele andere, 'in Australië is het nu weer de buidel wolf (Thylacinus cynoeep'halus), het grootste roof-bui- d'eldier, dat in zijn gestalte aan een slanken wolf herinnert met een grauw bruine kleur en twaalf a .veertien donkerder dwarss treepen. De buidelwo'lf komt alleen in Tas- manië voor. Vroeger leefde (hij alleen van zwakkere buideldieren. De laat ste jaren zijn ook schapen hem een welkom voedsel, docjh. sindsdien wordt 'hij krachtig achtervolgd, zioodat z'ijin uitroeiing aanstaande schijnt. Het laat ste half jaar hebben Englelscihe jagers, die er speciaal jacht op maakten, slechts één exemplaar, een prachtig wijfje, kunnen machtig worden. .Wel licht is' het een der laatste individuen van 't soort. Na een bezoek aan ex-president Wil son op Zondag heeft de vroegere minister van marine Daniels verklaard, dat Wilson's- gezondheid buitengewoon is verbeterd. De ©ud-president was in de beste stemming. DEN HAAG. V. D. Bij het Dcpariemtent van Marine is bericht ingekomen, dat de loodsschbener No. 2, kruisende voor den mond van de E'erns niet op zijn post is teruggekeerd. Men vreest, dat hij tijdens den jongsten storm is verloren gegaan. Er waren 10 opvarenden aan boord. De „Zeehond" en -een torpedoboot zijn op zoek uitgegaan. Ook vliegtuigen zullen hieraan deelnemen. PARIJS. V. D. Heden wordt een ge zanten conferentie gehouden ter bespre king van h'et lot van ex-koning Karei. BERLIJN. V. D. De uitslag der gemeen teraadsverkiezing isburgerlijken 115 ze tels, socialisten 110. BERLIJN. V. D. Naar verluidt, is Wirth er in geslaagd een kabinet te vormen. De keurige herdrukken van DaAmen te Den Haag hebben wij reeds een paar we ken geleden aangekondigd, met 't voor nemen er op terug te komen. Het zijn; S chipbreukeling, door Johanna Breevoort, een herdruk in zakformaat en keurig bandje van het bekende „Karakter- zonde en Levensleed", het tragisch huwe lijksleven van Marian en Steven, eerstge noemde eens de 'levenslustige bruid van een ongeloovigen jongen, die haar liefhad, doch wien zij den bons gaf om zich te encanailleeren met een goddeloozen hui chelaar, die zich voor gereformeerd en Christelijjkl uitgaf, en in een liefde-loos tot baat-vol verkleurd huwelijk haar naar lichaam en ziel vermoordt, tot zij in een wanhoopsvlaag te water geraakt en omkomt. De oudere lezers bewaarden sinds den indruk van dit verhaal, hetwelk thans evenzeer de jongeren aangrijpt. De bestorming van Arnhem. door L. Penning. Een verhaal van een eeuw geleden, uit den Napoleontische!), tijd, op eenige wijze, de kunst van Penning, verhaalt de schrijver de lotgevallen van een paar Arnhemsche jongens en hunne bloedverwanten, waarbij dan als hoofdzaak naar historische gegevens de bestorming van Arnhem door de Pruisen onder Bulow wordt verteld, en de komst van den Erf prins en de vlucht der Franschen. Voor onz ejongens een genot om te lezen Ook dit boek is in een aardig bandje herdrukt, evenals De C z a a r, door Deborah Alcock. De plaat pp 't omslag verplaatst den lezer in Rusland. Ook dit verhaal is uit den tijd van Napoleon; de hoofdpersoon is Czaar Alexander (18051825), oom van Alexan der II die 13 Maart 1881 door nihilisten werd vermoord, en oud-oom van Alexan der III, dein vader van den in 1917 zoo rampzalig omgekomen Tsaar Nico1,aas. In dezen roman, een harer beste, slaagt ge noemde schrijfster er in om de sympathie der lezers te winnen voor haar held, die de nooden zijner onderdanen zag, hun leed peilde en .ziooveel mogelijk verzachtte, den vrede najaagde, doch ten slotte, gelijk' 'zijn voorgangers, en wie tna hem kwamen, onmachtig bleek de verdrukte massa recht te doen. Dat hij 't gepoogd heeft, zegt dit verhaal met zijn vele spannende momen ten, waarin hij de hoofdrol vervult. Voor de vorming van verstand ©n hart onzer rijpere jeugd bevat „De Czaar" uitstekend materieel. George Washington, door Marjo- rie Bowen. In drie deeien doet de schrijf ster in dezen roman u meeleven met evenzo oveel perioden uit het (Leven van dezen grooten Amerikaanschen Vrijheids held; te weten: Mijnheer Washington, De zaak der vrijheid, Het pleit beslist. Met groote sympathie volgt gij dezen geloofs held, omdat ook uw eigen Vader des Va derlands er een was; en omdat de zaak Van zijn land zooveel overeenkomst heeft met die van het onze in tijden van vervol ging en beroering. De overeenkomst is treffend, zoo tusschen beide volken als tusschen hunne bevrijders. Doch wat den koenen Virginiër betreft, hem stond in elk dezer perioden zijne vrouw Martha Custis ter zij, een voorrecht dat den Va der des Vaderlands slechts in diens beide laatste