Wally Sigaren, Mo Woensdag $6 October 19$! 36e Jaargang Staten-Qeiieraal. Buitenland. Binnenland. Reclames. Dit de Provincie. FEUILLETON!. John Ward en zpe Vrouw. ALOM VERKRIJGBAAR. JN N. V. HEDERL SIG. FABRIEKE „GLOBE" - ÏITREGHT. - wanrowJ Uitgave van de Naaaal. Venn. LUGTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 70, (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan &Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijg per 3 maanden £r. p. post f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 e Bij abonnement belangrijke korting. Bewijsnummers 5 cent. C.'lAi<OILrrOT^£XWTi^,S«&V3SQWWB De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen, in September 1921 is nog 'iets hoogfer dan die van September 1920; maar wij gaan toch langzaam maar zeker tiaar de magere maanden toe. Het verschil is nog slechts een miljoen. Ruim 38 miljoen in 1920; thans ruim .39 millioein, of, wilt ge, bijna 40 miljoen. Dö opbrengst der directe belastin gen overtreft die van 'tvorige jaar nog miet ruim vier miljoen. Van deze grotep steeg de inkomlstenbelasting. met ruim ©en miljoen, de dividendbelasting' met ruim' twee miljoen, de grondbelas ting met circa een miljoen, het. per soneel met 3 ton, de vermogensbelas ting met slechts een halve ton. De opbrengst in 1920 was ruim veertien miljofen; en die in 1921 ruim acht tien miljoen. Geheel bijzonder onderscheidden ■zich de accijnzen in de afgeloopen maand. Op die eerste plaats de Suiker, die feen half miljoen meer opbracht, en het Gedistilleerd dat met 2 miljoen naar hoven ging, terwijl ook Wijn en Bier ruim een halve tón rezen. Doch hiertegenover staat het Geslacht, dat van 13 ton in 1921 op 9 ton in de vorige maand daalde. De Zegelrechten daalden miet 8 ton en de Registratierechten zelfs met bij- ha 2 en een half miljoen. De loodsgelden blijven zachtjes vooruitgaan. Zij stegen van 169 dui zend iri 't vorige jaar tot 210 duizend in 1921. Daarentegen daalden de Invoerrech ten weer verschrikkelijk. Zij! gingen, evenals de Domeinen, weer met ruim feen miljoen terug. Ook cle successierechten brachten een half miljoen minder op- De opbrengst over de eerste negen maanden van dit jaar was 327 mil joen, tegen 322 en een half miljoen lin 't gelijknamige tijdvak van het vo1- rige, Teii slotte zij' nog aangestipt, dat dè opcenten Leeningsfonds 1914 saam nog geen 10 miljoen bedroegen, en de oorlogswinstbelasting 6 miljo-en. Bedoelde 0. W.-belasting: bedroeg in September 1920 nog' circa ;21 mil joen In totaal-generaal werd over Sep tember 1920 aan belastingen ontvan gen f39.805.858. Tweede Kamer. De heer Dresselhuijs opende gisteren de rij van sprekers bij de interpellatie-Diion betreffende de-uitvoering der Arbeidswet 1919, die verband houden met het geven van vergunning voor overwerk, inzonder heid de artikelen 28 en 29. Zijn rede •was eigenlijk meer een woord van ver weer, omdat de minister liem zijn woor den bad voorgehouden bij de behandeling van genoemde wet gesproken. Hij, som meerde den minister om te toonen waar ■.zijnerzijds een streven tot reactie teg;en den acht'urendag, aanwezig blijkt. Wel heeft Spr. aangedrongen op een soepele invoering der wet. Hij protesteert er tegen dat ,zij die critiek wagen op de wijze van uitvoering:, der wet, in den conser vatieven hoek worden gezet. Naar het Engelsch van MASiGARETHA DELAND. 