Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Allerlei. Leestafel. Marktberichten. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. gelegenheid gaf tot com-plimenteeren. Door afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk, Gerei Kerk en, 'Geref. Gemeente wor den nog enkele woorden tot! den Barge meester gesproken alsmede door den gem.-veldwachter J. Louws, die nu in dezen burgemeester zlijn vierden chef aan trof. Ook sprak nog namens de Burger wacht de heer Adr. Jobse, commandant! (de Burgemeester is -oiud-comman-dairtti der Burgerwacht). Verschillende personen wansohten daar na den Burgemeester geluk meitj de be noeming. Door de schoolkinderen werden nog een paair liederen geziongen. Do kin deren Verend door den Burgemeester guil onthaald. Hierna begaf de Burgemeester met geheel den Baad en dein Secretaris zich op straat en werd een wandeling door de gemeente gemaakt, waar o-nd-er- tusscher vele volksspelen waren begon nen. Er heerschte op de straat een ge zellige .drukte en de minziek deed uitste kend haai1 bakt de vroolijkheid er in te houden. Dies avonds werd door don Bur gemeester een maaltijd aangeboden. "Het feest is onder prachtig weer ge vierd. Tot het einde toe was er een gezellige drukte en is alles zionder on heilen afgeloopen. Een woord van dank is Zieker op "zlijn plaats aan "de feestcom missie. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Markelo-, E. van Meer te Noord-gouwe en A. E. v. Griethuijsen te Huisduinen. Beroepen te Heink'enszland J. B. Ne telenbos, die reeds de tocz. beeft aan genomen. Aangenomen naar Oosthuizen, door E. Was te Berguim. Geref. Kerken. Bedankt voor Schipluiden, door dr. O. N. Oosterhof te Borger. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rozenburg, B. v. d. Berg te Snoek; te Aalsmeer, D. Dr lessen te 's Graven,zande, die bedankt heeft voor Boskoop, W eer pee h. I-Iet vertrek van ds. J. H. F. Remme uit Hui,zen naar Amsterdam, dat in de eerste helft van November zou plaats hebben heeft weey Vertraging on dervonden, doordat de, woning: voor Z.E-erw. in de hoofdstad op het. laatste moment niet beschikbaar is gekomen. Hoedekenskerka. J.'l. Zondag nam ds. H. v. Essen te Hoedekenskerke afscheid van de' Ileiv. Gein. aldaar, sprekende naar aan leiding van Hebr. 6: 18 b en 19 a. Den naar Oudelande vertrekkenden pre dikant werd toegezongen Ps. 121:4, ter wijl hij namens Kerkeraad en Gemeente werd toegesproken door den consulent Ds. G-erretsen van 's Gravenpolder, de eenige der ringpredikanten die kon tegenwoordig zijn. De kerk was zeer vol en niettegen staande het slechte weder waren ook van naburige gemeenten nog belangstellenden opgekomen. Geslaagd aan d© V. U. voor het can-didaats-examen theologie de heer P. M. Kruijswijk itle Amersfoort; en de Theol. School Voor heit cand. examen 1© gedeelte de heer J. H. Dunner te Goes; ©n Voor het propaedeutisch examen, de h©er M. Janssens te Assen-. En te Rotterdam voor do vrije en ordeoefeningen de heer P. A. Ocké ft© Bre-skens. Geslaagd voor 3en stuurman G. Teer ling en Chr. P. Vonk. Tot voorzitter der Unie van Chr. OnderwijZ!ers(esaen) 'in Nederland is, in do plaats van den heer P. van D-uijv n- dijk, benoemd de heer P. Zwitiser, te Rotterdam!. De- Unieoollecltle heeft opgebracht te Driewegen bij Terneuzien f214.05 en te Oostburg f92.31. Tien b ij el k a a i". Een openbare school met 7 leerlingen en 3 leerkrachten, .ziedaar wat er overgebleven is van de openbare school te Jutphaas, nadat de Christelijke bijzondere school geopend is. Hel: hoofd heeft 2 leerlingen, de onderwij zer 3 en de onderwijzeres 2. (Stand.) Soufanri. Tot onderwijzer aan een Chr. M.U.L.O.