Staten-Generaal. Beginselen en die zich niet schamen om in de kracht onzes Gods voor deze de echte vrijheid brengende Beginselen den strijd te voeren; 'besluit ernstig onder de oogen te zien of de tijd nog niet is gekomen om, naar het voorbeeld van Groen, te zoeken in ons isolement onze kracht; besluit bq het Centraal Comité er op aan te dringen, dat de voorgestelde resolutie, welke moet worden behandeld op de Dieputatenvergadering van 14 Oct. 1921, aldus wordt gewijzigd, dat wordt uitgesproken, dat naar Antirevolutionair Beginsel geen Vrouwen mogen worden gesteld voor Kamers, Staten en Kaden en dat tegen het ^passief zoowel als tegen het actief Vrouwenkiesrecht krachtig positie zal worden genomen, terwijl het Huismanskiesrecht met allo geoorloofde middelen zal worden gepro pageerd, zoodat de laatste tirade, welko luidt: „zoolang de Antirevolutionaire Partij niet in haar wettige vergade ring van een. tegenover gesteld ge- Voelen blijk geeft" en welke de indruk geeft, dat beginselen bij 'meerderheid van stemmen kunnen worden gewijzigd, beslist moet vervallen; besluit deze motie ter kennis t" bren- 1 gen van het Centraal Comité, het Pro- vinciaal Comit? cn de Antirevolutionaire Kamerclub; en ze te doen opnemen in onze Antirevolutionaire Pers. Geen godsdienst, maar dienst van God. De twintigste eeuw is ook hierin merk waardig, dat steeds luider in kringen, die vroeger leden aan fijnenhaat, geroepen wordt om vroomheid voor den enkelen mensch, en om godsdienst als sieraad) voor de natie. k Men loont respect voor den godsdienst en voor religieus aangelegde en aanvoelen de meiischen. Zelfs de sociaal-democraat toont u gaarne zijn respect voor uw vroomheid, en wil u gaarne vrij laten in uw godsdienst mits gij, natuurlijk, maar plaats neemt inr zijne gelederen. Dan wil hij zelfs gaarne in' verkiezingsdagen met u rondreizen en u' 'den volke voorhouden als een eerlijke, die zijn godsdienst bewaart, en dan zoo ter loops zichzelf er bij als den brave, die zoo gaarne iemand vrij laat in zijn gods dienst. Gelijk een kwarteeuw terug de liberaal de vrije vroomheid verheerlijkte en den godsdien stigen mensch prees. In den grond is zulk verheerlijken van vrome menschen goddeloos; het eert niet God, maar den „vrome". Het hoogste wordt dan „godsdienst" in tegenstelling van „dienst van God". Godsdienst als een neiging van den mensch; vroomheid als een sieraad in den mensch. Maar het is Godsdienst .zonder God, daarom tegen God. Zooals dr. Ruyper reeds voor jaren vaststelde dat het worden zou: een hoog roepen van religieusiteit, om zich juist daardoor aan de belijdenis, aan den wil en .aan den dienst van den levenden God te kunnen onttrekken. Of 't dan niet te prijzen valt, dat de twintigste eeuw zich kenmerkt door zin voor de religie, en door zekere passie voor het vrome en mystieke? Tot op zekere hoogte zeer zeker. Zeer stellig doet deze mystiek vrome neiging weldadiger aan dan de laffe spotzucht en fijnenhaat, die de negentiende eeuw heeft gekenmerkt. Doch hierbij mag niet verge ten worden, waartoe deze hedendaagsche mystiek leidt, die een pantheïstisch karak ter draagt. In Duifschland vinden tegenwoordig de Buddhistische geschriften grooten aftrek- Ook ten onzent zijn de wijzen uit het oosten als predikers van het nieuwe Evan gelie, als brengers van de moderne Religie, door tienduizenden verheerlijkt geworden. T agore werd te Den Haag zoo goed als aangebeden. B uddha ontving reeds te Berlijn zijn standbeeld. Aan Gotama werd te Parijs een tempel