18) Miss Deborah en Miss Rujth trippelden Sarah achterna, die ®oo fiks- doorstapte, ■dat zij de anderen een weinig vooruit- bleven. Dick Forsythe was dadelijk naiast toevrouw Dale gekomen, dus liepen Dale< en Denner te izamen. Zij waren ver genoeg achter, om het genot te smaken van over een ander te spreken, zonder dat er ge vaar is van beluisterd te worden. «Hij weet wel aardig te praten," zeide Denner, met het hoofd knikkende in de richting van Dick. „Ja, .zijn mond staat niet stil", merkte Dale aan. „Het schijnt," ging Denner voort, „dat hij ja hoe zal ik het zeggen geen Jast van beschroomdheid heeft." „Neen, in 't minst niet," beaamde Dale. „En ik zou zeggen, dat hij heel wat van -de wereld gezien heeft,' 'hernam Denner; „en toch schijnt het hem hier wel te beval len, en ik heb weleens gedacht, Henry, ■dat Ashurst, als 't ware niet vroolijk is." Terwijl hij dit zeide, kwam er een zekere De heer Smeenk hield tegenover den beer Drion staande dat de minister be voegd is bij 't toestaan van tijdelijke af wijking van de verbodsbepaling een loon- voorwaarde te stellen, zulks geschiedt om het overwerk binnen de perken der wet te houden. Wanneer men de Arbeidswet wil verzwakken, zullen de Chr. arbeiders- hiertegen met den minister opkomen. Met de moeilijkheden, waarin de industrie ver keert, wordt wel degelijk gerekend. Ner- igens is, .zegt Spr., een 45-Urige werkweek. Het is niet waar dat de arbeiders langer willen werken maa,r dat de arbeiders- leiders dit tegenhouden. Maar vertegen woordigers van werkgevers zijn ook niet altijd op de hoogte als de patroons zelf. Een optreden als van den heer Maas van den Fabrikantenbond en van den Metaalbond schaadt de verhoudingen tus- sschen arbeiders en werkgevers en de ac tie tegen de wet maakt die verhoudingen niet beter. Maar concentreert men wel alle krachten op een betere inrichting van het bedrijf, en tracht men wel door over leg te komen tot verhooging der produc tiekosten De heer Kuiper, leider der Roomsche arbeiders, sloot rich hierbij aan, en be pleitte de mogelijkheid van het loggen van de beslissing over verlenging va.n, den arbeidstijd in handen vanf de belangheb benden zlelf, in blabla van die der arbeids inspectie. Do heer Wijnkoop wraakte 'tin dezien minister, dat hij de uitingen van deken interpellantj heeft beantwoord met een fan fare tegen hef verleden van den Vrij heidsbond. Dat 'is door dei S. D'. A. P. toe gejuicht, natuurlijk, want zlij juicht daar mede haar eigen werk 'toe. Maar dat werk keurt spr. af, want ,tis een .poging om te ontkomen aan den acMurendaig!; daar om moeten de arbeiders Zelf aan 'twork om dien achturendaig in de praktijk vast te leggen. Voor desfe .onjuistheden, kreeg dez© Spreker er van den heer1 Schaper van langs; waarover wij liever niet uitweiden. De heer v. d. Waerden, ook een sociaal democraat, drong er op aan, daf de mi nister alle vretsbepjalingen aoodanig zal toepassen, dait het overwerk beperkt wordt tof ©en minimum, en niet toegeven moet aan den aandrang van werkgeverszijde!, Re heer Marchainti, de woordvoerder der' vrijzinnig democraten, naim den Vrijheids bond nog! eens onder handen en waar schuwde eveneens tegen reactie tegen de Arbeidswet. Even.zoo' deed de heer Kol- thek. De heer Van Rjjsewijk, katholiek arbei der, juichte de woorden van den minister toe en beloofde hem1 den steun van da Ri.