Kerknieuws. Onderwijs. Lani- en Tmilioiiw. rijkskleirk 2e k[. [on p&rKeft'e van deiz'e ïeehtbatik. Do heer D. L'. Roucia, Vliskingien, tijd. bureelambt. van den Rijkswater staat, is met 1 Nov. a.s. benoemd tot bureelambt. van den Rijkswater- Staat 2e kl. Bij Kon. besluit is aan de ge meente Krabbendijke een voorschot verleend tot teen maximum v. f51.000, ter verstrekking aan de in die gem. Opgerichte vereeniging, uitsluitend werkzaam [er bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders, ter verkrijging van onroe rend goed, om dit, hetzij dadelijk', hetzij later als los land in pacht uit te géven. Benoemd tot voorzitter yan den raad van beroep voor de directe be lastingen te 's-Gravenhago mr K. W. Brevet aldaar. Goes. De heer G. Adriaansen kan zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aannemen, aangezien de directie der Nederiandsche Spoorwegen bezwaar hier tegen maakt. Volgens ingewonnen infor maties blijkt het den heer Adriaansen, dat genoemde directie besloten heeft, de vervuiling van het ambt van gemeente raadslid niet toe te staan aan enkele ca- tegoriën personeel, waaronder die van stationschef. Zijn opvolger op de lijst is de heer M. den Hollander, zoo deze bedankt, is de heer C. J. Smit aan de beurt. En na dezen de heer dr J C de Iluyter de iWildt. Krabbendijke. Dinsdagavond verga derde de Baad, welke voltallig was. Na opening op de gebruikelijke wijze, wordt de 'heer Woutersen 'beëedigd. De voorz. 'heet hem in hartelijke woor dten welkom en verzoekt hem zitting fe willen nemen. Daarna worden de 'notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorz'. deelt daaropi tarnde, dat Ged. Staten ongegrond heb ben verklaard de reclame tegen den H. O. van den heer C. Lenshoek te Dordrecht. Vervolgens wordt overge gaan tot behandeling der begrooling over 1922. De heer Haverhoek voert hierbij algemeene beschouwingen. Hij' zlegt als anti-revolutionair en vooral als Patrimoniumman een democrati sche gemeentepolitiek voor te staan. Het doet hem genoegen te mogen icionstateeren, dat R. en W. eveneens deze lijn volgen, jrolfs ook de Raad, Zij het dan ook, dat af en toe wel pens een waarschuwende stem worde gehoord en soms weieens een tikje van. reactie naar voren komt. Hij toont ïni dit verband vers al lillende maatre gelen aan, welke in den loop van het jaar zijn genomen, als daar zijn ver schaffing 'voor crediet van grond aan landarbeiders, subsidie aan de wijk verpleging alleen vond hij het jam tater, uat hij ook niet wijzen kon op pen post. voor het Zeeuwsehe Sana torium. Dan herinnert hij aan het feit van financiëele gelijkstelling van bij zonder en openbaar onderwijs, maar is dienaangaande nog niet volledig ge- irufet. Ten slotte vraagt hij den leden van de Geref. Staatspartij, hoe het Piet hun gemeentelijk program staat, pd dit ook niets positiefs bevat. Voor de werkzaamheid van B. en W. heeft hij niets dan lof en constateert met genoegen, dat door den voorzitter het vraagstuk der werkloosheid ook ïeeds pnder de oogen is gezien. Geen dei* andere leden vraagt daarop 't woord, waarop de voorzitter kortelijk dhr. Haverhoek dankt voor zijn waardee ring voor het werk van B. en W. De leden van de Geref. Staatspartij1 lieten zich niet uit hun tent lokken. De begrooting werd daarop- ongewij zigd aangenomen, nadat hier en daar pnkele inlichtingen waren gevraagd en gegeven. De gemeentebode krijgt f 100 imeer, de ambtenaar v. d. Burg. Stand gaat een f60 boven het gestelde mi nimum. Verschillende posten vooruit- voering van nieuwe wetten staan op de begrooting. Daarop wordt de ver