-school te Ridderkerk is benoemd dhr. M. J. Dorleijn, te Schoonebeek, vroe ger alhier. Ongelukken. Te Stellendam is een wandelaar in de haven gevallen, en schoon spoedig door een schipper -gered in bewüstelooizen toestand gebleven en in izijn woning overleden. Te Bünne geraakte een bejaarde landbouwer door het schrikken der paarden onder de wip- kar en werd in z-orgwekkenden toestand naar .zijn w-o-nin-g vervoerd waar hij- over leed. Te Stade kw:a,m een jonge- werk man in aanraking met het electrisch-e net. Hij Was direc-t dood. Te Beerta. (Gron.) is een oude heer dood in zijn woning gevonden. Ten huize van een familie te Deventer moest op geneeskundig advies hij 'n knaapje van 7 -maanden gestoomd worden. Door een noodlottig: toeval kreeg t kind te veel stoom en daardoor zoo ernstige brandwonden, dat .het aan de gevolgen is overleden. Te.'s Heerenberg ls een vrouw, terwijl ze op een ladder aan het witten w-as, a-chterover gesla gen. Ze bekwam een sch-onderbreuk, ter- "wijl haar oogen door de kalk zoodanig Werden getroffen, dat men voor algeh-eele (blindheid vreest. T'e Middelharnis viel een 2-jarig knaapje door een open staand raam van den zolder op s-traat. Het kind werd met een hersenschudding; opgeno men en overleed aan de gevolgen. Door het breken van den knop v-an een hoogten mast voor de electrische boven-grondsche 'geleiding te Knollen-dam zijn twee werk lieden, die daarin werkzaamheden ver richtten, van -ongeveer 40 meter hoogte naar beneden gestort. Beide ongelukkigen, afkomstig uit Noord-Brabant, werden in z-orgwekkenden toestand naar het zieken huis te Krommenie vervoerd, waar zij na ©enige uren -zijn overleden. Na afloop van een jaichtrit, Vrijdag, bij Quatre Bras, gemeente Gorssel, gehouden, voelde ritmeester NieistraStZ-, van het 4e- regiment huzaren te Zutp-hen, zich onwel, steeig van zijn paard, ging tegen 'n boom zitten en gaf spoedig daarop den geest. De d ub be 1 -e m o-o rd te Hoiil- dorp. Wij hebben meegedeeld, dat door personeel der Centrale recherche, ver gezeld door een politieman uit het district wa-aronder Iloutdorp op de Veluwe be hoort, iemand: is aangehouden in verband met den dubbelen -moord te Houtdorp gepleegd, op de 80jarige Lijsche Pater en haar 46-jiari,g nichtje Hikje, Bouwers. Deze arrestant w-oont in een schuitje, gelegen aan de Nicolaas Witsenk-ade. Hij is recidivist, heeft verschillende diefstal len met braak -o-p zijn geweten doch staat buiten deze gruweldaad. Uit izijne verklaringen moet het volgende- iz-ijn gebleken: Eenigen tijd geleden werd 'hij in zijn woonschuit opgezocht door i-em-and. dien hij niet kende. De vreemde bezoeker zei door een anderen linken j-ongen" te zijn gestuurd om „zaken" te do-en. Er was een goede slag te slaan in een Veluwsch dorpje, „daar zat wel 150.000 gulden". De sehuitbewoner, er kende ronduit van diefstal, desnoods van een „b-raakje" niet, afkeerig te -zijn, had erio-oren naar. De nieuwe kameraad maak te hem er op attent, dat er wellicht een beetje „geweld" mee gemoeid wa,s, dat stuitte tien recidivist tegen de horst, hij stemde er evenwel in toe, het terrein te giaan verkennen. Eenige weken geleden, op -e-e-n Zondagmiddag omstreeks één uur, w-erd de man van de woonschuit door zijn nieuwen kenniis- met een „Indian" motorcar, gehaald. Zij reden naar Hout- dorp en van daar tot even vóór het zandpad te Garderen, dat van den groo- te-n weg; naar de boerenplaats der beide vrouwen leidt. Op hun tocht