-K. vakbeweging in rijn. strijd tegen de reactie. Die heer Böjleveld idaairenfegen kwam' er tegen op, daitj imfen 3e uitvoering dezer wet soepel noemttj. Integendeel, zegt de spreker, er wordt streng en 'bureaucratisch opgetreden, ten nadeele der industrie, en ook van de werknemers. D1© minister nam nog eens de gelegen heid te baat .om zijn beleid te verdedigen! en de klachten tegen te strenge uitvoe ring der wet recht te izettenr. Hij resu meerde de drie grieven tegen Zijn beleid aldus: le. dat hij bij een overwerkVer- gunning de voorwaarde stellen zou, dat' de patroon aich moest prganiseeren. wat niet waar is; 2e'. 'dat den werkgevers als voorwaarde wterd opgelegd Voorafgaand overleg met de arbeidersorganisaties, een voorwaard©, 'die nooit is gesteld; 3e. het- zwierigheid in zijn tred, alsof hij zichzelwen niet rekende onder degenen, die niet „vroolijk" waren. „Maar hij schijnt tevre den te zijn. Ik heb hem in de kerk ge- pien toen Louise zong, en daar zat hij een u'ur lang in overpejjzingen. verdiept. Hij is ongetwijfeld een ernstig jong- mensch." „Loop heen!" zeide Dale, „hij komt om Louise te hooren zingen." Denner zag verbaasd op. „O," zeide hij, „ah, zoo, daar had ik niet aan gedacht'*. Maar toen hij Dale verliet en in de scha duw van de populieren aan weerszijden van zijn witte deurstijlen verdween, dacht Denner er veel over meer m.et ©en soort van jaloerschheid op Forsythe's toe komst dan op Louise. „Hij zal eenmaal trouwen (misschien met de kleine Louise) en dan heeft hij een aangenamen eigen haard." Denner ging op de stoep voor zijn deur zitten, die een koperen klopper en knop had, zoo zorgvuldig door Mary blinkend geschuurd dat al de verf er omheen van de deur af was. Denners huis was van ruw baksteen, met kalk bestreken, zoo dat het er uitzag alsof hét met een aan tal kleine witte naden bedekt was. Om de vensters aan de westzijde groeide wat klimop, maar aan de noord- en oostzijden had het zich over de gesloten luiken ge spreid, want in die kamers was nauwe- stellen der loonsvoorwaarde, maar ook te dien aanzien heeft spreker aangetoond, dat daarbij geen sprake was vaa een alge meene voorwaarde. Hiermiede was de interpellaifjie ongeveer afgeloopen. De toestand van ex-koning Karei. Zooals uit Boedapest wordt ge-meld is het .zenuwstelsel van ex-koning: Karl vol komen in de war. Kort na zijn gevangen neming kreeg hij een hevige kramp in izijn been. Ziende, dat zijn avontuur Was mislukt, sprak hij van zelfmoord. Koningin Zita, die wel als de geeste lijke moeder van de Putsch wordt be schouwd, houdt .zich veel flinker, hoe wel ook izij terneergeslagen is. Naar verluidt heeft de diplomatieke vertegenwoordiger van Engeland te Boe dapest er bij de heden gehouden bespre kingen met de Hongaiarsche regeering krachtig op aangedrongen, dat het ko ninklijk paar buiten Europa zal worden geïnterneerd, daar men waarborgen wil hebben, dat Karl niet opnieuw den vrede van Europa izal verstoren. In diplomatieke- kringen wordt van de mogelijkheid gesproken, dat ex-koning Karl tot aan de oplossing der qua.estie van .zijn verdere verblijfplaats op een der Eng-els-che oorlogisschepen, die zich op den Hongaarschen Don'au bevinden, .zal worden geïnterneerd. r De storm. Een verschrikkelijke orkaan heeft in Scandinavië groote schade aangericht. Het st'oombootverkeer tüsschen Gjedster en Wamemünde moest worden stopgezet. Eveneens het telefonisch verkeer met Duitschland. In de 1 Deensche havens zijn verschillende