gewijd. Helaas, 't is slechts vrome schijn. Laten wij ons door dezen vromen schijn niet op 't dwaalspoor leiden. Niet dat wij vroomheid verafschuwen; integendeel. Maar de vroomheid en de religieusheid, die niet in Gods Woord is geworteld, en niet door God is geplant, kan uiterlijke voortreffelijkheid vertoonen, voor een tijd, zij is gedoemd om te ver kwijnen. Slechts die vroomheid, die Gode de eere gunt, om de heiliging van Gods Naam, 'de volbrenging van Gods Wil, de komst van Gods Rijk bidt, en daarvoor arbeidt, Is de echte, omdat zij van God komt en tot Hem wederkeer). Laat ons er naar streven om die te bezitten. Niet het oefenen van godsdienst, maar 't dienen van God is 'tdat God verheerlijken en den naaste winnen kan. Ook op 't terrein der staatkunde Gedraai of Demagogie. Ontwapening, internationale ontwape ning, en zoolang dit laatste niet kan, dan toch zeker nationale ontwapening: ont. wapening in ons land, zelfs tegenover de felle wapening in België door de so ciaal-democraten aldaar voorgestaan, door het verkiezingsprogram der Neder- üandsche S. D. A. P. in 1922 verlangd. Die ontwapeningsleus is oneerlijk. Vroe- ger toch hebben de sociaal-democraten ook in de Kamer de wapening verdédigd. Wel heeft een enkele gemoeds-socialist of meer dan een verbeeldings-socialist (er Is, moet men weten, ethisch-gevoels- en esotorisch-verbeeldings-socialisme) ge droomd van: de wapens hier, of de wa pens néér, of de wapens weg! Maar toen waren er nog geen bolsjewisten. Nu evenwel die er wel zijn, en derhalve de concurrentie de leiders tot verandering van directie noopt, heft men de leus) „ontwapening!" aan. En zulks geheel in Strijd met vroegere uitspraken der leiders. lo. De Rotterdammer haalt aan uit hetgeen Mr. Troelstra opmerkte in zijn „De wereldoorlog en de Sociaal-demokra- tie" toen hij voor het volksleger aldus een krachtig pleidooi voerde „Minder goeds dan wij hier van het volksleger zeggen, is er niet van te zeg gen. Maar zoolang ons volk gewapend moe t zijn, om alle redenen en voor de gevallen, in dit geschrift genoemd, kan een partij, die zich niet buiten het volk stelt en dus de eischen van het volks bestaan niet kan ontkennen, niet louter negatief staan tegenover het vraag stuk der landsverdediging. Zij heeft geen keus, dan het bestaande stelsel te aan vaarden, en zijne grondslagen althans, of er haar eigen tegenover te stellen. Acht men het verschil tusschen wat er, Ondanks vermoedelijke tekortkomingen, van een volksleger is te maken en wat het burgerlijk militairisme ons biedt, de moeite niet waard, dan volgt hieruit niet de ontwapening, maar de aanvaarding zij 't hervorming van het burgerlijk militairisme. Wie dat niet wil en het land niet. weerloos wil laten, zoolang dit onderwerping aan buiteiilandsch militai- risme beteekent, die heeft geen andere keus dan het volksleger." Hier stelt mr. Troelslra zich beslist te gen de radicale elementen in zijn partij, die op ontwapening aandrongen. Hij noemde 't zelfs demagogie .