levensjaren mocht te beurt vallen. Maar ook dit verhaal van den Ameri kaanschen Vrijheidsoorlog bevat zeer veel spannende momenten en teekent vel© fraaie trekken van haar hoofdpersoon; en dit stempelt dezen roman tot een vain haar beste en belangrijkste. Nog bezorgde deze zelfde uitgever een vijftal herdrukken of eerste drukken van, de volgende rijk geïllustreerde verhalen: De jongens van de club, door G. Schrij ver, geïllustreerd door O. Geerling, vierde- druk. Toen moeder weg was, door G. Schrij ver; derde druk. Twee jongens, door II. Gordeau, tweede druk. Blank en bruin, door H. Bosehma, twee de druk. Wij en ons ezeltje, door Amy 1© Feuvre, vertaald door Silvanus. Dirrk Stockman, een jongen met een hart ,door H. Gordeau, geïllustreerd door J. G. Kesler. De jongens van de club. Het heugt ons nog goed welken indruk dat boek maakte bij zijn eerste verschijning. Wij lieten 't aan vele jongens lezen, die 't verhaal verslonden en nog lang daarna de jongens van de club bespraken; en nog hoort men hen onder elkander dat boek 't meest van alle prijzen. Dit bewijst dat 't een meesterstukje is. Een waagstuk was 't ook; want de schrijver heeft zich on getwijfeld ook laten leiden door de ge dachte aan een noodzakelijk te vervullen behoefte. Zouden de jongens niet gebonden wor den aan de overigens mooie neutral©,, maar toch neutrale lectuur, dian moest een schrijver opstaan, die het jongensle ven bestudeerd had niet alleen, maar die ook thuis is in de kringen waar de band van Gods Woord ook de jongens nog trekt. En die schrijver was Schrijver. In menige schoolklas is dit boek gelezen en met verlangen telkens weer tegemoet ge zien. Dit verhaal .zal nog wel in lang niet aan zijn laatsten druk toe zijn. Toen Moeder weg was. Dit ver-* haal is zoo echt van 't ideaal Christelijk gezinsleven afgezien. Reeds de keuze van- den titel is zoo gelukkig. De titel helpt de lezers om den inhoud hun gansche lie ven te bewaren. Toen Moeder weg was weg om den kranken vader in de Oost te gaan verzorgen dat beheerscht het 'leven, de levensgedachte, den levemstoon van het viertal, hetwelk tijdelijk aan hun grootvader wordt overgedaan. Ziet ze daar gaan. Aanschouwt hun leven zooals 't reilt en zeilt, hun spel, hun kattekwaad, hun lieve impulsen, hun grapjes, hun droefheid, wanneer 't overlijdensbericht komt, hoort hun kinderlijke uitingen en besluiten en voornemens. Er is een schat van levenswijsheid in dat verhaal, want ook Grootvader en de Dienstbode zijn wijze menschen. Het is een Christelijk boek, ver te verkiezen boven de overigens niet onverdienstelijke neutrale lectuur in dit genre. Twee Jongens. Een niet minder belangrijk verhaal, met roerend schoone momenten't was een goede gedachte van den schrijver om aan de beproevingen en worstelingen in het zieleleven een breed©, plaats in te ruimen; en aan den strijd der eerste Chr. schoolmeesters en hunne vrouwen voor het dagelijksch brood. Deze twee jongens zijn na velerlei, doch zeer onderscheiden worstelingen gerijpt voor hunne bestemming, 't Is een boek meer voor de rijpere jeugd, dan voor de „aan komende". Blank en bruin bevat zeer vele leerrijke bladzijden en gezond evangelie. De lezer krijgt er een goeden kijk bij op onze Oost en leert den bruinen broeder liefhebben. Wat 'n zieleadel in dien brui nen Bamboe. De schrijver heeft door dit verhaal, naar te denken is, in menig jeug dig gemoed zendingsliefde ontstoken. Wij en ons ezeltje. Wij hebben den eersten indruk, diein dit verhaal op ons maakte, nog eens overgelezen; en kunnen, ook na herhaalde lezing van dit' leuke verhaal, den indruk ten volle hand haven. Onze jongens en meisjes hebben behoefte aan humor, dat wil zeggen, waar desnoods ook hunne ouders een oogen- blik van genieten kunnen. En aan dien eisch voldoet dit boek in allen deele. Het is er vol van. Humor, die beurtelings een lach en een traan ontlokt. En 't was een goede gedachte, die illustraties in den tekst; want nu gaan de lezeressen, al's 't boek uit is, op de illustraties den le vensloop nog eens na van dit sympathieke Vijftal moederlooze predikantskinderen en hun ezel. Een jongen met een hart. Dit boek spant de kroon. Dirk, de zoon van een dronkaard, heeft zijn moeder zien S'terven, en is met een kleiner broertje en een zuster naar een stichting gebracht, waar de schrijver blijkbaar goed den weg weet, want hij kent er elk plaatsje en ai de gewoonten, en 't leven, zooals 't er zijn gewonen gang gaat, en den geest die er heerscht. Aandoenlijk schetst hij de eerste ontmoeting, en wèl begrepen en goed

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3