vaartuigen gezonken. Over Jutland kwam e-en geweldige sneeuw storm. De sneeuwval was zoo sterk, dat het spoorwegverkeer op verschillende plaatsen moest worden onderbroken. In de haven van Kopenhagen veroorzaakte de storm hoog, water. Ook in Zuid- en mid den-Zweden heeft de orkaan groote schade aangericht. Korte berichten. De staking; in de textiel-industrie in Noord-Frankrijk is zoo gped als geëin digd. De arbeiders hebben de loonsverla ging van 15 centimes per Uur aanvaard. De luchtvaiartverbdnding Parijs Boekarest is geopend. De eerste vliegtui gen kwamen op het vliegkamp Pipera aan. De vlucht Parijs1Boekarest werd in 14 uren afgelegd, met inbegrip- van het op onthoud aan de tusschenstations Straats burg, Praag en Boedapest. De besprekingen tüsschen Engeland en de Sinn Fei.n-gedelegeerden ,zijn nog niet afgebroken. Gisteren zonden de beide partijen opnieuw samenkomen. Men hoopt een crisis alsnog' te kunnen vermijden. Volgens mededeeling van het bestuur van den Bond van Spoorwegpersoneel lijks iemand geweest sedert de moeder van den kleinen Willie Denner, vijf jaar ge leden, gestorven was. Zij had voor haar 'schoonbroeder het huishouden waargeno men en eenige vr-oolijkheid in zijn lieven 'gebracht; maar sedert haar dood, had zijne dienstmaagd het huiselijk bestier in han den gehad en was 'thuis van jaar tot jaar eenzamer en vreugdeloozer geworden. Denners kantoor was in zijn tuin, en, even als zijn huis, van baksteen, maar dichter laan den weg en zonder het verzachtend effect van klimop; het was vochtig, en in stinctmatig gevoelde men dat op de banden van de oude wetboeken een laag van schimmel moest liggen. Het schrale gelaat van den zaakwaarne mer had een strakke, om niet te zeggen benepen ernstige uitdrukking; de krullen van zijn bruine pruik waren door een hoogen vilten hoed verborgen, die zelden glad was, behalve des Zondags, wanneer Mary hem afschuierde eer Denner naar de kerk ging. Hij nam nu dien hoed af, streek zijn hand peinzend over zijn hoog voorhoofd, en zuchtte. Toen keek hij door een der smalle vensters aan weerszijden van de voordenr, en kon zien dat Mary de lamp voor hem had aangestoken, die half neergedraaid op de tafel in de vesti bule onder een donker portret van een sinds lang overleden Denner stond. Maar hij' zat nog op zijn stoep; de heldere ster- is de dreigende spoorwegstaking in Ame rika afgewend. Te Dublin overleed op 81-jarigen leeftijd John Dunlop, de uitvinder van die pneumatische rubberbanden, welke;, hij eerst uitdacht in 1888 voor de driewiéBge schokkende en bonzende velocipede van ,zijn zoon. Al de latere fiets- en auto banden .zijn uit dat denkbeeld gesproten. De storm van Zondag; heeft ook aan de Engplsche fcus-t groote schade aan gericht. Treilers Uit Grimsby en Huil red den schipbreukelingen van een zinkend stoomschip, die in izee waren gesprongen. Op twee na werden allen opgenomen. Tüsschen Re-mseheid en Elberfeld is bij, een steile helling een wagon los geraakt en uit het spoor geloop en. Door dien het rijtuig tegen een rotsmuur te recht kwam en dientengevolge niet om sloeg, is het ongeval nogial goed afgeloo pen. Vijftien inzittend-en zijn min of meer ernstig,gekwetst. - De Enigelscibe bladen vernemen, dat de Amerikaanscbe regeering in bet bezit is van eenige brieven, wel ke van Amerika uit naar Rocb zijn gezonden, en waarin d© m'aarscbalk mjelt den dood wordt bedreigd. Die