naar en over1 de Veluwe hebben zij o-p verschillende plaatsen benzine vo-or den motor gekocht. Met hun beiden gingen z,ij, na de motor fiets langs den weg te hebben neergezet, het zandpad af, naar het huis van de vrouwen. Daar heeft de eigenaar van den motor -een nijptang gevraagd en hebben beiden met liet 46-jariig nichtje gesproken. Het was inlusschen reeds av-o&d gewor den, toen het tweetal, wederom per motor fiets, naar Amsterdam vertrok. Onderweg heeft hun de chauffeur van een particu liere auto geholpen door zijn lantaarn ev-en te «leenen, voor bet zoeken naar een klein schroefdeel, dat in de nabijheid ver loren was. W-eer te Amsterdam terugge keerd, zei de bewoner van de schuit, naar hij v-oor -ge-eft, liever buiten het geval te willen blijven, omdat het wel een moordzaak k-o'n worden. Hij heeft na dien rit, nog! eenige malen met den eige naar van de motorcar gesproken, kwam te weten wie hij was, doch het staat vast, dat 'hij z-i-ch verder met de uitvoering van -dien-s plannen niet heeft bemoeid. Ter nadere controleering: van zijne verklarin gen is deze man n-og in arrest. De eige naar vian de „Indian", dien men vo-or den moordenaar houdt, heeft een „technisch installatie- en handelsbureau" te Amster dam en is sinds een paar dagen spoor loos verdwenen. Hij zou, volgens mede- deeling: van diens echtgenoo-te, zijn huis veertien dagen geleden hebben verlaten, voor een zakenreis naar het buitenland; zijn motorfiets zou hij reeds vele weken geleden van de hand hebben gedaan. D-eze verklaringen kloppen niet met de feiten, -de man is jzéér kort geleden, door b'uren gezien, mèt de Indian". Ter nader on derzoek zijn aangehouden de vrouw, en d-e broer van dien verdachte, welke och- ter beiden konden bewijzen den bewusten nacht thuis geweest te zijn. Zij werden dan -ook buiten d-e zaak gesteld, te meer daar uit getuigenverklaringen van derden, met den gez-ochte goed bekend, aan de politie is gebleken, dat de verdachte zijne vroüw nooit inlichtte -over -zijne duistere practijken werd de vrouw voorloopig' bui ten de zaak gesteld. De po-gingen, door haar aangewend om haren man niet te bezwaren, leden schipbreuk op de feiten. De vermoedelijke moordenaar is nog, Vrij dagmorgen een karweitje begonnen bij een bakker, gevestigd in de nabijheid van zijn „technisch installatie- en handels bureau". Hij heeft in de morgenuren ook in zijn zaak klanten ghh-olpen, schijnt na den middag voor gevaar te zijn gewaar schuwd, is vertrokken en tot op dit o-o-gen- blik niet teruggekeerd. Even tevoren is zijn „Indian" door een ander, een jongen snuiter, -uit den winkel gehaald. Een huis zoeking' in zijn woning- heeft voorts een voor de.zeh hoogstbezwarende vondst op geleverd. D-e verdachte -moet in den loop dezer week in den kring; zijner kennissen zich aldus hebben uitgelaten,,'t Spijt m-e, maar bet is gebeurd", do-elende daarbij o-p den dnb-be-len moord. Die kennissenkring, is- ©en misdadig,ers- bende, waarvan eik der leden voor geen inbraak en diefstal terugdeinst. Het mee- rendeel heeft dientengevolge zware von nissen achter den rug. De houder van het installatie-bureau bouwde ook armoedige woonschuiten, die a-an „linke jongens" werden verhuurd. D-oor een dezer klanten is de aandacht der politie op hem gevestigd. Justitie en politie .zijn van oordeel, op grond van haar gegeven aanwijzingen, dat de bew-oner van de Oosterpa-rkbuUit te Amsterdam, in andere gedeelten des lands medeplichtigen heeft die het geroofde in veiligheid hebben gebracht. Het bedrag;, dat door de daders van den dubbelen