(volksmisleiding). Wij lezen: „Nog sterker loopt de beweging voor het „geen man en geen cent" uit op pure demagogie en moet de stroom voor de ontwapening die zich in haar uit, in internationale richting worden geleid. Het vredesprogramma der sociaal-democratie wo#kt daartoe mede." En de heer Schaper schreef niet minder duidelijk, ofschoon uit beginsel voor ont wapening! (wie zou dit ook niet zijn, als 't konl): I 1 i I „De algemeene ontwapening wordt door ons met hart en ziel voorgestaan. Doch die ontwapening moet zijn een internatio nale maatregel. Alle staten dienen te ont-, wapenen of geen een kan het doen; de algemeene weerplicht alleen kan elke staat afzonderlijk invoeren. Komen de socialis ten overeen om te streven internationaal naar ontwapening, wij zullen er ons hij neerleggen en meedoen. Wel zou dit ver raden een groot geloof in de geschiktheid der kapitalistische maatschappij, want het staat zeer te vreezen, dat pas onder het socialisme de wereldvrede kan komen, door wegneming der economische oorza ken van twist." Het is dus wel opmerkelijk. Wat eerst demagogie heette, en door de omstandighe den onmogelijk werd geacht, wordt nu als eisch gesteld. Of hier ook demagogie in 't spel is! ■fc De uitkomst. In „Le monde nouveau" geeft Paul Louis een interessante studie over de crisis in de wereld van het socialisme. Men neemt het ons zeer kwalijk, dat wij ©r op wijzen dat de ellende in Rusland het prac'tisch gevolg is van de toepassing d©r sociaal democratische leerstellingen. Onlangs trachtte de heer Schaper van zulk oen betoog af te komen, met een paar grove scheldwoorden. Maar dit baat niet. Paul Louis toont mot de stukken aan. dat hetgeen Lenin en ,zijn vrienden leeren algeheel overeenkomt met wat Marx en Engels betoogden. In Rusland zien wij de toepassing van de soc.-dem. leer. En wat meer zegt: wij .zien de gevolgen. De vreeslijke gevolgen: de ondergang van een groot volk. Namelooiae ellende. Het behoeft niet te verwonderend, dat de soc. dem. hun best doen om te be- toogen, dat zij' heel wat anders willen; dat er een principiëele ldove is tusschen Lenin en de leiders der tweede internatio nale. Maar de volkeren gevoelen heel goed ,dat het anders is. Zij1 zien de debacle bij de toepassing van grondstellingen, htm verkondigd als een heilaanbrengende leer. E-n daarom spreekt men terecht van de crisis in de soc.-democratie. Merkt men toch op, dat er ook nog een revisionisme is. Dat de scherpe kanten van het Marxism© wat heeft afgesleten. Het „is duidelijk, dat vergif vergif blijft. Het Russische Volk kreeg de volle dosis. Maar de halvezal al spoedig tot de heele leiden en voor elk volk even ver derfelijk zijn. N. Prov'. Gr o n. Crt. een amendement had voorgesteld, waar door ook zulke kleine bozen zonden zijn geholpen; de lieer Weitkamp had echter daartegen gestemd. Waarop daze in zijn repliek de onvoor zichtigheid had om te beweren dat, bij de stemming, over het vorenbedoelde amendement, slechts 5 of 8 socialisten te genwoordig waren geweest. Do heer Days was daarop dadelijk klaar met een „Je liegt!" (dit wordt meer en meer oen par lementaire uitdrukking; de Voorzitter trachtte te vergeefs haar te doen ver vangen door-, „Ge vergist u"). En de heer Troelslra kwam er in hoogst eigen persoon bij te pas om, door het voorlezen cler namen, te doen blijken dat er des tijds 18 sociaal-democraten tegenwoordig waren geweest. Met de algemeene beschouwingen kwam men nog klaar. Hoe 'tin Opper-Silezië gaat. Die bevolking van Opper-Silezië schijnt uiterst opgewonden. Indien meiii den correspondent van Ret Aebt Utar Abendblatt mag, gelooven, loepen de handelsreizigers van Dui.iscbc han delsfirma's hun. 