ordening op bet vervolgonderwijs in Overeenstemming gebracht met hetbe- ktende Ministrieele schrijven. Een ver ordening op de heffing en 'invorde ring van schoolgelden worden mede vastgesteld. Ten slotte wordt aange nomen een voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening op de heffing van een hoofd, omslag. Bij [rondvraag niemand het woord; daarna Sluiting. Colijrisplaat. In de Maandagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Onder de inge komen stukken was een inededeeling van Ged. Staten tot aanhouding der goedkeu ring van den in de vorige vergadering benoemden keuringsveearts hoofd van dienst. Besloten werd aan den betrokken Minister het verzoek te richten de vleesch- keuringswet zoodanig te wijzigen, dat voor huisslachtingen de keuringen vervallen. Het voorstel van B. en W. om aan Ged. 'staten te berichten dat voor de aanbevolen salarisverhooging van den ambtenaar van den burg. stand geen voldoende termen worden aanwezig geacht, werd met alge meene stemmen aangenomen. Tot hoofd ran het vervolgonderwijs voor jongens, welke cursus -zal aanvangen 1 November f r.s. werd benoemd de heer J. Felius en tot onderwijzers de heeren J. Huisson en J. Rijnberg. Vastgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor de openbare en bijzondere school en het schoolgeld voor 1 leerling bepaald, bij een zuiver inkomen van f 800f 1200 f 1.30 per jaar; f 1200—f 1800 f 2.60- f 1800 f 2500 op f 5.20; f 2500—f 4000 op f 7.80; f 4000—f 7000 op f 10.40f 7000—f 10000 op f 13 en f 10.000—f 15000 op f 15.60, terwijl de aftrek voor het 2e, 3e, 4e en 5e kind resp. zal pedragen 20, 40, 60 ën 80 pet. Zijn er meer dan 5 leerlingen uit een gezin dan zullen deze van school geld zijn vrijgesteld. Vervolgens kwam het wetsontwerp tot samenvoeging der Noord-Bevelandsche ge meenten opnieuw in behandeling, waar bij de voorzitter mededeelde, dat het rap port, bevattende de tegen het wetsontwerp in de vorige vergadering geopperde bezwa ren is samengesteld. Dit rapport werd daarop voorgelezen, op enkele punten eenigszins aangevuld en met algemeene stemmen besloten daarvan een afschrift aan Ged. Staten te zenden, teneinde dit College daaruit duidelijk te doen blijken, dat de Raad niet wenscht dat deze ge meente ten offer zal vallen aan het modern dogma tot opruiming van kleine gemeen ten, de betrokken gemeenten, met het oog op hunne geografische ligging niet bij el kaar behooren, kostbare sociale maatre gelen toch niet zullen kunnen worden tot stand gebracht, omdat de nieuwe ge meente slechts 7000 zielen zal tellen en gebleken is, dat meer dan 98 pet. dec ingezetenen zich tegen de samenvoeging hebben verklaard. Soabcrip Dinsdag had een algem. vergadering plaats der vereen i ging „Het Groene Ivruis" onder leiding van Dr Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen dhrn. M. Arendse Mz., P. J. Gornelis en Jac. Willeni'se Az. De bode. inagazijnrneester werd herbenoemd. Zijn salaris wterd op f80 vastgesteld. Tót kasopnemers werden g,ekozten dhrn. W. Brouwer en W. Antheunissie. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de buitengewone algem. Vergade ring, gehouden te Goes door den heer d©Meij. Daarna, werden behandeld de begrooting en de begrooting tuber culose 1922. De eerste bedroeg aan inkomsten en uitgaven f865, de laat ste aan inkomsten en uitgaven f785. Verder werd medegedeeld, dat het ma gazijn gedurende de wintermaanden geopend is van 6.57.5 uur 's avonds en 's middags van 121 uur. D'ehode maakt bezwaar .tegen de pvonduren. Daarover ontstond eenige discussie. Besloten werd het avonduur te hand haven. Dhr. Brouwer vraagt bij de rond vraag, of het niet gewenscht wa.s een presentielijst aan te leggen. In 't ver volg zal hiervoor gezorgd worden. Dhr. Boutons zou gaarne een bran card aangeschaft zien. De voorzitter zegt, dat de kosten op dit oogenblik te hoog zijn. Tot afgevaardigde naar de buitengewone algemeene vergade ring te Middelburg op Woensdag 16 Nov. wordt benoemd dhr. C. de Visser, Ritthemsche straat. Axel. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van den gemeente raad waren afwezig de heeren Kruijs- se en De Kraker. Van de ingekomen stukken noemen we allereerst een schrijven van den A. N. W. Bond, dat hij geen termen vond om op zijn kosten over te gaan tot. het plaatsen van waarschuwingsborden in de ge- mente op verschillende drukke pun ten. Ook niet voor Spui, daar dat eigenlijk behoorde tot de bebouwde kom. Aangezien in verband met de veiligheid borden toch beslist ge wenscht zijn, werd besloten deze zaak te stellen in handen van B. en W., die dan nader met een voorstel zullen komen. In de tweede plaats noemen we nog een verzoek van M. den En gelsman om hem een perceel gemeen tegrond achter zijn woning in ruil of in koop af te staan. Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld om nader advies. Hierna was aan de oirde een voorstel van B. en W. om een geldleening, groot f6500 aan te gaan ten behoeve der Gemeentegasfabriek. De Voorz'. specificeerde dit nader als volgt f 4000 voor den aanleg van buiten- leidingen, o.a. aan den Ouden weg, en f 2500 voor muntmeters en binnen leidingen. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig dit voorstel be sloten. Na wijziging van de begrooting voor de gasfabriek over 1921 had hier na behandeling van die begrooting voor 1922 plaats. Daarin stelden B. en W. o.a. voor om de stokers een ketelpak te geven. Een voorstel van i de Gasoommissie was echter om hen een werkbroek en 2 kielen te ver strekken. In stemming gebracjht, werd dit laatste voorstel aangenomen met 6 tegen 3 (stemtalen, die van de heeren Dekker, v. d. Bilt en 'De Feyter. De heer v. d. Bilt wilde de gasprijs nog verlaagd zien, docih de Voorz. achtte zulks onmogelijk. De begroeting werd daarop in ontvangst en uitgaaf met algemeene stemlmen vastgesteld op f73000. Na ©en paar korte opmer king werd hierop een verordening van de ambtenaren en bedienden ter ge meente-secretarie vastgesteld. Volgend punt was begrooting keu ringsdienst voor 1921, zooals deze was opgemaakt, en vastgesteld door de gemeente Goes. Verschillende leden vonden die begroeting nog al ingrij pend en veel te hoog geraamd. Zoo bijv. de aanschaffing van motorrijwie len en -kleeding, huur van drie rij wielen en tractementen. Besloten werd dan ook met algem. stemmen aan Ged. Staten te schrijven, dat de begroo- ting te ruim genomen was en men er zich. niet mee vereenigen kon. Laat ste punt was vaststelling gemeenjte- begrooting voor 1922. Dhr. Weijns klaagde over de dure straatverlich ting (f 5200), en de heer Koster drong aan op leen igoed toezicht op de lan taarnopstekers in de verschillende buurtschappen. Een voorstel van dhr. Dieleman op de post voor de burger wacht te brengen van f500 op f300, kreeg slechts zijn stem en die van dhr. Koster. Een voorstel om de werk zaamheden aan den Graafjansdijk te verminderen miet f 160, werd mét al gemeene stemmen aangenomen. De post voor pompten werd met f 180 ver hoogd. De post. v-oor een balustrade aan de Zeestraat, groot f 250 werd teruggenomen. Besloten werd de f20 subsidie aan de politieschool te Hil versum1 te schrappen. De begroeting werd tenslotte met algem. stemmen vastgesteld op een ontvangst en uit gaaf van f 182.154.69. Na nog een korte rondvraag had daarna sluiting der raadszitting plaats. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam dr. J. Severijn te Dordrecht en G. Bolkestein te Katwijk aan Zee. Beroepen te Oosterwolde, S. Ronner te Oene; te Oldeberkoop, G. R. Krui- singa te Obdam; te Edam, J. L. van Grasstek te O-osterend op Texel (a-ls Evan gelisatie-predikant). Aangenomen naar Iluissen, door J. Ma gendans te Lexmond; naar Ileinkens- -zand, door J. B. Netelenbos te Middel- buig. („Nederlander"); naar Finster- wolde, door P. J. Israël te Zweeloo. Bedankt voor Almkerk, door II. P. Forl- gens te Lage Zwaluwe. Geref. Kerken. Beroepen te Hellevoels'u'sNieuw-IIel- v-oet, N. Diemer te Boornbergum. Gisteren is te Nisse ten huize van zijn kin-deren, burgemeester en mevrouw v. d. Poest Clementj, in -den ouderdom van 71 jaren overleden de heer Ds. H. van Selms, emeritus predikant van Kralingen. Ds Van Selms werd 16 Januari 1876 t-e Kattendijke in het aimbt bevestigd, die-ndc vervolgens de kerken van Nisse, 1878, en Leerdgm 1883; en stond van 9 September 1888 'tot aan de intrede van ziijn emeri taat te Kralingen. Ds v. Selms heeft de eerste vijf maanden van zijn emeri taat nog verscheidene gemeenten in zijn omgeving gediend, doch een ernstige, lang durige krankheid maakte een einde aan izijn werkzaam leven. Wegens vertrek naar Melisk'erke nam' Zondag Ds P. v. Hoven afscheid van 'de Geref. Kerk te Zuid-Beijerland, sprekende over Hebr. 12 2527. Verschillende toe spraken volgden. Met een rede over Helbr. 13 14 nam Dis Ar G, Diederiks Zondag j.l. af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Se-rooskerke (Si.). Ondanks het ongunstige weer was de kerk geheel gevuld. Ook waren vele ringpredikanten aanwezig. Z.Eerw. werd toegesproken door Ds Blan- ke-rt yan Kerkwerve. In de godsdienstoefening van Zon dagmorgen aanstaande in de Doopsgezinde Kerk te Goes zlal Ds Koekebakker van Middelburg, die onlangs van een reis naar Moskou is teruggekeerd, het een en ander van zijn Russische indrukken mededeelen. Naar aanleiding van prof. Bollaand's rede tegen de Joden schrijft de heer J. N. Voorhoeve, hoofdredacteur van Timo- theus en medelei-der van de Maranatka-be- weging in zijn blad: „Zoo wordt de haat gevoed, gekoesterd, gekweekt. Met dit gevolg echter, dat de profetie der Schrift wordt vervuld, die er van spreekt, dat ,de Joden zullen worden „ge jaagd" naar hun land. Maaar met dit ge volg óók, dat hef andere woord z'al wor den bevestigd, hetwelk getuigt, dat "een ieder, -die Israël heeft geslagen of onder drukt, zijn straf ofi "zijn hoofd zal zien komen, omdat God ieder volk of persoon' straft, die Zijn volk met haat bejegent'. Laait ons God danken, dat onze voor ouders ook aan de Jolen gastvrijheid heb ben verleend, Het is wel aeiker, dat ook daarom ons volk gezegend werd en ge spaard voor veel, dat anderen trof. En laat ons blijven bedenken, dat de Heere Jezus uit Juda was; dat de zalig heid uit de Joden is. Voor hun gebreken) zijn we daarom niet blind. Maar nimmer zullen wij ze daarom haten; integendeel zullen wij ons met verontwaardiging stel len tegenover hen, die de-n Jodenhaat pre diken -en straks den Jodenmoord op hun geweten hebben." 'a Hear Arendekertae. Op de door B. en W. deiz-er gemeente opgemaakte voor. dracht vo-or onderwijzer aan de open- i bare lagere school alhier zijn geplaatst i die heeren: no. 1, M. J. van den Ende, onderwijzer te Rilland-Bathno. 