m-oord te Houtdorp ten na- d-e-ele van de vermoorde vrouwen is ont vreemd, bedraagt, -aldus meldt de „Tel.", volgens de verklaring van een familielid, f 80.000. Het bericht, dat een verk-ooper uit Apel doorn zou zijn -gearresteerd en als de verdachte dader gevankelijk naar Zwolle zou zijn gebracht, is- onwaar. Wel heeft een aanhouding; plaats gehad. Als verdacht van medeplichtigheid bij liet bedrijven van den moord is aangehouden zekere T. uit Millingen, die vroeger ach ter 't huisje van de slachtoffers ü-eeft ge woond en met hun doen en iSten goed op de hoogte was. Hij wordt door de militaire politie te Millingen bewaakt. Het door hem gegeven alibi wordt onderzocht. Onder -geweldige belangstelling zijn Za terdag; o-p het kerkhofje der Ned. Herv. Gemeente te Garderen de beide slacht offers begraven. Op twee boerenwagens w-erden de lijken van uit de woning, to Houtdorp naar den dooden-akker vervoerd, onder het plechtig klokgelui van den al- ouden tor-en. Ds. Van der Wal uit. Biarne- veld heeft een treffende toespraak gehou den. D e ledige doodkist. Deze ge heimzinnige zaak ligt nog in 't duister. De burgemeester van Wognum ontvi-ng een naamloos schrijven, waarin als vermoeden wordt Uitgesproken, dat Blaartje Blokker stierf, doch niet gekist maar in hui-s be waard werd, zoodat de kist ledig van Hoorn naar Wognum werd gebracht. Haar lijk werd gebruikt om bet te doen voor komen, dat niet al-leen Claartje maar ook Grietje gestorven was. Zoo kwam Claartje in Grietje's kist, op het echte doods- schouwbriefje. En Grietje leeft dus nog, als zij niet na de gebeurtenissen is gestorven. B randen. Door het spelen met vuur van kleine jongens zijn te Eemsi- dijkerveen de hoeve, hooibergen en hout mijt afgebrand van twee landbouwers-. In zake den brand te Bussum is door de politie aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie, de eigenaar der huizen, als verdacht van brandstichting, (Tel.) Te Roden is de boerderij van J. Gerribs afgebrand. Te Zaandam brak Vrijdagavond brand uit in d-e hout- meelfabriek van de stoomhoutzagerij „De Tijdgeest". De f-ahriek brandde geheel uit, zoodat alleen de stee- nen romp overgebleven is; de brand is ontstaan door vonken uit de maalsteenen, waardoor een ontploffing ontstond. De ge- heele fabriek stond in een minimum van tijd in brand. Het personeel, waarvan er op het oogenblik drie in de fabriek wa ren, konden met moeite het brandende gebouw verlaten. Een hunner bekwam ern stige brandwonden. 'Ba nkroo-ve-rs. Th Wyoming ziijn Donderdagmiddag vier autobandieten de bank Van Toronto- binnengedrongen. De ro-overs ware-n, met revolvers -gewapend 'en 'bevalen, -daiti bet gchee-le personeel o-p den .grond hou gaan liggen. Daarna, w-erdein alle brandkasten -doortocht. Met eien 'buit van 140.000 dollars maakten de Ibandi-eten zich uit de vo-eten. Dit is die derde diefstal binnen enkele weken, We-lk-e -op dezle- wijze uitgevoerd worden, eerst te Hamilton, daarna te- Toronto en nu te' Wyoming. Het vermoeden schijnt dan o-ok gewettfig-d, dat telkenmale dezelfde mannen hun slag geslagen hebben. Men schrijft aan De Roti. R'eeds geïuiirien tijd loopen door de gemeente Spijk-enissè ernstige geruch ten over vergjf t igiing svers ah ij n s-el-en die zich bij den landbouwer IC. en di-e<ns vrouw, wonende aan den Mal lend ijk, zouden hebben voorgedaan. Uit de vele verwarde verhalen, die er over in óm'loop zijn., schijnt, het volgende het meest der waarheid na bij' te komen. Eenige weken geleden kreeg K. bezoek van zijn scho-o-nzoon H. uit Oud-Beijerland, wat meer