'klanten af otó geld voor geleverde waren te verlansen. Talrijke firma's hebben reeds aan hun Oppèr-Siieziische klanten verklaard dat zij!, gezien de groot,e onzekerheid, niet langer aan Opper-Silezlië kunnen leve ren. De meeste winkels zijn uitver kocht. Dit geldt, voornamelijk voor de levensmiddelenzaken. Sinds Dinsdag heeft de bevolking opgekocht wat er te knopen viel. Dp prijzen stijgen dan ook' voort durend. Uit hel industriegebied zijn opnieuw talrijke Duitscjhers gevlucht. De treinen, die in de richting van Duitschlatnd vertrekken zijn overvol. De p'asbureaux worden, letterlijk be stormd. Ditz'elfde gteldt voor de ban kten -en spaarbanken. Poolsch' geld wordt vain huis tot huis aangeboden. In Opipér-Silezië gelooft men on danks alles, dat het'besluit van Ge- nève niet van blijvenden aard kan zijn. Vertegenwoordigers van de gioote ondernemingen ui! het industriegebied zijn heden naar Oppeln gereistl, om het standpunt der arbeiders aan de Entente-commissie uiteen te zetten. De 'houding der Poolscihe bevolking is uiterst gereserveerd. Beziettingsilroepen staan gereed om hij elk incident on middellijk handelend te kunnen optre den. Patrouilles trekken cloor de stra ten der steden. Overal moeten voorbij gangers zich leg,i timeeren. Aan de Poolscihe grenzen zijn troepen gesig naleerd. Overal doen de geruchten van een nieuwen aanslag de ronde. Te Myslowitz, Pless en Rybhik 'waait reeds de Poolbsche vlag. Tweede Kumer. De wijziging der Invaliditeits- en Ouder domswet, die Vrijdag in de Kamer aan de orde kwam en waarvan het uitgangs punt en de hoofdzaak is de verhoogiing der loongrens van 2000 tot 3000 gulden, gaf aanleiding tot een weinig bcteekenend debat. Het eenige dat nog wat leven ga.f aan den saaien hoop redevoeringen, was een incidentje tusschen de heeren Weitkamp en D'uys op het laatst van de vergade ring. De heer Weitkamp (C.-H.) had opge merkt, dat hier nu de loongrens voor ar beiders tot f3000 wordt verhoogd, tnaar dat er op het platteland lieel veel kleine bazen zijn die niet meer inkomen hebben en, omdat ,ze nu eenmaal geen arbeider zijn, buiten deze wet vallen. Dhr. Duys herinnerde er aan, dat hij bij de behandeling van de wet van '19 Geheime documenten gestolen. Met medeneming van een aantal ge- j heime documenten betreffende de veilig - j head van liet burgerlijk en militair bestuur in Elzas-Lotharingen is dezer dagen plotse ling uit Straatsburg verdwenen een zekere Scherf, een gewezen Duitscher, die van de jongste annestie-wet gebruik gemaakt had om zich tot. Framschman te laten naturaliseeren. Scherf behoorde vroeger tot den ge heimen Dnitschen dienst. Hij had echter ook aan Frankrijk een aantal belangrijke i documenten verkocht. Na zijn naturalisatie had hij door izijn schijnbare gedienstigheid spoedig het vertrouwen der Fransche auto riteiten gewonnen, waardoor hij snel voor uitkwam. Van het in hem gestelde ver trouwen heeft hij echter misbruik ge maakt en Frankrijk heeft nu 10.000 mark belooning op zijn arrestatie gesteld. De spoorwegstaking in de V. S. gelast. Do leiders der vereenigiag v. spoor wegpersoneel ;in Amerika.b,ebben, naai de rel. meldt, tegen 30 Oc;t. een natio nale staking gelast. Bij deze staking- zullen 750.000 man, werkzaam aan 17 verschillende spoorwegen den ar beid neerleggen. Een milHoen twee honderd vijftig duizend man zullen hun voorbeeld volgien. President Har ding heeft in dezen reeds stappen genomen. In een verklaring van het - Witte Huis wordt met nadruk gezegd, dat president Harding krachtig in de zen wensefht op te treden. D-e leider der spoorwegarbeiders te Chicago verklaarde, dat deze staking door niets meer kan worden voor komen. Zij zal de grootste spoorweg staking zijn, welke de geschiedenis tot dusver gekend heeft. Senator Cu- nimins zei.deIndien deze spoorweg staking doorgaat, zal zij een onge hoorde ramp voor de geheele ge meenschap worden. Volgens een lid van de interfede rale handelscommissie moet dit loon- ■gescih.il tusschen het spoorwegperso neel en de maatschappijen, door den arbeidsraad van de spoorwegen wor den uitgemaakt. De spoorwegmaatsch. mogen geen 'loonsverlagingen invoe ren voordat deze aan de goedkeuring van den arbeidsraad der spoorwegen zijn onderworpen. De paniek te Weenen. Omtrent den treurigen toestand te Wee nen schrijft de „Msb." o.a. 