2, J. Dirkse, onderwijzer te Rotterdam; ne. 3, J. I. Dees, onderwijzer te Enschede. Sch oolraad voor deSoho- 1 e in met den B ij b 1. De School raad, overwegende dat door het inge- dien cl wetsontwerp; houdende maat- regelen ter voorkoming van het zon- i der noodzakelijkheid houwen van scholen vóór 1 a g e r o n d e r w ij s, de wettelijke zekerheid wordt opge heven enhet door de Grondwet ge waarborgd recht wordt gebroken> heeft besloten een actie te voeren om te voorkomen, dait (het bouwen en dus het openen van bijzondere scholen worde afhankelijk gesteld van het goedvinden van de Kroon. Er zal voorts door het Moderamen een Com missie benoemd worden die zal heb ben te onderzoeken, of, en zoo j a in hoe verre de bestaande wetge ving op het Lager Onderwijs ten op zichte van de regeling van den sc-hool- bo-uw herziening behoeft. Ingevolge dit besluit is het Mode- ramte'n van den Schoolraad op au diëntie geweest bij den Minister van Onderwijs. Omtrent dezie audiëntie zullen nadere mededeelingen verstrekt worden. Geslaagd te Breda voch' de Vrije- en ordeoefeningen mej. Mita M. Ooste'rbaan te Doetinchem, geboren te Goes. Te 's-Gravenhage voor het machinistenexa men de heer P. de Bre-e te Vlissingen. Demonstratie bietenrooier. Gelijk men weet, was door het be stuur d-er Z. L. M. een prijsvraag uit geschreven voor -een doelcnali-gen bie- tënxooier, die aan verschillende eischen van praclische bruikbaarheid moest voldoen. Ingeschreven was dooi de firma Latndrain frères, Texhe le Haut Clocher (Luik), vertegenwoordi ger dhr. W. de Schrijver te Middel burg. De com'misisie van heo-ordee- ling bestond uit de heeren prof. M. F. Visser te Wageningen, IL A. Hun kien te AVilhelminadorp ©n W. Koning te Rilland-Bath. Gistermiddag, had nu onder zeer gro-ot© belangstelling der Zeeuwsehe Landbouwers in dén Wilheïminapol- de-r bij Go-es de beproeving der inge zonden machine plaats. De machine ziet er uiterlijk hoogst ©envo-udig .uit. Eerst wordt ze dit. kan met paard zo-owel als met tractor geschieden ov-er het bietenveld gereden -om de koppen van de bieten af -te snijden. Daarbij nam zte, gelijk we waarna men, twee rijien bietén gelijk onder bewerking. Is dit geschied, dan wordt een tweede rit gemaakt, Om' die bie ten uit den grond te werken. Dit ge schiedde om praciti-sche redenen (de rijen bieten stonden op dit veld ver dek van elkander af dan d© betref fende deelen der machine) slechls met. één rij tegelijk. Naast hét proefveld werden de 'bie ten, ter illustratie, door ©en ploeg .ar beiders op de oude wijze gerooid. Het rapport der c.om!missiè z'al nu moe ten uitwijzen, welk© methode econo misch beter voldoet. Wij achten ons niet in staal, hi-erotatreni ©en o-ordeel uil. te spreken. W-el waren wij in de gelegenheid enkele landbouwers en landbouw-autoriteiten bun -mcenin-g over de demonstratie te vragen Geen hunn-er was .enthousiast over de ver kregen resultaten. In de eerste plaats zijn de bieten zóó verschillend van vorm len gr-oolte, dat hel. wol onmo gelijk zal 'zijn een mac-hine saam te stellen, die 'van alle bieten op de ge wenscht e hoogte den kop wegneemt. Bovendien kraakten nog al enkele bie ten af of bleven in den grond zitten. Ook zullen nog vele arbeidskracht en ■noodig blijven voor het schoonmaken leln het op hoopen leggen der bieten. Wij geven, natuurlijk" ouder voorbe. houd deze meeningen weer. Hel. be doelde rapport dient nu afgewacht. Hoofdbestuur Z. L. M. Heden werd in liet Landbouwhuis een vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsehe Landbouw Mij. gehouden, ge presideerd door den vice-voorzitter, dhr. W .Kakebeeke. Na opening deelt deze mede, dat de