ge beurde, Toen mes -avonds de vrouw van IC. thiee dronk, kre-egi zij- e-en bran dend gevoel in de fee-el, en daarna ttnaak'lie zich een zekere verlam'ming van haar mieester, gepaard met bira- feeln e.d. Na -onderzo-ek bleek, dat zich' in de theepot, waaruit de thee ge schonken was, ook sublimaat bevond. In verband hiermede werd tegen H. een aanklacht ingediend. Rieeds meer malen had zich een verlamming der spieren. bij IC. en zlijln vrouw voorge daan als zij op belzoêlk bij hun schoon zoon waren. Veertien dagjen geleden is teln huize van H. een onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat ver zwegen wordt. H. is gevarikelijik naar Rotterdam vervoerd. Men beweert, dat hlet met zijn financiëelen toestand slecht gesteld was, hetgeen in ver band wordt gebracht met de verden king die thans op hem rust. O. W. o p d e 1 ij k e n b e u r s. Er is sinds- eenige maanden zoo iets als een iijfcenbeurs in N-oord-Frankrijk en er w-otrdt flink .geld gewonnen aan die beurs 1 De regeering heeft inderdaad op zich genomen om de -lijken der gesneuvelden te ontgra ven, ze naar de kerkhoven te brengen, waar de familieleden ze willen hebben en zelfs de niet te herkennen lijken te begraven. Dit ïs een groot werk en prac- tische menschen weten daar een aardigen duit aan te verdienen, vooral daar het een werk voor de regeering is, en men weet, wat dit beteekent. Voor de aanbesteding van de ontgravin gen worden de tien departementen, waarover .het slagveld zich uitspreidt, in een aantal zones verdeeld en dan den prijs vastgesteld per lijk. In de buurt van Amiens betaalt de regeering 62 francs en in den omtrek van Chalons 44. Een' v-erschiL van IS fres. voor precies hetzelf de .werk dus. Daaruit blijkt, dat er goed aan verdiend wordt. Maar het mooiste komt nog. Er zijn onder-nemers, die het werk weer aan kleinere baasjes uitbeste den. Een is er een groote lijken-O. VV.'er die de ontgraving van eenige duizenden lijken op zich genomen heeft tegen 70 fres. per lijk en dit werk heeft overgedaan voor 50 fres. per lijk. Een winst van 20 fr. per lijk, zonder een hand uit te steken. Vad. V ogelcholera te Volendam. Men schrijft aan de N. R. Crt. Volendam bestaat grootendeels- van vischvangst en eendenhoude-rij. Dezen zo mer is onder de eenden en kippen sterfte uitgebroken, die bij onderzoek door de Rijksseruminrichting te Rotterdam aan de gevreesde vogelchoiera bleek te wijten te zijn. Jammer genoeg heeft men niet di rect den ernst van deze ziekte begrepen, ten gevolge waarvan de besmetting zich steeds uilbreidde, zoodat thans reeds dui zenden kippen en eenden gestorven zijn en Volendam met een ernstige ramp be dreigd wordt, die voor vele inwoners een economische ondergang zou be teekenen. Bij sommige eigenaars stierven in korten tijd 100 dieren, een waarde van f5 tot f8 per stuk vertegenwoordigende en vaak hun heele bezit uitmakende. Er zijn thans nog ongeveer 80.000 vogels, die met ziekte en wat op hetzelfde neerkomt, met den dood bedreigd worden. Op sommige erven ziet men 's morgens manden vol doode eenden en kippen verzamelen en begra ven of over den dijk in zee werpen. Velen zijn door de ziekte zóó getroffen, dat de kosten voor den veearts niet betaald kon den worden. E rnstige mishandeling. Vrij dagnacht omstreeks één uur, heeft in een café te Breda een vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere A. G. uit Beek, een jonge man van 23 jaar ein werkzaam bij de Staatsspoor ernstig met e-en mes werd verwond in de rechterborst. De long werd geraakt. Na te zijn verbond-en, is hij