regeierihg te Washington z]al bui tengewone vooirziorgs'miaatregelen tref fen oimi maarschalk Foeb bij zijn a.s'. bezoek aan. de onrtvapemngsconfereri- tie te bescberimien. fwra«w>iww«H£>gjipraBanj WJW ■Jiy w Het avontuur van Keizer Karl. Het „Berliner Tag'eblatt" meldt, volgens de „Tel." „De vertrouwensman van ex-koning Kart, graiaif Berchtold is- uit Zwitserland te Mün-chen aangekomen. Morgen zal hij naar Nederland vertrekken. Aan de Ne- derlandsche grens izial hem een a'uto op wachten om hem verder naar een hier onbekend doel te voeren." Een „socialistische" motie. Door de woordvoerders der socialisti sche partij in België werd bij; cle Kamer de volgfende motie ingediend: „De Kamer, van oordeel zijnde, dat nationale verdediging noodig is en dat iedere aansporing tot het miaken van in breuk op de discipline of tot desertie moet worden afgekeurd, doch tevens van oordeel zijnde, dat een democratische re organisatie van het leger noodzakelijk is en diat het streven naar algemeene ont wapening; moet worden gesteund, galat over tot de orde vaa den dag." De nationale verdediging is noodig; iedere aansporing tot het maken van in breuk op de discipline moet worden af gekeurd en het streven naar algemeene ontwapening moet worden gesteundDeze socialistische motie klinkt weer heel an ders dan de ontwapeningsleüs der S.D.A.P. Als Mr. Tto-elstra ooit met zulk een motie in de Tweede Kamer komt, mag hij op onz'en steun rekenen, zegt „De Tijd". W erklo'O'.z.enstakin g. Op de gemeente-ontginningen te Eind hoven hebben een 30-tal op de gemeente- ontginningen te werk gestelde werkloo- Zien gestaakt, omdat zij geen genoegen namen met het verminderd© loon van f 13.50 per week. De gemeente zal in igeen igeval toegeven, daar het werk en- renhemel, de in den wind suizende po pulieren en het getjilp van de krekeltjes in het gras, leverden hem meer gezellig heid op, meende hij, dan hij in zijn don kere, stille boekerij jziou vinden. De geest van het manneken dwaalde 'af naar de verschillende huiselijke dingen, die hij kende; die waren zo-o aangenaam en gezellig. Er was in de pastorie altijd iets vervroolijkends, en ho e geriefelijk was niet de studeerkamer van Henry Dale! En wat was die huiskamer van de „meisjes" Woodho-use aardig! Denner ko-n even weinig begrijpen d-at Miss Deborah en Miss Ruth niet langer jong waren als zij dit zeiven inzagen. Op dit oogeUbl&k dacht hij slechts aan het huiselijk leven en hare oude woning, waar zulk een gezellige en vreedzame toon beersebta Wat hadden die zusters een zachte, lieve stem, en wat kon Miss Deborah het huis houden goed bestieren, en wat schilderde Miss Ruth mooi! Wat zou zijn leven an ders. 'geweest zijn, als Gertrude- Drayton - Nu ja ,het manneken zuchtte weder, en toen haalde hij zijn grooten sleutel uit zijn zak, ging naar binnen en 'liep stil naar boven. HOOFDSTUK VI. Het kostte Gifford Woodhouse niet veel tijd zich in Lockhaven te vestigen. Zijn 'kantoor en zijn slaapkamer maakten zijn Tegen leverkwalen. galzucht, hartwater, verstopping en alle voiedinigsstoornissen gebruike men de zeer zacht wierkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flapon, aloïn verkrijgbaar. (7) kei onderhanden genomen is oin werkloo- izen werk te versohaffen, doch overigens vrij improductief is. De loonsvermindering is het gevolg van intrekking van 30 pet. Rijkssteun. Staking: Gisteren hebben de