voorz. Mr. P. Dieleman, we gens lichte ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De voorz. heet welkom den vertegenwoordiger van het Kon. Ned .Landbouw Comité, den heer dr. Molhuijsen. Deze vertegenwoordiging is een gevolg van de reorganisatie van dit comité, waardoor geregeld contact zal wor den gehouden met de provinciale land bouworganisaties. Van de eere-leden was niemand aanwezig, van de genoodigden waren aanwezig de heeren Stevens en Zwagerman en dr. de Ruijter de Wildt. De notulen der vergadering van 27 Juni 1921 worden vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat het ontwerp vleeschkeuringswet in studie is bij het Dagelijksch Bestuur, waarbij dhr. Zwager man van advies zal dienen. Ook van liet Kon. Ned. Landbouw Comité is een schrij ven hierover ingekomen. Dhr. Vogelvanger protesteert namens de afd. Hulst ten sterkste tegen deze wet. Men beschuldigt daar de Z. L. M., dat -ze te slap in dezen is opgetreden. De voorz. billijkt deze bezwaren, maar het Dagel. Bestuur meende te moeten protesteeren via het Landbouwcomité. En dit comité is, zoo kan spr. verzekeren, actief. Het zal dezer dagen een onderhoud hebben met den Inspecteur der Volksgezondheid en zal zeer zeker trachten de ongewijzigde uitvoering dezer wet te voorkomen. Dhr. Zwagerman wil ook bij de sla gers en veeartsen omtrent deze wet ad vies inwinnen, opdat dit vraagstuk van ale zijden worde belicht, wat wordt toege zegd. Dhr. Welleman meent, dat de Z. L. M. een geschikt stadium voor protest heeft laten voorbijgaan. Wij staan nu reeds voor de uitvoering der wet. De groote moeilijkheid op het platteland zal zijn de dubbele keuring bij huisslachtingen. Ge tracht moet worden de keuring van levend vee te doen vervallen. Dhr. J. W. v. Oeveren te Zie rik zee acht het verwijt ongegrond, als zou de Maatschappij te laksch zijn opgetreden. Dhr P Melis te Oostkapelle onderstreept dit. De fout zit vóór 1913. Dhr. dr. Mol huijsen deelt mede, dat de blaam alleen treft de autoriteiten in Den Haag, die meenden deze wet buiten de landbouw-or ganisaties om tot stand te kunnen bren gen. Getracht zal nu worden bij den Mi nister aan te dringen om de uitvoering der wet eenigen tijd op te schorten om deze practisch beter uitvoerbaar te maken. Verder wordt meegedeeld, dat het Da gelijksch Bestuur op 10 Aug. een audiën tie bij den Minister heeft aangevraagd oirj te spreken over de vergoeding inzake de veepest. Vooraf is op verzoek van den minister een schriftelijk resumé gezonden. Hierop is heden antwoord ontvangen, waaruit blijkt, dat de minister een gansch andere meening is toegedaan. Alleen de vergoeding aan de klein-veehouderij be rust op een misverstand. Deze zal in orde worden gebracht. Met den toestand der geldmiddelen moest worden gerekend. De vergoeding zal toch nog aan het rijt f80.000 kosten. Dhr. Kielstra meent, dat het nu het beste is, dezen brief in de ischadeteosstellingscommis ie te bespre-1 ken, om dan te overwegen of nog een audiëntie noodig is. Tot bestuurslid van het Kon. Ned. Land- bouw-comité wordt daarna hij acclamatie herbenoemd dhr. P. Dieleman en tot ply. bestuurslid dhr. W. Kakebeeke. Komt in bespreking het voor ontwerp Landbouwarbeidswet. Do commissie, die hiervoor reeds is benoemd, zal dit ontwerp bestudeeren en komt op 8 November bij een. Deze commissie is niet eenige le den uitgebreid, waarvan alleen dhr. Boot te Haamstede heeft bedankt. Algemeen keurt de verg,adering het bedanken van dezen af: Goedgekeurd wordt dat in de pacht- commissie in de vacature-Snijder is be noemd dhr. W. L. Klompe te Tholen. Medegedeeld