naar het Gasthuis aldaar overgebracht. Ais verdacht van deze mishandeling is door de politie aangehouden en in arrest gesteld W .v. d. IC., wonende te Bred-a. E en brutale roofer. Donder dagavond heeft te Venlo een zeer brutale roof plaats g-ehad. Een persoon trad een goudwinkel binnen en we-nschte ringen te zien. Na eenig wikken en wegen had de man zijn keus gedaan, en liet een ring inpakken. Terwijl de winkelier daarmee bezig was, wierp „de kooper" hem plot seling een handvol witte peper in het gezicht, greep een kaart met ringen, en maakte- zich uit de voeten. Enkele burgers zetten hem na, doch op de militaire ter reinen verdween hij. Toen de politie van deze berooving kennis kreeg, 'heeft zij onmiddellijk de militaire terreinen, het Dudtsche spoorwegemplacement, benevens den O-ostsingel doen afzetten, ten einde t-e trachten den dief het ontvluchten te beletten. Een agent, die -op surveillance stond, kreeg den dief, op aanwijzing eener vrouw, in d-e gaten en begon -aanstonds de achtervolging. De dief echter zag kans, geholpen door de duisternis-, over de vel den te ontkomen. Vrijdagmorgen is het ledige etui op het emplacement der Duit- sche spoorwegen teruggevonden en o-p- het po'liti-e-bureau gedeponeerd. De winkelier ruist nog een 50-tal ringen ter waarde van pl.ni. f 700. Verschillende ringen, die de dief heeft laten vallen, zijn door eerlijke vinders aan den eigenaar teruggebracht. Het is echter der politie bekend, dat door verschillende personen ringen zijn gevon den, welke nog niet zijn teruggebracht of waarvan nog geen aangifte is geschied. DEN HAAG. Tel. De Ne-d. Spoor wegen. boefeten -over het eerste half jaar 1921 -e-en verlies van mieer dan 15 mil]joien gld. ROTTERDAM. Ter hoogte van de Mo-erdijiksclhe brug is een mio-to-rboot op 'eeri ziandpla-at gevaren en vol ge- lo-opien. De schipper en zijn vader konden worden gered, d-e schippers vrouw en haar driejarig feind veraron- fejen. De knecht wordt nog vermist. EINDHOVEN. Zekere M. uit Stra tum reed met zijn motorfiets in volle vaart tegen eeii 'kar. Hij werd zóó gekwetst, dat hij spoedig overleed. Zijn metgezel, die óp die duo z-at, werd zwaar gewond. De overledene laat een vrouw -en 4 kinderen achter. WEENEN. V.D. Gisteren verschenen de troepen van koning Karl vo-or Boedapest, waar 'de staat, van beleg, werd afgekondigd. Gisteravond is hij de /sta-d binnengetrok ken. D-o-or de Entente werd hem een ul timatum van 48 uur gesteld. De betrek kingen met de Entente moeten reeds ver broken -zijn. lie Joego-Slavische troepen moeten reeds aan de grens verschenen zijn. Storm on ge lukken. ROTTERDAM. V.D. Op bericht, dat een lichter in nood w,as, is te Hoek van Hol land de reddingsboot „President van Geen" uitgevaren, maar is bij het reddingswerk omgeslagen. Men vreest voor het lot der opvarenden. Nader meldt men ons, dat van de 10 opvarenden er 9 verdronken zijn. Ook in het Brielsche gat verkeert een schip in nood. In IJm'uiden is nog bericht van meerdere in nood verkeere-ndfi schepen ontvangen. TERSCHELLING. V. D. Tengevol ge van den storm is jn Schiermon nikoog veel duin en de z'.-g.n. Zanddijk wiegigeslagen. Die reddingsboot „Brandaris" is gistermiddag naar de Vliehorst geva ren,, waar een sclhip- in noio-d was. Er is echter niets meer van de reddings boot gehoord, zoodat men zich ern stig ongerust maakt. Hedenmiddag half 2 had mem nog niets vernomen. EEMNES. Dooi1 don hevigen storm ein het hoog-e water ziij-n onder Eem1- tfes, Baarn en Bunschoten vele pol- dets oindergeloo-pen. Die boeren zijn druk bezig het vee te redden. Oct. 25 Goes, huizen, Pilaar. 