't volgende: De prijsstijging is er duizelingwekkend; sinds Januari ,zijn de prijzen met 226 procent gestegen. Een heerencostuum kost reeds 50 a 80.000 kronen, een paar schoe nen 10 a 12.000 kronen, een hemd 2 a 3000 kronen, een hemd 2 a 3000 kronen, een tramkaartje 16 kronen. En het depri- meerendste is, dat de prijzen van uur tot uur de hoogte ingaan en de voorraden als sneeuw voor de zon wegsmelten. Voor de winkels staan de menschen, evenals in de laatste maanden van den oorlog, in lange rijen en nan den gewel digen vraag kan bij lange niet voldaan worden. De kettinghandel viert orgiën, j het publiek ©verbiedt zich zelf, niemand wil laondier iets gekocht te hebben naar huis koinen. Het kilo spek kost reeds 7 a 800 kronen, voor vet verlangt men 1000 ii 1200 en margarine kost 600 kro nen bet kilo. Eieren en boter zijn voor geen prijs ter wereld te krijgen. De toestand is echter niet met cijfers te schilderen. Geld heeft geen waarde en men vraagt dan ook niet, hoeveel iets kost. Een paniek heeft de menschen aan gegrepen, ieder poogt ,zich te redden als op een zinkend schip. Alles is op straat; de menschen geven elkaar bij de winkels de deurknop in de hand, ieder wil wat 'koopen, doch in de meeste zaken hoort men het stereotype antwoord: Uitver kocht De mond als brandkast. De Weemers zijn in de laatste jaren vin dingrijk geworden en dat komt hun thans ten goede. De nieuwe minister van finan ciën is voornemens een aanslag te doen op de gehamsterde biljetten van duizend kronen en vreemde valuta's. Deze aahs'ag zal eerstdaags worden gepleegd en zeer radicaal zijn. Vreeselijke geruchten doen de ronde, en wanneer slechts de helft van hetgeen verteld wordt waar is, zal er voor de Weeners Letterlijk niets anders overblij ven dan frisse he stadslucht en liet ver heffende bewustzijn dat ze wellicht „ge- saniert" zijn. Daar de Weeners echter in de lange jaren van en na den oorlog ge leerd hebben, hoe men naderende catastro fen vermijden kan, hebben ze niet stil ge zeten. Ze hebben alles gekocht wat hun in den zin kwam en'hun voorraden en voor werpen van waarde van allerlei aard in kisten en kasten veilig opgeborgen. De kooplieden beleefden een hoog conjunctuur zooals lang niet was voorgekomen. Maar nog een tweede groep vaklieden, die dat zeker nooit laadden kunnen droomen, pro fiteert van de vrees voor de kroon en dep minister van financiën, n.L de tandartsen. Bij hen zijn in de laatste dagen zooveel goud-plombeeringen, gouden kronen, gou den bruggen en heele gouden gebitten, besteld, dat ze niet weten, hoe ze al die opdrachten moeten uitvoeren. Eu in te genstelling met vroeger wenschem alle pa tiënten het bestelde vooruit te betalen, ook als ze eerst na drie weken aan de beurt komen. De goede menschen wil len hun banknoten juist nog tijdig voor so'iede goud inwisselen, nog vóór de ge vreesde bankbiljetten-afstempeling komt, die weliswaar telkens weer officieel wordt tegengesproken, maar waaraan de men schen daarom des te vaster gelooven. En bovendien heeft een gouden gebit toch