wordt, dat de statuten ter Koninklijke goedkeuring zijn opgezonden en dat de commissie voor het landbouw onderwijs met haar rapport is gereed ge komen. Dat zal eerst door het Dagelijksch Bestuur worden besproken. De secretaris deelt vervolgens mee, dat het in de bedoeling ligt met de gegevens, die op de tentoonstelling te Vlissingen bijeen waren verzameld, dezen winter ten toonstellingen voor en in de kringen te organiseeren, waaraan lezingen zou den izijn te verbinden. Leden der Mij. hebben vrijen toegang, niet-leden tegen een klein entree. Verder zal dhr. v. Dijk dezen winter weer lezingen houden voor de afdeelingen. De vergadering hecht aan dit alles haar goedkeuring. Betreffende de Broekemastichting deelt de secretaris mede, dat het met de inzame ling van gelden voor deze stichting slecht loopt In geheel Nederland is slcehts f 6500 ontvangen (in Zeeland f 510). Besloten is nu geen stichting maar een fonds in het leven te roepen, groot f 10.000, waaruit toelagen zouden zijn te verieeinen b.v, aan een student ,die bijzonder studie van de veredeling der plantenteelt maakt. De voorzitter betreurt het dat de groote ver diensten van prof. Broekema voor den landbouw niet beter gewaardeerd werden en dat hij nu niet in staat kan worden gesteld zijn hoogst belangrijken arbeid voort te zetten. Dhr. Vogelvanger zou willen, dat om te beginnen, iedere kring- en afdeeüngskas hiervoor een bijdrage afzondert en dat ook de landbouwers uit eigen beurs een gift schenken. Dhr. S. J. de Regt te Wissenkerke zou de studenten van Wageningein met de pro paganda willen belasten, wat de voorz. echter momenteel moeilijk uitvoerbaar acht. Nog verschillende ideeën worden liieromtrent geopperd, waarmede het' Dag. bestuur zijn voordeel zal doen. Vóór de begrooting wordt behandeld, wordt eerst rondvraag gehouden. Dhr. C. Blom te Haamstede informeerde naar de arbitrage in den vleeschhk'undcl. Dhr .Molhuijsen zet deze zaak uiteen. Er zijn indertijd door het Landbouw-Comité voorschriften dienaangaande ingesteld/ maar van de uitvoering is niets gekomen, doordat de veehandel weigerachtig was. Er zijn naderhand nog eens pogingen hier toe in 't werk gesteld, maar alweer deden zich groote bezwaren voor. Het Londb. Comité ,zal nu cantact zoeken met een hiervoor benoemde commissie uit den Bond van Veehandelaren. Dhr. S. J. de Regt vraagt, of er van wege de Z. L. M. een commissie voor 't verkeerswezen bestaat. De voorz. ant woordt ontkennend. Wel is op daartoe gedaan verzoek voor de Mij. in de com missie tot bestudeering afdamming Een dracht, enz. aangewezen Mr. P. Dieleman. Dhr. W .de Buck te Meliskerke vraagt nog, of niet een provinciale slachtrisico- verzekering mogelijk is. Dhr. S. J. Gast te Duivendijke meent, dat deze beter plaat selijk of kringsgewijs kan werken, omdat de belangen zoozeer uiteen loopen. Wel kan men elkander met allerlei gegevens van dienst zijn. Vanwege liet Kon. Ned. Landbouw-Comité zal ook hierover binnen kort worden gerapporteerd. Dhr. Blom brengt liet middel van r. d. Berg tegen mond- en klauwzeer ter sprake. Dhr. Kielstra herinnert er aan, dat de mi nister op desbetreffende vragen heeft toe gezegd, dat dit middel alsnog zal worden onderzocht. Een afwachtende houding zal daarom vooralsnog aangenomen worden. Dhr. Franse te Kleverskerke vraagt of de commissie voor de prijzen der am bachtslieden al met haar werk gereed is. Dhr. Gast, lid dier commissie, antwoordt ontkennend. De commissie is nog niet ge ïnstalleerd, maar zal nu spoedig haar ar beid aanvangen. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2