26 Borssele, bouwland, Beth. 26 Grijpskerke, inboedel, Rosier en Ver- vaat. 26 Ierseke, huis en erf, Pilaar. 26 Goes, nieuwe meubelen, enz., De Kok. 26 Borssele, bouwland, Beth. 27 Middelburg, houtwaren, Rosier en Vfervaat. 28 Meliskerke, hofsleedje en inspan, Itt- menn. 29 Ylissingen, visschersvaartuig, v. d. Harst. 29 's Gravenpolder, huis, Neervoort. Westkapelle, hofstede, Struve. Wemeldinge, huis, Huvers. Nov. 1 Go-es, landbouwwerktuigen en-z., De Kok. 2 Goes, vendutie, De Kok. 2 Nisse, houtwaren, huisraad, Holl- m-ann. 2 Souburg, huizen, land, v. d. Harst. 2 Vlissingen, huizen en erven, Paap. 5 Brigdamjne, tuindersinspan en bout waren, Rosier en Vervaal. 8 G-oes, heerenhuis, N-ecrvoort. 10 Borssele, bouwland, paardenstal, Pi- Jaar. 10 HeinkenSjzand, verpachting; bouwland, Pilaar. Wemeldinge, winkel- en koffiehuis, schuur, boomgaard en huis met bouw land, Huvers. Oct. 27 Middelburg, Prov. bestuur, bouw schakel station en woning /oor de Mid- delh. Electr. Mij. te Terneuzen. N-ov. 10 Middelburg, directie Prov. Z-ee'uwsche El. Mij. bouw schakelstation met wo ning te IJ,zendijke. 'Bestek enz. Hof plein D 74, Middelburg. Zoin-der hoe-d lo-o-pen is het behoud der tanden. Reeds in de 17e eeuw wist tóen ditj. Na -den slag, waarbij de Turken in Hongarije vernietigd werde-n, onderhield do 'Pransc-he maarschalk Bas- setópière zilch met dén D'ujtscben overste- Hamm-orstein over bet bezivanr de lijken der gevallen Christen-en fe o-nderscheide-n van die der ;ongelo-ovigen. Dat! is niet moeilijk antwoordde- de overste. 'Kijk maar naar *fc ge-b-itj dei1 lijken. De Turken heb ben Ifengevolge van het) dra,gen der tulban den, die nauw sl-uit'eu om 't hoofd, bijna allemaal aangestoken kiezien en tanden, terwijl de Hongaren, -doordat ziij altijd een zeer lichte mUfe dragen, gezonde tan den hebben." De proef werd ge-nomen en 't geen de overste gezlogd had, bleek juist te zijn. Ook Gaesair liep, -zooals Montaigne ver- telt, steeds bij iedere weersgesteldheid zionde-r hoed. Caesar was bekend om zijn blike-nd wit gebit. Men behoeft ech-te-r niet te beweren, dat het loopen zonder hoed bevorderlijk is Voor den haargroei, -daar Caesar's kaal hoofd in glans wed ijverde m'et ziij'n geb-iti. Kale n d e r s. De FilippUs Scheur kalender va-n 1922 heeft een mooi schild met aangrijpenden inhoud: Piaulusi voor Agrippa. Het moment: uitgenomen d-e;ze banden is -treffend weergegeven. De tee- kenin-g geeft historiegetrouw bet too-neel Uit Handelingen 26:27, 28, 29 weer, ook de Romeinsche adelaar met bet S.P.Q.R. ontbreekt niet. Het blok trekt aan dioor zijn dekblad met een couplet uit pater Brugmans bekende, lan-gen tijd algemeen geliefd lied: „Och ewieh is s© Janc". De voorzijtjes bevatten onder 't da-tumcijfer den dag tekst met meditatie en op de meeste een aanwijzing van den te zingen Psalm, terwijl de achter,zijtjes g|oed ver zorgde lectuur vo-or de hüisigeno-oten bie den. D-e winst o-p den Filippuskalender men n-eme dit ook buiten-da-t in aan merking! komt den weduwen en wee- iz-en van predikanten ten go-ede. Vo-or d-e toekomstige bezitters van dezen kalender zij herinnerd dia;t S.P.Q.R. de beginletters zijn van het devies: Seualus Po-polus Que Rom-anus (De Romeinsche Raad en het Romeinsche Volk). GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van 22 Oct. Appels: Goudreinetten f 7f 16, witte winter Caville f 10; Present van Engeland f 10; sterappels f 11; Gronin ger kroon f7f 10; Hondsmuil f4f6;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 3