veel vóór. Hoe moet de minister van finan ciën bij deze goudbron komen? En men kan in geval van nood van eiken tand een week lang leven, dat is van een heel gebit meer dan een half jaar. Van den tand in de hand. Hbld. Korte berichten. - In een der arbeiderswijken van Wee nen hebben Zaterdag! vrouwen het markt plein bestormd, de stalletjes leeggeplun derd en de kooplui mishandeld. De politie heeft ten slotte een eind aan deze rel letjes tegen de duurte gemaakt. Zaterdagmorgen ging te Parijs het gerucht van een moord op Ludendorff. Het Duitsche gezantschap heeft echter verklaard, .dat men te Berlijn niets daar van vernomen heeft. De werkgevers en werknemers in de Berlijnsche metaalindustrie zijn het voorloopig eens geworden. Hierdoor is een nieuwe reusachtige staking vermeden. De vastgestelde grenslijn in Opper- Silezië en de ekonomische aanbevelingen zullen vermoedelijk morgen (Dinsdag) aan Berlijn en Warschau worden meegedeeld, met het verzoek de toegewezen gebie den van Donderdag af te bezetten. den financiëelen toestand van keizer Wilhelm. Daarin staat, dat op1 alle eigendommen van het. Huis Hohen- zoilern, met inbegrip van hel parti culiere vérmogen van den keizer en van de overige leden der keizerlijk© familie ook thains nog door de Pruisi sche regeering beslag is gelegd en de onderhandelingen om eene schik king tusschen Kroon en Staat te> be reiken nog altijd niet tot een einde zijn gekomen. De keizer is dienten gevolge slechts aangewezen op het hem tot heden naar 'Holland geremit teerde geld en moet voor dezte hem in Duitsche munt ter beschikking staande middelen eerst Hollandsche guldens koopen, om in het levens onderhoud van zich zelf en van den kroonprins te kannen voorzien, waar bij hij naar den tegenwoordigen stand der valuta voor 100 Duitsche marken slechts iets meer dan twee Holl. gul dens krijgt. Dat onder zulke omstan digheden, bij de ook in Holland heer- scilxende duurte, van het Duitsche gield ternauwernood het noodzakelijkste be streden kan worden, ligt voor de hand. Echter ondanks deze treurige omstan digheden geeft de keizer zich moeite, den noodlijdenden in zijn Duitsch va derland ook zijnerzijds naar vermogen bij te staan. Hij onderhoudt naast an dere weldadigheidsiinrichtingen ook thans nog het groote kinderherstel lingsoord te Ahlbecik aan de Oostzee, dat zoowel des zomers als des win ters meer dan '60 verzwakte, hulpbe hoevende kinderen uit den arbeids- stand en den tegenwoordig vooral zeer noodlijdenden middenstand kosteloos opneemt. „Maar ook der liefdadigheid hier ia Holland heeft de keizer zijn warme belangstelling getoond, door, zooals bekend is, te Amcrongen met opof fering van aanzienlijke middelen een ziekenhuis te stichten, hetwelk hij aan do „Johannieter Orde" tol opneming ook van onbemiddelde zieken heeft overgedragen. Daardoor zijn de voor dergelijke doeleinden beschikbare mid delen verbruikt en aan de hier dage lijks binnenkomende ontelbare verzoe ken onï ondersteuningen en geldlee- ningen kan lot 'het sm'artelijk leed- wezen van den keizer zelfs in de dringendste gevallen in het geheel niet meer of nog slechts voor een uiterst I gering gedeelte voldaan worden." Naar wordt meegedeeld zouden des i keizers minder gunstige omistandigihe- den ook aanleiding z'ijn tot het ont- j slag tegen 1 Nov. a.s. van tien leden van hef. personeel. E m m e u's faillissement aangevraagd, j Men seint aan het Hbld. uil Eammën: Em der aannemers van scihoolgebou- j wan in de gemeente Emmert heeft terzake van