georganiseerde nian- djerumaikersknechts bij een viertal patroons te Delft het werk gestaakt omdat liun loonsverlaging waq aangezegd. De pa troons zeggen de concurrentie tegen Noord-Brabant niet langer te kunnen vol houden. De manden daar gemaakt worden te Delft igpedkooper geleverd dan het loon dat te Delft per m-a'nd betiaald wordt. Allerlei. De Nedeiiands cii'e deleg atie- is na ah d© conferentie van Washington ver trokken. Kon. Maats öhapipij „D'ie Schelde". In de heden (Woensdagl- middag buitengewone vergadering van aandeelhouders .der Kon. Mijl „De Schelde" te Vlissiingen is tot commis saris gekozen inplaats van .wijlen den heer Mr E. E. van Raalte, de heer Mr H. C. Dreislselhuys, lid van de Tweede Kamfer. Die „Zeeland". Wegens den Winterdienst op de Duitsicihe Spoor wegen, welke -oip 26 October ingaat, wieird door de Stoomivaart-Maatscih. „Zeeland" te VlisSinigfen in handig for. maait feen dienstregeling in de Exiigel- sche taal uitgegeven, waarin de ver bindingen tus'sdhen London en ons land, alsmtede Midden Europla staan aangegeven. Het aantal doorgaande rij'tuigeln i:s weer (met een vermeerderd, tÈaJns rijdt !er 's morgens in den Mail- trein vain hier ook een doorgaand rij tuig1 naar Frankfurt am Mainz' via Go'ghKeulen, waardoor de reizigers rfeeds 12.08 namiddag te Keulen en 8.04 nam!, tie Frankfurt a. Mainz zul len aankomen. Nevens dezfe "belangrijke verbetering vdlf ook hog tfe vermelden, -dal de reizigers 35 mïfnuuêh vroieg'ér in Lon don zullen worden aangebracht, 'na- mlelijk 9.45 v.m. inplaats van 10.20 vrn., teïwijl door het reizfend publiek zieker met genoegen zial worden ver nomen, dat de personen-tarieven tus- sclien Nederlandsche stations en Lon don via Vlissingeïi niet onbelangrijk werden verlaagd. -- Toit gemieeinte-seriretaris v. Hulst is hehoiemd dhr. R. J. A. Adriaan- sens-, Ciomimies ter secretarie te Steen bergen. Met 1 Nov. is R. J. Hooger- vorsl, rijksklerk le kl. ter griffie van de arr. 'reciMb. te Middelburg,, op ver zoek eervol ontslagen. Overgeplaatst miet behoud van rang en jaarwedde naar diie griffie A. H. Verbfeek, thans geheele huishouding uit, en Miss Deborah heeft nooit 'geweten dat hare- zakjes met 'lavendel niet eens uit den koffer genomen werden, en dat de Iersche vrouw met haar grof gezicht, die alle dagen kwam, nooit het papier met voorschriften onder de loogen kreeg, waaraan Miss Deborah zoo veel zorg had besteed om vooral duidelijk te schrijven zoodat zij het goed zou kun nen lezen. Maar Miss Deborah bad gelijk toen zij dacht dat Helena het hem wel aangenaam zou trachten te maken, en weldra gevoelde Gifford dat zijn eigenlijk „tehuis" te Lock haven in de pastorie was, hoewel hij geen tijd had om er zoo dikwijls eens aan te loopen als de heer en de vrouw des huizes daarop aandrongen. Hij zeide Helena niets van dat gesprek met Louise, dat een ernstiger trek op zijn gelaat had gebracht dan zij er ooit op gezien had. Maar zij had dien trek wel opgemerkt en zich er over verwon derd, en zij bemerkte ook dat hij terug houdend was wanneer hij over hare nicht sprak. De vraag kwam bij haar op of hij mogelijk verliefd op Louise was. Maar dat denkbeeld was te ongerijmd. „Zij hebben zeker weer gekibbeld," zeide zij bij zich- zeive; dat hare nicht zoo weinig van hem verdragen kon was haar altijd onbe grijpelijk1 geweest. (Woedt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 1