vorderingen over 1920 een aanvrage ingediend om deze ge meente in staat van faillissement Le verklaren. Ten einde onjuiste gevolg trekkingen te vooi komen, kan even wel worden gemeld, dat hel feit niet lot ongerustheid behoeft te leiden hij hen, die een vordering op> deze ge meente hebben. De zaak in kwestie betreft den bouw eener school, waar omtrent de stukken in Den Haag eerst waren goedgekeurd en toezegging tol subsidie was gegeven, zoodat tot aan besteding ©n uitvoering werd overge- gaan, ferwijl later de lijding kwam, I dat de betrokken post vóór het diensil- jaar 1920 was uitgeput en niet tol bouwten moest worden overgegaan. Door een momenteel tekort aan kas geld kan op 't «ogenblik de gein. het betreffende bedrag niet op tijd uif- kteeren, doch de wethouder van finan- ciërr acht overigens den toestand der geldmiddelen van de gemeente voor de naaste toekomst van dien aard, dat zij geen aanleiding tol ongerust heid behoeft te geven. De kleedinglevering-aan Pole n. De „Vrijheid" deelt mede en dit bericht is op het Dep. van Buiten! Zaken bevestigd dat het bedrag van 17 mil- lloen gulden, dat Polen aan Nederland verschuldigd is voor de aan Polen ver kochte overgebleven regeeringskleeding, nog niet is betaald. De conferentie te Waslhington. On,ze Regeering heeft den Amerikaan, sichen jgezant verzocht zijn regeering te Washington mede te 'leelen, dat «ij, hoo- gelijk waardeerende de uitnoodiging van President Harding tot deelneming aan de besprekingen van de vraagstukken be treffende den Stillen Oceaan en het Verre Oosten, die uitnoodiging volgaarne aan neemt. De nieuwe partij. Naar aanleiding van het bericht, dat er een nieuwe politieke partij in wording is, deelt de „Ned." mede, dat er wel een vergadering is gehouden te Utrecht door de genoemde personen, doch dat er van oprichting van die partij nog geen sprake is. Van eenigiszins omlijnde plan nen tot vorming van een nieuwe poli tieke partij kan men dan ook nog niet spreken. Keizer Wilhelm's financiën. Uit een communiqué van het „Hof- marschallami"1 te Doorn aan de Duit sch© pers, blijkt hoe het staat met I Aan den heer Mr. B. W. F. Kronen berg te Middelburg, is op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Middelburg, met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten; benoemd tot voor zitter van genoemden raad, de heer Mr. A. A. de Veer, te Middelburg, en tot plaats vervangend voorzitter, de beer Mr. H. F. Lantsheer, aldaar. Verplaatst van Zierikzee naar Neu zen de commies der Post. en Tel. F. A- Prinsen; de leerling kantoorbediende J. J. v. cl. Bergen van IJzendijke naar Mid delburg (Telegraafkantoor). Op 19 October a.s. zal te Retranche- ment een hulptelegraaf- en telefoonkan toor voor liet algemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen zijn geregeld ails volgt: Op werkdagen 811, 23, 6 7.30; op Zon en feestdagen geen dienst, Aan den marechaussee B. Bakker, te Westkapelle, is de zilveren medaille toegekend voor 24-jarigen dienst bij dit wapen. Maan eclips. De maaneclips was gisteravond dank zij den helderen, onbe- wolkten hemel, heel duidelijk waar te ne men. Te ongeveer 9 uur begon de maan schijf in grootte af te nemen, wat voort duurde tot ongeveer 11 uur, toen alleen nog maar een smal segment overbleef. Te, ongeveer half één was de maanschijf weer in volle grootte te zien- Eigenaardig was ook nu weer, zooals altijd bij maansver duisteringen, de koperkleur van het ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1921 | | pagina 2